Nederland rookt 890 millioen sigaretten per maand NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK NIEUWS UIT DE OMGEVING Zilveren priesterfeest rector A.A.M. Sanders MAANDAG 13 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 P. A. WERNINK Sr. OVERLEDEN. In de ouderdom van 85 jaar is te Wassenaar, waar flij sinds jaren woonachtig was, overleden dc heer P. A. Werr.ink, in leven oud-direc teur van de N.V. Wernink's Beton- Maatschappij. De heer Wernink werd op 19 Juli 1863 te Oudshoorn (thans gemeente Alphen aan den Rijn) geboren, waar zijn vader een kalkfabriek had. De heer Wernink was o.m. lid van de gemeentesraad van Oudshoorn voor de samenvoeging met Alphen. In 1868 kreeg hij bij het overlijden van zijn vader de leiding der fabrieken en vestigde zich in October 1904 in Leiden. In 1906 werden de Betonza- ken gesplitst van de oorspronkelijke moederzaak in een afzonderlijke N.V. Beton Mij. Tot 1923 was de heer Wernink hiervan directeur, daarna gedelegeerde commissaris, terwijl hij tot omstreeks de oorlog de leiding der Kalkfabriek bleef behouden. In 19-22. bij de oprichting der Ka mer van Koophandel voor Rijnland, werd de heer Wernink benoemd tot lid van de afdeling Grootbedrijf tot 31 Dec. 1931 was hij hiervan een. gewaardeerd lid, zich kenmerkend door grote deskundigheid op verschil lend gebied, dóch vooral op dat van het bouwbedrijf. Aan zijn deskundig heid paarde hij tevens een strikte on partijdigheid. Omstreeks 1914 was hij mede-op- richter van de Lóidse Vereniging van Industriëlen, voorts bestuurslid van het Departement Leiden van de Mij. van Nijverheid en Handel, vele jaren penningmeester van de Leidse Am bachtsschool én daarnaast ging zijn belangstelling ook uit naar de sport. Zijn interesse voor de watersport en hippische sport, voor het schaatsen hij was vele jaren voorzitter en la ter ere-voorzitter van de Leidse IJs club en voor de automobielsport waren bekend. L. LEVISSON OVERLEDEN. Te 's-Gravenhage is 70 jaar oud, na een langdurige ziekteoverleden de heer L. Levisson, oprichter van de aldaar gevestigde gelijknamige drukkerij. Tevens was hij directeur an de Nederlandse Rotogravure Maatschappij te Leiden, welke de ko perdiepdruk. toentertijd ee nnieuwe druktechniek, introduceerde. Het werk van de N.R.M. trok van stónde af aan gróte belangstelling, vooral ook uit het buitenland, vanwaar men naar Leiden kwam om deze druk techniek te leren. De heer Levisson bekleedde ver scheidene leidende functies in de or ganisatie der typografie; o.a. was hij de eerste voorzitter van de Stichting Grafisch Exportcentrum. Herhaalde malen had hij ook zitting in de com missie voor de onderhandelingen over de C.A.O. in het typografenbedrijf. Voorts bewoog hij zich op sociaal terrein. Zo was hij vele jaren secre taris van regenten van het Joodse Weeshuis te Leiden en sedert de be vrijding was hij ook voorzitter Van het Isr-. Weeshuis te 's-Gravenhage. De teraardebestelling heeft heden te Rijswijk plaats gehad. 25-JARIG JUBILEUM J. RIET BERGEN Sr. .Zaterdag herdacht de heer J. Riet bergen Sr. het feit dat hij voor 25 jaar als loodgieter in dienst trad bij het technisch bureau John Kager, Centrale verwarmings- en Loodgie tersbedrijf, toen nog gevestigd in het perceel Doelensteeg 9, te Leiden. Door de firmant en het perso neel werd deze gelegenheid aange grepen om aan dc jubilaris hun waardering te uiten. Daartoe ver enigde zich de familie Kager, met het voltallig personeel met hun vrouwen of verloofden om halfvijf n.m. in café-restaurant „De Nachte gaal" te Noordwijk. Toen de jubi laris, vergezeld van zijn echtgenote na per auto van huis te zijn gehaald en daar reeds van bloemen te zijn voorzien, in de feestelijk aangeklede zahl was gearriveerd, werd hij toe gesproken door de heer John Kager, die zijn grote waardering uitsprak voor dc arbeid en toewijding van „Ouwe Koos" en hem een enve loppe met inhoud aanbood. Namens het personeel voerde het woord de heer H. Klinkhamer, die hem prees om zijn collegialiteit en verdere goede hoedanigheden en liet dit vergezeld gaan van de aan bieding van een lamp en een tafel kleed De jubilaris, hierna het woord nemend, dankte allen die de ze dag voor hem tot zulk een feest- dae wilden maken. Hierna werden verversingen aan geboden. terwijl een conferencier de leiding nam van deze feestelijke bijeenkomst, zodat het slagen ervan gewaarborgd was en men nog vele uren gezellig bijeen was. Toen het middernachtelijk uur reeds gesla gen had, ging iedereen zeer voldaan huiswaarts. LEVE DE VOETBALSPORT! De 25-jarige T. T., uit Alphen aan den Rijn, supporter van de voetbal ver. „Alphen", die gistermiddag te Leidén tegen L.F.C. speeldé, zag zich plotseling genoodzaakt een suppor ter van L.F.C. een klap op z'n neus te geven. Het neusbeentje kon daar niet tegen en werd prompt gebro ken. Een lichte hersenschudding completeerde dit tête a tête. Het slachtoffer werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. ...MAAR DE DOLLARS RAKEN OP. (Speciale berichtgeving) Ten behoeve van de distributie worden maandelijks 410 millioen si garetten gefabriceerd. Bovendien wordt per maand door de Kerf- industrie ca 480 ton tabak tot shag verwerkt. Van deze shag worden in hoofdzaak sigaretten geróld. Nemen we aan, dat in een zelfgéróle sigaret ca 1 gram tabak gaat, dan komen Uit deze 480 ton tabak ongeveer 480 millioen sigaretten. Samen m'et de fabrieks-sigaretten beloopt het aan tal, dat maandelijks in ons land in rook vervliegt op maximaal 890 millioen stuks. De sigarenindustric verwerkt ook een enorme hoeveelheid tabak en wel 400 ton per maand, waaruit on geveer 60 millioen sigaren worden gemaakt. Het Rijksbureau voor Tabak en Tabaksproducten hééft vastgesteld, dat na de oorlóg de vraag .naar si garetten is gestegen. Voor de oorlog verwerkten de drie tabakverwer kende industrieën aan uitsluitend geïmporteerde tabak: sigarenindustric ca. 12000 ton kerfindustrie cö. 11400 ton sigarettenindustrie ca. 5800 ton De industrie Verwerkt dit jaar aan importtabak: sigarenindustriê ca. 4800 ton kerfindustrie ca. 7700 ton sigarettenindustrie ca. 6000 ton Men ziet uit deze cijfers dUs, dat in 1939 bijna 30.000 ton tabak in Ne derland werd opgerookt, tegèn bijna 18.500 ton in dit jaar. Het aantal mannen met rokerskaart'bedraagt momenteel plm. 3.062.000, het aantal vrouwen plm. 2.710.000. Theoretisch ontvangen de vrouwen por maand, aangezien zij één rantsoen per weck toegewezen krijgen, plm. 13/3 x 20 x 2.710.000 235 millioen siearetten, zodat er voor de rr/annen 655 mil lioen overblijven. De mannen ont vangen per maand bijna 11 rantsoe nen tabaksproducten op hun bonnen. Het vooroorlogse peil is dus nog lang niet bereikt en het zal nog wel êvên duren Voor dat de rook problemen geheel van de baan zijn. Wereldsituatie ongunstig Dit komt door de Ongunstige ta baksituatie in de gehele wereld. Dat komt onder meer tot uiting in de hoge prijzen. In Nederland is de ge middelde prijs per pakje sigaretten vijftig cents, inclusief accijns en op centen, dat is 2'? maal zoveel als voor de oorlog, maar in het buiten land is de prijs soms we1 drie tot vier maal zo hoog als in 1939. In Nederland voelt nicn vooral het ontbreken van regelmatige aanvoer van tabak uit Indonesië. De Sigaren- en Kerfindustrie heeft zelfs met gro te moeilijkheden te kampen. Deze industrieën waren voor de oorlog practisch voor een groot dee1 op ta bak uit de tropen aangewezen. De sigarettenindustrie evenwel heeft vpor de oorlog bijna uitsluitend Noord-Amerikaanse en Orienttabak- l en verwerkt. Na de oorlog is Ne derland naar verhouding belangrijk meer Noord-Amerikaanse tabak gaan Nederland rookt Dat kwam onlangs tot uiting toen de Amerikaanse tabaks-expert Hud son een bezoek aan Den Haag bracht. Hij wi'de daar besprekingen voeren om de Nederlandse markt voor Ame rika tè behouden, door er op aan te dringen dat Nederland in plaats van vier millioen toch zestien millioen besteden zou. Nederland kan het niet met die vier millioen dollars redden, zei Hudson, want er is maar voor- raad-tabak tot Februari 1949, terwiil de meeste rokers Virginia-tabak pre fereren. M. Harriman. de vertegen woordiger in Europa voor het Mar shallplan dacht er echter anders over Nederland en Europa moeten hun dollars maar sparen, zo lang Turkije met een enorme voorraad onverkoop bare tabak blijft zitten. Het is nog niet geheel tot een ac- coord gekomen tussen de Nederlandse regering en de twee Amerikanen, maar het ziet er toch naar uit. dat voorlopig dê tabaksbon een vaste klant b'ljft van de bonnenlijst. Ook zal er van de voorgenomen verho ging van het rantsoen tot 3!< pakje per week voorhands weinig terecht komen. PAPIEROPSLAGPLAATS IN VLAMMEN. Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur werd de Leidse Brandweer gealar meerd voor een brand in het pak huis van de fa. F. P. Kluivers, in da Leege Werffsteeg. Dit pakhuis ge vestigd in een poort, waar oude krotwoningen staan, was volgepropt met balen papier, tot een gewicht van rond 250.C00 kg. De bi*andweer bestreed het vuur van verschillende kanten, maar papier is hardnekkig. Daar weet de Leidse Courant van mee te praten! Werd de blussing stopgezet, dan laaide het vuur weer spoedig op en het was te voorzien, dat de brandwèer niet eerder koi rusten voordat alle voorraad wegge haald was. Toen het ergste vuur bedwongen was, werd hiermede dan ook begon nen en het duurde lang voord 5t men kon zeggen, dat het ge/aar geweken was. Op de drukke Zaterdagmiddag trok deze brand begrijpelijkevijze veel belangstelling. De schade loop' in de duizenden. R. K. Ver. van Kleinhandelaren in Aardapp., Groente en Fruit, „St. Petrus", afd. Leiden en Omstr. De voorz., de heer G. A. Sassen, opende met een kort gebed deze be langrijke en goedbezochte vergade ring en heette allen welkom, in 't bijzonder de heer J. G. van Kessel, voorzitter van de R. K. Bond van Kleinhandelaren in Nederland, die een lezing hie'd over het wetsont werp voor de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie. Er werden twee nieuwe leden geïnstalleerd, n.l. de heren P. Obdam en A. van der Slot, beiden uit Lisse. Na enkele mededelingen door het bestuur, verkreeg de bondsvoorzitter het woord, en hield een causerie over de P.B.O.-wet. Het onderwerp was voor velen een moeilijk te verwerken stof. Toch is het de geachte spreker gelukt, enig inzicht te geven in dit moeilijke vraagstuk. De spreker wist een uur volledig de aandacht te boeien en werd met een dankbaar applaus beloond. Na de lezing werden verschillende vragen naar genoegen beantwoord. De voorz. dankte de spreker, niet al leen voor zijn helder betoog, doch ook voor het duidelijk beant woorden der vragen. Na de pauze werd een prooaganda- commissie benoemd, welke tot taak heeft, alle kleinhandelaren in orga- nisatieverband te verkrijgen. Deze commissie zal bestaan uit zes leden, uit elke afdeling twee, De heren C. J. van Bemmelen en W. C. Schrama vertegenwoordigen de R.K. Afd. te Leiden. Bij de rondvraag werden nog ver schillende vragen gesteld, welke be trekking hadden op het Erkennings wezen en Veilingsaangelegenheden, welke door de voorz. werden beant woord. waarna hij deze vruchtbare vergadering sloot. K.A.B. afd. Leiden. Abusievelijk staat in de agenda van j.l. Zaterdag vermeld dat de 3e culturele ontwik kelingsavond zal plaats hebben op a.s. Dinsdag. Dit moet zijn op 21 Decem ber, in de grote zaal van „de Burcht". Dan zal de verbondsbestuurder Dré de Wolf komen spreken over het be langrijke onderwerp „De arbeider in de nieuwe maatschappij". Het verde re gedeelte van de avond zal worden /erzorgd door Joop Koevoeta, met chimmenspel en declamatie, in over eenstemming met de Adventstijd, ter wijl de muzikale omlijsting als steeds in handen is van de K.A.B.-sympho- e, Door het instituut „Redevo" alhier zal voor de leden van de K.A.B. een speciale cursus worden gegeven in vlot en angstvrij spreken. Op de toch al gereduceerde kosten zal door het bestuur aan de deelnemers een bij drage worden vers-trekt. Ook enkele vakafdelingen zijn bereid voor hun ledèn een bedrag beschikbaar te stel len. De lessen zullen worden gegeven op Zaterdagmiddag. De gehele cursus zal 4 maanden duren. Alle inlichtin gen verstrekt het bestuur. ALPHEN AAN DEN RIJN ZUSTER ODULPHA GOEDHART MET VERLOF. Dezer dagen is, na 18-jarige werk zaamheid in Medan op Sumatra, met een Jaar ziekteverlof, in haar geboor teplaats Alphen aan den Rijn terug gekeerd met de „Johan van Oldebar- nevelt" zuster Maria Odulpha, in de wereld mcj. Margaretha Goedhart. Nadat zuster Odulpha een zevental ia'ren In Nederland werkzaam was, in hoofdzaak in het moederhuis van de Congregatie van de H. Joseph, op de Vlasakkers te Amersfoort, werd zij door de congregatie uitgezonden naai de missie op Sumatra. In Medan was de zuster belast met allerlei werk^ zaamheden in het huis van de congre gatie, waarin tevens een internaat was ingericht voor kinderen van ve lerlei ras, zoals Maleiers. Chinezen. Klingalezen en ook Hollanders. On geveer 83 kinderen werden daar ver zorgd. Nadat op 8 December 1941 de oor log met Japan een feit was- geworden, werd de orde in Medan weldra ver stoord. De eerste tijden werd de kloosterlingen verbod van vrijheid opgelegd; spoedig echter werden ze geïnterneerd. Ook de zusters van dc congregatie van de H. Joseph ont kwamen niet aan' dit verschrikkelijke lot. In Poeloe Berajan vertoefden'de zusters ongeveer 3 jaar en ondergin gen ze allo ellende en narigheid van het kampleven, wat geen pen ver mag te beschrijven en haast geen tong kan vertellen, zonder dat de spreekster en luisteraar diep onder óe indruk geraken. En nog was het lot dezer liefdezusters zachter, dan hetgeen leken moes-ten ondergaan. Na het verblijf hier in dit kamp, werden 0de zusters, bij het naderen van de be verwerken doch we zitten met beta- vrijding, half uitgeput van de lasten lingsmoeilljkheden. en ontbering en aan het einde van hun weerstand, naar een ander kamp vervoerd. Voor zover men in die stre ken en onder het bewind van een gruwelijke bezetter nog van enig comfort kan spreken ten dienste van in kampen opgesloten personen, dan was het zeker in het eerst-genoemde kamp, voor wat de zusters betrof, een paleis, vergeleken bij wat het nieuwe kamp te Eik Peminke aan hen allen booa. De reis erheen was een martel weg. In hun nieuwe kamp verbleven de zusters ongeveer een half jaar, toen ze door de Engelsen werden be vrijd, die weldra de rollen omkeerden en de orde herstelden. Voor velen kwam dit echter telaat, ook voor vele zusters, paters en broeders. Degenen die de bevrijding door nog beleef den zijn voor het overgrote deel, in hun lichamelijke gezondheid voor heel hun leven geknakt. Ook zuster Odulpha bevindt zich voor een jaar met ziekteverlof in het vaderland. Ze zal verblijven in het moederhuis te Amersfoort. Ze hoopt daar binnen die tijd geheel te herstellen en het volgend jaar weer naar haar post terug te keren. Het vorig jaar mocht zuster Odul pha in Medan, waar bij alle bom bardementen het zusterhuis gelukkig gespaard is gebleven, haar zilveren professiefeest vieren. EEN SNOEK VAN 24 POND Dc heer Joh. Bloos, wonende Tuin straat alhier, had het genoegen Za terdagmiddag in de Rijn nabij de fa briek van Oosthoek in de Hoorn een snoek te vangen van niet min der dan 24 pond en 3 ons. Drie man is bijna een uur bozig geweest om het beest op het droge te krijgen. Nadat men een hoeveelheid kool- as in hot water had gegooid gelukte met de snoek wat kalmer te maken. Het beest heeft een lengte van 112 cm., de kop is 30 cm. groot terwijl de hoogte van het dier 22 cm. is. Dat de strijd om de vis veel be kijks had, behoeft geen betoog. BOSKOOP „Toneel". Het welbekende to neelstuk ..Op Hoop van Zegen" van Herman Heijermans werd Donder dagavond in het R.K. Ver.gebouw op gevoerd door de toneelvereniging „Tavenu" te Boskoop. Ondanks het feit dat de avond te voren de gelijk namige Hollandse film was vertoond, of misschien wel juist tengevolge daarvan, was de zaal geheel bezet. Dc rollen waren goed verdeeld, en Ta venu speelde zo als wij dat van haar gewend zijn, hoewel enkele wol iets „sterker" in hun uitbeelding hadden kunnen zijn, terwijl de vrouwen die elkaar gedurende de stormavond in hun angst elkaar opzochten, wel wat erg kalm bij elkaar zaten. Het best was wel de domme Barend in zijn moeilijke rol. Het daverend applaus na elk bedrijf en de stilte tijdens het spel, was echter wel een bewijs, dat het gebodene op hoge prijs werd ge steld. De regie was in handen van P. Verhaaik, het kapwerk van P. v. d. Pijl te Leiden en de muziek van de band van Wim Schouten. LEIMUIDEN GEMEENTERAAD. De Raad der gemeente Leimuiden kwam in voltallige vergadering bij een. De voorz. deeU mede, dat hef bestuur van de R.K. Jongensschool voor de bouw van een nieuwe school in 1949 door het Dept. van Onderwijs is geplaatst op dc urgentielijst. De Begroting dienst 1949 komt dan in behandeling. De voorz. deelt aan gaande de straatverlichting mede, dat by het nieuwe contract de lan taarns der straatverlichting eigendom der gemeente zijn geworden. De he ren de Vries en Straathof delen me de, dat zij het jammer vinden, dat B. en W. dit niet hebben medege deeld toen indertijd het contract be handeld werd. Zij hebben toen alleen de voordelen van het contract ge hoord, terwijl cr ook nadelen Wij ken te zijn. De voorz. deelt mede. dat bij het vorige contract de lantaarns eigen dom van Leiden waren, terwijl het onderhoud bij de gemeente Leimui den was; veel is er due niet veran derd. De Sted. Lichtfabrieken hebben vóór het inwerkingtreden van het nieuwe contract gezorgd, dat alle lan taarns in orde zijn. Bij de post brandweerkledinc deelt de voorz. mede, dat het in de oedoe ling ligt voor de brandweer lange le deren jassen aan te schaffen. De begroting wordt daarna in ont vangsten en uitgaven wat de gewone dienst betreft vastgesteld met een bedrag van ƒ153.892.39. De Rapi- taaldienst bevat aan inkomsten ƒ97.475.83 en uitgaven 142.714.85. Nadelig slot ƒ43.238.85. Het bedrag per leerling ingevolge art. 101 der L.ó.-wet 1920 wordt voor het jaar 1949 vastgesteld op ƒ15 per leerling. De Raad kon er méde ac- coord gaan dat gelden worden uitge trokken voor een nieuwe cyclostyle. De begroting 1949 wordt, ómdat nieuwe werken alleen op een aanvul len besluit mogen worden geraamd, gewijzigd. Gelden worden op dit be sluit uitgetrokken voor de verbete ring van de schoeiing bij de brug over de Drecht en voor vernieuwing van een gedeelte van de Dorpsstraat. Ten slotte wordt nog aangeboden de gemeenterekening 1947. Gewone dienst ontvangsten 148 883.76, uitga ven 140.954.54, batig slot ft929.22. Kapitaaldienst inkomsten 268.ÖI4.16 uitgaven ƒ285 858.78, nadelig slot 17.244.62. TER AAR Gemeenteraad. De gemeente raad vergadert Woensdag 15 Dec. v.m. 9.30 uur. Agenda O.a. Recon structie van een gedeelte 'van de Langcraarse weg. WOUBRUGGE Gemeenteraad. De raad verga dert op Vrijdag 17 December om HILLEGOM TRAM OF BUS. In de gemeenteraad van Hillegom is ter sprake gekomen, de brief van de Stichting Tramarchief to Den Haag inzake opheffing tramlijn Lei denHaarlem. Er behoort hierbij een motie-Sassenheim. B. on W voelen hiervoor niets; het zou betekenen, dat we de ongelukkige toestand bij het eindpunt te Haarlem zouden willen bestendigen; Sassenheim is op Leiden aangewezen en staat dus buiten deze treurige toestand bij het eindpunt te Haarlem. De heer Loerakker heeft tegen de motie-Sassenheim bezwaar, maar spr. heeft een andere motie met geheel andere strekking, welke wordt voor gelezen. De heer Vermeer zegt: het gaat hierover: kunnen de bussen het ver voer opvangen, ja of neen; men is er voor, dat met het opbreken der rails en het opruimen der bovenleiding ge wacht wordt. De voorz. zegt: de bus sen hebben slechts een voorlopige concessie; spr. heeft tegen de motie geen bezwaar, doch de rails heeft men elders nodig. Zijn er geen con- etere verzoeken, b.v. het inlassen van stoptreinen? De heer Versteege vijst erop, dat eerst 14 bussen zou den rijden; nu 32; we z\jn straks aan de genade of de ongenade van de Busdirectie overgeleverd. Weth. Fij- ma heeft bezwaar, dat er in de motie staat, dat volgens de Raad de bus sen het verkeer niet kunnen opvan gen: wij kunnen dat tevoren niet be oordelen. De motie wordt hierna met alg. stemmen aangenomen en zal ter kennis van dc Minister worden ge bracht. Wat de domonstratletuin aangaat, wordt gevraagd een gedeelte van de aan ons behorende grond beschik baar te stellen. De heer Van Lierop heeft er geen bezwaar tegen, doch heeft niet het minste vertrouwen op- zichtens Bloembollencultuur, zodat hij bepleit de overeenkomst juridisch goed vast te leggen. Hierna wordt be sloten het gevraagde terrein.beschik baar te stellen. Bloembollencultuur. De voorz., de heer C. J. van Til, werd bij ac clamatie herkozen. Tot afgev. worden gekozen de heren C. J. v. Til en H. 't Mannetje, sec. F. J. v. d. Kolk en P. v. Til. Voor leden H.B. zullen ge steund worden de heren Kommer en Seignette. Besloten werd met het voorstel inzake afschaffing rege ringsmaatregelen met het H.B. mee te gaan (5 tegen). Het voorstel Grootenbroek-Rijns burg zal gesteund worden zo 't vo- wordt verworpen; bij aanne ming van 't vorige vervalt dit auto matisch. Hierna kwam aan de orde het Beursgebouw. De voorz. becritiseerd zeer fel de houding van Bloembollen cultuur. De heer van Esmond stelt een motie voor om de behandeling •an punt 10 te voorkomen. Deze mo tie wordt voorgelegd met een duide lijke toelichting. Dit gaat in feite mede tegen 't praeadvies van het voorstel Haarlem. Deze motie is vol gens notaris Lodder een nieuw voor stel; spr. acht dit niet juist. De heer van Egmond bestrijd dat; het kan wel. Over deze motie zal nader beraden worden. Het koken van Iris sen wordt een ramp geacht: het gaf in Amerika 3040 pet. uitval. Ge hoopt wordt, dat zulke voorschriften niet meer gegeven zullen worden. Dodelijk ongelijk. De 26-jarige D. de Jong, vertegenwoordiger der Betonfabriek „De Ringvaart" alhier, is vermoedelijk in gedachten zijn de met z'n motor aan de Benne- broekerdijk tegen 'n vrachtauto op gereden. Hij liep een beenbreuk en 'n schedelbasisfractuur op. Dezelfde nacht overleed het slachtoffer in het grote Gasthuis te Haarlem. De Jong was ongehuwd. Geboren: zoon van A. Schuurman en W. van Kerkhoven; dochter van D. van de Water en A. J. H. v. d. Bos; d. van J. J. Nederstigt en G. Warmer dam; d. van G. Boll en P. Boekman. Getrouwd: J. A. Driessen en E. E. M. Zwaaneveld; B. van der Steen en H. Bouwmeester. Overleden: C. van der Wiêl-Broek- hof vr. 55 j.; M. E. van Maris-van der Berg vr. 86 jaar. LISSE Bloembollencultuur „Lisserbroek". In bespreking kwam het voorstel van het hoofdbestuur inzake beëindi ging van de saneringsmaatregelen. Het voorstel werd verworpen met 19 stemmen vóór en 26 «temmen tegen. De motie-Lisse werd niet in behan deling genomen. Overgegaan werd töt de voortge zette behandeling van het voorstel van de afdeling Haarlem inzake de plaats van het Eigen gebouw. Hier omtrent was een motie-Hillegom om dit punt van de agenda af te voeren, totdat gesproken is met het gemeen tebestuur van HillegOm. De motie- Hillegom werd aanvaard. Indien de ze motie op de alg. vergadering wordt verworpen, dan zal de afdeling Lie serbroek het voorstel van de afdeling Haarlem verwerpen. Dit voorstel werd aanvaard met 2? «temmen voor Hillegom, 8 stemmen voor Haarlem en 5 stemmen werden blanco uitge bracht. Dc Lisser Schaakclub jubileert. Ter gelegenheid van zijn 12H-jarlg jubileum organiseerde de Lisser Schaakclub wedstrijden tegen een 10- tal van oud-clubspeler* en eert 10-tal van niet in clubverband «pelende schakers. De voorzitter, de heer B. L. Hooijer, heette de aanwezigen met een geestige speech welkom. Maar ondanks de opgewekte toon belulêter- den we o.a, deze sombere klank: „Gij hebt het in uw hand onze mooie ver eniging, die thans dodelijk verzwakt is, nieuw leven te schenken door het geven van uw bloed en hierin zijn we natuur en wetenschap ver Vöor. NOORD WIJKERHOUT Geboren: Elizabeth Maria Alida en Helena Maria Catharina, dochters van B. F. van Oosterhöut-van der Does; Cornelia Helena Maria Gemma, d. v. W. de Groot-Heemskerk; Cornelia Jo hanna Margaretha, d. van P. J. Wes- sels-Spierenburg; Johannes Antonius Maria, z. van C. L. Heemskerk-Voorn; Johannes Hendrikus Cornells, z. van J. M. Pennlngs-Koot; Margaretha Ma ria Antonla. d. van M. J. Tetteroo- Koster; Clasina Maria, d. van H. B. van Bourgondiën-Schouten* Cathari na Theodora Maria, d. van B. Wilson- van den Berg; Maria Hubert Catha rina, d. A. W. Vreeburg-van Nobelen; Anna Maria Bernadetta, d. van Th. J. van Haaster-Wennekers: Cornells Jacobus Maria, z. van C. J. Immer zeel-van der Meer, Johannes Petrus, z. van J. Ruigroklvan der Meij. Overleden: A. J. Boere. 77 jr. we duwnaar van A. M. Bouwman; M. A. Warmerdam 69 j„ weduwe van J. v. d. Klugt; H. F. W. Lommerse. 62 jr., echtgenote van P. Warmerdam; F. N. van der Ploeg, 40 j. echtgenoot Van A. Kamper; C. Immerzeel. 68 j. echt genoot van P. M. Oostdam; M. C. Zaat. 74 j., echtgenote van B. v d. Zwet. Ondertrouwd: Th. H. van den Berg. 27 j. en C. P. M. v. d. Voet, 24 j.; H. C. van den Berg 25 j. en A. M. van der Voet 2: j. STOMPWIJK Katholiek Thuisfront. De zaal van café „Het Blesse Paard" was Zondagavond te klein om alle belang stellenden in Kath. Thuisfront te kunnen bergen. Deze avond, welke het slot was van een „dag voor Ka tholiek Thuisfront", is buitengewoon geslaagd. De avond werd geopend door de assistpnt-kapolaan pator V. Emmen. In het openingswoord werd de uitslag bekend gemaakt van de sigaretten-actie. In de in het 'kerk portaal geplaatste dozen na de H.H. Missen van morgen* was gedepo neerd 2336 sigaretten, 200 gr. shag. 6 sigaren en een bedrag Van ƒ3.15. Een groot succes. Hierdoor is het mogelijk onze Stompwijkse militai ren pl.m. 100 sigaretten te zenden. Het actie-comité voor Kath. Thuis front heeft meer leden gekregen en is thans samengesteld als volgt; E. J. v. d. Bosch, voorz.. Theo Boer. secr., J. v. Maren, penningmeester, J. GroCrteweg, bestuurslid en mej, C. Verhagen, redactrice van de „Scha kel". Ook zal binnenkort een ouder avond Wofden gegeven en de moge lijkheid onder de ogen worden ge zien gesproken brieven naar ónze jongens te zenden. De heer V. Dijk uit Apeldoorn komt dan demonstre ren en proefopnamen maken. Hierna wei-den nog enige brieven van ver schillende Stompwijkse militairen voorgelezen. De rest van de avond was besteed aan het werk van de „Friese Fakir" met zijn assistent dc heer A. v. Dijk, die zeer interessant experimenteerde met enige personen die zich hiervoor Vrijwillig beschik baar stelden, o.a. hypnose, psycho metrie, blindschieten enz. Aan het Slot Van de avond dankte pater v. Emmen de heer Riemersma, die reeds meer dan 500 avonden voor Kath. Thuisfront gaf, vöor het gebodene. - De collecte, welke gehouden zou worden tijdens de voetbalwedstrijd St. BoysRijp wé tering is door ter reinafkeuring uitgesteld tot de vol gende thuiswedstrijd. WARMOND KOPEREN PRIESTERFEEST PROF. A. F. J. L. VAN DER BOOG. Prof. A. F. J. L. van der Boog her dacht gisteren in het philosophicum zijn koperen priesterfeest. De viering daarvan droeg in overeenstemming mét de tegenwoordige ambtsbekleding van de jubilaris een besloten karak ter, Des morgens werd een plechtige Hoogmis- door de feesteling opgedra gen met assistentie van professoren van het Philosophicum. Des middags boden de studenten een receptie aan, waarna een plechtig Lof werd gecele breerd. WASSENAAR Het 12^ jarig priesterfeest van de zeereerw. heer A. A. M. Sanders, rector van de St. Jacobusstichling en de St. Ursulakliniek is gisteren met grote dankbaarheid gevierd, dankbaarheid zowel van de jubilaris zelf als van de tallozen, voor wie hij in de afgelopen jaren een gees telijke leidsman is geweest. De feestdag begon met een doot' de jubilaris opgedragen plechtige H. Mis in de kapel van de St. Ursula kliniek. De H. Mis werd, behalve door familieleden, bijgewoond door het Regentencollege van de Stich ting, door de medische staf, burge meester dr. S. baron van Wïjnber- fen en nfevrouw van Wijnbergen en oor vele leden van de St. Adel- bèrtsvereniglng. de Elisabeth Le- seurgroep in Wassenaar, de Medi sche kring St. Lucas en door de Diocesane leiding van de Katholieke vrouwelijke jeugd. Ook de patiënten werden vla de radio-installatie in Staat gesteld do H. Mis te volgen. Pater J. Lent hield de predicatie, waarin hij sprak ovèr het H. Pries terschap in het algemeen en over het bepaalde facêt van rector San-* ders priesterlijke zending in het bij zonder. De plechtige H. Mis werd gevolgd door een feestelijk ontbijt en daar na had de officiële receptie plaats voor allen, die bij de St. Jecobus- etichting betrokken zijn. De jubile rende rector werd toegesproken door dé directeur-geneesheer van de Stichting, dr. Ed. Hoelen namens dè medische 6taf en het gehele per soneel. Namens de doktoren en de verschillende organisaties, waarvan rector Sanders de geestelijke leids man is werd de jubilaris een kost baar geschenk aangeboden: een theologische dictionnaire. Namens het college van Regenten bood de heer G. J. H. Moussaultzijn gelukwensen aan vergezeld van eên wel zeer origineel geschenk: een spoorkaartje naar Rome voor het komende Heilige Jaar. Ook het personeel van de Jaeo- busstichting en Ursulakliniek. het verplegend personeel, de dienst meisjes, het technisch- en tuinper- soneel uitte Zijn dankbaarheid bij dit priesterjubileum in het aanbie den van fraaie en nuttige geschen ken. Het laatste woord op deze re ceptie was aan rector Sanders, dlc met welgekozen woorden dankte voor de hartelijke gelukwensen en Vóór do kostbare blijken van dc welgemeendheid dier wensen. 's Middags van drie uur tot half vijf had wederom een druk bezoch te receptie plaats voor belangstel lenden buiten de Jacobusstichting en Ursulakliniek. Onder de zeer velen, die de jubi laris kwamen gelukwensen waren vele oud-parochianen van de rector uit Oegstgcest. In aansluiting op deze receptie ce lebreerde rector Sanders een plech tig danklof met Tc Deum in dc kapel. Emigratie. Zaterdagmiddag is met de „Nieuw-Amsterdam" narr Californië vertrokken de familie P. Overdevest, vader, moeder on 8 kinderen (de oudste 10). ZOETERMEER Geboren: Ariana, d. van B. Kersten* en G. Clazing: Johanna Ma ria Theresia, d. van Th. W. van der Meer en C. C. Opdam. Overleden; J. Olie 40 j„ echtge noot van N. de Man. Gemeenteraad. Do Raad verga dert 20 December des nam. 2 uur. Agenda o.a. in principe te besluiten tot toekenning vergoeding gym nastiekleraar U.L.O. school te bere kenen naar 150.— per wekelijks lesuur per jaar. Vaststelling afschrij vingspercentage drinkwaterleiding .de Tien Gemeenten". Betaling scV- devergoeding P. Opstal. Aanvaard! monument gevallenen.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3