In deze ernstige tijd achter de regering inzake het Indonesische beleid Geen poederdons-cultuur voor de jonge boeren en tuinders MAANDAG 13 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 CONGRES DER K.V.P. Taak en activiteit der K.V.P. toegelicht in een zestal zomerkampen HÈt TWEEDE CONGRES DER K.V.P. is te Utrecht gehouden onder gróte belangstelling. Die belangstelling meten wij niet alleen én ook niet allereerst af naar de opkomst (er waren ongeveer 160Ó af gevaar*- digden), maar naar het klaarblijkelijk meeleven met, de levendige inte resse voor de gehouden besprekingen zowel op do plenaire zittingen als op de drie sectie-Vergaderingen. Op de eerste plenaire zitting, Zatermorgen, hield voorzitter Andrlessen zijn congresrede en bracht secretaris Albe- ring een verslag uit over de werkzaamheden der K.V.P. in het' afgelopen jaar. De twede zitting, Zaterdagavond, was gewijd aan de zó actuele Bene lux. Beide sprekers over dit onderwerp, de heren de Schrijver en Scrrarens gaven een klare kijk op deze even belangrijke als ingewikkelde materie. Vooral de heer de Schrijver legde in zijn rede open voor ons dé grote ob stakels, die nog moeten worden overwonnen, om de Benelux tot volledige werkelijkheid te brengen. Wij zijn ér nog lang niet! Maar hij wist tévens zijn gehoor op zakelijke gronden voor 't beoogde doel te begeesteren! Op de derde plenaire zitting, Zondagmorgen, zou prof. Romme een overzicht ge ven OVer het parlementaire werk in hét achter ons liggende jaar. Doch daar prof. Romme dóór lichte ongesteldheid was verhinderd, trad pater dr. Stokman O.F.M. in diens plaats op. Eén moeilijke taak, maar zó volvoerd, dat het auditorium er kennelijk zéér dankbaar voor was; en daar was alle reden voor! In deze vergadering wérden niet, zoals verleden jaar, de in de secties geformuleerde stellingen aangenomen, maar ver wezen naar het bestuur, die ze na bestudering aan de Partijraad zal voor leggen. Een meer serieuse eri waardige én éen meer vruchtbare wijze van behandelen. EERSTE PLENAIRE VERGADERING. In de eerste plenaire vergadering Zaterdagmorgen 11 uur hield de voor zitter de heer AndrieSsen na zijn ope ningswoord een, rede, waarvan wij reeds Zaterdag eén verslag hebben Aan het daarna uitgebrachte ver slag van de secretaris der Partij dr. Alberlng ontlenen wij nóg, dat het ledental der Partij in 1946 eeri hoog tepunt bereikte, als nog nóóit was be reikt; dat, zomin als de P. V. d. A. in 1946 de politieke éénheid der katho lieke in enigszins belangrijKé mate kan schade, dit óök het Katholieke Comité van Actie niet is gelukt. De secretaris wees ó.m. óp de uit gaven van de K.V.P. De Opmars, het Katholiek Staatkundig Maandschrift de Gemeenteraad, dé brochures. Nadruk legde het verslag op de Jongererén Organisaties der K.V.P., die wil zijn niet èCn massa maar een kernorganisatie. Belangstelling der senioren-afdelingen, noodzake lijke financiale steun en samenwer king moeten als eis worden gesteld. Het Adviesbureau voor provinciale én gemeentepolitiek onder leiding van dr. van Haren doet zeer belang rijk wérk. De Documentatiedienst breidde zich uit. Het belangrijk initiatief dat de K. V.P. thans uitvoert is de meningspei ling in de partij (Wij hebben hierovzr al enkele medelingen in ons blad ge daan en komen er nög nader op te rug). In voorbereiding is een College van Beraad. Door de instelling van dit College hóópt de Partij de mogelijk heid tot meningsrichting en menings vorming zo ruim mogelijk te doen zijn (een zéér gewenste instelling), DE SECTIEVERGADERINGEN. De drié sectievergadering waren zó druk bezocht, dat slechts twee ervan kenden Worden gehouden in Tivoli waar ook de plenarie zittingen werden gehouden terwijl dé bezoe kers van dé derde (Nationale cultuur politiek) naar hét Jaarbeursgebouw moesten. Deze sectie-vergaderingen hadden alle een geanimeerd verloop. Maar Wij zouden toch graag zien. dat het een vólgende keer anders gaat. Dé stellingen, die nu eerst 's morgens werden uitgedeeld, moeten o.l. te vo ren Worden gepubliceerd, waarbij wij dan nog zouden wensen, dat degenen, die daarin verandering willên aan gebracht zien. daarvan tijdig te vo ren schriftelijk kennis geven. Dat zou aan de zakelijkheid, beknoptheid en de efficiency van hét debat zeer ten goede komen. Aetherklanken DINSDAG HILVERSUM I. 101 ffltr. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochténdgymn. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. "8.55 Van vrouw tot vrouw. 9,00 Gr.muziek. 10.00 Morgenwijding ds. Veldkamp, Vrij. Ev. pred. Hilversum. 10.50 Kleuter- progr. 11.00 Kinderopvoeding. 1.30 Voor zieke jongeren. 12.00 Lyra-trio, 12.30 Weerpraatje. 12.33 Tom Erich. 13.00- Nieuws, 14.00 Met naald en schaar. 14.30 Radio Matlnéo. 16.30 Gershwin Cocktail. 17.00 Kinderkoor. 17.45 Overzeese kroniek. 18,00 Nieuws 18.30 Strijdkr. 19.00 Radiostrip (6). 19.15 Verceclde partituren, 2c con cert. 19.45 NIWIN. 20.00 Nieuws. 20.15 Bonte Dinsdagavondtréin. 21.35 Gr.pl. verzoekpogr. 22.15 Buitenlands overzicht, v, d. Mandere. 23.00 Niéuws 23.15 Oude werken. HILVERSUM II. 415 mtr. 7.00 Nieuws. 7.15 Gr.pl, 8.00 Nieuws. 8,15 Gr. pl. 9.30 Waterstanden. 9.35 Ka mermuziek. 10.00 Voor de kleuters1. 10.15 .Maskerade", S.vmphonische Suite, Khatchaturian. 10.30 School radio. 11.00 Muziek houdt fit. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Weeroverzicht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.25 Ncd. liederen van Hans M. Scheifes. 14.00 Reger-Bruckner Cyclus. 15.00 Schoolradio. 15.30 Licht middagcon cert. 16.00 Ziekenbezoek. 17.00 Na schooltijd. 17.15 Zigeuncrmuzlek. 17.45 Hongaarse melodieën. 18.30 Psycho logie en het Dierenleven III. 19.00 Nieuws. 19.30 „Dit 1.4 leven". 20.00 Niéuws, 20.04 De gewone man. 20.12 „Carmen van Georges Bizet. In de utuzc: „Voorbijgang", gedichten van Nico Verhoeven. 22.35 West-Eur. remmentaar. 23.00 Nieuws. 23.15 Uitr. «S'"'l. Orkest. Zoals gezegd, komen de stellingen later nog eens aan de orde. De nu ge voerde besprekingen zouden we als vóórbereidende besprekingen künnén beschouwen. Industrialisatie. In de sectie, Waarin de Industrialisatie werd besproken, was minister v. d. Brink aanwezig. De inleider ir, Zegers zette uiteen, dat we staan voor de keus: industrialisatie óf aanmerkelij ke vermindering van de levensstand daard en werkloosheid. Het gebrek aan grondstoffen, hét te kleine bin nenlands afzetgebied, de moeilijkhe den om niéuwe afzetmarkten te Vin dén en de rem op het ondernemers initiatief door de overheidsmaatrege len zijn obstakels, die zullen moeten Worden overwonnen. Algeméeh is men overtuigd van de ernst van de toestand en dat in de herstelperiode en waarschijnlijk nog daarna een so ber consumptiepeil moet worden ge handhaafd én de arbeidsproductivi teit moet worden opgevoerd. De in dustrievestiging op het platteland dient zo zorgvuldig mogelijk te ge schieden. Bij de verplaatsing van be woners van het platteland naar df stad moeten de daaraan Verbonden bezwaren worden opgevangen. In de discussie kwam tot uiting, dat inleider té zeer de ghtote stad in de hoogte had gestoken. Men moet meer nadruk leggen op spreiding van indu strie op het platteland, hetgeen bete kent: méér bevordering van klein-in- dustrie. Dé heer Derenberg (Lelden) wilde de industrialisatie niet slechts zien als een economisch vraagstuk, maar ook nadruk leggen op de sociale positie Van de werkers. Hij wees er ook op, dat het woningvraagstuk ten plattelande een grote rol speelt. Het Tweede Kamerlid v. d. Weyden (Zevenhoven) had van inleider dé mening beluisterd, dat de landbouw meer als éen bedrijfstak van de twee dé rang moet worden beschouwd. Nochtans vond hij, dat bij de behan deling van het industrie-vraagstuk de landbouw in het oog wordt gehouden. Inleider Zeegérs stelde vast, dat in deze ganse zaak een groot aan tal vraagstukken kan worden ge coördineerd. Hij heeft de indruk, dat men op hét Departement* te zeer langs elkaar heen werkt, en dat misschien wel 30 procent van dé arbeid aldus moet wordén be schouwd. De spreker lleéft niét be doeld, de grote stad te verheer lijken. Aan het slot van deze sectie-bij eenkomst werd meegedeeld, dat een commissie de gemaakte opmerkin gen zal bezien en zal komen met aanvullingen op de voorgestelde re soluties. Actieve jeugflpólitiek. De sectie, gewijd aan dit onder werp, was ook zeer druk bezocht. Mr. Höppener betoogde, dat de Overheid hét werk van Kerk of particuliere organisaties op het ter rein der jeugdvofmihg m'óêt Steu nen, maar het niet mag overnemen. Zij Subsidiëre en stelle daarbij als voorwaarde, dat de vórming der jeugd geschiede in nationale geest. De vorming en de zorg voor dc jeugd, waarvan de vorming be dreigd wordt, dient speciaal in dit tijdsgewricht de gróte aandacht van de. overheid te hebben. Krachtige steun worde verleend aan het par ticulier Initiatief, gebaseerd op le vensbeschouwing. Spr. wees nog o.m. op de noodzakelijkheid dat aan de jeugd niet mag worden verstrekt lectuur, die „schadelijk is voor de geestelijke gezondheid"; dat er jeugdkampen komen op confessio nele grondslag; dat kamperen ge schiede onder leiding der jeugdbe weging. Ook hier namen velen deel aan de bespreking. Men drong aan (een suggestie van pater J. Wesseling) om bindende voorschriften te geven aan dö gemeentebesturen inzake verdeling woonruimte; dat de Vór ming van de jeugd niet komen in handen van het bedrijf. De inleider repliceerde, dat veie sprekers, met welke mening hij zich kort vereni gen, onderwerpen hadden aange roerd. die buiten do on,perking van zijn inleiding lagen. Enkele aanvul lingen op de stellingen zouden wor den aangebracht. Nationale cultuurpolitiek. In de sectie „Nationale cultuur politiek" was aanwezig minister Rutten, speciaal verwelkomd dóór de voorzitter oud-minister Gielen. De inleider, Bernard Verhoeven, stelde enkele centraio beginselen. Het soüvereiniteitSbêginsel maakt de cultuur tot cultuur. Er is recht een geestelijk isóleméfit, wélk isolement nuttig is Vöör onze fiatió-* nale cultuur. Een tweede beginsel is het solida riteitsbeginsel: de vrijwillige bin ding tót een levende Nederlandse Volksgemeenschap. Alleen door dit beginsel kan een nationale cultuur ontstaan, Welke 'een dam opwerpt tegen het dreigende totaliteits- systeem. Hét derde beginsel is het subsidiariteitsbeginsel: een hoger gezag mag alléén aanvullend op treden. Spr. hield verder éen plei dooi voor organische CultUUr-bemid- deling, Met een bescheiden subsidie kan de overheid héél Veel döeri, als er centrale lichamen zijn voor de cultuurspreiding. Hét geestelijk zelfbéstemmings- fecht geeft echter niét liét recht op Vrijheid óm óvérgelëVéfd te Wor den aan wansmaak, van b.v. dé „cultuur" Van de DinsdagaVónd- trein. Bij het op dé inleiding volgende débat vónd spr. ó.m. gelegenheid ér op te wijzén, dat hij cultuur-beoe- fening in eigen katholiek milieu van grote waarde acht, o.m. door het amateurstoneel. Na de besprekingen van de stellingen werd uit dé ver gadering de wens geuit, dat in dé eerste stelling, Waarvan wordt ver klaard, dat moet worden gewaakt tegen een van de Overheid zelf uit gaande leiding in het culturele lé ven, een wijziging wordt gebracht, waaruit duidelijk blijkt, dat de overheid positief kan optreden tegen uitingen van wan-cultuur. Óók bij enkele andere stellingen werden wijzigingen deer de verga dering voorgesteld, die alle werden verwezen naar een redactie-com'- missie. tweede plenaire vergadering Op de tweede plenaire vergadering, Zaterdagavond om 8 UUr, warén öan* wezig de ministers V. Schaik én Sas- De heer A. T, dé Schrijvér, minis ter van Staat, Voorzitter van dé Bel gisch Christelijke Volkspartij, wéés er op, dat, hoewel het douane-aCCöörd tussen België, Nederland en Luxem burg is getekend, er in fëite nóg geen vrij ruilverkeer is, omdat de fiscale maatregelen ert Ongelijkheid in sociale lasten voortbestaan en con- tingenteringen én licenties aan béi de kanten nog gehandhaafd zijn. In 1949 moet ér gestreefd wordén naar evenwichtigheid in de betalingsba lansen, gelijke fiscale maatregelen, gelijke indirecte belastingen (gelijke directe belastingen is niet nodig). In Luxemburg is van de belasting 50 direct, 50 indirect, in België resp. 40 en 60 in Nederland 60 en 40 De opzet der drie landen is; onder volstrekte eéi'biêdiging der söuveréiniteit de landsgebieden in Europa te herscheppen in één econo misch gebied. Of de Benelux zal sla gen, weet spr. niét; maar Wel is hij overtuigd, dat de Benelux het enige middel is, om de toekomst der drie landen te verzekeren. Buiten de economische betekenis ziet spr. in tie Benelux de grote voor delen van een gezamenlijk optreden op politiek, wetenschappelijk en cul tureel terrein. Als tweede spreker lichtte de heer Serrarens in een geestdriftige rede toe de veelzijdige betekenis van de Benelux. De Zitting kreeg een aesthetisch verzorgde omlijsting door het Utr. Stedelijk Orkest en dê declamator Henk Schaer. DERDE PLENAIRE ZITTING REDE VAN PATER Dr. STOKMAN Zondagmorgen oirl elf uur was wéér de grote zaal van Tivoli geheel bezet. Aanwezig warén de ministers V. Maarseveen en Weyers, de voorz. van de Tweede Kamer dr. Korten- horst en de Deken van Utrecht. Na voorlezing van de in de secties geformuleerde stellingen kreeg pater dr. Stokman het woord. Spr. begon met een overzicht van de vorming van het huidige Kabinet, waarbij hij constateerde, dat èn voor de grondwetsherziening èn voor een vooruitstrevende sociale politiek, die de medewerking en sympathie van een zo breed mogelijke meerderheid in het Vólk nodig heeft, een bredere basis voor de Kabinetsvorming nodig is. Het gevormde Kabinet kan Onze steun hebben om zijn program en zijn samenstelling, Onder applaus der vergadering bracht spr. hulde aan dr. Beel, „een bekwaam en karakter vol man, die voor het vaderland gro te persoonlijke offers heeft gébracht". Het Indonesich beleid laat spr. on besproken. Hij hoopt, dat próf. Rom me daarover spoedig zal kunnen in lichten. De loon- en prijspolitiek zal voor lopig nodig blijven voor onze export en om inflatie te voorkomen. Er zal hard gewerkt moeten wórden en zui nig geleefd. Wie voorspelt een voor oorlogse welvaartspeil maakt zich schuldig aan bedrog. Spr. erkent, dat de middenstand door prijs- en belastingpolitiek in de knel is geraakt, en bovendien door de sociale maatregelen, waarvan hij niet profiteert. De fiscale winstvast- stclling moet worden gewijzigd en in de loonbijslag moet- in afzonderlijke gevallen aan kleine bedrijven wor den tegemoet gekomen. De omzet belasting sluit in zich gevaren voor het grote gezin. Waardering sprak spr. uit voor het Initiatief van katholieke werkgevers om een extra kinderbijslag te ver lenen (applaus). Hier wordt door het idealisme van deze werkgevers het werk van het parelment gesteund. Spr. ontwikkelde met het oog op de katholieken, die zich in een groep verenigen de gedachte, dat vooral in deze tijd do overheid door positieve maatregelen het gebruik van het bezit moet regelen. Positieve maatregelen zijn in de bestrijding WANUIT ALLE DORPEN EN STREKEN VAN HET BISDOM waren Zaterdag reeds vroeg honderden jonge bóeren, tuinders en kwekers naar de bisschopsstad gekomen om de bondsdag 1948 van de L.T.J. bij te wonen. Als inzet van deze dag" d roeg de zeereerw. heer L. Engelen, algemeen proost van de Belgische Boeren Jeugd Bond, een plechtige H. Mis op in de Sint Jósephkerk, waarbij hij geassisteerd werd dóór de rectoren van Dael en v. d. Hoogte uit Amsterdam als diaken en sub diaken. Rector H. M. J. Brans, diocesaan aalmoezenier van de L.T.J. hield de predicatie. Op een eenvoudige maar zinrijke wijze was het al taar versierd met trossen druiven e n korenaren, Kon mén deze inzet prachtig noemen, ook dé Vérdere dag beantwoordde Vólkómen aan de bedoeling waarmee zij' WfiS opgezet. Scheurs voordróég, waarin dê schep ping Van de wereld in welluidende verzen Verhaald Wordt. Kanunnik Engelen sprak over het onderwerp „In de kracht van ons volksgeloof", waarbij hij erop wees, hoe door alle tijden heen het boerenhuis werd ópgetrokken op de pijlers van ge- 1óof én godsdienstzin. Waar zijn de oude gebruiken gehandhaafd ge bléven en is men wars van alle ge maaktheid en steeds gedoe. „De bóeren klagen over belasting enz. maar nooit óver te hard werken. Dat kénnen wii gelukkig niet." Men mag dit alles échter niet zien a1s éen traditie, dié vanzelfsprekend bewaard blijft. De dröèvê historie van hét Franse platteland heeft Wel anders geleerd. En als wij niet waak zaam zijn. zal bij óns hetzelfde ge béuren. Daarom móét ónze riike böerentraditié omgebouwd worden in een rotsvaste geloofsovertuiging, Sor. hield tenslotte een kraohtio1 plei dooi voor een katho1ieke Benelux in de lage landen. dê bisschop spreekt Mgr. Hulbers, die daarna het woörd verkreeg, sloot zich geheél aan b)i de Woorden van kart, Engelen „zijn Belgische broeder". Msr. prees de boerenstand met Zijn prachtige vaders en mreders en 4 goedé gezin nen, waaruit zóvélèn in de geeste lijke stand zijn getreden. „De bóerenstand beleeft momen teel een grote crisis, MoéiMjke vraag stukken werpen zich óp als indus trialisatie en emigratie, Daarom is het meer dan ooit nodig, dat jonge boeren zich verenigen in hun orinci- piële katholieke organisaties." Mat. spoorde alleen dan ook aan tot het maken van propaganda om alle ka tholieke jonge boprén tuinders en kwekers in dé L.T.J, te verenigen en wees daarbij op het nut en de noodzaak van de leiders cursussen, Schepping der wereld in „welluidende verzen" In de grote zaal van het Krelage- huis, die feestelijk en artistiek was versierd, waren de ongeveer 750 deelnemers verzameld, tóén dé dio cesane voorzitter Cor v- d, Bosch zijn Openingswoord sprak, waarbij hij éen speciaal welkom kon toeroe pen aan Haarlems burgemeester, Mr P, O. F, Cremërs, deken J, J. ^A. Kuilman, de heër W. G. Kampschöér algemeen voorzitter van de L.T.B., en vele andere vooraanstaande figu* ren uit de standsórganisaties. De sociaal adviseur van de aarts-dioce- sané B. T. B. dr A. J, M. Cornelis- sen, besprak in eên inhoudrijke en duidelijke uitéénzetting het huidige tijdsgewricht. Hij bracht daarbij, de verschillende problemen van de jon ge boeren en tuinders ter spraxe. „Wij vinden bij de oplossing van de ze prob1emen" aldus spreker, „geen gids in dé gróte mannén, dié één zgn. wereldvrede willen brengen. Die hebben tien weken gesproken over de rechten van de mens en het re sultaat is thans dat de naam vart God geschrapt is." Na erop gewezen te hebben, dat de neutrale mens geen standpunt heeft, ging dr CornêHssén Vóórt: „Men zegt, dat ónze iéugd oud Is en zonder idealen. Voer een gedeel te is dit helaas waar. Doch zou de oorzaak niet hierin ge^gen zijn, dat zo weinig ouderen de jongeren tot steun zijn? Indien de jeugd bespeeld wordt dóór bekwame pianisten, dan zal blijken dat er een welluidend ge luid uit kómt." Te veel haast Aan de hand van diéns eerste En cycliek in 1878 toonde hij aan hoe paus Lao XIII réeds de diagnose van dé ziekte van onze tijd heeft gestéld: het grote materialisme door de zucht naaf aardse goederen. „Vaart en haast aldus spr. kenmerken onzé eeuw, niet alleen technisch, maar óók geestelijk en sóciaal. De ene vergadering na de attdere holt men af en men neemt al'es maar vluchtig in zich óp. Ten aanzien van de plattelandspróble- men mérkte spr. öp. dat een land bouwpolitiek- niet van node is. Wel een landbouwersoolitiek, en daaróm •heeft de Overheid de dure nlicht niet op dc eerste plaats voor de materie te zorgen maar voor de mens. Aan het s1ot Van zijn aandachtig beluis terde rede stelde dr Cornellssen de vraag „leeft er ook niet onder de jonge boeren, tuinders en kwekers een stuk matérialisme7 Hii vroeg zich af of men oo de markt dezelfde boer óntmöêt als die mon in de kerk ziet. Men probeert dikwiils naar twee kanten uit te gaan of de mid denweg te bewandelen, maar het staat niemand vrn, wie dan ook, mid delmatig te ziin." De pijlers van een boerenhuis Tegen de middag arrived" ""aar- lèrns bisschop, m<*r. J. P. Hinbers. waarna Frans 't Hoen oo boeiende wijze „De Hemelse Spe^r" van Jac van het communisme efficiënter dan uitsluiting uit commissies e.d, Dank bracht spr. aan het Kabinet-Beel, dat door zijn positieve maatregelen de sociale vrede heeft Weten te be waren (applaus). Verder vestigde spr. de aandacht op de culturele politiek, waarbij hij gelegenheid Vond om onder applaus der vergadering hartelijke waardering uit to spréken voor oud-minister Gielen (die In de zaal aanwezig was). Na hulde te hebben gebracht aan ons Vorstenhuis besloot spr. met een opwekking om met volharding en blijmoedigheid te blijven werken vóór onze vrijheid. SLOTWOORD VAN DE VOORZITTER De voorzitter de heer W, J. An- driessén bracht onder stille aandacht der vergadering het regeringScom- munique inzake Indonesië ter sprake. Uit de in het communiqué genoemde feiten blijkt, dat de regering ge meend heeft belangrijke consequen ties te moeten, trékken. Zonder dé inhoud dier consequenties te kennen, zeide spr, te mogen spreken van ernstige consequenties, „De verdere gang van zaken zal moeten worden afgewacht. Eén ding staat onWrik- baar vast, namelijk, dat een zeer grote mate van lankmoedigheid te genover de republiek betracht Is". Verder wees de voorzitter op een rede door de heer Schouten gehou den in Antirev. krin^, waarin deze een bewering deed, die hierop neer komt: het anti-papisme is in zijn ne gatieve strekking tot niets nuttig. Maar de katholieken geven in deze tijd Zelf aanleiding voor zulk een ge zindheid, doordat zij van principiële actie zijn overgegaan naar machts actie. De heer Andrlessen wees er op, dat de politiek der K.V.P. tot doel heeft: Jand en volk tc dienen. Het is waar: zij beperkt zich niet tot het spirituele, maar betrekt in haar actie ook de stoffelijke belangen van het volk. Onder applaus verklaarde spr., dat elk anti-papisme de K.V.P. tegen over zich zal vinden. Met het zingen van het Wilhelmus werd het K.V,P.-congres besloten. Ambachtsonderwijs platteland. op het Werden in de ochtenduren meer de sociale problemen besproken, des middags kreeg de cultuur het volle pond Dê leider van het-R.K. Jong? Bóeren-Centrum „Ons Erf" Theo v. Steen, sorak over „Onze verant woordelijkheid in de opvoeding van ons volk". Hij ging daarbij uit van de stelling, dat cultuur herstel is van de natuur in haar gevallen staat. Hij kwam tot de conclusie dat onze hui dige cultuur belaagd wórdt door ver vlakking en passiviteit en niet veel meer is dan een poederdonscultuur en karakter'ozé burgerlijkheid. Na met scfiérpe woorden dé funeste in vloed van de stad öp het platteland getekend te hebben voerde hij o.m. de noodzaak aan voor ambachtson derwijs op het plattéalnd. De middag werd uitstékend opgeluisterd door een jongenskoor uit Haarlem o.l.v. de hèer P. Q Wolff. Do li.T.J. afdeling uit Noord- Scharwoude gaf een vlotte en ver dienstelijke vertolking van „Het Dui- velsbrugje" van Henri Gheon. Rest ons nog te vermelden, dat aan H. M. de Koningin een telegram van tróuw werd gezonden. Met enkele liederen werd deze bondsdag uitgezongen, welke besloten werd met éen woord van rector Brans en het zingen van het Belgische en Nederlandse volks lied. slachtoffer van ONBEWAAKTE OVERWEG. Zaterdagmiddag omstreeks 15 uur is dé der tig-jarige w'eduwé Pótsi uit Aadorp in de buurtschap „de Westen" bij het passeren van een onbewaak te overweg door een militaire verlof- trêin gegrepen en op slag gedood. Het ongeluk werd ontdekt doordat men de handtas op de locomotief zag lig gen; loods aangereden en gedood. Zondagmorgen vond de politie het stoffelijk overschot van de 35-jarige loods J. a de R. van het Nederland se loodswezen. De lijkschouwing wees uit, dat de R. overleed aan een sche- delbasisfractuur. Een nauwkeurig onderzoek door de politic leidde tot de conclusie, dat het slachtoffer vermoedelijk door een hevige stoot was komen te val len en dat de eerste aanraking met de grond 5 meter van de vind**1 nats was geschied. Het bleek, dat "iet slachtoffer Zaterdagnacht van zijn dienst was gekomen èn de politie vermoedde, dat hij op weg naar huis Jooi" een auto was aangereden. Men ging na welke auto's die nacht ter plaatse waren gepasseerd en de poli tie heeft reeds een aanwijzing ge vonden. nachtelijke overval te ensciiot. In de nacht van Vrijdag op Zater dag is een gemaskerde man de wo ning van het bejaarde echtpaar wonende aan de Bosscheweg te En- schot binnengedrongen. Met een re volver gewapend kwam de rover de slaapkamer binnen en onder bedrei ging eiste hij het in huis aanwezige geld. De vrouw overhandigde daarop een bedrag van 500.—, waarna de man verdween. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in. Door het uitsnijden van een ruit is dc gemaskerde man, die des beschikking over een auto had, dc woning binnengedrongen, WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond). IETS MINDER ZAQHT. Over het algemèen veel bewol king mét plaatselijk nevel of mist en later hier en daar énige regen. Meest matige Zuidelijke wind. Iets minder zacht. KERSTMIS OP DÉ HEILIGE LANDSTICHTING. Der traditie getrouw zullen op 22, 23 en 24 December in het pelgrims huis Casa NoVa öp dê Heilige Land stichting de jaarlijkse conferenties gehouden worden voor belangstellen den uit heel het land ter voorberei ding öp Kerstmis. Déze conferentie zaï geleid worden door pater dr. J. Peters C.ss.R. VERZACHTING VOORSCHRIFTEN VOOR HORECABEDRIJVEN. De voortgaande verbeteringen in de voedselvoorziening der bevol king maken het ook mogelijk de reeks beperkende voorschriften vóór horecabedrijven neergelegd in de be schikking lioreca-bedrijven 1948 te nerzien, zo vernemen wij van de zij de van het ministerie van Land bouw, Visserij én Voedselvoorziening. Dé toewijzingen voèdingsvetteh Vóór maaltijd Verstrekkende bedrij ven Worden ïtiet 50 pet. verhoogd, waardoor het overbodig worilï Vast te hóuden aan hét Verbod tot Verwer king of gêfVeiiflg van vóedlfigsvetten buiten do hoofdgang, welk voorschrift dan ook zal worden ingetrokken, Zo dat bijv. gebakken aardappelen weer op het menu zullen verschijnen. Öok de hóéVéélheid vóêaingSvét- ten, welke bij het ontbijt mag wór den verstrekt, zal worden verruimd, Van de herziening der beschikking dezer dagen te publiceren in de Ne- aeiuandse Staatscourant za: de minister Van Landbouw, Visserij én Voedselvoorziening teevns gébruik maken, óm ook dé verwerking van bedrijfsovetSchottén vlees buiten de höófgang wat gemakkelijk té maken en voorts bepalingen, welke ó.a. doör opheffing van distributiettiaatregêïén geen zin meer hebben, te laten ver vallen. De vleesloze dagen Dinsdag en Vrijdag 'blijven behoudens éen kleine tegemoetkoming aan volksres taurants op het punt van gebruik van nier- ejj soortgelijke producten Volledig gehandhaafd, tezamen met de voorschriften Vóór de Omvang Voor de porties Vlees. LEVENSLANG VOOR LID EXECUTIE-PELEÏON. De 33-jarige J. V., uit Delfzijl, van beroep bakker-kok, stond onlangs te récht vóór de Groninger Kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeu warden wegens het deel uitmaken van een executie-peloton, .en het uit voeren van arrestaties en het verrich ten van huiszoekingen in de omge ving van Delfzijl. De advocaat-fis caal had de doodstraf geëist. Heden morgen veroordeelde het bijzondere hóf V, tot levenslange ^bvangénis- str&f. LEIDEN Paul van Kempen dirigeert toch in zijn geboortestad Op Woensdag'15 December a.s. zal muziekminneiid Leiden het optre den van een geboren, men mag wél zeggen: rasechte Leidenaar kunnen beleven. Paul van Kempen dirigeert dan, voor de eerste maal in zijn ge boortestad, het Rotterdams Philhar- monisch Orkest in een K. en O.-con- eert. In 1803 geboren, trad hij, na zijn vioolstudies aan het Amsterdams Conservatorium, reeds óp dertienja rige leèftijd als solist op en bezette nog op zeer jeugdige leeftijd éen eer ste lessenaar in het Concertgebouw orkest. In het buitenland echter, waar hem al spoedig een plaats als con certmeester aangeboden werd, kon hij de grondslag leggen voor zijn loopbaan als dirigent, die hem ge staag tot zijn huidige wereldver maardheid zou brengen. De laatste jaren was hij een veelgevraagde gast- dirigent in geheel Europa. Vooral in Italië, in de grote kunstcentra Ro me, Florence, Napels, Milaan, waren de door hem geleide uitvoeringen ware muzikale evenementen. De kor te rust, die hü momenteel in het va derland geniet, is slechts van korte duur. Concerten in Parijs (Beetho- vens Missa Solemnis) en Italië zijn reeds vastgesteld voor het komende voorjaar. Als eerste niet-Italiaan zal hij bovendien dat jaar te Siena aan de beroemde Academia Chigi de fa culteit orkestdirectie leiden. Ondanks deze drukke bezigheden is hij bereid gevonden, om nu ook zijn landgenoten van zijn grote kunst te laten genieten. Voor wie Paul van Kempen kent, is het geen vraag, hoe zeer vooral door zijn optreden te Lei den de stad. waarmee hij zich on danks buitenlandse roem nog steeds Innig verbonden voelt aan een langgekoesterde hartewens voldaan za' worden^ Het programma vermeldt naast het le pianoconcert van Brahms, waarin Theo van der Pas als solist optreedt, de 3e sympohnie (Eroica) ven Beet hoven en dc Ouverture „I Vespri Si cilian!" van Verdi. Begrijpelijkerwijs speelde de korte voorbereiding een rol bij de pro grammakeuze; het verheugt ons ech ter, juist deze werken van erkende klassieke schoonheid nu door hem, Paul van Kempen, vertolkt te horen. Het bericht, als zou van ministe riële zijde nog geen toestemming tot zijn optreden verleend zijn, ft in middels onjuist gebleken; v" ven zeggen: gelukkig!

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2