S)e ÊoidóeSou^cmt Tot 1 April in New York! Schip voor kard. Frings Keulen aan overgedragen Ontroerende plechtigheid in de oude schipperskerk Het eind'e van de derde Assemblée De strijd in China Bomaanslag te Parijs De beslissing van de Ned. regering Een gewapende inval in Costa Rica Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" NIAANDAG 13 DECEMBER 1948 40ste JAARGANG No. 11566 Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.; 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Ernstige toestand JLJET was stil in de grote volle zaal van „Tivoli", toen de voorzitter der K.V.P. aan het eind van het tweedaags congres wees op de ern stige toestand, ontstaan door het af breken van de onderhandelingen met de republiek in Indië. Het was stil reeds toen de voor zitter het eerste woord ovèr Indo nesië had gesproken. En men wacht te in gespannen aandacht naar ver dere mededelingen, dan reeds Za terdagavond in de pers waren ge geven. Vanzelfsprekend kon de voorzitter deze niet geven. Wij moeten nu afwachten, zeide hij. Wij moéten nu afwachten, eens gezind staande rondom de regering, en voor deze van God vragende de wijsheid, om nu ijl te slaan de juiste wegen, nü, op het hoogtepunt in dit voor ons vaderland beslissende tijd perk dér historie. Wij moeten eensgezind verenigd zijn rondont de regeritig. Dat kun nen we. Daar zijn er onder ons, die menen, dat de regering al lang had moeten doen, wat zij nu doet. Maar er zal toch wel niemand zijn, die beweren durft, dat de regering nu nog niet een besluit had moeten nemen, zoals ze nu genomen heeft. Wij gaan tegemoet of juister» wij bevinden ons in een zéér zorge lijke tijd, niet alleen voor de gehele wereld-situatie, maar ook speciaal voor Nederland. (Van een K.N.P. correspondent). Met een ontroerende plechtigheid in de kerk „Sankta Maria" in Lys- kirchen, de aloude schipperskerk, waar sinds eeuwen de Hollandse katho lieke Rijnschippers ter kerke plegen te gaan, heeft katholiek Nederland Zaterdagavond de gaven, bijëengebr acht door het Schip naar Keulen, aan Kardinaal Frings overgedragen. In dit kleine kerkje aan de haven, dat tot in de uiterste hoeken gevuld was, waren behalve de aartsdiocesane leiding van de Duitse Caritas, de Ne derlandse vertegenwoordigers bijeen gekomen, onder wie wij opmerkten: Rector H. J. J. van Hussen van de Bisschoppelijke Hulpactie, de heer H. Verhoeven, directeur van het R.K. Huisvestingcomité, Pater L. Goossens, directeur van de Nederlandse Cari tasmissie en Dr. H. Fortmann Pr. na mens de Katholieke Jeugdraad. SYMBOOL DER SCHENKING. Om 6 uur 's avond beginnen de klokken te luiden en komt de Kar dinaal, voorafgegaan door de geeste lijkheid, de oude schipperskerk bin nen. Dr. H. Fortmann draagt daarna in een deels in het Nederlands, deels in het Duits gehouden toespraak, uit naam van alle vertegenwoordigers en alle katholieken in Nederland de schepen aan Kardinaal Frings over als een bewijs van christelijke liefde, die de volkeren moet samenbinden en een nieuw Europa moet scheppen. Als symbool der schenking overhan digt Dr. Fortmann de Kardinaal een kleine uitgave van het Nieuwe Testa- Vérdaagd tot 1 April van volgend jaar |"\E ASSEMBLEE der Verenigde Naties, die Zaterdag haar laatste zitting te Parijs zou houden, heeft voor een verrassing gezorgd, door nog een dag langer te blijven en een paar besluiten te nemen in onafgedane kwesties. Zaterdagavond besloot zij een streep te halen door het oorspronkelijke verdelingsplan en de aanbevelingen van Bernadot- te en een verzoeningscommissie in te stellen, samengesteld uit verte genwoordigers van de Verenigde Staten, Frankrijk en Turkije. Zondag middag kwam zij opnieuw bijeen, nadat in de nacht reeds een begin was gemaakt met de Koreaanse kwestie. Ondanks Sow jet-obstructie kwam het tot een stemming en de vergadering besloot de regering van Zuid-Korea als wettig te erkennen. EEN BITTER SLOT VOOR dat over het algemeen wel de re- MOSKOU. sultaten bevredigend zijn. Toen de felle schijnwerpers in de De verzoeningscommissie voor Pa- zaal gedoofd werden en het talrijke lestina kwam tot stand onder verzet publiek in een geest van algemene van het Russische blok en van de vermoeidheid naar buiten schuifel- landen der Arabische Liga. De de, /iep een vrouw: „Lang leve de commissie zal te Jeruzalem zetelen, vrede Bijna niemand nam er eni- de taak van de bemiddelaar over- 8e notitie van nemen en orders van de Veiligheids raad in zake de wapenstilstand uit voeren. De Assemblée doet een be roep op Joden en Arabieren om te onderhandelen, eist vrije toegang tot de heilige plaatsen en wenst een permanent bestuur voor Jeruzalem. Zondagmiddag werd de Ameri- kaans-Australisch-Chinese revolutie met grote meerderheid aanvaard, waarin de regering van Zuid-Korea werd erkend. Daarna werd de zit ting van de Assemblée verdaagd tot 1 April 1949 te New York. Wisjinski besloot met bittere woorden aan het adres van de derde Assemblée en zeide, dat zij in de geschiedenis ge boekstaafd zal staan als een, die het werk des vredes vernietigd heeft. De Westelijke vertegenwoordigers kwamen tot de slotsom, dat niet alle gestelde doelen waren bereikt, maar ment in het Duits, een der eerste ga ven die binnenkwam en afkomstig was van een jeugdleider, die schreef zelf geen voedingsmiddelen te kun nen geven, maar toch niet achter wil de blijven. Antwoord van Kardinaal Frings. In zijn antwoord sprak Kardinaal Frings zijn dank uit voor de waarlijk grootse geste der Nederlandse katho lieken, dank ook voor het kleine ge schenk van het Nieuwe Testament, symbool van de toenadering tussen de volkeren. Meer nog dan materiële ga ven is deze daad, juist nog wel van een Nederlandse katholiek, een be wijs dat zij een brug van vergeven en vergeten naar ons willen slaan, waar door Wij tot elkander kunnen komen. Moge dit een Kerstmisbrug zijn, een brug van God naar de mens, maar ook van mens tot mens, van christen tot christen. Om deze daad van Hol land mogen wij zeggen: „Gezegend onze nood, omdat deze tot grote lief de aanleiding gaf, gezegend de chris telijke Caritas. Vervolgens zei de Kardinaal in het Nederlands: „Katho lieken van Nederland, wij danken u voor uw grote en milde gaven, u hebt getoond waartoe ware christelijke naastenliefde in staat is. God lone u en zegene u." Daarna werd een kort Lof gehou den, waarbij de gezangen werden uit gevoerd door het Keulse Domkoor. Een golf van ontroering maakte zich van velen meester, toen het kooV het middeleeuwse Adventlied van Joh. Tauler (gestorven in 1361) inzette, zo ONTHULLING VERZETSMONU- -MENT Ter nagedachtenis van pastoor Gallema en Kapelaan van Rooyen, die beiden tijdens de oor log in het kamp Dachau overleden, en van andere gevallen deelnemers aan het verzet tegen de vijand, werd Zondag te 's-Heerenberg door Kar dinaal dr. J. de Jong een monument onthuld. Het monument stelt voor „De Goede Herder". De eide over leden priesters behoorden tot de parochie 's-Heerenberg Kardinaal dr J. de Jong onthult het monument. ONDERHANDEL MAAR, ZEGT AMERIKA. Gisteren heeft de pas in China aan gekomen administrateur van het Marshall-plan, Paul Hoffman, bespre kingen gevoerd met de Chinese pre mier Soen Fo. Er doen hardnekkige geruchten de ronde, dat ook de V.S. bij de Chinese regering aandringen op onderhande lingen met de communisten. Men ge looft, dat Tsjang Kai Sjek hiertoe be reid zou zijn, indien zijn legers een succes in de slag om Nanking zouden behalen. EEN HELE LEGERGROEP „VERDWENEN". De „New York Times" bericht uit Nanking, dat verkenningsvliegtuigen de „verdwijning" hadden gerappor teerd van de 16de legergroep der Chinese regering onder bevel van ge neraal Soen Joean-Liang. Enkele af delingen van deze groep gaven zich reeds eerder aan de communisten over. Naar de Parijse correspondent van „Trouw" meldt, is in de nacht van Zaterdag op Zondag een bomaanslag gepleegd op de Avenue de la Granda Armée te Parijs. Op de eerste verdie ping van no. 13 is een restaurant ge vestigd, waar op dat. ogenblik de En gelse generaal Johnson een diner gaf voor een dertigtal vrienden, voorna melijk hogere officieren en leden van de Britse ambassade te Parijs. Bene den is een rijwielmagazijn, dat toebe hoort aan de gewezen wereldkam pioen Victor Linart. Aan het ijzeren rasterwerk van dit magazijn had men een bom vastgebonden van een bui tengewoon groot ontploffingsvermo gen. Uit het feit, dat deze zo hoog als men maar kon reiken, was vastge bonden en dus zo dicht mogelijk bij het er boven gelegen restaurant was geplaatst, meent men te kunnen af leiden, dat de aanslag gericht was te gen generaal Johnson en zijn gasten. Wonder boven wonder waren er geen doden, noch ernstig gewonden te betreuren. Het diner was reeds ge ëindigd en de gasten hadden de tafel verlaten om in een ander vertrek de koffie te nuttigen. Het politionele onderzoek is nog in volle gang. uitzonderlijk van toepassing op deze gebeurtenis: „Uns kommt ein Schiff gefahren, Es bringt uns süsse Last." Na de plechtigheid, die door Radio Keulen en de K.R.O. gezamenlijk wérden uitgezonden de eerste maal dat zulks na de oorlog geschiedt was er in het Gebouw van de Caritas eén bijeenkomst van de Nederlandse en Duitse Caritas organisaties, waar een leger van journalisten gelegen heid kreeg zich nader over deze actie te oriënteren. De heer Verhoeven gaf daarbij een uiteenzetting van het ver richte werk, terwijl Rector van Hus sen erop weèr, dat het welslagen van deze actie voor een zeer groot deel te danken is aan de medewerking van de Nederlandse Katholieke Pers en Radjo. KEULEN VERWELKOMT HET SCHIP. Een zeer grote mensenmënigte uit Keulen was Vrijdagmorgen samen gestroomd naar de haven, om het eer ste Schip voor Keulen, het motor schip „San Antonio'', te verwelko men, dat de gaven avn de Nederland se katholieken voor de noodlijdende Duitse bevolking bracht. De San Antonio had de Nederland se driekleur en de geel-witte Pause lijke vlag geheven. De schipper Wil lem van Grozen heeft waarschijnlijk nog nooit een zo groot aantal men sen in zijn kleine kajuit bijeengezien. Behalve de autoriteiten was een zeer groot aantal journalisten ter plaatse gekomen, alsmede de Duitse Radio, die diezelfde dag nog een radiorepor tage gaf van de aankomst van het Nederlandse schip. Als men een indruk kan geven, dan is het wel deze, dat de aankomst van dit schip d*. sensatie van het ogen blik is, niet alleen in Keulen, maar ook in een groot deel van West-Duits land, en aan de opmerkingen, dit van Duitse zijde hierover gemaakt wer den, kan men de conclusie trekken, dat ook zij de betekenis van deze Ne derlandse daad weer zien in geestelijk aspect, als een bewijs dat Nederland het verleden wl vergeten en verge ven en de Nederlandse katholieken als eersten de broederhand reiken aan het Duitse volk. DAN LIEVER HET WATER IN! Volgens een bericht uit Hongarije, dat in het te Wenen versohijnde blad „Das kleine Volksblatt", orgaan van de Volkspartij, is verschenen, 2iin negen Oostenrijkse locomotie ven, die aan de Sovjet-Unie waren overgedragen als herstelbetaling, in de rivier de Teiss gestort, toen een brug bezweek. De Hongaarse autori teiten vermoeden, dat opzet in het spel is, aldus het bericht. Amerika acht het een eruftige stap ^P HET ZATERDAGAVOND door ons gepubliceerde Nederlandse be sluit tot instelling van een interim -regering voor Indonesië zonder de Republiek geven de functionarissen van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken nog geen commentaar. Zij bestuderen nog de stuk ken. Wel wilden zij verklaren, dat de bespreking van de Nederlandse rege ring een zeer belangrijke en ernstige stap was geweest, waarvan men de gevolgen nog niet kon overzien. Duidelijk bleek, dat zij de ontwik keling van de toestand niet gunstig beoordeelden. Zij waren teleurge steld, dat een Amerikaanse poging, om een oplossing gemakkelijker te maken, geen succes had gehad. Naar hun mening bood het plan-Coochran een mogelijkheid om overeenstem ming te bereiken. De Commissie van Goede Diensten heeft een speciaal rapport aan de Veiligheidsraad getelegrafeerd over de jongste directe besperingen tus sen de Nederlandse regering en de Republiek. Nederlandse regering aanvaardt de consequenties VAN HAAR BESLUIT INZAKE INDONESIë De „New York Times", schrijven de over het jongste besluit van de Ned. regering inzake de instelling van een interimregering in Indonesië zonder de Republiek, zegt, dat de Veiligheidsraad zich er mede moet bemoeien, omdat de onrust in Indo nesië een bedreiging vormt van de vrede, speciaal „nu de communisti sche opstand in de Republiek nog niet is bedwongen en er in Azië een grote spanning heerst nu de commu nistische legers Nanking naderen. Vanuit het aangrenzend Nicaragua 1"\E MIDDEN-AMERIKAANSE republiek Costa Rica is Vrijdagnacht om 23.15 uur door gewapende troepen aangevallen. De aanval had plaats van het Noordelijk buurland Nicaragua uit. De troepen worden ge leid door Tavio, voormalig politiechef van Costa Rica. De invallers ma ken gebruik van tanks en jeeps. De oorlogstoestand in het land is afge kondigd en het leger dat men een week geleden besloot te ontbinden is in allerijl gemobiliseerd. Volgens de radio is de bevolking rustig en zouden de regeringstroepen de aanvallers nabij de Nicaraguaanse grens omsingeld hebben. COSTA RICA VRAAGT OM HULP. Volgens de bepalingen van het pact van Rio heeft de ambassadeur van Costa Rica te Washington, Esquivél, de andere Amerikaanse republieken, waaronder de Ver. Staten, om hulp gevraagd. De voorzitter van de Vei ligheidsraad is telegrafisch door de regering van Costa Rica van de inval op de hoogte gesteld. Als gevolg van het verzoek van Costa Rica om hulp is de Raad van de organisatie van de Amerikaanse Staten gisteravond bijeengekomen. .De bedoeling van de rebellen schijnt te zijn, Guardia, voormalig president van het land, die na een rechtse opstand in April van dit jaar v/as gevlucht, weer in het zadel te helpen. Het rebellenleger zou onge- vaar 800 man omvatten en hoofdza kelijk uit Nicaraguanen bestaan. Het regeringsleger is ongeveer 5000 man sterk. Wat in Indonesië geschiedt raakt een heel werelddeel". De correspondent van de „New York Times" Anderson meldde Zon dag uit den Haag, dat het Neder landse kabinet er zich ten volle van bewust is, dat de gevolgen van zijn beslissingen een historische en voor Nederland mogelijk tragische bete kenis kunnen hebben. Volgens Andersen is „de Neder landse regering bereid, geheel en al de gevolgen te dragen van haar een zijdige handelwijze".zelfs met het risico zich daardoor de afkeu ring van de buren op de hals tj ha len en van het veroorzaken van zware ontberingen voor het volk". SABOTAGE DADEN OP JAVA. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is de spoorbaan van Tjikampek naar Krawang over een afstand van 500 meter opgebroken. Aangezien het hier een dubbelspoor is, kon Zon dag het verkeer hervat worden over een enkelspoor. Ook de telefoon- en telegraafdraden waren over 500 me ter verdwenen. In dezelfde nacht is de brug tussen Klari en Kosambi in brand gestoken, doch Zondagmiddag is de brug weer hersteld. JACHTVLIEGTUIG TE BANDOENG NEERGESTORT. Maandagochtend om half elf is een militair jachtvliegtuig op het restau rant „Salmanak" te Bandoeng neer gestort. Het toestel drong recht door het dak aan de voorzijde, waar een majoor van de Koninklijke Land macht en een dame zaten. Beiden werden zwaar gewond. Het toestel is enkele meters in de grpnd geboord. Over de inzittenden van het vliegtuig is nog niets bekend. VOLENDAM OP DE VOLEN- DAM". Zaterdag vertrok van Roterdam de „Volendam" met on geveer duizend emigranten en trans migranten en ongeveer 500 D.P. naar Australië. Het schip, dat ook 250 ge demobiliseerde militairen meeneemt, vaart onder de vlag van de Kon. Rotterd. Lloyd. Aan boord bevindt zich ook een Volendammer echtpaar met twee kinderen, die in Australië een bloem en kwekerij gaan beginnen. De Volendammers moeten zich voor het vertrek aan het douane-onder zoek onderwerpen. HUIDENZWENDEL TE MEPPEL DOOR HET GEHELE LAND VERTAKT. De onlangs gesignaleerde omvang- iijke zwendel in koeienhuiden te Meppel, afkomstig van clandestiene slachtingen, blijkt zijn vertakkin gen te hebben in het gehele land. Tot deze ontdekking is de Meppeler politie gekomen toen zij bij een fir ma te Meppel de „zwarte" boekhou ding in beslag nam. Alle personen en firma's, die in deze boekhouding voorkwamen, werden verhoord. Het zijr. in totaal 170 zaken, die door de politie, het directoraat van de prij zen en door de fiscus danig aan de de tand zullen worden gevoeld. Vast kwam te staan, dat niet min der dan vijftig leerlooierijen en hui denhandelaren in Nederland de meeste bedrijven in Nederland) in de manipulaties hadden deelgenomen aldus „Trouw". NIJPENDE VRAAGSTUKKEN IN DE KOLENHANDEL Vier Middenstandsbonden laten het niet bij protestvergaderingen. Op Donderdag 9 December j.l. hield de Ned. Kath. Bond van Hande laren in Brandstoffen „St. Theo bald" te 's-Hertogenbosch een bij zondere algemene ledenvergadering ter bespreking van de toestanden in de brandstoffenhandel. Drs. J. Vlek, secretaris van de N.R. K.M., kon mededelen, dat de vier Middenstandsbonden besloten had den het niet bij protestvergaderingen te laten. Er zal een audiëntie wor den aangevraagd, en er dienen spij kers met koppen te worden gesla gen. In een door de secretaris, de heer J. v. d. Pol, voorgelezen schrijven aan de Minister van Economische Zaken, kwamen de onrust en de on tevredenheid tot uitdrukking, welke laatst genomen maatregelen inzake de loon- en prijspolitiek in de krin gen van het middestandsbedrijfsle- ven hebben gewekt. Telkens op nieuw moet de Middenstand onder vinden, dat met zijn rechten en be langen weinig rekening wordt gehou den, ondanks de van regeringszijde herhaaldelijk gedane beloften tot het voeren van een constructieve middenstandspolitiek. Terwijl de werkgevers de loonbijslag aan hun arbeiders moeten betalen, wordt geen rekening gehouden met de finan ciële gevolgen, welke de subsidie vermindering heeft voor het mid denstandsgezin. In een kort tijdsbe stek werd driemaal een loonsverho ging voor de werknemers in het brandstoffenbedrijf opgelegd. Zoals het een katholieke organisatie be taamt, stond zij met het mees.t toe- trédende begrip achter de verzoeken der arbeiders, welke zij ondersteun de en verdedigde. Maar de steeds hogere lonen, de hoger opgevoerde sociale lasten, de immer stijgende ex ploitatiekosten, de ongekend geste gen zakkenprijs, de enorme bezorg kosten der brandstoffen (wegens de onmogelijkheid om het bedrijf effi ciënt uit te oefenen bij de instabiele wijze van afzending der kolen zowel in kwaliteit als soorten), de opge voerde omzetbelatsing, de onderne mingsbelasting, de steeds stijgende rente door de hogere kapitaalinveste ringen, bij de opgaande kolenprijzen, brachten voor de brandstoffenhan del een verzwaring met zich, terwijl het nog nimmer mocht gelukken eni ge verbetering in de winstmarge te verkrijgen. Na opsomming van al deze feiten doet het schrijven tenslotte een drin gend beroep op de recente verklaring van de minister in de Volksvertegen woordiging, waarbij overweging van de wijze ener meer intensieve be handeling van het middenstands- probleem werd toegezegd. WELTER c.s. STICHTEN KATH. NAT. PARTIJ. Op de te Utrecht gehouden lande lijke vergadering van het Voorlopig Katholiek Comité van Actie werd met algemene stemmen besloten tot op richting van de K. N P. (Katholieke Nationale Partij). Algemeen voorzit ter van de partij is de heer Ch. J. I. M. Weiter. Een koJiAettjz... Keur en zinlijkheden Met den voet te treden, God ten prijs, tot 's naasten baat, Is een strijd gestreden Hoger dan de rede, En 't verstand der wijzen gaat. Vondel in Je)5hta.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1