Pleidooi voor de vestiging van industrieën De situatie in Indonesië ZATERDAG 11 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 GEM. AANKONDIGING De "Wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jongeleen, is verhinderd a.s. Woensdag spreekuur te houden. 9803 De Wethouder van Sociale Zaken, de Heer S. Menken, is verhinderd Woensdag spreekuur te houden. KANARIE-TENTOONSTELLING. „DE ZANGER'' In de bovenzaal van café „Royal" is gisteravond de nationale wedstrijd van zang-, waterslagers en kleurvo- gels van „De Zanger" gehouden, een jubileum-tentoonstelling vanwege Ihet 25-jarig bestaan. De uitslagen zijn: Klasse I: 1. H. C. Zorn, Den Haag, 354 p. 2 sth.; 2. R. v. Drumpt, Leiden, 345 p. 2 sth.; 3. J. Gerrits, Den Haag, 330 p. 2 sth.; 4. R. v. Drumpt, Leiden, 312 p. -f- 1 sth. Klasse II; 1. R. v. Drumpt, Leiden, 156 p.; 2. H. de Boon, Dordrecht, 151 p.; 3. J. Bervoets, Leiden, 149 p.; 4. W. Zitman,- Leiden, 148 p. nl.; 5. B. Blankenstein, Leiden, 148 p. nl. Klasse III: 1. R. v. Drumpt, Leiden, 91 p.; 2. B. Blankenstein, Leiden, 87 p.; 3. J. Bervoets, Leiden, 86 p. nl.; 4. A. J. v. Biemen, Leiden, 86 p. nl.; 5. C. Z. Hofland, Den Haag, 85 p. Klasse V: 1. J. Bervoets, Leiden, 154 p.; 2. J. Steijger, Den Haag 117 p.; 3. J. Bervoets, Leiden, 112 p. Klasse VI: 1. C. Z. Hofland, Den Haag, 81 p.; 2. Joh. de Voigt, Leiden, 79 p.; 3. Joh. de Voigt, Leiden, 78 p.; 4. J. Bervoets, Leiden, 75 p. Klasse VII: 1. A. M. Kuijntjes, Den Haag,. 108 p. Klasse VIII: 1. A. v. Kesteren, Hil- legom, 174 p.; 2. A. v. Kesteren, Hil- legom, 159 p.; 3. A. M. Kuijtjes, Den Haag, 129 p. Klasse IX: 1. A. M. Kuijntjes, Den Haag, 73 p.; 2. C. Z. Hofland, Den Haag, 70 p.; 3. C. Z. Hofland, Den Haag, 64 p. Klasse XI: 1. A. v. Kesteren, Hil- legom, 185 p. nl.; 2. A. v. Kesteren, Hillegom, 185 p, nl. Klasse XII: 1. C. Z. Hofland, Den Haag, 90 p. Winnaars jubileumbekers: R. van Drumpt, Leiden 91 p.; A. v. Kesteren Hillegom 87 p.; J. C. Born Jr., Den Haag 91 -j- p. Postduiven-tentoonstelling. Vanaf Vrijdagavond heeft in de R; U. Manege aan de Kaiserstraat een tentoonstelling plaats, georganiseerd door de Leidse Concour-commissie, waarbij als altijd na het vliegseizoen een algehele show wordt gehouden over diverse vliegtypen, met uitzon derlijk resultaat een bonnen-verkoop van Jonge duiven, broed '49. Op deze tentoonstelling komen alle Leidse kampioenen met' hun duiven en al is een kampioensvogel nog geen vlieg- vogel, de liefhebber weet hieruit te kweekn endoet zijn voordeel. De Burgemeester van Leiden heeft met zeer veel genoegen het Be schermheerschap van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen aanvaard. De heer C. F. Lardee aanvaard.de het ere-voorzitterschap. Zondagsdienst huisartsen. A.s. Zondag 12 December zal de dienst worden waargenomen door de dok toren: Van Bockel, Meyboom, Postel, Veldhuyzen. Dienst der apotheken. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 11 December 13 uur tot Zaterdag 18 December 8 uur waargenomen door: de apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406, de Zuider-Anotheek, Lam- menschansweg 4, tel. 23553. Te Oe.gstgeest door: de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes Antönius Ma ria, z. van T. van der Velde en A. M. Kortekaas; Hermina Cornelia, d. van F. Swagers en J. Blok; Helena Lam- berdina Maria, d. van G. T. Leiten en T. M. Meijer; Joris, zoon van C. Waltman en D. Maaskant; Frans, z. van W. H T. Heimig en M. S. Blok; Paulus Wilhe'm, z. van W. Fasel en E. C. van de Kerkhof. Overleden: H. van der Horst vr. 65 jaar; R. A. E. van Eijk z. 1 mr.d; G. Noordman, huisv'r. van L. van der Lans 81 jaar; M. Pauw, man 67 jaar. Een ieder stelle zich tot taak Bescherming van Reddingslijn of -haak. Leidse Reddingsbrigade GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE Op de vooravond van het congres van de K.V.P., waar het bevolkings- en industrievraagstuk krachtig be licht zal worden om de regering tot een industrieplan te stuwen, is de katholieke Raadsfractie van Zoeter- woude voorgegaan; de heer van der Ploeg heeft bij de behandeling van de gemeentebegroting een beschou wing gehouden. De oud-voorzitter deelde daarbij mede met volle in stemming van zijn fractie te spreken. Spr. begon met een domper te zet ten op de vreugde om de begroting met een batig saldo; de belastingen en vooral de ondernemers belasting van 12.000.— op 30.000.zijn daartoe wel heel hoog opgeschroefd. Maar de sluitende begroting geeft meer zelfstandigheid en het besturen van de gemeente veel gemak. Een dorp wil zijn kluisters verbreken. In de loop van het jaar is, bij het bespreken van de woningbouw, ge zegd dat de woningen die eventueel op het dorpsgedeelte nog zouden ge bouwd worden, binnen 10 of 15 jear weer leeg zouden staan omdat cle be woners dan verhuizen zullen naar die plaatsen waar zij-werken, met andere woorden: Zoeterwoude heeft geen toekomst. Spr. deelt die mening niet, omdat in de toekomst zal blijken dat buiten wonen aantrekkelijk is en alle krachten ingespannen zullen worde r> om de gemeente meer perspectief te geven. Het dorp is in de laatste 20 30 jaar weinig vooruitgegaan^ Verschillende maatregelen van de overheid duiden er op, dat gepoogd wordt de gemeente te laten zoals ze is; een plaats zonder enige betekenis in het kader van deze tijd. De grote autoweg krijgt geen op of afrit, bouwverbod ten Noorden van Meerburg, ten dode doemen van bestaande woningen en onmogelijk heid zelfs klein-industrie toe te la ten. Zoeterwoude krijgt steeds groter bevolkings-overschot, niet alleen bij de arbeiders maar ook bij de jonge boerèn en middenstanders. Spr. wijst op het grote morele belang de be volking op het platte land te hou den. De vervlakking van duizend tallen van plattelanders, die nu de mensenpakhuizen van tie industrie centra bevolken doet naar middelen uitzien onze mensen te binden aan ons dorp. Spr. wijst op het gebrek van werkmogelijkheid nu zelfs de mechanisatie van de landbouwbe drijven wordt ingevoerd. Als ^vij het goed menen met de dorpsgemeen schap zal de mogelijkheid van vesti gen van bedrijven moeten worden geschapen; dus terreinen klaarma ken. Spr. citeert hierbij uit de rede van de heer van der Weijden op het con gres van de Raad van Overleg. Als het" gemeentebestuur voor de welvaart van tie gemeente iets gaat ondernemen om vestiging van be drijven te krijgen zal dat aanvanke lijk offers en inspanning vragen en het zal zeker nieuwe problemen scheppen. Het huisvestingsprobleem is een worsteling, maar de moeite waard om aangeoakt te worden. Spr, geeft toe, dat de gemeente geen braakliggende gronden heeft, dus cultuurgronden zal moeten missen. Er zijn twee mogelijkheden: ten eerste: het stedebouwkundig insti tuut opdracht geven om van het uit breidingsplan een bepaald gedeelte aan te geven waar vestiging van be drijven mogelijk is en dan af te wachten, hoe hogere instanties daar over zullen beslissen en daarbij, zo nodig, onze belangen te bepleiten of eerst gaan praten met betrokken in stanties en dan een opdracht te ge ven aan Stad en Landschap. Spr. zou het op prijs stellen, dat bij bespre kingen in Den Haag ook enige raads leden daaraan zouden deelnemen, niet omdat er geen vertrouwen is in B. en W., maar nu de plannen uit de Raad komen, is het billijk dat dooi de leden daaraan deelgenomen wordt. Spr, weet, dat door B. en W. meer dere keren in den Haag gesproken is. Er moet nu tegenover „het kan niet" klinken, het is noodzakelijk". Al lerwegen worden streekplannen uit gestippeld, die ook telkens weer ge wijzigd worden; wij moeten daar ons deel van hebben. De voorzitter zegt kort te kunnen zijn. B. en W., het is door spr. er kend, hebben veel pogingen gedaan en geen resultaten bereikt. De vrees voor leeg staan van hui zen heeft B. en W. niet tot stopzet ten van woningbouw bewogen; inte gendeel heeft het college steeds blijk gegeven deze te willen bevorderen. Voorzichtig financieel beleid he'eft de Raad bewogen af te zien, hoe de wo ningbouw zich ontwikkelen zal. Dat er niets aan het dorp verandert be twist de voorzitter en somt de vele verbeteringen van de laatste tijd op. Ook B. en W. zouden niets liever zien dan verlaagde belastingen. B. en W. hebben open oog voor alle genoemde belangen en de voorzitter wijst op de gevaren van isolatie door de aanleg van nieuwe wegen o.a. hoe door het omleggen van de Prov. weg de Miening en Vrouwen weg buiten het autoverkeer komen te liggen, fn den brede zet de voorzit ter uiteen, dat er een nationaal plan bestaat, waarin de streekplannen lig gen en daarbij moeten aansluiten. Als de heer van der Ploeg repli ceert, zegt spr. niet meer te zullen spreken over woningbouw. Spr. noemt getallen omtrent het werken buiten de gemeente; alleen van Zuid zijde van de Schenkel weg werken 35 bewoners de helft buiten de gemeente. De voorzitter zegt toe. dat B. en W. met Stad en Landschap zullen bestuderen waar vestiging moge lijk is. De begroting gaf geen aanleiding tot het maken van opmerkingen. Ook de commissie oordeelde het niet no dig opmerkingen te maken. Met alg. stemmen werd de begroting goedge keurd. Het Wit-Gele Kruis kreeg voor de t.b.c.-bestrijding over 1948 weer de subsidie van 400. Aan de Besturen van de R-K. Be waarscholen wordt over 1948 een subsidie verleend berekend als volgt: voor de eerste 40 leerlingen r 5.en de overige 2.50 per leer ling met een minimum van 200. De bewaarschool Zuidbuurt met 102 leerlingen krijgt f 355.de Schen- kelweg (Kruisherenparochie) 35 1. 200.— en de H. Rijndijk 80 1. 300.—. Met de Bond voor Ned. gemeen ten wordt een lening aangegaan met een max. crediet van 48.000.—. Assepoester krijgt haar gla zen muiltjes. Bij de wijziging van de loonrege ling was de onderwijzeres nuttige handwerken vergeten. De Raad gaf haar nu 324.— per jaar in mini mum en maximum. Bij de behandeling van de tijdelijke toelage aan het gémeentepersoneel, vraagt de heer Kraan of er geen mogelijkheid bestaat, dat de salaris sen in één keer voor een begrotings jaar vastgelegd worden. De voorzitter zou ook graag wil len, dat al deze administratieve romp slomp, daardoor ontstaan, niet meer zou komen, doch wijst er op dat er van 's Lands regering nog meer wij- zigingen te verwachten zijn. De zo wijds aangekondigde onder- handse aanbesteding onderhouds werk Raadhuis was een postje verf- werlc van 30.opgedragen aan de heer A. v. Remmen. Aan de H. Rijndijk wordt, nu er weer gebouwd zal worden, het ma ken van een totaal rioleringsplan noodzakelijk. Ir. Christiaanse heeft dit plan klaar. Het is echter nodig, dat aan de R.I.Z.A. een opdracht ge geven wordt voor het maken van een zuiveringsinstallatie, alvorens met Rijnland en de betrokken polders on derhandeld kan worden. Op het waterleidingbedrijf moet een extra afschrijving gedaan wor den van 2996.22. Deze afschrijving wordt geboekt op de rekening bui zennet. In de mane-schijn Bij de rondvraag deelt de voorzit ter mede, dat de straatverlichting bij lichte maan niet meer zal branden. Voor de H. Rijndijk is een uitzonde ring gemaakt, nu op titel van de ob stakels bij de vernieuwing van het voetpad. Als het bezwaar gemaakt wordt, dat bij lichte maan de lucht zo don ker kan zijn, dat er toch duisternis heerst, zegt wethouder de Graaf: dan blyvep ze maar thuis. Aan de Vlietweg zullen aan de huizen van mevr. van Konijnenburg en van Lagerberg lampen aange bracht worden, die door die bewo ners ontstoken zullen worden, als het gaat donkeren, en gedoofd als men naar bed gaat. Deze goedkope manier zal toegepast worden als het moge lijk is op de andere donkere plaat sen en ook in het Westeinde. Er wordt gevreesd voor misleidend licht als deze lichtpunten bezijden de weg liggen. Dwaallichten De Raad blijft onverstoord en er worden plannen gemaakt om met z'n allen eens op een donkere avond een visite t& gaan maken bij de heer Onderwater in het Westeinde, om te zien of de lamp aan zijn boerderij al dan niet misleidend is. Nu Gelderswoude nog. Ook deze buurtschap krijgt een beurt. Daar is meer verkeer als in de Weipoort, die al'25 jaar verlicht is. De S.L.F. zal een plan gevraagd wor den. Lampen aan boerderijen is daar niet mogelijk. De narigheden van het pont Allemansgeest. De heer v. Vliet bespreekt het pont, dat niet gaat als nodig is. Deze oude zaak wordt nog eens duidelijk uiteengezet. Eertijds droeg de ge meente voor 4500mee aan de straatweg vanaf het Leidse Schouw naar de St. Nicolaaslaan. De Provin cie schafte nu dat pont af en ver wees naar het pont Allemansgeest. Weer zal de voorz. de Prov. Water staat wijzen op de wantoestand die nu ontstaan is. De heer v. d. Velden spreekt over een rooilijn 'in het nieuwe uitbrei dingsplan waardoor N.V. „Oosthoek" en de heer Vermeulen in hun bedrijf geschaad zijn. Spr. geeft toe, dat het een verzuim is geweest, dat deze be langhebbenden niet tijdig hun be zwaar ingediend hebben en geen no ta van het plan hebben genomen. Als de Raad zich kant tegen de voorschriften die tot al die moeilijk heden leiden, toont de voorz. aan, dat het niet anders kan. Grote be langen, door de Rijkswaterstaat ge geven maken deze en andere bepalin gen nodig. Hierna wordt deze rus tige vergadering gesloten. WASSENAAR WASSENAARSE MIDDENSTAND ZOEKT AANSLUITING BIJ LEIDEN Dezer dagen hebben de besturen ties in deze gemeente een gezamen- van de beide Middenstandsorganisa- lijk schrijven geridht aan de Kamer van Koophandel te Rotterdam. Daarin wordt gevraagd bij de ko mende reorganisatie van deze Ka mer de gemeente Wassenaar te wil len indelen bij Leiden. Aan aanslui ting bij Leiden wordt verre de voor keur gegeven boven die bij Den Haag op verschillende gronden. Ten eerste is, gerekend vanaf de dorpskern de afstand naar Leiden korter en de verbinding aanzienlijk gunstiger. Ten tweede is Wassenaar historisch georiënteerd op Leiden. Dit blijkt o.a. uit het feit, dat alleen met de Sleutelstad een verbinding te water bestaat. Bovendien heeft Lei den van de land- en tuinbouw zowel als van de veeteelt grote betekenis als centrale marktplaats. Ten derde behoort Wassenaar wat de levering van electriciteit en gas betreft tot het verzorgingsgebied van Leiden, ter wijl ook daar de meeste organisato rische knooppunten gezocht moeten worden. Op al deze gronden dringen de beide besturen van het gehele geor ganiseerde midden- en kleinbedrijf met klem aan op aansluiting bij Lei den. Medische dienst. Dr. M. de Haan, tel. 2501, dr. H. D. Boer, tel. 9124 en de Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. 't Overschotje goed besteed. Kort na de bevrijding heeft het co mité Bevrijdingsfeesten Langstraat en omgeving 2.204.bijeen ge bracht vó'or het organiseren van fees telijkheden voor 'de buurtbewoners. Na de feesten was er een batig saldo van 561.85, welk bedrag werd ge blokkeerd. Hiervan werd f 50.ge schenken aan de K.W.V. en aan Ex celsior. Het resterend bedrag werd toegewezen aan het Groene Kruis en het Wit-Gele Kruis. Aan beide verenigingen kon reeds 94.80 wor den afgedragen. Het thans "nog ge blokkeerde bedrag, groot 200.— zal eveneens aan deze Kruisverenigingen worden afgedragen. Officiéél communiqué der Ned. Regering Van officiële zijde vernemen wij het volgende: Zoa's is medegedeeld, werd, naar aanleiding: van de deze week in de ministerraad gevoerde besprekin gen, de delegatie van het Koninkrijk te Batavia, geïnstrueerd om een nota aan de Commissie van Goede Dien sten te overhandigen waarin het re geringsstandpunt vervat is. In de eerste plaats wordt er in deze nota op gewezen, dat bij de door de ministers Sassen en Stik ker en de gedelegeerde van het Op perbestuur, de heer Neher, met de Republiek gehouden informele be sprekingen duidelijk is gebleken, dat daadwerkelijke medewerking van de zijde van de Republiek om in te grij pen in het euvel der bestandsschen dingen niet kan worden verwacht, mede omdat de republikeinse rege ring niet bij machte bleek haar wil aan de soldateska op te leggen. Bij de tussen de bijzondere Ned. delegatie en de republikeinse minis ter-president gevoerde besprekingen over het terrein der politieke ver houdingen zijn voorts diepgaande principiële verschillen gebleken. De heer Hatta heeft bij zijn eerste contact met minister Stikker uitdruk kelijk erkend dat de Nederlandse re gering overeenkomstig haar, ook door de republikeinse regering souvereini- teit gedurende de interim-periode, mede verantwoordelijkheid blijft dra gen voor het bewind van Indonesië en dat in verband daarmede aan de Ho ge Vertegenwoordiger van de Kroon bepaalde bevoegdheden zullen toeko men, met name in geval zich in enig gebied van Indonesië een noodtoe stand voordoet. Op grond van de hierdoor geopende mogelijkheden heeft de Ned. rege ring de bijzondere Ned. delegatie af gevaardigd. Het bleek deze delegatie bij haar besprekingen echter, dat de republiek is teruggekomen op de aanvankelijk door haar minister-president uiteen gezette inzichten. De vertegenwoordigers der Repu bliek hebben nu namelijk te kennen gegeven, dat de erkenning van de Nederlandse souvereiniteit in overgangstijd slechts een formeel ka rakter mag dragen en dat bij gentsle mens agreement zou moeten worden overeengekomen, dat Nederland aan die souvereiniteit geen praktische consequenties zal verbinden. Daaruit zou dan o.a. volgen, dat de bevoegd heden van de Hoge Vertegenwoordi ger van de Kroon en met name die, betrekking hebbende op het opperge zag over de gewapende macht, alleen in theorie kunnen worden erkend. Voorts zouden de Nederlandse troe pen de thans door haar gecontroleer de gebieden geleidelijk moeten ont ruimen, terwijl de T.N.I. (de repu blikeinse strijdkrachten) voorlopig in stand zou blijven en haar positie eerst later zou worden geregeld. P^actisch zou er een toestand ontstaan van twee legers onder verschillende commando. Op deze wijze kan Ne derland geen verantwoordelijkheid voor het bewind in overgangstijd dra gen. Dit standpunt van de republiek is voorts in strijd met de door haar uitdrukkelijk in de Renville-beginse- len aapvaarde Nederlandse souverei niteit. Aan de C. v. G. D. is thans te ken nen gegeven, dat uit het bovenstaan de duidelijk blijkt, dat de Republiek in wezen ook de Cochran-voorstellen niet als basis voor onderhandelingen aanvaardt. Immers ook daarin zijn aan de H.V.K. grote bevoegdheden toegekend, zelfs in de beginperiode de gehele uitvoerende macht. Er is nu voor de Nederlandse re gering geen andere conclusie mogelijk dan dat het uitgesloten is met de republiek tot overeenstemming te geraken. Voortzetting van de dis cussies, hetzij informeel, hetzij for meel met medewerking van de C. v. G. G. heeft dus geen zin, zolang de republiek haar standpunt ten aan zien van het nakomen van het be stand en de Renville-overeenkomst niet radicaal wijzigt. Hierop kan nu niet langer meer worden gewacht. De Nederlandse regering is tegen over de Staten-Generaal als verte genwoordigers van het Nederlandse volk en tegenover de bevolking van WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond). WEINIG VERANDERING. Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enige rer gen. Matige tot krachtige win! tussen Zuid-Oost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. de gebieden buiten de Republiek, welke ongeveer 2/3 uitmaakt van ge heel Indonesië, gebonden om thans een Indonesische interim-regering in- tc stellen en aan haar grote bevoegd heden over te dragen. De Nederlandse regering deelt de C. v. G. D. mede, dat dus zal moeten worden overgegaan tot de afkondi ging van het B.I.O.-besluit (Bewind Indonesië in Overgangstijd), dat is opgesteld in overleg met de verte genwoordigers van de federale ge bieden. Nu duidelijk gebleken is, dat de Republiek het Bestand niet nakomt en de Renville-beginselen in feite niet aanvaardt, wenst de Nederland se regering de verder^ verwezenlij king van de nieuwe rechtsorde in In donesië niet door langer onderhan delen te vertragen of te belemmeren. Uiteraard zal de Nederlandse re gering de mogelijkheid open houden om de republikeinse gebieden in het prc-federale bestel op te nemen. Zij zal daartoe aan het B.I.O.-besluit een bepaling toevoegen. Nadat de poging van de Hongaarse regering, om een splitsing in het Episcopaat te bewerkstelligen, mis lukt is, gezien de trouw van alle Hon gaarse Bisschoppen aan hun Primaat, Kardinaal Mindszenty, is onder voor zitterschap van de minister van Ere dienst, Ortutay, ojonieuw beraad slaagd over de mogelijkheden om de Primaat „uit te schakelen". Uit betrouwbare bron verluidt, dat hierbij van de volgende alterna tieven werd uitgegaan: een strafpro ces tegen de Primaat op grond van uitgedachte beschuldigingen; politie ke aanvallen van het buitenland uit op de persoon van de kardinaal met de mogelijkheid om hem een proces aan te doen wegens „het schaden van de landsbelangen", of het scheppen van een toestand, ingevolge welke de Primaat zou moeten emigreren. In dit laatste geval bestaat de moge lijkheid, hem aan de grens te arres teren en te veroordeleiï als „deser teur". Tenslotte werd overwogen, een bepaalde massapsychose tegen de Primat te veroorzaken zodat de regering zich dan „gebillijkt" zou zien om geweld tegen hem te gebrui ken. SCHEEPSBERICHTEN. JACOB CATS, 9 Dec. van Am sterdam te Norfolk; KLIPFONTEIN 9 Dec. van Las Palmas te Kaapstad. LEKKERKERK, pass. 9 Dec. Gibral tar; LOPPERSUM, pass. 10 Dec. Ouessant. MERWEDE, 9 Dec. van Amsterdam te Kaapstad. OOTMAR- SUM pass. 9 Dec. Las Palm'as; PR. JOH. WILLEM FRISO, pass. 10 Dec. Scillies. PR. MAURITS pass. 10 Dec. Vlissingen. PR. WILLEM VAN ORANJE, 8 Dec. van Londen te Harlingen. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN, 10 Dec. Groente. Waspeen I 714.50, idem II 5.507.bospeen 1722, spruiten 15t^38, witlof 27.8023. uien 77.10, boerenkool 1316, rodekool 7.308.30, gele kool 6.30 6.90, andijvie 1641, bree'kpeen III 5.805.90, bosprei 18, aard appelen grote 88.20, drielingen 3.30—3.50. TER AAR, 10 Dec. Groente. Witlof I 33—38 cent, idem II 26—30 cent, idem stek 822 cent, groene kool 7 cent, rode kool 57 cent, Chin, kool 1 cent per kg.; Boerenkool 4050 cent per kist; kroten stek 3 cent, prei 48 cent, andijvie 14?9 cent, idem afw. 717 cent, tomaten 1895 cent, idem afw. 216 cent per kg.; peen 5 cent en selderij 25 cent per bos; uien 68 cent, idem nep 2 cent en spinazie 4243 cent per kg.; wass- peen 8 cent, veldsla 213'5 cent, aardappelen 2 cent en Pott chrysan ten 13''1'5 cent. SeZefaontjeó AANBOD Kuikentoewijzing 1949. Na uitreiking direct inle veren. Groeneveld's Broe- derij. Leiderdorp, erk. i5386 V-B.M., telefoon 25590. Reds. Barnevelders, witte leghorns en Drentse Hoenderkuikens vanaf Maart. Ook achtweekse hennen op uw bon. In lichtingen gratis. 1486 Beste kuikens op toe wijzing, erkend fokmate- riaal 0 oct. pullorum Drent se hoenderkuikens. Zeer sterke kip, W.L., Reds, Barnevelders, Groenev'eid Broedexij. Leiderdorp, tel. 25590. Ook achtweekse hennen op uw bon, inl. gratis. 14i85 32* Pluimveehouders! Kui kentoewijzingen 1949 moe ten heden worden aange vraagd. Zij die te wei nig eieren leverden hnmen ook in aanmerking. Groe neveld's Broederij, Lei derdorp. 51O0Q' eieren per drie weken, Tel. 25590. In lichtingen gratis. Erk 15366 Kinderwagen Repara tie. spuiten, chromen, kap pen .overtrekken, regen schermen, Spaart uw geld, laat uw oude kinderwagen vernieuwen, 'bekend bij bodendiensen. Reizigers- bezoek vrijblijvend. Kin derwagen/bedrijf ...Spe ciaal", Uiterstegracht 14, Leiden, Tel. 27059. 1489 <3? Ondanks het ijzeren gordijn. Volle Neef, kun nen wij toch nog volop kerstartikelen alr| kerst ballen. kerstklokken, zil ver slinger (,°rig. import), kerstlopers, kerstservetten, menu's, kaarsjes en mos leveren. Natuurlijk Spier, Diefsteeg 19. 3? Te koop: Slaapkamer ameublement bestaande uit: spiegelkast, 2 pers. ledikant met spiraal, 3- delig kapok foedstel met 2 kussen, wascommode met spiegelopzet, tafel. 2 stoelen en nachtkast voor s'echts 340.J. Vane man, Zuidbuurtseweg 25, Zoeterwoude. 1473 Duitse kruisnarige Piano Hugo de Vriesstraat 86. 3? Te koop in goede staat licht motorrijwiel, merk Gazelle, J.L.O. motor, nieuwe banden. Te bevra gen bij M. Koert, Zuidem- de A 172, Nieuwkoop. Hoe kan dat nu??? Uw oude hoed als nieuw terug binnen 10 dagen geheel nieuw vervormd vanaf 5.50. C. de Grootvan Egmond Haarlemmerstraat 145—147. Leiden. 3083 <3? Meerpoel. Alles op naaimachinegebied. Repa raties en levering van naaimachines. Nieuwe ma chines met en zonder ver gunning. Firma Meerpoel, Ereestraat no. 171. Leiden, lei 24815 3? Opgelet! Weet u al dat U bij C. de Grootv. Eg- mond, uw oude hoed- met tulen kan ^ten opmaken voor 1.25. Klaar terwijl U wacht. Haarlemmer straat 145147, Leiden. Prachtcoilectie Kerst bomen in alle maten, Sparrengroen en Hulst. Vroegtijdige bestelling, franco thuis. G. Hooger vorst. Terweeweg 24, te Oegstgeest, tel. 20692, 3? Voor stomen, verven, sloppage van alle kleding. H. Stouten, St. Jorissteèg no. 9. 1349 3? Attentie. Wij repareren al uw gebroken porselein. Saksische groepen, antieke borden, beelden enz. Ont brekende stukken worden bijgemaakt. Tevens restau reren van schilderstukken en reparatie lijsten. Inkoop goud en zilver Bremmer. Haarlemmerstraat 99. in gang Goegerritstraat no. 1. Tel 22791. 3? Te koop best oud dek- riet voor bloembollen, een flinke hoeveelheid. Te bevragen bij Fa. L. P. Zonneveld en Zonen, Prinsenweg 2, Voorhout, Telef. K 2532—7367. -1494 PERSONEEL 3? Huishoudster gevr. bij man alleen boven 50 jaar. Br. J. de Ridder. Zuilhof straat 2. Sassenheim. 2? Net Meisje gevraagd voor licht huishoudelijk werk van 9 tot 12.30 uur. Adres: Mevr. Gussesnho- ven, Zoeterw. Singel 9. 3? Flinke Dienstbode g2- vraagd in klein gezin voor dag of dag en nacht, wegens ziekte der tegen woordige, Rijn- en Schie- kade 17 1486 <32* Net Meisje gevraagd voor dag of dag en nacht zelfst. kunnende werken. Liefst uit omgeving van Leiden. Mevr. Bos, Roo- denburgerstraat 29. 9791 3? Net R.K. Meisje gevr. zelfst. kunnende werken. Mevr. van Gastel, Haar lemmerstraat 218. 9790 3? Er biedt zich aan bij heer alleen of in klein ge zin een R. K. Huishoud ster, 43 jaar. Br. aan agent J. J. Kroon. Havenstraat 46. Noordwijkerhout. 9779 >3? Nette R.K. Huishond- ster gevraagd in gezin van volwassen personen, op boerderij, leeftijd tot 40 jaar. Gebr. Zeestraten, Leidsestraat 189, Hihe- kom. 9766 3? Terstond gevraagd een knecht of arbeider in een gemengd bedrijf bij Jac. Droogh, Leidseweg 350 Voorschoten. 1493 3? Direct gevraagd een prima electrisch autogeen- lasser. Liefst in het bezit van N. V. L. dip'oma. Br. onder no. 9795 bur. van dit blad. <3? Bekwaam boekhouder, R. K. Persoon, bekwaam boekhouder, zoekt een hem passende werkkring in Alphen a. d. Rijn, Bo degraven of omgeving. Br onder no. 1492 bur. Van dit blad. GEVRAAGD 3? Gevraagd maat 40—42, een wintermantel (Swag ger) moet beslist in goede staat zijn voor punten of punten en geld. Br. onder no. 1408 bureau van dit blad. 3? Te koop gevraagd 50 weckglazen. 1 L. Brieven aan J. Ruijgrok, Rijks- sraatweg 67, Sassenheim. 3? Jong gezin vraagt 1000.ter leen van par ticulier. Man vaste gc- 3? Med. Student zoekt Zit-slaapkamer z. pension. Br, onder letter K. „Lec- tura". Zeemanlaan 31, Leiden. 1480 WONINGRUIL 3? Woningruil. Wie is ge negen mooie benedenwo ning te Woerden te ruilen voor dito woning te Lei den'. Br. onder no. 1477 bureau van dit blad. DIVERSEN 3? Wie heeft mijn bril gevonden op 2 Dec. Te rug te bezorgen Prinses Wilhelminastraat 5. 1495 3? Vermist Doberman Pincher, teef, naam „Wan- do", kleur: zwart met bruin, tegen beloning te rug te bezorgen t>ij G. van der Post, Seringen- straat 48, Leiden. 1490 3? Vermist. Wil persoon, die Zaterdagmiddag 4 Dec. uit Bus WarmondLeiden tas per abuis meenam, inh. Pcolse sold, muts met ade laar. sjv.pl. terug bezor gen, eigenaar gedup. War- mundastraat 8, Warmond. G? Konijnenfokkers. Ter dekking wit- en geel VI. Reuzen rammen en Cnin- cilia Franse Hangoor, te vens vette slachtkonijnen. Nu bestel'en en met Kerst mis panklaar te verkrij gen. P. J; Cambier, Dui- venbodestraat no. 1. 1487 *2* Pachtovereenkomsten, v/elke aflopen met Kest- mis 1949, behoren thans te worden verlengd hetzij vrij willig, hetzij door tus senkomst van de Pachtka- mers. Th. J. van der Heij den. rechtskundige. Hoge Rijndijk 105—105a. Leiden telef. K 1710/23405 TELEFOONTJES worden dagelijks geplaatst ter grootte van hoogstens 30 woorden (een woord maximum 12 letters). De prijs bedraagt t 1.50, uitsluitend tegen contante betaling

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3