„De hoempa van Ome Kees'' LEIDSCHE VOETBALBOND Stand der eerste en derde klassers Stereoscopische films thans mogelijk SCHRALE HUID JV.ieuivjaawxidae'ttentieó VRIJDJAG 10 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 INDISCHE INDRUKKEN OVERSTE SCHILPEROORD, commandant van 3-7 R.I., een bataljon, dat juist twee jaar in Indië is, heeft een goed idee gehad. Hij had er lucht van gekregen, dat er in Semarang muziekinstrumenten waren aangekomen. Deze instrumenten heeft hij losgekregen en zo marcheerde dan enige tijd later „De hoempa van Ome Kees", zoals de jongens hun muziekkorps noe men, over de Bodjong in Semarang. Muziek met troepen. Het was voor elkaar, wat hij gezegd had: Er moest muziek komen. Als het maar lawaai geeft, want ons is niets te gek! Het muzikale bataljon. Er zullen maar weinig bataljons in Indië zijn, die kunnen zeggen: Wij hebben een eigen muziekkorps. Dat kan 3-7 R.I. nu wel. Het schijnt daar in de lucht te zitten. „De swingende zeventjes", hun dansorkest, heeft al vele malen van zich laten horen. Het muziekkorps zelf heeft nog geen naam. Maar voorlopig doen ze het maar met bovengenoemde naam. Iedereen in. Semarang en omgeving weet dan wel, wat er bedoeld wordt. En dat is tenslotte toch de bedoe ling. Van alles zit er in. Chauffeurs, monteurs, een cantine-beheerder, de verenigde tamboers en hoornblazers, enfin, gaat u maar door. Bovendien van die figuren, die reeds op an der terrein hier bekendheid hebben verworven. Daar is b.v. Tom Kolkenaar, Wam buisstraat 22, Zutphen, de bekende musicus, die reeds vele malen via de radio in Semarang zijn luisteraars op een pianoconcert heeft vergast. In de goede zin des woords dan. Hij is kapelmeester. Deze kapelmeester had er eerst niet veel vertrouwen in. Lang niet enthousiast. Maar lawaai moest er komen. Dus Tom moest er aan geloven. Direct na de eer ste repetitie was Tom volkomen om geslagen. Dat kon best wat worden. En velen hebben het resultaat kun nen zien en horen, nadat de „blazei-s" en „slagers" ongeveer twee en een halve week hadden gerepeteerd. Gabeltje, de blazer. Verder dat kleine watervlugge mannetje die het zo grappig vindt om van die keiharde slagen uit te delen. Wij bedoelen de bokser: de kleine Gabel, Chasseestraat 100, Den Haag. Zo klein als hij is, loopt hij met het grootste blaasinstrument. En maar spelen, terwijl hij geen noot kan lezen. Maar dat mag 'm de pet niet druken. Gabeltje is niet zo gauw te vangen. Rustig loopt hij daar, de muziek voor z'n neus. Bij de noten, die hij via zijn instrument moet pro duceren, heeft hij een streepje ge plaatst. Bovendien staat er een num mer bij, een, twee of drie. Komt Ga beltje nu een noot tegen, waar een drie bijstaat, dan drukt hij de derde toets in, bij het cijfertje „twee" gaat de tweede toest omlaag. Zo speelt hij volens cijfers. En het gaat goed, met medewerking van deze kleine opstop- pertjes aan zijn instrument. Piet Weyers uit Noordwijk slaat de Turkse trom. Ook belangrijk is de man met de Turkse trom! Piet Weyeers, Katwijk- schestraat 21, Noordwijk-Binnen. Toen we hem vroegen hoe hij hier zo was bijgekomen, verklaarde hij: „Ik heb al enkele malen meer op zo'n apparaat geslagen in Holland. Ik was bij het Fanfarekorps „Excelsior" in Noordwijk-Binnen. Dus dat gaat wel. Ik had er zin in en daarom heb ik me opgegeven." Hij voelde zich die morgen kiplekker, toen hij daar zo over de Bodjong liep, met dat zwa re geval op z'n buik. De leider van de „Swingende Ze- ventjes" bespeelt de trompet. Zijn zeventjes vormen de spil van het orkest. Samen moeten ze nog veel repeteren, maar voor de toekomst hebben ze vele punten op het pro gramma staan. O.a. een fakkelop tocht door Semarang over de meer genoemde Bodjong, 's avonds dus, met muziek. Bovendien moeten ze vele uitrus tingsstukken hebben om nog beter voor de dag te kunnen komen. Witte koppels en enkelstuken. Dat komt misschien ook wel voor elkaar. Want de „stok" van de tambour-maitre is er ook gekomen. Een stuk djatihout dat door een Chinees werd bewerkt, wat franje er aan, een koperen knop er op en dat was ook gefikst. Het bataljon heeft al met al weel een goede indruk gemaakt. De mili tairen hier vinden het prachtig. Het was voor elkaar. En na dit hele re laas hoor ik nog dat vrouwtje zeg gen op de Bodjong, toen ze dit al les had gezien: „Ik vindt zoiets altijd ontroerend, weet u!" ZONDAGMIDDAG. Ie klasse A: De grote strijd tussen Altior en Warmunda is Zondag 11. niet doorgegaan, zodat spanning om de voorlopige tweede en derde plaats nog even aanhoudt. Door een overwinning op Rijpwetering legde Z.L.C. inmiddels beslag op die derde plaats, doch zij hebben twee wed strijden meer gespeeld dan Altior, zodat de laatste er toch beter voor staat. De overwinning van Meerburg op A. Z. L. was geen verrascsing; wel die van de Stompw. Boys op het be zoekende Kagia, dat wij iets sterker achtten. De Boys hebben dus deze weck voor de verrassing gezorgd en de hekkesluitersplaats aan Morsch kwartier gelaten. Voor a.s. Zondag is Kagia-Altior een krachtmeting waar zeer weinig verschil in zal zijn. Een g-lijk spel? Een even groot vraagteken is Stompw. BoysRijp wetering. De Boys waren Zondag 1.1. in goede vorm en zij spelen nu weer thuis. Maar Rijpw.' heeft uit gewon- Een Nederlandse uitvinding van grote betekenis NA 20 JAAR EXPERIMENTEREN. Na 20 jaar experimenteren is een Nederlandse arts er in gestaagu e<=n i opname-camera voor stereoscopische films te construeren, waarmee een volkomen natuurlijk stereoscopisch beeld op de celluloid-strook wordt vastgelegd. Zijn methode, het „Ven- vision-systeem" is voor een klein in ternationaal gezelschap journalisten en filmexperts voor het eerst g( monstreerd en waarschijnlijk zullen de-'eerste openbare voorstellingen bin nen een half jaar in Nederlandse theaters gorden gegeven. De uitvinding is gebaseerd op een tot dusver onbekend natuurkundig principe, dat verband houdt met het stereoscopische zin. Zowel in Ameri ka als in Rusland worden re§ds ja renlang voorstellingen met stereo Hier maakt „De hoempa van Ome Kees" een mars door Semarang. Voorop de man van de Turkse trom. De Noordwijkers zullen hem ze ker herkennen als hun plaatsgenoot Piet Weyers die vroeger reeds de Turkse trom mishande'lde bij „Excelsior". Hij heeft intussen de nodige ervaring opgedaan films gegeven. In Moskou is hiervoor een speciaal theater ingericht en in de Verenigde Staten worden zowel in de amusementsbioscopen, als voor instructiedoeleinden voor de vloot stereoscopische films gebruikt. Maar welke methode men ook bij de opna men volgt, tot dusverre kleefde hier aan bij projectie steeds het bezwaar, dat het beeld als het ware uit het doek schoot waardoor de toeschou wer zich ieder ogenblik bedreigd voel de door een arm of een been, een vliegtuigvleugel of een of ander zwaar voorwerp, dat in zijn visuele verbeelding in zijn richting kwam. De uitvinding, die thans werd gede monstreerd, zowel in zwart-wit als in kleuren, houdt het beeld volkomen „binnen" het doek. terwijl de illu sie van de derde dimensie, de diepte dus, volkomen natuurlijk is. Als een groot venster. In het oog van de toeschouwer fun geert het projectiedoek als een groot venster, waarachter het gebeuren zich afspeelt. Deze uitvinding van dr. F. H. Reynders uk Schipluiden bij Delft trekt, zowel in Nederland als in het buitenland, grote belangstelling. De ze arts was in 1920 be. ast met keu ring van militaire vliegtuig bestuur ders te Soesterberg. Hij vroeg zich af, waarom de ene piloot zonder moeite een goede layding kon ma ken en de ander niet en kwam tot de conclusie, dat het geheim hiervan schuilde in het stereoscopische ge zichtsvermogen van de betrokken bestuurders Op dit gebied verder onderzoekend kwam deze medicus tot de conclusie, dat de tot dusverre aangenomen stellingen op het gebied van het maken van projecteerbare stereoscopische beelden ondeugde lijk waren. Tot dusverre werd n.l. aangenomen, dat men bij het opne- - men van stereoscopische films de lenzen van de opnamecamera's op menselijke oogafstand van elkander moest zetten om een beeld met on ver tekende projectiemogelijkheden te krijgen. In de practijk werd door hem bewezen, dat dit slechts op een bepaalde afstand gelukt. Op grond van de theoretische vinding van dr. Reynders, die in ingenieur F. A. We ber een medewerker en deelgenoot vond, construeerde de laatste een dubbel-'-amera waarvan de afstand tot het te filmen object tijdens het draaien gewijzigd wordt. De prac tijk wees uit, dat deze methode, on geacht de projectiemethode en het filmen in zwart-wit of kleuren een totaal onvertekend beeld geeft, waar- by de diepte-illusie steeds volkomen bewaard blijft en de beelden geen hinder voor de toeschouwers opk» veren. Deze vinding werd tijdens de bezetting onopvallend in Nederland gepatenteerd en dadelijk na het slui- k verzachtend middel, dat Uw huic rondenP blaren en^als wrtjhnTddd KtOOSTERBfllSEM ten van de wapenstilstand ook in andere landen geoctrooieerd. Ge allieerde militaire autoriteiten toon den diepgaande belangstelling voor deze vinding. In internationale film kringen heeft de uitvinding eveneens groot opzien gebaard. Projectiemoeilijkheden overwonnen Men zat tot voor kort nog met projectiemoeilijkheden. Het gaat niet aan om bioscoopexploitanten met 200.000 bioscopen over de gehele we reld tot het aanschaffen van nieuwe dubbelprojectoren te nopen. Men cd- pieert daarom thans stereoscopische opnamen van 16 m.m. op een nor maal filmband en kan deze zonder bezwaar via een klein voorzetappa- raat met prisma's in ieder normaal theater projecteren. Deze methode vergt van de toeschouwers, dat zij een bril dragen, zoals die op het ogenblik bij de zeer populaire stereos copische filmvoorstellingen in de Verenigde Staten in gebruik zijn. Deze eenvoudige brillen van onge kleurd gepolariseerd materiaal zijn voor enkele centen te koop. Een twee de methode,' om zonder bril te pro jecteren. wordt op het ogenblik door „Veri-vision" uitgewerkt. De Rus Iwanov heeft omstreeks 1940 het zogenaamde „Russische projectie scherm" gebaseerd op een Franse vinding, geconstrueerd. Hoewel het theater te Moskou, waar men stereos copische fiimss vertoont, sinds 1942 alss het ware dag en nacht volzit, voldoet dit projectiescherm niet ge heel en al cmdat de toeschouwer het hoofd vrijwel volmaakt stil moet houden. „Veri-vision" heeft in samen werking met enige andere Neder landse technici de redelijke verwach ting een scherm te kunnen construe ren, waarbij het hoofd van de toe schouwer wat vrijer za! kunnen be wegen. Men hoopt een dergelijk scherm te kunnen construeren, doch het wachten hierbij is op een subsi die. De uitvinding heeft nl. zovee' geld voor experimenten gevergd, da; men dit op zichzelf staande object, dat niet noodzakelijk is voor natuur getrouwe „Veri-vision"-projectie af zonderlijk van de vinding van D. R. Reynders wil behandelen. Aange zien het hier op een betrekkelijk klein bedrag gaat. zal dit subsidie waarschijnlijk wel versterkt wor den, vooral omdat „Veri-vision" als uitvinding een zeer aanzien'ij ke de- viezenbron voor Nederland belooft te worden. De stereoscopische film is door de ze uitvinding uit het rariteiten-kabi net gehaald. Zij belooft voor de toe komst een met betrekkelijk eenvou dige middelen te voltooien revolu tie in de filmwereld. Het „Veri-vision-systeem" omvat ook de televisie, die thans met wei nig diepte-scherpte werkt, maar thans aanzienlijk grotere mogelijkheden krijgt. nen van Morschkwartier, AZ.L. en Kagia! We wagen ons dus sliever niet aan een voorspelling. Warmun daA.Z.L .en Z.L.C.Morschkwar tier lijken ons twee overwinningen voor de beide thuisclubs. Meerburg heeft rust. Meerburg Warmunda Z. L. C. Altior Kagia 10 9 1 19 8 7 1 14 10 5 1 4 11 8 4 2 2 10 9 3 15 Rijpwetering 9 3 15 Stompw. Boys 9 2 16 5 A. Z. L. 10 2 1 7 5 Morschkwartier 9 2 7 4 le klasse B. De Wet. Boys zijn in puike vorm. Zondag 1.1. versloegen zij hun gastheren, de Leidse Boys, met 31, wat meer was dan ver wacht werd. Groter echter nog was de verrassing die Foreholte bezorgde door St. Bernardus met 91 te klop pen. Zoals we verwachtten stijgen de Voorhouters dus een plaatsje, ten koste van S. J. Z., dat het in Voor schoten tegen V.V.L.V. niet kon bol werken. De Voorschotenaren bleven met 20 de baas en behouden dus de leiding, al menen we ons niet te vergissen wanneer we beweren dat V.V.L.V. het enthousiasme van het begin der competitie niet meer heeft, ondanks hun kampioenschapsaspira ties. De uitwedstrijd tegen Oranje Groen zal daarom zeer belangrijk zijn. De Voorschootenaren hebben a.s. ZATERDAGMIDDAG, le klasse A. Valken Boys 9 5 1 3 11 V. W. S. 7 5 2 10 Koudekerk 7 3 2 2 8 G. W. S. z 8 3 1 4 7 S. V. O. W. 8 3 1 4 7 T. en D. 8 3 1 4 7 Woubrugge 7 2 5 4 le klasse B. Leiden 2 8 6 2 12 Quick Boys 3 8 6 2 12 Ter Leede 2 6 4 1 1 9 Katwijk 2 7 3 2 2 8 LLsser Boys 2 7 3 1 3 7 Noordwijk 3 6 3 3 6 P. C. L. 2 7 2 5 4 Rijnsb. Boys 3 5 1 4 2 A. R. C. 3 8 1 7 3 3e klasse A. S. V. O. W. 2 7 4 2 1 10 Woubrugge 7 4 2 1 10 Quick Boys 5 6 4 1 1 9 V. W. S. 2 6 4 1 1 9 R. C. L. 4 7 4 1 2 9 Ter Leede 3 5 1 2 2 4 T. en D. 2 8 1 1 6 3 Rijnsb. Boys 4 4 1 3 2 Noordwijk 5 8 1 7 2 3e klasse B. Valken Boys 2 8 6 2 14 G. W. S. 2 9 4 3 2 11 R. C. L. 5 7 3 3 1 9 A. R. C. 5 7 3 2 2 3 Quick Boys 6 7 3 1 3 7 N. S. A. 2 7 1 2 4 4 S. V. O. W. 3 7 1 2 4 4 Katwijk 4 6 1 5 1 Zondag echter een rustdag. Oranje Groen kon maar ternauwernood win nen van het bezoekende V.T.L. en heeft Zondag a.s. eveneens rust. St. Eern.Leidse Boys zal wel een Leidse overwinning worden en voor S.J.Z.V.N.A. vrezen we hetzelfde. Wet. BoysForeholte kan zeer inte ressant zijn. Als de Boys hun condi tie van de laatste twee wedstrijden kunnen handhaven, lijkt het ons dat zij de beste papieren hebben. Of heb ben de Voorhouters 1.1. Zondag nieu we energie opgedaan en meer zelf- vertrouwen gekregen? Het zal er spannen! V. V. L. V. 9 8 1— 17 Oranje Groen 9 7 1 1 15 Leidse Boys 9 5 4 10 Wet. Boys 9 4 14 9 V. N. A. 9 3 2 4 3 V. T. L. 10 3 1 6 7 Foreholte 9 3 6 6 S. J. Z. 7 2 14 5 St. Bernardus 9 117 3 le klasse C. D. O. S. R. 2 9 8 1 17 Alph. Boys 2 10 6 1 3 13 Lugdunum 4 9 5 1 3 11 A. S. C. 3 10 5 1 4 11 Lisse 2 10 4 2 4 10 Roodenburg 3 11 4 1 6 9 L. F. C. 3 9 2 3 4 7 U. V. S. 5 93—6 6 Alphen 3 10 2 1 7 5 le klasse D. V. V. L. V. 2 9 8 1 17 Lugdunum 5 10 7 1 2 .15 L. F. C. 4 9 4 2 3 10 Docos 2 9 3 3 3 9 L D W. S. 2 10 4 1 5 9 Teylingen 2 9 3 2 4 8 V. V. S. B. 2 10 2 4 4 8 Warmunda 2 9 2 2 5 6 A. S. C. 4 9 1—82 3e klasse A. Alphen 4 9 4 4 1 12 L. F. C. 7 8 5 1 2 11 A. Z. L. 2 9 5 1 3 11 Lugdunum 8 9 5 1 3 11 Teylingen 3 8 4 2 2 10 Foreholte 3 9 4 1 4 9 S. J. C. 4 10 2 3 5 7 Roodenburg 7 7 2 2 3 6 Kagia 2 9 18 1 3e klasse B: V. N. A. 2 9 8 1 17 D. O. S. R. 4 8 5 1 2 11 Leidse Boys 2 7 4 2 1 10 U. V. S. 8 8 3 2 3 8 Alph. Boys 3 7 2 2 3 6 L. F. C. 8 8 2 2 4 6 Roodenburg 8 8 3 5 6 Lugdunum 9 9 2 2 5 6 A. S. C. 7 8 2 6 2 3e klasse C. Stompw. Boys 2 10 7 3 17 Morschkwartier 2 9 4 5 13 Oranje Groen 3 8 5 2 1 12 A. Z. L. 3 8 3 3 2 9 Rijpwetering 3 8 2 4 2 8 Leidse Boys 3 9 3 2 4 8 Wet. Boys 3 9 3 2 4 6 Altior 3 7 2 2 3 6 Warmunda 4 9 2 7 4 Alphia 4 9—181 3e klasse D: V. V. L. V. 4 10 7 2 1 16 St. Bernardus 2 8 3 1 1 13 U. D. O. 2 8 6 1 1 13 L. D. W. S. 4 10 6 1 3 13 V. V. S. B. 4 7 5 2 10 Docos 4 9 5 4 10 V. T.. L. 3 9 3 6 6 Roodenburg 9 8 116 3 A. Z. L. 4 8 1—72 Alph. Boys 4 99 Van heden af tot en met 27 Dec. is de gelegenheid opengesteld tot het opgeven van NIEUWJAARSADVERTENTIES die worden geplaatst in ons nummer van VRIJDAG 31 DEC. tegen gereduceerd tarief De prijs bedraagt: 115 m.m. tf.SO elke m.m. meer t 0.12 Deze advententies kunnen, behalve bij onze administratie, ook worden opgegeven bij de plaatselijke agenten en be zorgers in de stad, echter UITSLUITEND tegen CONTANTE betaling. Spoedige opgave is gewenst. Na 27 December wordt het gewone tarief ad 15 ct. per m.m. in rekening gebracht. DE DIRECTIE HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 73) „Dat jongmens van jou... is in dit geva1 de ergste. Aan die heb ik dit te danken. Waarom huurt hij niet het een of ander huis in de buurt... „De Berken" of „Elmhof" of een huis in een villa-centrum, als Streatham, dan kan hij daar onge stoord en zonder anderen te sto ren, zijn meetings houden. „Geen goeie atmosfeer," zei Bund ie. „Ze gaan toch niet een of andere •hokus-pokus uithalen!" zei haar va der zenuwachtig. „Ik vertrouw die Franse vent, die Lemoine niet. Dc Franse politie neeft van die eigen aardige methoden. Gespen bijvoor beeld een gummiband om je arm en reconstrueer en de misdaad en als je dan bibbert of schrikt, kunnen ze het aflezen op een soort van thermome ter. Ik weet zeker als ze de lichten uitdraaien en opeens roepen: „Wie heeft prins Michael doodgeschoten?" dat mijn pols dan minstens tot hon derdtwintig de hoogte inloopt en dan sleuren ze me natuurlijk dadelijk naar de gevangenis." De deur ging open en Tredweli diende „Mr Lomax en mr. Evers- leigh," aan „Codders plus duveHoejager," fluisterde Bundie. Bill kwam regelrecht op haar af. George ging eerst naar de gastheer en begroette hem op joviale manier die hij voor ontmoetingen in het openbaar aange^erd had. ,,'n Avond, Caterham," zei hij ter wijl hij Lord Caterham hartelijk de hand schudde. „Ik heb je briefje van middag gekregen en ik ben natuur lijk gekomen." „Buitengewoon vriendehjk van je beste kerel, buitengewoon vriendelijk van je. Prettig, dat we je weer in ons midden zien." Lord Caternan/s geweten bracht hem tot groter vertoon van hartelijk heid naarmate hij minder behoefte voelde om hartelijk te zijn. „Niet dat het briefje van mij was. Maar dat doet er niet toe." Ondertussen onderwierp Bill Bund le aan een gefluisterd verhoor. „Zeg hoor eens! Wat is het alle- maa1 voor gezeur? Is het waar, dat Virginia er in het holle van de nacht vandoor is gegaan? Ze is toch niet geschaakt?" „Welnee," zei Bundie. „Ze heeft netjes op ouderwetse manier, een brieije op het speldenkussen achter gelaten." „Ze is er toch niet met de een of ander vandoor, hè? Met die Zuid- Afrikaanse snuiter, bijvoorbeeld? Ik heb de vent nooit mogen lijden en nu gaat hier het praatje dat hïj een soort van meester-misdadiger ;s. Maar ik begrijp niet, hoe dat kan." „Waarom begrijp je dat niet?" „Wel, die koning Victor is een Fransman en Cade is, andere dingen daargelaten een volb^ed Engels man." „Maar weet je dan niet dat koning Victor zes talen in de perfectie spreekt? En dat hij van z'n moeder? kant Ier is?" „Genade! Daar heb je het! Daarom is hij er dus vandoor gegaan!" „De man is er niet vandoor ge gaan. Eergisteren is hij zoals je weet verdwenen. Maar vanmorgen hebben we een telegram van hem ontvangen en daarin stond dat hij om negen uur hier zou zijn en dat hij graag zou zien, dat Codders ook uitgeno digd werd. En zoals je ziet, is Cod ders niet de enige gast. Al de ande ren zijn ook teruggekomen. Cade heeft het hun gevraagd." „Ja, het lijkt wel een vergadering,' zei Bill, terwij1 hij om zich heen keek „Een Franse detective bij het raam, een Engelse bij de haard. Zijn de „Stars and Stripes" niet vertegen woordigd?" Bundie schudde haar hoofd. „Mr. Fish in „ins Blaue hinein" verdwenen. En Virginia ontbreekt eveneens. Maar de rest is er... Zeg, ik heb zo'n gevoel, dat we recht op de ontknoping afstevenen." „O, die komt niet!" zei BFL „Wat? En hij heeft deze vergade ring zoals vader het noemt, bijeen geroepen „Ja, maar dat is juist de hand van de meester! Geloof dat maar. Wij zijn allemaal hier en hij is ergens an ders, dat klinkt gek, maar je weet wel wat ik bedoel." „Dus jij denkt, dat hij niet komt?" „Positief niet. Hij waagt zich niet in het hol van de leeuw. De kamer is stampvo1 met detectives en offi ciële personen." „Als je denkt, dat koning Victor zich daardoor laat tegenhouden, sla je de plank mis. Volgens de verha len, die er van hem de ronde doen, is een dergelijke situatie juist een kolfje naar zijn hand en blijft hij aHijd de baas." Bill schudde bedenkelijk zijn hoofd. „Dat zou hem nu niet lukken de ze keer staan de stukken zo dat hy wel verliezen moet. Hij zou nooit..." De deur ging voor de tweede maal open en Tredweli diende „mr. Ca de!" aan. Anthony ging dadelijk naar zijn gastheer toe. „Lord Caterham," zei hij, „het spijt me heel erg, dat ik u zoveel moeite en last veroorzaak. Maar vanavond is het de laatste keer. Als ik me niet vergis krijgen we straks de ontkno ping en daarna vaH het gordijn." Lord C&terham's gezicht helderde op. Hij had altijd een zwak voor An thony gehad. „Pas de quoi! Pas de quoi!" zei hij geruststellend. „Heel vriendelijk van u, om dat te zeggen," zei Anthony. „We zijn vol tallig, zie ik. „Ik begrijp niets van dit a^es," zei George Lomax gewichtig. „Ab soluut niets. Ik weet alleen, dat het niet is zoals het hoort. Mr. Cade hier heeft geen recht van spreken ab soluut niet! Wie is mr. Cade, niet waar! En dat in een dergelijke pre caire kwestie. Ik ben van opinie..." George's welsprekendheid werd ge stuit door Battle. Hij ging naar de kleine opgewonden-pratende man toe en Fuisterde hem iets in het oor. Lo max keek verbijsterd en tegelijk ver ontwaardigd. „Als het zo iszei hij weifelend, dan ging hij, luid-op voort: „Ik ge loof wel, dat ik voor alle aanwezi gen spreek, als ik zeg, dat we mr. Cade met het meeste genoegen zul len aanhoren." Anthony negeerde die neerbuigen de toestemming hij had de man ten slotte niets gevraagd en be gon dan: „Het gaat over een idee, dat giste ren bij me opgekomen is. U weet allemaal, geloof ik, dat we een paar dagen geleden de hand gelegd heb ben op enige aanwijzingen het ge volg van het ontcijferen van een ge heimschrift-brief. Die aanwijzingen bestonden uit de naam Richmond en enige getal1 en." Hij wachtte even. „Gisteren hebben we die aanwijzin gen naar ons beste weten opge volgd en het resultaat is nihil ge weest. Nu wordt er in de mémoires van graaf Stylptitch die ik toevallig gelezen heb gesproken over een diner een „bloemen"-diner, waar bij iedere gast een insigne in bloem vorm droeg. De graaf droeg een du plicaat van het devies, dat we in de holte achter de stenen van de geheime gang gevonden hebben. Een roos! U herinnert u wel, dat we niets dan rijen dingen vonden: een rij knopen, een rij steken, een rij letters. Een Engelse woordspeling: rose is roos; rows is rijen. 'Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3