FREDERIK MEDINOS Debat over 't geblokkeerde geld Minister van Onderwijs antwoordt Tweede Kamer RADIO WOENSDAG 8 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Tweede Kamer Waardering voor minister Lieftinck, met enkele verlangens Ï^E TWEEDE KAMER heeft gisteren in de middagvergadering een be- gin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot afwikke ling van de geldzuivering. In de avondvergadering heeft de minister van Financiën de sprekers in eerste instantie beantwoord. Na re- en du pliek werd de vergadering verdaagd tot hedenmiddag, omdat de minister een nota van wijzigingen had aangekondigd, welke alsdan in het bezit der leden kan zijn. Bij de algemene beschouwingen zei de heer C. van den Heuve' (A.R.) dat hy liever gezien had, dat het ge blokkeerde geld in zijn geheel was omgezet in een aantrekkelijke staats lening. Intussen bracht spr. de minis ter hulde voor de instelling der geld- zuivering. Spr. was van oordeel, dat in bepaalde gevallen ruimer deblok kering mogelijk moet zijn. De heer Lukas (K.V.P.) bracht dank en lof aan de minister en zijn medewerkers, ook al had hij liever gezien, dat een andere weg voor de geldzuivering was gekozen. Hij be pleitte o.m. de wenselijkheid van de blokkering van gelden van onderne mers, die door de blokkering genoopt waren gelden voor hun bedrijf op te nemen. Ook de heer van de Wetering (C.- H.) bleek van mening te zijn, dat het gehele Nederlandse volk en niet de toevallige bezitter van liquide midde len moet worden belast. De nadelen voor houders van geblokkeerde gel den moeten worden beperkt tot het hoogst noodzakelijke minimum. In het bijzonder vroeg hq de aandacht voor deblokkering van gelden van kleine spaarders. De heer Hofstra (Arb.) verklaarde van oordeel te zijn, dat de sanering gelukt is en dat de Nederlandse prestatie gezien mag worden, als men nagaat hoe in andere landen deze zaak is aangepakt. Al zijn er fouten ge maakt, de sanering is een groot werk geweest, waarvoor de minister hulde verdient. O.m. vroeg spr. aandacht voor de belangen van de honderddui zenden kleine spaarders bij spaarban ken. De heer Ritmeester (V.V.D.) stelde vast, dat zonder de Marshall-hulp Nederland geweldig in het moeras zou zitten. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) zei- de van oordeel te zijn, dat de poli tiek van de minister niet het effect heeft gehad, dat zij had kunnen heb ben. Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I (301 m.) 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn. 7.50 Dagopening, 8.00 Nieuws, 8.55 Van vrouw tot vrouw, 9.00 Rimski- Korsakof, 10.00 Morgenwijding 10.15 Gr.pl. 11.45 Alfred Nobel en zijn na latenschap, 12.00 Zigeunermuziek, 12.30 Weerpraatje, 12.33 In 't Spion netje, 13.00 Nieuws, 13.20 Metropole orkest, 14.00 Indische legende, 14.20 Kamerorkest, 15.00 Ziekenprogram- ma, 16.00 Van vier tot vijf, 17.00 Jeugdhoorspe! (2), 17.20 Dr. Portiel- je, 17.30 Modelvliegtuigbouwers, 18.00 Nieuws, 18.15 Sport, 18.30 Ned. Strijdkr., 19.10 Avondschool, 20.00 Nieuws, 20.05 Int. vraagstukken, 20.20 Sint Nicolaas-Cantate van B. Britten. 21.15 Historisch hoorspel, 22.15 Radio-Fhilh. orkest,23.00 Nieuws, 23.15 Gr.pl. HILVERSUM II (415 m.) 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendconcert, 8.00 Nieuws, 8.15 Mozart, 9.00 Voor de vrouw, 9.30 Waterstanden, 9.45 Schoolradio, 10.00 Orgel, 10.15 Mor gendienst, 11.00 Ziekenbezoek, 12.03 Schutte en De Raaff, 12.30 Weer- overzicht, 12.33 Strauss, 12.55 Zon newijzer, de Vlaamse schilder An thony van Dyck sterft te Londen, 13.00 Nieuws, 13.45 Hors d'Oeuvre, 14.00 Peter Nobino, 14.30 La Travia- ta, 14.40 Het kerke1 qk leven in Ba tavia na de oorlog, 15.00 Alma Mu- sica, 15.30 „Spanische Liederspel", Schumann. 16.00 Bijbellezing, 17.00 Jeugdjournal, 17.50 Voor de jeugd, 19.00 Sans Souci, 18.15 Land- en Tuinbouw, 18.45 Piekeraars! 19.00 Nieuws, 19.45 Ned. Organisten spelen eigen werken (X), Cor Kee, 20.00 Nieuws, 20.15 Steravond, 21.30 Fam. competitie, 22.05 Prof. Scholten, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws, 23.15 Avondconcert. Aan het slot der middagvergade ring begon de minister van Financiën, de heer Lieftinck, nog met de beant woording der sprekers. Hij dankte de Kamer ervoor, dat zij hem bij herha ling gemachtigd heeft, die maatrege len te treffen, welke noodaakelijk waren. Daarin zag hij een blijk van vertrouwen, waarvoor hij zich er kentelijk verklaarde. Vervolgens wees hij erop, dat dit wetsontwerp is een doortrekken van de eerder uit gestippelde lijn, de consequente voort zetting van een eenmaal gekozen systeem. In de avondvergadering her innerde spr. nog eens aan deze lijn en zeide, dat het fataal zou zijn nu de koers te veranderen, even fataal als wanneer nu het tempo vertraagd zou worden. Wij moeten ons baseren, zo zeide hij, op de realiteit van van daag en op de verwachtingen voor de naaste toekomst Spr. wees er op, dat de wet ook machtigt de afwik keling der geldzuivering te bespoe digen. Daarvan zal hij zo mogelijk gebruik maken. Hij kondigde een nieuwe machtiging aan welke uitslui tend in het belang der betrokkenen zal zijn. Delegatie van macht is nood zakelijk. Dat de regeling ingewik keld is, hangt samen met de mate rie en het systeem. Bij een staatsle ning, zoals de heer van den Heuvel had gewild, zouden er tal van vragen rijzen. Er wordt over geklaagd, dat men enige jaren rente heeft moeten derven, maar men vergeet, dat men dan verzuimd heeft gebruik te ma ken van mogelijkheden, welke spr. al in 1945 had geopend. Hij verklaar de nog steeds geen spijt te hebben van de keuze, welke hij heeft ge daan. Door omzetting over vijf jaar van de certificaten in vrij geld zou een zeer sterke inflationistische kracht op ons stelsel zijn losgelaten. Dat de rechten en belangen van de toevallige houders van geblokkeerd geld veronachtzaamd zouden zijn, be streed de minister. Zou het juist ge weest zijn het herstel van het land achter te stellen bij de belangen van toevallige houders van geblokkeerd geld? En zouden zij met een andere methode meer zijn gebaat geweest? Dit zeide de minister sterk te betwij felen. Hij merkte op, dat er in om vangrijke mate is gedeblokkeerd en dat er is tegemoet gekomen aan de reële verlangens van houders van ge blokkeerd geld. Voorts wees hij er op, dat onder de gelden bij de spaar banken ook veel oneigenlijke spaar gelden waren. Voor de eigenlijke kleine spaarders bestaat de mogelijk heid in vijf jaar hun geld vrij te krij gen. Met credieten, door bedrijven opge nomen met geblokkeerd geld als on derpand, was aanvankelijk 50 mil- lioen gemoeid; dat bedrag is reeds teruggelopen tot 15 millioen. De minister was beleid tegemoet te ko men aan wensen te dezen aanzien geuit en verklaarde het desbetreffen de amendement-Lucas- te zullen over- aemen. Algehele vrijstelling van ge blokkeerd geld van culturele vereni gingen zeide de minister r.iet in over weging te kunnen nemen. Wel ver klaarde hij zich bereid faciliteiten te verbinden aan de betaling van be lastingen met investerings- en beleg gingscertificaten. Wat het rentepercentage aangaat verklaarde spr. het niet juist te ach ten thans de rentepolitiek om te bui gen. Er is z.i. geen enkele reden om de rente der beleggingscertificaten te verhogen. Een voorstel om deze te brengen van 2% op 2\4 pet. zou hij onaannemelijk moeten verklaren. Na re- en dupliek waarbij de mi nister nog mededeelde, dat het Kabi net hem gemachtigd heeft het onaan nemelijk uit te spreken over rente verhoging werd de vergadering verdaagd tot Woensdagmiddag. kweekscholen en deelnemers aan het staatsonderwijzersexamen de lagere akte behalen. Deze getallen zijn hoger dan de z.g. jaarlijkse „slijtage" van het onderwijzerscorps, zodat in de ge noemde jaren een klein overschot zal worden gekweekt om het in 1952 en volgende jaren benodigd groter aan tal onderwijzers althans gedeeltelijk te kunnen opvangen. B. L. O. De in bewerking zijnde herziening van de algemene maatregel van be stuur tot regeling van het buitenge woon lager onderwijs nadert haar voltooiing. Verwacht mag worden, dat zij nog dit jaar haar beslag zal krijgen. TEKORT AAN LEERKRACHTEN. Het tekort aan bevoegde leerkrach ten bij het V.H.M.O. vervult de mi nister met bezorgdheid. De animo voor het ambt van ieraar in de kringen der studenten, aan uni versiteiten is gering te noemen. De minister memt, dat hij daaraan zijn dacht moet wijden. Hij stelt zich voor op korte termijn het oordeel der be trokken faculteiten in te winnen. ONDERWIJS IN DE MUZIEK. Voor verplichte invoering van het Onderwijs in de muziek acht de mi nister het tijdstip nog niet gekomen: in vele scholen is thans, zij het nog op bescheiden wijze, het onderwijs in dat niet-verplichte vak ter hand genomen met financiële steun van de overheid. NIJVERHEIDSONDERWIJS. Het rapport van de Commissie- 1450, 1700 en 1800 leerlingen van de Kohnstamm over het Nijverheidson- Ontleend is aan de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer betreffende de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: Bij de vele leden, die de ambts voorganger van de minister hulde brengen, sluit deze zich van harte en met overtuiging aan. Wie niet alleen de werkzaamheden kent, die door dr. Jos. J. Gielen voleindigd zijn, maar bovendien kennis kan nemen van wat tijdens zijn betrekkelijk korte ambts periode werd voorbereid, moet getui gen, dat zijn productiviteit als minis ter van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen zeer groot is geweest. SCHOLENBOUW. In het jaar 1948 trad ten aanzien van de scholenbouw een aanmerke lijke verbetering in. Terwijl in 1947 slechts de bouw van een zeer beperkt aantal (ca. 20) nieuwe scholen een aanvang kon nemen, was het in het lopende jaar mogelijk met de bouw van 120 scholen te beginnen. Boven dien zullen dit jaar 50 houten scholen uit Finland worden geïmporteerd. Zo wel deze als de bovengenoemde 120 scholen zullen naar het zich laat aan zien in de eerste helft van 1949 zijn voltooid. Niettemin is het alleen reeds uit hoofde van gpbrek aan voldoende ge schoolde arbeidskrachten en mate rialen niet mogelijk in de thans be staande behoefte, welke op rond 800 scholen kan worden geraamd, volle dig tte voorzien. AANTAL ONDERWIJZERS. Naar schatting zullen in de jaren 1949, 1950 en 1951 respectievelijk derwijs voor meisjes is bijna geheel gereed en het rapport van de Com missie over het lager nijverheidson derwijs voor jongens is dezer dagen gereed gekomen; zij zullen binnen kort worden gepubliceerd. BEZOLDIGING ONDERWIJZERS. De minister moet ontkennen, dat de bezoldigingspolitiek ten aanzien van de onderwijzers een vaste lijn mist. De 20 pet. „vacantie"-toeslag heeft de toenmalige regering in 1947 slechts toegekend aan die groepen van rijkspersoneel, die financieel in de moeilijkste omstandigheden ver keerden. Aangezien de onderwijzers in 1946 een extra maand salaris was toegekend, terwijl voor hen in 1947 een salarisregeling is tot stand ge komen, welke een grote verbetering inhield, zijn de onderwijzers voor de „vacantie"-toeslag niet in aanmerking gebracht. •Er is geen grond voor de in het voorlopig verslag geuite vrees, dat de storende ongelijkheid, die in het verleden heeft bestaan weer opnieuw zal worden ingevoerd en dat het in 1947 bereikte resultaat voor een be langrijk deel zal worden te niet ge daan. DE KLEUTERZORG. De kleuterzorg is ongetwijfeld een aangelegenheid van grote sociale betekenis, in het algemeen als ont wikkelingshulp tot bijstand van de gezinnen in haar opvoedende taak. Tot zijn leedwezen is de minister op dit ogenblik nog niet in staat plannen betreffende dat „onderwijs" voor te leggen. Een wettelijke regeling is in voor bereiding. Het ligt in het voornemen bij de voorbereiding van een regeling van het kleuter-„onderwqs" ook de or ganisaties op dat gebied werkzaam in te schakelen. AMBACHTSSCHOOL. In beginsel kan de minister zich verenigen met het voorstel, hem ge daan door de commissie voor het L. N.O. voor jongens, om aan de twee jarige ambachtsschool een voorberei dende cursus van 1 jaar te verbin den. HOGER ONDERWIJS. De omvangrijke arbeid van de Staatscommissie voor de reorganisa tie van 'het hoger onderwijs met uitzondering van het wetgevend ge deelte nagenoeg voltooid. De uitbreiding en modernisering van de Technische Hogeschool te Delft staan voorop in de plannen tot verbetering van het technisch hoger onderwijs, de bestaande hogeschool zal voldoende moeten worden inge richt op een capaciteit van omstreeks 3500 studenten. In overleg met de rijksgebouwen dienst en de gemeente Delft laat de minister plannen uitwerken om op een daarte uitgekozen terrein nieu we gebouwen voor de technische ho geschool te doen verrijzen. BESCHERMING VAN TITELS. Naar verwacht mag worden zal een wetsontwerp tot bescherming van de titel en het beroep van architect de Kamer binnenkort bereiken. Ver der is een begin gemaakt met de uitwerking van analoge plannen ten aanzien van de toonkunstenaars. RADIOWET De voorbereidingen voor het ont werpen van een nieuwe radiowet vorderen gestadig. Een antwoord op de vragen betreffende het te voeren beleid ten aanzien van het radio- vraagstuk meent de minister te moe ten opsch ;en tot het tijdstip waar op het ontwerp van een nieuwe wet wordt ingediend Daarbij kan dan te vens blijken aan welk stelsel hij de voorkeur geeft. In het bedrag der vermoedelijk te ontvangen luisterbijdragen over 1947 ad f 18.901.150, is begrepen een som van ruim f 9.000.000 aan nagekomen bijdragen over 1944, 1945 en 1946. Het voor 1949 geraamde bedrag ad 15 millioen (nl. f 19.200.000 minus het aandeel van de PTT) is gebaseerd op het thans bekende aantal luis teraars vermeerderd met een accres, dat wat lager gesteld is dan de zeer grote jaarlijkse toename van luis teraars tot dusver. Die toename was in de afgelopen jaren zo groot, omdat Uit voorraad leverbaar DE NIEUWE PHILIPS RADIO- GRAMOFOON met ingebouwde Platenwisselaar. Prijs 785 gulden. Tevens daarvoor leverbaar Automatisch gekoppelde Platen. Volop Klassieke en Dansplaten. H. G. van Luijken, Breestraat 97 de, veel vaker echter is het nadeel groter dan het voordeel. HERVORMING SCHOOLSTELSEL. De minister is niet voornemens op korte termijn voorstellen te doen tot hervorming van ons schoolstelsel. Hij wil allereerst de vernieuwing van ons onderwijs, die onderweg is, binnen de bestaande organisatie van ons schoolwezen bevorderen. controle-ambtenaren van de dienst luistervergunningen der PTT tienduizenden clandestiene luiste raars achterhaalden. Bij het ontwerpen van een nieuwe regeling van het radiobeste! zal het vraagstuk van de wijze waarop de wereldomroep moet worden gefinan cierd aan de orde worden gesteld. Ten aanzien van de regionale om roep is de minister van mening dat deze voorlopig gehandhaafd dient te blijven. ONTWIKKELINGS - MOGELIJKHEDEN Met grote be^ngstelling heeft de minister kennis genomen van de op vattingen van vele leden omtrent de wijze, waarop huns inziens een noodzakelijk minimum aan ontwik kelingsmogelijkheden aan de brede massa van de Nederlandse jeugd moet worden geboden. Ook hij is van oordeel, dat de organisatie van het onderwijs onmiddellijk volgend na de 'agere school alsmede van het vak onderwijs van een dusdanig primor diaal belang zijn, dat een doelbewust beleid in deze geboden is. Anderzijds meent hij, dat het hier gaat om beslissingen, welke niet overijld mogen worden genomen en waarvan ook tevoren de practische mogelijkheden moeten worden on derzocht. OVERLADEN PROGRAM. De minister meent te moeten na gaan, of de invloed der ouders op de school niet enigszins kan en behoort te worden versterkt. Zoals de toestand thans is, vormen de overbeladen programma's 'n ern stig punt van zorg voor de minister. Hij stelt zich voor naar wegen te zoeken om in eendrachtige samen werking met betrokken besturen in spectie en leerkrachten de leerstof te beperken. Als een euvel van ons onderwijs beschouwt hij ook de omstandighe den, dat jaarlijks een groot aantal leerlingen in de onderscheiden schoolvormen zitten-blijft, temeer waar enkele gegevens het vern den wettigen, dat het percentage zitten-blijvers zich nog in stijgende lijn beweegt. Het blijven zitten werkt soms als een prikkel ten goe- LEIDING DER NEDERLANDSE KATHOLIEKE ACTIE NAAR KEULEN EN ROERGEBIED Op uitnodiging van de Katholieke Actie in het Aartsbisdom Keulen zul len de landelijk voorzitter van de Katholieke Actie in Nederland, dr. ir. F. Ph. A. Tellegen, de secretaris mr. A. Diepenbrock pr. en directeur A. M. Jansen pr. van het Aartsbisdom Utrecht, een acht-daags bezoek bren gen aan Keulen en het Roergebied. Zij zullen daar een reeks voordrach ten houden over aard en werk van de Kath. Actie in Nederland. Met het gebruikelijk en luisterrijk feestvertoon, aldus de „Tijd", vierde het Klein-Seminarie Hageveld te Heemstede het koperen priesterfeest van twee zijner leraren de weleerw. heren G. v. d. Poel en J. v. Rek. 's Morgens droeg de weleerw. heer v. Rek de communiteitsmis op. De Hoogmis werd opgedragen door de weleerw. heer v. d. Poel, geassisteerd door zijn mede-jubilerende collega als diaken en pater Jongh als sub diaken. In de aula had hierna de officiële huldiging door de Hageveldse com muniteit plaats. Na de receptie kwa men allen weer bijeen in de aula, waar studenten onder de regie van de weleerw. heer Th. Zwartkruis een Kerstspel opvoerden. DRIE JAAR LANG EEN RIJK MAN. Een landarbeider ontdekte in 1945 bij graafwerk op het erf van de we duwe van W. te Houten een geld kistje, dat aan bankbiljetten en gou den tientjes ongeveer 8000 gulden be vatte. De man behield het geld en belegde het zorgvuldig. Enkele maan den geleden kwam de zaak echter aan het licht en zo had hij zich gis teren- te verantwoorden voor de Utrechtse rechtbank. „Ik wist niet van wie de schat was", zo luidde zijn excuus, maar hoewel de officier reke ning wilde houden met de tijd waar in het misdrijf was gepleegd, eiste hij toch teruggave van het geld en een gevangenisstraf voor de tijd van een jaar met aftrek, waarvan zeven maanden voorwaardelijk. en het avontuur met Kobus Kluif been verteld door Huibert Vet capillair actieve tandcream met FLUORGAAN tegen tandbederf 'Norm. tube"\ 37 71 c,v Grote tube" V 65 li. 39 r^e waard stootte Frede- rik aan. „Die hond is van de bakker!" fluis terde hij. „Een hele poos geleden is hij weggelo pen en we hebben hem nooit meer terug gezien. Het is altijd een raar beest geweest; hij had zulke vreemde dingen soms. Heb je wel eens een hond met mes en vork zien eten? Nou, déze hond heeft dat ge daan, vlak voordat hij wegliep. We hebben nog gezocht, maar een poosje later kon dat niet meer, omdat toen Kobus Kluifbeen kwam en we alle maal binnen moeten blijven. Dat was me een geschiedenis, mijnheer FrederikWe hadden het altijd zo rustig gehad, en toen kwam op eens Kobus Kluifbeen en dreigde met een geweer en zei dat we in het ver volg voor hem belasting moeten opbrengen en dat er niet geluibakt mocht worden. Ik dacht...." Frederik luisterde nigt meer naar wat de waard allemaal dacht; pein zend keek hij naar de hond die zo juist aan de mals biefstuk begonnen was. Kobus Kluifbeen kreunde en keek met half gesloten ogen naar Ko Krauw die met één grote hap de hai- ve biefstuk naar binnen wei'kte. Toen gaf Kobus sKluifbeen opeens een wilde schreeuw; hy wierp zijn jasje van zich af en stortte zich op de grond. „Ik hou het niet meer uit!" riep hq, „Ik heb er genoeg van. Jk wil niet langer mens zijn; ik wil weer worden wat ik altijd geweest ben. Oh.... gggrrrr.... ggrrrr...." Frederik kon zijn ogen bijna niet geloven: Kcbus Kluifbeen rukte en trok aan de overgebleven biefstuk en met elke hap begon zijn gezicht te veranderen, tot tussen de hond en de bakker en hem geen verschil meer te zien was. Terwijl de ene hond nog helemaal in zijn biefstuk verdiept was, ver anderde de andere hond weer in Ko Krauw. Ko Krauw knikte voldaan tegen het verstomde gezelschap en deed Kobus Kluifbeen een halsband aan. Notaris Zwingelhout begon zich stil letjes in de richting van de deur te rug te trekken. HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 71) Een paar minuten lang bleef ze met het briefje in haar hand on bewegelijk staan. Ze las en herlas die twee simpe'e zinnen, die voor haar zoveel betekenden. Dan hief ze haar hoofd op en keek de kamer ronu. Het was, of ze haar omgeving nu met geheel andere ogen zag. Ze boog zjch uit het raam en wens te Boris. „Hoe moet ik het doen?" vroeg ze fluisterend. „De detectives zijn aan de andere kant van het huis... op het terras voor de vergaderzaal. Kom naar be neden en ga deze deur uit. Ik zal blijven wachten. Op de weg staat een auto. Virginia knikte. Ze verwisselde haar avondjapon vlug voor een sport- costuum van beige tricot en zette 'n klein beige-leren hoedje op. Dan schreef zc staand een briefje adresseerde het aan Bundie en stak het op haar toi'etkussen vast. Haar tocht door het huis werd zon der moeilijkheden volbracht. Voor de kleine zijdeur bleef zij staan en haalde diep adem. Dan maakte ze een kleine beweging met haar hoofd, dezelfde beweging, waarmee haai voorvaderen zich, in de kruis tochten, ten strijde hadden aange gord, schoof de grendel weg en ging naar Duiten. HOOFDSTUK XXVI. De dertiende October Op de dertiende October 's mor gens om tien uur wandelde Anthony het Harringaton Hotel binnen en vroeg de portier om baron Lolopretz- jyl, die in het Harrington logeerde, te spreken. Na het gebruikelijke zoveel keer vijf minuten wachten werd Anthony door een piccolo naar de kamers van de baron gebracht. Bij zijn binnen komen stond de baron kaarsrecht, als de vleesgeworden correctheid, op het kleedje voor de haard. Schuin ach ter de grote man, iets minder cor rect, stond kapitein Andrassy. De begroeting had volgens het ge wone programma plaats: stokstijf staan, hielen tegen elkaar, buiging. Anthony begon, wat dat soort begroe tingen betrof, langzamerhand routine te krijgen. „Neem me niet kwa^k, dat ik u al zo vroeg stoor," begon Anthony, toen aan de Slowaakse beleefdheids- eisen voldaan was. „Maar ik kom met een voorstel, een zakelijk voorstel!" „Aha," zei de baron. „Laat u eens horen." Kapitein Andrassy keek achter dochtig. Hij had Anthony van het be gin af aan niet vertrouwd en dat ge voel had hij nooit kunnen overwin nen. „Zaken doen." ging Anthony voort „is gebaseerd op vraag en aanbod. De een wil iets hebben, de ander heeft het. Oplossing: prijs vaststel len." De Baron keek hem scherp aan, maar onthield zich van enig com mentaar. „Tussen een Slowaaks edelman en een Engelsman, die een heer is, zul len voorwaarden voor een dergelijke koop wel gemakkelijk geregeld kun nen worden." Bq de woorden: „Engelman, die een heer is," bloosde Anthony tegen wil en dank. Het viel hem niet mak kelijk, om dergelijke bombastische beweringen als argumenten te gebrui ken, maar hij wist bij ondervinding dat ze op iemand van de mentaliteit van baron Lolopretzjyl grote in vloed hadden. „Dat der.k ik ook," zei de baron, terwijl hij goedkeurend knikte. „Dat denk ik ook. ZeUs kapitein Andrassy begon on- dcr de verwarmende werking vai; dit compliment te ontdooien. Hij Ki.ikte eveneens. „Goed," zei Anthony. Dan zal ik maar niet langer om de zaak heen- draaien en „Wat is dat, wat u zegt?" infor meerde de baron. „Om de zaak heen- draaien!" Dat begrijp ik niet." „O, dat is figuurlijk bedoeld. In huis- en keukentaal betekent het: wij hebben de waar, die u wilt hebben. Het schip is in orde, maar het 'heeft geen schegbeeld. Met dat schip be doel ik de royalistische partij in Herzo-Slowakije. Op het ogenb'ik bent u het hoofdnummer van uw politieke programma kwijt. U heeft geen prins! En gesteld nu eens, dat wij u die prins konden leveren?" De baron staarde hem paf aan. „Ik begrijp niet," verklaarde hij. „Ik begrijp u niet in de minste." „Mynheer!" zei kapitein Andrassy, terwijl hq verwoed zijn snor op draaide. „U bent beledigend!" „Absoluut niet," zei Anthony. „Ik probeer u te helpen. Het gaat om de kwestie: vraag en aanbod nietwaar? Niets onderhands bij, mijn woord er op! AUeen echte prinsen worden ver strekt... zie ons handelsmerk. Als we het met elkaar eens kunnen wor den zult u zien, dat het geen sur rogaat is. Ik bied u bij deze het ech te, onvervalste artikel aan." „Ik begrijp niet," herhaalde de ba ron. „Ik begrijp niet in de minste." „Hindert niet," zei Anthony bij wijze van troost. „Probeer eerst maar eens aan de gedachte te wennen. Er zit namelijk meer aan vast. Maar voor het ogenblik geMt alleen dit: u heeft een prins nodig. Ik kan u die prins leverenonder zekere voorwaar den dan altijd." De baron en kapitein Andrassy ke ken hem in opperste verbazing aan. Anthony nam zijn hoed en stok en maakte zich gereed om weg te gaan. „Denk er maar eens over. O ja, baron, dan heb ik nog iets. U moet vanavond op „De Schoorstenen" ko men... U en kapitein Andrassy. Er staan een heel rijtje buitengewone dingen te gebeuren. Zullen we een afspraak maken? Ja? Goed, om ne gen uur dan, in de vergaderzaal... Kan ik er van op aan, heren, dat u er bent?" Baron Lolopretzjyl kwam een stap naar Anthony toe en keek hem on derzoekend aan. „Mr. Cade," zei hq, niet zonder waardigheid, „dit is toch niet. dat ge voor de gek wilt houden mij?" Anthony hield zijn blik rustig uit. „Als deze avond om is, baron," zei hij, „zult u de eerste zijn, die toe geeft, dat in deze kwestie het ern stige element sterker vertegenwoor digd is dan het luimige." Hij maakte een buiging voor de beide mannen en ging de hotelka mer uit. Zijn tweede bezoek gold mr Isaac- stein, de financier. Hij gaf z'n kaart je af en zette zich tot wachten. Na een minuut of tien werd hij ontvangen door Isaacstein's aide de camp, een keurig gekleed, keurig opgevoed jongmens met militaire rang. „U wou mr. Isaacstein spreken?" opende het jongmens in kwestie het vuur. „Hij heeft het vanmorgen ge weldig druk vergadering van aan deelhouders en nog meer zulke din gen. Kan ik u misschien helpen?" „Neen, tot m'n spijt niet. Ik moet mr. Isaacstein persoonlijk soreken," gaf Anthony ten antwoord. Hij wacht te even, voegde er dan, achteloos aan toe: „Ik kom juist van de „Zeven Schoorstenen". Het jongmens met de mi'itaire rang veranderde bij het horen van de toverspreuk: „De Zeven Schoorste nen". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2