Ned. ministers op Schiphol aangekomen De nieuwe raad van Berlijn De Nederlandse Delegatie naar Vijflanden-studie-commissie Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 8 DECEMBER 1948 40ste JAARGANG No. 11562 Wat doen we nu met Djogja? Bur. Papengracht 32, Telefc 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., i 1.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Communistische nederlaag LIET is een feit, dat de Berlijnse gemeenteraadsverkiezingen voor de communisten een nederlaag zijn en een zware nederlaag. Dit feit kan niemand in twijfel trekken. Het is zonneklaar. Maar nu wachte men er zich voor om uit dit feit een totaal-onjuiste conclusie te trekken! Zulk een abso luut verkeerde conclusie zou déze zijn: de dreiging van het communis me is dus niet zo ernstig; een com munistische overheersing is dus niet zo nabij. Zeker, wat in Berlijn is geschied zal de communistische actie en agita tie niet ten voordele strekken. Maar die nederlaag te Berlijn is niet beslis send voor de verdere voortgang van het communisme. Het „Vrije Volk" van gisteravond fchreef: „Berlijn wil de communisten niet en wil de Russen niet. Duidelijker kon het niet gezegd worden. Maar daarmee is dan ook voorlopig alles gezegd. Want dat de Russen zich voor de wil des volks zullen buigen, ver wacht natuurlijk niemand. Het is een westers-democratische vergissing, dat de volkswil het laatsten beslissende woord spreekt. De volksdemocratie heeft lak aan de volkswil. De strend om Berlijn wordt niet aan de stembus beslist. Die strijd wordt voortgezet, wie weet hoe veel harder en scherper." Wat hier geconstateerd wordt moet ook door iedereen worden er kend .als een zonneklaar feit! V Geen voorlichting volk is arm. De Staat der Ne- derlanden is arm, armer dan arm. zit dik onder de schuld. En dit is een reden, een plicht om zuinig te zijn met uitgaven, met ver bruik van goederen. Maar het kan ook een voorwend sel zijn, om juist dit uitgaven na te laten, vfelke men niet graag uitgeeft, terwijl men onder een ander opzicht tegelijkertijd met geld smijt. De Staat is arm. Maar zij geeft toch millioenen uit voor een Voorlichtings dienst, waarvan niemand bemerkt, dat deze instelling die grote uitgave waard is. Hoe gaat het nu betreffende de In dische voorlichting. Het schijnt daar mis t.p lopen. Uit de berichten mag men de veronder stelling trekken, dat de oorzaken zijn: de onmogelijkheid voor Nederland, om de republikeinse strijdorganisatie als een afzonderlijk leger te erken nen, en om aan de Hoge vertegen woordiger der Kroon te onthouden die wezenlijke bevoegdheden, welke de Republiek hem wil ontnemen. Wij trekken deze veronderstelling uit berichten, maar niet.... uit be richten van de Voorlichtingsdienst. Met instemming lazen wij gisteren in de „Tijd": „Men geeft in dit land millioenen uit voor de voorlichting en uit dit kostbare apparaat komen allerlei din gen, die, hoe waardevol op zichzelf misschien ook, toch aan niemand de overtuiging schenken, dat zij het nu juist zijn, die de kosten rechtvaardi gen. Doch wanneer men eenmaal op belangrijke punten van een politiek is aangekomen, wanneer het erom gaat aan de publieke opinie te laten weten wat er zich afspeelt, wanneer het er om gaat, goad of slecht geïi- fermeerd te zijn, dan beleeft de rege ring telkenmale de naïeve vreugde de kraan finaal dicht te draaien. Waarom zij dit doet? Nog nooit heeft zij daarvoor een overtuigend argument bijgebracht. „Laat het maar lekken waar het wil, als het bij ons maar niet lekt". In dezer voe ge hoort men de Nederlandse voor- lichtings-onwijsheid in regeringskrin gen wel uitdrukken. De regering ver heelt zich dus niet, dat het elders v/el lekt, en dat het publiek het toch te weten komt. Zij kan zich dus niet verbeelden dat het nieuws uit de wereld blijft, omdat zij het niet we reldkundig maakt. Waarom voert zij dan geen ander voorlichtingsbeleid?" ja waarom niet? Nadat wij het bovenstaande had den geschreven, hebben de terugge keerde Nederlandse ministers enkele mededelingen gedaan. De Voor lichtingsdienst zwijgt echter nog. Eensgezind in hun conclusie „Wij zijn met z'n drieën naar Indonesië gegaan en het is begrijpelijk, dat wij alle drie verschillend reageren op feiten, personen en verschijnse len, maar ik kan u wel verzekeren, dat de conclusie, waarmede wij voor de regering zullen komen, eensgezind is", zei minister Stikker gisteravond op Schiphol, nadat hij met minister Sassen en de gedelegeerde van het opperbestuur, de heer Neher, met de „Franeker" was gearriveerd. HATTA MOEST WIJKEN VOOR DRUK. „Wij geloven, dat het bijzonder be langrijk is'', zo ging hij verder, „dat tijdig in ieder geval voor 1 Januari 1949 de wet „Bewind Indonesië in Overgangstijd" tot stand komt." Op de vraag, welke de voornaamste moei lijkheden waren, waarover geen over eenstemming met de Republikeinen kon worden bereikt, antwoordde de minister van Overzeese Gebiedsdelen kort maar krachtig: „Geschillen over de gezagsverhoudingen tijdens de in terim-periode." Waarop minister Stik ker aanvulde: „Dit is bepaaldelijk in afwijking van wat wij hadden mogen verwachten. De laatste maal, dat ik volgens de berichten op niets zijn uitgelopen. Sommige der gedelegeer den op de vergadering te Parijs vre zen, dat de laatste hoop op een spoe dige overeenstemming en de moge lijkheid, dat een militaire actie kan worden vermeden, thans verdwenen is. De Indonesische delegatie, die zich sedert September te Parijs bevindt, zal daar tot het nieuwe jaar blijven, omdat zij gelooft, dat de Veiligheids raad in een spoedzitting zal worden bijeengeroepen om de situtatie in In donesië in beschouwing te nemen. in Indonesië was, werd mij even voor mijn terugkeer naar Nederland een aide-memoire overhandigd door Mo hammed Hatta. Wij hebben c-chter'de indruk, dat door allerlei tegenwer kende krachten ift de Republiek het voor de heer Hatta niet meer moge lijk is om het meest essentiële te handhaven. Dit betreft de gezagsver houdingen. Hetgeen een zeer grote te leurstelling is." BEZORGDHEID IN VN-KRINGEN. A. M. Rosenthal schrijft uit Parijs in de „New York Times" van 7 De cember: „In kringen van de Verenigde Na ties verwacht men, dat het antwoord op de vraag: „Oorlog of vrede in In donesië" binnen enkele weken zal worden gegeven, nu de besprekingen tussen Nederland en de Republiek Republiek toege laten tot de Ecafe De Nederlandse afgevaardigde in de economische commissie voor Azië en het Verre Oosten (Ecafe) hebben de conferentie van de Ecafe verlaten, nadat de Republiek Indonesië met 3 tegen twee stemmen bij drie ont houdingen als mede-lid werd toege laten. De leider van de Nederlandse de legatie, dr. H C. H. Gelissen, had ieeds verklaard, dat indien de Repu bliek zou worden toegelaten, de Ne derlandse delegatie de huidige zitting van de commissie zou verlaten. „De toelating van de Republiek", zo zei- de hij gisteren, „zou betekenen, dat de commissie erkent, dat de Repu bliek verantwoordelijk is voor de in ternationale betrekkingen van Indo nesië". KERSTBOODSCHAP VAN Z.H. DE PAUS. Op het Vaticaan is bekend ge maakt, dat Z.H. de Paus op 24 De cember om 1 uur 's morgens tot de wereld zal richten. Deze boodschap zal worden uitgezonden via de korte- golfzender van Radio Vaticaan op de golflengten 19.84 M., 31 M. en 22 M. HOGER VETRANTSOEN? Naar wij vernemen bestaan er plannen om het vetrantsoen in Ja nuari met 250 gram per vier weken te verhogen voor de A-, B- en C- kaarten en met 125 gram per vier we ken voor de D- en E-kaarten al dus „Parool". De Christen Democraten gaan in de oppositie Het eenheidsfront, dat de Sociaal-Democratische Partij, de Christelijk- Democratische Unie en de Liberaal-Democratische Partij in West-Berlijn tegen het communisme vormden, vertoont na de gemeenteraadsverkiezin gen van Zondag de eerste scheur, Weliswaar heeft de Sociaal-Democra tische Partijleiding in een oproep aan haar kiezers verklaard, dat zij in het belang van de Berlijnse bevolking gemeenschappelijk met de C.D.U. en de L.D.P. het werk in de nieuwe gemeenteraad wil voortzetten, maar in kringen der» Christen-Democraten is een stroming merkbaar, die tegen een handhaving van de coalitie in de oude vorm gekant is. Deze stroming, waarvan de sterkte nog niet kan worden beoordeeld, stuurt het erop aan de C.D.U. tot „een loyale oppositiepartij" te maken. Klaarblijkelijk heeft men het voorbeeld van Engeland en Amerika voor de geest en streeft men naar een toestand, waarin de S.P.D. het actieve deel uitmaakt en de beide andere partijen het waakzame deel van het openbare leven ver tegenwoordigen, hetgeen niet zou behoeven te verhinderen, dat een ge meenschappelijke buitenlandse politiek wordt gevoerd. De tegenstelling tussen de beide voormalige bondgenoten trad gister middag tijdens de eerste gemeente raadsvergadering van de oude raad na de verkiezingen duidelijk aan de dag. De gemeenteraad, die tot de in stallatie van de nieuwe magistraat, medio Januari, in functie zal blijven, benoemde bij acclamatie prof. Reuter tot eerste burgemeester. Ook de frac ties van de C. D.U. en L.D.P. stem den voor. Volkomen onverwacht ver klaarde hierop dr. Friedens'ourg (C. D.U.), die tijdens de ziekte van Loui se Schroedcr als dienstdoende burge meester de leiding van het stadsbe stuur waarnam, dat hij in opdracht van de fractie zijner partij zijn ambt als waarnemend burgemeester aan de S.P.D. als de sterkste parfj van de raad ter beschikking moest stel len. Na het aftreden van dr. Frie- densburg en de uitsluiting van de communistische burgemeester dr. Acker, berust nu de opperste leiding van het stadsbestuur geheel bij de So ciaal-Democraten. AMERIKAANSE WAARNEMER OM HET LEVEN GEKOMEN Dinsdagavond is een jeep met waarnemers van de V. N. op weg van het vliegveld Kalandia (ten Noorden van Jeruzalem) naar Jeruzalem over de kop geslagen. Een Amerikaanse waarnemer kwam om het leven en twee anderen werden ernstig ge wond. Een vierde Amerikaanse waar nemer bleef ongedeerd. BRAND IN HET PALAIS DE CHAILLOT. In een der conferentiezalen van de benedenverdieping van het Palais de Chaillot te Parijs is gisterenavond brand uitgebroken. Door de brand zijn twee kamers beschadigd. Men gelooft, dat kortsluiting de oorzaak is geweest. De brand was in tien mi nuten onder controle; 150 brand weerlieden kwamen in actie. Herziening Oostenrijks vre desverdrag WESTELIJKE MOGENDHEDEN ZIJN ERTOE BEREID De Oostenrijkse regering heeft de Grote Vier verzocht om de onderhan delingen over het Oostenrijkse vre desverdrag te hervatten. Twee jaar lang is er over dat onderwerp regel matig geconfereerd, doch steeds zon der noemenswaardig gevolg. De laat ste onderhandelingen zijn in Mei van dit jaar te Londen gevoerd en afgebroken, toen de plaatsvervan gers van de vier ministers van bui tenlandse zaken het niet eens kon den worden over Zuidslavische eisen tot herstelbetalingen en grenscorrec ties. Een andere belemmering voor het totstandkomen van een accoord vormen de Duitse activa in Oosten rijk. De Westelijke mogendheden zijn bereid om de onderhandelingen te hervatten. Als ook Rusland toestemt om weer over Oostentrijk te gaan praten, staat niets een nieuwe con ferentie meer in de weg. Amerika, Engeland en Frankrijk hebben aangedrongen op een vredes verdrag, dat de bezettingslasten van Oostenrijk zou verminderen en zou kunnen leiden tot het terugtrekken van de Russiche troepen uit het land. De rode golf over China COMMUNISTEN NADEREN DE JANGTSE Chinese regeringsberichten geven toe, dat de door communisten geleide legers de stad Kiangjen, de sleutel tot de Noord-oostelijke verdediging van Nanking, hebben omsingeld. Volgens deze berichten zjjn ver sterkingen van het garnizoen onder weg. Zware gevechten duurden voort bij Joengtsj'eng, ten Noord-westen van het strijdtoneel bij Pengpoe. De regeringstroepen zouden hier de omsingeling doorbroken hebben en Westwaarts oprukken ter versterking van de troepen bij Joengtsjeng. Het terrein is echter ongunstig voor de regeringstroepen en de vijandelijke druk om een vereniging tussen de twee regeringsgroepen te voorkomen is sterk. Van het strijdtoneel bij Pengpoe rukken ook door commu nisten geleide troepen op naar Joengtsjeng. Volgens militaire waarnemers tracht men de regeringstroepen ten Noorden van de Jangtse te verzwak ken alvorens over te gaan tot een be slissende strijd om Nanking dat aan de Zuidelijke oever gelegen is. Langs de gehele Zuidelijke oever van de Jangtse van Nanking tot Sjanghai zullen uikijkposten worden ingericht met het oog op eventuele pogingen van de communistische troepen de rivier over te steken de posten zul1 en 1 Km van elkaar ver wijderd zijn en bemand worden door burgers. NIEUWE INDUSTRIETERREIN- NEN IN DEN BOSCH Aan de Vlijmenseweg te 's-Hertogenbosch wordt een uitgestrekt industrieter rein aangelegd. De Brabantse Buurt spoorwegen Autodiensten laten hier een aantal grote betonnen monta gehal1 en bouwen met bijbehorend kantoor en woonhuis. MARSHALL ONDERGAAT NIER-OPERATIE. Minister Marshall heeft gisteren met goed gevolg een nieroperatie on dergaan in het Walter Reed-zieken- huis in Washington. Een van de nieren werd weggenomen. In de af gelopen zomer was al tot deze ope ratie besloten, maar ze werd uitge steld in verband met de vergadering der Verenigde Naties. Marshall, die op 31 December 68 jaar wordt, ver blijft reeds vanaf 22 November ir het ziekenhuis. Het herstel van de minister zal drie tot vijf weken in beslag nemen. LEGEROEFENING IN LAHAT IV1 R.I. heeft in de omgeving van Lahat een grote oefening gehouden, /aarbij rekening werd gehouden met alle mogelijkheden, die zich ook in het veld kunnen voordoen. Hier zijn de jongens bezig een kali over te steken. De „weapon-carrier wordt op de rubberponton geschoven Lt.-Kol. Bouwman, de commandant van IV-1 helpt zijn soldaten een handje. AMERIKAANS RABBIJN DANKT DE PAUS Tijdens een audiëntie van tien mi nuten in het Vaticaan heeft de rab bijn W. F. Rosenblum van New York, lid van de Amerikaanse' raad voor Joods Welzijn, namens alle Joden in de Verenigde Staten Z. H. de Paus dank gebracht voor „de door het Va ticaan tijdens de vervolging door de Nazi's aan het Jodendom verleende hulp". Volgens de „Giornale d'Italia" heeft rabbijn Rosenblum de Paus verzocht, bij gelegenheid van het aanstaande Kerstfeest een bijzondere oproep te doen voor begrip tussen Christenen en Joden. Aan het einde van de audiëntie gaf de Paus de rabbijn zijn zegen. Rabbijn Rosenblum zeide: „Moge God U zegenen, Heilige Vader, voor alles, wat ge voor ons gedaan hebt en voor uw bereidwilligheid tegenover FRANS REUZEN VLIEGTUIG VOLTOOID Het Franse viermotorige reuzen- vliegtuig S. E. 2010, het grootste lan- ge-afstandsvliegtuig, is voltooid. Het toestel, dat geladen 70 ton weegt, zal 98 passagiers met een snel heid van ongeveer 450 km. per uur op een hoogte van 4500 a 6000 meter kunnen vervoeren. Het biedt plaats voor 84 slaapgelegenheden. Bij een vludht over de Noord-Atlantische Oceaan zou dit toestel met 52 passa giers en een lading van 1390 kilo de afstand ParijsNew York over de Azoren met een oponthoud van drie kwartier in 18 uur kunnen afleggen. Elk van de vier motoren heeft 3.500 paardekracht. Zuinig met electriciteit Nog eens wordt er van bevoegde zijde op gewezen, dat ten aanzien van het electriciteitsverbruik de grootste zuinigheid in acht genomen moet worden. In 1945 werd reeds van hogerhand een gas- en electriciteitsbeschikking vastgesteld, daar toen de brandstof fen voorraad zeer slecht te noemen was en men er zorg voor wilde dra gen, dat onnodig electriciteitsverbruik werd voorkomen. Deze beschikking werd gevolgd door een rantsoene- rings-regeling. Lichtreclames, éta lageverlichtingen, het gebruik van liften en roltrappen, dit alles werd door deze regeling verboden. Slechts het rijkskolenbureau kon in uitzon derlijke gevallen ontheffing verle nen. Dat geschiedde nu ook op het gebied der étalageverli'chting, Vol gens de bepalingen zal de étalagever lichting gedurende de eerste 5 da gen van de week mogen branden van 6 uur tot 10 uur 's avonds; Zaterdags en Zondags zullen reeds om 4 uur bedoelde verlichtingen mogen wor den ontstoken. Het Gemeentelijke Electriciteitsbe- drijf te 's-Gravenhage heeft behalve met het nog altijd heersende kolen- gebrek sterk te kampen met ver ouderde apparatuur, en, wanneer men voorts in aanmerking neemt, dat in den Haag het electriciteitsverbruik in het jaar 1938 157 millioen kilowatt bedroeg en voor dit jaar op 190 mil lioen kilowatt geschat kan worden, is het begrijpelijk, dat er nogmaals dringend op gewezen wordt het ver bruik van electriciteit tot het mini mum te beperken. De grootste afname-uren vallen gedurende 7 en 9 en 16 en 18 uur. Een dringend beroep wordt gedaan op de industrie, de kantoren en de huisvrouwen om op deze spitsuren zo min mogelijk electriciteit te verbrui ken. De heer P. A. Kerstens neemt ontslag Van officiële zijde deelt men ons mede: „De heer P. A. Kerstens, die met de he ren Alberda en jj Bruins Slot deel uitmaakt van de Neder- se delegatie naar de vijf landen-studie- commissie, welke,te Parijs een studie P A Kerstens maakt van het iK.V.P.) vraagstuk der Europese eenheid, heeft te kennen gegeven niet langer als Nederlands vertegenwoordiger te zullen optre den. In zijn plaats zal de heer P. J. S. Serrarens ,lid der Tweede Kamer en secretaris-generaal van het In ternationaal Christelijk Vakver bond worden aangezocht. Voorts is prof. mr. R. Kranen burg, hoogleraar te Leiden en voor zitter der Eerste Kamer der Staten- Generaal benoemd tot plaatsver vangend lid der Nederlandse dele gatie. Prof. Kranenburg zal Don derdag a.s. naar Parijs vertrek ken". De heer Kerstens verklaarde ons naar aanleiding van het bovenstaan de desgevraagd, dat de Nederlandse delegatie zich de vorige week naar Parijs had begeven zonder instructies van de regering. De delegatie wist niet, wat de regering wel of niet v/ilde. De regering stelde zich daar bij vermoedelijk op het standpunt, dat niet de delegatie in haar geheel, maar wel de leden ervan individueel hun standpunt kenbaar konden ma ken, waarbij het zou kunnen gebeu ren, dat er tegengestelde meningen door de leden werden geuit. De Ne derlandse delegatie kwam te Parijs tegenover ei i strakke frontlijn van volkomen op delegatievoet uitgezon den delegaties. De heer Kerstens, die voorzitter is van de Nederlandse raad voor de Europese beweging, lid van het „Inl ternational Joint Committee for the European Movement", organisator was van het Haags congres en die derhalve mede verantwoordelijk is voor het memorandum met voorstel len voor een Europese assemblee, welk memorandum door de studie commissie als leidraad is aanvaard, heeft gisteren met zijn beide mede leden der delegatie met minister-pre sident Drees een onderhoud gehad naar aanleiding van de te Parijs ge bleken situatie. Het is de heer Kerstens tijdens dat onderhoud dui delijk geworden, dat de Nederland se regering op zijn minste zeer te rughoudend staat tegenover de voor stellen van de Europese beweging. De Nederlandse regering is van oor deel, zo deelde de heer Kerstens ons mede, dat de Nederlandse delegatie op verscheidene punten een grote te rughoudendheid zou dienen te be trachten. Dit standpunt was voor de heer Kerstens, een der grondleggers der beweging, 'aanleiding zijn mandaat ter beschikking te stellen. De heer Kerstens achtte het n.l. onmogelijk terughoudend te zijn als lid der dele gatie en tegelijkertijd enthousiast voorstander der Europese beweging te zijn. Zijn prestige in het buitenland zou door een dergelijke houding on herstelbaar worden geschaad en deze dubbele houding zou hem in een on aanvaardbaar scheve positie hebben geplaatst. Daarom gaf hij er de voor keur aan zijn mandaat ter beschik king te stellen. £m koJiAe-C-tje... ,.De geschiedenis verhaaH ons, dat, waar Maria wordt bemind, Jezus wordt aanbeden; daar waar Maria, de Moeder van zijn Menselijke na tuur wordt geminacht of verstoten, ook het licht van Zijn Godheid uit dooft." R. H. Eenson.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1