*2 DONDERDAG 2 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Wat lezers schrijven EN NOG EENS DE WINKELSLUITINGSWET J?eeds jaren hamert de Kath. Mid denstandsbond het zijn leden in (en gelukkig doen de leraren in de ver- koopkunde, die les geven aan Mid denstandscursussen, het ook): Gij zijt de dienaren van het publiek. Het pu bliek is primair, klant is koning. Nu i$ in deze tijd van schaarste de verleiding groot er zijn er al dik- wij's bezweken! om het maar zo makkelijk mogelijk te doen. Maar heeft men oog voor de behoeften van het publiek, dan is het duidelijk, dat er een tekort is aan kODgelegenheid. Uit ervaring weten wij dat. Het komt n.l. herhaaldelijk voor, dat men nog na 6 uur tracht te kopen, eenvoudig omdat er geen andere gelegenheid is. De Zaterdagmiddag toch! Inderdaad. Maar het maatschapoelijk bestel is nu eenmaa1 zo ingericht, dat niet iederéén die Zaterdagmiddag kan be nutten. En wie komen nu die koop gelegenheid te kort? De werkers van buiten de stad, de forensen enz. enz. In ieder geval werkende mensen, dus degenen waar „we" het van hebben moeten. Dit heeft óók een so ciale kant! Zeker, de winkelier is er op uit om er in deze dagen „uit te halen, wat er in zit", daar is'hij koop man voor. Hij blijft ook niet louter voor zijn genoegen langer open. De behoefte van de zijde van het pu bliek is gisteravond dan ook duidelijk bewezen, wanter was te bedie nen! Is het nu niet meer dan bil'ijk, dat hij verwacht, dat juist in deze tijd zijn personeel óók de dienaar van het publiek! een extra hand je helpt? Wat een vooruitgang in werktijd is er toch al bereikt sinds 1940. Het komt ons voor, dat de leiding van de Unie, dan ook verstandiger gedaan had, indien zij haar leden on der het oog gebracht had, dat derger lijke dingen nu eenmaal aan dit baantje vastzitten. Aan een andere baan zitten weer andere nadelen, als nachtarbeid, enz. Wanneer nu de patroon-winke'ier éénmaal per jaar van zijn personeel vraagt, hem zegge zes maal twee uur extra te helpen, dan valt het nogal mee, dunkt ons. Getuigt het dan wel van een juist sociaal begrip, hem daarvoor in de wielen te gaan rijden? B. en W. plegen de zaken nu een maal breed te zien. Wij zijn er van overtuigd dat zij in deze ook goed gezien hebben. F. C. de Hosson, voorz. N.R.K.M. afd. Leiden BOSKOOP GESCHIEDENIS DER RIJKS- TUINBOUWSCHOOL. Heel Boskoop leeft mee met gouden jubileum. Ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de R.T.S. te Boskoop is het niet onaardig enkele data en fei ten in de geschiedenis der school te releveren. Door de heren A. Koster Mzn., K. J. W. Ottolander en C. de Vos werd jarenlang geijverd om te Boskoop een Rijkstuinbouwschool te krijgen. Hun arbeid vond zijn bekroning in het Kon. Besluit van 18 Nov. 1898, waar bij de R.T.S. een feit werd Op 12 Dec. 1898 werd een aanvang gemaakt met de lessen aan 16 leerlingen en 3 toehoorders in de raadzaal van het oude gemeentehuis. De eerste direc teur was de heer C. H. CJaassen, tuin- bouw-consulent voor Zuid Holland. Aanvankelijk werd alleen 's winters les gegeven door de directeur en en kele tijdelijke leerkrachten die voor het merendeel van elders1 kwamen en alleen met de Boskoopse boot konden komen. In 1903 werd tot vast leraar be noemd de heer C Ph. Moerlands, het geen het onderwijs zeer ten goede kwam. Tot 1906 werd ook onderwijs gegeven in groente- en fruitteelt. In 1916 werd de heer Moerlands direc teur en in 1917 werd als tweede vaste leraar benoemd de heer B. Kx-emer, meer in het bijzonder voor het taal kundig gedeelte van het onderwijs. In 1920 werd het onderwijs gesplitst in een Nederlandse en Indische afde ling, waardoor het aantal leerlingen gestadig toenam. Thans zijn er 4 af delingen in de Nederlandse en 3 in de Indische cui*sus. In 1926 werd de duur der cursus 2 volle jaren. Het aantal leraren bedraagt thans vijf en enkele tijdelijke. September 1939 nam ii\ Moerlands afscheid wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij werd opgevolgd door dr. E F. Jacobi Na de tweede wereldoorlog zijn de cursussen Zweeds en Spaans inge steld. In 1937 werd nog een 1-jarige vervolgcursus in tuinarchitectuur in gesteld, die reeds dadelijk veel succes had. Spoedig bleek, dat één jaar te kort was voor het leggen van een be hoorlijke grondslag en in 1942 werd de cursus een twee-jarige met nog een verplicht jaar vóór- en na-prac- tijk. Deze gegevens zouden niet volle dig zijn zonder de vermelding van het practische werk in de kwekerijen. De grote kracht van de school be staat hierin dat zij naast een behoor lijke theoretische kennis, zorgt voor een degelijke practische tuinervaring. De medewerking van de talrijke leerpatroons vormt hierbij een zeer gewaardeerde hulp. Donderdag en Vrijdag is het feest ir. Boskbop, want geheel Boskoop leeft mee met zijn R.T.S. De inzet vormde de korte toespraak van de directeur over de wereldzen der P.C.J. op Woensdagmiddag, waardoor de oud-leerlingen die over de gehele wereld verspreid zijn, in gedachten ook het jubileum van hun R.T.S. mee vieren. HILLEGOM K.A.B. Na opening der vergade ring door de heer Jac. Walkers, de clameerde mej. A. Fangmann „Doden herdenking van W. W. Elstgeest Pa ter Peters hield een toespraak over „Kerstening van het arbeidsmidden". De heer S. Warmerdam droeg ten slotte een Allerzielengedicht voor, R.K. Damclub „Hillegom". Hil- legom I speelde voor de 1ste klas N.D.B. tegen IJmuiden 2 en leed een gevoelige nederlaag 13—7. Op de topscore hebben J. v. d. Loo en Th. Seijsener de leiding met 9 punten, terwijl H. Scholte en L. van Haaster met 7 p. volgen. Hillegom 2 speelde te Haarlem te gen H.D.C. 4; zij won met 119. Op de topscore-ladder van het tweede hebben J. v. Berkel, Jac. Pijnacker en W. Schrama met 6 pun ten de leiding. DE ZILK Werkliedenv. „Leo XIII". De voorz., de heer Markman, herdacht bij deze 16e jaarv. het overlijden van het lid A. Opdam. De heer H. Mark- man werd als voorz. herkozen, de heer C. de Winter als penn. In de va- cature-L. v. Maria werd gekozen de heer C. Meiland. KATWIJK AAN DEN RIJN Officiële ontvangst van St. Nico- laas. Op initiatief van de Katwijk- se Middenstands-Centrale bracht St. Nicolaas gisterenmiddag een bezoek aan Katwijk. En we mogen vaststel-. len, dat St. Nicolaas zeker nergens een hartelijker ontvangst ten deel zal gevallen zijn dan in Katwijk. En de belangstelling was overweldigend, niet alleen vanwege de jeugd maar evenzeer van de oudere inwoners. Een commissie uit genoemde Centrale was bij het Vliegveld aan de Wasse- naarseweg aanwezig met twee rijtui gen waarvan een bestemd voor de Sint, bespannen met vier paarden en geëscorteerd door een korps zwarte Pieten. Daar had dus de eerste be groeting plaats1. Aan de rand van Katwijk a. d. Rijn stond de Harmo-t nie Katwijk a. d. Rijn gereed om er door vrolijke tonen direct de stem ming in te brengen. Begrijpelijk dat de jeugd van Katwijk a. d. Rijn hier in massa mede present was Die kleurrijke stoet,_ want niet alleen St. Nicolaas doch én zwarte Pieten én koetsiers èn palfeniers waren allen op z'n paasbest. Zelfs de paarden bleven hierin niet ten achter. Zo ging dan de tocht door Katwijk a. 'd. Rijn, waar bij de winkeliers, aangesloten bij de Katw. Midd.st. Centrale de vlaggen uithingen. Ten slotte werd de tocht voortgezet naar het Gemeen tehuis waar de bisschop werd opge wacht door de burgemeester van Katwijk, mr. Woldringh v. d. Hoop, die natuurlijk tijdig van de komst verwittigd was. Het Gemeentehuis was intussen omgeven door honder den en nogeens honderden jeugdige Katwijkertjes, plus een massa oude ren. De eerste ontvangst had plaats, terwijl St. Nicolaas door een haag van secretarie-ambtenaressen en ambtenaren ging, in de trouwzaal van net Raadhuis. Toen allen gezeten wa ren nam de burgemeester het woord. De burgemeester zeide het een grote eer te achten St. Nicolaas voor het eerst in het Raadhuis te mogen ver welkomen en stelde dit bezoek dan ook op hoge prijs. Ook de jeugd is met dit bezoek zeer vereerd. En al zijn het hier in massa zoete kinderen, mogelijk dat dit officiële bezoek van U, St. Nicolaas. de eerbied voor het gezag zo mogelijk nog zal vergroten. Met enkele woorden beantwoordde St. Nicolaas de burgemeester en zei- de het zeer aangenaam te vinden in Katwijk officieel te worden ontvan gen. Maar vermoeidheid was reden om de speech kort te maken. De Sint overhandigde de burgemeester dan een surprise, een stel prachtige klom pen, waarin verpakt, flessen met in houd. Daarna werd de thee met spe culaas gebruikt. Dan werd de Sint uitgeleide gedaan en intussen klik ten de toestellen, bliezen de muzikan ten St. Nicolaasdeunen en zong de jeugd uit volle borst, alles ter meer dere eer van St. Nicolaas, die in Katwijk a. d. Rijn nog nimmer zo'n waardige ontvangst bereid is, Dan ging de tocht naar Katwijk aan Zee v/aar evenzo een rijtoer door het dorp plaats had en St. Nicolaas hartelijk werd toegejuicht. LISSE Hogere prestaties De studieclub „Hogere Prestaties" uit Hillegom or ganiseerde Woensdagmiddag in café- rest. „De Nachtegaal" een vergade ring van leden van de Bond van Bloembollenhandelax-en. De heer J. H. Braun,voorzitter van H.P.-club heette in zijn openingswoord de aan wezigen en in het bijzonder prof. dr F. G. M. A. Roels hartelijk werkom. Jh. mr. dr van Nispen tot Pannerden. voorzitter van de Bond van Bloem bollenhandelaren leidde hierna de spreker in met een uiteenzetting van de doelstellingen der H.P.-club. Prof. dr Roe's hield daarna een in teressante causerie over het onder- werp: „Van 70 naar 100 millioen gul den bloembollenexport". Spx\ V 'ro- duceerde zich met de mededeling, dat hij professor was op het gebied der psychologie en als zodanig zou spreken over de reclamepsychologie, die van groot be'ang kan zijn voor de export van bloembollen. Spr. gaf een duidelijke uiteenzetting over hel verschil tussen reclame en propa ganda. Vervo'gens behandelde spreker uit voerig de marktanalyse. Het gaat er om te weten welke resultaten be reikt worden met de mi'lioen gul den, die jaarlijks in het bollen vak aan reclame besteed worden. Een be hoorlijk onderzoek is in de eerste plaats nodig, aldus spreker. Na een korte pauze, waarin con sumptie werd aangeboden, werd een vrnoMb^re discussie gehouden waar uit bleek, dat de spr. belangstelling voor zijn mening had gewekt. Geboren: Johanna d. v. L. G. Schippers en J. Varkevisser; Mar- garetha Anthonia d. v. M. G. v. d. Linden en A. M. Koppert; Adrianus Antonius Wilhelmus z. v. J. Bon en J. Schoone; Johannes Petnxs Wilhel mus z. v. J. M. Boot en J. C. G. Ave Albert z. v. H. Alfing en G. Grissen. Ondertrouwd: Willem Boot, 27 jr te Zeist met Emmetje de Kooker 28 jr J. Boogmans werd vervolgens tot secx-etaris van de vex-gadering be noemd. De notulen van de vorige vergadering, voorgelezen door de heer P. J. v. Boheemen, werden goedgekeurd. Bij monde van de heer A. Overdevest werd gunstig luidend verslag uitgebracht door de finan ciële commissie. In de plaats van het aftredende lid van de Fin. Commissie de heer A. Overdevest werd be noemd de heer M. v. Rijn. De „x'e- kening en balans over 1947" werd na toelichting van de kassier goedge keurd. Uit de stukken bleek, dat er over 1947 een vex'lies was van 671,76, wat werd afgeboekt van de resex-ve. Aan spaargeld werd ingelegd 214.666,86 en terugbet. 281.129,32. Totaal ingel. per l/l/'48 833.824,30. Saldo bij de Centrale Bank bedroeg f 750.692,10. Rek.-courant per l/l/'48 34.178,47, uitstaande voorschotten 26.521,De heren D. J. en Jasp. v. Boheemen, resp. bestuurslid en lid Raad van Toezicht werden herkozen. Evenals voorgaande jaren kreeg het bestuur machtiging tot tussentijdse wijzigin? van de rentevoet, welke voor 1949 is vastgesteld op 2K voor spaargelden tot f 2500.daar boven voor leden niet leden y lopende rekening 1 tot 2500.daarboven y geblok keerd geld en optiex-ekening y beleggingsrekening iy VOORSCHOTEN Overtreding Drankwet De Rijks politie a'hier heeft, in samenwerking met een ambtenaar van de Drankwet- insoectie bij de verlofhouder J. C. J. M. v. d. A, alhier, een grote par tij sterke drank in beslaggenomen 't Gevolg was natuurlijk een pro ces-verbaal, dat nog wel een staartje zal hebben. .IVs /00'*. SASSENHEIM Hij is gekomen. Dank zij het gunstige weer, kon de intocht van St. Nicolaas in een landauer plaats vinden. Omstuwd door de jeugd, die door zwarte Pieten op pepe noten ge- tracteerd werden, trok men naar het gemeentehuis, waar de Sint door de burgemeester werd verwelkomd en toegesproken. De Sint maakte een rij oer door de gemeente en bezocht de zieken en ouden van dagen in huize „St. Bernardus". Ontwikkelingsavond K.A.B. Voor een matig bezette zaal opende de waarnemende voorzitter J. de Boer de eerste ontwikkelingsavond in dit seizoen.' Als enig mededeling werd het verzoek gedaan a.s. Zater dagavond na het Lof de kaartjes te komen afhalen voor het St, Nicolaas- feest, waarbij contributiekaart en trouwboekje moet getoond worden. Door dhr. P. G. v. d. Kraan we~den een tweetal declamaties ten gehore gegeven o.a. „De ballade van mijn handen" van Troubadour, en „Het lied der achttien doden" van J. Cainpert, welke gedichten op voor treffelijke wijze vertolkt werden. Hierna kreeg de bonds-secx'etaris, de heer Joh. de Lange het woord, met als onderwerp „De arbeider in de nieuwe samenleving".. In het tweede optreden van de heer v. d. Kraan werd voorgedragen „Een Perzisch Edelman" en Gebed om Vrede". In z'n sluitingswoord spoorde de voorzitter vooral de jonge leden en ongehuwden aan deel te nemen aan de vormingslessen. Geboren: Wilhelmus Cornelis P. z. van W. J. J. Be ijk en M. G. Godöijn. Ondertrouwd: Joseph Dreef 25 j. en Martha Cornelia Vis 24 j. Getrouwd: W. Mesman 27 j. en P. W. Burgmeijer 22 j.; A. Koolman 23 rx G. Hijzelendoorn 20 j.; J. Wijn tjes 26 j. en C. P. v. d. Hulule 21 j.; C. Hondex-s 27 j. en M. de Vries 24 j. STOMPWIJK Boerenleenbank. Ongeveer een derde van het aantal leden had ge hoor gegeven aan de opx-oep voor de vergadering van de Coöp. Boeren leenbank, welke gehouden werd ten huize van de heer J. v. Esveld. De voorz. van de Raad van Toezicht, de heer L. C. Stijnman, opende de ver gadering en droeg de leiding over aan C. J. v. Swieten. De vele werk zaamheden verbonden aan de afwik keling van de geldsanering aldus spr. waren oorzaak dat de verga dering zo laat kon worden gehouden. De controle van de spaai-bankboek- jes, welke in 1947 achterwege bleef, zal weer plaats hebben, waarvoor de goede wil en medewerking van de houders werd ingeroepen. De heer LEIDEN Dr J. H. Hoïwerda 75 jaar Een bekend oud-stadgenoot, dr. J. H. Holwerda, thans te Nijmegen woonachtige hoopt morgen zijn vijf en zeventigste verjaardag te vieren. Hoewel het reeds bijna tien jaar ge- deden is, dat hij Leiden verliet, zul len vele stadgenoten zich deze oud directeur van het Rijksmuseum van Oudheden alhier en pionier op het gebied der oudste geschiedenis van ons land, nog wel herinneren. Dr. Holwerda werd te Schiedam op 3 December 1873 geboren als zoon van de Leidse hoogleraar in de ar chaeologie en directeur van het Rijksmuseum van Oudheden, prof. dr. A. E. J. Holwerda; hij studeerde te Leiden en promoveerde er in 1899 op een proefschrift over: Die Atti- schen Graber der Blüthezeit, tot doc tor in de letteren. In 1900 verscheen zijn handboek Hellas en Rome, dat voor vele studenten en gymnasiasten jarenlang hxxn eerste gids geweest is op het gebied der Griekse en Ro meinse archaeologie. Als lex-aar was hij van 1900 tot 1904 achtereenvol gens verbonden aan de gymnasia van Alkmaar en Schiedam. Ter be kroning van zijn studie maakte hij een studiereis naar Italië en Grie kenland, waarbij hij de klassieke monumenten door eigen aanschou wing leerde kennen. In 1904 werd hij benoemd tot conservator aan het Rijksmuseum van Oudheden, in 1910 tot onderdirecteur, in 1919 werd hij in plaats van zijn vader benoemd tot directeur van deze instelling, welke functie hij bekleed heeft tot 1 Januari 1939, toen hem wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag verleend werd. Reeds toen het Museum nog in het oude gebouw aan de Bree- straat was ondergebracht, heeft hij veel veranderingen en verbeteringen tot stand weten te brengen. Maar het is vooral aan zijp initiatief en door zettingsvermogen te danken, dat het Museum in 1919 het voormalige ge bouw van het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie aan het Rapenburg kon betrekken, waar hij die sfeer van rust en harmonie wist te scheppen, die een opstelling van antieke kunst werken zo nodig heeft. Inmiddels was hij op 1 Apxdl 1910 benoemd tot lector in de archaeologie van onze universiteit en als zodanig heeft hij tot zijn aftreden in 1938 vele studenten ingewijd in de geheimen van zijn vak. Bij zijn onderwijs heeft hij er steeds de nadruk op gelegd, dat men onze oudste geschiedenis moet naspeuren niet allen in dé axxhieven en kronieken maar vooral in de bo dem om daar met de spade de sporer te ontdekken, die onze voorvaderen hebben nagelaten: een moeilenk vak werk dat de moeite echter ruim schoots beloont, omdat de sporen in de bodem niet bedriegen en niet be dorven zijn door de fantasie der overlevering. Deze stelregel heeft hij zelf met succes in practijk gebracht. Op het voetspoor van de in 1835 veel te vroeg gestorven prof. dr. C. J. C. Reuvens is hij een omvangrijke op gravingscampagne in ons land be gonnen. Bij bezoeken aan opgravingen in Duitsland had hij de daar toege paste nieuwe methoden leren ken nen; men had daar ontdekt, dat men selijk ingrijpen in de natuurlijke grond steeds in zijn sporen is terug te vinden. Deze opgravingen, veelal in het diluviale zand, waren hem een leerschool -voor het onderzoek van de op overeenkomstige grond gele gen grafheuvels in onze Oostelijke provincies, dat hij in 1906 ter hand nam in het Vanenbosch op het kroondmein bij Hoog-Soeren. Daar lagen verscheidene grafheuvels, waarvan één speciaal de aandacht van H.M. de Koningin getrokken had, zodat H.M. aan dr. Holwerda op droeg daar een onderzoek in te stel len. Dit is het begin geweest van een uitgebreide werkzaamheid op het gebied der 'vaderlandse oudheid kunde. Heel wat grafheuvels heeft hij sindsdien onderzocht maar ook de hunnebedden, de latere urnenvelden en de Romeinse en vroeg-midden- eeuwse overblijfselen maakte hij tot BIOSCOPEN. De films van de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De woeste hoogte", (vol wassenen. Luxor; „De slavin van Haroea", 14 jaar. Rex: „Captain America", (onbe kend). Trianon: „De strijd om de atoom bom", 14 jaar. Lido: Tot de Kerstdagen gesloten. onderwerp van zijn onderzoek. Zeer belangrijke resxxltaten werden daarbij verkregen voor onze kennis der vroegste geschiednis van ons land, welke steeds in min of meer om vangrijke opgravingsverslagen gepu bliceerd werdén. Men denke daar-bij aan zijn werken over Arentsburg en Dorestad en vooral aan zijn stan- daax'dwerk: Nederlands vroegste ge schiedenis (2e druk 1925). In 1938 vestigde hij zich te Nijme gen, dit in verband met het feit, dat hij reeds in 1935 tot directeur van het Rijksmuseum G. M. Kam aldaar benoemd was. Als zodaxxig bleef hij wex'kzaam tot zijn ontslag uit deze functie op 1 Sept. j.l. Ook voor dit n.useum heeft hij zeer veel tot stand gebracht, vooral door een betere op stelling van deze belangrijke verza meling Romeinse oudheden uit Nij megen door de heer G. M. Kam bij eengebracht en daarna aan de Staat geschonken. Hierbij had hij heel wat moeilijkheden te overwinnen, te meer daar het museum in de oorlogsjaren belangrijke schade heeft opgelopen. Het is dan ook niet aan hem te wij ten, dat het museum nog steeds niet wederom voor het publiek is openge steld. Dat hij ook de inhoud der aan zijn zorgen toevertrouwde musea voor het onderzoek wist vruchtbaar te maken, bewijzev zün latere publicaties: Het laat-riekse en Romeinse ge bxuiksaardwerk xht het Middelland- sche Zeegebied (1936) en Het in de pottenbakkerij van de Holdeurn ge fabriceerde aardewerk uu de Nij meegse grafvelden (1944). Door talrijke studiereizen en bezoeken aan üe voornaamste musea in het bui tenland, heeft hij zijn gezichtskring uitgebreid en ook dit is aan ziin werk zeer ten goede gekomen- Hij is lid van verschil ende wetenschappelijke genootschappen in binnen- en buiten land, en ontving hoge onderscheidin gen als goxxden museummedialle en een benoeming tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Boven dien was hij vele jaren lid van de Rijkscommissie van advies inzake de musea. LEIDSE STUDENTEN SPEELDEN IN DEN HAAG. Het Leids Studententoneel heeft gisteravond het spel „l'Inconnu d'Ar ras", dat 't ook in de Leidse Schouw burg heeft opgevoerd, gespeeld in de Kon. Schouwburg te Den Haag. De opbrengst is bestemd voor de „World Student Relief", een internationale studenten hulpactie. Een hartelijk applaus en vele bloemstukken getuigden van de waar-dering der toeschouwers, o.w. de Commissax-is der Koningin in Zuid- Holland, mr. L. A. Kesper, en mr. S. de Monchy, oud-burgemeester van de Residentie. De he r Y.T H. Welling, algemeen secretaris van „World Student Re- lief" voor Nedex-land, heeft de leden van het Leids Studententoneel dank gebracht. In een pauze van een uur tussen het tweede en derde bedx'ijf verschenen St. Nicolaas, zwarte Pie ten en een schare van helpsters, om ten behoeve van* het hulpwerk lafe nis en zoetigheid aan de bezoekers te verkopen. SINTERKLAASFEEST VAN „ST. ANTONIUS" Ondanks zijn overstelpend drukke werkzaamheden, is St. Nicolaas de traditie niet ontrouw geworden en was de heilige man gistermiddag weer aanwezig op het feest, dat de Leidse afdeling van de Kath. Bond van Café- Hotel- en Restaurant-em- ployé's „St. Antonius" voor de kin deren van haar leden organiseerde en waarbij zich ook de kinderen van de Zusters Carmelitessen en de „Schiijverkes" van pastoor Smitz ge voegd hadden. Enkele uren lang heeft het St. An tonius Clubhuis een druk snaterende en zich amuserende schare van opge togen kinderen binnen haar muren gehad. Lou Spier deed z'n best met poppenkast, goochelen, buikspreken en een grappig pxaatje, om een vro lijk kinderprogramma te geven. Af gaande op de reacties der kinderen mogen we geloven, dat hij daar uit stekend in geslaagd is. Gok deze keer hadden de leden weer gezorgd, dat er van alles was. De kin deren werden rijkelijk onthaald en kregen allen een aardig pakje mee naar huis. We zouden haast vergeten te vermelden, dat de Sint#2lf, com pleet met knecht secretaris en mis dienaars aanwez% was, om de kin deren vermanende en vriendelijke woorden .toe te spreken. Of het feest geslaagd is? Wie de glundere gezichten gezien had, zou deze vraag niet meer stellen! En als de dames en heren, die deze middag georganiseerd hebben, geen bedank jes hebben ge.iad, dan komt het om dat het kinderen zijn. Maar verdiend hebben ze het! FEEST VAN ST. ELOY. Ter gelegenheid van het St. Eloy- feest zal Zondag 5 December om 10.15 uur een gez. II. Mis worden opgedragen, in de kerk van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Hartebrug) voor de levende en overleden leden vaif de bond. Alle leden worden uit genodigd bij deze II. Mis tegenwoor dig te zijn en ter II. Tafel te nade ren. Onze Geestelijke Adviseur Pa ter E. Spruyt O.F.M. zal deze H. Mis opdragen. Mogen wij op uw komst rekenen? Laten wij nu de feestdag van St. Eloy eens bijzonder herden ken. zoals onze Zusterorganisatie in België ons daarin 'n voorbeeld geeft. J. P. Prins, secretaris, WEERSw cRWAC'ITING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond). GELEIDELIJK ZACHTER. Zwakke tot matige, in de kust streken tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid- West. Over het algemeen wat meer bewolking dan vandaag. Overwegend droog weer, maar later in het Westen van het land toenemende kans op enige regen Vannacht op sommige tegen de wind beschutte plaatsen lichte nachtvox*st. Overdag dezelfde of iets hogere temperatuur dan van- ZILVEREN ZAKENJUBILEUM De heer J. Lasschuyt, Noordeinde 41, herdacht gisteren de dag dat hij 25 jaar geleden zijn zaak in electri- citeits-artikelen begon. Uiteraard was het begin een klein pand, dat in de loop van deze kwart eeuw uitgroeide tot een grote winkel, waarin de ver scheidenheid van electrische appara ten en lampen tot een overzichtelijk geheel geworden is. Deze dag is voor de heer Lasschuyt niet onopgemerkt voorbij gegaan. Vele zakenx-elaties en vooral veel cliënten kwamen hun opwachting maken en velen deden hun gelukwen sen vex-gezeld gaan van bloemstuk ken, die de winkel een feestelijk aan zien gaven. Namens de Electro-tech- nische Vakgroep kwam de heren H. de Nie en J. Zwart de felicitaties aan bieden, tex-wijl de laatste dit ook deed namens de Leidse afdeling van de Kon. Ned. Middenstandsbond. DE GOLFBREKERS. Aan de leden. Op Donderdagavond 9 December zullen wij pl.m. een half uur van onze zwemtijd afstaan voor de „Kringwedstrijden", welke die avond in de „Overdekte" gehouden worden. De Senioren en Junioren zwemmen die avond gezamenlijk van half ze ven tot pl.m. 10 min. over half dcht. Wij hopen, dat voox-al onze Senioren hiervan goed notitie zullen nemen, zodat ze op 9 December geen ver geefse toch naar de „Overdekte" ma ken. De Jeugdwedstrijden van .de Ka tholieke Zwemverenigingen van ons bisdom, waaraan onze meisjes op 28 Nov. zouden deelnemen, zijn uitge steld tot 12 December. Zij worden gehouden in het Sportfondsen-bad te Delft. Aanvang 2 uur. 9 Golfbrek- sters van 1316 jaar zullen daar on ze club vertegenwoordigen, en we wensen hun van harte veel succes toe. De uitslag zal later bekend gemaakt worden. Het Bestuur. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. SJARIFOEDDIN GEARRESTEERD? De republikeinse legers hebben de communistische leiders Sjarifoeddin en Soeripno gearresteerd, zo meldt Djogja. Volgens de Dienst Legerconr tacten zou Sjarifoeddin echter niet geax-resteerd zijn. Volgens republi keinse bex-ichten zou de hoofdmacht der communistische troepen tijdens gevechten in de moerassen ten Noor den van Panawangan vernietigd zijn. MINISTER VAN SACHSEN- ANHALT GEVLUCHT? Het met Britse vergunning ver schijnende Duitse blad „Telegraf" meldt heden, dat Ernst Thape, minis ter van onderwijs van de staat Sachsen-Anhalt in de Sowjet-zóne is afgetreden en naar de Westelijke zones gevlucht. BRAMUGLIA'S PLAN AANVAARD De drie Westelijke mogendheden hebben Bragumlia's plan voor een commissie van deskundigen voor het Berlijnse valutapx-obleem aanvaard. Zij waarschuwden echter, dat zij zich gedwongen zouden kunnen zien, „andere maati'egelen" te nemen om hun positie in Berlijn te handhaven. RIJKSADVOCAAT TE ARNHEM GESCHORST. De Rijksadvocaat te Arnhem, de heer mr. C. de Kempenaer, is als zo danig geschorst. De heer mr. W. O ver beek, officier van justitie te 's-Gravenhage, aan wie de behande ling van cox-ruptiezaken, waarbij ambtenax-en zijn betrokken, is opge dragen, heeft een gerechtelijk voor- onderzoek ingeleid. De verhoren, welke te Arnhem door de rechter commissaris worden afgenomen, zijn reeds aangevangen. De heer mr. De Kempenaer is na mens de heer B. Katz, kunsthande laar te Dieren, opgetreden in de zaak tegen de Staat der Nederlanden, waarbij een vordering is ingesteld wegens verkoop van een aantal schil derijen, welke tijdens de bezetting iaar Duitsland zijn gegaan. Deze vor dering betrof een bedrag van enige millioenen. Wanneer het vooronder zoek aanleiding geeft tot een ge rechtelijke vervolging, dan zal deze zaak te gelegenertijd dienen voor de arrondissementsrechtbank te Arn hem. Omtrent de voorlopige vervanging van de heer De Kempenaer als rijks advocaat kon het departement van financiën ons hedenmorgen nog geen mededeling verstrekken. Desgevraagd verklaarde mr. De Kempenaer ons, dat hij op dit feit geen commentaar wenste te leveren. Hij gaf er de voorkeur aan, de re sultaten van het nderzoek af te wachten, daar hij volledig vertrou wen heeft in de Nederlandse recht spraak. DE BRANDSTOFFENDISTRIBUTIE Naar aanleiding van enkele desbe treffende geruchten deelt het minis terie van Economische Zaken mede, dat het niet in het voornemen ligt de brandstoffendistributie in de loop van dit stookseizoen op te heffen. Het bonvrij -verkopen van brand stoffen, die onder de distributiebepa lingen vallen, blijft derhalve verbo den. Tegen overtreding van dit ver bod zal streng worden opgetreden, aldus het ministex'ie.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2