S)e ftzidóeSoutamt Hongaars Episcopaat stand vastig om zijn primaat geschaard Een „bijzondere zitting van Berlijnse raad Ontwerp Atlantisch Pact ingediend De mist over West-Europa Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 30 NOVEMBER 1948 40ste JAARGANG No. 11555 Een zeer „bijzondere" raadsvergadering ie Berlijn Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. rand., 14.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.ra. Telefoontjes f 1.50 De Hongaarse katholieke pers dienst „Magyar Kurir" publiceert een brief naar aanleiding van de jongste voltallige vergadering van het Hongaarse Episcopaat te Boedapest. „Volgens de Hongaarse communis tische pers zouden verscheidene le den van het Hongaarse Episcopaat bet niet eens zijn met de richtlijnen, uitgegeven door de Kardinaal-Pri maat Mindszenty. Elke twijfel hier omtrent is weggenomen door de Hongaarse aartsbisschoppen en bis schoppen zelve, die te Boedapest on der voorzitterschap van de Primaat bijeenkwamen. Deze gebeurtenis viel samen met het einde van het Jaar van Maria, Patrones van Hongarije. Na afloop van de conferentie te Boe dapest publiceerde het Episcopaat een gezamenlijk herderlijk schrijven. Hierin wordt dank gebracht aan God voor de talrijke genaden, welke Hij in het afgelopen jaar aan het Hongaarse volk heeft geschonken. Een vurig en levend geloof, een froot vertrouwen op Maria, een voor- eeldige trouw aan de Kerk en een versterking van de banden van on derlinge liefde en saamhorigheid kenmerkten de indrukwekkende con gressen, welke in het Jaar van Maria door de katholieken in geheel Hon garije werden gehouden. De grootse geloofsuitingen, welker j omvang en kracht in steeds stijgende j richten, dat de bisschop van Csanad, lijn gingen, zijn de historische ver- «ngr. Andrea Hamvas, diens diocees flauwende geestdrift heeft hij de tal loze massa's toegesproken. Voor deze onschatbare apostolische arbeid brengt het Hongaarse Episcopaat Z. Ern. innig dank. Tezamen met het katholieke volk ziet het tezelfdertijd met droefheid en verslagenheid, dat Z.Em. voortdurend in de pers, in de radio en op bijeenkomsten op onwaar dige en stelselmatige wijze wordt aangevallen. In naam van de rechten van de godsdienst en de vrijheid proteste rend tegen deze aanvallen, geeft het Hongaarse Episcopaat aan Z. Em. de plechtige verzekering van zijn trouw, verbpndenheid en volmaakte over eenstemming met al hetgeen door Z. Em. onafgebroken wordt verricht ten bate van de Kerk, het Vaderland en het Volk. Tenslotte verzoeken de Bischop- pen de gelovigen te bidden voor de Kerk en Haar Bestuurders, opdat al len een mogen zijn in geloof, liefde en standvastigheid"'. Van communistische zijde tracht men de mening te propageren, dat er „verdeeldheid in de Hongaarse Hoorn- Katholieke Kerk" moet worden ge constateerd. Zo heeft men nu weer via Reuter een deel der pers weten te be- diensten van onze Kardinaal, Prins-Primaat, aldus het herderlijk schrijven. Met een sterk geloof, een brandende liefde en een nooit ver- *f* Nationale cultuurpolitiek Op het komende Partijcongres der K.V.P. zal in een der sectie-ver gaderingen besproken worden: „na tionale cultuurpolitiek" Ons trof in een brochure, waarin ter voorbereiding van de bedoelde bespreking een uiteenzetting van het onderwerp wordt gegeven, deze „stel ling": „Er is een noodzakelijk en fier iso^ment, maar daarnaast een laf en verdrietig isolationisme, en dit laat ste staat een onbekrompen solidarisme in de weg. En zo kan het nuttig zijn, het principiële recht op souvereini- teit ten aanzien van bepaalde cul tuurgebieden om wille der solidariteit te temperen.0 De schrijver van de brochure, de inleider op de komende K.V.P.-ver- gadering heeft het hier geciteerde vet laten drukken een aanwijzing, dat hij het be^ngrijk oordeelt. En o.i. terecht. Wij zien in de be leving van dit beleidsprincipe een eis van onze tijd. Een eis van onze tijd, omdat onze tijd, waarin men het katholieke levensbeginsel en de katholieke we reldbeschouwing, dank zij de voort gang van de katholieke emancipatie, meer dan voorheen wil erkennen en waarderen, ook meer dan voorheen de gelegenheid biedt, 'om het katho lieke beschavings^ven in te voeren als een machtig element tot de na tionale cultuur, welke gelegenheid de Katholieken als vaderlanders en als kathoheken niet onbenut mogen laten. Bij alle cultuur-politiek moet voor op staan: de erkenning van de sou- vereiniteit van het levensbeginsel. Het recht op die souvereiniteit mogen wij nooit prijsgeven, maar wij zul len ons wel in het gebruik maken van dat recht mogen en óók moeten „temperen" „om wi'le der solidari teit", welke, als zij werkelijk solida riteit is, een groot nationaal goed is. Wij zijn dit alles met de inleider van het a.s. Partijcongres der K.V.P. eens. De vraag blijft echter in concrete gevallen, waar de grens hgt van dat „temperen". Vanzelfsprekend is het, dat daarbij het beginsel zélf niet op geofferd mag worden en daarmede niet mag worden getransigeerd. een der grootste in Hongarije is, de publicatie van alle herderlijke brie ven van de Kardinaal in de kerken, die onder zijn (Hamvas') jurisdictie staan, verboden zou hebben! Als men de hierboven afgedrukte brief van het voltallige Hongaarse Episcopaat leest, weet men precies, wat men aan dergelijke berichten heeft: 't zijn verzinsels, om de Ka tholieke Kerk te blameren; om wan trouwen en onrust te stoken. Wat wil Moskou met deze manoeuvre? J^E COMMUNISTISCHE vice-voorzitter van de Berlijnse gemeenteraad, Ottomar Geschke, heeft voor vanmiddag een „speciale zitting" van de raad in het Opera-gebouw in de Sowjet-sector bijeengeroepen. „Ieder den kend lid van de gemeenschap slaat de ontwikkeling van de Berlijnse cri sis met bezorgdheid gade", zo zeide Geschke. „De tijd van handelen is gekomen. Ik heb derhalve alle leden van de gemeenteraad, ongeacht van welke partij, en alle leden van de districtsraden, verzocht, Dinsdag te 14.00 uur in het Opera-gebouw bijeen te komen". Geschke nodigde ook vertegenwoordigers van de vakverenigingen en „grote organisaties" uit voor deze vergadering. Het nieuwe Zweedse verkeers vliegtuig „Scandia", dat overal de vertrouwde DC3 gaat vervangen heeft thans de demonstratievluchten naar a'le Europese hoofdsteden be ëindigd. Het vliegtuig zal de volgen de maand, als eerste van de tien be stelde Scandia-vliegtuigen aan de Zweedse luchtvaartmaatschappij wor den overgedragen. Kerstvrede tussen Bethlehem en Jeruzalem? De patriarchen van de Latijnse, Griekse en Roemeense ritus der Rooms-Katholieke Kerk te Jeruzalem hebben generaal Riley, stafchef van de commissie der V. N. in Palestina, officieel gevraagd, Arabieren en Jo den te verzoeken met Kerstmis op de weg van Bethlehem naar Jeruzalem een absolute wapenstilstand in acht te nemen, opdat do processies op die weg dan ongestoord voortgang kun nen vinden. Binnenkort bespreking te Washington "LIET ONTWERP van een verdedigingsverdrag tussen de mogendheden van de Westerse Unie en de Verenigde Staten en Canada is gisteren te Washington aan de vertegenwoordigers der vijf landen overhandigd. Verwacht wordt, dat de besprekingen tegen het einde van deze week te Washington zullen beginnen. Vernomen wordt, dat de West-Europese mogendheden een duur van vijftig jaar willen voorstellen, terwijl de Verenigde Staten een termijn van tien jaar, met de mogelijkheid van verlenging, prefereren. NADERE BESPREKINGEN ZIJN NOG NODIG Behalve verschil van mening over de duur van het verdrag, verwacht men uitvoerige besprekingen met mi nister Marshall over de twee volgen de punten: 1. De omvang. De Ver. Staten zouden in het verdrag meer dan de zeven oorspronkelijke landen (Verenigde Staten, Canada, Enge land, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg) willen betrekken, n.l. ook die, welke strategische posi ties innemen in het Noorden van de Atlantisch Oceaan. Sommige Euro pese landen zouden zich hiertegen verzetten. 2. De verplichting om in oorlog te gaan. Vooral Frankrijk dringt er op aan, dat de Ver. Staten de sterkst mogelijke verbintenis aan gaan voor deelneming aan een oor log, indien één der Europese mo gendheden zou worden aangevallen. Ofschoon men niet beschikt over de tekst van het thans overhandigde ontwerp ,menet men, dat het pact de verplichting tot wederkerige bijstand zou bevatten, zonder formele ver plichting tot deelneming aan de oor log, indien één van de zeven landen zou worden aangevallen. Sergeant Hans van der Werff uit Gorssel, die in Indonesië dienst doet bij 4-3 R.I., heeft besloten zijn baard te laten staan tot de datum van de mobilisatie. EEN PROTEST VAN BISSCHOP VAN TRIëST. De bisschop van Triëst en CapO' distria. Mgr. Santin, heeft in een be roep op de Joegoslavische autoritei ten geklaagd, dat in de Joegoslavi sche zóne van de vrijstaat Triëst priesters ter dood zijn gebracht of in de gevangenis geworpen, kloosters in beslag zijn genomen en kerkelijke scholen vernield, de Katholieke Actie wordt onderdrukt, de Zondag wordt ontheiligd door dwangarbeid en ver warrende verordeningen ten aanzien van het huwelijk zijn uitgevaardigd. OVERSTROMING IN DE V.S. In Pennsylvania en New York is sneeuw gevallen, terwijl in de Zuide lijke staten water over de daken der huizen stroomt. In Georgia, Tennessee De besprekingen te Djogja Antara meldt, dat Hatta gister avond een bespreking heeft gehad met de fractieleiders uit het werkco mité van het K.N.I.P. (voorlopig re publikeins parlement), ter verklaring van de kwesties, die verband houden met de huidige besprekingen te Djog ja. Tot nog to2 zijn vier besprekingen tussen Hatta en de Nederlandse autoriteiten gehouden, namelijk een op Zaterdag met d~ ministers Stikker en Sassen en de gedelegeerde van het opperbestuur Neher, twee op Zondag met minister Sassen en één Maandag mee minister Stikker. Over de be sproken onderwerpen zijn geen bij zonderheden bekend, aldus Antara. Politieke kringen te Djogja meen- ui, dat de onderwerpen waarover moeilijk overeenstemming te berei ken was, o.m. betreffende de be voegdheden van de interim-regering en het veto-recht van de hoge verte genwoordiger der Kroon. Deze krin gen meenden, dat de informele be sprekingen zo spoedig mogelijk moe ten worden beëindigd. Intussen leg den regeringskringen er de nadruk op, verdere besprekingen moeten worden gehouden onder auspiciën van de Commissie voor Goede Dien sten, waarbij de voorstellen van het Amerikaanse lid dezer commissie, de heer Cochran, als „basis" moeten die nen. 1200 OPSTANDELINGEN GAVEN ZICH OVER. Antara meldt, dat 1200 opstande lingen zich hebben overgegeven in het gebied van Poerwodadi en Gro- bogan. OTELLO PER TELEVISIE. De Metropolitan Opera te New York heeft het seizoen geopend met een opvoering van Verdi's Otello. Voor het eerst in de geschiedenis van dit beroemde operagebouw werd een Nanking laat Soetsjou ontruimen WEGENS COMMUNISTISCHE OPMARS. Het Chinese opperbevel heeft de consequentie getrokken uit het op rukken /an de communisten ten Zui den van Soetsjou en de troepen in die stad bevel gegeven naar het Zui den uit te wijken. De communisten hebben tijdens hun opmars in de rich ting van Nanking Koetsjou, halver wege Soesjin en Pengpoe, bezet. In de geïsoleerde Noordelijke front- sectoren rond Peking hebben de re geringstroepen twee havensteden, Sjanhaikwan en Tsjingwantao, aan de communisten prijsgeven. De ha ven- en sluisinstallaties werden te vo ren vernield Intussen zet de Chinese regering de campagne voort om hulp van de Verenigde Staten te krijgen. De nieuwe premier. Soen Fo, heeft ver klaard, dat de Verenigde Staten een eerste klas militaire adviseur, bijvoor beeld generaal MacArthur of generaal Wedemeyer, naar China moeten stu ren. Deze zou algehele vrijheid van handelen krijgen. TERECHTSTELLING JAPANSE OORLOGSMISDADIGERS UITGESTELD? De terechtstelling van de Japanse oorlogsmisdadigers zal misschien voor onbepaalde tijd worden uitgesteld, zo is op het hoofdkwartier van gene raal Mac Arthur meegedeeld. Op een vraag van de pers, of de veroordeelden zouden worden te rechtgesteld voordat een beslissing is genomen inzake het beroep op het Amerikaanse hooggerechtshof, ant woordde generaal Mac Arthur: „Ze ker niet". GANDHI OVERWON TOCH! De Indische Constituerende Verga dering heeft gisteren een artikel goedgekeurd van de ontwerp-consti- tutie, waarbij de „onaanraakbaarheid" wordt afgeschaft, een instelling, die sociale achterstelling van 50 millioen Indiërs van „lage kaste" (de z.g. pa ria's) met zich meebracht. Volgens genoemd artikel wordt de toepassing van de „onaanraakbaarheid" in eni gerlei vorm verboden en hieruit voortvloeiende sociale achterstelling strafbaar gesteld. De vergadering keurde het artikel, dat behoort tot het hoofdstuk fundamentele rechten, onder uitroepen van „Gandhiji ki jai" (de overwinning aan Gandhi) goed. Gandhi heeft zijn gehele leven ge streden voor verzachting van het lot der „onaanraakbaren". ONTPLOFFING TE HULL. Bij een ontploffing in een cacaofa briek te Huil (Engeland) zijn vier persopen gedood en 30 gewond, on der wie 8 vrij ernstig. Vijf personen worden nog vermist. Er hebben zich drie explosies voor gedaan. Op het ogenblik van de eer ste ontploffing, die naar men gelooft het gevolg was van een lek in een benzinetank, bevenden zich 40 per sonen in de fabriek. Dr. Otto Suhr, de sociaal-democra tische voorzitter van de gemeente raad, verklaarde, dat Geschke in het geheel geen recht had om een ver gadering van de gemeenteraad bijeen te roepen. „Men kan de vergadering eenvoudig als een communistische manoeuvre beschouwen. Vertegen woordigers van de drie democrati sche partijen zullen uiteraard deze bijeenkomst niet bijwonen", i Westerse politieke waarnemers te Berlijn geloven, dat de bijeenkomst van vanmiddag het sein zou kunnen zijn voor de afkondiging van een „door de communisten beheerst ge meentebestuur voor geheel Berlijn". Het recht van veto BEPERKING VOORGESTELD. Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten en China hebben in de specia le politieke commissie van de UNO een voorstel ingediend om het recht van veto in de Veiligheidsraad te be perken. De delegaties van deze lan den hebben een lijst opgesteld voor een aantal kwesties, waarvoor het recht van veto niet zou gelden. Een van deze punten betreft het toelaten tot de UNO van nieuwe leden. De Russische en de Syrische delegaties hebben om meer tijd verzocht om het voorstel te bestuderen. Vandaag komt de commissie opnieuw bijeen. De voorlopige Joodse regering heeft bij het secretariaat van de UNO officieel de vraag ingediend tot de UNO te worden toegelaten. ITet ver zoek zal in de Veiligheidsraad worden behandeld. Rusland en de Verenigde Staten steunen het Joodse verzoek. Daar verwacht wordt, dat vanwege de behandeling in de Veiligheidsraad de aanvraag niet meer tijdig de UNO- Assemblée zal bereiken, vóórdat de ze uiteengaat, heeft de Joodse voor lopige regering om een spoedbehan- deling verzocht. De mist in Duitsland neeft de zwaarste slag aan de Britse operaties van de luchtbrug toegebracht sedert het begin. Gatow is sedert Zondag vroeg gesloten. Vliegtuigen landen met behulp van radar op het onder Amerikaanse controle staande vlieg veld Tempelhof, waar het verkeer normaal doorgang vindt. Op het vlieg veld Tegel in de Franse sector van Berlijn konden gisteren echter geen vliegtuigen landen. Het verkeer op de Franse vlieg velden Orly en Le Bourget bij. Parijs lag gistermorgen vroeg vrijwel ge heel stil. In totaal zijn in Frankrijk vijf personen tengevolge van onge lukken door de mist om het leven gekomen. Het land-, lucht- en zeeverkeer in het Oostelijk deel van Engeland v/ordt opgehouden door de dichtste mist sedert verscheidene jaren. Ook ii de haven van Londen en andere havens aan de Oostkust ligt het ver keer stil. DE TOESTAND VAN KONING GEORGE. De vijf geneesheren, die koning George van Engeland behandelen, hebben in een bulletin verklaard, dat „vex-betering in de algemene gezond heidstoestand van de koning merk baar is". DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. De onderhandelingen om een na tionale Franse havenstaking te voor komen zijn met succes bekroond. Een delegatie van de C.G.T. heeft over eenkomst bereikt met de minister van openbare werken. De overeenkomst zou vandaag ge tekend worden. Maar nu heeft het winkelpersoneel in geheel Frankrijk weer besloten in staking te gaan als de huidige onder handelingen tot handhaving van een werkweek van vijf dagen op niets uit lopen. De havenarbeiders te Duinkerken gingen gisteren weer aan net werk. Alleen in de haven van Bordeaux wordt nu nog gestaakt. Te Marseille duurt de zeeliedenstaking voort. STRAALVLIEGTUIGEN ZONDER PILOOT. Dc maatschappij Glenn Martin te Baltimore heeft bekend gemaakt, dat zij voor de Amerikaanse marine een straalvliegtuig heeft gebouwd, dat niet door een piloot behoeft te wor den bediend. Het toestel heeft ver scheidene vluchten gemaakt van meer dan tien minuten. Dat zijn de langste welke men met een dergelijke machi ne tot nog toe heeft kunnen bereiken. De snelheid is ongeveer 1120 kilo meter per uur. a an Open brief dr. van Mook Een zware 1oodgrijze mist maakte ieder snelverkeer onmogelijk. De vliegtuigen bleven aan de grond, treinen kwamen met grote vertra ging binnen, en ook het wegverkeer ondervond moeilijkheden. Een ver keersagent die slechts met moeite zijn verantwoordelijke taak kon ver vullen. I WÊÊÊÊM en Alabama hebben honderden hun opera per televisie uitgezonden. Naar huizen moeten verlaten wegens het hoge water veroorzaakt door regens over een uitgestrekt gebied van Mas sachusetts tot Florida. schatting hebben 2 millioen personen j te New York, Philadelphia, Boston, Baltimore en Washington de gala- i opvoering kunnen volgen. De kwestie der 15.000 gevangenen. De Gemeenschappelijke Actie van Nederlandse Vrouwen heeft een open brief gericht aan dr. Van Mook over de kwestie der 15.000 gevangenen, die zich, voigens dit comité, nog in de Republiek zouden bevinden en daar tegen hun wil zouden worden vastge houden. Wij ontlenen hieraan het volgende: „Bij uw aankomst te Schip hol op 5 November deeide u aan de pers mede, dat „de cijfers sterk over dreven" waren en dat „het niet zo erg was" als door de Vrouwenactie voor gesteld. U kunt niet in ernst bewe ren, niet op de hoogte te zijn geweest van het feitenmateriaal, door ons op 1 November aan de Staten-Generaal voorgelegd. Blijkbaar zat de bedoe ling voor, deze mensen op te offe ren. Wij kunnen tot geen andere conclusie komen, dan dat dit ook de wens van u geweest is en dat u doel bewust meewerkte. Deze mensen zou den een belemmering vormen voor de politiek die t.a.v. de Republiek ge voerd werd, zo de waarheid aan het licht kwam. Dus werden deze stak kers verdonkeremaand en durfde men, toen door ons bekend word, dat zich in ieder geval nog duizenden Nederlanders in de Republiek be vonden, zelfs beweren, dat deze als „Warga Negara", vrijwillig daar ver blijven". Genoemd comité heeft voorts ver slag uitgebracht van "een reis naar Parijs in verband met het vraagstuk van de gevangenen van de republiek- Djocja. Men wist rechtstreeks con tact te leggen' met de Amerikanen aan de U.N.O. oï Veiligheidsraad ver bonden. Ook kreeg men middels deze Amerikanen contact met vertegen woordigsters van grote Amerikaanse vrouwenorganisaties, met de Federal Council of Churches of Christ of America, het Amerikaanse Rode Kruis. Het bleek, dat de Amerikanen nergens van wisten, allen namen de zaak zeer ernstig. Men kon geen ze kerheid krijgen, dat de kwestie nog vóór 16 December in de Veiligheids raad zou komen. DE 10.000 IS ER UIT. In de 505ste Staatsloterij (5de klas se, 6e lijst) is op No. 14506 de hoofd prijs van 10.000 gevallen. Sen PcaAAe-fyje... Onrecht valt veel dragen dan onheil.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1