FREDERIK NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Repatriërende militairen UIT DE OMGEVING en het avontuur met Kobus Kluif been Doodstraf geëist tegen Amersfoortse kampbewakers Hulp i.d. huishouding Werkster HAANDAG 29 NOVEMBER 1948 DE LEIDSE COURAN I EEKS1E BLAD - UAU1INA 3 POPPEN SPELEN „FLORIS EN BLANCEFLOER" Het is jammer, dat de „Boerderij de Poppenkast'' van mej. Cia v. Boort r.iet in het hartje van Parijs staat of in Amsterdam. Zij zou eenattractie van wereldvermaardheid hebben kun nen worden. Zoals indertijd het klei ne Parijse theater des Funambules, dat vermaard werd door de panto mime-kunst van Debenau, de groot ste der Pierrots. Want Cia van Boorts poppenspel is wel enig in zijn soort. Het is een zeer aparte, subtiele uiting van toneelkunst, welke men moet proeven in de sfeer van de „boerde rij" te Voorschoten. Wij hebben de poppen van Cia v. Boort meermalen elders zien optreden, maar nergens zo goed als daar, waar zij thuis zijn. Zaterdagmiddag gaf mej v. Boord voor een schare genodigden de pre miere van haar nieuwste poppen spel dat gebaseerd is op het beken de Middeleeuwse verhaal van F'o- ris cn Biancefloer. Deze beide na men cetekenen: roos en lelie. De „roos"' is een heidense koningszoon, die liclde heeft opgevat voor de „le lie", welke een Christin is. De ko ning wil een eventueel huwelijk van deze twee verhinderen en laat Blan- ceflour wegvoeren, maar Folris zocht zijn geliefde over de he'e wereld en vond haar in een toren te Babyion. De poppen spelen dit charmante liefdesspel met veel gratie, bijgestaan door fijnzinnige begeleidingsmuziek, gecomponeerd door mr. Harm Sme- des. Deze schreef ook de muziek voor enkele liederen, welke werden ge zongen door Margie de Groot, so praan, en Martin Jonkman, tenor. De decors waren, zoals wij van mej. v. Boort gewend zijn, zeer kunstzinnig uitgevoerd en gaven kleur aan de zeer gevarieerde taferelen. Het ver haal vraagt een groot aantal tafere len, en de noodzakelijke changemen ten dwingen tot bekorting van de spelmomenten. Over 't algemeen' is kortheid geen bezwaar bij een pop penspel, maa- hier geeft de al te sterke beknoptheid der afzonderlijke scènes toch wel een onbevredigend gevoel. Overigens hebben de aanwe zigen genoten van deze zeer bijzon- aere vorm van kleinkunst. Floris en Biancefloer zullen hun weg wel vin den. OUD—ALUMNI DER LEIDSE UNIVERSITEIT TE DEVENTER BIJEEN Zaterdag is te Deventer een regio nale vergadering gehouden door oud- aluumni van de Leidse universiteit in het rayon Zwolle, Deventer en Apel doorn en daartussen gelegen ge meenten. De bijeenkomst werd opgeluisterd door een voordracht van de heer W. Luyendijk, hoofd-assistent der Neurologische kliniek te Leiden, over „de schouwing van het loca'isatie- probleem in de hersenen''. De heer S. Gratama, student te Leiden en be stuurslid van het studentencorps, gaf een beschouwing over het gezellig heidsleven der studenten in Leiden. ALPITCN AAN DEN RIIN Tweede Districts-Speeltuindag. De heer N. Vijlbrief, alg. secr. van de Nuso, opende de tweede streek- conferentie van het district Leiden van de Ned. Unie van Speeltuin-or ganisaties, welke Zaterdagmiddag en -avond te Alohen aan den Rijn in ho tel „Centraal" werd gehouden. De middag-bijeenkomst ving aan met een inleiding van mej. C. G. Goudriaan te Rotterdam, secr. van de Speeltuin-Centrale aldaar Nuso-bestuurslid, over het onder werp „Speeltuinwerk en karakter vorming". Na een gezellige gezamen lijke broodmaaltijd, ving om circa half 7 uur de avond-bijeenkomst aan, waarin de heer F. Oostrom, voorzit ter van het Amsterdams Süeetuinvgr- band sprak over „Ons Winterwerk", een causerie, die getuigde van de frisse kijk, welke spr. heeft op de jeugd. Geboren: Henricus Leonardus^ z. van H. J. Grimbergen en H. Meijer; Cornelia Geertruida Maria, d. van G. Verbij en S C. Maas; Annie Christi ne, d. van L. van Dam en D. Tur kenburg; Hendrik Jan, z. van J. M. Geertman en G. H. Molenaar; Jaco- mine Cornelia, d. van H. Altona en A. Oudshoorn. Hugo. z. van G. Tur kenburg en S. R. T. M. de Groot: Johannes, z. van H. C. A. Adelaar en W. M. Koot. Ondertrouwd: G. Vergeer 23 j. en P. Roos 20 j.. A. van Brummen 28 j. en C. J. ter Wal 22 j. Gehuwd: J. H. de Roos 34 j. en A. de Jong 27 i.; Th. J. Ketel 28 j. en A. Martens 24 j.; C. J Koelewijn 23 j en J. Hunink 19 i. Overleden: Maartje Rijlaarsdam 70 j.. ongeh.: Pieter S'jpestein 74 j.; W. van Ooij 75 weduwe van D. Ver hoef; Matthaeus Jonkergouw 81 j. BOSKOOP Blijde inkomst St. Nicolaas. Zou de goede Sint wel komenNu het weer was niet lelijk, maar juist mooi en zo was een grote menigte jon? en oud aanwezig toen de goe de Sint, zulks op uitnodiging van het St. Nicolaasweek-comité van de Bos- koopse Middenstand in de Ham ar riveerde. „Excelsior" zorgde voor de muzikale noten en zwarte Piet voor de pepernoten. Na de rondgang werd nog even een bezoek gebracht aan het „Tehuis voor Ouden van Dagen, we'k bpmek door de oudies zeer .oo prijs werd gesteld, waarna de goede Sint weer vlug naar elders vertrok. HAZERSWOUDE (Dorp) Geboren: Cornelis, z. van A. J. van Tol en H. de Bruin; Maria Johanna d van A. Bregman en A. Slootweg; Geertje, d. van L. van Aalst en P. van Beek; Catharina Maria. d. van C M. Twaalfhoven en R. W. B. Ie Cointre. Overleden: M. Verweij, weduwe van L. Harkes 91 j. LANGERAAR BLIJDE THUISKOMST PATER AKERBOOM Na een verblijf van elf jaren in de missie van Celebes is pater P. Aker boom thans teruggekeerd in zijn ge boortedorp. En heel Lange raar 'heeft op spontane wijze uiting gegeven var. waar medeleven bij deze thuiskerst. Aan het begin van het dorp wachtte de R.K. Muz.ver. „Arti et Relig'oni" de missionaris op en met vrolijke marsmuziek heeft zij hem geleid naar het ouderlijk huis. Van bijna alle huizen wapperde de vlag. In het Noordeinde stapte pater Akerboom i :t de auto en in gezelschap van zijn moeder en broers en zusters en feestelijkheid van de parochie ging hij nu omgeven door witte bruidje? met bloemen, naar het ouae.rlijke woning. Alie kinderen der R.K school hadden zich ook opgesteld en zo heerste er een feestelijke drukte, nog vergroot door de heerlijke sch'jn van de gouden herfstzon. Aangeko rnen aan het ouderlij k Jiuis zoog er dc bruidjes de pater een welkomst lied toe. Pater Akerboom sprak ern woord van dank voor deze onver wacht grote intocht, hem bereid bij zijn wederkeer in Langeraar. Dit al les was nog treffender, omdat het hier niet gold een georganiseerde ontvangst, neen het was alles spon taan meeleven wat hier tot uitdruk king kwam. Gaarne wensen we pa ter Akerboom een heerlijke welver diende vacantie in zijn familiekring. LEIMUIDEN „St. Genesius". De R.K. Toneel vereniging, die sinds het. vorig zoen vier van haar beste krachten zag verdwijnen, was met ontmoe digd. en slaagde er in jonge spelers in haar vereniging op te nemen. Verschillende debutanten toonder» bij hun eerste optreden aanleg hebben voor toneelspel, en als we ons niet vergissen, beloof; de toe komst enkele uitstekende krachten en voor St. Genesius. Donderdag ver :heen men te Leimuiden cn Zater dag te Rijnsaterwoude met net vro lijk griezelspel „Aoja erft een Spook" van W. Brakenberg. An ia e^n jong meisje, was erfg^rame van het spookkasteel „De Windhoeve"'. De verenieing kan tevreden zijn over de uitvoering van het spel De aan dacht van het publiek bewees ook oldcende dat het stuk in de smaak iel. Jammer was het, dat Donder dag de zaal slecht gevuld was. Za terdagavond sprak de voorz. C. v. Peijeren een slotwoord. Aan de vroe gere bestuursleden A. J. v. Velzen er. C. G. v. Haaster werd lof toege zwaaid voor de wijze waarop zij St Genesius tot grote bloei gebracht hadden. Uit dank werd hun een oor konde uitgereikt. ZOETER WOI IDE Gered. Zaterdagmorgen stapte het 3-jarig jongetje van de familie Rodewijk op het ijs. Het ijs begaf het en hij schoot eronder. Het 16-jarig meisje van de familie Slingerland, die wat aan de sloot ging uitspoelen, be merkte het jongetje en sprong in het water. In bewusteloze toestand werd hij het huis binnengebracht. Medi sche hulp was spoedig ter plaatse. De dokter mocht zijn hulp beloond zien Met het troepentransportschip ,Ta- binta" dat op 13 Nov. 1.1. van Tand jong Priok vertrok en vermoedelijk op 11 Dcc. a.s. in Amsterdam zal aan komen. worden de volgende militai ren uit Leiden en omgeving gerepa trieerd. Sold. J. Koevoet, Sumatrastraat 92; H. Kolenbrander, Donkersteeg 19; sergt. G. T. Spoormakers v. d. Meer, Stadhouderslaan 28; sold. G. Mekel, Trompstraat 47: maj. M. F. Brouwer, veldprediker, Plantsoen 87; verpl. Ie klasse J. Godijn, Van 't Hoffstraat 27, allen te Leiden. M. Stoujesdijk; sold. H. Bolleboom, J. L. van Rijweg 42, sold. R. Bolleboom, idem, allen in Zoelermeer. Sold. J. van Dorp, Riet veld. G. 19, Hazerswoude. Marn. C. an Agten, van Ruysdaellaan 11, Leidschendam. l.t.z. K. P. Marlet, Vredenhoef, Warmend, kwarttm. M. Berkhey, Meidoornstraat 24, Katwijk aan Zee. De volledige passagierslijst ligt op ons bureau, bij de loketten, ter in zage. De mist hindert het verkeer MIST HINDERT LUCHTVERKEER Dc mist heeft het luchtverkeer in :t afgelopen weekend ernstige moeilijk heden in de weg gelegd. De KLM en de AOA moesten alle vluch ten naar Londen afgelasten, omdat Zuid-Engeland volkomen dicht zat. Brussel was er al niet vee1, beter aan toe; enkele machines van Scandina vian Airlines moesten op de grond blijven. Gisteravond stonden er op Schiphol vijf toestellen van de A.O.A. die naar Frankfort moesten, maar die door de dichte mist in Duitsland niet konden vertrekken. Ook het luchtverkeer op Scandinavië lag sti'. HET SPOORWEG- EN TRAM VERKEER. Het spoorwegverkeer heeft van de mist vrij weinig hinder ondervonden. Vertragingen bleven tot enkele mi nuten beperkt. Anders was het met het tramverkeer, dat geen bebake- nings- en bloksysteem kent. Voor tien uur kropen de trams omzichtig door de straten. Er was doorgaans nog geen vijf meter zicht, hoewel de straatverlichting vruchteloos pogin gen deed het wereldbeeld wat dui delijker te maken. Veel hinder van ander verkeer werd niet ondervon den, aangezien zeer velen hun fiet sen en auto's maar thuis lieten. Tegen tien uur werd het zicht al lengs beter, ongeveer 20 meter, en om elf uur was het zo goed, flat de trams weer op normale snelheid kon den rijden. HET WEER IN WEST-EUROPA EN DE V. S. Een groot deel van West-Europa was gisteren in een dike mist ge huld, welke het verkeer op zee, te land en in de lucht belemmerde, zo wel de luchtbrug te Berlijn als het vliegverkeer in Frankrijk ondervon den hiervan de gevolgen. Het wegverkeer in Frankrijk on dervond vertraging, zowel door de mist als de gladheid der wegen ten gevolge van de lage temperaturen. Engeland werd gisteravond in de dichtste mist sedert jaren gehuld. Het traging aan. NOORDWITKF.PHOUT Personalia. Tot adjunct-coi» mies 2e klases ter gemeentesecreta rie, afd. Alg. Zaken is in de vaca ture van de heer van Schaik benoem 5. de heer J. C. A. Benschop, adjunct- commies ter secretarie, afd. bevol king van de gemeente 's-Gravenhage Fancy fair. De fancy fair ten bate van de naaikrans St. Gertruöjs gehouden heeft opeebracht een bru to bedrag van 4750. Geboren: Cornelis Petrus, z. van C. Jansen-Mijer; Petronella Alida, d. van A. A. Pennings-van den Burg; Jozef Johannes aMrtinus, z. van H. Ph. Mooijekind-Spreeuw; Alida Geertruida Maria, d. van J, Q. Warmenhoven-van Leeuwen; Adria na Catharina Francisca, d. van P. J van den Berg-van der Ploeg; Theo- dorus1 Leonardus Jacobus, z. van' J C. v. d. Klugt-Verbeek; Hendrikus Jacobus, z. van N. C. van den Berg- Hachmang; Jacobus Simon Jozef, z, van N. de Groot-Warmerdam; Quiri- nus Joannes, z. van N. S. Disseldorp- Vioen; Johannes Lambertus Jozef, z. van W. J. Meeuwenoord-Bon: Petrus Wilhelmus Catharina, z. van G. H. J. Keijzers-Broekhof; Geertruida Adria- na Maria, d. van J. C. Warmerdam- Heemskerk; Margaretha Cornelia, d. van B. L. van Kampen-Opdam; Mar tha Maria, d. van B. Th. Zandbergen- Heemskerk; Jacobus Wilhelmus Jo hannes, z. van E. Slingerland-Hupje; Cornelis, z. van Th. J. Duivenvoorde van der Hoorn; Nicolaas- Willebror- dus Adrianus, z. va nN. W. Meeuwen oord-van D-k. Gehuwd: J. P. van den Burg en H. J. Zonneveld: F. J. Drost en M. van den Brandhof; A. de Winter en A. J. Wijnands; Th. W. H. Hulsebosch en A. M. Bakker; D. N. Peschier en A. Koops; B. J. van der Poel en H. C. Opdam P. J. van der Poel en C. M. van den Berg; J. F. den Elzen en E. M. Bon. VOORSCHOTEN Ouderavond Gidsen. Gisteren avond werd voor een geheel gevulde zaal de derde ouderavond van de gidsen van de St. Laurentiusparochie (St. Irmagroep) gehouden. De ope ning was geheel in gidsenstijl, met gebed, vlaghijsen en het zingen van een lied door de gidsen, die langs de wanden van de zaal stonden opge steld. De moderator, kap. Jac. van Duij ven voorde, richtte een toespraak lot de aanwezige ouders. In korte trekken schetste hij nog eens het doel van de jeugdbeweging en wees op dat zij slechts een aanvullende taak heeft bij de ouderlijke plicht, de opvoeding der kinderen. Hij roem de het werk van de gidsen, dat voor al door het onvermoeide werk der Guido's in deze parochie zo bloeiend is. Hij prees de gidsenbeweging als _.i goede loot aan de stam der jeugdverenigingen in onze parochie" en vroeg nog eens extra de mede werking van de ouders dit mooie werk te blijven steunen. Hierna werd een afwisselend pro gramma van toneel, voordracht en schets geheel door de meisjes zelf uit gevoerd. Elk der 4 kringen gaf haar eigen nummertje. Het tweedelig stukje, waarin het sprookje werd uit gebeeld van prinses Dolila en koning Atjepans met zijn kabouters, en de schets „Aan de hemelpoort" hadden, wel het meeste succes. Van het laat ste stukje mag vermeld worden dat het door een guido zelf geschreven is. In de pauze werd koffie met koek geserveerd, terwijl er verder een ver loting werd gehouden om mooie prij zen. Nadat de kring der Alpenjagers nog een schetsje had gespeeld, dat. geheel zonder hulp van de guido's was ingestudeerd, dankte mej. Ina Schrama, de hoofd-guido, alle ouders voor de betoonde* belangstelling en vroeg voor het komende jaar weer hun medewerking. Slachtoffer der gladheid Van morgen om 9 uur is de 16-jarige A. Vogelaar, wonende Parkstraat fietsend uit de Badhuisstraat naar de Leidseweg, door de g'adheid de tramrails geslipt en zodanig ge vallen dat hij zijn rechterscheenbeen brak. Per auto werd hij naar het Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Personalia De heer H. A. Niers man, commies le klasse op de ge meente-secretarie te Zoetermeer, is met ingang van 1 Maart 1949 be noemd tot commies A op het Stad huis te Leiden, afd. Financiën. „D.E.S." De Voorschotense dam club D.E.S. organiseerde een simul- taanwedstrijd, waarbij a's tegenpar tij was uitgenodigd de jongste Leidse Hoofdklasse-speler J. Slingerland. Er werd aan 22 borden gespeeld, waarvan er 15 door J. Slingerland werden gewonnen. Hij verloor aan 4 borden n.l. van de heren J. Ooste- rom, B. van Bemmelen, G. H. Oos tergo en S. v. d. Mey. Remise werd gespeeld tegen de heren C. G. Si- rag, W. H. Oudshoorn en J. van Bemme'en. Het werd dus een prach tig succes voor de nog zeer jeugdige Slingerland en ongetwijfeld zal hij in de toekomst meer van zich doen spreken. WASSENAAR Fancy-Fair. Als ieder i^ar heef ook nu weer de St. Li du aiclub van de R.K. Vrouwenbond ^d noch Ondertrouwd: W. C. Tuijnder en H. moeite gespaard om de jaarlijkse Ouwerkerk; W. F. A. de Koek en M. fancy-fair te doen slagen. Zaterdr J. C. de Greef; R. G. M. Drabbe en middag werd deze in het R.K. Ver-*M. F. W. Kluijskens. enigingsgebouw door mevrouw vai Getrouwd: C. Smit en K. A. v. Os; Wijnbergen, de echtgenote van de A. H. van Leeuwen en G. A. Koster; burgemeester geopend, nadat d J. Verhart en M. E. v. Zetten; P. J. geest, adv., kapelaan A. v. Bregten, I v. d. Salm en A. M v. d. Kroft; C. M. een kort openingswoord had gespro- Raaphorst en A. A. Haak, wegverkeer lag practisch stil, alsme de het luchtverkeer tussen Enge land en het vasteland. De bootdien sten in het Kanaal waren echter prac tisch normaal. OverstrQmingen, regens, stormen er sneeuw hebben in ver uiteenlig- gende delen van de V.S. tijdens het week-eind schade veroorzaakt. Ver scheidene huizen in Alabama stort ten tengevolge van stormen in. Hon derden personen in het gebied van Birmingham in Alabama waren dak- 'oos tengevolge van overstromingen. Men verwacht, dat er voor duizen den dollars schade is aangericht. HET VERKEER TE WATER. De „Koningin Emma" van de maatschappij „Zeeland", die Zondag morgen uit Harwich vertrok, kwam diezelfde avond nog slechts met een uur vertraging aan, maar het was ook de laatste boot, die de Niewe Water weg binnen kon komen. Toen was reeds vier uur lang geen enkel schip de pieren binnengevaren. De laatste vertrokken boot uit Rot terdam was de „Nassauhaven", die om vier uur in zee ging. De Batavierboot, die Zaterdag avond van Engeland naar de Hoek zou oversteken, is niet van de wal losgekomen. Echter is de dagboot van de maatschappij „Zeeland", wel ker vertrek op vanmorgen half twaalf is vastgesteld, wel voornemens de reis te aanvaarden, vertrouwend op de radar-installatie. De nachtboot van de L.N.E.R. (Hoek—Harwichlijn) is Zondagmor gen nog binnengekomen. In deze situatie is het begrijpelijk, dat de loodsdienst niet wordt uitge oefend. De „Karei Doorman", die zoals men weet zee zou kiezen, is tengevolge van de mist niet vertrokken. De mist heeft overigens nog geen terugslag op het werk in de haven. De werven zijn in vol bedrijf en het laden en lossen der schepen vindt gewoon doorgang. Het wegvervoer ondervindt alleen enige vertraging, doordat er zeer voorzichtig gereden moet worden. Van ernstige stagnatie is geen spra ke. De trams rijden vrij normaal en ook het spoorwegverkeer vindt ge woon doorgang. De treinen komen ten hoogste met enkele minuten ver ken. De fancy-fair, die over twee za len was verdeeld bevatte diverse at tracties met een en hetzelfde doel: zo veel mogelijk geld op te leveren voor de kas der naaiclub. Dat dit geld goed besteed wordt bleek uit de jnassa kle ding en huishoudelijke goederen, die het afgelopen jaar werden gemaakt. Vandaag zullen daarmee een 70-tal gezinnen, die daarvoor meest in aan- meraing komen blij worden gemaakt. Voor invaliden. Wassenaar heeft een eigen afdeling van de Alg. Ned. Invalide Bond. Zaterdagmiddag werd in een ledenvergadering tot de op richting ervan besloten in tegen woordigheid van enkele leden van het hoofdbestuur. Het afdelingsbe stuur werd als volgt samengesteld: voorzitter J. P. de Vries-Danil, secr. A. Beyersbergen, Broekweg 25, pen ningmeester N. Krul en leden: C. Riem en G. Riem. Geboren: Johannes, z. van H. H. J. Berkesteijn en A. M. Schalke; Ber- nardus Antonius z. van B. A. Horikx en H. A. Boot; Cornelia d. van G. A. de Klerk en J. Blansjaar; Marjare- tha Geertruida, d. van J. A. Glasber gen en M. Jongkind; Jacobus An dreas Willibrordus z. van J. A. M. Kloosterman en E. C. Bernig; Theo- dorus Petrus z. van P. T. Westgeest en C. W. Koot; Willem Johannes An- ver, z. van W. de Groot en A. C, Remmerswaal. Overleden: Helena C. van Elk 71 j., wed. van N. Mooyman; Jacob v. d. Hoeven 55 j. e. v. H. A. v. Kralingen; Lucie de Brauw 40 j. e. v. W. v. Wijn gen, verteld door Huibert Vet Na een requisitoir, dat bijna 11/2 uur duurde, eiste de advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam, mr. B. J. Besier, dc dood straf tegen elk der zeven verdachten in de zaak tegen de Amersfoortse kampbewakers: Kotalla. Berg. Wolf, Maij, Brahm, Oberle en Alscher. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond).' WEINIG VERANDERING Op vele plaatsen nevel of mist, overigens droog weer met weinig wind. Vannacht lichte tot matige vorst behalve hier en daar vlak bü de kust. Morgen overdag on geveer dezelfde temperatuur als vandaag. Nov. van Bona naar R'dam. STAD SCHIEDAM pass. 28 Nov. Ouessant, STUYVESANT. pass 27 nov. Marti nique, TABIAN 28 Nov. van Genua. TALISSE 27 Nov. van Soerabaja naar Makassar, TAMO 27 Nov. van Buenos Aires naar Las Palmas. TI BIA 28 Nov. van Port Pidie naar Port Linco'n. VAN OSTADE 27 Nov. van Azua naar de Azoren. VAN OUDS- HOORN 27 Nov. van Tandjong Pe- nang naar Palembang, VAN 'T HOFF Nov. van Soerabaja naar Makas sar. JAPARA (Lloyd) 28 Nov. van Bahrein naar Karachi, KERTOSO- NO 28 Nov. 6 uur Kaap Guardafui, KOTA INTEN 29 Nov. v.m. te Kaap stad verw. MARKEN pass. 27 Nov. Azoren, TERNATE pass. 27 Nov. Kiel, TOSARI 28 Nov. van Vancou ver naar San Francisco. WINSUM pass. 27 Nov. Gibraltar,. WIEL- DRECHT 28 Nov. van Lorenzo Mar ques naar Kaa tad. ZUIDERKRUIS 28 Nov. 19.30 van Port Said, 8 Dec. om 8 uur te R'dam verw. „ftjatuurlijk! Woef!" ze»i iXKo Krauw. ..Woef!" zei Frederik. ..Woef! Woef! Woef" zei Kobus Kluifbeen. „Wat doen we met deze bedrie ger. Verdrinken?". Frederik verbleekte. „Dat hoeft toch niet?" vroeg hij ongerust, „mis schien kunnen we hem een tijdje opsluiten. Dat is toch ook wel afdoende, vind ik". Kobus Kluifbeen spitste naden kend zijn lippen. „Dat kost maar eten elke dag", zei hij, „dat loopt op de duur aardig op. Hoe lang wil de je hem opsluiten?" Dat wist Frederik niet. „We zouden elke dag een klein beetje kunnen geven", stelde de to venaar voor, en dit werd de beste op'ossing gevonden. Scheldend werd de echte notaris door Frederik naar een leegstaand schuurtje gevoerd en veilig opge sloten. „Ziezo!"' zei Frederik tevreden, toen hij de grendels op de deur schoof. „Nu zijn we al een eind verder, Waar zou die ring toch zijn? Naden kend ging hij weer terug naar het hondenhok waar Ko Krauw en Ko bus Kluifbeen in een interesant ge sprek gewikkeld waren. „Je lijkt me veel verstandiger dan een dag geleden," hoorde Frederik, toen hy zich weer bij de tovenaar en ae roverhoofdman voegde". „Hoe komt dat? Als je zo blijft zal ik je tot mijn eerste assistent benoemen. Woef!" „Woef!" zei Ko Krauw, dankbaar, en toen: „Mag ik U iets vragen?" Kobus Kluifbeen knikte genadig. „Ik mis een ring," begon Ko Krauw „Een doodgewoon ringetje zonder enige waarde, maar ik heb hem ge- erfd van mijn grootmoeder, ziet U, en misschien hebt U hem gevonden." Nadenkend tuurde Kobus Kluif been naar de grond. SCHEEPSBERICHTEN ALBLASSERDIJK, 27 Nov. van Antwerpen bij Gravesend ten anker ALCOR 27 Nov. van Victoria; AL CYONE, 28 Nov. van Antwerpen; ALDABI, 28 Nov. te Rio de Janeiro, ALMDIJK, 29 Nov. van Galvestone te New Orleans verwacht; ALPHE RAT, 27 Nov. van Baires n. R'dam; ALWAKI, 28 Nov. dwars van Dun- geness; Arendskerk, 28 Nov. te Ge nua; AMSTELKERK, 27 Nov. te Freetown: AMSTELVEEN, pass. 27 Nov. Bermudas: BALI, 27 Nov. kaap Guardafui; BERKEL, pass. 28 Nov. Finisterre; BANTAM. 28 Nov. van Makassar bij Soerabaja; BOIJDEN- DIJK. 27 Nov. van Antwerpen naar New York; CERAM, pass. 28 Nov. Fernando Nohranha; DELFTDIJK, 28 Nov. van Avonmouth naar Ant werpen; DRENTE, 28 Nov. van New Orleans naar Lake Charles; EDAM, 27 Nov. van Antwerpen te New York; ETREMA, 27 Nov. van Liver pool naar New Orleans; GANYME- DES, 27 Nov. van Balboa naar Bue naventura; GROOTE BEER, pass. 27 Nov. Socotia: HELENA. 28 Nov. van TRINIDAD te Puerto Cabello; HE LICON, 27 Nov. van Paramaribo Georgetown; HERMES, 27 Nov. van Punta Arenas naar Montevideo; HERS ILIA, 28 Nov. van Curasao n. Aruba; HESTIA, 28 Nov. van Ant werpen: HERCULES, 28 Nov. 100 mijl Noord West van Gibraltar; JAARSTROOM, 28 Nov. van Free town; HILVERSUM. 28 Nov. van Freetown te Burnt Eiland; KAMER- LINGH ONNES, 27 Nov. van Ko penhagen naar Aalborg; Kelbergen, pass. 28 Nov. Kaap Ferrat; KEILE- HAVEN, 27 Nov. van Tabou naar Las Palmas; LARENBERG, 28 Nov. van Freetown te Takoradi; LEK HAVEN, 27 Nov. van Antwerpen te Montevideo; LEMSTERKERK 27 Nov. te Suez; LEOPOLDSKERK, 30 Nov. te Marseille verw.; LOOS- DRECHT, 28 Nov. van Bombay te Colombo; MAASHAVEN. 27 Nov. v. Las Palmas: MAASKERK, tot 30 Nov. te Duala. MAASLAND 28 Nov. van Las Pal mas, MELISKERK 28 Nov. van Mon rovia naar Grand Bassa, MALVINA 28 Nov. 250 mijl N-West Menado, MARPESSA 28 Nov. van Curasao naar Maravaibo, MELAMPUS 28 Nov van Soerabaja naar Batavia, MOLEN- KERK 28 Nov. van Penang, MUI DER - KERK 27 Nov. van Matadi naar Loanda, NIGERSTROOM 27 Nov. v. Antwerpen, NIJMEGEN 28 Nov. Fi nisterre. ORESTES 27 Nov. van Pun ta Arenas naar Montevideo. OSSEN- DRECHT 28 Nov. van Takoradi te Middlesbro, PERM A 28 Nov. bij Ban- ka geankerd, POLYDORUS 29 Nov. van Amsterdam te Hamburg, RAND- KERK 29 Nov. van Lorenzo Marques te Beira verw. ROEBIAH 27 Nov. Pladjoe nog te Bangkok. REMPANG 29 Nov. van Batavia te San Francis co verw. SALATIGA 28 Nov. te Port Swettenham, SLOTERDIJK 28 Nov. van Batavia naar Singadore, STAD ALKMAAR, pass 28 Nov. Beachy- head, STAD ARNHEM 28 Nov. te Danzig. STAD MAASTRICHT 28 t Heden nam O. L. H. tot zich onze onver getelijke lieveling LAJLA ARCHIJDE ELISABETH in de aanvallige leef tijd van 16 maanden. Haar diepbedroefde Moeder, Grootouders, Ooms, Tantes, Neefjes en Nichtjes. Fam. Veeren Leiden. 28 Nov. 1948. Breestraat 108. De Engelenmis om 8.20 uur in de Kerk van O. L. Vr. Onbevlekt Ont vangen Hartebrug. Begrafenis om 10 uur Zij ipoort. 9*434 t Heden overleed tot onze diepe droefheid na voorzien te zijn van de laatste H.H. Sa cramenten, onze innig geliefde zorgzame en onvergetelijke Moeder, Behuwd- en Groot moeder Weduwe van JOHANNES v. d. KLUGT in de leeftijd van bij na 70 jaar. 9430 Voorhout: P. J. v. d. Klugt M. J. v. d. Klugt— Hopman Noord wijk: C. W. de Lincel— v. d. Klugt Ph. J. A. de Lincel Noord wijkerhout: J. P. v. d. Klugt A. A. v. d. Klugt Hoogenstraaten Noord wijk: Q. W. v. d. Klugt J. J. M. v. d. Klugt van Steijn Haarlem: M. P. de Groot v. d. Klugt W. de Groot Noordwij kerhout W. A. Opdam v. d. Klugt J. J. Opdam J. van Wieringen v. d. Klugt J L. van Wieringen W. A. v. d. Klugt J. W. v. d. Klugt— Does M. C. v. d. Klugt S. Nulkes en kinderen. N'hout, 28 Nov. 1948. De II. Uitvaartdienst heeft plaats Woensdag 1 Dec. in de Par.kerk van St. Victor. GEVRAAGD: LEERLING BANKETBAKKER Aanmelden: Snelbuffet: SPOED! Gevraagd in gezin met vier kinderen, waarin de moe der enige tijd rust moet houden een kunnende koken en goed met kindei en kunnend», omgaan. Meerdere hulp aanwezig. Aanm.: Bree straat 110. 9431 gevraagd voor de R. K. Jon gensschool Don Bosco, Ra penburg 43. Aanmelden onder schooltijd. 9425 31/2 Obligatielening St. Petruskerk te Leiden. UITGELOOT per 1 Fe bruari 1949: No. 24 en 37 ad 1000.— en No. 68A van 500. Betaalb. b»j Dc Twentsche Bank, kantoor Leiden. 9427

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3