1 SCHOORSTENEN De ijsrevue in A'dam's Apollohal „St. Paulusgroep" bestaat 5 jaar MAANDAG 29 NOVEMBER 1948 DE EEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Met de feestdagen: Weinig krentenbrood en amandelspijs De voorziening met gedroogde Zuidvruchten, voor welk artikel geen distributie-bemoeiingen van de overheid meer gelden, zal zeer be perkt blijven. De regering verleent in het algemeen geen toestemming deze producten met een overwegend luxe-karakter te importeren, aange zien de beschikbare deviezen voor be langrijker producten moeten worden bestemd. Tot heden zijn dan ook slechts kleine partijen aangekocht, meestal in het kader van transacties op compensatie-basis. Momenteel worden ca. 350 ton krenten uit Griekenland onder de belanghebbenden (in hoofdzaak bak kerijen en Zuidvruchtenverwerken- de industrie) verdeeld. Voorts zijn nog enkele andere partijen krenten uit genoemd land te verwachten. Rozijnen worden uit Griekenland en Turkije verwacht, echter in beschei den hoeveelheden. Ook de invoer van amandelen is zeer beperkt. Een hoeveelheid van ca. 1100 balen is door importeurs ver deeld onder hun afnemers, die in verband met de geringe hoeveelheid uiteraard niet op bevredigende wijze konden worden voorzien. Het zal voor de bakkers dan ook slechts in zeer beperkte mate mogelijk zijn voor de feestdagen in December met amandelspijs gevuld banket voor het publiek beschikbaar te stellen. Aanvoer van hazelnoten heeft practisch niet plaats. Wat er nog bin nenkomt, is in hoofdzaak bestemd voor de export-industrie van choco lade- en suikerwerken. DUURDERE SPERZIEBONEN IN BLIK. Als gevolg van de hogere pry's van verse dubbele sperziebonen is de prijs van de bonen in blik verhoogd met 14 cent per literblik, tot 93 cent. De regering heeft besloten weer een aantal prijzen van groentencon- serven in blik of glas vrij te geven. Op het ogenblik zijn alleen aan prijs- rege'ingen enderworpen conserven in blik van andijvie, doperwten, dub bele sperziebonen, pronk- en speksnii- bonen, spinazie, tomatenpurée en wortelen. Ook de prijs van appel- moest en van appelstroop is losgela ten. PRIJSVERLAGING LICHTPETROLEUM. Met ingang van 1 December 1948 wordt de prijs van lichtpetroleum verlaagd. Van die datum af bedraagt de prijs voor de steden Amsterdam en Rotterdam, met uitzondering van Hoek van Holland, 14 cent per liter. Voor de overige delen van de pro vincies Noord- en Zuid-Holland (in clusief Goeree en Overflakkee, Mar ken en Texel is de prijs van 14 cent per liter, voor de overige ge deelten van het land 15 ct. per liter. Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.50 uur Dagopening. 8.00 Nieuws. S.5'5 Van vrouw tot vrouw. 10.00 Mor genwijding, ds. P. F. Tli. Aalders te Muiderberg; 10.50 Kleutertje luister! 11.30 „De Wekker". 12.00 „Komische figuren uit operettes". 12.30 Weer- praatje. 13.00 Nieuws. 14.00 Met naald en schaar, 14.30 Radio-matiné, 16.40 De schoolbel. 17.00 Kinderkoor „Ja cob Hamel", 17.30 „De krant is er om de mensen te helpen", door Ro bert Peereboom, 18.00 Nieuws. 19.00 Kobus Kwint. 20.00 Nieuws. 20.15 Bon te Dinsdagavond trein. 21.35 .Ik zou zo graag22.15 Buitenlands over zicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Gr.pl. HILVERSUM n, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoonplatsn 8.00 Nieuws. 10.15 „Wie komt er in mijn hokje?" 10.30 Schoolradio. 11.30 Lichtbaken door Z.E. Heer Henri de Greeve, 12.30 Weeroverzicht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.45 „Uit het Boek der Boeken", 14.30 Onder cns. 15.00 Schoolradio. 16.00 ,De Zon nebloem". 17.00 Na schooltijd. 17.30 Lang zullen ze leven! 18.20 Gr.pl. 19.00 Nieuws. 19.30 „Dit is leven". 20.00 Nieuwe. 20.05 De gewone man, 20.12 Radio Philharmonisch orkest. 21.50 Oud-Franse kamermuziek door het Radio Cembalo Gezlschap, 23.00 Nieuws. 23.15 Gr.pl.; 23.45 Liederen van Debussy. Saneringsmaatregelen in de Bloembollencultuur Voorstel tot opheffing Door het H. B. van Bloembollen cultuur is op de agenda van de ver gadering op 20 Dec. a.s. geplaatst een voorstel tot beëindiging van de sa. neringsmaatregelen in het bloembol- lenbedrijf. Genoemde maatregelen welke in 1933 tot stand kwamen, had den ten doel om de gevolgen van de wereldcrisis en de tweede oorlog voor het vak te verzachten. Naar de eenstemmige mening van het H.B. is de tijd nu gekomen, om het bloembollenbedrijf te bevrijden van de verstarring die de maatrege len noodzakelijkerwijze moesten ver oorzaken, niet omdat de toestand van het vak zo bevx-edigend is of omdat de voox-uitzichten zo gunstig zijn, maar omdat duidelijk is geworden, dat een kunstmatig in het leven ge houden beperking der productie de natuurlijke ontwikkeling van het vak schaadt en aan de vakgenoten de gelegenheid ontneemt om zich aan de steeds wijzigende omstandigheden hier en in het buitenland aan te pas. sen. Tevens zal met de opheffing worden bewerkstelligd, dat de een dracht in het vak en in de organisa tie zal worden hersteld. Het voorstel is een principe-besluit om aan minister Mansholt duidelijk te maken, wat ke wensen zijn van de- in onze vrije vakorganisatie le vende vakgenoten. MEER PAPIER BESCHIKBAAR. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat met ingang van 1 December 1948 geen ovex'heids- bemoeiing meer zal plaats vinden bij de verdeling van papier voor pe riodieken en tijdschriften. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat cou rantenpapier distributiegoed blijft, hetgeen betekent, dat afnemers van deze soort papier gebonden blijven aan het hiervoor vastgestelde contin gent. Met ingang van diezelfde datum wordt de hoeveelheid courantenpa pier welke beschikbaax wordt gesteld voor de dagbladen verhoogd van 2650 ton tot 3000 ton per maand en voor de nieuwsbladen van 200 ton tot 225 ton per maand. OPLICHTER ONTMASKERD. Een 21-jarige Indonesiër, W. L. genaamd, die in ons land woonde heeft ziclx schuldig gemaakt aan op lichting en is deswege in Batavia ge arresteerd en naar Amsterdam over gebracht. Gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus van dit jaar zocht L. contact met verscheidene vrouwen, die hij vertelde van adel te zijn, een groot vermogen in Indonesië te be zitten en als vertegenwoordiger van zijn regering de inhuldigingsfeesten te moeten bijwonen. Zijn regering zou hem geld sturen voor het kopen van een cadeau, doch dat was nog steeds niet gekomen. Bovendien zou hij op 13 September 1948 van zijn moeder een groot geldsbedrag toege zonden krijgen. Hij gaf zich uit als student van de Amsterdamse univer siteit, maar had in werkelijkheid noch beroep noch vaste woonplaats. Met zijn vex'halen slaagde hij er in verscheidene vrouwen te bewegen hem bedragen van honderd tot twee duizend gulden te geven, bovendien wist hij een radiotoestel, een groot aantal boeken en een pax'tij parfum „te veroveren". Half Augustus werd W. L. de grond te heet onder de voe ten en hij vertrok op 21 Augustus met het m.s. „Kaloekoe". Toen hij verdwenen was kwamen weldra aangiften bij de politie binnen en het materiaal stapelde zich zo snel op, dat L. toen hij in Batavia voet aan wal zette gearresteerd kon wor den. Met het m.s. „Johan van 01- denbarnevelt" werd hij naar Neder land teruggestuurd. Bij zijn verhoor heeft hij de feiten toegegeven. Van het geld is echter geen spoor meer, wel konden het radiotoestel, de partij parfum en een aantal boeken aan de eigenaressen worden teruggegeven. Jjaite BINNENLAND. Voor reizen naar België zal van 15 December af door Nederlanders een paspoort kunnen worden getoond dat na 1 Jan. 1946 is afgegeven, gel dig of verjaard, op voorwaarde dat Sport in 't kort De gisteren te Bazel gehouden internationale ijshockeywedstrijd tus sen Zwitserland en Tsjecho-Slowa- kije eindigde in een 3—2 overwin ning voor Zwitserland. Te New York overleed de oud- wex-eldkampioen halfzwaax-gewicht, Jack Delaney, in de ouderdom van 48 jaax\ nadat hij reeds enige maan den ziek was geweest. Delaney won de halfzwaargewichttitel in Juli 1926 door Paul Bei-lenbach op punten te verslaan. In 1927 werd hij zwaarge wicht en in 1928 trok hij zich uit de actieve bokssport texuxg. Op de internationale sportkalen der van de U.C.I. staan voor Neder land genoteerd: 7 tot 15 Mei. Ronde van Nederland en 14 Augustus: Maas PeelMijnstreekkoers. In het Sportpaleis te Antwerpen bezette de Ned. stayer De Best in het algemeen klassement de derde plaats met 9 punten achter Clautier, die 7 punten behaalde en Verschux'en met eveneens 7 punten. In een wedstrijd achter tandems bezette Schulte in het algemeen klassement de eerste plaats met 3 punten gevolgd door Ockers eveneens met 3 punten, Adriaansens 6 p. en Peters 8 p. In het Hallen-stadion te Zurich is gisteravond de eerste koppelwed strijd gereden, welke telt voor het Europese kampioenschap. Het was een drie-uren-race, waarin de zege ten deel viel aan het Nederlandse koppel SchulteBoeyen, dat als eer ste over de eindstreep ging met twee en meer ronden voorsorong op alle andere paren met 139.950 k.m., gem. snelheid 46.650 k.m. per uur, 34 p. I TAFELTENNIS „De Sleutels" in training. Het be stuur van de R.K.L.T.V. „De Sleu tels" wyst er de leden op, dat er iedere Maandag- en Donderdagavond gelegenheid bestaat om te trainen. Daar velen nog op de wachtlijst staan om als lid te worden aangenomen, worden alle Sleutelleden er met klem op gewezen, dat zij, die geruime tijd niet op de trainingavonden verschij nen als lid kunnen worden geroyeerd. De wedstrijd heren 3e kl. Sleutels 4Wilskx-acht 1 (Noordwijkerhout) zal wegens het terugtrekken uit de Bondsconxpetitie van laatstgenoemde geen doorgang vinden. Hedenavond in Sleutellokaal Dames 4e kl. Sleu tels 3—A.L.T.C. 1. Het programma voor a.s. week luidt als volgt: Dinsdag: Heren 2e kl. Dolfijn 1 Sleutels 2 (Waikiki. Noordwij k-Zee). Dames 4e kl. A.L.T.C. 2Sleutels 4 (Noox-deinde Leiden). Donderdag: Heren 2e kl. Sleutels 1—VDO 2 (Clublokaal Sleutels). He ren 4e kl. St. Vooruit 4Sleutels 5 (Warmond). In de afgelopen week verloor het le damesteam met 73 van PTT 1. Het 2e damesteam bracht het er beter af en wist met een invaller een 9—1 overwinning op Smash 1 den Haag in de wacht te BILJARTEN KAMPIOENSCHAP HOOFDKLASSE DRIEBANDEN. Het kampioenschap hoofdklasse driebanden is door de Arnhemmer J. Broekhuizen gewonnen met een alge meen gemiddelde van 0 672. Jac. Sweering degradeert, daar hij twee maal beneden het vereiste gemiddel de speelde, naar de eerste klasse. De eindstand luidt: pnt. brt. h.s. gem. 1 Broekhuizen 329 489 7 0.672 2. Wevers 319 505 6 0.631 3. de Leeuw 320 509 7 0.628 4. Jan Sweering 316 519 11 0.608 5 Stikkelman 302 474 8 0.638 6. Baay 327 533 7 0.613 7 Jac. Sweering 287 506 6 0.567 8. Louwaard 241 514 6 0.468 Bracht verlies voor de amateur-kunstrijders(sters) Nationale kampioenschappen vastgesteld Te Amsterdam werd de algemene jaarvex"gadering van de Kon. Ned. Schaatsenrijders Bond gehouden. De voorzitter begon met de overleden schaatsenrijder Teun Hooftman te herdenken en hij beti'eurde het enerzijds, dat Kees Broekman niet aanwezig kon zijn om zijn bonds- onderscheiding in ontvangst te ne- i, maar bedacht aan de andere zijde, dat Broekman dank zij een vriendelijke geste van zijn Noorse vrienden op het ogenblik in Hamar kan trainen, wat zijn vorm zeer ze ker ten goede zal komen. Het kunstrijdiploma tweede klasse werd uitgereikt aan de dames: Trees Kool en Elsbeth Meijer en aan de heer W. de Jong. Voorts werden nog een aantal diploma's derde en vierde klasse uitgereikt. Mr. Eecen sprak er zijn teleur stelling over uit, dat een aantal goede krachten uit de Nederlandse kunstrij wereld tot het professiona lisme zijn overgegaan en nu deelne men aan de ijsrevue, die in de Apollohal te Amstex-dam gaat. In dit verband vertelde mr. Eecen, dat het bestuur van de K.N.S.B. de In ternational Skating Union heeft ge- adviseex-d de Apollohal te boycotten de geldigheidsduur niet reeds meer dan 5 jaar verstreken is. Een vermindering van de om zetbelasting kan naar de mening van ae minister van financiën in de hui dige omstandigheden niet plaats vin den. Zeifs ligt het in zijn voornemen de omzetbe'asting van 3 op pet. te verhogen. Landbouwers, veehouders, tuin bouwers, fruittelers en vissers, die zich in de afgelopen bezettingsjaren lofwaardig hebben gedragen door producten van hun ondernemingen tegen redelijke prijs aan particulieren te verkopen zullen terzake geen om zetbelasting verschuldigd zijn, deelt de minister van financiën in zijn M. van A. aan de Tweede Kamer mede. Meer dan een inillioen gulden is thans reeds door de U. N. A. C., het internationale Kindernoodfonds der Ver. Naties, in Nederland bijeenge bracht. wat het optreden van amateur- kunstrijders (sters) betreft. Van de zijde van de Amsterdamse kunstrij- club ondervond dit besluit veel te genstand, want het bestuur van de ze club vreest, dat de directie van de Apollohal m'ocht de boycot overgenomen worden tegen haar sancties zal treffen. Deze zouden kunnen bestaan in het niet meer beschikbaar stellen van trainings uren, waardoor de kunstrij sport in Amsterdam ten zeerste gedupeerd zou worden. De plaatsaanwijzingen voor de na tionale kampioenschappen hadden het volgende resultaat: hardrijden lange baan in Groningen, hardrij den korte baan voor amateurs in Hoofddorp met als reserve Gorre- dijk; schoonrijden dames Hoofd dorp, schoonrijden paren in Den Haag, kampioenschap schoonrijden heren kon niet worden toegewezen omdat voor de organisatie hiervan geen liefhebbers waren. De nationale wedstrijden kunst- rijden zullen evenals het vorige jaar weer in Den Haag gehouden worden. De verkiezing van het nieuwe be stuur mr. Eecen kondigde aan, dat het gehele zittende bestuur en bloc aftrad en zich niet meer hex*- kiesbaar stelde had nogal wat voeten in de aarde. De voorzitter werd bij acclamatie gekozen en ge vonden in mr. W. H. Vliegen uit Bloemendaal. Voor de functies van secretaris en penningmeester wer den geen liefhebbex-s gevonden en toen besloot de vergadering alle candidaten, die gesteld waren te kiezen en de heren onderling te la ten beslissen, wie deze twee belang rijke functies zullen bekleden. Het nieuwe bestuur zal dus behalve de heer Vliegen gevormd worden door de heren H. Wesselo uit Bus- sum, P. du Bois uit Franeker, W. H. dè Boer uit Kampen, J. Nijdam uit Aalsmeer, J. B. Gosselaar Beerta uit Zutphen, A. D. de Groot uit Gronin gen en H. Jalving uit Beilen be staan. In het bestuur zullen voorts zit ting nemen de heren J. van Zwieten uit Voorburg voor het toerwezen, H. Roos uit Amsterdam voor het hard rijden, C. J. de Voogd uit Den Haag voor het kunstrijden en L. P. Trouw uit Den Haag voor het schoonrijden. HET VIJF-JARIG BESTAAN van een verkennersgroep is meestal niet iets, waaraan men bijzondere aandacht wijdt. Dat wij het aan dc „St. Paulusgroep" van de Kath. H.B.S. te Leiden wèl doen, komt, omdat we even tex-ug geteld hebben en toen ontdekten, dat deze groep opgericht moet zijn in 1943. Dat was midden in de oorlog, toen de verkennersbe weging vex-boden was en het aanschaffen van unifoi'men, uitrustingstukken en een hoofdkwartier welhaast onmogelijk was. Het was eigenlijk uit nieuwsgierigheid, om te weten hoe die groep begonnen is, waarom wij gisteravond naar de H.B.S. gingen, waar deze zeeverkenners hun ouders en vele andere genodigden een feestavond aanboden. jongens kunnexx daar spannende pap en biestverhalen van vertellen, hiel pen met alles, o.a. ook de noodunifor- men. Ondexiussen werd de keuken, die de Duitsers op de cour van de H.B.S. gebouwd hadden, door het Mil. Gezag vx'ijgegeven voor hoofd kwartier. Er kwamen uniformen, bo ten en nieuwe verkenners, zodat het uitgroeide tot een flinke groep. Bij het verkennen hoort kamperen. In 1945 werd dit gedaan in Dorst (bij Bx-eda) en in 1946 kwam men zelfs op het vermetele plan naar Frankrijk te gaan, zonder geld nog- wel! Maar a's we pater Thomaasse, die dit alles gisteravond vertelde, mo gen geloven, dan is er geen geld no dig. Het is voldoende, dat de wil aanwezig is; vijf jaar ervaring heb ben dat geleerd. Dus gingen de jon gens naar Frankrijk. In 1947 pres teerden zij het om 500 Franse kin deren een maand in Leiden en omge ving te amuseren. Wie herinnert zich niet meer die fleurige blauw-witte stoet, die, a'tijd zingend, door Lei- dens straten trok? Diezelfde zomer ging de St. Paulusgroep weer naar Frankrijk en bezocht o.a. de Jambo ree. Dit jaar bleven zij in Nederland en sloegen hun kamp op in Limburg, om de nodige kampvaardigheid op te doen. Dit is in het kort de geschiedenis van deze wakkere verkennersgroep. En wie wie op Drie October de on overtroffen „Paulus-band" in de taptoe zag marcheren en hoox'de spe len, zal moeten toegeven dat in 5 jaar uit die heel kleine kern veel gegroeid is. Een groot aandee1 had den hierin de bewoners van Oud Ade, die telkens weer door de aal moezenier in alle toonaarden gepre zen werden. Ze hebben het verdiend! Feestelijke herdenking De feestelijke herdenking begon gistermorgen met een H. Mis in de HBS-kapel, waarna een gemeen schappelijk ontbijt, 's-Avonds kwa men zij weer bijeen, om de vele gasten te tonen wat er ijl die vijf jaar bereikt is. Pater Thomaasse ver telde de geschiedenis, waaruit enkele grepen op het tonee1 uitgebeeld wer den, en wees er op hoe een school- groep nuttig kan zijn, om een kern van jongens te kweken, die de geest op school kan beïnvloeden. Na de pauze werden enkele le- monstraties gegeven in kampvaar-» digheid, die bewezene dat een zee verkenner zich ook op het land kan behelpen. We zouden haast de Pau- lusband vergeten, die met geweldig tromgeroffel en trompetgeschal de avond opende, waarbij ons trommel vlies op zware proef gesteld werd! Ongetwijfeld mocht de St. Paulus groep in het hartelijk applaus een instemming zien met hun bereikte resultaten. Daarom, zeeverkennei-s, nog vele jax-en: goede vaart! Hulde aan Oud Ade! 't Was in 1943, toen op een goede dag een tweede klasser van de H.B.S. tegen pater Otho Thomasse zei: „Pa ter, het is hier eigenlijk maar een „pet-school". Er gebeurt hier nooit eens iets!". „Dat zal je zien, wa& het antwoord, de eerstvolgende vrije dag gaan we de polder in. Wie wil, mag mee". Dat was het begin. Die vrije dag kwam en die polder tocht ook. Dat werd nog eens en nog eens herhaald en de gescheurde broe ken en jassen bewezen, dat de jon gens zich amuseerden. Toen kwam het idee. waarom zouden we er geen verkennersgroep van maken? Dat mag niet. Dan doen we het juist! En de verkennersgroep was er. Zeer be scheiden ovex-igens; twee boomstron ken en twee touwen vormden de ge hele uitrusting. Het uniform bestond uit een riem van sisal met een mari ne-knoop. Twee maanden later was er een hoofdkwartier gevonden in het pand Dolhuissteeg 2. Na de bevrijding werd het pas goed. De bewoners van Oud-Ade, de WIELRENNEN ENGELSEN BEZORGD OVER HET EUVEL VAN „DOPING". In een bestuursvergadering van de National Cycliste Union te Londen kwamen de geruchten ter sprake als zou een Britse renner tijdens de we reldkampioenschappen van Augustus j.l. te Amsterdam „dope" gekregen hebben voor een van zijn x-itten. De zaak werd ter tafel gebracht tijdens een bespreking over een voorstel, in houdende dat deelnemers aan we reldkampioenschappen en Olympi sche wedstrijden vooraf ^nedisch ge keurd moeten worden wat betreft hun lichaamsconditie en de moge lijkheid, dat zij bevoordeeld zouden worden door het gebruik van nax-co- txca. Een amendement werd inge diend, waax-bij de wenselijkheid werd uitgesproken, dat wedstrijd-commis sarissen de bevoegdheid zoudén krij gen te eisen, dat een deelnemer me disch ondex-zocht zou worden, werd aangenomen evenals het voornoemde voorstel. Voorts ging met algemene stemmen een resolutie onder de ha mer door, waarin ernstige bezorgd heid uitgesproken wordt over re cente berichten nopens „doping" bij internationale wedstrijden, en aan het bestuur van de N.C.U. verzocht wordt de kwestie bij de U.C.I. aan hangig te maken. Tijdens de bespre kingen of sommige trainers hadden bepaalde Bx-itse renners beinvloed, want zij dreven een handeltje in alle soorten van „dope". Dr. C. Woodard, hoofd van de ath- letische kliniek van het hispotaal van Middlesex, en medisch raadgever van de Britse Olympische wielrenners- ploeg, verklaerde, dat hij te Am sterdam getuige was geweest van vreemde dingen op dit gebied. Hij zeide evenwel, dat men verschil moest maken tussen opwekkende middelen en „dope". Met dat al stond het vast, dat cocaine, alcohol en strychnine een athleet abnormaal beinvloeden, en ieder, die van deze „dopes" gebruik maakte, kreeg daardoor een oneerlyk voordeel op zijn tegenstanders. Dr. Woodard vex-klaarde verder, dat de N.C.U. een eind kon maken aan deze practijken door aan haar commissarissen opdracht te geven scherp toe te zien op alles wat bui ten de gewone gang van zaken viel. Binnenkort verwachtte hij per vlieg tuig allerlei monsters van geanaly seerde narcotica, die in het hospitaal zouden worden bewaard. En de af gevaardigden van de N.C.U. zouden derhalve de beschikking krijgen over alle gewenste bijzonderheden teneinde de zaak aanhangig te ma ken op het aanstaande voorjaarscon gres van de U.C.I. te Parijs. In dit verband zij er aan herin- nex*d, dat dr. Woodard enige tijd ge leden in het tijdschrift „Cycling" sommige Zweedse athleten eveneens' beschuldigd heeft van het gebruik van narcotica, en wel van fenedrine, coffeine en strychnine. DE FRIESE FAKIR. Een schouwburg eigent zich moei lijk voor een demonstratie van tele pathische, psychometrische en hypno tische experimentexx, zoals de heer Riemersma, genaamd de Friese Fa kir, deze Zondagavond vertoonde.Zijn manager, de heer A. v. Dijk, meende dit te moeten betwisten, doch de uit komst zelf gaf hem geen gelijk. Het is moeilijk om het zo nodige contact te krijgen, onmisbaar bij dergelijke experimenten. Ofschoon de Friese Fakier geen on bekende manipulaties vertoonde, wa ren zijp experimenten toch wel van bijzondere aard. Hij voerde enige lang niet gemakkelijke opdrachten langs telepathische weg uit en bijzon der verbluffend was het geblxnddoekt scherpschieten, waarbij hij o.a. een sigaret door midden schoot. Na de pauze gaf hij enkele staaltjes van hypnose. DISTRIBUTIEKRING LEIDEN Dinsdag 30 November wordt er ten 901 gehouden te Rijnsburg, voor nogmaals een uitreiking van bonkaar de gemeenten Rijnsburg en Valken burg. Morgen vindt er wederom uitrei king plaats van bonkaarten 901 men raadplege het datumkaartje. HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 63) „Ja. Maar zij is in vergevorderde staat van verval. Loopt van „De Schoorstenen" naar de Wyver Ab bey. Tenminste, in de gulden dagen van weleer nu ligt ze voor de helft puin. Hiervandaan kom je niet verder dan een honderd meter. Die boven, van de Witte Galerij uit, is véél amusanter: en de geheime bergplaats, zeg! Dat is een goede mop." „Van dat standpunt bekijken wij 't niet" zei Virginia. „Wij doen, denken en handelen op het ogenblik zakeMjk, wil ik hopen... Hoe kom je er van deze kant in, Bundie?" „Draaibaar paneel, kind. Na <3e lunch zal ik het jullie laten zien." „Heel graag," zei Bat^e. Laten we zeggen bijvoorbeeld om half drie?" Bundle keek hem met opgetrok ken wenkbrauwen aan. ..Op de dievenjacht?" vroeg ze. T--- - --oil verscheen voor de deur van het terras. „Lunch is klaar, mylady," kondig de hij aan. HOOFDSTUK XXIII. Een ontmoeting in de rozentuin Om precies half drie verzamelde zich een klein geze'schap in de ver gaderzaal. Aanwezig warexi: Bundie, Virginia, Battle, monsieur Lemoine en Anthony Cade. „Zullen maar niet wachten tot mr Lomax terug is," zei Batle. „Hoe eer der een karweitje als dit achter de rug is, hoe beter.' „Als u denkt, dat prins Michael vermoord is door iemand, die van de andere kant hier binnengekomen is, dan slaat u de p1ank mis hoor!" zei Bundie. „Het is gewoonweg onmoge lijk! De andere kant is helemaal af gesloten, geblokkerd door puin en stenen." „Dat denken we niet .mylady," zei Lemoine beleefd. „Dit onderzoek gaat om heel andex-e dingen." „O. dan zoekt u naar iets," zei Bundie sportief. „Toch niet die historische hoe-heet-het-ding-ook-a'- weer, hè?" „Spreek niet zo in raadselen, Bundie." zei Virginia. „Probeer dui delijk te zijn. Je kunt het, als je wilt." „Ik bedoel die kom, hoe heet het ding nu toch," zei Bundle. „Het fameus juweel, de diamant uit de kroon van het een of ander apen land, die in de donkere'tijden, voor ik tot de jarens des onderscheids gekomen was, is gestolen." gekom enwas, is gestolen." „Wie heeft u dat verteld, Lady Ei'een?" vroeg Battle. „Ik heb het altijd geweten. Een van de bedienden heeft het, geloof ik, verteld, toen ik een jaar of twaalf was." „Een van de bedienden!" zei Battle „Verdikke! Ik wou, dat mr Lomax dat gehoord had." ,,0( is het een van George z'n zorg vuldig bewaarde geheimen," zei Bundie. „Wat enig, zeg! Ik dacht, dat het maar een praatje was. George is een geweldige ezel... hij moest toch langzamerhand tot de ontdek king zijn gekomen, dat de bedien den altijd a'les weten." Ze ging naar het Holbein toe en drukte op iets, dat zich vlak naast de lijn bevond. Een gedeelte van de lambx'izering draaide met een pie pend geknars weg en nu zag men een rechthoekige donkere opening. „Entx-ez, messieurs et mesdames,'" nodigde Bundle met toneelspelers- gebaar de aanwezigen uit. „Treedt binnen, dames en heren. De clou van de kermis! Spot goedkoop. Een tien tje per persoon." Lemoine en Battle hadden zaklan taarns. Zij gingen het eerst naar bin nen. Anthony volgde met Virginia en Bundie. „Lucht is goed," zei Battle. „De gang is behoorlijk geventileerd." Hij liep voorzichtig verder. De vloer bestond uit grote ongelijke cementtegels, maar de wanden wa ren van baksteen De gang liep een honderd meter door en eindigde daar geheel in overeenstemming met Bundle's verklaring, in een hoop puin en stenen. Battle onderzocht de hindernis, vergewiste zich ervan, dat er geen doorgang mogelijk was en keerde zich om. „Nu gaan we naar ons uitgangs punt terug. Ik heb eerst het terrein willen verkennen, voor ik aan het onderzoek begon." Een paar minuten later stonden ze weer onder de Holbein. „En nu beginnen we hier,"" zei Battle. „Zeven recht, acht links, drie rechts. De eerste zeven nemen we als stappen." Hij mat zeven stappen af, boog zich orover en onderzocht de v^er. „Goed zou ik zeggen. Eens, mxs schien jaren geleden heeft hier een krijtstreep gestaan. Nu acht links. Dat kunnen geen stappen zijn, de gang is net wijd genoeg om ons achter elkaar door te laten." „Probeer het eens met stenen," opperde Anthony. „Juist, mr. Cade. Acht stenen, van de grond of van de zoldering aan de linkerkant. Laten we het eerst van de grond af proberen, dat is het ge makkelijkste." Hij telde acht stenen af. „Nu drie rechts hiervan. Een, twee drie... Hallo, hal'o, wat hebben we daar?" „Ik gil als jullie niet gauw wat zeggen," zei Bundie. „Ik voel net aankomen. Nu, wat heeft u?" Rechercheur Battle had zijn zak mes te voorschijn gehaald en bewerk te nu een van de senen met de punt van het grote lemmet. Met zijn ge oefende blik had hij dadelijk ont dekt dat een van de stenen van de overige verschilden. Een minuut of twee werkte hij voort, dan trok hij voorzichtig met ziin duxm en wijs vinger. De steen gaf mee, en kwam eruit. Daarachter lag een donkere holte. Battle stak zijn hand erin. Zijn viermetgezellen stonden in ademloze spanning te wachten. Battle trok zijn hand terug, keek er in en Met een kreet van teleur stelling horen. De vier andere dron gen zich om hem heen en keken overbluft naar de drie voox-werpjes, die hij in zijn hand hield. Eén ogen blik leek het werkelijk of hun ver beelding hun parten speelde. De drie voorwerpjes waren: een kaartje met kleine, parelmoeren knoopjes, een vierkant stuk grof breiwerk en een stuk papier met een rij hoofd'etter E's er op. „Verci...!" zei Battle. „Van mijn leven heb ik zo iets niet meege maakt. Wat heeft dat te betekenen?" „Mon Dieu!" mompelde de Fran se detective. „Dat is een beetje te sterk." „Wat zou de bedoeling ervan zijn?" zei Virginia nadenkend. „Bedoeling," zei Anthony. „Dat wijlen onze vriend graaf Stylptitch. een zwak voor grappemakerij had. Dit is er een voorbeeld van. Niet, dat ik het zo bijzonder grappig vind." „Zoudt u uw opinie misschien wat nader willen toelichten, meneer?" vroeg rechercheur Batt'e. „Zeker. Ik beweer, dat dit een voorbeeld van Stylptitch's zwak voor grappenmakerij is. Hij moet er achter gekomen zijn, dat iemand zijn aan tekeningen heeft gelezen en toen heeft hij zijn maatregelen genomen. Als de dieven er vóór ons waren ge weest, hadden ze dit gevonden in plaats van de diamant. Rebus num mer twee. Een van het soort dat je op een gezellig avondje op je rever spelt als je medegasten moeten ra den, wie je bent." (Wordt vex-volgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2