S)e £cid6e(5oti/fca/nt Hongarije achter zijn Kardinaal De a.s. onderhandelingen in Indonesië Republiek wil gelijkheid onder de deelstaten De Belgische crisis De rode bedreiging van China Minister v. d. Brink wijst op schaduw- en lichtzijden Hongarije staat achter zijn Kardinaal Geen tegenstelling Mindszentisme en Katholicisme Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. W1LMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 26 NOVEMBER 1948 40ste JAARGANG No. 11552 Bar. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd-, 14.15 p. kwart Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 De Paus over de moderne overbeschaving TER herdenking van het feit, dat 300 jaar geleden de H. Jozef Ca- lasanctius overleed, heeft Z.H. de Paus gesproken over de grondslagen van de katholieke opvoeding in de moderne tijd. De huidige mens komt niet meer tot zichzelf. De moderne opvoedkunde streeft te zeer naar snelle materiële resultaten, zondei te letten op de klare en diepgaande beginselen. De moderne jeugd is overgeleverd aan een overbescha ving, welke door het boek en de film te veel vergt van het voorstel lingsvermogen en de fantasie van de jeugd. Daartegenover moet de katho lieke opvoedkunde er naar streven, de zelfbeheersing van de moderne jonge mens te stalen. Zo zal deze in slaat zijn, de menselijke en christe lijke waardigheid op de juiste wijze hoog te houden en te beschermen. Dit woord van de Paus geeft pittig en kernachtig weer wat ten slotte be ogen degenen, die inzien, dat het on derwijs moet worden hervormd, n.l. dat het minder moet zijn: een zo snel mogelijk volpompen met zo veel mo gelijk feitelijke kennis en meer: vor ming van de gehele mens, van ver stand en gevoel, van karakter. Dat dit doel door het bijzonder on derwijs beter kan worden nagestreefd en bereikt, dan door het openbaar, is vanzelfsprekend. De middenstands- wensen DAT de middenstand inzake de in de jongste tijd uit zijn midden ge voerde critiek op het regeringsbeleid, welke critiek in de Tweede Kamer weerklank heeft gevonden, een dui delijk en klaar antwoord heeft ge kregen kan niet worden beweerd. De minister van economische za ken legt die critiek zeker niet naast zich neer. Dat is wèl bereikt. Maar het antwoord op de vraag, of en in hoever de regeringspolltiek ten aan zien van de gewraakte punten con creet zal worden gewijzigd, hangt nog in de lucht. Alleen wat betreft de aangevoch ten maatregel inzake de etalage-ver lichting houdt de minister voet bij stuk. Er moet bezuinigd worden in de spitsuren, om erger te voorkomen, zegt de minister. Wij geloven het, maar dat dit juist nu in-eens in de ze tijd en op deze wijze moet gebeu ren, is toch wel erg teleurstellend! AANTAL KATHOLIEKEN IN JAPAN IN 1948 MET 10% GESTEGEN Volgens de jongste statistieken is het aanta1 Japanse katholieken van 109.285 in 1947 tot 120.165 in 1948 gestegen, hetgeen een toename van 10 inhoudt. Het aantal catechumenen die niet begrepen zijn in bovenvermelde cijfers is van 10.788 gestegen tot 15.278, een groei dus Van 42%. De verliezen in de oorlog geleden, vooral door de atoombom, die te Urakami 10.000 katholieken deed omkomen, worden dus geheel gecomoenseerd door de bekeringen der laatste jaren. NIEUWE RAIL-LASINRICHTING DER NED SPOORWEGEN Het Nederlandse spoorwegnet wordt lang zamerhand weer geschikt gemaakt voor de vooroorlogse snelheden door gebruik te maken van de langere spoorstaven. Dit biedt tevens het voordeel van minder 'assen, dus min der stoten en minder slijtage. Uit Engeland en Luxemburg ontvangen de N.S. rails in de 'engten van 15 en 24 meter. Een nieuwe electrische las- machine last deze staven aaneen tot op de vereiste lengten van 30 en 45 meter bij een temperatuur van ong. 1300 graden en onder een druk van 60 ton. Als het staal de sme'ttempe- ratuur heeft bereikt, volgt het af branden, dat gepaard gaat met een gewe'd'^e vonkenregen. De Republikeinse minister van voorlichting, Mohammed Natsir heeft in een radio-rede gezegd dat men de Commissie van Drie niet kan voorbij gaan bij het uitwerken van enige ov ereenkomst tussen Nederland en de Republiek. Het belangrijkste echter is het herstel van het wederzijds ver trouwen. Natsir heeft verder in een interview gezegd, dat de deelstaten zeker zullen begrijpen dat de Republiek geen aanspraak maakt op een hogere positie dan zij zelf zullen krij gen. Maar de Republiek zal zich verzet ten wanneer haar tegenwoordige po sitie omlaag wordt gehaald in het bij zonder indien zulks geschiedt van Nederlandse zijde. Omgekeerd moet de positie van de deelstaten omhoog worden gebracht. Zij moeten gelyk staan met de Republiek. Volgens het blad Merdeka is tussen minister Stikker (bij zijn eerste be zoek aan Java) en Hatta overeen stemming bereikt op enige punten, die mogelijk als basis kunnen dienen voor een overeenkomst. De punten omvatten: a. deelneming van de ver tegenwoordigers van de deelstaten aan de onderhandelingen, b. het voor komen van de schendingen van het bestand, c. de vorming van een inte- EIJSKENS NOG NIET GESLAAGD. De Belgische kabinetsformateur, de heer Eijskens, heeft gisteravond, na de hele dag te hebben beraad slaagd, aan de prins-regent verslag uitgebracht. Een onbevestigd ge rucht zegt, aldus meldt de Brus selse correspondent van de „Volks krant" dat Eijskens een kabinet zou hebben samengesteld waarin Spaak minister-president is. De de- missionnaire minister van Financën zou dus de crisis hebben opgelost door de bezware^ van socialistische zijde tegen zijn premierschap te on dervangen. Donderdagochtend verklaarde Eijs kens, dat nieuwe moeilijkheden wa- ien gerezen, omdat de socialistische onderhandelaars zetel-compensatie wensen voor het afstaan van de pre sidentsportefeuille. De socialisten maakten aanspraak op meer invloed op het economisch terrein, in het bij zonder op de uitvoering van het plan-Marshall. In principe, zo ver klaarde de formateur, kon hij zich met de verlangens der B.S.P. vereni gen, maar hij was het met de socialis ten nog oneens over de practische toepassing van de zetelcompensatie Alie zetels van economisch belang wilde de formateur aan de B.S.P. niet toestaan. Daarop bleken de socialisten van plan de onderhandelingen af te bre ken. Zij maakten reeds bekend, dat de onderhandelingen met de heer Eijskens volledig mislukt waren. Maar deze handelwijze vond zo wei nig bijval, dat de socialisten reeds Donderdagmidag terug kwamen bij Eijskens, ditmaal met veel geringer eisen. Wat precies is overeengeko men weet men nog niet, maar de ge ruchten willen, dat Eijskens een re geringsformule heeft gevonden. Rekening houdend met de heftige aanvallen tegen Eijskens, die de laai- ste dagen in de socialistische pers zijn verschenen, wordt in politieke kringen te Brussel verondersteld, dat de socialisten Eijskens niet als eerste minister willen. Uit deze veronder stelling is het gerucht over een kabi- net-Eijskens onder Spaak voortgeko men. Wordt algemene haven" staking in Frankrijk afge'ast? De algemene havenstaking in Frankrijk, die afgekondigd zou wor den, kan wellicht vermeden worden zo meldt Reuter, door een overeen komst, die Donderdag bereikt is tussen vertegenwoordigers van de havenarbeidersbond, waarin de com munisten zeer sterk vertegenwoor digd zijn, en de regering. Op de meeste punten schijnt men het eens te zijn. rim-regering in de vorm van een mi nisterieel kabinet en d. het houden van algemene verkiezingen, zodra er een ministeriële regering is gevormd. Vandaag zal Mohammed Hatta met een Republikeins vliegtuig uit Boe- kittingi naar Djokja terugkeren, aldus is door de Republikeinse radio, de Stem van Vry Indonesië, omgeroepen. TEGEN COMMUNISTISCHE INFILTRATIE. Het congres van de C.I.O., het Ame rikaanse vakverbond met zes mil- lioen leden, heeft zijn bestuur vol macht gegeven om op te treden tegen communistische groepen die in het verbond zijn geslopen. DE LAZARISTEN OP JAVA TIJDENS DE OPSTAND Het persbureau Agentia Fides ver neemt uit Soerabaja, dat de beide Nederlandse Lazaristen, die zich be vonden in Madioen, veilig en ge zond zijn. Madioen was het centrum van de communistische opstand en is se dertdien weer door de republikeinen veroverd. Te Blitar, waar de op stand eveneens is onderdrukt, zijn de twee missionarissen, een Nederlandse Lazarist en een Javaans priester op hun post gebleven, evenals de zus^- ters van Steyl die de zorg hebben voor de scholen en het hospitaa1. Te Kediri bevinden zich twee Javaanse priesters, een Lazarist en een wereld geestelijke, die de zielzorg in dat ge bied uitoefenen, evenals in het olie- gebied van Tjepoe, dat veel van de opstand te lyden heeft gehad. Van de 70 scholen met 7.000 leer lingen, die zich voor de Japanse be zetting in het gebied bevonden, dat thans door de repub'ikeinen wordt beheerst, is maar weinig overgeble ven. Practisoh moet op vele plaatsen opnieuw begonen worden. InSoerabaya zelf en in het klei ne gebied, dat thans door de Neder landers is bezet, heeft het katholieke leven zijn gewone loop hernomen en zijn de scholen weer geopend. SOETSJOU ZOU OMSINGELD ZIJN De radiozender van de Chinese communistische strijdkrachten heeft omgeroepen, dat Soetsjou geheel om singeld is. Veertien nationalistische divisies zouden bij de stad in de pan zijn gehakt. Tien hiervan, onder ge neraal Hoeang Po-Tao,zouden Ooste lijk van de stad vernietigd zijn. Drie en een halve divisie is krijgsgevan gen gemaakt. 28 dorpen rond Soets jou zijn door onze troepen bezet, al dus de communistische omroep. De verbinding tussen Soetsjou en Peng- poe, 160 km. naar het Zuiden, zou verbroken zijn. Volgens berichten uit Nanking, de hoofdstad van de centrale Chinese regering, zou de positie van de natio- nalistiscne troepen bij Soetsjou „ver sterkt" ziin, doordat drie regerings legers zich 35 k.m. ten Oosten van de stad hadden kunnen verenigen. Het Amerikaanse marinetransport schip „Algol" zal Maandag met een grote lading vuurwapenen en munitie voor de regeringstroepen in Sjanghai aaikomen. De „Algol" is het eerste Amerikaanse militaire transportschip dat oorlogsmaterieel voor de centra le Chinese regering aanvoert. RODE VLOED OVER NOOR-CHINA De buitenlandse consu's hebben zoals gemeld aan alle vreemde lingen de raad gegeven Peking en Sjanghai te verlaten. Op grond daarvan hebben 31 priesters (22 Ame rikanen en 9 Ieren), die te Peking de Chinese taal en geschiedenis stu deerden, deze stad verlaten. Ze zijn naar Sjanghai vertrokken, vanwaar zij zich verder naar hun kloosters zul'en begeven. Daarentegen blijven alle priesters broeders en zuster in Peking, die zich met de zielszorg bezig houden, op hun post. Hetzelfde geschiedt, zoals wij reeds eerder meldden, te Sjanghai. Ook daar weigeren de missionarissen, broeders en zusters te vertrekken. Tweede Kamer De gehele economische toestand is zorgelijk Gistermiddag heeft de Tweede Ka mer de algemene beraads'aging over de begroting van het departement van economische zaken voortgc-zet. De heer Weiter, constaterend, dat ons doodarme land een schijn van welvaart heeft gewekt door links en rechts te lenen, betoogde, dat naar (Speciale K.N.P. correspondentie). Ondanks alle communistische pro paganda en de voorlezing van pro testtelegrammen en brieven voor Radio Boedapest tegen Kardinaal Mindszenty, is de laatste dagen dui delijker dan ooit gebleken, dat het Hongaarse volk eensgezind staat achter zyn Kardinaal. Kardinaal Mindszenty is geworden tot het symbool van het Hongaarse verzet tegen het communisme en dit niet slechts onder de katholieken, die 70 der bevolking uitmaken, maar ook onder de niet-katholieken. Als een zaak in de jongste tijd duidelijk is geworden, dan is dit wel, dat de regeringspolitiek om een wig te drijven tussen de Kardinaal en de katholieken op een jammerlijk fias co is uitgelopen. Hoewel aanvankelijk de katholie ken in dit opzicht niet geheel eens gezind zijn geweest en hier en daar een enkele priester of leek wel eens meende, dat de Kardinaal-Primaat voorzichtiger had moeten optreden, is thans iedereen er van overtuigd, dat de Kardinaal van het begin af de situatie juist heeft gezien. Waar de Kardinaal verschijnt, stromen de gelovigen met tiendui zenden tezamen om hem te huldi gen, zijn toesDraken aan te horen en aan processies deel te nemen. Nog nooit aren de kerken in Hon garije zo vol als op dit ogenblik. De communisten hebben herhaal delijk geprobeerd het volk te over tuigen, dat de Kardinaal alleen staat, dat hij niet door de rest der Hiërarchie wordt ondersteund, dat in het bijzonder de Aartsbisschop van Eger het niet met hem eens zou zijn. Zij verspreidden zelfs via oers- bureaux het gerucht, dat Kardinaal Mindszenty naar Rome zou worden geroepen om daar als Kardinaal verbonden te worden aan de Curie. In ziin plaats zou de Aartsbisschop van Eger Prirraat worden. De Aartsbisschop van Eger heeft echter tijdens zijn verblijf te Rome via Radio-Vaticana in de Hongaarse uitzending deze geruchten tegenge sproken en zyn volle instemming met Kardinaal Mindszenty betuigd. De communisten en de regering vonden zelfs een nieuw slagwoord uit: „Mindszentisme". Men wilde daarmee een klove scheppen tussen Kardinaal Mindszenty en het volk en tevens de persoon van de Kar dinaal in tegenstelling brengen tot het katholicisme. Hongarije zou dan drie wereldbeschouwingen kennen: communisme, Mindszentisme, Ka tholicisme. Mindszentisme werd door de communisten gedefinieerd als een contra-revolutionnaire politieke beweging, die zich voordoet onder de dekmantel van de godsdienst. Het Mindszentisme zou dan niet voorkomen uit tegenstellingen tus sen Kerk en Staat, maar uit de overdreven en ongerechtvaardigde inrtfenging van de Kardinaal in staatsaangelegenheden enz. enz. Alle uitvallen, beschuldigingen en propaganda der regering groepeer den zich om dit slagwoord: Minds zentisme. Bij deze propaganda heeft de regering echter indirect reeds het succes van Mindszenty's hou ding toegegeven. „Terwijl wij," zo zeide de Minister van Onderwijs Ortutay, „met de andere kerken de een na de ander tot overeenstem ming zyn gekomen, wil de Aarts bisschop van Esztergom niets van een vreedzaam vergelijk, met de Hongaarse democratie weten." En de voorzitter van de gelijkge schakelde Kleine Boerenpartij Dobi verklaarde: „Het is te betreuren, dat geen enkele kerkelijke autoriteit (Vaticaan-Paus!) de primaat op zijn weg heeft tegengehouden, een weg waarvan hij zich naar ik vrees niet meer zal laten afbrengen." Te genover deze uitvallen en propagan da, die in vele toonaarden in pers en radio terugkeren, heeft het Hon gaarse Episcopaat op 3 November een herderlijk schrijven uitgevaar digd, door ieder der vijftien bis schoppen persoonlijk ondertekend, waarin zij protesteren tegen de aan vallen op de Kardinaal en de Pri maat dank brengen voor zijn gees telijke leiding, voor zijn moed en onverschrokkenheid in de strijd, voor alles wat hij gedaan heeft om het Jaar van Maria te doen slagen. In dit schrijven verzekeren de Bis schoppen aan Kardinaal Mindszenty dat hst Hongaarse Episcopaat, de geestelijkheid en de gelovigen zich onvoorwaardelijk scharen achter zijn leiding. Daarmede zijn de bedoelingen der huidige machthebbers verijdeld. Al les wijst er echter op, dat de com munisten het hierbij niet zullen la ten en dat in de strijd tussen com munisme en christendom een nieu we verscherpte fase gaat intreden. Terecht vrezen kerkelijke kringen in Hongarije en de verklaring van Kardinaal Mindszenty, die j.l. Zondag in alle kerken werd voorge lezen, wijst daar reeds op dat evenals Mgr. Steoinao in Joegosla vië Kardinaal Mindszenty om zijn beginselvaste en moedige houding waar Het de rechten van het indivi du, de Kerk en het gezin betreft, de weg van vervolging en marte laarschap zal moeten gaan. andere middelen moet worden ge zocht om te komen tot beperking der tekorten op onze betalingsbalans. No dig zullen zijn opvoering der ar beidsproductiviteit en beperking van de import van alles wat luxe is. Spr. zou de exporteurs een deel der de viezen ter beschikking willen stel en. Hij zeide te hopen dat de mi nister in het kabinet zal bereiken, dat een deel van de Marshallhulp zal kunnen worden gebruikt om de in dustrie beter in te richten en dat hij voorts zal weten te bereiken, dat de drooglegging van een deel der Zui derzee zal worden ter hand genomen. Hij was van oordeel, dat het ingry- pen dojr de overheid in het econo misch beste1 is, een betreden van eer. weg, welke bezaaid is met voetan gels en klemmen. Voorts vroeg hij o.m. hoe de minister zich voorstelt de financiële kracht van de midden stand te bevorderen. De heer C. van den Heuvel (A.R.) meende, dat het arbeidstempo op het departement, zo goed a's op andere grote kantoren ver beneden het nor male blijft. Hij vond, dat voor ver betering van de betalingsbalans ver mindering van de import van gioter belang is dan vergroting van de ex port, in welk verband hij verdere droogleg ing der Zuiderzee bepleitte Ook de heer van den Heuvel bleek even als de heer Weiter een groot voorstander der economische unie te zijn. De staat is z.l. niet geschikt en niet geroepen als dirigent van het ir.aatschappe'ijk leven op te treden. De heer Hoogcarspel (CPN) was van oordeel, dat men zich tevreden steil met illusies. De heer Verkerk (A.R.) vond, dat het tijd wordt, zich te realiseren wat actieve middenstandspolitiek in houdt. Van de regering verwaentte hij spoed en daadkracht ten opzichte van de middenstandsbelangen. De heer van Dis (S.G.) was bar.g, dat er geen einde gemaakt zal wor den aan de ambtenarij en bureau cratie De heer Bachg (Kath. Volkspartij) vestigde de aandacht op de onrust over de prijspolitiek der regering, welke onrust zich speciaal manifes teert in ambacht en detailhandel. Dat de loonbijslag niet mag worden door berekend, is de druppel geweest, we'ke de emmer deed overlopen. Bij duizenden kleine ondernemers ligt het inkomen gelijk met dat van hen, dif door een bijslag moeten warden geholpen. Ook heeft men in midden- standskringen bezwaar tegen de al gemene maatregelen van prijsvast stelling. Tenslotte vroeg hij te wil'en be vorderen, dat alsnog een doorbere kening van nieuwe lasten kan ge schieden. Nadat de heer Beernink (C.H.) nog enige detailpunten had bespro ken werd de vergadering geschorst. In de avondvergadering heeft de minister van economische zaken, de heer van den Brink, in een uitvoeri ge rede de opmerkingen naar aan- 'ciding van zijn betoog gemaakt be antwoord. Hij betoogde daarbij, dat de economische situatie nog steeds zeer zorgelijk is. De export is nog slechts de helft van de import en de import is zoveel mogelijk beperkt. Als tweede zorgwekkend punt ver meldde hij de stand der arbeids productiviteit, welke zal moeten stij gen om weer te komen tot een zelf standige volkshuishouding. De Ioon- en prijspolitiek der regering is inge geven naast de sociale zijde vooral door het fundamentele pro bleem der exportbevordering. Een derde zorgwekkend verschynsel is, dat het industriële apparaat in vele sectoren zal moeten worden gemo derniseerd. Ook is zorgwekkend de verstoring der normale economische verhoudingen met Indonesië en even eens baren de economische betrek kingen met Duits1 and zorg. Door de deviezenschaarste kon slechts een be scheiden begin gemaakt worden met de industrialisatie en een moeilijk heid is ook het wegvallen van be zit. De Marshallhulp heeft ons land behoed voor een dreigende econo mische ineenstorting. De minister somde ook enige licht punten op. Er heerst socia'e vrede. Door het economisch herstelplan is ons land in staat het herstel uit te bouwen en te consolideren. De staats begroting neigt meer naar evenwicht en aan de toenemende geldcircula tie is een halt toegeroepen. Voorts wees spr. op de afnemende schaar ste en de geringe werkloosheid. Krachtige uitbreiding der indu strialisatie is nodig om de verloren welvaart te herwinnen. Veruer is gedurende de eerstkomende jaren consumptiebeperking nodig, zomede herstel der economische betrekkin gen met Duitsland en Indonesië, be vordering van IV multilaterale be talingsverkeer, van de totstandko ming der economische unie en van het inwerkingtreden van het hand vest inzake internationale handels verdragen. Op al deze punten ging de minister nader in. O.m. merkte hij op, dat het noodzakelijk is de indu striële ontwikke'ing van Belgie en Nederland op elkaar af te stemmen. Er wordt dan ook geregeld overleg gepleegd. Een industrialisatieschema muel een globaal karakter dragen. De industrialisatie komt tenslotte door economische bcs'issingen. Particuliere besparingen zullen nodig zyn en ook in de bedrijven zal bespaard moeten worden. Het is noodzakelijk Duits land in het West-Europese verxecr op te nemen. Van herstel van het Handelsverkeer met Indonesië zal eerst sprake kunen zijn, als dc rust daar volledig is weergekeerd. Met kracht wordt de economische unie met België en Luxemburg nage streefd. In de 'oop van Januari zal er andermaal een ministerconferentie worden gehouden om de verdere ge dragslijn te bepalen teneinde de unie naderbij te brengen. Uitvoerig ging de minister in op de ontwikke ling van het economisch stelsel. Hij waarschuwde vervolgens nog eev.s tegen te hoge winstuitkeringen. Ingaande op de concrete vragen zei de de minister, dat voor Drente tij dig iets zal moeten worden gedaan. Hij was het niet eens met de heer Hoogcajsjei, dat de Marshallhu:p ons zou verplichten tot militaire uit6a ven. Op Beneluxgebied is sinds kort een midcienstandscommissie inwer king. Ovci het beschikbaar sti'.len van deviezen aan fabrikanten heeft spr. advies ingewonnen van de eco nomische raad. Een beslissing kan spoedig worden verwacht. In v.rband met opmerxi.igcr. over de middenstand zeide spr. dat de ge hele economische toestand zorgelijk is. Hij zeilt uiteen, dat d? regering zich op het standpunt moest stel'en, dat de loonbijslag niet mag worden doorberekend. Herziening der fiscale winstvaststelling is nodig. Daarbij zal blijken of doorberekening noodza kelijk is. Waar noodzake'.ijk, za' wor den afgeweken van het verbod van doorberekening. Spr. deelde mede, dat hij overweegt de instelling ener interdepartementale commissie voor de middenstandspolitiek. Om technische redenen kan niet worden toegestaan, dat de etalage- verlichting al om vijf uur wordt ont stoken. De burgerij moet tussen vier en zes uur zo weinig mogelijk ver lichting doen branden. Naar 's-ministers oordeel verdient het economisch instituut voor de middenstand een eigen financieel be staan. In dit licht zal hij deze zaak volgend jaar onder de ogen zien. In verband met de prijspolitiek ten aanzien van de middenstand, erkende de minister, dat de laagste tarieven, welke aan kleermakers zijn toegewe zen, te krap zijn, zodat deze zu'len moeten worden herzien. Het aantal tabaksdetaillisten wekt geen bezorgdheid en over een samen voeging van vestigings- en tabakswet wordt overleg gepleegd. De minister verzekerde, dat de tex- tie'voorziening zijn volle aandacht heeft. Nog deelde hij mede, dat per 1 December de toewijzingen van pa pier voor de couranten op 3.000 ton permaand zal worden gebracht en dat de beperkende bcoalingen voor de omvang der periodieken wordt opge heven. Na re- en duDÜek ziin zes afde lingen der begroting goedgekeurd. Te kwart voor elf werd de vergadering verdaagd tot hedenmiddag twee uur. £en Men moet zich op zulk een wijze weten op te offeren, dat men voor v/at men weegschenkt. niets terug verlangt. Dostojewski.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1