De Leidse gemeenteraad NIEUWS UIT E E RIJNSTREEK NIEUWS UIT I OMGEVING LAATSTE BERICHTEN DONDERDAG 25 NOVEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Een paar kanttekeningen. 't Was te voorzien: het voorstel- Lombert, om woningen te bouwen op het voormalige terrein van de Leidse Katoenmaatschappij aan de Heren gracht is verworpen( 't Was te voor zien, omdat velen nu eenmaal zich vast hebben gezet op het plan om die grond te bestemmen voor open bare gebouwen (Raad v. Arbeid, Ge- meent. Gezondheidsdienst). Het is voor een groot deel een kwestie van smaak: onze voorkeur gaat uit naar de bouw van behoor lijke woonhuizen in dat stadsgedeel te Daarenboven, hoe lang duurt het nog, eerdat daar bedoelde gebouwen zullen verrijzen?! Dat er een renteloos voorschot door de gemeente is verstrekt aan de buurt vereniging „De Professor en wijk" mag cïet beschouwd worden als een prae- cedent voor financiële steun van over heidswege aan buurtverenigingen als zodanig. Het betrof hier feitelijk eni ge geldelijke medewerking aan de ex ploitatie van een kinderspeeltuin in dat stadsgedeelte. Dit is bij de korte bespreking over dit agenda-punt vast gelegd. Op de begroting voor 1948 was een bedrag uitgetrokken van 100.000 voor subsidies aan verschillende in stellingen. De verdeling van deze ton, vermeerderd met nog ongeveer twin tig duizend gulden, was gisteren November 19-18! aan de orde On der de bedoelde instellingen was ook de vereniging „Kunst, Ontwikkeling en Ontspanning". Op de concrete doelstelling dezer organisatie was geen critiek; nog minder werd de bestaannsreden in twijfel getrokken. Deze vereniging maakt ook inder daad aanspraak op waardering! De bezwaren van de heer A. v. Dijk (K.V.P.) gingen voornamelijk dit Raadslid had ook nog enkele andere bezwaren tegen het feit dat de bestaande culturele organisaties door „K. en O." niet op bevredigende wij ze worden ingeschakeld, en op deze wijze worden belemmerd en terug gedrongen in haar activiteit. Wethou der van Schaik, die de heer v. Dijk beantwoordde, was het met de strek king van wat de heer v. Dijk wilde eens en zegde medewerking toe, om ir die richting te stimuleren Opvallend was, dat al de instellin gen subsidie kerd toegezegd vbor 1948, terwijl zij voor wat.1949 be treft moeten vrachten tot na de vast stelling van cle gemeente-begroting voor dat jaar (welk laatste stand punt heel redelijk is), terwijl alléén voor „K. en O." reeds 10 000 gld. werd toegezegd voor 1949. Daartegen kwamen bezwaren uit de Raad. Met het gevolg, dat B. en W toezegden bij de subsidies voor 1950 een wijze-van- behandelen te volgen, welke aan die bezwaren volledig zal tegemoet ko men. De mening van andere zijde in de Raad geuit, dat voor „K. en O." een uitzondering moet worden gemaakt, werd klaarblijkelijk door het col lege van B. en W., terecht, niet ge deeld. Toegejuicht moet worden, dat de attentie van de politie bij de rond vraag werd gevestigd op het krachtdadig optreden tegen gevaren voor de moraliteit in het aanbieden van, al dan niet geïllustreerde, lec tuur en op de publieke weg. De po litie, die in deze een even belang rijke als delicate taak heeft, zal deze haar bij de vervulling van die taak ondersteunende opmerkingen ons inziens weten te appreciëren en er haar volle aandacht aan schenken. Ds Postzegel van Goya. Naar aanleiding van de mededeling van de heer Knuttel bij de rondvraag van de Maandag gehouden gemeente raadsvergadering, dat „Leiden in op spraak is gebracht" door het feit, dat een postzegel van de Spaanse schil der „Goya" (een reproductie van Maya) uit de etalage van een post- zegelhandel, werd verwijderd, deelt de Commissaris van Politie ons me de. dat hem van dit verhaal niets be kend was, noch dat enig rechercheur van deze verwijdering af wist. Bij navraag bij de betreffende han delaar is echter gebleken, dat hij vermoedelijk een twintigtal jaren geleden op verzoek van een politie agent, die daartoe waarschijnlijk was aangezocht door een onderwijzer de betreffende postzegel uit zijn étalage had gehaald. Een rapport daarover werd evenwel nimmer gemaakt, om dat de agent het niet de moeite waard gevonden zal hebben. ACADEMISCH KUNSTCENTRUM. Een inspecteur voor U. Het Rotterdams Toneel onder re gie van Ko Arnoldi bracht gister avond in de Schouwburg „Een inspec teur voor U" van de bekende Engel se schrijver J. B. Priestley. Deze op voering was een reprise voor Leiden, want enige.tijd geleden werd dit stuk hier voor het eerst gespeeld. Bij die gelegenheid gaven wij u een uit voerige beschouwing. In het kort gememoreerd is het een onverkwikkelijke geschiedenis voor de familie Birling, die door een ge heimzinnige inspecteur even van haar uiterlijke waardighed wordt ont daan. Midden in een verlovingsfeestje komt deze laatste eensklaps binnen vallen, om door verschillende verho ren aan te tonen, dat alle feestvie renden mede schuldig zijn aan de zelf moord van een jonge vrouw. De schrijver geeft een scherpe karakter tekening van de personen door een duidelijk beeld te geven van hun di verse reacties. Vooral het slot is zeer knap gevonden. Het spel van Richard Flink, Stine Lerou, Annie de Lange en Adolf Rij- kens trad het meest op de voorgrond. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (F): de heer M. P. Rappoldt te Oegstgeest; candidaats examen Wis- en Natuurkune (A): de heer J. van Meurs te Leiden; docto raalexamen Wis- en Natuurkunde (geologie): de heer J. J. van Bek- kum te Den Haag. BAZAAR IN ACAD. ZIEKENHUIS GEOPEND. Hedenmiddag om 2 uur opende burgemeester jhr .mr. H. van Kin schot in de grote aula van het Acad. Ziekenhuis de bazaar, ten bate van het maatschappelijk werk in de drie Leidse ziekenhuizen. De burgemeester wees op het mooie doel wat dit maatschappelijk werk in de ziekenhuizen nastreeft, vooral wat betreft de arbeids-thera- pie, en dankte de ijverige dames, die zich zoveel moeite gegeven hebben om deze bazaar in te richten. Met de beste wensen tot het we'slagen van de bazaar, besloot de burgemeester zijn toespraak. Er was al direct een goede belang stelling en de aanwezigen waren vol bewondering voor de keurige inrich ting van deze bazaar, die een rijke keus aan attracties biedt en zeker vanavond van 7 tot 10 en morgen van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur nog veel belangstelling trekken zal. DE KELTEN. Gisteravond sprak de conservator Dr. W. C. Braat in het Rijksmuseum van Oudheden over: „De Kelten". De geschiedenis van de volksver huizingen der Kelten, die heel Euro pa eeuwen lang in beroering heeft gebracht, verliest zich in de neveien der praehistorie. Uit de talrijke, maar onsamenhangende gegevens, die praehistorie en# taalkunde ons omtrent de gang van zaken ver schaffen, zijn door de ge'eerden ver schillende, soms ver van elkaar af wijkende theorieën opgesteld. Naar sprekers- mening moet het eerste op treden der Kelten in verband ge bracht worden met de Arizering der talen in Europa en Azië, na het ein de van het Neolithicum. Hij ziet de Oer-Kelten in het bekervolk, dat zich naar zijn opvatting van het steppe:.- gebied van Zuid-Rusland uit om streeks 1800 v. Chr. oVer heel Euro pa verspreid heeft. Men verdeelt de Kelten in twee groepen de Goidels en des Brittonen. De Goidéls die aan vankelijk,in Brittanr.ië en tens'otfe in Ierland en vandaar uit later ook in Schotland terecht zijn gekomen, hebben niet, gelijk de Brittonen, de k-klanken in hun taal tot p-klanken gelabialiseerd. Hoewel het Alpine- element onder de Kelten wel sterk vertegenwoordigd was, duidt de naam toch niet een enkel ras aan, maar moet eerder worden opgevat a's een verzamelnaam voor verschillende volken en stammen. Gedurende de bronstijd hebben de Kelten voornamelijk in Zuid-West- Duitsland gewoond maar in de Hall- statt-tijd en vooral in de Latènetijd is weer een periode van grote ex pansie gevolgd, voornamelijk onder de druk der Germanen. In grote trekken schetste spr. de gehele geschiedenis der Keiten, tot en met de geleidelijke in'ijving der ïteltische gebieden in het Romeinse Rijk. Aan de hand van een groot aan tal lichtbeelden behandelde hij te vens de kunst, de cultuur en de godsdienst der Kelten. LEIDSE IJSCLUB. Na een kort openingswoord door voorzitter J. W. Henny, werd deze vergadering geopend met de medede ling, dat de slechte opkomst slechts een vertrouwen van de leden inhield, die mede de steun vertegenwoor digden van de wegblijvers. Reeds spoedig volgde een humoris tisch jaarverslag van de secretaris, de heer H. J. de Koster, waarin het wel en wee vayi de Leidse IJsclub in 't kort werd gememoreerd en wel als volgt: Koning Thialf voorspelde in 1947 zacht weer entoch ging het vriezen! De gemeente Leiden, ite Leidge IJsclub niet in de steek latend, had gezorgd voor een gratis kleedge legenheid. De acht dagen, dat er ijs was, bracht een record aantal deel nemers en ondanks een afgelaste i wedstrijd voor de dames-studenten (er kwamen slechts twee deelneem sters) brachten de onderlinge wed strijden voor de Politie een groot succes. Ook de beker voor het Ned. Uur- record bleef in 't bezit van de heer Marius Strijbis op 23 Febr. '47 geves tigd met een afstand van 30 56 K.M., trwijl een unicum werd gevestigd door het erelid de heer P. A. Wer- nink, die op 85-jarige leeftijd toch nog op deze aloude baan verscheen. Na het jaarverslag van de penning-* meester, waarbij wij een nadelig sal do constateerden van 895 52, werd hulde gebracht voor het bijzonder beleid, met dien verstande, dat een bedrag van ruim 15.000.voor de enquête-commissie voor oorlogs schade was ingediend. Daarover is rog geen nadere beslissing verno men. In de kascommissie werden be noemd mevr. M. de Groot en de heer P. van Dam, terwijl bij de be stuursverkiezing het aftredend be stuur een algehele verandering on derging, t.w. Ie voorzitter de heer H. J. de Koster; secretaris de heer J. Visser, Rijnsburgerweg 104, tel. 23516: penningmeester de heer mr. C Ch. Coebergh en voorts de be stuursleden. bij acclamatie gekozen de heren S. J. Koopmans en J. I. Pïanjer. De nieuwe voorzitter, de heer H. J. de Kostér, bracht hartelijk dank aan de heer J. W. Henny voor het vele, voor de Leidse IJsclub gedaan en be dankte hem toch nog als vice-voorzit- ter al zijn krachten te willen geven aan het voprtbestaan van de L.IJ.C. Bijzondere aandacht vroeg tevens de mededeling van de Ned. Spoorwe gen over het voortbestaan van deze terreinen, maar met goed vertrouwen gaat 't nieuwe bestuur qok deze aan gelegenheid tegemoet, mits aller me dewerking, dus niet het ontbreken op vergaderingen en dergelijke! Ondanks mindere accomodatie zal het bestuur blijven streven naar het houden van, indien mogelijk, onder linge wedstrijden, terwijl na de ge bruikelijke rondvraag, waarin o.m. d£ nieuwe spoorwegplannen daad werkelijk werden onderzocht, de voorzitter deze als van ouds gezelli ge jaarvergadering sloot* ALPHEN AAN DEN RIJN TE WATER LATING. Nadat nauwelijks een tweetal maanden geleden vanaf de scheeps werf „De Vooruitgang" van D. en Joh. Boot aan de Steekterweg te Al phen een belangrijke te water lating had plaats gevonden, was het Woens dagmiddag opnieuw reeds van verre afstand te zien dat er iets bijzonders op deze scheepswerf aan de hand was Hoog boven de gebouwen uit wap perde van een nieuw prachtig schip de „Matar - N" onze nationale drie kleur en de directievlag der firma Nievelt. Goudriaan en Co te Rotter dam voor wiens rekening deze kust vaarder gebouwd is. Duizenden toeschouwers hadden zich deze keer opgesteld om getuige te zijn van het prachtige schouwspel dat opnieuw geboden zou worden. Onder de talrijke genodigden merk ten wij op burgemeester en wethou ders van Alphen, alsmede de gemeen tesecretaris, de heer Veenhuijzen. Ook Waren tal van burgemeesters der omliggende gemeenten als belang stellenden aanwezig, o. a. burge meester Hoogeboom van Ter Aar. diens naamgenoot van Zwammer- dam, verschillende hoge functiona rissen van Prov. en Waterstaat. De politie zorgde op de drukke ver keersweg voor de scheepswerf voor de regeling, terwijl aan de overzijde van de Rijn voor afzetting was ge zorgd. Een der zoons van de direc tie der firma Goudriaan nl. Eddy Goudriaan verrichtte de doopplech tigheid. Het schio heeft een draagvermo gen van 550 ton en zal worden uit gerust met een 6 cyl. 360 P.K. „In dustrie" Dieselmotor vervaardigd in de motorenfabriek de „Industrie" te Alphen. Aanrijding. ■*- Woensdagmiddag omstreeks 3 *uur is in de Raadhuis straat, ter hoogte van de vishandel Van Zwieten, de 5 jarige A. Goudkuil, wonende in de .Tuinstraat, door een vrachtauto met aanhangwagen dus danig aangereden, dat de knaap met een gebroken rechterdij been in een der Leidse ^Ziekenhuizen moest wor den opgenoVnen. De jongen, die met enige vriendjes aldaar liep, had geen erg in de aanhangwagen en week te vroeg naar links, met het bovenge meld gevolg. NIEUWE-WETERING Jubileum Hoofd der School. Op I Dèce.mber a.s. zal het 25 jaar ge'e- den zijn. dat de heer L. van Akke ren benoemd werd tot hoofd van de R. K. Jongens- en Meisjesschool te Nieuwe Wetering. Tevens zal hij dan het feit herdenken dat hij 45 jaar lang zijn beste krachten gewijd heeft aan de geestelijke en licha melijke opvoeding* der jeugd. Of schoon meester van Akkeren van geen uiterlijk feestvertoon houdt, zullen zijn leerlingen en óud-leer- lingen deze dag toch niet onopge merkt voorbij laten gaan. De dag wordt begonnen met een H. Mis Om II uur wordt de jubilaris door de schoo'gaande jeugd gehuldigd. Van drie tot vijf uur is er gelegenheid tot feliciteren. Des avonds om half acht zullen de oud-leerlingen met het bekende muziekgezelschap Door gunst verkregen" een serenade bren gen. NIEUWKOOP Geboren: Maria Elisabeth Clacino, d. van A. v. Leeuwen en H. v. Dam. Adrianus Martinus Maria, zn. van H. W. Pieterse en J. C. Petersen. Adria- na dochter van F. A. Demoed en J. Vos. Ondertrouwd: Arie Jan Verkerk 36 j. en Margje Mulder 26 j. Getrouwd: Otto Paul Lehmann, 29 j. en Maria Antonia de Veth 28 j.; Jacobus Kornelis Roggeband 31 j. en Cornelia Johanna Tijsterman 27 j. Overleden: Henricus Jacobus van Leeuwen 79 j.; Gerrit Leliveld 30 j.; Jan Kok, 77 j.: Jan Berend Beekman, 82 j.; Jacoba Francisca Maria Groe nen. echtg. van van Klaren 33 j. OUDE-WETERING DE JEUGD BRACHT HULDE AAN HAAR HERDER In hotel „Meerzicht" was het Woensdagavond de jeugd, die in het bijzijn van genodigden en be langstellenden, hulde bracht aan haar pastoor, en hem dank bracht, voor het vele tijdens zijn koperen pastoraat aan hen verricht. Hopman G. v. d. fdoeg, die met zijn ver kenners het meest tot het welslagen van deze avond zouden bijdragen, sprak een kort openingswoord. Met SCHEEPSBERICHTEN ABBEKERK, 24 Nov. te Sdyney. ALBLASSERDIJK. 24 Nov. te Ant werpen. ALPHARD, pass. 23 Nov. Finisterre. GROOTEKERK, 24 Nov. van East Londen naar Durban. KAT WIJK, pass. 24 Nov. Bruntbuttel, 26 Nov. te Zaandam verwacht. LINDE- KERK, 22 Nov. van Aden. NIEUW- AMSTERDAM, 24 Nov. van South ampton naar Rotterdam, alwaar 24 Nov. 20 uur verwacht. PERN'A (t) 22 Nov. van Balik Papan naar Plad- joe. PRINS WILLEM VAN ORANJE, 24 Nov. van Valencia naar Gandia (Spanje). RIDDERKERK, 24 Nov. v. Fremantle. TEGELBERG, 22 Nov. v. Batavia te Singapore. TJIBESAR, 22 Nov. van Jokohama te Shanghai. VEENDAM wordt 26 Nov. 8 uur vm. te Southampton verwacht en 27 Nov. te Roterdam ALMDIJK, 24 Nov. van Tampa te Houston, verwacht. ALWAKI, 23 Nov. van Las Palmas. ARENDSKERK, 24 Nov. te Suez. BRITSUM, 24 Nov. van Spezzia naar Bona. DUIVENDIJK, 24 Nov. te Bal boa. GROOTE BEER, 24 Nov. van Djeddah naar Colombo. LEjyiSTER- KERK 24-11 te Port Said. MACOMA (t) van Curagao te Maracaibo ver wacht. MAAS, 24 Nov. te Antwerpen. HELCON, 23 Nov. van Trinidad naar Paramaribo. succes brachten hierna de jeugdige verkenners een tweetal één actertjes ten tonele nl. „De geest van Susanna" en „Het betoverde mondorgel", waar in verschillende jongeren zich reeds als goede toneelspe'ers ontpopten. Op het toneel werd nu een stem mig decor aangebracht. De nationale driekleur met verkenners-embleem, geflankeerd aan weerszijden met de pauselijke wimpel. Het hoofd der school de heer de Jong sprak de ju bilerende pastoor als volgt toe. Na mens de lagere en hogere klassen der school, de Verkenners, de school vrije jeugd en ook de meer oudere jeugd, zal iedere groep afzonderlijk aldus spr. u in dichtvorm en declamatie haar hulde betuigen. Na<- mens de jeugd overhandig ik u daar om deze oorkonde, waarin alles is vastgelegd. Achtereenvolgens bracht iedere groep nu zijn hulde en lof aan zijn geestelijke vader. Met de mooie declamatie „De Priester" van dr Schaepman, door de heer W. Ves- seur goed vertolkt, werd deze tref fende en eenvoudige hulde besloten. Nu was het woord aan de jubilaris. Gij, kinderen, hebt mij deze avond eens lekker in het zonnetje gezet. De vele uitgesproken wensen stemmen mij dankbaar, maar dit alleen is niet voldoende. Ik vraag uw gebed. De verkenners hebben ons van hun spel doen genieten. Goede krachten schui len hieronder, en de toneelver. „St. Theodulfus" die onlangs haar zilve ren jubilé vierde, kan met een ge lust hart haar gouden jubileum te gemoet gaan. Zich tot de verkenners richtend, citeerde pastoor Vondel: „De wereld is een schouwtoneel, elk speelt zijn rol en krijgt zijn deel" Gij moet trachen uw rol op de juiste en goe de wijze te vervulen. Dit zal de beste beloning zijn voor de volijverige hopman. Voorts bracht eerw. spr. dank aan allen die hem deze mooie avond bereid hebben. Hopman v. d. Ploeg sprak een kort sluitingswoord, daarin het mooie werk der verken- HILLEGOM Geweldige botsing. Ter hoogte van de Steenfabriek heeft een aanrij ding plaats gehad tussen tram en vrachtauto, waarbij het een wonder mag heten, dat geen persoonlijke on gelukken plaats grepen. Een uit de richting Leiden komen de vrachtauto met aanhangwagen wilde de tramrails oversteken, hoe wel uit de richting Haarlem een*tram naderde. Wegens foutieve schatting van de afstand en de snelheid reed de tram in volle vaart op de vracht auto in. De laatste werd als tot brand hout gemaakt en het voorbalcon der tram werd geheel opengescheurd. De trambestuurder bleef ongedeerd, doordat hij bijtijds wegdook. De ca bine der auto werd gespaard en daar aan is het te danken, dat de chauf feur ongedeerd bleef. De bergings- ploeg en de div. Jurrissen der N.Z.H. waren spoedig ter plaatsen. Autobus sen namen 't vervoer over. Woens dagmorgen functioneerde de tram weer normaal. Van de Minister. De heer Koor des, legde in Juli het middenstands examen af. Deze heer was de oudste deelnemer, die te Haarlem slaagden. De Minister van Economische Zaken zond aan K. als blijk van waardering een boekwerk. KATWIJK AAN DEN RIJN Boffen. De Provinciale weg is onlangs gereed gekomen maar de verlichting laat nog op zich wachten. Door de nachtelijke duisternis bij de splitsing Huize Callao kon de be stuurder van een luxe auto de weg niet spoedig genoeg vinden, met ge volg een totaal over de kop slaan. Wonder boven wonder bleef het bij materiele schade. De bestuurder kwam er goed af. Gepikt. De dader van de dief stal met inbraak bij de tuinder E. K. aan de Wassenaarse weg is door de politie gepikt, n.l. D. de R. Czn, uit het Veereinde. Hij heeft reeds een volle bekentenis afgelegd. De man is voorheen al meer met de po litie in aanraking geweest. LISSE Geboren: Alida, d- van C. Spaar garen en H. Kruit; Klaas, zn. van A. Pals en A. van Werkhoven; Jacoljus Fi*anciscus Clemens, zn. van J. J. J. van Noort en C. C. Hogedoorn; Adria- na Jacoba, d. van A. Hoogervorst en G. J. Kleijhorst; Angelina Johanna, d. van J. C. van Rooijen en G. A- Beijk; Jacobus Johannes, zn. van Th. L. Tromp en W. van der Veldt; Sa muel Hendricus, zn. van J. P. Juf fermans en A. M. Korbee; Adrianus Petrus, zn. van J. P. Baak en J. P. de, Bruin; Petronella Johanna Geertrui- da Maria, d. van J. A. van Trigt en H. J. B. M. Lommerse; Nicolaas An- tonius Johannes, zn. van N. A. van Wieringen en C. M. Meskers. Getrouwd: G- de Vos te Lisse en. J. Kulk uit Haarlemmermeer; G. J. Wassenaar en M. A. Langelaan; J. A. van Moorse! uit Warmond en M. C. van Elk; P. W. Ruigrok uit Hillegom en J. H. Langeveld. Overleden: Magdalena Jacoba Al ders 81 jaar, wed. van C. van Biezen. OEGSTGEESY Géboren. Johan. z. van J. Nijholt en T. Spitse; Marianna, d. van J. D. Verlinde en L. M. Sieling; Cornelia Dirkje, d. van J. van der Plas en A. Vooijs. Overledeh: Jacomina Verbeek echtg. van J. M. Pos 67 j.; Arie van den Berg, echtg. van A. C. Pop 43 j.; Everdina M. Horsman 71 j.; Lena A. van der Waal, echtg. van M. L. Groe ne wegen 4 8j. Ondertrouwd: A. J. den Tonkelaar 31 j. en J. Bol 35 j. Gehuwd: K. Monster en N Heems kerk; J. N. Mulder en E. de Bruijn. F. Stienstra en A. Posma: G. A. van Riemsdijk /en D. Wiersma. ners propagerend, en sloot met het avondgebed der verkenners. Met het door allen uit volle borst meezingen van het Wilhelmus, werd de cere monie van het strijken der vlag ten uitvoer gebracht. ZOETERMEER Tentoonstelling. Door de Kath. Actie hier ter plaatse is een tentoon stelling georganiseerd op Zaterdag 27 November en Zondag 28 November a.s. in het parochiehuis met als on derwerp: ,,De beleving van het Chris tendom in het Katholieke Huisgezin. De tentoonstelling is afgestaan door de Parochie van de H. Antonius van Padua (Boschje) Rotterdam, ver spreid door D. O. Gouda met mede werking van de schilders L. Mineur en A. J. Wayers. Op deze tentoon stelling wordt de bezoekers in twaalf stands voorgehouden hoe zij het huisgezin kunnen maken tot een Hei ligdom van God. In de eerste zes stands wordt dit gedaan aan de hand van diverse belangrijke mo menten in het huiselijk leven. In de tweede helft wordt getoond, hoe men vooral ook door het meeleven met het Kerkelijk Jaar de christelij ke sfeer in het huisgezin kan be vorderen. Zaterdag van 10 tot 12 uur bestaat er voor de schoolkinderen ge legenheid de tentoonstelling te be zichtigen. Om 2 uur wordt zij offi- cieel geopend. Zowel Zaterdag als Zondag is de tentoonstelling te be zichtiging van 's middags 2 uur tot des avonds 10 uur. Enkele leden van de K. A. zullen aanwezig zijn om de nodige explicatie te geven. De op brengst is bestemd tot dekking van de onkosten. Mond- en klauwzeer. Dezer da gen is bij de veehouder A. Uiterlin- öe aan de Zegwaartseweg, een geval van mond- en klauwzeer geconsta teerd. De veehbuders wordt aange reden de grootst mogelijke oplettend heid te betrachten om te voorkomen, dat deze gevreesde veeziekte zich verder uitbreidt.- SASSENHEIM „Jacoba-kannetjes." Aan de Teij- lingerlaan is mer. op een tuin bezig met „diepspitten" ter verkrijging van verse teelgrond. Men kwam daar op een sloot terecht, die vroegere jaren reeds' gedempt was, en vermoedde dat „hier wel wat in kon zitten". In derdaad bleek zulks het geval te zijn. Tot dusver heeft men reeds een aan tal gave z.g. Jacoba-kannetjes gevon den. (Deze kannetjes hebben echter niets met gravin Jacoba, bewoonster van Teijlingen te maken. Zij worden gevonden bij de ruïnes van ieder mid deleeuws kasteel). Men graaft, op hoop van meerdere vondsten voor zichtig verder. Geboren: Isaac, zn. van A. de Roo en G. A. Drost. Overleden: J. M. J. L. A. Speel man 79 j. Ondertrouwd: Pieter Havenaar 33 j. en Petronella A. Klinkenberg 22 j. VOORSCHOTEN Kath. Vrouwenbeweging. Van de bestuurstafel werden verschillen de mededelingen gedaan, o.a. over de a.s. retraite en de a.s. bestuursver kiezing. In Januari zal de volgende vergadering zijn, waarin o.m. deze bestuursverkiezing aan de orde zal komen. Aan de beurt van aftreding zijn dan mevr. van Gent, presidente, en mevr. de Haas- Ten slotte hield de g. pastoor J. Th. van Bemmelen, een toespraak, waarin hij de. vrou wen een hart onder de riem stak door hen voor te houden een groot ver trouwen op God te hebben. Leidseweg-Noord. De Buurt vereniging „Leidseweg-Noord" hield gisteravond in „De Groote Vink" haar jaarlijkse feestavond, waarvan de baten (o.a. een verloting) ten goede komen aan het te houden Sinterklaasfeest voor de kinderen. Het Leidse toneelgezelschap „Euri pides", dat „Een huis vol herrie" zou opvoeren, moest wegens ziek te van een der spelers een half uur voor de aanvang verstek laten gaan. In allerhaast werd toen het Leidse gezelschap „Kunst en Ge noegen" gecharterd, dat het drama in drie bedrijven „Ik heb gezon digd" presenteerde. Deze kink in de kabel moge als excuus dienen voor het feit dat op een feestavond een drama werd opgevoerd, dat boven dien onze bekoring niet kon heb ben, wegens de tendentieuze in houd. De spelers, onder regie van de heer H. v. d. Blom, verdienden echter hulde voor hun spel, welke hulde tot uitdrukking kwam in de bloemen, na afloop door de voorz., de heer F. J. v. d. Broeke, .bij zijn dankwoord aan de speelsters aan geboden. „The Travelling Brothers" verzorgden de muziek bij het bal, dat na het spel gehouden werd. WASSENAAR Twee jaar Blauw-Zwart-gymnas- tiek. Ter gelegenheid van het twee-jarig bestaan van de afdeling „Gymnastiek" der R.K. Sportvereni ging was er gisteravond in het stampvolle 'R.Ki Verenigingsgebouw een demonstratie-avond, die geslaagd genoemd mag worden. Geslaagd daaróm, dat de aanwezigen en vooral de ouders van de leden volop de ge legenheid hebben gehad om te zien, wat er zoal gebeurd in de wekelijkse oefenuren. De kleuters veroverde al spoedig de harten met „Het Smidje". De heren-aspiranten werkten op de brug en gaven vrije oefeningen ten beste. De dames-adspiranten toonden hun bedrevenheid in een vrolijk rei- dansje. Na de pauze was- het de beurt aan junioren en senioren. De knots oefeningen van de dames-senioren met de verlichte knotsen waren een lust voor het oog. Grappig was de Chinese lantarendans, waarmee deze zelfde dames de avond besloten. De voorzitter van de gymnastiekafdeling, de heer D. J. Knijnenburg, sprak een dankwoord. Winkeliers vergaderden. In hui ze Nieuw Rijksdorp vergaderde gis teravond de Wassenaarse winkeliers- vereniging T.O.S.E.A. De opkomst was bedroevend slecht. En toch ston den verschillende zeer belangrijke punten op het programma, bijvoor beeld: de kwestie van de etalagever lichting. Het bestuur had ir. P. J. v. d. Zanten directeur van de Ge meentebedrijven bereid gevonden de vergadering op dit punt nader voor te lichten. De heer v .d. Zanden deed dit op heldere wijze. Hij somde niet alleen op welke maatregelen moeten worden nageleefd, maar maakte dui delijk, waarom dergelijke maatrege len moesten worden genomen. Toen er gelegenheid werd geboden om vragen te stellen, wezen diverse spre kers er op, dat ook hier weer de Mid denstand een belangrijk deel van de tol moet betalen. Deze bespreking had een prettig verloop. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. BINNENLAND. NIEUWE AANKOOPS MACHTIGINGEN VAN DE E.C.A. De Economie Cooperation Admi nistration heeft gisteren aan Neder land aankoQpsmachtigingen verstrekt tot een totaalbedrag van 900.000 dir. Deze machtigingen hadden betrek king op diverse industriële machine rieën ter waarde van 500.000 dir., materieel voor graaf- cn constructie werken ter waarde van 250.000 dir. en motoren ter waarde van 150.000 dol lar. BUITENLAND. DE PAUS. Paus Pius XII zal Zaterdag na een verblijf van meer dan vier maanden te Castel G^ndolfo naar het Vaticaan terugkeren. VIETNAM VERZOEKT TOELATING TOT V.N. De „Democratische Republiek' van Vietnam" heeft heden verzocht om toelating tot de V.N. In een brief aan de secrtaris-gene- raal van de V.N., Trygve Lie, ver klaart de voorzitter van de Viet namese delegatie te Parijs, Tran Ngoo Danh, dat „Vietnam een souvereine onafhankelijke staat was geweest, sedert September 1945". STAKINGEN IN ITALIë. Proteststakingen tegen het ontslaan van personeel in de fabrièke.n wor den in Noord-Italië voortgezet. Van daag is een algemene staking uitge roepen in de provincies Brescia en Pavia. In talrijke andere streken zal in de loop van de dag het werk 2 uur worden stopgezet. Anderzijds ver neemt men. dat politie-versterkingen zjjn gezonden naar Terni, waar men vreest, dat onlusten zullen uitbreken naar aanleiding van de beslissing van de directie der. staalfabrieken om het loon der arbeiders te verminderen wegens hun langzaam-aan-actie. WILDE LEEUW OP STRAAT. Een jong meisje, Ray Walker ge naamd, heeft de hoofdstraat van Oost-Londen in Zuid-Afrika gered van een losgebroken woedende leeutv, ondanks de zware verwondin gen, die het beest haar had toege bracht. Tijdens een circus-parade door de Oxfordstraat werd een driejarige leeuw verschrikt, waarop hy door de temster Ray Walder, aan een lantaarnpaal gebonden werd. Het opgewonden dier bleef in het rond rennen tot de ketting, waaraan het lag, geheel om de paal gedraaid was. Zich nu vast tegen de paal aange klemd voelenle. raakte de leeuw steeds meer van streek en viel d\ jonge, temster met bek en klauwen aan. Toen drie mannen erin slaag den het hevig bloedende meisje '.e bevrijden, rukte de leeuw zich les Ondanks haar ernstig bloedverlies en zware verwondingen, greep Ray Walker de leeuw opnieuw en kal meerde hem, waarop zij met het dier in een taxi naar het circus terug reed. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 24 Nov. Kaas. Op de kaasmarkt te Woerden werden heden 145 partijen aangevoerd. Eer ste soort 1.681.72, tweede soort 1.651.76, zware 1.74. Handel matig. GOUDA, 25 Nov. Kaas. Aanvoer: 149 partijen. Prijzen: le soort 1.69 1.72, 2e soort 1.65«1.68, extra 1.77. Handel matig. TER AAR, 24 Nov. Groente. Wit lof I 4553 cent, idem II 1829 cent idem stek 816 cent, alles per kg.; bospeen 513 cent per bos, waspeen 812 cent, kroten 27 cent alles .per kg. Andijvie./ 0.531.41* per bak, selderij 56 cent per bos, Bloemkool 439 cent per stuk, witte kool 5 ct., groene kool 79 cent, Sav. kool 6 11 cent, rode kool 710 cent, Ohin. kool 6 cent spruiten 2735 cent, boerenkool 0.50—1.00 per bak, Knol Selderij 17 cent per stuk, tomaten 2179 cent, prei 910 cent, uien 6 cent, spinazie 1243 cent, druiven 1.29 alles per kg. ROELOFARENDSVEEN. 24 Nov. Bloemenveiling. Choco 0,220,37, Clity 0,30—0.50; Jozef wit 0,24—0,45, Herco 0,48—0,55; Utopia 0,20—0,33; Goldfinder 0,120,37; Monument 0,05—0,18; Herco 0,10—0,11; Witte Jozef 0,05—0,06: Puiling 0.10—0,18; Roggli 0,12—0,15; Cyclamen 0,21 0,65 ct. Groentenveiling. Tomaten A 32,00—88,00; Tomaten B 47.00— 103,00; Tomaten C 18.00—46,00; Kropsla 4,30—24.00; Stnofsla 11,00— 32,00; Andijvie 5,0016,00; Bloem kool 5,00—34,00; Witlof 37,00—45,00, Uien 4,00—6,00.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3