S)e £ei<Aie(Boivta/tit Min. Sassen wil snel handelen Rijnspoorlijn voor vracht vervoer heropend Economische zaken „doorgepraat'' Zal Amerika China helpen? De dure Damesmantels DONDERDAG 25 NOVEMBER 1948 40ste JAARGANG No. 11551 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WIL.MER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Amerikaanse hulp voor China WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w-, 11.40 p. mnd., f4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Ned, delegatie te Batavia aangekomen T"^E NEDERLANDSE MINSTERS Sassen en Stikker, de gedelegeerde van het opperbestuur, Neher en de adviseurs zijn gisteren op het vliegveld Kemajoran bij Batavia aangekomen. VERKLARING VAN MIN. SASSEN. Minister Sassen legde voor de jour nalisten de volgende verklaring af: „Zoals gij weet, hebben wij Neder landers ons verbonden na een inte rim-periode de vrije, federale en sou- vereine staten van Indonesië tot stand te brengen, met het gelijkelijk vrije en souvereine Koninkrijk der Neder landen in een duurzame Indonesische unie verenigd. Dit programma is neergelegd in de kortgeleden gewij zigde grondwet, in overeenstemming met de plechtige aankondigingen, die eerder door koningin Wilhelmina ge daan zijn. Mijn collega's en ik zijn hier om te trachten hieraan thans uit voering te geven („to bring this into effect right now"). Voor zover het de overweldigende meerderheid der Indonesische volkeren en voor zover het mijn regering betreft, kunnen wij met de uitvoering van dit pro gramma onmiddellijk beginnen („we can start this program at once"). Wij zyn bijzonder'verlangend dit te doen. Daarom zijn wij van mening, dat er Wat is genocide? BIJ CONVENTIE DER V. NATIES STRAFBAAR GESTELD In het internationale strafrecht (heeft een nieuw Degrip zijn in trede gedaan, nl. de genocide. In deze term vat men samen misdaden begaan met de bedoeling nationale, ethtnologische ras religieuze of poli tieke groepen te vernietigen. Het is duidelijk, dat men hiertoe gekomen is na de ervaringen met de nationaa1-socialisten in Duitsland en met de moeilijkheden, welke zich op doen bij het berechten van zulke mis daden in verband met het ontbreken van geëigende strafbepalingen. De juridische commissie van de Verenigde Naties heeft er zich voor gespannen en een conventie opge steld inzake strafbaarstelling van genocide. Of deze conventie veel zal uithalen, is een vraag. Want vooreerst is het nog lang niet zeker, of zij spoedig in werking za1 kunnen treden. Twintig landen moeten de conventie immers hebben geratificeerd alvorens zij in werking treed. En de Sovjet-Unie heeft reeds onomwonden verklaard, dat zij de conventie nooit zal onder tekenen. De Sowjets voelen blijk baar niets voor deze strafbaarstelling en hebben bij de behandeling in de juridische commissie dan ook op al le moge1 ijke manieren tegengewerkt. Eerst wilden zij met alle geweld be grippen als „aanhangers van fascis tische denkbeelden" in de tekst opge nomen zien, waartegen de commissie zich verzette, en terecht, gezien de dwaze interprelatie welke de Sov jets aan het begrip „fascisten" geeft Vervolgens wilden de Sovjets het uit roeien van „poMtieke" groepen bui ten het begrip genocide houden. Ook daarin trapte de commissie niet. Of onder deze omstandigheden de conventie iets meer zal zijn dan een fraaie dode letter, is zeer twijfel achtig. een mogelijkheid moet zijn om dit snel te doen. Dit hopen wij te berei ken. Wij zullen hier voor korten tijd zijn. Daarna gaan wij terug om rap port uit te brengen aan onze rege- MORGEN REEDS ONTMOETING MET HATTA? Volgens berichten uit republikein se bron zou Vrijdag in Djokjakarta een eerste ontmoeting tussen de Ned. delegatie en Moh. Hatta plaats vin den. j^E SPOORLIJN door Duitsland langs de rechteroever van de Rijn zal met ingang van 1 Maart heropend worden voor het handelsver keer, dat zonder enige beperking van de lyn gebruik kan maken. Voordat dit besluit is genomen is er maandenlang onderhandeld tussen de direc ties van de spoorwegen in West-Duits land, Engeland, Frankrijk, Nederland, België en Zwitserland. DE VESTING VAN NEGBA In 1939 werd de eerste Joodse neder zetting in de Negeb-woestijn gesticht die de naam Negba ontving. Toen de oorlog in Palestina uitbrak, was Negba nog steeds een geïsoleerde post te midden van Arabische dor pen. De Egyptische troepen concen treerden heftige aanvaPen op deze kolonie, die hun verbindingslijnen bedreigde. In ruim twee maanden werden 27 bombardementen met vliegtuigen op Negba uitgevoerd en ong. 27.000 granaten op de bezet ting afgevuurd. De Joden hielden stand en brachten de Egyptenaren zware verliezen toe. Van de stenen gebouwen is onder het genadeloze vuur weinig overge bleven en de bewoners verblijven ondergronds tot hun huizen weder opgebouwd zullen zijn. Het gevolg zal zijn, dat de spoor lijn gebruikt zal kunnen worden voor bet goederenverkeer tussen Groot- Britannië, de havens van de lage lan den en Zwitserland, Italië en andere landen. Op enkele uitzonderingen na is de lijn sinds de oorlog voor dergelijk verkeer gesloten geweest. Zij wordt reeds gebruikt voor het personenver voer. Voor Nederland en België biedt de verbinding het voordeel van slechts één tussenliggende douane controle aan de Duitse grens.. Te Frankfort, de hoofdstad van Bizonië, beschouwt men het besluit als een belangrijke stap in de rich ting van het herstel van het Europe se transportwezen. Duitsland wordt nu weer in staat gesteld om zijn functie van middelpunt van bet Euro pese spoorwegnet waar te nemen. BLOKKADE EN COKES. Een ander bericht, dat verheugend is voor de landen van West-Europa, komt uit Genève, waar bekend is genjaakt dat het een der aangename gevolgen van de blokkade van Ber lijn is, dat West-Europa voor het eerst sinds het einde van de oorlog de beschikking zal hebben over vol doende cokes voor de staalindustrie. Gebrek aan cokes veroorzaakt aan zienlijke vertraging in het herstel van Europa, i Dat er nu plotseling veel meer co kes uit Duitsland voor West-Europa beschikbaar is, wordt voornamelijk toegeschreven aan het feit, dat er geen cokes uit het Ruhrgebied naar het Oosten is gegaan. Er komen nu gehele treinladingen cokes naar het Westen, waarop niemand ooit heeft kunnen rekenen. Autobus in zee gestort VEERTIEN PERSONEN OMGEKOMEN. Dinsdagmorgen is te Stockholm een trolleybus met een vijftiental passa giers in zee gestort. De politie heeft een overlevende met een reddings boot opgepikt. De bus botste op een brug met een vrachtauto, reed door de brugleuning en viel van 45 meter hoogte in zee tussen twee klein eilandjes. De chauffeur slaagde er in, juist voor de bus naar beneden viel, op de brug te springen. Hij liep zwa re verwondingen op. Onmiddellijk waren reddingsploegen aanwezig met boten en een kraan om de bus te lichten, die 15 a 20 meter diep ge zonken is- De Belgische kabinetscrisis ER ZIT GEEN SCHOT IN. De Belgische regeringscrisis is nog geen stap nader tot haar oplossing ge komen. Gaston Eyskens, de Katho lieke minister van financiën in de af getreden regering, heeft gisteren de gehele dag zijn besprekingen met de leiders der Belgische socialistische partij en die der Katholieke Volks partij voortgezet. Uit het feit, dat gis teravond .geen enkele mededeling over het verloop hiervan werd ver strekt, menen politieke waarnemers te mogen afleiden, dat de onderhan delingen slechts moeizaam verlopen. Mocht Eyskens er niet in slagen de thans reeds zes dagen durende crisis op te lossen, dan zou volgens deze politieke kringen nogmaals een be roep op Spaak worden gedaan een nieuw kabinet te vormen. Vertrouwensvotum voor Queuiüe ANTI-STAKINGS POLITIEK GOEDGEKEURD. Premier Queuille heeft gisteren zoals verwacht werd in de Natio nale Vergadering van Frankrijk zijn vertrouwensvotum gekregen. De stemming over dit votum, dat door Queuille werd gesteld in verband met de houding van zijn kabinet tijdens de stakingen, was een dag uitgesteld. Na de stemming begon de vergade ring met de bespreking van een Gaullistische motie, waarin gevra wordt om instellingen van een 'parle mentaire commissie om een onder zoek in te steller, naar de hulpbron nen en de ctiviteit van de commu nistische partij. De communisten dienden hierop een amendement in, waarin een par lementair onderzoek wordt gevraagd naar ,.de gelden, die in West-Europa zijn verdeeld door Irving Brown, de vertegenwoordiger in Europa van het Amerikaanse Vakverbond A.F.L.". Premier Queuille verzocht de As semblee zowel de Gaullistische motie als het communistische amendement daarop te verwerpen, daar dit een zaak was voor de gerechtelijke auto riteiten. De Gaullistentrokken daar op hun motie in en de Assemblée stemde alleen over het communisti sche amendement. Dit werd met 379 tegen 180 stemmen verworpen. De Assemblée komt niet klaa SPECIALE ZITTING IN 1949 TE NEW YORK? Het ziet er naar uit, d^t de Alge mene Vergadering der Verenigde Na ties te Parijs, die in de tweede helft van September aanving, de volgende maand niet met haar werkzaamneder gereed zal zijn. Functionarissen van dë V.N- bera men thans definitief plannen voor een buitengewone zitting van de As semblée te New York, die wellicht in de eerste maanden van het volgend jaar zal aanvangen. Uit de omgeving van sepretaris 0_ neraal Trygve Lie werdvernomen, dat de hoop opgegeven is, de stapels werk die voor 11 December gereed moeten zijn, door te komen. Men hoopt in ieder geval Palestina at handelen, maar andere belangrijke punten zullen slechts aangesneden worden. Korea is het volgende punt op de agenda der politieke commissie en bovendien moeten de vroegere Italiaanse koloniën en het Spanje van Franco nog ter sprake komen. BOEKEN IN HET BAD De kostbaarste boeken uit de grote Ber- Mjnse bibliotheken zijn tijdens de oorlog in de zoutmijnen in veilig heid gebracht. Nu zij weer te voor schijn zijn gehaald is gebleken, dat de bladen door het zout aan elkaar kleefden. Bij gebrek aan betere hulpmiddelen worden nu de bad kuipen, die wegens kolengebrek toch niet gebruikt kunnen worden, te hulp geroepen om de aangetaste de1 en -los te weken en te ontvlek- ken. Met een fijn mesje worden de ergste zoutvlekken onder water ver wijderd terwijl de-dunste bladen eerst met lijm houdbaar worden ge maakt. Op deze wijze worden kost bare cultuurgoederen voor het na geslacht behouden. In plaats van Berlijners nemen thans de boeken een bad. Communisten in Britse vakbeweging TEGENMAATREGELEN. OVERWOGEN. De algemene raad van het Britse vakverbond (T.U.C.) heeft met ge sloten deuren vergaderd en maatre gelen besproken om communistische activiteit in de Britse vakverenigin gen tegen te gaan. Na een zitting van twee uur is een verklaring uitgegeven, waarin een beroep wordt gedaan op alle aange sloten vakverenigingen, „te onderzoe ken, in welke mate het communisme haar ambachten en industrieën reeds is binnen gedrongen". Volgens deze verklaring bestaan er in de verschil lende vakverenigingen industriële commissies, „waarvan de communisti sche partij inlichtingen verkrijgt, waar zij haar industriële politiek en tactiek op baseert en die gebruikt worden als basis voor voorlichl^ng en propaganda, welke op alle ni- veau's in de boezem der vakvereni gingen wordt georganiseerd". Het „samenzweerders/werk" der commu nisten in de vakbonden zou onlangs toegenomen hebben en de commu nisten zouden „overmoediger" gewor den zijn in hun pogingen de politiek der vakverenigingen te vormen over eenkomstig buiten de vereniging ge nomen besluiten. JOEGO-SLAVISCHE GEZANT ONTSLAGEN. Officieel wordt meegedeeld, dat de heer Milo van Prodanovic,' gezant van Joego-Slavië in Den Haag, bij decreet van het presidium van de Joego-Slavische. Nationale Vergade ring van zijn functie is ontheven. Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft gister middag een aanvang gemaakt met de behandeling van de begroting van het departement van Economi sche Zaken. Bij de algemene beraadslaging was tevens aan de orde dë op 1 Juli 1948 door de heer Nederhorst c.s. ingediende motie over de Europese economische samenwerking. De heer Schmal (C.H.) wees op perfectionistische tendgnzen in het departement en vroeg zich af of dit wel een gelukkig verschijnsel is. Opmerkend, dat bij sommige mid denstanders het water tot aan de lippen gekomen is, vroeg spr. zich af wat daarvan de oorzaak is. Het directoraat-generaal voor de mid denstand moet de krachten krijgen om' de desiderata van de midden stand meer door te voeren. Hij be toogde dat de middenstand de amb tenaren meer dan moe is. Voorts zeide hij, dat men de indruk heeft, dat dé laak van de detailhandel en het ambacht door de overheid van ondergeschikt belang geacht wordt. De heer Koersen (KVP) consta teerde, dat nog slechts enkele stap pen gezet zijn op de weg der her- stelpolitiek. Wij zullen moeten blij ven streven naar verhoogde produc tie, verhoogde export en voortgaan de industrialisatie. Detailbemoeiing met het bedrijfsleven moet verdwij nen Hij bracht de wenselijkheid naar voren reeds gevestigde* bedrij ven gelegenheid te bieden kapitaal goederen te vernieuwen. De heer Vos (Arb.) vroeg aan dacht voor het levenspeil. Een eer ste doelstelling achtte hij het opsto ten der productie tot het peil van 1939. een tweede taak is z.i. het be reiken van een zodanig peil per in woner in de productie als in 1939. Hier te lande ontbreekt naar spre kers inzicht veel aan een vruchtba re arbeidsverdeling; de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie zal hier veel kunnen doen." Tenslotte vroeg hij of de minister-het industralisatie- schema kan overleggen. De heer Egering Hadders (VVD) vroeg "de minister of deze bereid is op korte termijn de bouw van een industrie park in Drente te bevorde ren. De heer Schilthuis (Arb.) meen de, dat men voorzichtig moet zijn met het geven van prijsvoorschriften. Wil men leiding geven aan het economi sche leven, dan moet men een vrij aanzienlijke kern van goede ambte naren behouden. Voorts bepleitte de heer Schilthuis een aantal midden- standsbe^ngen. De heer Maenen (KVP) noemde de invloed van ons land op de eco nomische reconstructie van Duitsland zeer onbevredigend. Hij ondersteun de krachtig de desiderata der Bene lux! anden ten aanzien van Duits land. De heer Cornelissen (VVD) gaf te kennen, dat men in middenstands kringen over het algemeen vertrou wen heeft in de doelstellingen van de minister. De bemoeiingen der di verse bedrijfsgemeenschappen kun nen z.i. verminderd worden. Voorts betoogde de heer CorneMssen, dat de middenstanders onbillijk belast wor- De heer Stapelkamp (A.R.) be pleitte de noodzakelijkheid van in- dustralisatie en exportverhogingf. De minister acht rechtstreekse deelne ming der overheid aan de industra- lisatie uit gesloten, een standpunt, waarmede spr. het eens bleek te zijn. Wel zijn z.i. overleg en samenwer king tussen overheid en bedrijfs leven noodzakelijk. Te zes uur werd de vergadering verdaagd tot hedenmiddag één uur. Wellington Koo heeft er moed op De Chinese ambassadeur in Wash ington, Wellington Koo, heeft giste ren, tijdens een bezoek aan het Wtite Huis, opnieuw een beroep op presi dent Truman gedaan. Truman ont ving hem na zijn tweede conferentie met Marshall over buitenlandse aan gelegenheden. Aan journalisten ver klaarde Koo, dat Truman ten opzich te van China een zeer welwillend standpunt innam. „Ik heb door het antwoord van de president weer moed gekregen", zo verklaarde hij. De Amerikaanse nationale veilig heidsraad was voordien op het Witte Huis bijeengekomen om de mogelijk heid te onderzoeken van meer mili taire bijstand aan China. Men schat de kosten van een omvangrijk hulp programma aan China in Washington op 500 millioen dollar per jaar, nog afgezien van de Marshall-hulp. In diplomatieke kringen te Wash ington is verklaard, dat aldator over wogen wordt een militaire missie naar China Vt zenden om de Chinese regering van advies te dienen. De Australische „Sydney Daily Te legraph" schrijft, dat Amerika staat voor een beslissing van enorme be tekenis, „waarbij Australië vroeg of laat een onbehaaglijk voorname rol zal moeten spelen". PORTUGESE KRUITFABRIEK ONTPLOFT: 23 DODEN. Bij een ontploffing in een kruitfa briek bij Lissabon zijn 23 personen, onder wie 16 vrouwen,-gedood, 44 Ar beiders werden gewond. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. Aan de fabriek en in de omgeving werd zware schade toegebracht. OVEREENKOMST BEREIKT IN AMERIKAANSE HAVENSTAKING Het geschil tussen de Amerikaan se havenarbeiders en de reders is bijgelegd. Door de staking, die 10 November begon, werd de scheepvaart aan de Amerikaanse Oostkust opgehouden. De staking was een protest tegen een loonovereenkomst. Volgens de nieuwe overeenkomst krijgen de havenarbeiders 'n loons verhoging van 13 dollarcent per uur met terugwerkende kracht tot 21 Augustus. Op vragen van het Tweede Kamer lid Wagenaar betreffende het gebrek aan goedkopere damesmantels van behoorlijke kwaliteit heeft de heer Van den Brink, minister van Econo mische Zaken het volgende geant woord: Het is de minister bekend dat gedurende de laatste maanden man tels in de lagere prijsklassen moei lijk verkrijgbaar zijn. Aan de confectiebedrijven van het betere genre is door het directoraat- generaal van de prijzen teestemming verleend om voor levering aan het binnenland op 25.000 mantels per jaar in de duurdere prijsklassen bont garnering aan te brengen. Dit ge schied op grond van de overweging, dat het voor de export van mantels noodzakelijk is een assortiment bont aan te kopen, dat echter nimmer ge heel geschikt is voor de export. Deze 25.000 mantels vormen ongeveer 2 pet. van de totale productie van da mesmantels. Hierbij moet echter wor den opgemerkt, dat bij een onlangs gehouden controle is gebleken, dat op een aantal mantels buiten de con fectiefabrieken bont werd gezet, ten einde hogere prijzen in rekening te mogen brengen. Door een inmiddels aangebrachte wijziging in de desbe-. treffende voorschriften is hieraan een einde gemaakt. De in de pers verschenen medede ling omtrent het minder afleveren van wollen stoffen in verband met de export is onjuist. De gemiddelde af levering van stoffen voor mantels en mantelcostuums aan de z.g. kern groep van de confectie pl.m. 90 pet. van de productie) bedroeg in 1948: A gemiddeld per 4 weken t.m. 9/10/1948 513.438 M.2.. B in de perio de 12/9 t.m. 9/10/1948 583.226 M.2. Hieruit blijkt, dat de in de laat ste lijd aan de confectie-industrie afgeleverde hoeveelheden mantel stoffen groter waren dan in de perio den, welke hieraan voorafgingen. De door de kerngroep van de con fectie-industrie afgeleverde aantal len mantels en mantelcostuums be- aroegen in 1948. A Gemiddeld per 4 weken t.m. 9/10/'48 (resp. 15 jaar en ouder en 3—15 jaar) 101256 21135 st„ B in de periode 12/9 t.m. 9/10-//'48 (resp. 15 jaar en ouder en 315 jaar) 111526 32440 st. Alleen dure mantels in de etalage. Het aantal afgeleverde mantels be droeg gedurende de laatste periode dus nog meer dan gedurende de voor afgaande periode. Van de geldende regelingen is het resultaat, dat min stens 80 pet. moet worden afgeleverd in de prijsklasse beneden de 100. Bij het uitgebreide onderzoek, dat onlangs is ingesteld, is gebleken, dat de voorschriften door verscheidene fabrkianten zijn overtreden, doch dat dit op het totale percentage geen grote invloed heeft gehad. Bedacht moet voorts worden, dat de man tels in de lagere prijsklasse, zodra zij ten verkoop worden aangeboden, als regel onmiddellijk worden ver kocht. De duurdere mantels daaren tegen zijn moeilijker te verkopen, zodat deze .langer blijven hangen. Dit wekt de onjuiste indruk, dat al leen dure mantels verkrijgbaar zijn. De nieuwe mode. Uit de hierboven vermelde cijfers blijkt, dat de schaarste aan man tels is ontstaan door een abnormale vraag. Deze grote vraag is het gevolg van de nieuwe mode. Ondanks het feit, dat de mantelindustrie in 1948 t.m. 9 October gemiddeld werkte op 109 pet. van de productie van het ba sisjaar 1939 en in de periode 13/4- 9/10/1948 zelfs op 134 pet., kan zij aan deze vraag niet voldoen. Ge zien de genoejnde oorzaak van de grote vraag acht de minister het niet juist over funuste gevolgen van deze tijdelijke schaarste te spreken. Alhoewel, uiteraard voor zover de omstandigheden dit toelaten naar een zo goed mogelijke voorziening met textiel voor de gehele bevolking wordt gestreefd, blijkt uit de hierbo ven vermelde regeling, dat boven dien een zo goedkoop mogelijke voorziening voor de grote massa der bevolking wel de bijzondere zorg van de minister heeft. ONDER DE TRAM GEDOOD. Gistermiddag geraakte de 37-jari- ge G. B. uit den Haag bij de Pomp- stationweg onder de blau,we tram. Hij kwam de Scheveningse Dosje& uit op het moment dat de tram nader de en werd op slag gedood. Een koJiAettj,e... De voldoening over genoten genoe gens kan verdwijnen, de tevreden heid over goed gedane arbeid blijft.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1