Een waardige en vastberaden manifestatie De rode vloedgolf in China Engelse koning moet rust houden Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 23 NOVEMBER 1948 40ste JAARGANG No. 11549 Middenstands-protest tegen „gulden"-bijslag WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Grote protest-meeting van de Katholieke Middenstand (van een onzer "redacteuren). Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.; 15 ct. p. m.m. Telefoontjes i 1.50 BELGISCHE K.J.V. IN HET GOUD. Grote belangstelling van kerkelijke én andere zijde. De Brusselse correspondent van de „Maasbode" seint ons: De Katholieke journalistenvereni ging van België vierde Zondag met verschillende plechtigheden haar vijf tigjarig bestaan. Eerst werd in de Si. Gudulehoofdkerk een plechtige H. Mis opgedragen met pontificale as sistentie van kardinaal Van Roey. Vervolgens had een academische zit ting plaats, waarin de kardinaal een toespraak hield over de taak van de katholieke journalist. Dan volgde een feestbanket. waarbij o.a. aanwezig V/aren de kardinaal, de nuntius, Ka mervoorzitter Van Cauwelaert, mi nisters en staatsministers, benevens delegaties uit Nederland, Frankrijk er Luxemburg. Hierop werd onder meer het woord gevoerd door de heer Van Cauwe laert, de nuntius, minister Wigny, namens de regering, de heer Leo Ha- nekroot, voorzitter der Ned. Katho lieke journalistenvereniging, die sa men met de secretaris, de heer Van Oorschot, de Katholieke journalisten van Nederland vertegenwoordigde. Telegrammen van aanhankelijkheid werden gezonden aan Z. H. de Paus er aan koning Leopold en van ge hechtheid aan de dynastie aan prins- rtgent Karei. De nuntius mgr. Cento gaf aan de rechtstaande vergadering voorlezing van de felicitaties van de H. Vader aan de jubilerende vereniging en van Zijn hoge waardering voor het werk der katholieke journalisten als trou we dienaars van de Kerk. Ten slotte werden verschillende journalisten met pauselijke ridderor den onderscheiden. Een protest-meeting van middenstanders! Het klinkt vreemd in onze oren. Van. arbeiders, die reeds lang een hecht aaneengesmeed blok vormen, kan men zo iets eerder verwachten. Maar een middenstander is een individualistisch mens en als het enigszins mogelijk is, dopt hij alleen z'n boontjes. Totdat op een gegeven moment de maat vol is en een volgende druppel de overstroming veroorzaakt. Dit tijdstip achtten de katholieke middenstanders thans gekomen en in heilige verontwaardiging over het négeren van hun belangen door de regering en het besnoeren van het bedrijfsleven door duizend en een bepalingen, grepen zij naar het enige wapen dat hen nog restte: Een massale protest-meeting. Het was een gewaagde stap, die het hoofdbestuur van de Kath. Ned. Middenstandsbond hiermede zette, Met deze druppel (f 1.- bijslag) loopt de maat over! Hooy loopt In een deel van onze editie van gisteren vermeldden wij reeds de opening in de Dierentuin, waarbij tegenwoordig waren ve7e katholieke leden van de le en 2e Kamer, het bijna voltallig bestuur van de KVP de directeur-generaal van de Arbeid, aigevaardigden van diverse officiële instanties, vertegenwoordigers van de ministers Drees, van den Brink, Joekes, Lieftinck, Spitzen en In 't Veld, en deputaties van de K.A.B., K.N.B.T.B. en K.J.M.V. De zaal was versierd met spreuken en emblemen rondom de beeltenis van de grote voorvechter dr. Ariëns, die hier epn ereplaats gekregen had. Th. S. J. HOOY Wij vragen reqht! Het Tweede Ka merlid, de heer Th. S. J. Hooy, vi- ce-voorzitter van dé N.R.K.M. sprak over de jongste ontwikkeling van de loonpolitiek. „Wij vragen geen bescherming, zo als tijdens de cri sis, aldus spr. maar wij vragen recht. Wij vragen een erkenning van het bestaansrecht en een bestaans mogelijkheid van en voor het kleinbedrijf. Wij erken nen dat de regering zich voor grote xnoePijkheden geplaatst ziet en wij willpn helpen deze op te lossen, maar er zijn grenzen. Deze zijn thans over schreden. Vele lasten mogen we niet door berekenen en nu de loonbijslag van f 1, met sociale lasten erbij f 1.30 er ook nog bij komt, loopt de maat over. Als de prijzen omhoog gaan, moeten de lonen aangepast 'worden, maar dit mag niet ten koste gaan van hen, die geen hoger loon hebben dan een arbeider, doch wel een be drijfsrisico dragen. En alsof dit nog niet genoeg is, komt er een verbod van etalage-verlichting, waardoor uitgerekend weer de detailhandel de dupe wordt. De rechtvaardigheid eist directe maatregelen van fiscale, prijs politieke en sociaal-politieke aard." De heer Hooy ontwikke'de deze eisen, welke in een resolutie werden neergelegd en besloot zijn hartstoch telijk betoog: „Wij willen offers brengen zoals alle groepen, van onze samenleving offers moeten bren gen, maar de grens die wij hieraan stellen 'igt in de bestaansmogelijk heid van onze zaken en daardoor van onze gezinnen. Regering, regeer rechtvaardig, ook ten aanzien van de middenstand! In de resolutie, die met veel applaus werd aangenomen, wer den de grote moeilijkheden van de regering erkend en werd de teleurstelling uitgesproken dat bij deze politiek in onvoldoende mate rekening wordt gehouden met de be'angen van grote groe pen ondernemers in midden- en kleinbedrijven. Onder aandrang tot concretisering van de toege zegde positieve middenstandspo- litiek wordt de i-egering onmid- del'ik verzocht voorr^-^n^en te treffen. a. In prijs-politiek cm?icM. door het alsnog toestaan van een door berekening der nieuwe bedrijls- lasten, zij het waar mogelijk (zo als b.v. voor de onderscheiden ambachtsbedrijfstakken) voor de gehele linie, zij het in de prij zen, c.q. tarieven van daarvoor aan te wijzen artikelen, c.q. diensten voor de overige bedrijfs takken, aMus voorkomende een noemenswaardige stijging van het direct noodzakelijke levensonder houd. b. In fiscaal opzicht, opdat daardoor ook voor deze maal- schappel ke groep de bezwaren, verbonden aan de thans op nieuw gestegen kosten van le vensonderhoud,worden weggeno men. c. Op sociaal-politiek gebied, door het met de meeste spoed tot stand brengen van een noodwet kinderbijslagregeling voor zelf standigen. De resolutie werd ter kennis ge bracht^ van de regering en de volks ver tegen woordiging. Mr. F. J. H. BACHG: Een sterke organisatie Over de collec tieve kr- -t plooiïng op eco nomisch en maat schappelijk ter rein, sprak het Tweede Kamerlid mr F. H. J. Bachg, algemeen secreta ris van de NRKM, die er op wees dat we ons bevin den in de over gang van geleide Mr F r H Bache ;conomie naar wat Mr Bacne spr. noemde „ge- onhoudbare con- richte economie", troverse waarvoor noodza kelijk is bedrijfs- rationalisatie en commercië'e samen werking, met een positieve stelsel matige voorlichting daaromtrent aan de midden- en klein bedrijven, langs de kanalen der vrije organisaties, met financiële bevordering door de overheid. Spr. vestigde er de aan dacht op dat de NRKM al eerder een goede stoot gegeven had aan de ont wikkeling van de middenstand en pleitte voor een hechte organisatie, nu de concurentie weer de kop op steekt. Spr. wees voorts op het maat- schappeMjk-organisatorische terrein, waar grote mogelijkheden liggen voor het vaststellen der verhoudingen voor de toekomst, met name de P.B.O. Tenslotte noemde de heer Bachg de controverse Commissie Woltersom Vrije Organisatie een tweespalt op 'organisatorisch gebied, die een hoogst onbevredigende toestand schept, welke onhoudbaar wordt. Ook na deze rede werd een re solutie aangenomen, dit maal betreffende de bedrijfseconomi sche voorMchting en het organi satie-vraagstuk, waarin aange drongen wordt op het tot stand brengen van een positieve en stel- selmatïgè voorlichting op het ge bied van rationalisatie en samen werking, zoveel mogelijk langs de kanalen der vakorganisaties, met onbekrompen finantiële be vordering door de overheid. De resolutie noemt de middenstands- politiek van vóór de laatste oor log a7s geheel bezien voorbeel dig en dringt aan op hogere ont plooiing door schepping van pu bliekrechtelijke organen op grond want het organisatieleven is niet bepaald de sterkste jijde van de middenstander. Zij hebben nu echter be grepen dat het de tijd was een krachtig geluid te laten horen en dat zij nu moesten tonen gezamenlijk een ir/acht te vormen, die gezag van spreken heeft. En daarom was hun antwoord op de uitnodiging, deze protest-meeting bij te wonen, een geweldig grote opkomst die iedereen venaste, zó groot zelfs dat de zaal van de Dierentuin in Den Haag, waar 1600 leden een plaats vonden, niet alle meeting-gangers kon be vatten. De rest van hen, die per trein, bus, auto of tram uit „heel het land waren samengestroomd, werd naar Scala afgevoerd, dat aan ruim 1000 mensen plaats bood, zodat er bij elkaar ongeveer 2700 katholieke middenstanders bijeen waren, om door hun getals sterkte kracht bij te zetten aan de gesproken woorden en de resoluties, die werden ingediend. van de bestaande wet. Dc reso lutie noemt tenslotte de bestaan de organisatorische toestand voor midden- en kleinondernemers in vergelijking tot die van de werk nemers en landbouwers volstrekt onbevredigend en doet een beroep op alle bij deze vraagstukken be trokkenen om deze situatie niet langer te laten voortduren. Nog twee resoluties Prof, dr. A. A. Ariëns, geest. adv. van de NRKM, sprak over het onder nemerschap en zelfstandigheid in het economisch-sociale beleid, waarna een resolutie werd aangenomen, die de overtuiging uitsprak dat een gezon de middenstand een factor van maat schappelijke, culture^ en godsdïens- tig-zedelijke betekenis is. De resolutie roept daarom de kathoheke midden standers op zich aan te sluiten en doet een beroep op de overheid dit streven te ondersteunen door een po sitievê middenstandspolitiek. Ook werd een resolutie aangeno men inzake het verbod van etalage - verlichting, waarin bij de minister van Economische Zaken wordt aange drongen op dispensatie voor de we ken, voorafgaand aan St. Nicolaas en Kerstfeest in die zin dat de etalage verlichting na 5 uur wordt vrijgege ven. Verschillende vakbondleiders voer den nog het woord en wezen op be staande noodtoestanden in hun bran che. Telegrammen van eerbied- ep aan- hanke^'kheidsbetuiging werden ver zonden aan H.M .de Koningin en aan Kardinaal de Jong. Om half vijf was deze krachtige en vooral waardige protest-meeting, waarop de Kath. Middenstand ge toond heeft in moeilijkheden samen sterk te staan, ten einde. In Rotter dam, Amsterdam en Utrecht werden dergelijke bijeenkomsten gehouden voor de Christelijke, Algemene en Moderne Middenstandsbonden. Ook andere Midden standsbonden roeren zich Christelijken in Utrecht en Zwolle. Leden van de Christelijke Mid denstandsbond kwamen bijeen in Utrecht, waar de secretaris van de textiel-vakbond, de politiek van de regering, inzake het niet door berekenen van de gulden bijslag, laakte. Spr. gaf toe dat bepaalde sectoren daarvoor niet in aanmer king komen; het dient daarom door- gévoerd te worden bij die artikelen, die geen aanmerkelijke stijging van het levensonderhoud veroorzaken. In deze geest werd een motie aan genomen, die onder de aandacht van de betrokken autoriteiten wordt gebracht. In Zwolle vergaderde het andere deel van de Chr. Middenstanders. Zij werden toegesproken door de voorzitter van de Chr. Kruideniers- bond, de heer P. Renkema en na men aan het einde van de bijeen komst eveneens een resolutie aan. Modernen in Amsterdam. In Amsterdam vergaderde het Ne derlands Verbond van Midden standsverenigingen, waar de mid denstand vergeleken werd met het hoofd van Jut. Het uitblijven van de kinderbijslag regeling voor klei ne zelfstandigen werd gehekeld, evenals het plan om de winkels Donderdagsavonds open te houden en vooral het verbod van etalage verlichting tussen 4 en 6 uur. Ook hier werden de nodige moties aan genomen. Algemenen in Rotterdam. De Rotterdamse afdeling van de Kon. Ned. Middenstandsver. kwam in Palace bijeen, waar de voorzitter, de heer L. de Groot er op wees dat de helft van het nationale inkomen via de kassa van de middenstands- bedrijven gaat, zodat de regering rekening dient te houden met deze belangrijke maatschappelijke groep. De heer D. Swanenburg hield ver volgens een inleiding, gevolgd door 12 sprekers van de vakbonden. Ook op deze vergadering werd een re solutie aangenomen. Paoting door communisten bezet TJTOEZEER de reserve gerechtvaardigd is, welke wij in acht genomen *- '•hebben tegenover de overwinningsberichten der Chinese regering, blijkt uit de hernieuwde aanvallen der communisten in het Noorden van de provincie Hopei. Zij mogen tijdelijk door het optreden der nationale troe pen wat zijn tegengehouden, verslagen waren zij allerminst. De commu nisten hebben nu in een radio-uitzending meegedeeld, dat zij Paoting,, de hoofdstad van Hopei, hebben veroverd. Deze stad ligt 140 k.m. ten Zuid-Westen van Peiping. Het provinciale bestuur en het garnizoen van Paoting zijn naar het Noorden gevlucht. EEN LEGERGROEP VERNIETIGD LOUIS S. ST. LAURENT PREMIER VAN CANADA. De nieuwe eerste minister van Canada mr. Louis S. St. Laurent (links) wordt na zijn b!"°e™lng f^pwenst dóor zun den d| chinese Volgens berichten uit Nanking zou- voorganger mr. Wm. Lyon Macken zie King. regeringstroepen een zware nederlaag bij Soetsjou heb ben geleden. Een legergroep zou ver nietigd zijn of gecapituleerd hebben. Overblijfselen van de groep vechten nog, maar van onofficiële zijde wordt toegegeven, dat hun positie hopeloos is. De regering heeft waarschijnlijk 60.000 tot 75.000 man verloren. Twee andere legergroepen, die deze om singelde troepen te hulp wilden ko men, zijn op hun beurti door de com munisten omsingeld. v Men geeft in Nanking toe, dat de communisten bezig zijn de laatste schakels te leggen in de ijzeren ring rond Soetsjou. Het spoorwegverkeer met de stad is afgesneden. De com munisten staan nu op acht k.m. van het vliegveld, de laatste verbinding van de stad met de buitenwereld. De communisten hebben minstens 20.000 man in de strijd om Soetsjou Een nationalistische legergroep, ten Z.W. van de stad rukt op in de richting van Soetsjou, maar vijf communistische colonnes vallen deze troepen in de flanken aan. Volgens berichten uit regeringskringen zijn de communisten bezig zich te her groeperen voor een grote aanval in het gebied van Pengpue tussen Soetsjou en Nanking. NIEUWE DELEGATIE NAAR INDO- NESIë. Teneinde in Indonesië be sprekingen te gaan voeren zowel met de regering van de Republiek als met de federatistische nationa listen en op deze wijze de geschil punten tussen het Koninkrijk en de Republiek op korte termijn langs de weg van onderhandelingen op te los sen, is Zondagavond een nieuwe de legatie naar Indonesië vertrokken, bestaande uit de ministers Sassen en Stikker en ir. Neher. Even voor het vertrek van de Constellation van het vliegveld Schiphol v.l.n.r.: mr. D. U. Stikker, ir. L. Neher, mr. E. M. J. A. Sassen, minister L. Götzen, mi nister mr. J. R. ^1. van Schaik, mi nister-president dr. W. Drees en mi nister mr. W. F. Sohokking. Reis naar Australië gaat niet door AAN KONING GEORGE van Engeland is geadviseerd algehele rust te houden wegens een storing van de bloedsomloop in het rechterbeen. In verband hiermede zijn voor enige maanden alle afspraken van de koning voor officiële gelegenheden afgezegd. Ook is door Buckingham- Palace medegedeeld, dat de reis van de koninklijke familie r lië. en Nieuw-Zeeland voor onbepaalde tijd is uitgesteld. Austra- De dokters hebben verklaard, dat de algemene gezondheidstoestand van de koning, met inbegrip van de toe stand van het hart, geen reden tot bezorgdheid geeft, doch dat „onge twijfeld de inspanning van twaalf ja ren het lichamelijke weerstandsver mogen van de koning merkbaar heeft aangetast". i „Het zou gevaarlijk zijn voor de koning, aldus de verklaring der dok ters, een langdurige reis te onderne men, welke het herstel zou kunnen vertragen en ernstige risico's voor een der ledematen-»zou medebrengen". Naar vernomen wordt, hebben vijf dokters in de afgelopen week de ko ning geobserveerd, nadat deze onge veer twee weken geleden had ge klaagd over gevoelloosheid in de rechtervoet. Naar verluidt zal de koning we! zijn gewone taak blijven vervullen op Buckingham-Palace en onder an dere audiënties blijven verlenen. De koning, de koningin en prinses Sovjets verwerpen plan-Bernadotte CANADA VOOR ERKENNING VAN ISRAëL. In de politieke commissie van de Verenigde Naties, heeft Tsarapkin, de afgevaardigde der Sovjet-Unie, gisteren de voorstellen van wijlen graaf Bernadotte tot verdeling van Palestina van d-e hand gewezen. De gehele wereldpers, aldus Tsarapkin, is het er over eens, dat de plannen van Bernadotte op het Foreign Of fice te Londen zijn uitgewerkt. De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Pearson verklaar de, dat Israël niet zowel het gebied, waarop het krachtens het verde lingsplan recht heeft (de Negeb) als het gebied, dat het door geweld van wapens veroverd heeft (West-Gali- lea) kon bezitten. De Israëlische legers, aldus Pearson, schijnen, in dien zij dat willen, in geheel Pa lestina vaste voet te kunnen krij gen. Indien zij dit deden, zouden zij openlijk de wensen van de interna tionale gemeenschap tarten. De Arabieren moesten echter de doel loosheid erkennen van èen vernieti- gingsstrijd tegen de Joodse staat. Pearson bepleitte de erkenning van deze staat door de U.N.O. ONGERUSTHEID OMTRENT HET LOT VAN MISSIONARISSEN IN CHINA Bij de Katholieke missie in China heerst enige ongerustheid omtrent het lot van de 70 katholieke missio narissen, die zich in Tsi-Nan bevon den op het ogenblik dat deze stad door de communisten werd veroverd. Het betreft hier 42 priesters, gro tendeels Franciscanen (23 Duitsers en 19 Chinezen) alsmede vier Fran ciscaner broeders, 16 Zusters Fran ciscanessen van verschillende natio naliteiten, 4 Duitse zusters van de Congregatie der Onbevlekte Ontvan genis en drie Chinese Liefdezusters Margaret zouden 27 Januari met het slagschip „Vanguard" vertrokken zijn Voor de reis naar Australië en Nieu.v-Zeeland, welke vijf maanden zou' duren. Italië en de Westerse Unie BESPREKINGEN VAN DE GASPERI. De Italiaanse premier, Alcide de Gasperi, die thans te Brussel ver blijft, heeft verklaard, dat hij hoop te, dat Italië in staat zou zijn zich te zijner tijd aan te sluiten bij het voorgestelde Atlantische Pact. Het gaat er slechts om, hoè dit moet gebeuren, zo zei de Gasperi. Sedert zijn aankomst te Brussel heeft de Gasperi vijf maal een be zoek gebracht aan Spaak, de Bel gische premier. Men meent te we ten, dat de ministers gesproken hebben over eventuele opneming van Italië in de West-Europese Unie en eventueel nog te sluiten ver dragen. De Gasperi vertrok gisteravond naar Parijs, waar hij Robert Schu- m'an, de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, zal ontmoeten. Een dringend verzoek Het is zo teleurstellend telkens weer te moeten ervaren, hoe weinig het Nederlandse publiek de wens van Hare Majesteit de Koningin begrijpt, om zich met haar kinderen vrij en ongehin derd onder de mensen te kunnen begeven. Jongeren en ouderen dringen op, kloppen tegen de ruiten van de auto of blijven staren, on danks vriendelijk verzoek, lang zaam dcor te lopeni Elk gezellig, door de prinses jes bedacht plan, zoals bijvoor beeld het doen van boodschap pen iij deze Sint Nicolaastijd of het bezoek aan een dierentuin, leidt daardoor tot een verdrietig resultaat. Nogmaals wordt oud en jong met klem gevraagd de wens van Hare Majesteit de Koningin te helpen vervullen. £en kaJiAelt^e.. Men moet er voor zorgen, niets te doen of te laten uit gewoonte of sleur.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1