Snelle oplossing der Belgische regeringscrisis 45-jaar K. A. B. te Voorhout MAANDAG 22 NOVEMBER 1948 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 LEIDSE MEDICI HELPEN MEDISCH CENTRUM VLISSINGEN. Ten behoeve van de stichting „Me disch centrum Vlissingen" heeft de Leidse medische wereld het instru mentarium geschonken, aldus deelde de burgemeester van Vlissingen mr. dr. B. C. Kolff mede. De schenking is dezer dagen gearriveerd. Het ligt in de bedoeling bij de officiële ope ning van het gebouw Leidse profes soren en studenten uit te nodigen. COLLECTE „SOLE MIO". Zaterdag j.l. werd de collecte ge houden ten bate van „Sole Mio" te Noordwijk. Deze collecte is als zeer geslaagd te beschouwen. Niet alleen de gunstige weersgesteldheid heeft daartoe meegewerkt, maar ook het groot aantal collectanten en de mede werking van de muziekcorpsen der Politie, Nieuw Leven en Werkmans Wilskracht, die geheel belangloos me dewerking verleenden. Zelfs hebben de tamboers van W.W. voor collec tanten gefungeerd. De opbrengst be droeg 3538.84. „SPORTIEF". Aan de leden van de R.K. Dames- en Meisjesgymnastiewvereniging „Sportief". Er zal nu wel geen enkel lid meer zijn, da. niet op de hoogte is van de a.s. gymnastiekuitvoering. En ook zullen alle goede leden en dat zijn er gelukkig heel veel het er over eens zijn, dat onze uitvoering goed. vlot, kortom „af" moet zijn. Het moet zó zijn, dat de toeschouwers na afloop al weer verlangen naar de volgende uitvoering. Maar zoiets gaat niet vanzelf, Daar zijn weken van voorbereiding en oefening voor nodig. De leraren en het bestuur zijn al hard aan het werk; jullie hebben we nodig om de uitvoering zelf tot een groot succes te maken. Daarom doen we nog eens extra beroep op jullie medewerking en sportiviteit: 1. Kom trouw op elke les. oefen serieus, ook al zal het je wei eens wat eentonig lijken; 2. Ondei'werp ze sportief aan de leiding en geef je krachten aan dat onderdeel, waar de leraar je geschikt voor acht. Dan kunnen 'we gerust zijn, dat „Sportief" een geslaagde uitvoering zal geven. Het Bestuur. DERTIG JAAR LEIDSE REDDINGS BRIGADE. Gezellig feest in „De Burcht". Nadat in de afgelopen zomer het dertigjarig bestaan van de Leidse Reddings Brigade reeds met een re ceptie was herdacht, werd gister avond als sluitstuk van deze jubi leumviering een feest georganiseerd in „De Burcht", waarvoor een zeer grote belangstelling bestond. In zijn welkomstwoord constateer de de voorzitter, dr. J. H. Teeuwen, dat de brigade na 30 jaar nog springlevend is. Om dat te blijven is geregelde aanvoer van nieuwe leden nodig, zodat dr. Teeuwen de jongeren onder zijn gehoor opwekte zich aan te melden als lid. Zij, die zich oud en stram voelen, kunnen toch verdienstelijk zijn door dona teur te worden. Spr. bracht dank aan de propaganda-commissie voor het vele werk door hen verricht, o.a. om deze feestavond voor te be reiden. Het programma, dat nu volgde, bestond geheel uit kleine schetsjes en blijspelletjes, allemaal opgevoerd door eigen krachten en onder lei ding van de heer J. Bartelsman. Speciaal het schetsje „Hem kan niets gebeuren" verwierf veel applaus, evenals mej. S. van Amerongen, die een geestig, door haar broer ge schreven, liedje bracht, waarin de lotgevallen van de L.R.B. werden bezongen. De heer B. Langezaal verzorgde met zijn band de entre-act-muziek en bracht daarmede de stemming op het peil, dat nodig is onT een avond plezier* te hebben. Dat men daarin geslaagd is, werd wel bewe zen door het hartelijk applaus, dat de speelsters en spelers mochten incasseren. Dr. Teeuwen kon in zijn dankwoord dan ook namens de hele zaal spreken, toen hij de speelsters in de bloemetjes zette en de regis seur een geschenk aanbood, als waardering voor het gepresenteerde spel. JIU-JITSU-DEMONSTRATIE. Voor een flinke schare belangstel lenden demonstreerden leerlingen van de sportschool Kooreman, teza men met enige dames- en herengas- tën uit Amsterdam en Den Haag, de zelfverdedigingssport bij uitnemend heid, Jiu Juitsu en Judo. Opmerke lijk was bij deze demonstratie het schijnbare gemak waarmede de aan vallen werden afgeslagen en zelfs enige junioren voerden op keurige wijze een serie oefeningen uit op een wijze, die gedegen training deed ra den. Mej. Bregman toonde als enige Leidse demonstrante, dat Jiu Jitsu ook door dames- beoefend kan wor den. Onder aanvoering van onze Olym pische finalist, «de 31-jarige Hagenaar Bram Charité hij werd te Londen, derde en 'daarmede, na twee Ameri kanen, de sterkste man van Europa werd na de pauze tweehandig ge wichtheffen gedemonstreerd in de vormen drukken, trekken en stoten. Charité zelf, reeds negenvoudig Ne derlands kampioen zwaargewicht, stak natuurlijk met hoofd en schou ders boven zijn collega's uit, doch ook de lichtgewichtkampioen, de Hage naar Verheyen, de middengewichten Stalecker en Herberts waren uitge sproken aan de zwaartillende kant, getuigende de navolgende resultaten: drukken trekken stoten Charité 122.5 kg. 120 kg. 155 kg. Stalecker 100 100 130 Herberts 95 90 125 Verheyen 80 85 105 De baten van deze avond kwamen ten goede aan de Niwin. I De Belgische regeringscrisis schijnt haar oplossing gevonden te hebben en algemeen wordt verwacht, dat kabinetsformateur Spaak, die voor de zoveelste maal gezwicht is voor de druk van Katholieken en Socialisten aan te blijven als premier, tijdens de persconferentie, die hedenmiddag zal worden gehouden, de samenstelling van de nieuwe regering bekend zal maken. Hoewel Zaterdag algemeen werd aangenomen, dat een wijziging in de regeringsploeg zou worden aange bracht om het aantal ministeries te verminderen, blijkt Spaak de mening toegedaan, dat dit onder de huidige omstandigheden niet verantwoord is. Slechts het ministerie van voedsel voorziening en invoer, dat zijn taak heëft volbracht, zou worden afge schaft en het hoofd van dit ministe rie, Moens de Fernig, zou een bijzon dere taak toegewezen krijgen bij de bestrijding van de zich in België snel uitbreidende werkloosheid. Het werkelijke slachtoffer van deze regeringscrisis is dus de katholieke minister van justitie, Struye wiens beleid inzake de berechting van de politieke gevangenen aanleiding is geworden tot de huidige crisis. Waar- aanvankelijk werd verwacht dat in zijn plaats een technicus zou worden benoemd, verluidt thans in politieke kringen, dat Spaak voornemens zou zijn een katholiek parlementslid als minister van justitie aan te wijzen. Een ogenblik is er aan gedacht een andere minister van de C.V.P. naar het ministerie van justitie over te plaatsen, doch men heeft hiervan moeten afzien om het evenwicht in de katholiek-socialistische coalitie niet te verstoren. Bij het zoeken naar een snelle op lossing van de crisis heeft men er, volgens politieke kringen, kennelijk rekening mede gehouden, dat de nieuwe regering haar bedrijvigheid slechts gedurende een beperkte pe riode, namelijk tot de eerstvolgende verkiezingen, zal behoeven voort te zetten. Ook de dringende vraagstuk ken, die zich met betrekking tot de binnenlandse en buitenlandse poli tiek voordoen, hebben belanerijk bij gedragen tot de handhaving van de samenwerking tussen Katholieken en Socialisten bij de vorming van het nieuwe kabinet. Verwacht wordt dat Spaak, die deze week niet meer naar. Parijs te rugkeert, zich reeds a.s. Woensdag of Donderdag met de nieuwe rege ringsverklaring tot het parlement zal wenden. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het prop. examen Godgeleerdheid: mej. Th. J. L. Witt- kampf te Leiden en de héren J. C. M. v d. Sluys te Amsterdam en F. B. Adam te Leiden; doctoraal examen Nederlands Indische recht: de heer H. A. von Meyenfeldt te Amsterdam; doctoraal examen geneeskunde: de heren W. v. Ballegoyen de Jong te Wassenaar; P. v. d. Broek te Delft en H. J. Waller te Hilversum; arts examen le gedeelte: de heer F. A. C. Broekmans te Rotterdam; arts-exa men 2e gedeelte: de heer C. W. A. v. d Dool te Kouderkerk a. d. Rijn. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Romaanse taal- en letterkunde (Frans): mej. M. A. Schwarz te Lei den; propaedeutisch examen Godge leerdheid: de heer A. v. d. Klaauw"te Leiden! KYNOLOGENVER. „RIJNLAND". Bovengenoemde vereniging hield Vrijdag in de nagenoeg geheel, be zette bovenzaal van café-restaurant „In den vergulden Turk" een zeer geslaagde filmavond. Na een wel komstwoord van de voorzitter, dr. P. C. Lindenbergh, hield de bekende hondenexpert, de heer Toepoel, aan de handt van de film „Meneer De Bruin zoekt een hond" een zeer in teressante causerie, waarin hij er o.a. op wees, hoe voor elk milieu een pas sende hond gezocht moet worden. Grote honden kunnen zich op een klein bovenhuisje niet uitleven; zij behoeven de ruimte. Tenslotte be sprak de heer Toepoel de verschillen de rassen. Een hartelijk woord van de heer Lindenbergh en een stevig applaus getuigden van de waardering der toe hoorders.' voor het gebodene. EERSTE LEIDSE KLUCHT- EN REVUEGEZELSCHAP. Zaterdagavond gaf het Eerste Leidse Klucht- en Revuegezelschap een cabaretavond in de geheel be zette Stadsgehoorzaal, waarvoor een gevarieerd programma van zang, muziek en dans was samengesteld. Ook werden enige sketches opge voerd, terwijl enkele shownummers waarvan wij vooral het „IJsfeest in Holland" willen noemen, het geheel completeerde. Hoewel er nog wel enkele zwakke plekken in dit programma waren in sommige sketches zat te weinig actie, terwijl ook de conferencier zijn publiek maar matig wist te boeien hebben alle medespelen den zich voor de volle 100 ge geven. Een bal, o.l.v. de heer Alphe- naar, met medewerking van de Gold Star-band, besloot de avond. R. K. Qem. Zangvereniging „Pul- chri StudioLeden, morgenavond worden alle verwacht op de repeti tie. mede in verband voor een be spreking van onze contactavond (St. Nicolaasviering). H. S. Demonstreer Uw rijvaardigheid niet door anderen in gevaar te brengen, maar door beleefdheid. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Judith Elisabeth Maria, d. van W. P. Zwetsloot en J. O wel; Barbara, d. van P. P. Jansen en S. Leugering; Irma Constance, d. van I Heijmans en C. J. Sierag; Helena Maria, d. van G. A. van der Meer en A. C. van Haestriegt; Pieter, z. van W. A. van der Giessen en C. Struik. Overleden: J H. Koppens wednr. 80 j.; J. Haasnoot dr. 27 j.; J. Pee renboom wed. van J. U. Osenga 81 j. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Zuid-Nederlands Toneel brengt „Rond een half millioen". In het kader van het parochieel winterpro- gramma bracht de Stichting „Zuid- Nederlands Toneel" onder directie van Pierre. Balledux, voor een over volle Sint-Josephzaal over het voet licht het prachtig spel in drie bedrij ven „Rond een half millioen' van Jac. Ballings. Dit uitstekend vertolkt spel, dat naast vele ernstige en gevoelige momenten ook verhelderd werd door geestigheden, liet zien de verbazende aantrekkingskracht van het geld, waarmede naast veel goeds ook veel kwaad bedreven kan worden. Het stuk speelt geheel in de sfeer van het Vlaamse platteland. Elsje (Katja Ernst) pleegdochter van de familie Woms, wier verloofde tot oneerlijke daden wordt gedreven teneinde een half millioen in het bezit te krijgen, heeft wel een zeer moeilijke rol in dit stuk. Het moment waarop zij het bedrog ontdekt en haar verloofde weet te dwingen tot teruggave van het geld en tegelijk afziet van haar voorgenomen huwelijk met de be drieger, was wel haar sterkste speel- moment ofschoon ze in he* gehele stuk wel een uitstekend ingeleefd en natuurlijk gegeven spel wist te ge ven. Doka, haar pleegmoeder (Dora Haus) was, hoewel goed in vertol king, wel wat zacht in haar uitspraak, zodat er bij velen, vooral achter in de. zaal wel wat van haar woorden verloren ging. De pastoor (Tom de la Montagne) een figuur zoals die in vele Vlaamse stukken een voorname plaats inneemt, wist helaas voor de belangrijkheid van zijn rol maar een zwak spel te bieden. Dit mocht echter gelukkig de totale indruk niet beïnvloeden. Een ongeëvenaard spel met uitsteken de mimiek en goed geaccentueerde uitspraak bood Pierre Balledux in de rol van Gieleken, de schanenboer, die ook voor de geestige Vlaamse hu mor zorg droeg. Het decor hadden we gaarne wat meer aangepast gezien aan de sfeer van het stuk. Het was wat te koud voor een gezellige warme Vlaamse sfeer. De heer C. J. Win- nmghoff sprak namens de parochiële raad van overleg een welverdiend dankwoord. Woensdagavond wordt dit stuk herhaald. Personalia. De heer A. H. C. v. Elk is geslaagd voor het examen candidaat-commies der dir. belastin gen. HAZERSWOUDE Getrouwd: C. J. Kraan en P. van Amsterdam; Th. Mooij en W. van Harskamp. Overleden: Arie Hirschman 67 j. Mond en klauwzeer. De vee houder C. A( van D. alhier, heeft aan gifte gedaan dat onder zijn vee de besmettelijke ziekte Mond- en Klauwzeer voorkomt. KOUDEKERK Bazar-opbrengst. De bazar voor een Chr. Verenigingsgebouw heeft opgeleverd een netto bedrag van 3250.Een mooi partijtje stenen! OUDE-WETERING KOPEREN PASTORAAT De parochianen van Oude-Wete- ring hadden hun huis getooid met de driekleur en pauselijke wimpel. Ook van de kerk wapperde deze vlagge- tooi. Pastoor Saraber vierde zijn kope ren pastoraat. Het altaar wa^ met witte chrysanten in een heerlijke feesttooi gestoken, 's Morgens om half 8 een gezamenlijke H. Commu nie der parochianen tot intentie van hun herder. Om 10 uur plechtige Hoogmis opgedragen door de jubila ris met pater v. d. Salm als diaken en kap. Hartog als sub-diaken. Het zangkoor voerde, o. 1. v. de heer P. H. v. d. Bosch, op verdienstelijke wijze dc Missa Pontificalis van Pe- rosi uit. Het orgel werd bespeeld door de heer J. van Berkel. Na de H. Mis werd gezongen het jubellied „De Priester" van L. Dobbelsteen. Na de Hoogmis verzamelde zich het kerkbestuur met het kerk-comité in de pastorie. De heer Rotteveel als oudste kerkmeester sprak hier pas toor toe. Tevens wex-d het parochie cadeau aangeboden, bestaande uit een schrijfmachine en een boekwerk in twee delen van Rogier „Het Ka tholicisme in Nederland". Van half een tot half twee maakten vele paro chianen van dc gelegenheid gebruik cm haar pastoor met zijn jubileum geluk te wensen. Des avonds om 7 uur celebreerde de jubilaris een plechtig danklof, geassisteerd door pastoor S. Lïgthart en pater v. d. Salm. Pastoor Ligthart hield een feestpredicatic en zeide, dat de pa rochianen er goed aan hebben ge daan dit feest te vieren. Immers een koperen feest is een feest van liefde. Dat viert men uit dankbaarheid. Veel goeds heeft pastoor in die 12^ jaar voor de gelovigen gedaan. De predikant vroeg het gebed der gelo vigen voor hun herder. ROELOFARENDSVEEN Uitvoering „Marjatta" Zater dagavond werd in het veiligsgebouw voor een 600 donateurs een uitvoe ring gegeven door de gemengde to neelver. „St. Pancratius" Deze avond stond reeds in het teken van het 40- De K. A. B. te Voorhout heeft feestelijk het 45-jarig bestaan'der plaatselijke afdeling gevierd. Na de H. Mis van half 7, tot in tentie der afdeling, had het traditio neel ontbijt plaats. Het parochiehuis was deze keer zeer smaakvolver sierd. Vele emblemen sierden de wand. Ruim 200 leden namen aqn het ontbijt deel. Onder de genodigden merkten wij op de burgemeester en wethouder Lindeboom, de besturen van de R.K. middenstand en L.T.B. en vele anderen. Allen werden door de voorzitter welkom geheten spe ciaal ook kapelaan Blonk de docent van de ontwikkelingscursussen der K.A.B. uit Sassenheim. Het uitgangs punt van zijn toespraak was St. Wil- librord hoe St. Willibord ons ten voorbeeld moet zijn door zijn onver moeide werklust. Het is voor 'n mens plicht om te arbeiden omdat dit voor de mens een van de voonaarmste middelen is om God te dienen. Voor de zondeval is de arbeid nu eenmaal een straf dikwijls zwaar om te dra gen maar toch kunnen wij ons door de arbeid heiligen mits wij eerst de arbeid zelf heiligen. Spreker stelt Christus als voorbeeld hoe Hij als zoon van een timmerman de arbeid heiligde terwijl nog vele voorbeelden uit het Evangelie werden aange haald. Hierna richtte de burgemeester zich tot de aanwezigen. Spreker vond het een grote eer bij dit 45-jarig jubileum het woord te mogen voe ren. In aansluiting op de woorden van voorgaande spreker over de ver wording der ai'beid liet spreker zien hoe ook de Paus juist hierover zijn grote encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno uitvaardigde als uitbouw der sociale verhouding. Van de woorden K.A.B. gaat een diepe betekenis liit. Spreker zette in een korte formu le uiteen wat organisatie betekent, en liet zien dat het doel niet alleen van materiële waarde is, maar dat het doel der K.A.B. is, de sociale rechtvaardigheid, een doel wat nader jarig bestaan, want de voorz. v. h. uitvoerend comité ter voorbei'eiding van het toneelconcours,, verbonden aan dit jubileum, de heer Jac, van Berkel sprak het openingswoord Spr. maakte hierin gewag van de bij zonderheid een tonee'concours te mogen meemaken, want nog nooit is Roelofarendsveen dit ten deel geval len. Tevens zullen de donateurs bij dit jubileum 3 uitvoeringen krijgen waarvoor de trilogie „Marjatta" door A. v. d. Lugt, is gekozen. Deze trilo gie speelt in de wouden van Noorwe gen. Dit ontroerende gegeven werd op meesterlijke wijze weergegeven. Vooral boer Tammers Marjatta en Semke, de oude schaapherder, von den een buitengewoon goede ver tolking Deze ""of wil echter aan onze waardering voor alle andere spelers ook het sluitings- en dankwoord van niets te kort doen. Terécht werd dan de heer van Berkel, meerdere malen door een langdurig applaus onder broken en kreeg regisseur Th. Wes- selman nog een complimentje apart voor zijn vaardige regie, kunstige de corschildering, en het daarnaast nog veiwul'en van een hoofdrol als boer vopr een passende muzikale omlijs ting. Moge „St. Pancratius" ons nog meer zulke avonden schenken! ZOETERWOUDE Sint Jans Fanfare. Op het solis ten-concours te Voorschoten behaal de de leden van de Sint Jansfanfaire mooie successen. De heer Dick Blok land. Alt Sax., verwierf in de Ere- afdeling het hoogst aantal, 130 punten van het concourse De heer J. P. Le lieveld, bariton behaalde een le prijs in de afd. uitmuntendheid met 102 p. De heer G. Hagen, als sax., een 2e prijs met 88 p. en de benjamin van het concours de 10-jarige Piet de Boer, piston, werc'. voor zijn ijver be loond met een le pr. met 112 punten en een zilveren medaille. Het kwar tet van 2 pistons, trombone en tuba kon niet uitkomen; de le pistonnist had door een ongeval een vingerbles sure op liep. UIT DE OMGEVING HILLEGOM Bloembollenexport naar Zuid-Afri- ka. De invoer van bloembollen in Zuid-Afx-ika is niet verboden. Nieuwe deviezenrestricties met terugwerken de kracht zijn vastgesteld. Iedere im porteur kan tot 30 Juni 1949 non- sterling-valuta ontvangen (toewij zing), echter niet hoger dan 50 pet. van hetgeen hem in 1947 wei-d toe gekend. Het hoofdkantoor der Ned. Bank voor Zuid-Afrika is aangewe zen voor de uitvoering van dit de- viezenbesluit. Voor orders, die na November zullen worden uitgevoerd moeten ten spoedigste aanvragen voor deviezen worden ingediend ten einde vertraging te vooi'komen. Geboren: d. van M. S. Hekker Meijer; d. van A. M. A. de Groot Raamsveld; d. van G. J. Prinsvan den Berg; z. van J. C. Jansenvan Loon; z. van G. W. KleijnBakker; d. van A. P. H. ZijlmansVermaas; z. van A. T. JansenSmeding; z. vah M. van Riekvan Kampen; z. van L. M. van BakelBuckens; z. van M. van der BenAangeenbrug. Getrouwd: M. Aniba en M. F. Lub- be; B. J. M. Kiphardt en E. C. Goe- mans; H. M. Berbee en J. A. Weijers; J. M. van Bakel en J. van Rooden; H. van Rode en D. Beek. Overleden; C. Stijnmanvan Ber kel vr. 69 j. NOORD WIJKERHOUT Oranjevereniging Voor de ver- gadex-ing van de Oranjevereniging, was de belangstelling miniem. Slechts een 20-tal leden had aan de oproep van het bestuur gehoor gegeven. Er had een verkiezing plaats van een bestuurslid in de vacature J. Ver werd uiteengezet. Aan de gedachte: alles tot eer van God, moet in het organisatie-leven steeds alles onder geschikt gemaakt worden. Bij ontstentenis wegens ziekte van de voorzitter, richtte de secretaris van de R.K. middenstand, de heer J. Angevaere, woorden van gelukwens tct het bestuur der K.A.B. „Wij heb ben elkaar nodig en wij hopen dan ook op een steeds hechtere samen werking." De voorzitter dankte de sprekers voor hun sympatieke woorden en de leden voor hun. grote opkomst. Eén ding moet hem van het hart. Hij hoopte op de volgende bijeenkomst zonder ontbijt op een even grote op komst. Om half drie had de reeptie plaats. De zaal was in een bloemenparadijs herschapen. Mooie bloemstukken za gen we van de N.K.J.B. afd. Voor hout, St. Deus Dedit, R.K. Vereniging Spoor- en Trampersoneel St. Ra- phaël afd. Voorhout, de heer en me vrouw Botsv. Schaik, van de Bouw vakarbeidersbond St. Joseph, Over heidspersoneel St. Paulus, de Propa- gandadienst en de R.K. Midden standsbond. Verschillende besturen van K. A. B. afd. uit de omgeving gaven acte de présence. De heër Keizer bracht als eerste met zijn jongens- en mannenkoor, zijn bijna traditionele repertoire ten gehore, geaccompagneerd op de piano door de heer Schols. Hierna nam de heer Beelen als voorzitter van het feestcomité het woord, om het bestuur met enige welgekozen woorden te complimen teren. Hij wierp een terugblik in het verleden op het ontstaan der K.A.B. afd. Voorhout, hoe deze afdeling be gon in 1903 met 67 leden en nu pl.m. 300 leden telt. Voor de bestuursleden ieder afzonderlijk had hij enige waarderende woorden. Als feestgave werd aangeboden een mooie medail- leka^t, met een speciale herinnerings penning. De secretaris van het feest comité de heer L. v. d. Lans, tevens voorzitter van de grootste onderafd. SI. Deus Dedit, prees de goede sa menwerking» Ook de burgemeester had nog een kernachtig woord van gelukwens, terwijl de pastoor een woord van schoor. Door het bestuur was can- didaat gesteld de heer D. Algera. Door een aantal leden was nog een candidatenlijst ingediend vermelden de als candidaat de heer P Laros, Julianaplein. Na de stemming bleek dat de heer Algera 16 en de heer P. Laros 7 stemmen had verkregen zodat de 'heer Algera gekozen is. Hierna kwam aan de orde verkiezing aftr. van de heren J. P. -v. d. Ploeg Nic Slingei'land P. A. Duivenvoor de en M. G. v. Parera. Er waren geen candidates'ijsten ingediend, zo dat de aftx-edenden herkozen waren. Tof leden van de kas commissie voor het nazien van de boeken van de penningmeester werden aange wezen de heren G. Musegaas, Noor- dermeer en Th. v. d. Meer. Hierna deed de voorzitter enige mededelingen omtrent de feestvie ring in het komende jaar. Hij zeide, dat in een bestuursvergadering deze feestviering reeds is besproken. Het plan is 4 Mei de dodenherdenking te houden en -op 5 Mei de verjaar dag van H.M. de Koningin te vieren omdat 30 April in 1949 op een Za terdag valt. Tegelijk wordt dan op 5 Mei de Nationale feestdag van de bevrijding gevierd. Op deze laatste dag worden dan 'grote kinderfees ten gehouden welke anders in Sep tember plaats vonden. De volks feesten worden dan later gehouden 2 dagen in September en wel op een Woensdag en Donderdag. Dit pjan, aldus de voorziter heeft de goed keuring van de burgemeester, ere voorzitter van de Oranjevereniging. De leden die aanwezig waren, kon- zich geheel met dit plan verenigen. Alleen de heer Westrik wilde weten of de O.V. dan niets op 30 April deed Na enig over en weer gepraat, waar bij tot uiting kwam dat de O.V. er van overtuigd is dat een der mu ziekcorpsen ter plaatse zoals al tijd voor de O.V. ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Ko ningin een concert zal geven was de heer Westrik tevreden geste'd. De heer Musegaas verzocht er voor te zorgen dat dit concert niet op het Julianaplein doch op het Dorpsplein gegjeven wordt. SASSENHEIM Herwonnen Levenskracht Door het plaatselijk comité werd gister avond in het KSA-gebouw een lief dadigheidsuitvoering gegeven. Zij heeft er goed aan gedaan een Sas- senheimsi-evuegezelschap voor het voetlicht te brengen. Vele inwoners komen hier op af en dezen kunnen dan tevens kennis nemen van H.L. doet. Is het u bekend dat H.L. na de bevrijding al meer dan f 3.000.000 heeft uitgegeven? Dat zij nog heel veel geld nodig heeft en ve'en nog wachten op uitzending? Dat het aan tal T.B.C.-gevallen na de oorlog schrikbarend is gestegen? Dat hulp dit gevaar te bezweren een dringen de eis is? Na het welkomstwoord van de ere voorzitter van H.L., de heer J. Schra- ma, aan de stampvolle zaal werd het doek gehaald voor het revue gezelschap dat een programma vol afwiseling bood. Een revue Speciaal voor H.L. gemaakt. Wat het beste of meeste geslaagd was zouden we niet kunnen zeggen. Zang, declama ties, muziek en schetsen wisselden elkaar af op een wijze die alle lof verdient. Een prima verzorgd de cor verhoogde het geheel. Bijzon der in de smaak viel het woning probleem waar een familie door haar buitengewone levenswijze nooit geen „last" krijgt van inwoning. Het extra nummer van „The black Stars J die ook de pauze vulden met enige xylophoon-soM was een verrassing die gewaardeerd werd. De heer J. Schrama dankte hgt gezelschap en sprak de wens uit dat het moge gloeien en bloeien. Een enthousiast applaus van het publiek onderstreepte dit. Heden avond zullen de aanwezigen weer geniéten. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond). RUSTIG WEER. Droog weer met weinig wind en vannacht op vele plaatsen nacht vorst en vorming van nevel of mist. Overigens wisselende be wolking. Iets lagere temperatu ren dan vandaag. hulde, gelukwens en dankbaarheid sprak en de wens uitte, dat de K.A. B. nog vele jaren vruchtbaar zal blij ven werken voor Kerk en Maat schappij. Tevens deelde spreker me de, namens de bischop dat Mgr. ver hinderd was naar Voorhout te ko men, maar gaarne zijn beste wensen uitsprak. Hierna bracht dc muziekvereni ging „St. Caecilia" het. jubilerende bestuur een muzikale hulde. Namens Herwonnen Levens kracht sprak een hoofdbestuurslid, de heer Versun en namens het ver- bondsbestuur de heer in 't Veld. Deze bood het bestuur een enveloppe met inhoud aan, om naar eigen idee te besteden. De heer H. v .d. Lans, als plaatselijk voorzitter van H. W. L. roemde de spontane samenwerking. De heer P. v. d. Werf sprak namens de propagandaclub. De voorzitter dankte allen voor de spontane uiting van medeleven. Hij wierp gaarne enige felicitaties terug aan het adres van de pioniers, en wenste als zodanig de heren F. An- gevare en F. Salman als echte vete ranen geluk. De clou van deze feestdag was wel de opvoering van de revue „Door dik en dun". Hierover waren de ver wachtingen gespannen. Maar het heeft de stoutste verwachtingen ver overtroffen. Wat hier gepresteerd is door amateurs grenst .aan het onge looflijke. Dé zang stond onder leiding van de heer Keizer; de regie had de heer J. Valsveld. Gelachen, uitbundig v/erd er gelachen om de grollen en grappen van Flip cn Flap, genoten van de zang en muziek. Het was af wisselend ernstig en komisch, een goed geheel, waarvan allen volop ge noten hebben. VOORSCHOTEN SOLISTEN-CONCERT „ST. LAURENTIUS". Gisteren heeft de jubilerende Voor- schotense Harmonievei'eniging „St. Laurentius" haar solisten-concert vervolgd en besloten. Het was een prettige, drukke muziekdemonstratie met hoogte- en dieptepunten. Zo wa ren er in de ere-afdeling twee so listen die 130 punten behaalden, maar ook werd het diepte-record van 70 punten genoteerd. Het was reeds bij elven toen de voorzitter van het werkcomité de oud-dirigent M. Lakeman, het con cours sloot met dank aan allen, die tot het welslagen hadden bijgedra gen, speciaal aan dc jury, de pianist en de vele deelnemers. Deze sluiting met woorden wei'd gecompleteerd door sluiting met muziek. De jubilerende harmonie bezette het toneel en speelde een tweetal masen en een ouverture De prijswinnaars van gisteren wa ren: ere-afdeling, D. Blokland (Zoe- terwoude) met alt, 130 p., A. C. Koks (Loosduinen) bet klarinet 130 p. Afd. uitmuntendheid, J. G. van Gent (Loösduinen) met alt-sax, 130 p. Eerste afd. I. Verbruggc (Vlaardin- gen) ihet Dugle, 118 punten. Tweede afd. T. Spaan (Houthem) met sax-sopraan. 108 p. Derde afd., A. II. Oostrum Jr., (Houthem) piston, 129 punten. Pater Laetantius O. Cap. Vrij dag, 19 October, maakte de Z. E. Pa ter Laetantius, directeur van het Se minarie der pater Oapuicijnen te Voorschoten, doctoraal examen in de Rechten aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, en slaagde cum laude. ZOETERMEER Ondertrouwd: J. Rolffs 23 jaar It Kerkrade en H. A. Verschoor 21 jaar te Zoclermeer. Mr. M. Ch. dc Jong is afgetre den als voorzitter van dc Vereniging van reclasseringsinstellingen. In zijn plaats is benoemd rjr. E. L. M. H. baron Speyart van Woerden. LAATSTE BERICHTEN JUBILEUMJAAR VAN Z. H. DE PAUS. Het gouden priesterjubileum van onze Paus zal zoals bekend, gevierd worden op 2 April a.s. Op die dag zal Z.H. dc plechtige Jubileummis op dragen in de Kerk van Maria Mag- giore of in de Kerk, toegewijd aan de patx-oon van de Paus, de H. Euge- nius aan de Via delle Arti, welke aldus in gebruik genomen zou wor den. Op Hemelwaartsdag, 26 Mei 1949. zal een Apostolisch Protonotarius, '.n het portaal- van de St. Pietersba^eliek s'.aande plechtig voorlezing doen van de Pauselijke Bulle, -welke het H. Jaar 1950 aankondigt. Intussen zal het jubileumjaar van Pius XII ge kenmerkt worden door een reeks heilig- en zaligverklaringen, waar onder de heiligverklaring van de Zalige Jeanne de Lestonnac op 16 Mei a.s. Tijdens deze p'echtigheid zal in de kapel van de H. Sebastianus in de St. Pietersbasiliek het monument van Pius XI worden onthuld. AUTO MET ZOUTZUUR IN BOTSING MET VRACHTAUTO. Hedenmorgen tc ongeveer 9.00 uur is nabij de Hoornbrug te Rijswijk een vrachtauto, geladen met zoutzuur, in botsing gekomen met een andere vrachtauto. De wagen met zoutzuur sloeg om en de chauffeur, de heer K. van der Meer uit Delft, is met grote moeite uit de cabine gehaald. De wagens zn practisch niet te be naderen, door de aanwezigheid van de grote hoeveelheid zoutzuur op de weg. Het verkeer ondervindt grote stagnatie.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3