I SCHOORSTENEN Bespreking van verschillende belangen der veehouders NEP. KATH GRAFISCHE BOND Veertig jaar geleden begon bij „Futura" de victorie MAANDAG 22 NOVEMBER 1948 L)E LE1DSK COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 7 GEESTELIJKE BEDEVAART. Van 30 November tot en met 8 December wordt in dit jaar de vier de Novene tot O. L. Vrouw van Lour des gehouden. Alle leden van de. Geestelijke Bedevaart tot O. L. Vrouw van Lourdes worden aange spoord in deze negen dagen hun ge bed te verenigen, om de hulp en voorspraak van O. L. Vrouw in te roepen en af te smeken voor 'hun eigen eeuwig en tijdelijk welzijn, voor het verkrijgen van het katho liek geloof voor onze niet-katholis- ke landgenoten, voor de vervolgde geloofsgenoten in andere landen en voor de bekering van Rusland. Ook zij, die niet lid zijn van de Geeste lijke Bedevaart tot O. L. Vrouw van Lourdes, worden hiermede opgewekt, deel te nemen aan deze novene. Wie onder hen wil aansluiten bij de Gees telijke Bedevaart, moge zich schrif telijk wenden tot het Secretariaat. Singel 381. Amsterdam. C. De aan dacht wordt nog gevestigd op de advertentie in dit blad. GAAN WIJ VACANTIE SPREIDEN? Het congres inzake vacantiesprei- ding in tijd en in ruimte zal op 18 December a s. gehouden worden in de rolzaal, Binnenhof te 's Graven- hage. Het algemene aspect van het pro bleem der vacantiespreiding zal wor den ingeleid door oud-minister ir. H. Vos, over de vacantespbeiding en het onderwijs spreekt de heer F. Th. v. d. Maden, de sociaal-economische zijde wordt belicht door de heer B. G. F. Bupis beiden van het Centraal Planbureau, ir. J. P. Fokker van de rijksdienst voor het nationale plan, zal tenslotte het probleem van de vacantiespreiding in de ruimte be handelen. SAMEN UIT, SAMEN THUIS Voor het Bijz. Gerechtshof in Den Haag stond terecht W- M- S. uit Aals meer. Verdachte, die in het voorjaar van 1942 met een aantal Nederlandse collega's, waaronder ook een zekere S., nabij een vliegveld in Frankrijk werkzaam is geweest, zou met laatst genoemde aan de Duitse opzichters aldaar medegedeeld hebben, dat de aldaar werkzaam zijnde Nederlandse arbeiders geregeld luisterden naar de uitzendingen van de Engelse radio, welk toestel in een in de omgeving zich bevindende woning was opge steld, hadden geluisterd. Ook zou zijn medegedeeld, dat met naar Ne derland met verlof terugkerende werklieden, heimelijk brieven van hun collega's hadden medegenomen. Verdachte ontkende stellig deze mededelingen persoonlijk te heb ben gedaan. De bewuste brief, waarin dezé mededelingen wa ren vervat, was door S. geschreven. Verd. die dit schrijven maar gedeel telijk scheen gelezen te hebben heeft er mede zijn handtekening onder gezet. De Proc. fiscaal, die in zijn requi sitoir de gevolgen van deze verra dersdaad schetste, waardoor een aan tal arbeiders na voor een Duits ge recht te zijn gedaagd, veroordeeld zijn geworden en van hun vrijheid beroofd, eiste een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. De raadsman, mr. A. A. Eygen- raam, stelde in zijn pleidooi de vraag wie van de twee hier feitelijk de schuldige is. Daarbij wees hij er op, dat S. die de brief had opgesteld en verzonden heeft, de eigenlijke straf toekomt. Nochtans is deze reeds geruime tijd op vrije voeten. Derhal ve drong pl. met klem op vrijspraak voor zijn cliënt aan en, zo het Hof niet tot overtuiging van diens on schuld mocht komen, verzocht hij, met het oog op 's mans physieke toe stand, om een zo mild mogelijk von nis. Uitspraak op 2 December a.s. VEEHOUDERS IN DE L. T. B. MEDISCHE MISSIEZUSTERS AAN DE GOUDKUST GEVESTIGD. De eerste „Medische Missiezusters" zijn te Berekun, Afrikaanse Goud kust, aangekomen. Zij werden inge haald door afgevaardigden van alle dorpen, die hen naar hun tehuis ge leidden. Daar hebben deze zusters, die de doctorstitel in de medicijnen verwierven, een drukbezochte kli niek, welke dag en nacht open is. In Nederland is het initiatief tot de stichting van de betreffende con gregatie genomen in navolging van de Belgische „Medische Hulp aan de Missies", destijds opgericht door Pa ter Lebbe. De Congregatie heeft reeds kloosters in verscheidene landen, o.m. in Engeland en de Verenigde Sta ten. Zaterdag kwam de vakgroep vee houders van de L.T.B. in vergade ring bijeen in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem. In een duidelijke en uitvoerige rede, waarvan wij reeds een verslag hebben gegeven, schet ste de voorziter, de heer M. P. van der Weyden de toestand, waarin de veehouderij thans verkeert en de problemen, die daaraan izijn ver bonden. De secretaris, mr. Vermeulen, liet in een gedocumenteerd verslag het jaar 1947 de revue nog eens passe ren, een jaar, dat ten gevolge van de buitengewone droogte en de war- gunstig genoemd kon worden. Met voldoening mocht hij constateren, dat de actie tegen de aanleg van een vliegveld in de Haarlemmer meer geslaagd is, ofschoon een uit breiding van Schiphol uiteraard niet verhinderd kon worden. De voorzitter onderstreepte volkomen een opmerking uit de vergadering, dat het bestuur in de toekomst zijn standpunt ten opzichte van bepaal de kwesties beter vooraf dan ach teraf kon bepalen. Dan wist de re gering tenminste, wat men aan de veehouders had. Hij wees de verga dering ér echter wel op, dat de za ken niet altijd zo gemakkelijk lig gen als het schijnt. De .opmerking werd ook gemaakt, dat de tarieven voor het inspuiten tegen mond en klauwzeer nog al eens verschil1 en, waarbij men zich afvroeg, waarom er daarenboven nog omzetbelasting moet betaald worden. Ir. de Ridder, de secretaris van de veehouderijcommissie van de Stichting van de Landbouw, gaf van een en ander een verklaring, waarbij hij zeide dat de tarieven ook elders reeds een punt van bespreking heb ben uitgemaakt. Ten laatste heeft men de prijs voor inspuiting bepaald op f 2.25 voor volwassen en f 1.75 voor jong vee. Wat de omzetbelas ting betreft merkte hij op, dat men terecht daartegen een actie zou kun nen voeren, daar de inspuiting niet alieen een boeren-, maar vooral ook e enalgeme enb^ang is. Misschien is er iets bij de minister van finan ciën te bereiken. De verkiezingen, die daarna aan de prde kwamer. leverdén niet veel moeilijkheden op, daar alle bestuurs leden, die periodiek moesten aftre den, werden herkozen. Toen de heer van der Weyden de verkiezing an een voorzitter aan de orde stelde jaf de vergadering spontaan en on der donderend applaus te kennen, dat men ook voor de volgende pe riode de heer van der Weyden als zodanig in functie wiMe zien, zo dat de stemming achter wege kon blijven. De heer Kampschöer, voor zitter van de L.T.B.feliciteerde on der grote bijval van de aanwezigen I verkiezing in het vakgroepbestuur en in de Tweede Kamer. Hij ver klaarde de vergadering daarbij te vens, dat het hoofdbestuur zich in tensief bezig hield met de toekoms tige positie van de veehouderij in het verband van de Benelux, en dat alle mogelijke kwesties terdege worden onderzocht. De huisslachting Een kwestie die bij de behande ling van de ingekomen voorstellen noga1 een punt van bespreking vormde was die van de huisslach ting. Men zag n.l. graag, Ndat de huisslachting opnieuw zou verde digd worden, waarbij de Kring-Lei den het hoofdbestuur verzocht een nieuwe poging daartoe te onderne men. Indien het in de andere pro vincies wel mogelijk is, waarom dab niet1 in Zuid- en Noord-Holland? De voorzitter laakte in scherpe bewoor dingen de huidige tostand, maar was overigens van mening zoals ook reeds in het prae-advies. was vastge legd dat de kans van slagen met een nieuwe procedure practisch uit gesloten is. We scfhijnen niet op gewassen te zijn tegen de tyrannie van een keurmeester en enkele grif fie-ambtenaren. De boeren schijnen er voor de ambtenaren te zijn, en niet de ambtenaren voor de boeren Men steMe voor om allemaal zon der meer thuis te slachten en de keurmeester daarvan tevoren op de hoogte staTen. Het bestuur zou de zaak nog eens onder de loupe nemen. platteland vormen deze een groot gevaar voor de schapen. Daarom verzocht men het bestuur gedaan proberen te krijgen, dat men recht krijgt deze honden onschadelijk te maken. Nu bestaan er in verschil lende gemeenten verordeningen, die het de politie mogelijk maken op te treden tegen loslopende honden. Op 24 Maart van dit jaar conclu deerde echter de Haarlemse kanton rechter, dat het verbod van de ge meente Heemstede om een hond los op de openbare weg te doen verblij ven rechtsgeldig is, doch dat de daaraan verbonden bepaling zq na opvanging af te maken iedere rechts kracht mist. Op die manier wordt het dus wel moeilijk met succes te gen deze honden op te treden en daarom achtte het bestuur het wen selijk om eens contact op te nemen met het ministerie van Justitie. In sommige gemeenten zo bleek uit de vergadering is een veehouder echter wel gerechtigd een hond dood te schieten, maar daar stelt men de zaak anders, n.l.: de veehouder schiet de hond niet dood, maar ver dedigt zijn vee! De melkprijs. Een uitvoerige discussie ontstond er over de huidige melkprijs. Krach tig protesteerde men tegen het feit, dat de regering alle prijzen heeft verhoogd en juist die van de melk heeft verlaagd. De voorstellen dien aangaande kwamen hierop neer: tij dige bekendmaking van de melk prijs en deze gebaseerd op de be rekening van het^L.E.L Het was n.l. een gewoon verschijnsel, dat de overheid de prjjs op 18 cent stelde, wanneer het L.E.I. haar op 20 cent had berekend. Waarvoor zo vroeg men zich af zou het L.E.I., een instelling, die zo veel kost, nog kun nen dienen, als men nimmer resul taten ziet? Het bestuur merkte in zijn prae-advies op, dat tijdige pu blicatie inmiddels is geschied. Ten aanzien van de prijsbepaling door de overheid bracht het naar voren, dat het L.E.I. alleen de kale kostprijs berekent zonder onder- nemingsloon. De prijs met inbegrip van het ondernemingsloon wordt door de minister bepaald. De moei lijkheid is echter, dat de kostprijs berekeningen van het L.E.I. de laat ste jaren op bepaalde punten aan vechtbaar zijn geweest. Geleidelijk zullen deze wel beter worden, met als gevolg, dat het L.E.I. steeds be ter gedocumenteerd voor de dag zal komen en de critiek van overheids wege wel zal verminderen. Tenslotte sloot het bestuur zich aan bij de wens van de vergadering om er bij de regering op aan te dringen de berekening van het L.E.I. als grond slag voor de m'elkprijs aan tt nemen. Gezondheidsdienst. Over de gezondheidsdienst voor het vee, waarover in het begin reeds een en ander gezegd was, was men niet tevreden. Men wilde de stichtingsvorm weggenomen zien en daarvoor in de plaats een vereni ging, waardoor ook de veehouders hun stem zouden kunnen laten ho ren. De veehouderijcommissie in de Stichting, zo deelde de heer Paar- dekoper uit Zoeterwoude mee, heeft deze reorganisatie reeds als eis ge steld. Ontstemd was men ook over de onkosten, die de gezondheidzorg met zich mee bracht. Men meende, dat het geldelijk wel wat minder kon, gezien althans de hoge bedra gen, die verschillende veeartsen jaarlijks incasseerden. De heer Slot uit Westwoud was het er volkomen mee eens, maar wees er op, dat er te weinig veeartsen zijn. Zij kunnen het werk niet af en moeten zich veelal beperken tot inspuitingswerk, terwijl een klinische behandeling vèelal uitgesteld moet worden. Ter illustratie vertelde hij, dat er alleen reeds in Zuid-Holland 1736 koeien met open t.b.c. nog niet uit de vee stapel zijn genomen. De vergadering behandelde tot slot nog verschillende voorstellen betreffende distributie-zaken, vee- afzef en aanhouden stierkalverën, vervoerbewijzen enz. 'TYPOGRAFEN hebben onze bijzondere sympdthie. Zij zijn het immers met wie wij dagelijks samenwerken en zonder wie er geen courant verscheen. Want het is niet voldoende er op uit te trekken, copie te ver garen en binnengekomen nieuws te verwerken, het moet ook gezet, ge corrigeerd, opgemaakt, gestypt, gedrukt, verpakt en verzonden worden, UB, yruiB u.j»». van ub uu.c.ec. alvorens het de lezers bereikt. Het was daarom niet alleen een plichtma- de herkozen voorzitter met zijn her- ^s.,f e j e^enzeer °nze sympathie, die ons gistermorgen Loslopende honden. Ook de loslopende honden brachten de vergadering in beroering. Op het naar de Kath. H.B.S. dreef, waar de Leidse afdeling van de Ned. Kath. Grafische Bond haar veertig jarig bestaan vierde. nen kan dan met God, van Wien alle goeds komt en Wiens zegen zichtbaar op het werk van de bond gerust heeft. Daarom stroomde om kwart voor negen de kapel van de Kath. HB.S. tot in de uiterste hoeken vol met leden en hun dames, om aan wezig te zijn bij de plechtige Hoog mis1, tot intentie van de overleden en levende leden van de afdeling, door de geestelijke adviseur opeedragen Een klinkende feestviering En laten we het nu maar direct zeggen: We hebben er geen spijt van gehad onze Zondagmorgen en een deel van de middag aan dit jubi leum besteed te hebben. Niet alleen omdat de mensen met wie wij dage lijks omgaan hun feest vierden want er waren er natuurlijk ook vele uit rotogravure-, handels- en boek- drukkersbedrijven maar vooral omdat daar een stemming heerste, zó prettig, zó blij en opgewekt, als op een nuchtere, mistige November- Zondagmorgen maar zelden voor komt. Er was reden tot feestvieren en vele sprekers hebben in verschillen de toonaarden de lof bezongen van de jubilerende afdeling en de gehele bond, die zoveel goeds gedaan heb ben voor de grafici onder de katho lieke arbeiders. Zij waren immers de eersten die een collectieve arbeids overeenkomst voor hun leden bereikt hebben en ook thans zijn hoofd- en afdelingsbestuur ijverig in de weer om de belangen van de leden zo goed rpogelijk te behartigen. En omdat er reden tot 'feestvieren was, heeft de feestcommissie gemeend het dan maar goed te doen ook. Dat die commissie daarin geslaagd is, mo ge uit de volgende regels blijken. Een goed begin. Het ia en blijft een waarheid, dat men zo'n dag niet beter begin- Kapelaan W. Bende werd hierbij geassisteerd door pater A. Stringa, leider van de Credo-Pugno-club, als diaken en pater de Bruyn, O.F.M., als subdiaken. Acblyten waren ge- requireerd uit de jongere leden. De schola van het Sleutelkoor der St. Petrusparochie zette aan dit H. Misoffer luister bij, door de meer stemmige Mis voor jongens- en man nenkoor van Perosi, o.l.v. de direc teur-organist Rijnbeek, op voortref felijke wijze uit te voeren. Vanzelf sprekend naderden velen op deze morgen tot de H. Tafel. Broodjes met muziek. In de grote gym.zaal stonden lange tafels gedekt en terwijl Jan Gordijn z'n rappe vingers over de piano liet glijden en met z'n rythmisch wuiven de haardos de K.A.B.-symhonie di rigeerde. zocht en vond hoewel een beetje krap ieder een plaatsje. Kapelaan Bende- gaf het sein tot aanvallen en binnen de kortst mo gelijke tijd werd schaal na schaal ge ledigd. Daarvoor had de voorzitter, de heer C. J. Stokkermans, een welkomst woord gesproken speciaal tot de geest, adv., de paters Stringa en de Bruyn, de afgevaardigden van de niaatseliike K.A.B., de heren van Oyen en Speel, de bonds-secr., de heer W de Zwager, een deputatie van de Alg. Ned. Grafische Bond, de he ren de Jong en Masurel, de vertegen woordigers van de Vakstudie in. Unie verband, de heren Siardin en Lammens, en de afgevaardigde van het Sociaal Fonds, de heer Cossee. Later voegde ook de bondsvoorzitter, de heer B. Leyn. zich bij de gasten. De voorzitter sprak over de voor trekkers in de bond. die na „Rerum Novarum" de strijd tegen kapitalis me en liberalisme begonnen waren, en stelde de 20 pionniers van Leiden ten voorbeeld aan de ruim 200 leden van thans. De heer Leyn wees od de samen werking van kapitaa1 en arbeid, waarbij de klassenstrijd is uitgeban nen, omdat onze beginselen zijn ge baseerd op rechtvaardigheid en lief de. Hij bood een feestgave onder cou vert aan en een „tegel van verdien ste" aan de ijverige afdelings-secre- taris, de heer W H. J. Overdiik. die. even daarvoor in een proclamatie de aanwezigen kond had gedaan van het heugelijke feit dat deze dag gevierd werd en de geschiedenis, die daaraan vooraf gegaan was. 2 van 40 en 3 van 25. Inmiddels hadden de broodjes plaats gemaakt voor koffie en gebak, wat de voorzitter een gerede aanlei ding vond enkele jubilarissen in het zonnetje te zetten. De heren H. A. N. van Remundt en J. L. Vorst vierden hun veertigjarig jubileum als lid van de bond, terwijl de heren P J. Schou ten, J. de" Does en J. Fasel 25 jaar onder het vaandel van „St. Jan" ge lopen hebben. Voor allemaal was er een oorkonde, voor de twee oudsten bovendien een boek, waaraan de bondsvoorzitter voor de twee veer tigjarigen de tegels van verdienste toevoegde. Het werd tenslotte een „spraakwa terval". (De koffie had inmiddels het veld geruimd voor de ere-wijn). De secretaris van het bondsbestuur sprak over „vuurvreters van de eerste da gen", waarna namens de jubilarissen de heer van Remundt dankte voor de huldiging. „Jongelui, vakstudie!!!" was zijn besluit. PATER MAURITIUS LANS TOT ABT GEKOZEN. Tweede abt uit één gezin. Pater Mauritius Lans O.C.S.O. is ge kozen tot abt van de abdij van Our Lady of the Holy Trinity nabij Huras- ville (Ver. Staten). De nieuwe abt is geboren te Haar lem in 1887. Van jongsaf had hij een grote belangstelling voor de botanie en legde hij zich dóa -op toe. Nadat de familie Lans zich in Warmond had gevestigd, was hij leerling op de Hor tus Botanicus te Leiden. In 1908 ver trok hij naar Amerika en werd be last met de leiding van het Doheny- palmen-conservatorium te Los Ange les. In 1917, op 3(J-jarige leeftijd trad hij in de Orde der Cisterciensers van Strenge Observantie (Trappis ten). Opgenomen in de abdij «Gethse- mani in Kentucky legde hij in 1923 zijn plechtige geloften af en werd in 1925 priester gewijd. In 1937 werd hij prior van de nieuwe abdij, in Utah gesticht. Thans is hij tot abt gekozen van O.L. Vrouw van de H. Drieëenheid, gelegen in de bergen van de staat Utah in de United States. De naam van de staat heeft de toewijding van de abdij bepaald. Het devies van de abdij is namelijk: Ut Trinitas Ado- retur Ilic (Opdat de Drieënheid hier aanbeden worde). Pater Lans is de vierde priester uit een gezin van 10 kindoren en uit dat gezin de tweede abt. Zijn oudere broer reeds ontslapen was abt van de Achelse Kluis. Ook de andere priesterbroers, waarvan de een intrad bij de Carmelieten en de ander bij de Witte Paters, zijn overleden. Een van zijn zusters, ingetreden bij de Witte Zusters, is thans overste van een klooster in Tanganyka (Afrika). De huldiging van de vijf jubilarissen Stokkermans. Van links naar rechts Vorst, Fasei en de Does. door de afdelingsvoorzitter, de heer de heren Schouten, v. Remundt, Foto v. d. Horst. De heer van Oyen vroeg meer be langstelling voor het werk van de standsorganisatie. Zijn voorganger, de heer W. de la Rivière, veertig jaar geleden voorzitter van de Leidse Kath. Volksbond, had de eerste stoot gegeven bij de oprichting van de Leidse afdeling van de Grafische Bond. Hij wenste de afdeling nog vele jar<p, onder het vaandel van St. Jan, te mogen strijden voor God en Kerk, voor Vorstin en Land. Verschillende oud-leden deden nog een duit in het zakje, herinneringen aan „Futura" werden opgehaald, waarna kapelan Bende kort, zoals altijd de rij van sprekers sloot met er op te wijzen, dat de vergaderin gen even goed bezocht dienden te worden als deze feestochtend Als het gouden feest gevierd wordt, beloof de hij (als pastoor!) vast en zeker aanwezig te zijn. Toen Jan Gordijn daarna onver moeid „Hup, Holland, Hup" in zette, herinnerde men zich dat iede re ordentelijke Nederlander om drie uur aan de radio moest zitten. Dies werd er snel gesloten en d° schitte rend geslaagde feestochtend in de huiskamer voortgezet met België— Holland". VERGADERING „ST. ANTONIUS". Woensdagnacht 24 Nov. a.s. te 12 uur houdt de Ned- RK. Bond vgn Ho tel-, Café Restaurant Geëmpl. ,.St. Antonius" zijn maandelijkse leden vergadering, welke gehouden wordt in het Cafe van de heer H. Rooyak- kers, Korevaarstraat 11, alhier. Gezien de belangrijke mededelin gen van het bestuur o.a. sociale be langen van ontslag- en loonkwestie, vacantie uitbetalingen, welke alle in de afgelopen maand zijn besproken ?n behandeld, wordt de opkomst van e leden, vanzelfsprekend R K. r.iet- leden, dringend genoemd. Bij het agendapunt „St. Nicolaas- feest" doet het^bestuur op alle leden een laatste dringend beroep, tot het spoedige inzenden van hun invulfor- mulier, op particulieren en winkeliers voor het toe zenden van hun gelde lijke en natura giften. Gedenkt het mooie werk, dat de R.K. Bond „St. Antonius" voor uw kinderen doet en voor de bescherme lingen 'van de Zusters Carmelitessen en de „Schrijverkes" van Pastoor Smitz. Kom aan Vrienden en collega's steunt deze actie, giften en gaven, hoe klein ook, kunnen bezorgd wor den bij de secretaris-penningmees ter van „St. Antonius", Maresingel 48 alhier of telefonisch bericht 22898, (liefst /oor 2 uur n-m.) R.K. Collega's en ongeorganiseer den, vergeet niet de vergadering op .Voensdagnacbt 12 uur te bezoeken; -et is in het belang van u en uw ge- :in. R.K. Bioscoop- en Theaterperso- neel, ook gij zijt op deze vergadering welkom. Hoog het vaan van „St. Antonius." Het Bestuur. HET GEHEIM) VAN DË DOOR AGATHA CHRISTIE 57) Met een niet bepaald gelukte imi tatie van de joviale gastheer stond Lord Caterham van tafel op, mom pelde iets over een bespreking met zijn rentmeester en ging de kamer uit. In de hall zag hij Virginia de trap afkomen. „Zal ik je gezelschap houden bij het ontbijten?" vroeg hij galant. „Neen, dank u, ik heb in bed ont beten. Ik was vanmorgen zó slape rig." Ze gaapt. „Misschien een slechte nacht ge had? „Neen niet wat je een sleche nacht noemt In sommige opzichten zelfs een zéér goede nacht. O, Lord Ca terham" ze stak haar arm dooi de zijne en kneep hem even in de hand „ik heb het hier toch zo heerlijk! U bent een schat, dat u me uitgenodigd heeft." „Dan blijf jc dus nog een poosje, niet? Battle heeft de... quarantaine opgeheven, maar ik zou dolgraag zien, dat jij nog wat bleef... Bundie ookj" „O, ik blijf natuu^ijk. Lief van u, dat u me vraagt, hoor!" Lord Caterham zuchtte „Wat scheelt eraan?" vroeg Virgi nia. „Heeft de een of ander u soms gestompt of gebeten?" „Dat is het hem juist," zei Lord Caterham neerslachtig. Virginia keek hem verwonderd aan „Je hebt, bij geval, geen zin om me een schoen naér mijn hoofd te gooien? Neen, ik zie het al. Enfin, niets aan te doen trouwens van geen belang." Lord Caterham schuifelde neer slachtig dwars de hall door naar zijn „sanctum". Virginia verdween door een zijdeur naar de tuin. Op het terras bleef ze staan en ademde met volle teugen de frisse pittige October^ucht in. Na een der gelijke nacht was dat een verkwik king Opeens schrok ze. Hoofdrecher cheur Battle stond naast haar. De man had er de laatste tijd een handje van om zich zonder behoorlijke waar schuwing uit niets te materialise! a. „Goede morgen, mrs. Revel. Uitge rust, hoop ik?" Virginia schudde haar hoofd. „Neen, maar het is de moeite waard gewees!" zei ze. „Wat is een beetje slaap in vergelijking met zulke emoties! Het enige is dat het gewone leven nu een beetje saai lijkt." „Daar, onder, die ceder, is het heerlijk rustig en koel," zei de poh- tie-beambte, „zal ik daar een stoel voor u neerzetten?" „Als u vindt, dat dat het beste is, wat ik kan doen.gaf Virginia met een ernstig gezicht ten antwoord. „U bent buitengewoon vlug van begrip mrs,. Revel. Ja het is zo, ik wou u graag even spreken." Hij tilde een lange rieten ligstoel op en droeg hem over het grasveld naar de bewuste ceder. Virginia ging hem met een kussen onder haar arm achterna. „Een gevaarlijk plekje dat terras,'* zei de detective, toen ze samen in de schaduw zaten. „Dat wil zeggen, a's je een gesprek wil voeren, waar het op aankomt." „U maakt me weer nieuwsgierig, hoofdrechei-cheur." „O, deze keer is het niets bijzon ders." Hij haalde een groot zilve ren horlog^ uit zijn vestzakje en raadpleegde het: „Half elf! Over tien minuten moet ik naar Wyvern Abbey om aan mr. Lomax rapport uit te brengen. Dus nog tijd genoeg. Ik wou u alleen vragen of u me wat meer over mr. Cade wilt vertellen." „Over mr Cade?" Virginia was bij die vraag ge schrokken maar ze hield zich goed. „Ja, waar u hem voor het eerst ontmoet hebt en hoe lang u hem al kent, enzovoort, enzovoort." Battle stelde zijn vraag heel ge woon. Zijn toon verschilde niets van de conversatietoon van twee men- die genoeglijk met elkaar ergens in d'. schaduw zitten. Maar hij keek haar niet aan. En juist die nietige bijzonderheid gaf Virginia te den ken. ,^Die vraag is moeilijker te beant woorden dan 'u denkt," zei Virginia, na een stilte van een minuut. „Hij heeft mij een poos geleden een grote dienst bewezen..." Battle viel haar in de rede. „Voor u verder gaat mrs. Revel, heb ik u nog iets te zeggen. Gister avond, nadat mr, Eversleigh en u weggegaan waren, heeft mr. Cade me alles verteld... van die brieven van de man, die in uw huis dood geschoten is". „Wat!" bracht Virginia er met moeite uit. „Ja, en dat is zeer verstandig van hem geweest. Het voorkomt heel wat misverstand. Maar één ding heeft hij mij niet verteld... en dat is, hoe lang hij u gekend had. Nu heb ik, wat dat betreft, een soort theorie. En nu mag u zeggen, of ik het daarmee- aan het rechte eind heb. Mijn theorie is, dat u hem die avond, toen hij aan uw huis in Pont Street aanbelde, voor de eerste keer zag. O, ik zie al dat het zo is." Virginia gaf geen antwoord. Voor het eerst voelde ze een soort van angst voor de man met zijn breed stug gezicht in zich opkomen. Nu begreep ze, wat Anthony bedoeld had, toen hij van BatFe beweerde, dat hij permanent wakker was. „Heeft hij u nooit iets van zijn verleden verteld?" vroeg de rustige stem door. „Waar hij geweest is, vóór hij in Zuid-Afrika was, be doel ik. In Canada? Of nog daar voor in Soedan? Of van zijn kinder jaren?" Virginia schudde sprakeloos het hoofd. „En toch zou ik er mijn hoofd on der durven verwedden, dat hij heel wat te vertellen heeft. Dat gezicht van hem liegt niet en dat is het ge zicht van een man, die een avon tuurlijk leven heeft geleid. Ja, als hij wou zou hij u heel wat kunr n vertellen." „Als u iets over zijn verleden we ten wiH," opperde Virginia, „waarom telegraféert u dan niet aan die vriend van hem, James MsGrath?" „Hebben we al gedaan. Maar die zit ergens in het binnenland. Kijk eens hier, mrs. Revel, dat verhaal over zijn verblijf in Boejoewayo is v-aar. Maar ik zou zo graag willen weten, waar hij daarvoor geweest is. Die betrekking bij Castle had hij pas een maand." Hij haagde voor de tweede maal zijn horloge te voor schijn. „Tijd! Ik moet weg. De auto zal wel al voor zijn." Virginia keek hem na tot hij in huis verdwenen was. Maar ook daarna bleef ze bijna onbeweegliik zitten. Ze had maar een wens: dat Anthony zou komen en dat die haar raad zou geven. Maar in de plaats van Anthony kwam Bill, een ga pende, landerige Bill. Ge^kkig dat ik je eindelijk eens alleen treft," begon Bill veronge lijkt. „Nu kunnen we eens rustig praten."' „Maak het kort en pijnloos, Billy, „Waarom? Heeft iemand je on aangenaam behandeld?" „Neen, niet bepaald onaangenaam. Mijn hersenen binnenste buiten ge keerd, anders niet. Maar ik voel me, of een olifant op me is gaan lig gen." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2