Opnieuw de strijd België-Holland Zullen de Oranje-duivels hun ongeslagen na-oorlogs record handhaven? Oranjeploeg kwestbaarder dan ooit Roozenburg leidt thans met 5 pnt. Keiler en Ghestem op de tweede plaats ZATERDAG 20 NOVEMBER 1948 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Y/OOR DE DERDE MAAL DIT JAAR zullen de vertegenwoordigende ploegen van Holland'en België elkaar in heftige voetbalstrijd ont moeten. Een gebeurtenis, die nog nimmer is voorgekomen, wanneer men tenminste de semi-officiële of Olympische wedstrijden uitschakelt. Op 14 Maart van dit jaar vond de ontmoeting in het Beerschot-stadion te Deurne plaats, de returnmatch werd op 18 April in het Feyenoord- stadion te Rotterdam gespeeld en., en beide wedstrijden eindigden in een gelijk spel, resp. 11 en 22. vens de grondslag legde voor het uit eindelijke resultaat: een 33 gelijk spel. Daarmede bewees hij tevens hoe 'n enkele speler het verloop van 'n wedstrijd kan beïnvloeden. Tenslotte de nieuwe ster van de Rode Duivels, spil Carré, een van de coming-men van België. In de .wed strijd tegen Frankrijk toonde deze Luikse speler zich een stevige stop- perspil, waarop zijn medespelers kunnen bouwen. Al met al 'n elftal, waarop de Bel gen terecht al hun hoop gevestigd hebben en misschien niet ten onrech te rekent men in België thans nog meer dan vroeger eindelijk weer eens op 'n overwinning. Inderdaad, be schouwt men d»; kwaliteiten der spe lers individueel en in ploegverband, dan kunnen we niet aan de indruk ontkomen, dat het Belgische spel ook nu nog technisch beter is dan dat van het Oranje-elftal. Maar dat was bij de vorige wedstrijden ook reeds het geval en desondanks liet Oranje zich niet kloppen. Ook nu nog staan de kansen van het Nederlands elftal niet hopeloos, hetgeen bij 'n nadere beschouwing der spelers moge blijken. Belgen zinnen meer dan ooit op revanche Onze voorbeschouwing bij de laat ste wedstrijd eindigden we destijds als volgt: „Als men ons vraagt wat deze nieu we HollandBelgië-ontmoeting zal gaan brengen, dan antwoorden we, dat het een volkomen open strijd is, waarbij onze kansen niet ongunstig staan. Niet ongunstig hierom, omdat de Belgen overtuigd zijn, dat ze de Oranjemannekens nu „kunnen heb ben"; niet ongunstig ook, omdat de polianders weten, dat ze moeten vechten om een overwinning te be halen en dat ze deze niet zullen be halen, wanneer er gespeeld wordt als in AntwerpenEn dat het kan, daarvan zijn we overtuigd." Het resultaat werd men weet het wedercm een gelijk spel en daarmede wera de traditie voortge zet, dat de Nederlandse ploeg in de na-oorlogse ontmoetingen tegen Bel gië ongeslagen bleef: driemaal wer den de Rode Duivels verslagen, drie maal ook bleef de kamp onbeslist. En opnieuw en nog sterker leeft bij de Belgen de hoop, we zouden bij na zeggen het bewustzijn, dat ze de Oranjeduivels „kunnen hebben", maar het vooruitzicht op de uitein delijke afloop is toch ook weer even onzeker. ANOUL 't Is maar, het lijkt ons,.dat de Bel gische ploeg niet onaanzienlijk ver sterkt is Joor de opname van nieuwe jonge krachten'. Vijf spelers zijn vergeleken bij de wedstrijd in Rotter dam vervangen. Het zijn Thirifayt, Audenaerde en Torke Lemberechts die door opgelopen blessure niet op gesteld kon worden in de voor hoede, Erroelen en de Buck in de middenlinie. De kern van.het elftal is gehandhaafd en daarvan noemen we in de eerste plaats doelman Meers en de beide backs Anoul en Aernouts, in de middenlinie Henriet en in de voorhoede midvoor Mermans en rechtsbinnen v. Steelandt. Over de kwaliteiten van deze ge handhaafde spelers behoeven we eigenlijk niets meer te zeggen. Jefke Mermans is 'n doorgewinterde voet baller, misschien niet van de grootte van 'n ster als Raimond Braine, maar toch een die het de Oranje-ver dediging danig lastig kan maken. Het feit, dat hij speciaal naar Rotterdam kwam om het spel van zijn tegen stander Texdouw te bestuderen, wijst erop, dat hij zich in alle opzichten op deze ontmoeting heeft voorbereid. Ongetwijfeld jammers is het, dat Torke Lemberechts niet van de partij kan zijn, maar naar het zeggen van Belgen, die het weten kunnen, moet Appelthans van St. Truyen een goed vervanger voor hem zijn en daarop is met v. Steelandt naast hem een goe de kans. Evenwel, in Wilkes op het middenveld, aanvoerder de Vroet in de halflinie en SchijVenaar als back zal de Belgische rechtervleugel het toch zeker niet gemakkelijk hebben. Ook de linkervleugel der Belgen is uit het goede hout gesneden. Begin nen we maar bij Anoul, een verdedi ger, die zijn mannetje staat. Dat heeft hij in de wedstrijden tegen Oranje, maar ook in andere ontmoetingen reeds bewezen. In zijn club, de F. C. Luik, in de voorhoede spelend, gaf hij ook in de ontmoeting tegen Frankrjjk in Parijs daarvan blijk, toen hij bij een 31 achterstand voor de Belgen naar voren trok en in zijn eentje doelpuntte, waarmede hij te- Terlouw, de Ned. spil van wien veel zal afhangen. het „duveltje uit het doosje" zijn plaats weer ten volle waard zal zijn. Rest dan tenslotte Roosenburg Het feit, dat hem weer een kans ge geven is tegenover Appel zal hem misschien inspireren zijn herverkie zing eer aan <:e doen. En aan het slot van deze spelers revue komen we weer terug op de mogelijke kansen voor beide ploegen. We zien wederom met vertrouwen de komende strijd tegemoet. De Bel gen zijn optimistisch, misschien zijn ze te optimistisch.De Nederlanders weten, dat Ze het in „de hel van Deurne" niet cadeau zullen krijgen, dat ze zich ten volle moeten geven Lenstra, Wilkes, Rijvers, de hoop der Oranje-voorhoede v. Raa!te die Kraak vervangt. De Oranje-achterhoede is van de gelijke structuur. Dat bewees zij in de oefenwedstrijd te Rotterdam, toen zij wellicht zo nu en dan met Vat kunst- en vliegwerk stand wist te houden tegen de stormram der Rot terdamse voorhoede, die gedurende een uur een heftig offensief op het doel van het Bondselftal gaande hield. Van de verdediging en mid denlinie was Möhring ongetwijfeld de minste. Hij bleek nog allerminst in de conditie, die hij vóór het hem overkomen ongeval bezat. Blijft dan over de voorhoede, waar in Lenstra en Wilkes ieder voor zich de einduitslag zou belangrijk kunneri beïnvloeden. We hopen slechts, dat Faas Wilkes zich tot het uiterste zal geven. Dan is hij altijd goed voor twee doelpunten doelman MEERT Van Clavan, gesteund door aanvoer der De Vroet, mogen we ongetwij feld veel activiteit verwachten. Rij vers viel in de oefenwedstrijd enigs zins uit de toon, vergeleken bij het van hem in internationale wedstrij den bekende spel. Speciaal zijn plaat sen was niet erg gelukkig, maar in de internationale sfeer van Deurne, wetend wat er op het spel staat en wat er du„ ook van hem gevraagd wordt, mogen wë vertrouwen, dat ENGELS ELFTAL TEGEN ZWITSERLAND. Het Engelse elftal, dat op 1 De cember op het Arsenal-terrein tegen Zwitserland zal spelen, is als volgt samengesteld: »Doel: Ditchburn (Tottenham). Achter: Ramsey (Southampton) en Aston (Manchester United). Midden: Wright (Wolves) aanvoer der, Franklin (Stoke) en Cockburn (Manchester United). Vóór: Matthews (Blackpool), Mor- tensen (Blackpool), Milburn (New castle),. Haines (Westbromwich Al bion) en Fenney (Preston). Reserve: Rowley (Manchester United). Er zijn dus vier veranderingen aan gebracht in het elftal, dat tegen Wa les speelde: doelman Swift is vervan gen door Ditchburn, Ramsey komt op de plaats van de gewonne Scott, Haines vervangt S. Hackieton en Cockburn is verkozen boven Ward. Ditchburn, Ramsey en Haines spe len voor het eerste mee in een lan- denwedstrijd, maar alleen de keuze van Haines is een verrassing. CARRé Te veel optimisme kan evengoed tot 'n nederlaag leiden en reeds eerder werd eeri debacle de beloning voor hoopvolle verwachtingen. Morgen dus weer BelgiëHolland in Deurne met al de onzekerheid, de nerveuse spanning, de soms fanatieke hartstocht, aan deze wedstrijden eigen en die juist «daarvoor aan de wedstrijden tussen deze nabuurstaten zulk een bijzondere bekoring geven en met belangstelling worden tege moet gezien. Tenslotte de opstelling: BELGIë Onder deze titel geeft het Gentse „Volk" een beschouwing over het Nederlands elftal en daarby worden de verschillende spelers onder de loupe geno men aan de hand van hetgeen zij in de oefenwedstrijd te Rot terdam presteerden. Daarbij v/ordt o.m. het spel van verdediging en middenlinie kwetsbaarder dan ooit gekwali ficeerd, terwijl het oordeel over de voorhoede als volgt luidt: Wilkes was Zaterdag noncha lant, zo nonchalant, dat hij wel op de zenuwen werkte, maar ja Wilkes is nu eenmaal Wilkes, de man waarvan een paar flit sen voldoende zijn om het hele boeltje op stelten te zetten en zelfs een match te winnen. Hij ook was het, die het Bonds elftal de zege bezorgde, maar niettemin weer die persoonlijke indruk liet waarmede een ploeg niet steeds en altijd is gediend. Hetzelfde gold voor de dyna mische Rijvers, het kleine zwer vertje uit de ploeg die zich steeds op Wilkes oriënteerde maar ziederogen verzwakte om dat hij evenmin risico's wilde lo pen en nu eenmaal een zeer zware taak had. Anders is Rij vers nog steeds de onstuimige dribbelaar en drijver, met schijn bewegingen en korte vlugge pasjes die een verdediger uit zijn lood stampen, maar wanneer wij de gevaarlijkste moeten aandui den dan blijft het voor ons de schotvaardige Fries, Lenstra, een speler, waarvan men nooit goed weet wat men er aan heeft, die het balletje meester blijft in alle omstandigheden en dank zij een uitzonderlijke techniek met twee voeten, zo gevaarlijk op doel schiet, dat hij ons inzins de man blijft, welke steeds de overwin ning in zich kan dragen, de zui vere match winner dus met een natuur welke moeilijk te ontcij feren valt. Voeg daar nu aan toe, dat Clavan, de nieuweling voor de meesten van ons, een sterke buitenspeler is die alle kwali- ook aardig op doel kan schieten, dan zal meteen de beoogde in druk verwekt zijn: Nederland heeft een sterke voorlijn, maar een voorhoede, welke zich ons inziens ook gemakkelijk moet laten prangen door verdedi gers, welke mekaar onderling verstaan en het schaduwen niet verwaarlozen, zoals vele Neder landers. Wü zijn overtuigd, dat alleen het aanklampen van aard kan zijn om de Nederlandse voorhoede tot peuterigheid en breedte-spel aan te zetten, met een Wilkes en een Rijvers die daar precies hun zwakke kant hebben. Wat Roozenburg als volgende nieuweling zal vermogen, dat weten wij niet precies, doch met Appel had Carré een makke lijke taak gekregen, tenzij wan neer het om „koppen" ging, daar waar men Roozenburg als athletisch en technisch veel be ter onderlegd voorstelt, wat nog sterker de nadruk legt op het gevaar, dat noodakzelijkerwij- ze van deze Oranjespelers moet uitgaan. Lugdunum De opstelling van Lugdunum voor de a.s. Zondag te spelen oefenwedstrijd tegen ASC is als volgt: doel: van Oudshoorn, achter van Pijlen en .van Berkel; midden Vol kers, van Es en Pardon; voor Quist, van Berkel, Verseput, Verhoeven en Douma. MEERT AERNOUTS ANOUL COPPENS CARRé HENRIET APPELTHANS, v. STEELANDT, MERMANS, CHAVES, MANNAERTS O CLAVAN, WILKES ROOSENBURG, RLJVERS, LENSTRA DE VROET TERLOUW STOFFELEN SCHIJVENAAR VAN BUN VAN RAALTE. Reserve voor België: Dedopt, Hendrinkx, de Buck en Govard. Voor Nederland: Landman, Möhring, v. d. Tuyn en Schaap. BRIDGEN D.D.S. In de 5e ronde van de club-viertallencompetitie waren de uitslagen als volgt. Team v. Heusden wint van team v. Delft met 40 pnt. Team Verboog wint van team v. Ber ge Henegouwen met 32 pnt. Team Been wint van team Parmetier met 3f- pnt. Team Aalbersberg wint van team mevr. v. Tuyn met 24 p. Team Siem wint van team Eichhorn met 38 pnt. Voor de bondscompetitie won team Scheffens (DDS) van team Broekman (Alphen) met 10 pnt. Jubileum bridge drive in Alphen. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de A.B.C. is Vrijdag avond in Hotel Central een grote bridge drive gehouden onder leiding van de heren P. Koren en C. van Winkel. Door de grote dee'name ge ven wij alleen de eerste prijswin naars. Ie klasse A: G. Kaptein"yv. J. v. d. Octelaar, Nhout; B: Broekman Ottens Alphen; C.: J. van Giessen jr J. van Boon, Bodegraven: D.: Nie- vaartKiel, Leiden; E.: C. C.J. A. van BeekA. Burggraaf, Bodegraven 2e klasse C.: Mevr. v. d. Starde Vrind, Leiden; G.: Dames AartsDe kens, Boskoop; H: W. Zijerveld Vriesekoop, Alphen; K.: G. Boer mevr. J. A. Loef. Boskoop; L. Echt paar Zwart, Alphen en M.: van SchaikKoster, Nhout. Ziekte in 't gezin Bij kou op borst en keel inwrijven met Dampo. Groten bij griep en zickgevoel bovendien een „Mijnhardtjc" nemen KORFBAL KON. NED. KORFBALBOND N.H. Ie klas: Wester kwartier DED, RohdaKoog Zaandijk, Swift Archipel, OosterkwartierBlauw Wit. Z.H. Ie klas: HKV—Deetos, GKV Het Zuiden, RozenburgOns Eiber nest, Vicus OrientisOSCR. 2e klas B: Algemene—Ons Eiber nest II Vicus Orientis IIGKV II, CVympiaanSpangen, FluksBaren- drecht. Heren Tresling-beker: Leiden II HOCKEY KON. NED. HOCKEYBOND Kieviten, Leiden IIIAmsterdam IV, ZuidwijckGHC II. Dames Amsterdam-beker: Zuid wijck IIAeolus II, Leiden IILeo- nidas II, ZuidwijckAsvion. HANDBAL De Bataven Zondag a.s. zullen de dames-e'ftallen 1 cu 2 de strijd aanbinden tegen Hios 1 en 2 op het terrein aan de Buurtweg te Wasse naar 'srmiddags om 2 uur. Vertrek per fiets of gele tram om 1 uur van af Stationsweg. WIELRENNEN. Swift-combinatie. Na de gehou den wedstrijden (najaarscompetitie) werd de uitslag als volgt: A. klasse: 1 R. Riethoven 34 pnt.; 2 Joop Riet hoven 28 pnt.; 3. P. Bouthoorn 20 pnt. B.-klasse: 1 J. v. d. Fits 40 pnt., 2 B. Kruit 26 pnt.; 3 R. Wallet 24 pnt.; C-klass: 1 en 2 G. Mokkenstorm en G. Vreeswijk, beiden 28 pnt.; 3 M. La ken 22 pnt. Junioren: 1. D. Nieu- wenburg 39 pnt., 2 A. Vermeulen 33 pnt.; 3. C. Barning 18 pnt. Zondag a.s. wordt in het Witte 1-Iuis, Hoge Rijndijk een contact-ocn- tend gehouden ter inleiding van net winterseizoen. Tevens worden nade re gegevens gedaan in verband met de kampioenschappen van Nederland op de Home-trainers, welke op 19 De cembèr te Rotterdam worden verre den. DAMMEN L.D.C.H.D.C. Het eerste, twee de en derde tiental van de Hoornse Damclub (Alphen aan den Rijn) speelde een wedstrijd tegen het dito van de Leiderodrpse damclub. Er is van de Alphense zijde helaas sleöht. gespeeld, hetgeen wel duidelijk tot uiting komt in de eindcijfers, welke zijn voor het eerste tiental 515, voor het tweede 416 en hetzelfde cijfer geldt voor het derde tiental. A.D.C. I verliest van R.D.C. I. De tweede thuiswedstrijd heeft de Alphense Dammers geen succes ge bracht. Met een 10—8 overwinning gingen de dammers uit de bollen streek huiswarats. Het tweede team van de A.D.C. deed het beter en wist R.D.C. II een 137 nederlaag toe te brengen. Het derde team van ADC moest in RDC III ook al de meerdere erken nen en verloor met de cijfers 119. L.D.V. Voor de le klasse com petitie speelde het le tiental van L.D.V. tegen S.D.V. I en won met 128, terwijl LDV 2 enigszins te leurstelde, na de mooie prestatie van enkele weken geleden tegen Noord- wijk, door met 119 va^ KWZ 1 te verliezen. Door deze nederlaag is het 2-jarige kampioenstiental, dat dit jaar door omstandigheden verzwakt moest uitkomen, uitgesloten voor de hoogste titel. De volledige uitslagen luidden: W. Krom (SDV 1)—B. Slegtenhorst (LDV 1) 2—0, Y. de Jong—J. W. Huisman Jr. 11, P. HavermanW. Heemskerk 02, A. J. v. DuynJ. Klinkenberg 02, L. J. de JongA. Sladek 2—0, Th. Bode—P. v. d. Stel 11, A. LangelaanI. Teleng 02, N. DennijsJ. Zaalberg 11, C. Roos—P. v. Leeuwen 02, J. Cou- veeS. v. d. Wijngaard 11. Th. Uijttenbogaard (LDV 2)J. v. d. Plas (KWZ 1) 2—0, W. Harland— P. Meijvogel 02, J. v. d. MeijChr. Heemskerk 11, H. de WaterA. v. Duij ven voorden 11. E. Klinken bergG. Pluijmgraaff 20, J. Ver meulenA. v. d. Plas 11, J. Mole naarD. Meijvogel (res.) 11, W. de RoodeP. v. Beelen 02, J. DreefJac. Pluijmgraaff 11, C. KlinkenbergD. Zuijderduijn 02. OM DE WERELD-DAMTITEL De uitslagen van de gisterenavond te Heerlen gespeelde partijen zijn: RoozenburgPost 2-0, LarosDemes- maecker 2-0, RostanPerot 0-2, Ver- poest—Ghestem 0—2, Chiland—v. d. Staay 11. Het klassement luidt thans: 1. Roo zenburg 14 pnt., 2, 3. Keiler en Ghestem 9 pnt., 4. Verpoest 7 pnt., 5, 6, 7. Chiland, Laros en v. d. Staay 6 pnt., 8, 9. Perot en Post 5 pnt., 10 Demesmaecker 2 pnt., 11. Rostan 1 punt. i De Antwerpenaar Verpoest opende tegen de wereldkampioen Ghestem met 3228. door Ghestem beant woord met 2024, waarmee een va riant werd ingeleid, die ook Keiler gaarne toepast. Er werd geruime tijd volgens de theorie van deze variant gespeeld en de stand bleef tot de aanvang van het middenspel volko men gelijk. Door fijn berekend tem- pospel kwam Ghestem daarna in het voordeel en enige zetten later paste hij zijn geliefde manoeuvre toe, n.l. het doorstoten van een centrum-schiif naar veld 29 Er ontstonden toen al lerlei dreigingen en tenslotte kon Verpoest verlies van een schijf niet voorkomen. Hij verdedigde zich hardnekkig, maar de wereldkam pioen behandelde het eindspel op zijn sterkst en won vrij spoedig Door de ze overwinning ie Ghestem gelijk ge komen met Keiler met 9 pnt uit 6 partijen, terwijl Roozenburg 14 pnt. heeft uit 7 partijen. Verpoest is door deze nederlaag uit het leidende pe loton gedrongen en de striid om de le plaats gaat voorloni" uitsluitend tussen de 3 favorieten Roozenburg, Keiler en Ghestem. De Zwitser Rostan be«?on zijn par tij tegen de Fransman Perot met de variant Chefneyx van de 3228 ope ning, waarop een theoretische voort zetting volgde. Rostan. die tot oo he den slechts 1 pnt. heeft behaald, bleek ook in deze pariii niet opgewassen tegen het moeii'ike spel, dat Perot hem opdrong. Zonder ongelukken door de opening heen gekomen, maakte hij in het middenspel enkele fnuties, waarvan Perot gebruik maak te om wit's- centrum totaal uit elkaar te rukken Rostan's lang*1 vleugel kwam in een hopeloze positie, een ogenblik later moest hij een schiif verliezen en spoedig daarop de partij. De partij tussen de Fransman Chi land en de Rotterdammer v. d. Staav werd eveneens met 3228 geonend. waarop zwart met 1823 antwoord de. Direct na de openingszetten ont stond een levendige strijd waarin v. d. Staav een krachtige aanval tegen het centrum en de lange vleugel van wit ontwikkelde. Chiland verdedig de zich echter koelbloedig, bleef pa raat en wist de aanval van zwart tot staan te brengen. Een gelijkwaardi ge stelling ontstond, welke ook in het eindspel werd gehandhaafd. Dit cpel werd door beide spelers op be kwame wijze afgewerkt en ten slotte werd tot remise besloten. De achtste rorde wordt hedenavond gemeeld, eveneens in Heerlen. Hier volgt het verloop van de par tij RoozenburgPost: 1. 3228 18 23; 2 38—32 17—21; 3. 31—27 21—26; 4. 43—38 11—17; 5. 49—43 17—21; 6. 36—31 13—18; 7. 41—36 9—13. 8 3329.... de zet waardoor de par tij een opsluit karakter krijgt: 4—9; 9. 39—33 6—11. 10. 44—39 20— 25. 11. 4741 14—20. Zwart wil hier door 2024 de ruil 25x14 voorberei den doch wordt door het antwoord van wit hierin verhinderd en houdt nu een randstuk op veld 25 waarop wit zeer goede combinatiemogelijkhe den krjjgt. 12. 27—22 18x27; 13. 31x22 1117 gedwongen door drei ging van schijfverlies; 14. 29x18 12x 23; 15. 22x11 21—27; 16. 32x21 26x6; 17. 37—32 8—12. 18. 41—37 10—14; 19. 36—31 16—21; 20. 50—44 21—26. 21. 46—41 2—8; 22. 41—36 20—24; 23. 31—27 6—11; 24. 27—22 zeer sterk gespeeld, dwingt zwart tot de ruil 18x29 waardoor de positie van zwart ernstig wordt verzwakt. 23—29; 25. 34x23 12—18; 26. 23x12 7x27; 27. 32x21 26x17; 28. 40— 34 thans dreigt 2823 en 3430. 14—20. 29. 44—40 24—30 wel de beste. 30. 35x24 19x30; 31. 37—32 5—10; 32. 42—37 10—4; 33. 36—31 30—35; 34. 31—27 35x44; 35. 39x50 20—24; 36. 43—39 8—12; 37. 48—42 er dreigde van zwart 2530 24—29 17—21 13x31 en 14—20; 11—16. 38. 50—44 24—30. 39. 27—22 14—19; 40. 22x11 16x7; 41 37—31 Wit zet de aanval op zwart's kor te vleugel onverzwakt onverwachts door. 12—18; 41. 31—27 3—8; 43. 45—40 30—35; 44. 27—22 18x27; 45. 32x21 verhindert dam 1318 wegens het eenvoudige 2823; 19—24; 46. 28—22 7—12 verhindert 34—29 wegens 12—18. 47. 21—16 1—7; 48. 38—32 13—19; 49. 32—27 9—13; 50. 27—21 19—23; 51. 22—17 Zwart kan wit niet meer van de dam- lijn afhouden aangezien tegen 1711 ~~en verweer meer is Speelt zwart 138 dan volgt 3329 met schijf winst3329 om wit van de damlijn te houden en om zelf door te breken onderneemt zwart een hope loze poging welke hem echter drie schijven kost. 52. 34x23 1319; 53. 23x14 8—13; 54. 17x30 25x45. De stand is thans: wit 14, 16, 3xx 21, 33, 39, 42, en 44. Zwart 7, 15, 35, 45. 55 33—28 35—40; 56. 44x35 45—50; 57. 39—33 en zwart geeft op. Een door Roozenburg voortreffelijk gespeelde partij. Laros koos in deze ronde de Hol landse opening tegen de Belgische kampioen de Mesmaecker, die Hol lands- antwoordde. Reeds in de ope ning kon wit een ruil naar het cen trum nemen, waardoor zwart naar de rand werd gedrongen en wit zeer sterk centrumspel kon ontwikkelen. Het hierdoor verkregen voordeel werd door Laros op keurige wijze uitge buit. Steeds meer kwam de Belg in het nadeel en in het vergevorderde middenspel werd hij gedwongen een doorbraak naar dam te nemen, waar na een stand ontstond van wit 1 dam en 5 schijven en zwart 1 dam en 3 schijven, welke laatste echter niet speelbaar waren. Laros maakte ook in dit eindspel geen fout en wist met nog enkele zetten de partij tot winst te brengen. HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op bet gebied Van on roerende goederen Bouw-en Makelaarsbedrijf v.d. Drift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 DE KEIZER VAN JAPAN EN HET KATHOLICISME Pater Herzeg S.J. schrijft uit Ja pan over de reeds dikwijls opgewor pen kwestie, of Keizer Hiro Hito soms christen zal worden; „Zowel de' keizer als de keizerin tonen een meer dan academische be langstelling voor het christendom. Katholieke weeshuizen en andere liefdadige instellingen krijgen niet slechts regelmatig subsidies van het keizerlijk hof doch worden ook dik wijls persoonlijk door de keizer en de keizerin bezocht. Tijdens zijn jongste inspectiereizen door Noord- Japan verwijlde de keizer lange tijd in gedachten verzonken voor het Al lerheiligste in een kloosterkapel". Pater Herzog schrijft echter dat de oeroude Shinto-traditie, welke de keizer aanduidt als zoon van de zon- godin Amaterasu, in het geheel niet uitgestorven is. De talloze banden, waarmee de keizer aan het heidense verleden van zijn land verbonden is, bemoeilijken zijn eventuele bekering ten zeerste. Het was de keizer hei lige ernst, toen hij in zijn nieuw jaarsboodschap van 1946 elke aan spraak op de goddelijkheid ontkende. Talrijke orden en congregaties en vele Japanse katholieke leken bidden voor zijn bekering.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 7