7 Woonruimtewet, colleges van B. en W. en gemeenteraad AKKERTJES De aardappelmoeheid een gevaarlijke ziekte ZATERDAG 20 NOVEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Tweede Kamer De Minister van Binnenlandse za ken de heer van Maarseveen, zegt. niet op alle opmerkingen te kun nen ingaan, hetgeen niet betekent, dat hij er geen rekening mee zal houden. Als men alle kerkgenootschappen om advier inzake de Zondagswet zou willen vragen, zou men er allicht één vergeten. Spr. somt op aan welke om advies inzake de Zondagswet zou rele organisaties is geen advies ge vraagd; dat vindt de minister niet nodig omdat de Kerken tenslotte op een hoger plan staan. Wat culturele organisaties en sportbonden wensen meente de overheid al te weten. Wat de begrafeniswet betreft zegt spr., dat er komt een commissie, waarin de belangrijkste kerkgenoot schappen en anderen vertegenwoor digd zullen zijn. Hij hoopt binnen niet te lange tijd een wetsontwerp te kunnen indienen. Ten aanzien der enquette naar ze denverwildering verklaart, de minisw ter dat zijn departement actief if* Met zijn ambtgenoot van justitie zal spr. overleggen over streng optreden der politie. De gemeentelijke auto nomie zou spr. ten aanzien van het kamperen zoveel mogelijk willen ontzien. Is het nodig, dan zal van hogerhand worden opgetreden. Wat de leesbibliotheken betref, deelt spr. mede, dat op zijn departe ment een wetsontwerp gereed is. De gemeentelijke autonomie is daarbij ten volle gewaarborgd. Wat de woonruimtewet aan gaat, merkt spr. op, dat B. en W. bevoegd zijn te vorderen. Dat B. en W. niet verplicht zijn te antwoorden op een desbetreffen de interpellatie is wettelijk vol komen juist. Hij zou het echter toejuichen als B. en W. zoveel mogelijk vrijwillig opening van zaken jegens de raad zouden geven. Gevraagd is of er geen richtlijnen gegeven kunnen worden voor het bepalen van een minimum-woon ruimte voor een .gezin. Het lijkt spr. ondoenlijk, ook al omdat deze rege ling te gedifferentieerd zou moeten zijn. Het is de bedoeling, de militairen in Indonesië niet aan de gemeente raadsverkiezingen te laten dleelne- men. Het geldt slechts een betrekke lijk kleine gioep. Wil de Kamer an ders, dan zal de regering zich daar tegen niet verzetten. Practisch zou het weinig nut hebben, omdat; de nieuwe lichtingen beneden de kies gerechtigde leeftijd zijn. Op de vragen van de heer Scheps over incidenten bij de verkiezingen antwoordt de minister, dat niemand in Nederland daar iets over heeft gehoord (de heer Van de- Goes van Naters ,.en het heeft in de Prawda gestaan"). De minister verklaart te vertrou wen, dat spoedig de wervingscam pagne voor de reserve-politie en de nationale reserve kan beginnen en dat deze met groot succes zal wor den bekroond. Op de B. V. L. is ees dringend beroep gedaan zich aan te sluiten. Het ,is de bedoeling de re serve-politie en de nationale reserve een volledig overheids-orgaan te doen zjjn. De heer Van Dis merkt spr. o. m. op, dat er. in Noord-Brabant ver scheidene niet-katholieke burge meesters zijn, Het vraagstuk van vrijstelling voor de belasting van representatiegelden van burgemeesters zal de minister nader bezien met zijn ambtgenoot van financiën. De regering zou net zeer op prijs stellen als de kamer zich zou willen uitspreken over de kwestie der schadeloosstelling harer leden, ~.-i. worden verscheidene ka merleden door het lidmaatschap ge schaad. Met- instemming heeft hij geluis terd naar veel opmerkingen over de autonomie, al heeft hij tegen enige ervan bedenkingen. Hij spreekt de mening uit. dat de gemeenten moeten streven naar een voorzichtig zuinig beheer. Spr. zegt de indruk te hebben dat politieke delinquenten wel goed aan werk kunnen komen. Aan het lot der Indische evacue's besteedt de regering haar aandacht en zij zal dit lot ter harte blijven nemen. Verhoging kinderbijslag Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot wijzi ging der Kinderbijslagwet. i Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: In het op 27 October j.L gepubli ceerde communiqué in zake de po litiek der regering met betrekking tot lonen en prijzen werd aange kondigd, dat ter compensatie van de ten gevolge van de verminde ring der subsidies op levensmidde len en brandstoffen gestegen kosten van levensonderhoud door de werk gevers aan arbeiders van 23 - jaar en ouder een tijdelijke bijslag op het loon zou worden toegekend. Het nu ingediende ontwerp be oogt in de eerste plaats een aequi- valente aanvulling op de loonbijslag te verzekeren aan de loontrekken- den, wier gezin meer dan twee voor kinderbijslag in aanmerking komen de kinderen telt. Daarenboven wordt, ten einde tegemoet te komen aan de moeilijkheid waarop in het bijzonder de Stichting van de Ar beid nadpr heeft gewezen dat ten gevolge van de inhouding van loon belasting de loonbijslag van ƒ1, geen vólledige compensatie biedt voor de gestegen kosten van lévens- onderhoud van gezinnen van vier personen, ook voor het tweede kind een aanvulling op de kinderbijslag voorgesteld. Zoals eerder is medegedeeld, ligt het in het voornemen een wijzi ging van de loonbelastingtarieven ten gunste der lagere inkomens te bevorderen. In verband hiermede heeft de compensatie, welke thans in de vorm van een aanvullende kinderbijslag, te rekenen van het tweede kind, wordt gegeven, een tijdelijk karakter. Hierbij dient nog in bet oog te worden gehouden, dat de thans be staande kinderbijslagen slechts tot 1 Januari 1950 van kracht zijn Na der wordt onderzocht, welke de re geling na 1 Januari 1950 moet zijn. Uit de omstandigheid, dat voor een gezin van man, vrouw en twee kinderen 1,per week als een volledige compensatie voor de ge stegen kosten van levensonderhoud kan worden aangemerkt, en uit de omstandigheid, dat in het algemeen de waarde van hetgeen kinderqn aan levensmiddelen consumeren ge ringer is dan wat volwassenen voor zich besteden, terwijl ook de hogere kosten voor brandstoffen niet even redig toenemen met de grootte van het gezin, volgt, dat de compensatie voor één kind kan worden gesteld op een lager bedrag dan het één/ vierde gedeelte van de loonbijslag, die immers is berekend op basis van de gemiddelde gezinssamen stelling van vier personen. Daar de kinderbijslag wordt uitgedrukt in een som per dag en uiteraard het zelfde dient te geschieden met be trekking tot de voorgenomen aan vulling, lijkt het redelijk, bij de keus tussen 3 en 4 cent per dag, overeenkomende respectievelijk met 18 en 24 per week, het hogere be drag aan te nemen, waarmede dus toch ten naaste bij het één-vierde gedeelte van de stijging der gezins- kosten ten gevolge van de vermin dering der subsidies wordt gecom penseerd. Door deze aanvulling ook aan het tweede kind toe te kennen, wordt tevens het door de inhouding van loonbelasting van de bijslag van /l,overblijvende ongedekte tekort opgevangen. Na re- en dupliek kwamen de af delingen aan de orde. Bij de afdeling „ambtenarenza ken" constateerde de heer Stapel kamp (AR) traagheid bij het depar tement. Zo ten aanzien van de sa lariëring van secretariepersoneel, van de technische herziening van het bezoldigingsbesluit, van het vol ledig herstel van het georganiseerd overleg en van de herziening der pensioenwet. Mevrouw Fortanier-de Wit (VVD) vroeg o.a. aandacht.voor de kwestie der classificatie en voor die der pensioenen van bepaalde groepen. In verband met het vraagstuk van de gehuwde of huwende ambtena res betoogde zij, dat man en vrouw zelf hebben uit te maken wat er in het gezinsbelang moet worden ge daan. De heer Welter was van mening, datde ambtenaren beter betaald moeten worden, hetgeen kan ge schieden door een doelm*atiger orga nisatie en geleidelijke vermindering van hun aantal. Mej. Tendeloo (Arb.) bleek het ten aanzien van het vraagstuk der gehuwde ambtenares er mee eens te zijn, dat het geen kwestie van principe, maar van conjunctuur is. Over half zes werd de vergade ring gesloten. Ned. Kath. Middenstand- bond Op het Landelijk Demonstratief Congres, dat de Ned. Kath. Midden standsbond in Den Haag beleg, op Maandag a.s. zullen o.a. sprekers uit diverse an de zes en dertig aangeslo ten katholieke ondernemers-vakbon den wijzen op de noden, waarin de verschillende branches van zelfstan dige ondernemingen in midden- en kleinbedrijf thans verkeren. Het ligt yi de bedoeling een gezamenlijk standpunt te formulieren inzake de stappen, die thans genomen moeten worden, teneinde op korte termijn regelingen te verkrijgen, welke tege moetkomen in de urgente moeilijk heden. waarin zich vele ondernemers bevinden, tengevolge vooral van de jongste loon- en prijsmaatregelen. De belangstelling voor het Con gres blijkt zeer groot te zijn. Uit alle delen van het land zullen onderne mers uit klein- en middenbedrijf in groten getale naar Den Haag komen om dit Congres bij te wonen en aan de betoging kracht bij te zetten. Vertegenwoordigers van de Minis ters, onder wier Departement de mid denstandsaangelegenheden ressorte* ren, de Kamers van Koophandel en de katholieke leden van de Eerste en Tweede Kamer zijn uitgenodigd op het Congres aanwezig te zyn. Van diverse autoriteiten is reeds toezegging ontvangen, dat zij het Congres zullen bijwonen. Op het gymnasiui.. _n Dartmouth krijgen de leerlingen gelegenheid zich in alletfei takken van handen arbeid te bekwamen, QSnlpverkouden o! alleen n hoofd- en keelpijn waarloos zo'n kou toch niet. dt gevolgen kunnen ernstig iljnl Bestrijdt de Infectie daarom dli eet, neem 'n „AKKERTJE" en ga dan vroeg naai bed. „AKKERTJES" bevoideren het transpireren en verdrijven de koorts. Let goed op het AKKER-merkl helpen directf Schandelijk mis bruik maken van de woningnood „Jonggehuwden let op uw saeck" Een jonge vrouw uit de Bawean- straat te Amsterdam, die met haar echtgenoot en kind bij haar ouders inwoonde, verwonderde zich er over, dat op het Javaplein een woning al 7 weken lang leeg stond. Zij ging er eens op af en hoorde van de eigenaar, dat de woning toegewezen was aan een weduwe uit de Hase- broekstraat, die misschien wel be reid zou zijn de woning af te staan. De jonge vrouw toog naar het op gegeven adres en vond daar inder daad de bedoelde vrouw, die be reid was van de woning af te zien, mits zij echter een „sleutygeld" van f 1000 ontving. Oc»k wi.it zij nog wel kamers- in de van Woustraat die haar tqebehoorden en een wo ning in Den Haag, die eveneens op haar naam stond, maar waarvoor zij behalve f 1000. sleutelgeld nog f 1500 vroeg voor enige meubelen, die zich op de woning bevonden. De jonge vrouw toog naar de recherche voor economische zaken en met een rechercheur, die zich als de echt genoot voordeed, ging zij weer naar de vrouw in de Hasebroekstraat. Deze wilde echter maar een per soon tegelijk spreken om niets in het bijzijn van anderen behoeven te zeggen. „De echtgenoot-rechercheur" nam het gesprek waar en probeerde af te dingen op de bedragen. Dit lukte niet, want zo zei de vrouw, als ik naar een makelaar ga, dan krijg ik zeker we1 f 2000 of meer De rechercheur ging weer weg maar kwam even later de vrouw opha len, die zich gesnaDt ziende al les bekende. Tegen haar werd pro ces-verbaal opgemaakt. Het plan-Marshall en zijn betekenis voor de landbouw „Het plan Marshall bedoelt in de eerste plaats er voor te zorgen, dat Nederland in deze moeilijke over gangsjaren een enigszins redelijk le venspeil kan behouden. In de twee de plaats zorgt het, door artikelen beschikbaar te stellen, die wij zelf niet kunnen verbouwen, voor het leg gen van een basis voor grotere pro ductie, grotere zelfstandigheid en dus voor een beter levensniveau voor onze bevolking in de toekomst. In de derde plaats zorgt het er voor, dat met behulp van de uit schen kingen verkregen gelden mogelijk heden worden geopend voor uitvoe ring van werken op lange termijn ter verhoging van de productie die onze berooide staatsfinanciën mis schien anders niet mogelijk zouden maken. Als resultaat van dat alles zal ook voor onze groeiende land bouwbevolking de gelegenheid tot nuttige arbeid worden geschapen. De Nederlandse landbouw en het Neder landse volk hebben de dure plicht te zorgen, dat deze mogelijkheden niet ongebruikt worden gelaten." Tot deze conclusie kwam dr. ir. S. L. Louwes, directeur-generaal van de voedselvoorziening, in een rede, die hij gisteren hield tijdens een conferentie-weekend 4van de sitch- ting, „Nederlandse landbouwgemeen- schap". De conferentie '\yerd gehou den op „Birkhoven" bij Amersfoort. AFWIKKELING GELDZUIVERING Een voorstel der banken De bedrijfsgroep Handelsbanken en de bedrijfsgroep Effectenhandel hebben Maandag j.l. aan de leden van de Tweede Kamer een adres ge zonden, waarin beide groepen te ken nen geven, dat wijziging van het wetsontwerp Afwikkeling Geldzui- vering nu meer dan ooit wenselijk zou zijn. Men komt tot de conclusie, dat de afwikkeling van het geblokkeerde geld door omzetting in beleggings waarden momenteel de oplossing zou zijn. De adressanten vragen vervolgens aanvaarding van. een drieledig voor stel: 1. Verkorte looptijd van de reeds uitgegeven en nog uit te geven in vesteringscertificaten tot gemiddeld 10 jaar. 2. Verhoging van de rente der be leggingscertificaten die alreeds uit gegeven zijn en nog uitgegeven v den van 3 K tot 3 y, en stel de reeds uitgegeven en nog uit te geven investerings- en beleggingscertifica ten onmiddellijk verhandelbaar. Het zou voorts worden toegejuicht, indien ook voor niet-ingezetenen het vrijgeven der nog geblokkeerde saldi op korte termijn mogelijk werd maakt. Wetsontwerp ingediend tot krachtige bestrijding Bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal is thans ingediend een wetsontwerp tot bestrijding van de aardappelmoeheid, (wet bestrijden aardappelmoeheid). Dit wetsontwerp beoogt, de overheid de bevoegdheden te geven, welke zij nodig heeft, om bet gevaar, dat in de vorm van deze nieuwe ziekte bij onvoldoende pre ventieve maatregelen onze agrari sche export en onze voedselvoorzie ning bedreigt, af te wenden Hoewel het in de bedoeling ligt, ter wille van de belanghebbenden, in gebieden waar dit nodig is een soe pele overgangstijd in acht te nemen, zodat de wettelijke maatregelen in 1949 nog slechts gedeeltelijk tot uit voering zullen worden gebracht, biedt de voorgestelde regeling toch alle mogelijkheden tot doeltreffend ingrijpen. De aardappelmoeheid, de naam, waarmee het optreden van een wor telaaltje, dat uitsluitend aardappelen en tomaten aantast, wordt aangege ven, werd voor bet eerst in 1913 in Duitsland waargenomen en verspreid de zich sindsdienlangzaam maar ker over veel grotere uitgestrekthe den. Zo werd in Nederland in 1941 Voor het eerst aardappelmoeheid ge constateerd. Het aardappelaaltje is derhalve een uit het buitenland ingevoerde para ket, die thans op enkele plaatsen van ons land sporadisch is gesignaleerd Het maakt zich voor het blote oog kenbaar door het veroorzaken van 'ege" plekken in het gewas. De jon ge aaltjes dringen n.l, in de wortel van de aardappelplanten, waardoor deze geheel kunnen afsterven. Dat de aardappeïmoeheid inder daad een groot gevaar voor de aard appelteelt kan opleveren, bliikt .a. uit het feit. dat biiv. in het bekende Engelse aardappeldistrict Yorkshire, waar vroeger in het algemeen om het andere jaar aardappelen werden ver bouwd, thans slechts eens in de 67 4aar een goed aardappelgewas moge- Mik bliikt te zijn. Eigenlijk gaat het bij de voorge stelde maatregelen in de eerste plaats om voorzorg ter bescherming van on ze be^n^riiVe export van aardanfie- len, bloembollen boomkwekerMe-e wassen, vaste planten en dergelüke. die een waarde vertegenwoordigt van meer dan 100 millioen. Die landen, waar de besmetting met aard appelmoeheid nog niet of bijna niet is ODgetreden, hpbben n.l. krachtige maatregelen getroffen om besmetting door geïmporteerde planten, knollen etc.. die in aanhangende grond cvs+°o kunnen vervoeren, te voorkomen. Zo eist Zweden b.v. voor ingevoerde aardappelen en bloembollen, dat zij in ieder geval op een afstand van meer dan 5 km. van een met aard- aopelmoeheid besmet gebied zijn ge groeid. Ook andere landen troffen soortgelijke bepalingen. De bestrijding van het aardapoel- ealtje stuit op grote moeiliikheden, doordat er noch chemische bestrij dingsmiddelen noch voor de ziekte onvatbare aardappelrassen bekend zijn. De grote moeilijkheid is voorts, bij de sporadische besmetting hier te lande, dat de aanwezigheid van aal tjes in de grond zich eerst na enige iaren openbaart en wel daar, waar i*aker dan eens in de 3 of 4 jaar aardappelen worden geteeld. De parasieten hebben bii regelma tige aardappelverbouw enkele jaren nodig, alvorens aan het gewas zicht bare schade te kunnqn berokenen. Teelt men gedurende enkele jaren geen aardappelen, dan sterft ieder jaar een aantal cysten af en loopt de besmettingsgraad zodanig terug, dat het gevaar voor de gewassen wijkt. Door geregelde aardappelvprbouw op dezelfde grond te vermijden en vruchtwisseling toe te passen kan aan de uitbreiding van de besmetting een halt -worden toegeroepen. Daarom is thans in dit wetsontwerp voorgesteld de vruchtwisséling t.a.v. aardappelteelt verplicht te stellen en slechts eens in de drie jaar aardap pelverbouw toe te staan. Dit geldt voor alle gronden, ook die, waar geen aardappelmoeheid kon worden gecon stateerd. Voor de moeilijk te controleren zeer kleine oppervlakte, zoals volks tuinen, is een iets afwnkende rege ling voorgesteld, met dien verstan de, dat op deze kleine percelen jaar- lifks niet meer dan 1/3 van de totale oppervlakte met aardappelen mag worden geteeld. Hiermee wordt ook een vruchtwis seling boogd. Dit algemeen geldende voorschrift tot vruchtwisseling is uiteraard van belang voor de be scherming van die gronden, waar het grondmonsteronderzoek niet of nog niet de aanweziehed van aardapnel- moeheid heeft aangetoond. Op deze wijze kan n.l. worden voorkomen, dat geïsoleerd overgebrachte cvsten en aaltjes gedurende de volgende ja ren levensvatbaar blijven en zich vermeerderen. De teelt van aardaunelen en toma ten op reeds besmette terreinen zal voorlopig echter geheel moeten wor den gestaakt, teneinde de desbetref fende grond de nodige rust te gun nen. Volgens het ingediende wetsont werp zal het dan ook verboden z;jn aardappelen en tomaten te telen in of op door de met aardaooelmoeheid besmette gebieden, terreinen of be drijven, welke door de minister van Landbomy, Visserij en Voedselvoor ziening zullen worden aangewezen. Onder dit teeltverbod voor be smette gebieden kunnen ook vallen andere gewassen, welke doordat zij niet grondvrij vervoerd kunnen wor den, eveneens cysten in de aanhan gende grond zouden kunnen vervoe ren en op deze wijze dp besmetting zouden kunnen verbreiden. Tot extra bescherming van de ex port is voorts benaald, dat de teelt van aardappelen en tomaten ook ver-» boden kan worden in overwegend voor de export werkende gebieden, derhalve ook zonder da* er aardap pelmoeheid is aangetoond. Ook is een bepaling opgenomen, volgens welke de verbouwer van ge wassen op besmette grond verplicht is, voorzorgsmaatregelen te treffen, om te voorkomen, dat besmette grond niet door het gebruik van werktuigen e.d. zal worden verspreid. DE UITVOERING DER WETTELIJKE BEPALINGEN. Gezien de noodzakclijkh' id tot het in acht nemen van een overgangs periode, zullen zoals gezegd de bepa lingen inzake de aarda*>pelmoeheid zo nodig soepel gehanteerd worden. Gedurende het eerste iaar na het inwerking treden van de wet. zal de nadruk vallen op de voorlichting van de bevolking en op het op grote schaal bevorderen van het grondmon steronderzoek, teneinde alle reeds aanwezige gevallen van nardappel- moeheid hier te lande te kunnen sig naleren. On alle reeds besmette ter reinen zal de aardappelverbouw in ieder geval echter reeds direct ver boden worden. Het ligt voorts in de bedoeling aan de samenwerking tussen de overheid, de keuringsdiensten en het bedrijfs leven een vaste vorm te geven door het instellen van een vaste commis sie, waarin alle problemen, die bij de uitvoering van deze wet kunnen rij zen, zullen worden besproken. Beroerde ogenblikken. Een beschroomde jonge man hier ter stede kreeg, na het zien van een film, de onweerstaanbare nei ging. om een vlotte vent te worden. In een fauteuil werd hij er door overva'- len. Dat is trouwens de gebruikelijke plaats. Alles lijkt dan erg gemakkelijk. Je gaat gewoon naar een fuif. geeft de tfanwezi^e. jongemannen een klap op de schouders, zegt tegen de meisjes heel losjes „hallo kinderen" en maakt voor de oudere lieden de onbe rispelijke buiging uit een Engelsche detectiveroman. Klaar is Kees. Het he'e ge zelschap kijkt je bewonde rend aan en van die gele genheid maak je gebruik door meteen een „steen- goeie" mop te vertellen. Zo dacht de jongeman in „kwestie en toevallig moest hij van de week voor het eerst de verjaardag van zijn a.s. schoonmama mee vieren. De practijk is ech ter onberekenbaar. Om te beginnen deed ome Koosie open in plaats van zijn meisje, zodat de tedere be groeting. die volgens plan in de gang moest plaats vinden naar de huiskamer verwezen werd. Zo'n ont dekking is ontzettend. Bii de kapstok trachtte hij' tijd te rekken en door slikken moed te verzamelen. Te vergeefs! Ome Koos duwde hem naar binnen en daar zat het gezelschap al bij voorbaat te smullen. Tot overmaat van ramp bleef Sien op haar stoel zitten, waardoor hij wel genood zaakt werd zich voorover te buigen. Nu zat er echter duidelijk een leuning aan de stoel maar in kritieke ogenblikken lét je daar EEN WEEK HEEFT niet op. Met een klap vloog zijn hoofd er tegen. Een homerisch gelach deed de muren trillen. Hij en zijn meisje zo rood als een bier. Ook ioUig! Toch doorzetten, dacht hii fier. en stapte op de jarige toe. Maar helaas stond er een tafel in het vertrek. Daar kan je niet straffeloos tegen stoten, wanneer er glaasjes wijn op staan. Tante Koba kreeg het grootste deel over haar lichtsroene japon. De nichfjes, die hij zou groe ten met „hallo kinderen," gilden als hysterische sire nes. Waarom zullen we noc verder vertellen? Hoe hij er bijstond is volkomen duide'ijk. Van die „steen- - goeie" mop is niets meer gekomen. Nog een modder-figuur. - De procuratiehouder van een groot handelsbedrijf had een ontzettende hekel aan de boekhoudster. Op zekere dag, toen de juf frouw niet op haar werk verscheen, stapte hij naar de directeur. ..Mijnheer", zei hij. „ik stel voor om mejuffrouw v. Dalen ogen blikkelijk te ontslaan. Ze komt bijna iedere dag te laat en vandaag is zë he lemaal niet komen opda gen." „Dat is niet meer nodig" antwoordde de directeur. „Ze heeft zelf al ontslag genomen in verband met haar huwelijk." Die mededeling was de procuratiehouder te mach tig. „Wat zegt U mijnheer?" vroeg hij gierend. „Heeft dat mens een man gevon den! Hoe bestaat het. Ze heeft een paar oren als de zei'en van een logger en maat 45 van schoen. Ver der platvoeten, om van haar neus nog maar niet te spreken. Daar is een kom kommer nog elegant bij. Wie is het slachtoffer, ais ik vragen mag?" „Ik", zei dg directeur. Amateurs. In Parijs hadden twee in brekers zich des nachts toe gang verschaft tot een bank. Met behulp van een acetyleenvlam trachtten ze de safe open te snijden? Het wilde echter niet lukken. Na twee uur pogen staakten ze de onderneming en zou den juist hun spulletjes op bergen, toen er vijf agerr- ten 'te voorschijn spron gen. „Zo, lieve jongens" zei de hoogste in rang, steken jullie je knuistjes maar in de lucht en vertel dap eens wat jullie uitspookten." „Das duidelijk" zei een van de tfoeven. „we wilden die kluis openbranden met een acetyleenvlam." En lukte het niet?" „Nee", antwoordde dp andere zware iongen. 0Nu daar benoef je hele maal niet verwonderd oVer te zijn hoor! „stelde de politieagent gerust. „Dat dingetje, wat jullie daar hebben, is geen snij-, maar een lasapparaat. Vooropleiding. Een Leidenaar vertrok naar Amerika, om daar zijn geluk te beproeven. Hij was van plan het eerste het beste aan te pakken en nauwelijks was hij aan wal of hij zag een advertentie in de krant waarin gerou tineerde sardines inb'ikkers werden gevraagd. Tien mi nuten daarna zat hij tegen over de diréeteur van de fabriek. ..Heeft U ervaring op dit gebied", vroeg deze. „Ik bedoel, wat deed U voor werk in Holland?" „Tramconducteur", ant woordde onze stadgenoot. „Dan bent U aangeno men". klonk het antwoord. Vrolijke Meisjes. In de' Nieuwe Wereld denken de mensen altijd maar weer nieuwe dingen uit. Zo schijnt er kortgele den voor meisjes tussen de 19 en 23 jaar een wedstrijd gehouden te zijn in.het huilen. Een zekere May Bronc won de eerste prijs door zeven uur en drie mi rten achtereen tranen te storten. Men beweert, dat het .kleinste jury-lid ver dronken is. Het ei en hij. Leve de minister, die doet alles van de bon." U kent dit liedje, dat het Or kest Zonder Naam via de K. R. O. zo dikwijls door dt huiskamer laat schallen, vermoedelijk ailemaal. Nau welijks zijn we weer een beetje gewend aan suiker in de pgjp en een chocolaad- je bij de tüee, of we kun nen het lied opnieuw aan heffen. Van de week stond er in de krant, dat de eieren ve moedelijk over een paar maanden van de bon gaan. 's Middags kwam er een sombere man op de redactie. „Is er hier iets van bekend, dgt alle Ne derlanders doorgelicht moeten worden?" vroeg bij met een grafstem. „Daar hebben we nog niets van gehoord, mijn heer", zeiden wij op service •toon. „O." antwoordde de man, „ze zeggen dat de re gering wil kijken, of we nog eieren kunnen verdra gen!" Onze wekelijkse aantekening. Deze keer hebben we ons oor te luisteren ge'egd aan de brievenbus van een wo ning in de professoren wijk. Mevrouw: Heeft de pro fessor al ontbeten? Dienstmeisje: Ik weet het niet mevrouw. Mevrouw: Dat je je zo iets nu niet herinneren kan! Vraag het de profes sor dan zelf maar even. Dienstmeisje: Heb ik al redaan mevrouw maar de professor weet het zelf ook niet.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6