Honger-herinneringen te Alphen De juwelendiefstal uit K.L.M.-postzak R.K. Meisje Zaterdag 20 november ims DE LE1DSE CUURANI eerste bi.ad raüina 1 Grootste pakketten - Leveranciers van Rode Kruis In de eerste algemene ledenverga dering, ter gelegenheid van het vijf jarig bestaan van de Alphense afde ling van het Ned. Rode Kruis, heeft de heer J. M. Bouman, geestelijke vader, na een korte inleiding van de voorzitter, de heer Ch. Bannier, een interessant overzicht gegeven van het wel en wee van deze charitatieve instelling. Eerst voedselpakkettenstation In de tijd waarin de ene vereni ging na de andere door de bezetter tot verdwijnen werd gedoemd heb ben, een aantal personen te Alphen aan den Rijn, die met het lot van zo vele landgenoten, zowel buiten als binnen onze landsgrenzen verblij vend, ten zeerste waren begaan, kans gezien, onder het wakend oog van die indringers een nieuwe vereniging op te richten, zij het dai\ ook als af deling van het grote Nederlandse Rode Kruis. Het is ongetwijfeld niet alleen de verdienste van deze goed§ vaderlanders alleen dat zij hiertoe kans hebben gezien. Het charitatieve doel, dat ze beoogde, en wat zelfs de Duitsers niet aandurfden te beletten, pleit niet ii\ geringe mate voor dit succes. En imderdaad is het deze af deling gelukt in omvangrijke mate aan haar doel te beantwo.orden. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling om als voedselpakkettenstation diens* te doen. Maar deze vorm bleek toch weldra al te gevaarlijk. Het zou te enigertijd wel eens de argwaan van de vijand kunnen opwekken en dan was alles voor goed verkeken. Het werd daarom, na overleg met het hoofdbestuur omgezet in een afdeling van het Ned. Rode Kruis. Dit ge beurde in 1943. Reeds begin 1943, zo ongeveer in Februari echter ving het „station" zijn werkzaamheden aan. Toen werd in een bijeenkomst besloten op grote schaal voedselpak ketten samen te stellen voor de in kampen en gevangenissen verblijven de politieke gevangenen. Argwaan Daar zeer veel landgenoten toen nog niet voldoende doordrongen wa ren van de ellendige toestand waar in de gevangenen verkeerden, werd bij de aanvang van de hulpverlening helaas slechts weinig medewerking verleend. We behoeven niet te ver helen, dat hoe vredelievend de naam ook klonk en hoe overredend ook gezaghebbende vaderlanders" het vertrouwen hunner landgenoten in die „nieuwe actie" trachtten op te wekken, het overgroot deel onzer medeburgers toch mét een zekere mate van argwaan deze onderneming volfden en zich in gemoede de vraag stelden of de pakketten wel hun juiste bestemming zouden bereiken, ïn niet geringe mate droeg hiertoe begrijpelijkerwijze nog bij het wel dra gekomen verbod van de bezetters om inzamelingen te houden. Sléchts na moeitevolle onderhandelingen werd het Ned. Rode Kruis toegestaan „iets" te doen en de kampen en ge vangenissen te bezoeken. Omvangrijke hulpverlening Ondanks een zeer moeilijk begin, werd het levensmiddelen-station te Alphen aan den Rijn, de grootste pakkettenleverancier van het Ned. Rode Kruis. Het illegale natura-apparaat kwam meehelpen met een leverantie van 10 ton graan per week, waarvan zelfs een gedeelte aan andere stations kon worden afgestaan. Met eigen-inzame lingen en met medewerking van voornoemd illegaal-apparaat werd meer dan 800.000 Kg. graan omgezet. Niet alleen simpel „omgezet" van de ene instantie naar de andere, aan welke gedachte men heel verklaar baar bij het lezen hiervan zou kun nen komen, maar omgezet van pure meel tot direct te consumeren arti kelen, zoals broodjes e.d. besmeerd, belegd en verpakt. Vele vaardige handen boden hierbij dankbare hulp. Ook hielpen de onverschrokken. K.P.'ers met talloze bonkaarten en coupures. Om de verkregen broodibelegging te verruimen en op hoger peil te brengen werd te Alphen aan den Rijn een varkensfokkerij opgericht, die totaal pl.m. 7000 Kg. vleeswaren "opleverde. Successievelijk werd de Alphense middenstand ingeschakeld voor de noodzakelijke hulpverlening en verwerking van diverse grond stoffen. Een doortrekkers-tehuis Toen de afdeling Van het Ned. Ro de Kruis eenmaal tot stand was ge komen, was het eerste werk een pas- santen-bureau op te richten, waar hongerige doortrekkers, wier aantal met de dag snel toenam, gratis voed sel en desgewenst ónderdak konden verkrijgen. Dit tehuis was, zoals men zich nog wel zal herinneren, in het pand aan de Wilhelminalaan, waar thans de kantoren en dienstwoning van de firma Klaverweiden is ge vestigd t.o. de- Burgem. Visserpark. Ook hospitaalschip en nood ziekenhuis kwamen er Velen onzer zullen ongetwijfeld weten, dat destijds in onze gemeente heel „plotseling" de woning van de burgemeester werd ingericht tot een nood-ziekenhuis. Dit kwam enkele maanden na de opening van het bo venvermeld tehuis tot stand. En ve len zullen het ook hebben ervaren, dat het ziekenhuis, gerekend naar de maatstaven der mogelijkheden, wel ke in die dagen te bereiken waren, heel goed functionneerde. Maar wei nigen zullen hebben vermoed of ge weten, dat ook dit werk was van het Ned. Rode Kruis, zij het dan ook in samenwerking met de plaatselijke medici en andere instanties. Ook kwam er een hospitaalschip, dat even zeer zijn nut had bewezen. Burgerij schonk inventaris Het meubilair, de lingerie, keuken en ander inventaris werd door de plaatselijke middenstand en de bur gerij bijeengebracht, terwijl het Ned. Rode Kruis zorg droeg voor een kost baar instrumentarium en een grote hoeveelheid medicamenten en ver- bandstoffen. De werkzaamheden van het station strekten zich voo ts uit tot de school- kindervoeding, alsmede vervaardi ging en distributie van baby-pap, waarvan in 1944 meer dan 100.000 Liter werd omgezet. In laatstgenoemd jaar kwam nog een prima ingerichte pannenkoeken- bakkerij tot stand, waar de onver moeide medewerksters (kers) van het station, het presteerden om in één etmaal 11000 pannekoeken te bakken, ten behoeve van de politieke gevan genen. Dezelfde vaardige handen maakten dagelijks 45000 boterham men gereed. Meer dan 1.000.000 Kc, levensmiddelen werden vanaf 1943 omgezet. Het grootste gedeelte van dit kwantum werd aan het Ned. Ro de Kruis overgedragen in de vorm van voedselpakketten. Dank aan de K.P'ers Hoewel dit werk nimmer door de bezetter officieel werd toegestaan en geduld, kon het station nagenoeg ongestoord doorwerken. Van grote betekenis mag zeker wel worden ge kwalificeerd de medewerking van het voormalig illegaal-natura-appa- raat en de dapperen KèP.'ers. Dat de jonge Rode Kruis-afdeling haar taak verstond moge nog blijken uit het feit, dat men, bij het naderen van de bevrijding rekening had ge houden met een eventueel bloedig treffen in de Rijnstreek en om op alle eventva'iteiten b°reVnJ Ie ziiu 100 bedden en twee nooduitrustingen en operatiekamermateriaal in gereed heid had gehouden. 30C0 leden en goede kas Uit het verdere verlopp van de vergadering bleek, dat de plaatselij ke afdeling pl.m. 3000 leden telt en een goed gevulde kas heeft, hetgeen ongetijfeld een verdienstelijk werk is van de penningmeester de heer G. v. Staalduinen. De aftredende be- stuux-sleden, de heren Ch. Bannier en J. M. Bouman werden herkozen. Ook hier een bloedtransfusie dienst. Dr. J. van Eek hield een inleiding over het werk en doel van de bloed transfusiedienst en luidde een groot scheepse actie in deze gemeente in. Nadere bijzonderheden zullen vol gen. Drie Zangkoren „Onder Onsje". Als men een druk jaar achter de rug heeft en als zulk een jaar nog wel succesvol is geweest dan past er zeker ook een „wijle ontspan ning" in het kader van het werk schema. Teneinde hieraan uiting te geven hebben het R.K. Dameskoor „Soli Deo Gloria" te Hazerswoude, het R.K. dameskoor „Jubilate Deo" te Leimuiden en het R.K. Gemengd zangkoor „Sint Bonifacius" te Al phen aan den Rijn, welke koren on der directie staan van de heer Chr. A. v. d. Mark te Alphen aan den Rijn, de hoofden bij elkaar gesto ken en in samenwerking een „onder onsje" georganiseerd, waarbij het laatstgenoemde koor als gastheer fungeerde. De St. Josephzaal was dan ook tot de uitsrste hoeken gevuld, toen dó leden en genodigden werden toege sproken door de heer Adelaar, voor zitter van „St. Bonifacius". Deze zette het doel en de'reden van deze gezellige avond uiteen en vertrouw de de leiding van het feestelijk ge deelte toe aan de heer M. W. v. d. Linden. Een klein dameskoor, gevormd door leden van „St. Bonifacius" zong ter inleiding achtereenvolgens, aan de piano begeleid door de directeur, „Lente", „Zomeravond" en „Nacht" van Hendrika v. Tusschenbroek. Vervolgens werd door de heer v. d. Mark en zijn leerlinge (die pas I jaar les ontvangt) een quatre- mains gespeeld „Suite" van J. van Nieland. Vervolgens zong het Lei- muidens dameskoor „Mei-klokje in 't dal" van Mendelssohn en „Gie ten" van M. v. d. Veer. Mej. Corrie van Velzen te Leimuiden decla meerde voor de pauze „Klokke Roe land" en na de pauze „Pictorale zotternij" van Adema v. Scheltema en „Eerste locomotief" van Bern. van Meurs. Ook het Hazerswoudse koor zong een nummer en werkte een „Zilvervloot-programma" af. Leimuiden vertolkte nog „Bruiloft" van Mart. van Veen en „Lentefee" van idem. Mevr. Tomeij en de heer Th van Leeuwen zongen een duet, nadat de heer Th. v. Leeuwen eerst nog een solo „Van *t Maseurken" van E. Hx»lebroek, met refreinzang van heel het Alphense koor had gezongen Voor dat men overging tot een ge zellig samenzijn werd nog een sa menspraak gehouden, welke werd beëindigd met een bloemenhulde aan de directeur, de heer v. d. Mark. 0"~?hoon het een gezellige avond mc betekenen, waarop de lijnen, ook van de directie niet altijd even strak zijn, konden we heel veel veq1 mooi beluisteren en bezien. Vooral trof ons de fijne en juiste wijze waarop de declamaties werden gebracht. Bewondering kunnen we overigens ook hebben voor mej Gre Pijpers, die, na zo'n korte studietijd, kans heeft gezien een technisch niet gemakkelijk stuk, in het openbaar op een dergelijke wijze te spelen. Het is haast zo vanzelfsprekend, dat by een feest in de St. Joseph zaal de heer G. van Mild de muzi kale opluistering verzorgt, dat we hem bijna vergaten te vermelden. Hij moet maar denken, dat op hem ook van toepassing is: „Goede wijn behoeft geen krans." De geestelijkheid woonde deze muzikale avond bij. Dat liep goed af. Toen Vrijdag middag de 4-jarige Coby Rijnsburger, uit de Bloemhofstraat plotseling de straat aldaar overstak werd zij door een juist passerende luxe-auto ge schept en tegen de grond gesmakt. Gelukkig reed de auto zeer langzaam en blokkeerden de wielen door het krachtig remmen. Hierdoor werd de kleine over het asfalt van het rij wielpad, dat zeer glibberig was, voor uitgeschoven. Nu kwam het kind er met enkele ontvellingen af. Verruiming postdienst. Met in ging van 1 December zullen de lo ketten ten postkantore voor de post dienst geopend zijn van 8 tot 19 uur, voor telgrammen van 820 uur en de telefooncel ten dienste van de burgerij zal geopend zijn van 8 tot 20 uur. De middagsluiting Van het postkantoor vervalt dan per die da tum, hetgeen voor zeer velen een groot gerief betekent. Wij hopen dat de P.T.T.-instanties nu binnen niet al te lange tijd de postverzending dermate zul'en kun nen versnellen, dat men niet meer per se voor 8 uur de stukken ten postkantore moet hebben bezorgd om de andere morgen in de eerste post bestelling in de woonplaats van ge adresseerde opgenomen te kunnen worden, maar, zoals voorheen, gedu rende een groot deel van de nacht! Molen Steekterpolder. Gedep. Staten stellen aan de Prov. Staten voor 15 pet. bij te dragen in de kos ten van herstel van de watermolen in de po1 der Steekt. De totale herstel- kosten bedragen 7400. Geboren Wilhelmina Christina d. v. A. Strik en W. Chr. Blangé, Jan z. v. A. Volbeda en L. Verloop Irene Wilhelmina d. v. W. Wijma en W. G. Apotheker, Jansje AdriaN- na Johanna d. v. J. Oliemans en A. Vernes, Marianne d. v. C. W. Goebe1 en C. P. Mulder, Gerritje d. v. J. M. Schepers en H. Verhagen. Ondertrouwd: Aart v. d- Slunt 38 jr en Maria Breeveld 34 jr. Ario Pijper 30 jr en Helena Koenekoop 23 jr. Jan Johannes Bogaards 51 jr en Maria Cammeraat 45 jr. Getrouwd: Alberus Johannes Sche pers 24 jr enSijtje Vergunst 27 jr. Jacobus van Loon 29 jr en Bert je Hoeflak 27 jr. Overleden: Cornelis Nell 2 jr. Teunis van Eek 8 jr. Anna Marga- retha Voorma echtg van van Tuijl 26 jr. K.A.J. In de gisteravond in de S. Josephzaa1 gehouden bijeenkomst van de Kajotters sprak de heer A. Hoogduin, contactman van de KAB en de KAJ een inleiding over hel doel, de werkwijze en de middelen van de KAB. In deze bijeenkomst, waarvoor grote belangstelling bestond werd te vens de jaarlijkse bestuursverkiezing gehouden. Gekozen zijn B. Rom- bouts, voorzitter, Bep Haverkamp, Theo van S^haik, Gerrit van Deuren en L. v. Gils. v ALKEMADE Fietsendief gegrepen. In den Haag werd een z.g. zwijntjesjager op heterdaad betrapt bij het stelen van een fiets. Bij nader onderzoek bleek, dat deze persoon een speciale voor liefde voor het platteland had, wat betreft het stelen van fietsen. De heer C. v. d. Meer te Roelofarends- veen was ook het slachtoffer gewor den. De dader had deze fiets beleend voor 25 00 en tegen deze kosten kon de eigenaar zijn eigendom weer in ontvangst nemen. Dank zij het ijverig speuren der Rijkspolitie is ook dit gevaarlijk heerschap gelukkig in gerekend. LEIMUIDEN K.A.B. feestavond. Voor K.A.B. trad op de R.K. Amusementsver. van Langeraar met het blijspel getiteld: „Het begon in de Gracht". Alle spe- sters en spelerj voelden hun rol goed aan, maar de heer Valentyn in de succesrol Frederik Katoen, had het grootste ..andeel in het succes. Tij dens de pauze werden consumpties aangeboden. De verloting van talrij ke nuttige voorwerpen, bereikte haar doel. De dames van de O.D.I. gaven een demonstratie met brug- oefeningen. Het orkest Miniatuur kreeg daarna de gelegenheid zijn kunst te vertonen. De voorzitter, de heer Broekhuizen, had de avond ge opend met een herdenking van het 60-jarig bestaan. Middenstandsver. De 2e voorz., de heer Buykx, verheugde zich over de aanwezigheid van zovele jonge middenstanders op de feestavond. De traditionele jaswedstrijd werd ge wonnen door de heer Chr. Overde- vest en mej. J. v. Veen. Een sjoel wedstrijd eindigde in een overwin ning voor de dames v. Zon en v. Veen. Met begeleiding van de heren v. d. Klaauw en v. Haasteren was nu gelegenheid voor een dansje. J. van Veen verscheen op het toneel met Spraakwaterval en Radio Raad-Maar Raak, hetgeen als afwisseling goed in de smaak viel. Het bestuur bood de aanwezigen verschillende verrassin gen aan, en het rad van avontuur zorgde dat dit niet geheel ten laste des kas kwam. NIEUWE-WETERING IJsclub „Ijsvermaak". In café Rerr.merswaal kwam bovengenoemde ijsclub in jaarvergadering bijeen. In zijn openingswoord deed voorz. Haa- zebroek mededeling van een schrij ven van de ijsclub „Willem Ba- rendsz" waarin dank werd betuigd voor de ondervonden belangstelling bij het 40-jarig bestaan. Uit het ver slag van de penningm. bleek, dat een batig saldo van 107,52 aanwezig was. De heren H. Bouwmeester en N. Spring in 't Veld verklaarden boe ken en bescheiden in orde. De aftr. bestuursleden N. Haazebroek, J. Eek- man, P. Kroon en M. Jansen werden bij acclamatie herkozen. Het be stuursvoorstel, om de contributie met 0.50 per lid te verhogen, werd aan genomen. Voorts werd er op aange drongen, om de contributie in Juli en Augustus te innen. Hierna ging men over tot prijsjassen en sjoelen. De uitslag was als volgt: le pr. P. Straat hof en P, Opdam, 2e pr. J. Remmers waal en N. Spring in 't Veld, 3e pr. J. Bouwmeester en Th. van Hameren. Troostprijzen: le pr. P. v. d. Broek en J. Bontje, 2e pr. P. Kroon en Th. Struive, 3e pr. W. Luiten en A. Bocxe. Sjoelen: le pr. J. Hijzelendoorn, 2e pr. H. v. d. Vlugt. zoeterwoude Geboren: Petrus Joannes Jo seph z. van J. G. Koek en G. C. van Beurs; Margaretha Maria-d. van J. P. Berg en M. M. van Bemmelen; Jo hannes Clemens Maria z. van L. J. van de Akker en M. P. Remmers- waal; Theresia Margaretha Anna van H. W. Oostdam en J. M. Hooge- veen. Gehuwd: M. J. Janmaat 30 j. en W. Th. v. d. Akker 25 j. Overleden: N. Th. Romijn 67 j. echtgenoot van A. van Wetten; A. van Wetten wed. van N. Th. Romijn; A. J. de Haer 72 j. relig. UIT DE OMGEVING LISSE Woningbouwver. Volksbelang. De financiën kwamen ter sprake. Het bestuur had oorspronkelijk gedacht aan een kleine huurverhoging, doch hierop is geen goedkeuring te ver krijgen. Toch moet er, wil de ver eniging aan zijn financiële verplich tingen kunnen voldoen, extra gelden inkomen. In verband hiermede stelde het bestuur voor wederom een con tributieregeling in te voeren en deze te verhogen tot 0,10 per week. In 1907 bij de oprichting was de contri butie bepaald op 1.per jaar, zo dat het nu wordt f 5,20 per jaar. Hiermede werd accoord gegaan. De heer M. Th. van Dijk, van gemeente wege toegevoegd bestuurslid, zette uiteen.waarom het meerdere geld zo nodig is. Een en andpr houdt ver band met de financiering van de nieuw te stichten en reeds in aan bouw zünde woningen. Personalia. Onze plaatsgenoten J E. BoomMijnders, A. G. Mijn- ders, A. Groothedde en K. de Groot behaalden het vakdiploma in het le- vensmiadelenbedrijf. Hengelsportvereniging „Advendo". Bovengenoemde vereniging hield in de achterzaal van Wed. Rijkers een ledenvergadering, waarin als spreker optrad de heer C. Hendriks, voorzitter van de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken. De heer Hendriks hield zijn lezing in de vorm van een vraaggesprek met zijn luisteraars. De bespreking kon zeer vruchtbaar genoemd worden. Vele vragen werden gesteld en door de spreker beantwoord. NOORDWIÏKERHOUT De fancy fair geopend. Vrijdag avond heeft de opening plaats gehad van de fancy fair ten bate van de naaikrans „St. Cfertrudis" van de St. Jozefparochie. Velen hadden aan de oproep om bij deze opening tegen woordig te zijn, gehoor gegeven, waaronder de burgemeester met zyn echtgenote. Nadat de dames van de naaikrans een welkomstlied hadden gezongen sprak pastoor v. d. Waar den een kort openingswoord. Hierin liet hij duidelijk uitkomen, det het op de eerste plaats om de centen te doen was. De jaarlijkse fancy fair aldus z.eerw. is ook de enige bron van inkomsten voor de naaikrans. De genodigden mrakten hierop een rond gang. Direct was er leven in de brou werij, alle attracties hadden volop aftrek. Het publiek bracht al heel gauw vla de keldertrap een bezoek aan „de hel." NOORDWIIK Postzegeltentoonstelling. Door de Noordwijkse Ver. v. Postzegelver zamelaars, onderafd. van de Leidse Ver. v. P. zal in „Flora" 17, 18 en 19 December een tentoonstelling worden gehouden. Geboren: Cornelia M. d. van A. Vink en Koemans; Geertien d. van A. v. d. Gugten en Gijsman; Sta nislaus B. M. d. van A. L. van Dijk en Versluys; Daniël E. z. van N. J. Cas- pers en Feijn; Jacoba G. M. d. van G. H. Bouwhuis en v. Leeuwen; Hen- drikus J. z. van J. C. Salman en v. Duin. Ondertrouwd: J. G. v. Styn en S.( Noppe; C. Klinkenberg en J. Piug; J. Aberkrom en S .M. v. d. Voet. Getrouwd: G. A. Weernink en G. M. Hoogervorst; A. F. Koeman en E. Waasdorp. Overleden: Elisabeth P. Groenen dijk 29 jaar geh. met J. Moerkerk; Bertha W. A. Lingerak 61 jaar wed. van C. J. Ruigrok. NOORDWIÏKERHOUT 16 Nieuwe woningen. Eindelijk kan Maandag a.s. begonnen worden met de bouw van 16 woningen voor „onvolledige gezinnen". SASSENHETM JOH. SPEELMAN, f Gisteren is alhier na een kort ziekbed op 79-jarige leeftijd overle den de heer J. M. J. L. A. Speelman. De overledene was in Sassenheim en ook in de omgeving een zeer ge ziene persoonlijkheid, die zijn ge boorte- en woonplaats wel lief had er er zeer aan gehecht was. Sassen heim was voor hem dan gpk „de mooiste plaats der wereld" en dat wil wat zegggen als men bedenkt, dat de heer Speelman heel wat van de wereld gezien heeft. Reeds vroeg ging hij naar Amerika om daar het product van de streek te. verkopen, waarin hij blijkbaar slaagde, gezien de groei der firma C. J. Speelman en Zn. Toen hij het reizen opgaf, werd hij als lid van de gemeenteraad gekozen, in de vacature-G. Kruijff. In die tyd, van 1912—September 1935, heeft hij veel voor de gemeente ge daan. De aankoop van de buiten plaats „Rusthoff" is voor een groot deel zijn werk geweest.* Hierdoor verkreeg de gemeente de beschik king over het „Park Rusthoff" en een uitgebreid grondbezit, waardoor het mogelijk was bouwterrein te ont sluiten. We noemen slechts de Over plaats, Beukenlaan en Rusthofflaan. Vanzelfsprekend had hij zitting in verschillende commissies en was o.a. commissaris van het elèctriciteitsbe- BANGKOKSE POSTAMBTENAREN DE DADERS. Op 6 Octob v j.l. werd te Bangkok uit een postzak van de K.L.M. een partij diamanten gestolen. Thans is deze diefstal opgehelderd. Volgens het Alg. Dagblad zijn twee ambtena ren van het hoofdpostkantoor te Bangkok gearresteerd. Zij hadden een truc toegepast, wel ke bij de politie niet onbekend was. De strop van de postzak was na melijk omhoog gerukt, zonder dat hqt zegel werd beschadigd. In de hals van de zak was een snee gegeven van on geveer tien centimeter lengte, een flinke greep tussen de aangetekende stukken cn het pakketje met de ste nen was bereikt en opengescheurd. Alle diamanten, op een dozijn na, konden worden bemachtigd. Deze twaalf stenen bleven achter in de vouwen van he. opengescheurde pak ket. Daarna hebben de dieven de snee in de hals van de zak zorgvuldig naar binnen gedrukt en de strop er weer overheen geschoven, Zonder dat het zegel in het minst is beschadigd. Alle juweliers in het land hebben direct na de diefstal opdracht gekre gen, onmiddelijk de politie te waar schuwen wanneer hun de diamanten werden aangeboden. Tot nu toe bleef elk onderzoek in die richting vruchte loos. AUTO SLIPT EN RIJDT HET WATER IN. Twee doden *by Garrelswecr. Tussen Garrelsweer en Winner- weer is gistermorgen een auto ten govolge van de gladheid van de weg bij het remmen in een bocht gesiipt en in het Damsterdiep geraakt. De beide inzittenden, de ongeveer 35- jarige J. Sikkema. uit Uithuizermee- den, en dé ongeveer 40-jarige H. Smidt, uit Appingedam, zagen geen kans uit het voertuig te komen en ook de hulp van ijlings toegeschoten omwonenden, die het dak van de wagen trachtten open te scheoren, mocht niet baten. De beide mannen kwamen om. De oorzaak vai het ongeval is vermoedelijk, dat de auto een vrachtwagen wilde passeren, waarbij de bestuurder te laat de bocht in den weg opmerkte. Bij hét remmen moet de wagen zijn ges ipt en gekanteld, waarbij hij in h-.:: wa ter terechtkwam. drijf Hillegom-Lisse-Sassenheim. Velen zullen zich nog dankbaar zijn werk herinneren als lid van het Crisiscomité. Op charitatief terrein klopte niemand tevergeefs bij hem aan. Toen hij zich uit zaken terug trok, bleef de liefde voor zijn vak en tot zijn dood aan toe was en bleef hij „kweker", daarmede tonende dat zijn vertrouwen in het vak niet geschokt was. Behalve als raadslid ,trad hij in het openbare leven niet zo op de voorgrond. Wel behoorde hij tot de oprichters en bestuursleden van de afd. Sassenheim van de vroegere Vrijz. Dem. Bond en van de Ned. Ver. v. Dierenbescherming. Ook de watersport had zijn belangstelling. Zelden zal men hem in het seizoen, eerst met zijn zeiljacht en later met zijn motorjacht, op de Kagerplassen gemist hebben. De teraardebestelling zal Dinsdag middag te 2 uur plaats hebben. „St. Caecilia". De ver. voor ont wikkeling en ontspanning voor R.K. „St. Caecilia" hield haar 18e uitvoe ring. Als gast trad de afd. toneel van „St. Matthias" uit Warmond voor het voetlicht met het toneelspel in 3 be drijven van Jan Fabricius „Onder één dak." Een echt karakterstuk, waarin men de stugheid van een boer ziet uitgebeeld. Het stelde zware eisen aan de spelers. Dit was voor „St. Matthias" geen bezwaar. Zij wis ten de verschillende karakters juist, uit te beelden. Het publiek wist dit te waarderen. Vooral het spel van de koppige vader met zijn schoondochter Dora, die door hem, omdat zij „stads" is, fel wordt gehaat, was pri ma. Ook de overige spelers en speel sters alle lof. Nu afloop ontvingen de gastspelers een welverdient applaus. Hedenavond C.15 zal men nogmaals kunnen genieten. „St. Matthias" tot een volgende keer! VOORSCHOTEN D. E. S. De nieuwe Voorscho- tense damclub kwam Woensdag voor het eerst bijeen in het zaaltje van mej. De Graaf, Leidseweg 41. De wnd. voorzitter, de heer Rotman, heette de leden hartelijk welkom De naam van de vereniging werd vast gesteld, n.1. „D. E. S." („Door Een dracht Sterk"). Voorts deelde de heer Rotman mede, dat door de schaakvereniging „Voorschoten" ge durende 3 maanden de borden in bruikleen waren afgestaan, hetgeen door de leden zeer gewaardeerd werd. Nadat de heer Tempelman als voorzitter der vroegere Voorscho- tense damsclam het woord nog ge voerd had, was er gelegenheid om elkanders krachten op het dambord te meten. Het bleek, dat damvereni ging „D. E. S." sterke spelers onder haar leden heeft, zodat met belang stelling de komende bordenwedstrij den worden loegemoet gezien. A.s. Woensdag zal er een simultaan seance worden gespeeld tegen een bekende dammer uit de omgeving. Aanvang 7.30 uur. WARMOND Fanfare. De uitvoering van Warmonds Fanfare werd geopend door de voorz. der vereniging, de heer J. Ouwehand, die. de burge meester, de beschermheer mr. E. Menten, de ere-voorzitter notaris P. H. Romein en de oud-directeur de heer Bolderdijk verwelkomde. Na de muziek voerde de afd. toneel op „Een, die niet geteld wordt" van J. van Eekelen en J. Grosfeld. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. EGYPTISCH KONINGSPAAR GESCHEIDEN. Het huwelijk tussen koning Faroek en koningin Farida werd op 20 Ja nuari 1938 gesloten. Bruid en Brui degom waren toen beide 17 jaar oud. De bruid, die de naam Sasi Naz Oelficar droeg, was niet van konink lijke bloede. Zij was de dochter van Joessoef Bey Zoelficar, rechter in de gemengde rechtbank van Alexandrië. Haar moeder was de dochter van de voormalige Egyptische premier Mo hammed Said Pasja. Sasi Naz is een Perzische naam en betekent ,Pure Roos", doch daar het nodig werd geacht, dat de nieuwe koningin een zuivere Egyptische naam zou dragen, werd zij sinds haar huwelijk Farida, wat betekent „,de enige", ^genoemd. Uit het huwelijk tussen koning Faroek en koningin Farida zijn drie dochters geboren. AARDVERSCHUIVING TE SAN MARTINO. Een geweldige aardverschuiving, over een oppervlakte van ongeveer 30 H.A. voltrekt zich te San Martino, nabij Macerata. De grond verplaatst zich met een dagelijkse snelheid van 15 meter en dreigt de bedding van de stroom te versperren, zodat men grote overstromingen vreest. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. Rijn, 19 Nbv. Groente. Bloemkool I f 1856, idem II 820, bospeen 1618, waspeen I 8—11.50 idem II f 5.50—6.25, ro de kool 7—7.70, gele kool f 6—8.10, spruiten 2237, boerenkool 5 8.50, uien 6—7.50, witlof 23—45, selderie 3.905.30 andijvie 4— 10,20, aardappelen bonken 3.60 4.20, idem groten 47.40. R'VEEN, 19 Nov. Bloemen. Utopia f 0.20—0 35; Choco f 0.18— 0.56; Choco wit f 0.220.90; Mont Blanc f 0.35—0.42; Blanche f 0.27— 0,38; Jozef wit f 0.42—0.80; Golden Seal f 0.330.45; Cydonia f 0.370.58; Trosrayonanten f 0.31—0.55; Aspera- Sis Phimoses f 0.270.60 per bos- érman f 0.18—0.25; Monument f 0.12 0.24; Twello's Roem f 0.100.24; With Jozef f 0.09—0.11; Puiling f 0.13 0.25; Cyclamen f 0.21—0.63 p. stuk. Veiling. Aardbeien f 1051.35 per half p.; Tomaten A f 0.32—0.97; idem B f 0.49—108; idem C 0.18— 0.47 per kg. Glassla f 6.10—19.70; Stoofsla f 3.00—22.00; Andyvie f 4.00 4.30; Bloemkool f 5.00—34.00; Spruiten f 48.00—52.00 per 100. TER AAR, 19 Nov. Groente. Kas- snijbonen f 9-00 per 10 kg.; Bloem kool f 0.04—0.27 per stuk; Witlof I, f 0.48—0.56; idem II, f 0.20—0.38; idem stek f 0.08—0.18; Tometen f 0.18 —0.85; Rode kool f 0.08—0.10; Groe ne kool f 0.07—0.09; Sav. kool f 0.08 —0.09; Witte kool X 0-05—0.06; Chin, kool f 0.020.07 p. kg.; Boerenkool f 0.500.65 per bak; Spruiten f 0.23 0.37 per kg. Andijvie f 0.390.54; Bospeen f 0.08—0.11 per bos; Was peen I f 0.08 per kg. Idem II, 0.05— 0.06; Preif 0.07—0.10 per kg. Selderij f 0.020.04 per bos; Knol Selderij f 0.040.11 per stuk; Kroten f 0.06 0.07 Uien f0.06—0.07 per kg.; Sla f ?.506.20 per 100 st.; Spinazie f 0.40 Veldsla f 0.08 Druiven 0.89—0.92 per kg.; Bloemen f 0.20 per bos. Mevrouw Donders, Witte Singel 70, vraagt Net voor hele of halve dagen, meerdei'e hulp aanwezig. HOOGMADE Uitvoering te geven door de N.K.J 3. afd. Hoogniade op Zondag 21 en Woensdag 24 Nov., in de zaal van WITTEMAN Aanvang 7.45 uur precies Opgevoerd wordt: „VLAMMENDE VLEUGELS" dramatisch spel uit het vliegersleven in 4 bedrijven. 9226 Kaartverk. en plaatsbespr. a.s. Zondag van 121 uur en 's avonds aan de zaai. Na af.oop dansen. HET BESTUUR. te koop aangeboden te Leiderdorp. Verhuurd v. 3.50 per week (zeer lage huur). Uiterste prijs 2300.Bevragen mevr. van Haasteren, Oude Vest 33A Leiden. 9218 Bericht van Inzet Bij de gehouden inzet van de terreinen, thdns in ge bruik als tuinland, nabij de Tasmanstraat, de Rijnka de en het Rijn- en Schie- kanaal, gevei'd als perc. 1, 2 en 3 en het woonhuis met tuintje Utr. Jaagpad 111, geveild als perc. 4 alles onder Leiden, zijn in bod gebracht: perc. 1 op 4000. perc. 2 op 5750. perc. 3. op f 1200. perc. 4 op 2650. AFSLAG Vrijdag 26 Nov. 1948. 's avonds 7 uur in het Notarishuis te Leiden.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3