De veldgeoloog en zijn materie ZATERDAG 20 NOVEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 BOERDERIJENLENING THANS VRIJWEL GEREGELD. Naar „Trouw" verneemt, hebben de besprekingen van de Herstel- bank met institutionele beleggers over het beschikbaar stellen van gel den -ter financiering van de weder opbouw van 8000 boerderijen einde lijk tot een resultaat geleid. Weldra zgl de overeenkomst bekrachtigd worden, waarbij- de institutionele be leggers op zich nemen, om geduren de de komende tien jaren in totaal 300 millioen ter beschikking te stel len. De leningen krijgen een looptijd van tien jaar. zodat het Rijk, dat deze middelen wil gebruiken voor het verstrekken van renteloze credieten, dan naar nieuwe financiering zal moeten uitzien. De rente is, zoals wij dezer dagen reeds konden melden, bepaald op 3 yk pet. in stede van 3 y. pet., waarover aanvankelijk gesprokén werd. De flexibele rentevoet is echter niet los gelaten, zodat als het rendement van de perpetuele schuld na drie jaar zou zijn gestegen, ook de rentevoet voor deze lening zal worden her zien. MOND- EN KLAUWZEER NEEMT TOE. In October 1948 kwamen in Neder land 60 gevallen van mond- en klauwzeer voor. Deze zo gevreesde veeziekte neemt de laatste maanden in omvang toe, speciaal in de pro vincie Zuid-Holland, waar de 48 nieu we gevallen werden geconstateerd. De veehouders wordt aangeraden tegen deze ziekte de uiterste voor zorgsmaatregelen te treffen,' zoals het tijdig laten enten der dieren, het beperken van de aankoop en van het in aanraking komen van eigen met vreemde dieren, het afdoende reini gen van veetransportauto's en het direct opgeven van nieuwe gevallen van besmetting. Mocht blijken, dat de veehouders deze aanwijzingen niet in voldoende mate zouden opvolgen, dan zal de overheid niet schromen krachtiger maatregelen te treffen. WINTERZORGEN VOOR HET KLEINVEE. nietigd. In Californië rekent men met een overschot'aan appels van on geveer 75 millioen kg., hoewel de productie 11 pet. kleiner was dan vo rig jaar. De vraag en vooral de ex portmogelijkheid is veel minder ge wonden. De perziken zijn in de Ca- lifornische valleien slechts gedeelte lijk geplukt, terwijl sla en kool bij ongehoorde hoeveelheden zijn onder- geploegd. Ook in Engeland ziet men weinig heil in de verkoopskansen van de kool, waarom men in de laatste weken hectoren en hectaren met dit gewas heeft ondergeploegd (o.a. in het Graafschap Kent) om er wintertarwe voor in de plaats te kunnen zaaien. De tuinbouw wordt daar n.l. op zeer grote schaal uitge oefend, zodat men tuinbouw en land bouwgewassen naast elkander op het zelfde bedrijft aantreft. De Engelse oogst aan uien bedraagt 120.000 ton, wat veel groter is dan ooit te voren. (De dichtst bijzijnde gx*ote oogst was die van 1944, waarin een productie van 77.000 "ton bereikt werd). De En gelse uientelers vragen daarom slui- LAATSTE BERICHTEN Nederlandse delegatie vertrekt morgen Naar wij vernemen zal de Neder landse delegatie voor rechtstreekss onderhandelingen met de republi keinse regering morgenavond van Schiphol vertrekken. De adviseurs der delegatie zyn de volgende per sonen: mr. N. S. B!om. raadsadvi seur van buitenlandse zaken, dx\ H. Hoven, oud-directeur B. B.. di"s. H. J. Manschot directeur Bijbank Ja- vasche Bank te Amsterdam, mr. W. de Pont, toegevoegd aan Neder landse delegatie en advocaat te Am sterdam, P. A. Ursone, hoofd-ambte- naar van de Nederlands-Indische regering ter beschikking van de mi nister van O G., drs. H. Hagenaar, gezantschapsraad. De Kamerleden, die als waarne mers zullen vertrekken, zijn nog niet ting van de .grens voor uien totdat de aangewezen. Zij zullen waarschijn- binnenland^e productie opgeruimd lijk over énkele dagen naar Indone- zal zijn. sië reizen. Inaugurele rede prof. dr. L. N. de Sitier De staltijd is begonnen en daar mee hebben we onze handen vol aan de verzorging van de koeien; maar dat moet toch niet de oorzaak wor den, dat men de andere dieren een beetje uit het oog verliest. Vooral schapen hebben daarover te klagen. Men meent dikwijls, dat de schapen beschermd door hun dikke vacht to taal geen zorg nodig hebben in de 'wintermaanden, maar dat is onjuist. Het is waar dat schapen het heel goed doen op weilanden, die bijna kaal gegraasd zijn en dat men "altijd verbaasd is over de hoeveelheid groe ne massa, die men 's winters in de maag van een slachtschaap aan treft, maar toch is een schaap dank baar voor wat meer zorg en wel ir 'f bijzonder voor een droge en wind vrije ligplaats. Wie stro genoeg heeft kan met enkele pakken stro een goede windbeschermnig maken maar nog beter is een afdak, op voor waarde, dat men de mest er regelma tig onder weg haalt. Ook moeten de hoeven van de schapen telkens weer nagezien worden, terwijl eventueel mestkoeken rondom de staart weg geknipt moeten worden. Zo nu en dan wat DDT stevig in de vacht te wrijven is ook een uitstekende maat regel om de schapen gezond te hou den. De zorg voor schapen wordt al tijd beloond door zwaardere en ge zondere dieren in het voorjaar. Geheel Uw leven zij op zelf beheersing gericht, Bij auto-besturen is stilte een dure plicht. STROPPEN VOOR ENGELSE EN AMERIKAANSE TUINBOUW. Dat de schaarste tot het verleden begint te behoren blijkt uit berichten uit verschillende delen van de we reld. Reeds zijn de granen in Noord en Zuid-Amerika belangrijk gedaald en ook andere prijzen beginnen te volgen. Zo zijn in de Ver. Staten de vleesprijzen met 10 pet. verlaagd, en zijn in België de paarden op het ogenblik naar verhouding zeer "goed koop, Fruit en groenten worden in verschillende landen reeds weer ver- Bij de aanvaarding van het ambt van bijzonder hoogleraar in de geo logische en geophysische karterings- methoden aan de Leidse universi teit, heeft prof. dr. L. U. de Sitter in zijn inaugurele rede een interes sante uiteenzetting gegeven van „De veldgeoloog en zijn materie". Prof. de Sitter verklaarde, dat aan de geoloog is opgedragen om door middel van een letterlijk on eindige verscheidenheid van ver schijnselen van de z.g. dode materie aan de oppervlakte der aarde, en met behulp van de meest diverse categorieën van ervaring van wel haast alle geologische wetenschap pen een makkelijk leesbare abstrac tie, kaart en profielen te mhkèn, die niet alleen de tegenwoordige toestand maar zo mogelijk ook iets van de ontwikkeling in de tijd laat zien. De geoloog wordt geplaatst voor een oneindige verscheidenheid er spr. verdeelde deze in verscheiden heid van afmeting, van plaats, van materie en van tijd, terwijl de geo loog de ervaringen nodig heeft van verschillende wetenschappen, n.l. als stratigraaf, als petrograaf, als geograaf en als geophysicus. Ook als mens heeft hij ervaring nodig, want te midden van vreemde vol ken wonend en wex'kend, zijn voor hem' zowel historische- en talen kennis zowel als sociologisch inzicht en zelfs politiek inzicht tot op ze kere hoogte onontbeerlijk. Onder de eigenschappen, die van een goede veldgeoloog vereist wor- toniek, want terwijl zijn werk in 'het eerste opzicht kan steunen op de ervaring van medewerkers op de diverse genoemde terreinen, is de tektoniek, de wetenschap, die alle endogene vormveranderingen in de aardkorst tracht te begrijpen, nu juist bij uitstek het terrein van de veldgeoloog. Over dit belangrijke onderdeel van de wetenschap weidde spr. na der uit en zeide van oordeel te zijn, dat de tektoniek geenszins voldoet aan de eisen, welke aan een sub wetenschap gesteld mogen worden, om zich daarna bezig te houden en te verdiepen in de wegen, die ter verbetering van de onbevredigende toestand, waarin de tektonische we tenschap zich bevindt kunnen wor den bewandeld. Daarna betoogde spr., dat de structurele geologie in haar tegenwoordige staat nog nau welijks de kwalificatie van een zelf standige sub-wetenschap verdient, maar alleszins waard is daartoe ontwikkeld te worden, zonder daar bij te willen zeggen, dat de hoofd zaak van de wetenschappelijke veld geoloog in de tektonische ontwikke ling zou liggen. Spr. besloot tenslotte met de ge bruikelijke toespraken. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden NACHTMIS VOOR NIET-KATHOLIEKEN. Daar er ieder jaar vele niet-katho- lieken gaarne de Nachtmis zouden bijwonen en daartoe wegens plaats gebrek in de parochiekerken vaak niet in staat zijn zal er in de kapel van de Paters Franciscanen aan de Mariënpoelstraat 4, speciaal voor hen een Nachtmis worden opgedragen om 3.3,0. Om hen in de gelegenheid to-stel len de betekenis en diepere zin der H. Mis in het algemeen en de Kerst liturgie in het bijzonder, te leren kennen, zal in Verbum Dei, Plantage 16, tel. 21988, een voorbereidende cursus van 3 avonden worden gege ven en wel op de Dinsdagen 7, 14 en 21 December of de Donderdagen 9, 16 en 23 Dec. van 2021 uur; dus 2 afzonderlijke cursussen. Een en ander zal door lichtbeelden wor den geïllustreerd. Wilt u uw niet-katholieke kennis sen op deze gelegenheid attent ma ken. Opgave van deelname voor cur sus en Nachtmis aan bovenstaand adres. Zowel de cursus als de Nachtmis :ijn uitsluitend voor niet-katholieken toegankelijk, eventueel met R.K. echtgenoot of verloofde. GEEFT EEN DAG LOON VOOR DE U.NA.C.! Verschillende bedrijven in Leiden gaven reeds het voorbeeld. Drie en een half jaar ligt de bevrij- din^ al weer achter ons, een tijd die lang genoeg is om veel te vergeter*, Althans om niet dagelijks.' meer te denken aan de tijd, toen kinderen te vergeefs om een boterham vroegen, Ontdaan van alle pathos blijft dit toch een huiveringwekkende herin nering en men zou er alles voor willen geven, om het schrikbeeld van een hongerend kind nooit meer te beleven. Wat dan te zeggen van de 20.000.000 kinderen over de hele wereld, die vandaag aan de dag verhongeren? In Duitsland, Polen, Roemenië, Indone sië, Albanië, Oostenrijk, China en In dia om er slechts enkele te noe men heersen toestanden onder de kinderen, waar wij one bijna geen denkbeeld van kunnen vormen. Gaat het dan nog op om te zeggen dat het zo moeilijk is de eindjes aan elkaar te knopen? Hier moet niet meer ge redeneerd worden; twintig millioen kinderen verwachten nu daden! De U.N.A.C. aan geen politieke richting, gebonden vraagt aan de gehele wereld „Geeft één dag loon voor het hongerend kind!" Ook in ons land heeft zich een hoofdcomité gevormd, onderverdeeld in plaatse lijke afdelingen, die deze oproep die appelëert aan het menselijk ge weten heeft overgenomen en reeds velen deden wat gevraagd werd. Om de manier waarop dit kan ge schieden duideliik te maken, heeft de Leidse afdeling gisteravond de vertegenwoordigers van de werkne mers uit verschillende bedrijven bij elkaar geroepen in de kleine Stads- zaal, om te luisteren naar.de heer Spengen, lid van het hoofd-comité, die hierover een en ander mededeel de .De heer Snengen besprak de op richting, het doel en de ppldbeste- ding, n.l. uitkeringen in natura, niet in geld. Werknemers kunnen dit plan on verschillende manieren verwezen lijken. Zij kunnen overwerken en het daarmede verdiende geld afstaan, kortweg een dagloon geven, of ge durende enkele weken, b.v. 12, een bepaald percentage van het loon_la ten inhouden. Verschillende Leidse bedrijven, zoals Wernink, De Sleu tels. Nieuwenhuizen en de Holland se Constructie gingen, met verschil lende andere, reeds voor. Het in Nederland verkregen geld wordt als volgt besteed: 15 pet. voor Nederlandse kinderen, 30 pet. voor Indopesië en 55 pet. voor het Inter nationale Kindernoodfonds. Dit laat ste kan echter wegens de devie- zenschaarste niet uitgekeerd wor den, zodat het gebruikt wordt om hongerende buitenlandse kinderen naar Holland te laten komen, waar zij in gezinnen tijdelijk opgenomen worden. OPROEP AA.N JONGE MIDDEN STANDERS! Tenvijl de oudere middenstanders op tal van plaatsen in ons land pro testbijeenkomsten houden, omdat zij vrezen dat allerlei regeringsmaatre gelen de middenstand bedreigen, komt deze oproep onder jullie ogen! Wanneer de middenstand van nü be dreigd wordt, dan kan dat betekenen, dat de middenstand van de toekomst, onze toekomst, onmogelijk wordt ge maakt. Wanneer de middenstanders van vandaag vechten uit lijfsbehoud, maar ook omdat het welzijn van al len dit vraagt, om het verzekeren een gezonde middenstand, dan moeten wij, jonge middenstanders, ervoor zorgen, dat de middenstand zijn plaats in de toekomst waard blijft. Dat klinkt allemaal reusachtig zwaarwichtig, maar het is ten volle waar! Op Woensdag 24 November kernen de jonge middenstanders van Leiden en Voorschoten bijeen in „Den Ver gulden Turk". Om acht uur zal rector H. M. J. Brans uit Haarlem voor hen spreken over alle problemen, waar mee de Jonge m'ddenstander nu en straks te maken heeft. Niemand beter dan rector Brans kent de jonge mid denstanders x daarom roepexx we jullie dringend op om Woensdag avond in groten getale naar deze bij eenkomst te komen! Enkele jonge middenstanders uit Leiden en Voorschoten. W. JOS. DE GRUTTER SPRAK VOOR K. EN O. Zijn visie op „De Equipe". De Haagse kunstcriticus, de heer W. Jos. de Gruyter, die gisteravond in de Lakenhal een inleiding hield over de hier tentoongestelde groep, gaf een glasheldere uiteenzetting over het zien van moderne en van schilderkunst in het algexpeen. Hij ging uit van de veelgemaakte op merking, dat men wel de oude schil derkunst (bedoeld wordt die van de 17e tot en met de 19e eeuw) begrij pen en waarderen kan, maar moder nen onbegrijpelijk en daarom niet mooi vindt. Oude kunst echter be vindt zich in musea, is gecatalogi seerd, min of meer heilig verklaard en grijpt niet meer in het dagelijks leven in. Ook het nieuwe kunstwerk heeft tijd nodig om verkend, gekend, bekend en erkend te worden, Spr. vroeg zich af, waaruit nu pre cies dat „begrijpen" van kunst, vooral van schilderkunst, bestaat. Op de eerste plaats speelt bij de waarde ring de associatie een grote rol. De tweede, meer ontwikkelde categorie acht niet het onderwerp op de eer ste plaats van belang, maar de na tuurgetrouwe weergave van de reali teit. Beide mogelijkheden echter kent ook de fotografie. De derde catego rie echter verlegt het accent op het gevoelsleven van de kunstenaar. Het gevaar echter voor „hineininterpre tieren" is zeer groot. Terwijl tenslot te de echte kunstkenner vraagt: „Hoe is dat geschilderd?" Naar aanleiding daarvan besprak de heer de Gruyter de beeldende middelen van de schilder: lijn, kl^ur, compositie, licht en schaduw, stof- weergave, perspectief en anatomie. Ook'de factuur, d.w.z. de penseelvoe ring, is van groot belang om een kunstenaar te leren kennen Spr. de monstreerde dit alles aan Minnend paar" van Christiaan de Moor. en de „Zwarte kan" van Ferry Slebe. Na de pauze behandelde de heer de Gruyter het ontstaan van een schilderij, daarbij de verhouding van de kunstenaar tot de werkelijkheid als het voornaamste element in ieder kunstwerk aanwijzend. Dat is het zowel bij de schilder, die spontaan zijn indrukken weergeeft, als bij hem, die als expressionist te boek staat. Bij deze laptste echter, wordt de natuur een symbool van het in nerlijk gebeuren en kan als zoda nig worden vervormd. De modernen gaan hierin zeer ver. En tenslotte is daar dan nog de richting, die zich slechts wil uitdrukken, in lijn. kleur en compositie: de abstracten. Dit kan slechts gezien wtfrden als een logi sche conseauentie van het „Tart nout l'art" principe. „De Equine" echter gaat bij lange na niet zo ver Hierna besprak de heer de Gruyter de exposanten en gaf van elk een zeer typerende omschrijving. CONTACT TTTSRIN «TTRGERS EN MILITAIREN. Geslaagde feestavond. Kapitein T. J. van Zwol, wiens op zet het is geweest van begin af aan contact te leggen tussen burgers en militairen en daartoe reeds vele kaart-, dam-, schaak- en biljart avonden had georganiseerd, had gis- teravond in de Stadsgehoorzaal de Leidse burgerij opgeroepen om met de manschappén van de le compag nie Aan- en Afvoertroepen een gro te verbroederingsavond "bij te wo nen. Het was een verblijdend teken, dat zijn or-oep rvst onbeantwoord :s gebleven. Met Leidens eerste burger, jhr. mr. F. H. van Kinschot, waren zeer vele ingezetenen aanwezig, ter wijl ook luit.-kol. Scheffer, die over enkele weken met zijn manschappen het Leidse- garnizoen zal komen ver- sterken, deze avond van zijn belang stelling blijk gaf. In z;'n ink-'-'end woord zet'e kapi tein Van Zwol nog eens het doel van deze avonden uiteen,; in aansluiting waarop hij nog een warm aanbeve lend wooyd sprak voor het sanato riumfonds van de onderofficiersver eniging „Ons Belang", welke ver eniging zeer veel werk voor het be strijden van de t.b.c. heeft gedaan. Ook de baten van deze avond komen aan het fonds ten goede. Nadat het eerste couplet van het Wilhelmus was gezongen, bracht het gezelschap van Jan Brouwer uit Schiedam de revue „Hollands Glo rie", een aaneenschakeling van zang, dans, muziek en vrolijke sketches, WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond). IETS MINDER ZACHT. Vannacht op vele plaatsen vorming van nevel of mist. Mor gen overdag overwegend droog weer met veranderlijke bewol king. Langs de Waddenkust aan vankelijk nog mhtige Zuid westelijke wind. Overigens wei nig wind. Iets minder zacht. Bioscopen COMMUNISTISCHE VLOEDGOLF OVER A2IE CHRONOLOGISCH OVERZICHT door het vakmanschap van de regis seur is zy beslist boeiend. George Peck is de man, die zijn geheugen verliest en de schijn tegen zich heef een moord te hebben ge pleegd, welke schijn tenslotte een obsessie voor hem wordt. Ingrid Bergman vertolkt de pi van dokte- res in de psychiatrie, die ?iefde op vat voor haar patient. Zij is over tuigd van zijn onschuld en tracht de ze te bewijzen. Langs de weg der psycho-analyse dringt zij moeizaam door tot het verleden van haar ge liefde en effent hiermede de weg naar een happy end. Een goede film voor personen bo ven 18 jaar. Trianon Green Garson is in _,mrs. Parkington" de vrouw, die via een glimlach en een knipoogje de vrouw van majoor Parkington wordt. De film toont een leven van romantiek en elegance, van vreugde en verdriet, van stoffe'yke rijkdom en geestelijke armoede. De sterke persoon is de oude mrs Parkington, die haar groot vermogen besteedt om een vaa haar kleinkinderen en daarmede haar naam schande te be sparen. Het is geen opwekkende roman, die ons hier geboden wordt. De kleinkinderen van het ambitieuse echtpaar blijken totaal gedegene reerd te zijn: zij zijn een bende geld- jagers, uitsluitend belust op het for tuin van grootmoeder. Ofschoon Green Garson en Walter Pidgeon dat in „mrs. Miniver" konden be wonderen, zijn hun pogingen om ka- niet het fijne spel geven, zoals wij rakters uit te beelden, lofwaardig. Dat zij niet vo-1 komen slaagden is ook te wijten aan de opvatting van de filmer, die meer toneel dan film gaf. Voor volwassenen. Casino Ruim een jaar gebeden maakten wij voor het eerst kennis met de bekende film van Alfred Hitchcock, „Obsessie", welke het ge geven behandelt van een man, die aan geheugenstoornis lijdt. Nu is dit een onderwerp, dat reeds in veel films werd uitgebeeld en waarvoor de belangstelling over het alge- I meen begint te tanen. Toch kunnen van een dergelijke film verwacht, wij deze rolprent aanbevelen, want I De verhoren van de verdachte per- Luxor heeft beslag weten te leg gen op „Naked City", welke film* in de grote steden met waardering werd ontvangen. Zij laat de behan deling zxen van een moordzaak in New York wat overigens een vrij alledaags onderwerp is die door een buitengewoon goede vorm geving opvalt. Hier is niet uitslui tend gespeculeerd op de sénsatie- lust. Men krijgt enigszins een beeld van New York als wereldstad, maar vooral als woonplaats van millioe- nen mensen, die ieder hun eigen kleine leven hebben, dat bijna on- opvallend in het grote geheel past. i En vooral daarom is het zo interes- sant om met de rechercheurs mee te gaan door de woelige sjtraten en het karakteristieke hiervan op zich te laten inwerken. Deze opzet heeft echter niets af gedaan aan de spanning, die men sonen en de jachten door de stad zijn uitermate boeiend, terwijl aan alle voorkomende typen- grote zorg is besteed. Vooral Barry Fitzgerald in de rol van leidinggevend recher cheur geeft zeer knap spel te zien. Voor liefhebbers van een sDan- nende film met veel goede kwalitei ten, mits boven achttien jaar. Rex geeft de „Godin der Wilder nis", een romantisch avontuxirlijk geval, geschikt voor personen boven 14 jaar. t Lido- Joan Crawford is 'n film ster met buitengewone kwaliteiten. Dat bewijst zij ook in de film „Posses sed" (Verwoeste Levexis), een War ner Bx-os-film onder bekwame regie van Curtis Bernhardt. Joan Craw ford speelt hier de rol van 'n meisje, dat haar hartstochtelijke liefde jegens 'n koudhartig man niet beantwoord ziet en zich door allerlei waandenk beelden hoofd en hart op hol laat ja gen. Die liefde bleef evenwel ondanks alle weerbarstigheid van de andere zijde, hoe zij zich er ook tegen ver zette en zij eindigt ten slotte in een catatonische verstarring, de grens der krankzinnigheid. In het ziekenhuis, waarheen zij gebracht is, weet de psy chiater haar onder narcosynthese haar levensloop te doen vertellen en telkens ziet de toeschouwer fragmen tarisch het gehele verhaal voor zich afgespeeld. Vanzelfsprekend 'n film met sterk dramatische inslag, uitste kend geregisseerd, sterk gespeeld door deze bekwame filmartiste, in een scenario, dat somwijlen beklemmend is, met een muzikale omlijsting, die het effect niet weinig verhoogt. Ge keurd voor 18 jaar. waarin zich vooral de auteur van de revue, de heer J. Brouwer en Cora Marti dapper weerden. Groot suc ces oogstten verder „Les deux Che- ries", twee charmante accordeonnis- ten en een acrobatenpaar, dat de aanwezigen versteld deed staan door zijn meest farppante toeren. Aardig van opzet en uitvoering was ook „Het feest van Tirol" en de slotfinale „Hol land bevaart weer alle zeeën. Aan het einde van de uitvoering, welke nog werd gevolgd door een bal met medewerking van Leen van Dijk's revue-or'-est heeft de voorzit ter van het Sanatoriumfonds „Ons Belang", de heer J. Lambermont, nog een dankwoord gesproken voor de zeer sympathieke geste om de op brengst van deze avond af te staan aan het fonds. Tenslotte heeft kapi tein Van Zwol enkele dames van het revue-gezelschap nog met bloe men gehuldigd. Al met al een ge slaagde avond, welke ongetwijfeld aan zijn doel heeft beantwoord! Uitvoering van „Voorgeest" A.s. Maandag om 7.30 uur geven de kinderen van het gesticht „Voor geest" een uitvoering in de reerea- tieza-V van „Endegeest", waarbij de leden van de speeltuin- en buurt verenigingen zijn uitgenodigd. In troducties zijn verkrijgbaar bij de verenigingssecretarissen. Treinstoring. Gisteravond om 5.30 uur is waarschijnlijk doordat de balans van de spoox-brug over het Rijn- en Schiekanaal defect raakte de verbinding LeidenUtrecht vice- versa gestoord. De reizigers werden op het traject LeidenAlphen per autobus v.v. vervoerd en vanaf Al phen per dieseltrein naar Utrecht. Nadat 's nachts de herstelwerk zaamheden waren uitgevoerd, kon den de eerste treinen hedenmorgen weer normaal lopen. Op Zaterdag 23 October 1948 is tussen 18.45 en 19.00 uur een lan taarnpaal omvergereden, staande voor'pérceel Hooge Morschweg no. 2. Tevens werd hierbij een stenen om rastering van de Christelijke School ter plaatse zwaar beschadigd. Zij. die hieromtrent inlichtingen zouden kunnen geven, worden verzocht zich te melden aan het Bureau van Poli tie afdeling verkeer, of telefonisch onder nummer 22244. R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Aanwinstenlijst Profane ontwlkkelingslectuur: H. Mielcke, Reis naar het einde der we reld. Nederlandse romans: A. Coolen, Herberg .„In 't misverstand"; Ivans, De onzichtbaren; H. Middendorp, Het spookhuis in de vendée; M. H. SzékelyLulofs, De hongertocht; F. Timmermans, Anna-Marie; idem, Het keerseken in de lanteern; J. P. Zoo- mersVermeer, Vader. Vertaalde romans: D. du Maurier, De geschiedenis' van mijn vader; E. Ph. Oppenheim, Het raadsel aan boord; idem, Een geraffineerd com plot. Engelse romans: C. Mackensie, The monarch of the glen; H. Harlan^, The cardinal's snuff-box; B. DougaÜ, The singing corpse. Franse romans: Vercors, Le silence de la mer. Jeugdlectuur: J. Manders, Verwen de Jet; Rowena's merkwaardig jaar; Een verrassing; Op Kuikenhof. K.L.—DAGKALENDER Correspondentieadres: Sevretariaat ver. „Kaholiek Leiden" Jan Lieven- straat 2, tel. 22761. Vrijdag 26 November 20.09 uur „Het Gulden Vlies" (en niet „In den Vergulden Turk" zoals abusie velijk op enkele uitnodigingen is vermeld) Contactavond Kath. Centrale voor Gezinszorg de heer Van der Horst spreekt over het on derwerp „Moeilijke kinderen en moeilijke ouders.'' Huisartsen. De Zondagsdienst dér huisartsen te Leiden wordt van Zaterdagmiddag 14 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doktoren: Kortmann de Jager, Kors. Dienst der apotheken De avond nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zater dag 20 Nov. 13 uur tot Zaterdag 27 Nov. 8 uur waar venom en door: De Anotheek Kok Raoenburg 9, tel. 24807 en de Anotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek Raadhuispark 8, tel. 26274. BURGERLIJKE STAND Geboren: Alexander Fredericxis z. van W. A. Riswick en M. L. Baayens; Francisca Johanna Maria d. van J. de Best en A. H. M. Franse; Johan nes z. van J. Onderwater en J. W. Tegelaar; Neeltje d. van A. C. van Dijk en S. van der Bent; Sonja Pe- tronella Cornelia d. van A. A. Z";l- stra en C. J. Tideny.-v nadetta d. van G. T. de Jong en A. J. W. Ruiter; Catha.ina d. Oferman en C. van Weeren; Johan nes Rudolph Frederik z. van P. van Kins en C. H. Kienjet; Gerrit z. van G. van der Heiden en A. Varkevis- ser; Wilhelmina Maria d. van J. Hoo- genboom en E. M. Bronsgeest. Overleden: M. van Polanen wednr. I j.; A. A. Janssen z. 1 j.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2