S)e &2idóe0oii/fca/rtt IJZER EN STAAL Nieuwe delegatie naar Indonesië „Wellicht nog mogelijkheden" Westers ontwapeningsplan door V.N. goedgekeurd Russisch voorstel verworpen Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 20 NOVEMBER 1948 40ste JAARGANG No. 11547 Nieuwe delegatie naar Indonesië Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. I 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 f>E MILITAIRE gouverneurs van de Amerikaanse en Britse zóne van Duitsland hebben dezer dagen beslo ten om de industrie en de mijnen van het Ruhrgebied terug te geven aan de Duitsers. Dat is een verstrekkend besluit, al lijkt het op het eerste gezicht niet meer dan billijk, 'dat eindelijk weer eens Duits bezit wordt teruggegeven aan de oorspronkelijke rechthebben den. Eens moet het toch weer nor maal worden, niet waar? Maar zo simpel liggen de zaken hier niet. Ieder ander industriegebied zou men misschien zonder meer kun nen teruggeven, maar met 'het Ruhr gebied is het wat anders. Dat is de traditioneïh werkplaats van Duits land, waar de zware ijzer- en staal industrie is geconcentreerd, waar de kanonnen werden gegoten en weer kunnen worden gegoten. Frankrijk heeft direct tegen deze teruggave geprotesteerd en weigert dit besluit te erkennen. Bij de Fran sen zit de vrees voor de Duitse aan- valsgeest diep in het bloed. Geen wonder overigens, want Frankrijk is in de laatste halve eeuw tweemaal het slachtoffer geworden. En nu vre zen de Fransen, dat deze oorlogs smidse straks weer in werking zal worden gesteld voor het smeden van de wapens, waarmede Frankrijk op nieuw zal worden aangevallen. Daar om wil Frankrijk geen terug save van dit gebied, maar de instelling van een internationaal lichaam dat het beheer over de Ruhr zal hebben. De Engelsen en de Amerikanen, die minder dicht bij Duitsland zit ten de eersten gescheiden van het vasteland door de Noordzee" en het Kanaal, de tweeden zelfs door een hele Oceaan! voelen de dreiging minder zwaar en zien meer naar de voordelen. Wanneer de Duitsers het Ruhrge bied nationaliseren, zoals wij het doen met onze ijzer- ên staalindus trie, zegden de Engelsen, dan wordt er veel beter gewerkt dan wanneer het geheel onder vreemd beheer en vreemde controle staat. En dat heb ben we nodig, want Duitsland moet weer ingeschakeld worden in de Europese productie. Voor dat laatste hebben de Amerikanen natuurlijk op ae eerste plaats oog. Zij zijn geen voorstanders van nationalisatie, maar nog minder van vreemd beheer. Zij bekijken de kansen van het Marshall plan en willen het Ruhrgebied pro moveren tot „werkplaats van Euro pa". Europa willen zij wel helpen, maar ten slotte moet Europa zichzelf oprichten, en ook het Ruhrgebied moet zichzelf oprichten en zich in schakelen in het Marshall-plan. Daarbij speculeren zij beiden op de hoop, dat de Duitsers gebruikt zullen kunnen worden als een even tueel stootkussen tegen al te opdrin gerige attenties van Moskou. Het is een moeilijke kwestie. De oude vraag is weer: wat is het beste, een sterk Duitsland, dat mede kan helpen om Europa er weer boven op te helpen, maar tevens een gevaar voor nieuwe agressie oplevert; of een zwak Duitsland, dat weliswaar geen militair gevaar is. maar economisch een blok aan het been blijft. Het zou geen vraag 2»jn, als we wisten, welke richting Duitsland op gaat. Maar dat kunnen we nog geens zins bekijken. En daarom is het be sluit van de Amerikaanse en Engelse gouverneurs in elk geval wel erg voorbarig. Zij hadden althans de tot stand koming van de staat West- Duitsland kunnen afwachten alvo rens een zo ver gaand besluit te ne men. Ftf ENGELAND zelf is men het ook nog niet eens over de positie van de ijzer- en staalindustrie. De Labour- regering is geheel in het kader van 'haar principiële politiek ge komen met een wetsvoorstel tot na tionalisatie, maar zij ontmoet flink wat tegenstand. De tegenstanders wij zen op het experiment met de steen kolenmijnen, dat niet al te overtui gend geslaagd is. De productie i^ n.ï. sinds de nationalisatie der '""nen niet gesteeen, terwijl de arbei "s tucht aanmerkelijk Verslapt is. Wil men na zo'n voorbeeld voor ogen het nu nog eens gaan proberen met de ijzer- en staalindustrie? Deze laatste industrie is in tegenstelling tot de mijnindustrie eer. zeer bloeiende, zodat men te recht eerder een achteruitgang heeft te verwachten dan een vooruitgang. De regering verdedigt de nationa lisatie met het volgende argument: De ijzer- en staalindustrie is vooral in tijden van spanning een levensbe lang voor de natie. Het mag dan niet voorkomen, dat ijzer- en staalmagna- ten hun positie misbruiken om con cessies voor zich af te dwingen. De huidige ijzer- en staalfederatie is een monopolie of een kartel, dat over grote macht beschikt zonder enige verantwoordelijkheid te dragen voor het welzijn der bevolking. Maar daartegenover staat, dat het particuliere bedrijf altijd betere re sultaten blijkt op te leveren dan het cverheidsbedrijf, zich in tijden van nood veel soepeler aanpast, sneller de werking van de concurrentie om zet in goedkoper product en gewoon lijk efficiënter beheerd wordt. De eerste ronde is dezer dagen door de regering gewonnen. Het Lager huis- heeft de wet in eerste lezing aangenomen, zoals trouwens te ver wachten was. Rondom de harde kem van ijzer GROOTSTE SCHEEPSSCHOOR- STEEN TER WERELD De „Co- ronia" van de Cunard White Star Line werd in October 1947 door prinses Elisabeth van Engeland te water gelaten en is het grootste pas sagiersschip, dat dit jaar werd vol tooid. Op 4 Januari zal het schip zijn eerste reis van Southampton naar New York maken. Men neemt aan, dat de schoorsteen van de„Coro- nia" de grootste is die ooit op een boot werd aangebracht. Zij is in ieder geval nog 3 meter langer dan die van de „Queen Elisabeth". De schilders hebben er dus wel het een en ander aan te doen. ÏÏ>E NEDERLANDSE REGERING h eeft een uitvoerige en diepgaande studie gemaakt van het door minister Stikker gedaan verslag van de door hem in Indonesië gevoerde besprekingen. Het Kabinet is daarbij tot de conclusie gekomen,.dat er wellicht nog mogelijkheden zijn, om op de grondslag van de gedragslijn, welke door de regering is vastgesteld, op korte termijn de geschilpunten tussen de regering van het Koninkrijk en de regering van de Republiek langs de weg der onderhandelingen op te lossen Derhalve heeft het kabinet de minster van Overzeese Gebiedsdelen mr. N. J. M. A. Sassen, de minister van Buitenlandse Zaken mr. D. U. Stikker en de gedelegeerde van het Opperbestuur L. Neher aangewezen als delegatie teneind in Indonsië besprekingen te voeren zowel met de regering van de Republiek, als met de federatistische nationalisten voor het tot stand brengen van een definitieve oplossing. De delegatie -zal worden bijgestaan door enige vooraanstaande leden der Staten Generaal als waarnemers, en enige deskundigen uit Nederland, ♦erwijl in Indonesië in overleg met de hoge vertegenwoordiger van de Kroon zodanige andere deskundigen kunnen worden toegevoegd als nodig zal blijken. Deze delegatie zal zeer binnenkort vertrekken. Nu de federa listische nationalisten op uitnodiging der Nederlandse regering enige maanden geleden naar Den Haag zijn gekomen voor het voeren van over leg dat tot verheugende resultaten leidde, meent de delegatie dat het dit maal op haar weg ligt, lïen nu in Indonesië te gaan ontmoeten. VOORZICHTIG OPTIMISME TE WASHINGTON. Het bezoek van minister Stikker aan Indonesië heeft een stemming van voorzichtig optimisme op het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken teweeggebracht. De autoriteiten schijnen thans iets hoop voller gestemd omtrent een vreed- zamê oplossing dan een maand ge leden, aldus meldt Aneta's corres pondent te Washington. Het fieuws, dat de Nederlandse regering thans voorbereidingen treft voor verdere directe onderhandelingen met de Re publiek zonder bemiddeling van de Commissie voor Goede Diensten, werd te Washington met belangstel ling ontvangen. Autoriteiten op ge noemd departement zijn van mening, dat de Verenigde Staten slechts be lang hebben bij het bereiken van een uiteindelijke regeling van- het con flict tussen Nederland en de Repu bliek, doch niet bij de wijze waarop een dergelijke oplossing tot stand zou komen, behalve dat dit een vreedza me wijze zou moeten zijn. Indien bei de partijen de voorkeur geven aan directe onderhandelingen boven be middeling der C.G.D:, dan vindt men dit in Washington „zoveel te beter". Berl ijnse puzzle aar oplost; BRAMUGLIA BLIJFT OPTIMISTISCH. De Argentijnse voorzitter van de Veiligheidsraad, dr. Juan Atilio B:a- muglia, heeft vandaag in een rede, die door de omroep van de V.N. werd uitgezonden, verklaard, er van overtuigd te zijn, dat de Berlijnse crisis zou kunnen worden opgelost. „Vroegere onderhandelingen tonen de mogelijkheid aan van een oplos sing, die kan worden tot stand ge bracht door de actie van de zes neutralen in de Veiligheidsraad,- in dien zij de onderhandelingen gaan de houden en indien de bestaande mogelijkheden blijven bestaan en het zoeken naar een middenweg ge ïntensiveerd wordt. „Dit zoeken naar een oplossing zou moeten ge schieden" zonder de waardigheid en de belangen van de partijen te schaden. Gezocht zou- moeten wor den naar een methode om de Ber lijnse blokkade op te heffen en te gelijkertijd een enkele valuta in Berlijn in te voeren." en staal spelen zich interessante pro cessen af, processen van theoretische en practische politiek. Het is wel in teressant om de ontwikkeling van deze processen te volgen, maar be klemmend is, dat van een juiste op lossing zoveel afhangt. De toestand in Frankrijk QUEUILLE STELT VER TROUWENSKWESTIE. De Franse regering-Queuille heeft besloten, naar aanleiding van het Kamerdebat over de mijnstaking en de beweerde hulp van het Kom- inform aan de Franse mijnwerkers, de kwestie van vertrouwen te stel len. Men vermoedt, dat Dinsdag a.s. de stemming in deze zaak geschie den zal. FRANSE TROEPEN BEZETTEN DUINKERKEN. De Franse troepen hebben heden alle haveninstallaties van Duinker ken, waar de havenarbeiders- zich se dert Dinsdag hadden verschanst ach ter barricaden, bezet. Men gelooft, dat de stakers hun barricades in de nacht hebben ver laten. Er worden geen incidenten ge meld, maar er zijn enige arrestaties verricht. Het Franse persbureau A.F.P. meldde, dat de troepen vanmorgen vroeg begonnen met het neerhalen van de eerste barricades van de „sta len muur". Jeeps en motoren patrouilleerden door de straten van de stad. In de afgelopen nacht waren nieuwe ver sterkingen van de regering aange komen, waardoor het totaal aantal manschappen werd gebracht op 3000, o m. voorzien van lichte tanks. Wint Tsjang Kai Sjek bij Soetsjou? De berichten over het Chinese strijdtoneel blijven onbetrouwbaar. Er kan evenwel uit geconcludeerd worden, dat het initiatief meer en meer bij de regeringstroepen gaat woordvoeders verklaren, dat de na tionalisten bij Soetsjou een grote berusten, doch hoewel regerings overwinning hebben behaald en dat de communisten in dit gebied op de vlucht zijn geslagen, is er vol gens berichten uit andere bron geen sprake van een beslissende commu nistische nederlaag. Volgens de Chi nese pers maken de regeringstroe pen thans een omtrekkende bewe ging, die tot doe1 heeft de verse troepen, die door de communisten ten Noordwesten van Soetsjau wor den aangevoerd, te vernietigen. Voorts wordt gemeld, dat twee co lonnes regeringstroepen een poging doen de verbindingen van de te genstanders met het achterland te verbreken. Op alle fronten zouden de regeringstroepen thans opruxken. DE ALGEMENE VERGADERING gisteren met overweldigende me plan der Westelijke mogendheden en Het Westelijk voorstel voorziet in dat bevoegdheid heeft over „volledige bewapening van elk der leden-staten bewapeningscommissie zullen de bij plan wenste binnen een jaar beper vijf met een derde, alsmede tegelijk en uitwisselen /an volledige gegevens naai orgaan, dat onder de Veiligheids FELLE DEBATTEN. De aan de stemmingen voorafgaan de debatten hadden een fel verloop. Schuman, dc Franse minister van Buiten>andse Zaken vond het Sow- jetvoorstel „bedriegelijk". John Fos ter Dulles, door Truman benoemd tot plaatsvervangend hoofd der Ameri kaanse delegatie na Marshall's ver trek naar Washington, noemde het „onverantwoordelijk de wereld te doen geloven dat de vrede bevorderd kan worden met de Franse slag". Twaalf procent of minder manschap pen hebben d. V.S. onder de wape nen dan tijdens de oorlog en voor de Sowjet-Unie bedraagt dit 35 a 55 pro cent. Rusland zou militair altijd in het voordeel blijven, want Frankrijk is van zijn bewapening beroofd en China is in e burgeroorlog gewik keld. McNeil, de Engelse minister van Staat, zeide, dat de Sowjet-Unie om „onverklaarbare redenen geen sys teem van wereldveiligheid wenste". Daarom is het W esten gedwongen een gezamenlijke defensie op to bou wen met hen, cfie met ons bouwen willen. Engeland verminderde zijn gewapende macht van meer dan vijf millioen' mannen tot het absolute mi nimum van 730.000. De Sowjetstrijdkrachten hebben vijf maal de omvang van de onze, aldus McNeil. Het Russisch voorstel is „op haar best propaganda, op haar slechtst sinister". Wisjinski, de Sowjet-gedelegeerde verweerde zich met van ouds beken de beschuldigingen. De Verenigde Staten en Engeland voeren een krankzinnigen bewapeningswedloop en spelen een leidende rol bij de Westeuropese Unie, die tegen de Sowjet-Unie is gericht. De automati sche meerderheid van de Verenigde Staten de Verenigde Naties be werkt geen internationale, maar een Amerikaanse controle over grond stoffen en eindproducten van de atoomenergie. Wisjinski verklaarde niet te zullen antwoorden op vragen naar de stand van de Russische be wapening. DER VERENIGDE NATIES steunde erderheid (436) het ontwapenings- verwierp het Sowjetvoorstel. een internationaal controlelichaam, inlichtingen" te beschikken over de der V.N. De Veiligheidsraad en de zonderheden uitwerken. Het Sowjet- king der bewapening van de grote ertijd verbieden van de atoombom over bewapening via een internatio- raad zou staan. De zin van het H. Jaar WENS VAN DE H. VADER. Uit gezaghebende bron vernemen wij het volgende over de zin van het H. Jaar: Tegenover het overal heersend pessimisme en de vrees voor oorlog, stelt de Kerk het aanstaande H. Jaar als een vredesmanifestatie bij uitstek en zelfs meer dan dat. Het is de wens van de H. Vader, dat de voorberei ding van het H. Jaar in Rome en de gehele wereld als motto zal hebben: „De vrede door het H. Jaar. Als jaar van vergiffenis en verzoening zal het een geneesmiddel vormen "voor de zedelijke crisis, welke de huidige chaos veroorzaakt. Materieel doch vooral geestelijk zullen de 300 mil lioen katholieken zich moeten voor bereiden, opdat het H. Jaar de op lossing van ernstige problemen zou brengen, de vrede in het H. Land, de zegepraal van de Kerk over Haar doodsvijanden, de bekering van de dwalenden, ongelovigen en godlozen, een ruimere beoefening van de so ciale rechtvaardigheid, de verdere ontwikkeling van de hulpverlening aan de behoeftigen. Nogmaals gaat van Rome het be vel uit tot een vreedzame strijd van alle gelovigen 'tegen het kwaad, voor hun oorlog tegen de oorlog. De Kerk verwacht van hen, dat zij, die met slechts over vrede willen praten, ook daadwerkelijk meedoen aan Haar vredeswerk. DE GEZONDHEID VAN Z.H. DE PAUS. Nu de Paus de laatste dagen van Zijn „zomervacantie" te Castel Gan- dolfo doorbrengt, zijn de audiënties er tot het minimum beperkt. Zo- Ned.verliezer i 1 indië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afge lopen week het navolgende ver lies is geleden: Koninklijke Landmacht: Korp. S/Koopmans, afkomstig uit HennaarderadeeU (Fr.), ge sneuveld 7 November 1948. Het Koninklijk Ned. Ind. leger en de Koninklijke Marine heb ben in de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. doende kan Z.H. zich beter wijden aan dringen^ w^erk en ietwat meer rust nemen. Ofschoon Z.H. er beter dan tevo ren uitziet, is het opgevallen, dat Hij niet meer zo goed ter been is, het geen vermoedelijk te wijten is aan een storing van de bloedsomloop in de onderste ledenmaten. Er is echetr geen reden tot onge rustheid. KARDINAAL MINDSZENTY DOET OPENLIJKE AANVAL OP DE HONGAARSE COMMUNISTISCHE REGERING. ,Doe met mij wat gij wilt". Kardinaal Mindszenty, Primaat van Hongarije en Aartsbisschop van Esztergom, heeft thans een openlijke aanval gedaan op de Hongaarse com munistische regering. De Primaat verklaart, dat in de gehele Hongaar se geschedenis geen zijner voorgan gers ooit op een dergelijke wijze als hij het voorwerp is geweest van aan vallen en vervolgingen. Voorts zegt hij, dat nog slechts zijn stem de Hon garen in waarheid kan voorlichten omtrent de rampen, die hen te wachten staan, en dat hij thans af wacht welke beslissing de Hongaar se regering met betrekking tot hem zal nemen. De volledige tekst van de verklaring is nog niet bekend, om dat deze gepubliceerd werd in het katholieke blad „Magyar Kurir", dat onmiddellijk door de autoriteiten in beslag werd genomen. Men zal zich herinneren, dat nog op Zondag 14 November j.l. de Hon- gaafste Minister-president verklaar de, dat zijn regering met alle beslist heid zal optreden tegen de activitei ten van de Katholieke Kerk in Hon garije. De verklaring van Kardinaal Mindszenty dient beschouwd te wor den als een onmiddellijk gevolg van de lasterlijke campagne en de agres sieve houding, welke de communisti sche partij en de Hongaarse rege ringsautoriteiten sinds maanden te gen hem voeren en aannemen. SECRETARIS KARDINAAL MINDSZENTY GEARRESTEERD. Mgr. Zanar, secretaris van kardi naal Mindszenty, is te Esterghom, de zetel van de primaat, gearresteerd, beschuldigd van verraad tegenover de Hongaarse regering, zo wordt offi cieel gemeld. KATHOLIEKE KERK IN ROEMENIë. Volgens ten Vaticane ontvangen berichten zijn alle Katholieke gees telijken in Roemenië, die hebben ge weigerd toe te treden tot de officieel erkende Orthodoxe Kerk, naar de ge vangenis gezonden. Naar vernomen wordt, bevinden alle zes bisschoppen van de Byzan tijnse Ritus zich thans in de gevan genis. Het beheer over de Ruhr DRIE-MOGENDHEDEN- SAMENKOMST OP FRANS MINISTERIE Hector McNeil, de Britse minister van staat, RobertScnuman, de Fran se minister van buitenlandse zaken en zijn Amerikaanse collega George Marshall, zijn Vrijdagmiddag op het Franse ministerie van buitenlandse zaken bijeengekomen om „aPe as pecten van het Duitse vraagstuk" te besprek en. Naar men verwachtte zouden Engeland en Amerika een poging doen om tegemoet te komen aan de stroom van protesten van alle Franse partijen tegen het be sluit de eigendom der industrieën over te dragen. van het Ruhrgebied aan Duitsers McNeil verklaarde, dat de En gelsen evenzeer verlangden naar een permanente internationale con trole van de Ruhr-industrieën als de Fransen. Naar men meent te we ten verklaarden de Britse en Ame rikaanse ministers beide, dat hun regeringen er zeer vee! voor voelen om de Fransen op ieder punt met betrekking tot de Franse veiligheid tegemoet te komen. De Britse en Amerikaanse ministers zouden even wel hebben betoogd, dat er geen sprake van zou zijn, dat men terug zou komen op het eenmaal genomen besluit, daar dit geen verband hield met de veiligheid. V* De kinderbijslag DE Maasbode van Donderdag vangt een artikel aldus aan: „Met enige regelmaat hoort men de laatste tijden uit de Par tij van de Arbeid of uit kringen die met haar nauw verwant zijn stemmen opklinken van verzet tegen de sterkere progressie in de kinderbijslag, die door de Ka tholieke Volkspartij wordt voor gestaan". En in een glashelder, overtuigend betoog ontzenuwt dan de „Maasbo- de objecties, de bezwaren, welke tegen de verhoogde kinderbijslag worden aangevoerd. Waar in dit betoog klaarblijkelijk woord na woord is gewikt en gewo- gen, trof ons wel zeer bijzonder de volgende zin: „Natuurlijk verdient het alle mogelijke aanbeveling om naast het behoefte-element het presta tie-element een rol in de loons- bepaling te laten spelen". Tegen deze stelling kan en zal, ook van katholieke zijde, bezwaar wor den gemaakt. Wij zouden haar, na er een wijziging in te hebben aange bracht, willen omkeren, het presta tie-element 'primair stellend. Zij zou dan aldus luiden: Natuurlijk verdient het niet slechts alle mogelijke aanbeve ling, maar is het noodzakelijk, om naast en na het prestatie element het behoefte-element een belangrijke rol in de loons- bepaling te laten spelen. En deze noodzakelijkheid is, onder de huidige omstandigheden van loon- en prijspolitiek, zo strin gent, dat zij voor een ieder welke loontheorie hij ook in ab- stracto moge aanhangen zon neklaar moét zijn. De stelling, dat behoefte in de loonbepaling beslissend is en dat het (slechts) alle mogelijke aanbeveling verdient om óók nog met praestatie rekening te houden, betekent een ommekeer in de, ook onder ons, ka tholieken heersende theorie en prac- tijk betreffende de bepaling van wat een rechtvaardig loon is. Men over- wege, al is het slechts vluchtig, de logische consequenties van die stel ling! Maar wij menen voorlopig, dat de schrijver in de „Maasbode", voor wiens beschouwing wij overigens 't zij herhaald alle waardering hebben, hier even een steek heeft laten vallen. Of hebben wij hem mis verstaan? Om zelf niet misverstaan te wor den, zij onzerzijds nog even gezegd wat onze geregelde lezers bekend is dat wij principiële voorstanders zijn van een ruime kinderbijslag. Wij betreuren het daarom zéér, dat, zo als gisteren vermeld, de Rijksbemid delaars wat willen knibbelen aan het plan van enkele katholieke werkge versorganisaties, om een extra kin derbijslag boven de wettelijke uit te keren, terwijl de Stichting van de Arbeid daarover nog geen advies heeft gegeven! V Het oude „misverstand" |N de Tweede Kamer heeft de heer Van Dis (St. Geref.) zijn bezwaar geuit, dat „veelal R.K. burgemeesters in Protestantse gemeenten" worden benoemd Veelal!'. Wij zullen er niet veel van zeggen. Maar willen tooh even wijzen op het oude „misverstand" laten we het zo maar noemen dat een gemeen te, waar niet de meerderheid katho liek is een Protestantse gemeente is. Wij achten deze opvatting een be lediging voor het Protestantisme, on der welks aanduiding men dan klaarblijkelijk ongeveer alles wil sa menvatten wat niet-katholiek is. PIJLTJESDAG 't Is altijd een onprettige ge waarwording wanneer iemand met opzet -u achteloos voorbij loopt, u een groet weigert, doet .alsof u niet bestaat. „Wat gij niet wilt, dat u geschiedt, doet dat ook een ander niet". Wanneer u Zondag a.s. de kerk verlaat, zult u daar de nodige collectanten ontmoeten, gewa pend met collectebus en pijltjes, die u een bijdrage vragen ten bate van het Jeugd- en Jonge renwerk in ons gehele Bisdom. Zovelen zijn geneigd, om wan neer ze een collectant(e) met collectebus zien, deze met opge heven hoofd en neus hoog in de lucht, zogenaamd ongezien voor bij te lopen. Doet dit nu Zondag niet, maar geeft royaal en offervaardig. Het belang van het Jeugd- en Jonge renwerk vraagt er om. Rekenend op uw steun, dan ken wij u bij voorbaat. Namens de Diocesane Jeugdraad, De Districts- Propagandisten. £en (koAAe.ltje... Veel mensen hebben het zo druk met het overtollige, dat zij het nood zakelijke verwaarlozen.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1