De aardappel-overvloed Onmenselijke barbaarsheden in kamp te Amersfoort Ongepoetste bloembollen Gewichtige jaren in een mensenleven! VRIJDAG 19 NOVEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Prijsgarantie gevraagd aan de Regering De vakgroep-akkerbouwers van de L-T B. hield gisteren in Haarlem haar algemene jaarvergadering, Na dat de heer H. A. Giesen, voorzitter van de vakgroep zijn openingsrede had uitgesproken de belangrijkste punten daaruit publiceerden wij reeds gisterenavond gaf de "nieuwe secretaris, mr. G. J. Vermeulen, een uitgebreid verslag over het jaar 1947. De heer Giesen werd als voorzitter herkozen, waarna de heer Kamp- schöer, algemeen voorzitter van de L.T.B., de heer Giesen dank bracht voor het vele door hem verrichte werk. Op uinodiging van de voorz. gaf de heer M. P. van der Weijden in een heldere beschouwing een overzicht van de besprekingen in de Tweede Kamer bij de behandeling van de landbouwbegroting. Met vreugde was hij daarbij tot de conclusie gekomen, dat de Kamer over het algemeen meer begrip heeft getoond in tegen stelling tot de vooroorlogse jaren voor de moeilijkheden en de belan gen van de boerenstand. „Men is er nu tenminste van overtuigd, dat de overheid de morele verplichting heeft te zorgen, dat het landbouwbedrijf rendabel wordt gevoerd. Dit is een algemeen en nationaal belang." Er is in de Kamer geen enkele spreker geweest, die er niet op heeft gewezen, dat de minister in gebreke is gebleven ten aanzien van de aard appelprijzen- Met grote klem heeft men er dan ook op aangedrongen om maatregelen te nemen de grote prijs- val niet alleen op de ruggen van de boeren te laten neerkomen. „Wil de minister de boer geven, waarop hij recht heeft, dan zal hij een bepaalde prijs moeten garanderen, waarop de overgebleven aardappelen in Juni 1949 worder. overgenomen." De motie Vondeling bracht de heer van der Weijden uiteraard ter spra ke. de wijziging in de landbouwpoli tiek, en de oogstvoorziening. Vele voorstellen waren ter behandeling binnengekomen, waarvan verschil lende betrekking hadden op de prij zen. Samengevat kwamen deze in grote trekken hierop neer: vroegtij dige bekendmaking van de prijzen der akkerbouwproducen voor de oogst van 1949, in het bijzonder voor de wintertarwe; een bodem in de markt voor de consumptie-aardappe len met een minimum- of garantie prijs van C a 7 cent, en aansporing uit kringen van de organisatie zelf om meer eenheid onder de boeren te krijgen, om niet onder de kostprijs te gaan verkopen. Nadat de voorzitter en de heer Van der Weijden de maaregelen betref fende de aardappelen nogmaals had den besproken, werd deze aangele genheid daarna, naar aanleiding van vragen onder de loupe genomen door ir. H. H. Smeenk van de' Stichting voor de Landbouw. De aardappelmarkt is zo overvol, dat talrijke wagons te Goes zijn ge laden met aardappelen die slechts 2.75 per honderd kg. opbrengen. Hetzelfde beeld vertoont zich op an dere plaatsen. Grote kwantums wor den thans als veevoeder uit de markt genomen ter verwerking in de stome rijen, meer in hoofdzaak door de coöperatieve meer dan door de op particulier initiatief -werkende. Deze stomerijen kunnen de zeer grote oogst echter slechts voor een klein deel ver werken. Stilstaande grasdrogerijen hiervoor in te schakelen werken, brengt on kosten mee. Het rijk wil die niet me de dekken. De aardappelmeelfabri- cage ondervindt, vooral ten aanzien van de export, ernstige belemmerin gen, omdat in het kader van het plan- Marshall vel.; landen gratis mais- meel ontvangen, vooral Italië- Boven dien is de aankoop van dergelijke producten als veevoeders voor de boeren te kostbaar, even duur, vaak duurder dan bestaande en krachtiger veevoeders. Rauwe aardappelen als veevoeder zijn goedkoop. Dez zou den 8 ct. per kg. kunnen opbrengen, als men de voeding en de groei voor al van varkens, mee berekent als nut tige coefficient. Maar dan wordt aan het vlees als slachtvlees niets of niet veel meer verdiend. Er gingen stemmen op uit de ver gadering om een gedeelte van de aardappeloogst te denatureren. Ir. Smeenk meende echter de ex portdeur naar Duitsland op een kier te kunnen laten staan. Als de eerste eigen voorraad aldaar geconsumeerd zal zijn, zal men nog behoefte aan import hebben. Er zijn echter concur renten op de wereldmarkt, vooral Denemarken. Gisteren is de strafzaak tegen de zeven bewakers van het voormólig kamp Amersfoort voor het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam, voort gezet. Terecht stond K. P. Berg, met wiens zaak Dinsdag rÊeds een aan vang was gemaakt. De procureur-fiscaal mr. Besier deelde bij de aanvang mede, dat het Rijksbureau voor Oorlogsdocumen tatie een „Diensttagebuch' heeft overgelegd, afkomstig uit het kamp, waaruit blijkt dat de Russische ge vangenen in het kamp, die gefusil leerd zijn, krijgsgevangenen zijn ge weest. Berg zeide het „Diensttagebuch" niet te kennen, doch mr. Besier zei dat, dat zijn naam in het boek wordt genoemd en dat Berg de gehele ge schiedenis met de Russen heeft me degemaakt. Dan begint weer het droef relaas van mishandelingen, die Berg op zijn geweten heeft. Get. J. Broertjes van de illegale Parool-groep is door B. met een ijzeren staaf op het hoofd geslagen. Anderen zag hij door Berg met bakstenen gooien; get. spreekt zelfs van doodgooien. Met de be ruchte Teun van Es heeft Berg ook een Joodse gevangene zo getrapt en geschopt, dat deze overleed. Get. vertelt van de verbijsterende mishandelingen der Joden in Amers foort, die met knuppels in het prik keldraad werden gejaagd en met ma chinepistolen werden neergescho ten. De heer Broertjes doet ook me- delingen over de sadistische wijze, waarop oud-wethouder de Miranda is vermoord. Met een blijkbaar scherp geheugen voor data en namen tracht Berg de getuige van onwaarheid te beschul digen. Van de genoemde mishahdelin gen kan verd. zich weinig of niets herinneren, sommige spreekt hij per tinent tegen. Get. Kleinveld van de „Vrij Neder- land"-groep, geeft inlichtingen over het fusilleren van ds. Rijper en zijn twee zoons, die met een groep ge vangenen uit Zwolle naar Amers foort waren gebracht. Bergt zegt, dat Handelaar kreeg f10.000 boete Overeenkomstig de eis van de ambtenaar bij de tuchtrechter voor de voedselvoorziening te 's-Graven- hage heeft de tuchtrechter gisteren de bloembollenhandelaar G. M. B. M. uit Sassenheim 10.000 boete op gelegd met publicatie van het vonnis in twee vakbladen. Zoals bekend werd 3 Juli j.l. in het voedselvoorzieningsblad een ver ordening afgekondigd, uitgevaardigd door het Bedrijfschap voor Sierteelt producten, waarin werd bepaald, dat telers van bloembollen en bloemknol- len (uitgezonderd narcissenbollen, waarvoor een andere regeling geldt) op de in de verordening kadastraal genoemde percelen in de omgeving van Katwijk, Noordwijk en Wasse naar o.m. verplicht zijn de voor ex port toegelaten maten in een deug delijke bewaarplaats droog en vol komen vrij van grond ter beschik king te houden van het bedrijfschap voor sierteeltproducten. Deze verordening werd uitgevaar digd, omdat er met betrekking tot de export van bloembollen gevaar dreigt als gevolg van het in de om geving van Katwijk en Noordwijk voorkomen van het aaltje, dat de oorzaak is van de zogenaamde aard appelmoeheid. De cysten, waaruit zelfs na tien jaar zich nog aaltjes kunnen ontwikkelen komen voor in de aan de bloembollen klevende grond. Zij dringen niet in de bollen zelf door. De verordening verplicht de telers alle voor export bestemde bloembol len schoon te maken en ter beschik king te stellen.-In vakkringen spreekt men dan ook van „bollenpoets-plicht". Indien bloembollen groen te velde zijn verkocht, wordt de teler 'ge acht ontheffing te hebben verkregen van de verplichting, die dan auto matisch overgaat op de koper. Kort nadat deze verordening was bekend gemaakt niet alleen in het voedselvoorzieningsblad en de dag bladpers, maar ook in de vakbladen, terwijl bovendien de directeur van de plantenziektenkundige dienst (welke dienst de volgens voor schrift behandelde bollen .contro leert) er over de radio over had ge sproken, liwamen ambtenaren van de C.C.D. er achter, dat M. zich niet aan de verordening had gehouden. Het bleek, dat M. een partij van on geveer vijftigduizend „Philip Snow- den" tulpenbollen, ter waarde van circa vijfentwintighonderd gulden, groen te velde had gekocht van een teler te Noordwijk, waar aardappel- moeheid is geconstateerd. Deze partij tulpenbollen, was, wat de maat be treft voor export geschikt. M. ver kocht er van aan verscheidene ex porteurs, zonder zich aan de veror dening te storen. Door het ingrijpen van de C.C.D. werd voorkomen, dat deze tulpen bollen er oorzaak van werden, dat het buitenland en speciaal Amerika de invoer van alle bloembollen ver bood, waardoor een belangrijke de- viezenbron verloren zou gaan en aan andere exporteurs de export-moge lijkheden zouden worden vermin derd. M. gaf tijdens de zitting van de tuchtrechter voor de voedselvoorzie ning te kennen, niet te hebben ge weten, dat de inbeslaggenomen tul penbollen uit een gebied kwamen waar aardappelmoeheid voorkomt. Aan de hand van getuigenverkla ringen bleek het tegendeel. De ambtenaar bij de tuchtrecht spraak kwam tot zijn gemelde eis, waarmede dc tuchtrechter accoord ging. dit gebeurd is op bevel van Paul Frölicb- Mr. Besier: „Dienstleiter in Utrecht Berg: „Neen, neen, hij was geen Dienstleiter, hij was Sachbearbeiter". „Een schanddood in de ogen van de eeuwigheid", roept de president uit, „ik wil daarover niet gesproken hebben als over een administratieve maatregel, als ware het het knippen van een tramkaartje. Het fusilleren van onschuldige Nederlanders is een schanddaad geweest." Get. Kleinveld heeft met boeien van 5 kilo, van 17 Dec 19421 Maart. 1943 in de bunker gezeten. Dit is een van de ergste straffen in het kamp geweest. Het weinige eten werd soms op enige afstand ge plaatst, zodat de geboeiden er niet bij konden. De boeien zaten de gevan genen diep in het vlees. Een van de gevangenen daar is bijna doodgesla gen, omdat hij zijn boei trachtte te verschuiven. Get. heeft uit de bun ker weten te ontsnappen. Gen. v. d. Bent: Wist u, dat uw ondergeschikten iemand 2A maand in de bunker hadden geplaatst? Berg: Nein. Iedere volgende getuige schildert opnieuw de mishandelingen en de toestanden in het kamp en na iedere getuige staat Berg op om te zeggen: „Dasz és nicht gans stimmt". De getuigen Spitsbaard vertelde, dat de Joden het slecht hadden, maar dat de Russische krijgsgevangenen het nog oneindig veel slechter had den. Meermalen gebeurde het, dat de Russen dagenlang geen eten kregen. „Wij stonden dan van ons rantsoen een stukje brood af. Op de laatste dag, dat de Russen in het kamp wa ren, werd dit ondekt. Het gehele kamp kreeg een dag lang geen eten en drinken. Berg geeft nog steeds niet toe, dat de gevangenen in het kamp veel te weinig voedsel kregen. Prof. van Hamel trok fel van leer tegen Berg, toen deze opnieuw beweerde, dat hij niet wist, dat de Russen krijgsge vangenen waren. Nogmaals wordt het executeren van de Russische krijgsgevangenen behandeld en prof. van Hamel spreekt zijn afschuw uit over een dergelijke onmenselijke daad. Ca. vijf uur schorst de president de zitting tot 29 November; dan zul len de requisitoiren in alle 7 zaken tegen de groep-Kotalla worden ge houden. Het Amsterdamse Bijzonder Ge rechtshof heeft heden de 46-jarige Eduard G. Moesbergen uit Amster dam conform de eis ter dood veroor deeld. M., die werkzaam is geweest voor de beruchte colonne Henneicke, waarvan reeds vele leden eveneens ter dood zijn veroordeeld, is volgens zijn superieuren een van de beste „werkers" van de Dienststelle ge weest. In zijn dossier bevindt zich een lijst, waaruit blijkt, dat hij min stens 145 Joden voor zijn rekening heeft genomen, hetgeen zelfs voor «en lid van de colonne Henneicke een respectabel aantal is. EEN GESCHENK voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter,, is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt) prijs 75 ct. ken hun nat-glimmende oüejassen uit en slaan hun petten tegen de benen Het schip zet koers naar Sumatra, waar we voor enige wenen patrouille moe een varen. We zijn nu in de straat Soenda. De wind be gint op te steken. Aan de horizon zien we zwarte pi laren. of liever gezegd, zwarte gordijnen, die door regen veroorzaakt worden. Ze komen dichter naar ons toe 't lijkt alsof ze ons schip omsingelen. Witte kopjes verschijnen op de onrustige golven, Hr. Ms. „X" en z'n beman ning malen er niet om, en gaan onverstoord verder.L_ ----- De eerste druppeltjes val- aardappelen, die ze tussen len op de net-geschrobde hun vingers ronddraaien. &at>tauilCe~aa>ten die geen mistbank is. De lichten worden ont stoken. Radioklanken ver- de mica-schijf. De schijf wordt bekeken in een don kere kamer. Zij geeft licht, een lichtstraaltje iets ster ker dan de lichtgevende schijf zelf. draai in matig tempo rond. A's het straal tje nu tegen iets aankomt dus bijvoorbeeld land wringen ze uit. Het dek spreiden zich door de ver- schip dan spat het pyitje ziet glashelder, de mast trilt ze lijkt wel een poe del, ••die zich na een koud uc kad uitschudt. De zon wil maar maar niet komen, 't Is nog kil. v Geschild worden ze niet, maar geschrabt. Enige van hen zingen een liedje, soms melig, dan weer vol van dekken. Van de brug'wordt gepraaid: ..Alle patrijspoor ten waterdicht sluiten!" De kanonnen en het licht ge- schut «worden bedekt met liefde of vrolijk, waterdicht zeildoek. Er- De eerste eilanden gens in de verte hoor ik de donder. Aan de horizon zie ik met tussenpozen blik semstralen. Dan gaan we door een van de regengor- den gepaseerd. Ze zijn haast niet te onderschei den. 't Lijkt wel of er een dikke mist hangt. Maar wat is dat? De mist komt nader. dijnen die ons insluiten, De jongens wrijven zich alsof we in een net zijn langs het gezicht. Hun ha- gevangen. Alles klettert en spat op de dekhuisbrug. De ,X" duikt diep met zijn ren zijn helemaal wit. Ons schip gaat door een gor dijn van stuifregen. Dat neus in de grijsgrauwe gol- Was dus.de oorzaak van die v^n, om dan weer na een witte pruiken. De patrijs- blijven van officieren en manschappen. Aan dek is alles rustig. De jongens van de wacht hangen hier en daar wat rond, wach tend op het uur van aflos sing. De rest zit aan de bakken, hun avondmaal te nuttigen. Tegen acht uur wórdt er gepraaid .Black out varen!" Blindeerklep- pen gaan voor de patrijs poorten. De lichten op het dek worden gedempt. De navigatielichten gaan uit Alles is donker stikdon ker; geen lichtstraaltje ont snapt uit scheepswand of poort. Het schip vervolgt' ziin weg met behulp vap ziin allerbeste vriend „Ra dar". Sumatra's kust. De lan ge nacht is voorbij, geluk - dig! Langzaam komen de eerste stralen van de zon boven de horizon uit. elkaar op de plaats, die aangegeven wordt. Het is heel interessant. Er wordt een schip gesigna leerd. De peiler geeft het door aan een officier van de wacht. Men kijkt scherp uit, en ja hoor! Tussen twee eilanden in de verte wordt een zeilschip zicht baar. De „X" er op af, met zijn neus diep in de gol ven. Tot dichtbij het vaar tuig genaderd wordt vaart verminderd, de motorsloep f;estreken en de gewapende andingsdivisie begeeft zich aan boord van dë sloep. De seiner draagt een ander soort wapen, n.l. de ..Wal- kie-T^kie", een draadloza telefoon, een handig ding. Kort erna komt de sloep met haar buit op sleep touw terug. Het op een af stand zo rank uitziende scheepje ziet er van dicht - ogenblik met zijn kletsnat te beschuimde punt op te rijzen. Hij lijkt wel op een dar telend veulen, dat met zijn achtereind in de lucht en de kop naar beneden de weide oversteekt. Als de eerste regen voorbij is, druppelt en sijpelt het wa ter "nog langs het schip. De jongens van de wacht trek- poorten gaan weer dicht. Dikke regenwolken begin nen over 't schip te sche ren zoals ie 't noemen kunt met suizend en fluitend ge- Prachtige kleuren verven bij vies en vuil uit. De de zee. De zee is onnatuur lijk glad. De boeg zoekt haar weg erdoorheen en vormt een fijn spoor van sc>uim. De kust van Su- we luid. Niets van de eilanden op de ho rizon. De Jannen lopen weer, diep weggedoken in oliejassen en waterlaarzen. De misthoorn.loeit. De ..X" vaart door een mistbank, smokkelwaar ook, maar dat vuile goedje heeft grote waarde. z Nadat de smokkelwaar overgeladen is op het schip meer matra doemt voor ons op ^at ^et wetti^ gezag ver een geest in een nevel achtig waas. Wat v/as dat? De radar tegenwoordig{ en het scheepje nog eens grondig is doorzocht, wordt het vrij- stuit met zijn lichtstraal op gegeven en beide vaartui- HAAGSE POLITIERECHTER. Hij praatte teveel. De vertegen woordiger G. S. te Leiden praatte zo veel, dat toen hij over slechte ver dienste klaagde, de rechter consta teerde: „Man. als je op de markt gaat staan, verdien je een kapitaal". Verdachte hield zijn betoog, omdat hij terecht stond wegens verhande len van zeep, benevens distributiebe scheiden De Officier vorderde 600 boete of 2 maanden hechtenis, doch de woordkracht van verdachte deed de boete verminderen tot f 200 of 1 maand hechtenis-. Een valse ^angifte. Bij de poli tie te Reeuwijk was de handelaar L. M. J. O. U. uit Den Haag komen vertellen, dat uit zijn boot. die te Reeuwijk lag, een radiotoestel was gestolen. Maar, al spoedig bleek dat daarvan geen woord waar was en vanwege de valse aangifte had de jongeman zich voor de Haaese^Poli- tierechter te verantwoorden. Hij ver telde, dat zijn boot als gevolg van een aanvaring ernstig was bescha digd. Hii was niet verzekerd, dóch hoopte, dat door de diefstal-aangifte, waartegen wel verzekerd zou zijn, aan geld zou komen om de schade te laten herstellen. Al gauw na de aan gifte had hij spijt gekregen, doch toen was de zaak al aan het rollen. „De mensen denken meestal, dat de verzekering overal goed voor is", zo constateerde de rechter. De Officier eiste drie maanden ge vangenisstraf, De rechter legde een maand gevangenisstraf op. ALCOHOL EN VEEVOEDER UIT HOUT. Voor de vervaardiging van papier en van kunstzijde is cellulose nodig, die hoofdzakelijk uit hout wordt ge wonnen. Daartoe laat men sulfiet- loog gedurende 30 uur bij een tem peratuur van 120 tot 150 gr. C. op het hout inwerken. Dan is ongeveer de helft van de vaste stof van het hout in cellulose overgegaan. De an dere helft blijft echter opgelost in de loog. Hierbij zijn verschillende suikerachtige en eiwitachtige stof fen en men is er in geslaagd ook de ze een nuttige bestemming te geven, althans gedeeltelijk! De suikers wor den omgezet in alcohol, waardoor nog ongeveer 10 pet. van de houtmassa tot zijn recht komt. Deze alpohol le vert vooral brandspiritus en alcohol voor chemische industrieën. Het eiwitrijke restant heeft men in de oorlog met succes leren verwerken tot een soort gist, die in voedings waarde overeen komt met vismeel en soyameel. Als veevoeedr is dit product zeer geschikt, terwijl het ook v/ordt gebruikt voor de vervaardi ging van aroma's, bouillonblokjes, e.d. Andere bijproducten van de cel- lulosebereiding worden gebruikt bij de leerlooierij, en zo gaat er tenslotte vrijwel niets verloren. Wanner we de zuigelin gensterfte van nu vergelij ken met die van tachtig jaar geleden dan wordt ons duidelijk hoeveel leed er vroeger nodeloos geleden werd door ouders, die hun kindje moesten afstaan in zijn eerste levensjaar. Dat :n dit opzicht zoveel ver betering is bereikt, is voor het grootste gedeelte te danken aan werk der cop- sultatiebureaux voor zui gelingen, die met zoveel kundigheid en enthousias me worden in stand gehou den door verschillende ver enigingen. onder andere door het Wit-Gele en het R. K. Limburgse Groene Kruis. Wat tot voor kort een uitzondering was. is nu iegel: elke weldenken de moeder gaat getrouw met baby naar het bureau, waar haar duidelijk wordt gemaakt hoe zij de nor male en voorspoedige ont wikkeling van haar spruit kan verzekeren. Daarom bevreemt het temeer, dat de consultatiebureaux voor die zich in die periode der jeugd openbaren in hun or.t wikkeling kunnen worden teruggebracht tot weinig hinderlijke afwijkingen. En tenslotte staat wel vast, kleuters in verhouding veel minder populair zijn. Men kan gerust zeggen, dat met betrekking tot de genees kundige voorzorg, de jaren tussen de zuigelingeiileef- tijd en de ouderdom. 4at de schoolarts zich bezig houdt met het kind. een soort van vacuum is. een tijd waar de meerdere of mindere deskundigheid van de ouders de ontwik keling van het kind bepa len. En nu mag het waar zyn, dat in verschillende op- v- zlchten.de kleuterleeftijd, zaamheid in de kleuterleef- van die fune -te aanwen sels. die tot afwijkingen in houding of beweging leiden, vaak halfbewuste naaperjjen van ouderen in de onigeving van de kleu- dat deze kleuterleeftijd een ter. Welnu, net naapen van dergelijke fouten wordt tijdperk in het mensenle- w ven is. waarin de gevoelig- niet opgemerkt, omdat juist heid voor indrukken zo die fouten geaccepteerd zijn groot is. dat tal van gees- door degeen die ze heeft, telijke bezwaren zouden en door zijn omgeving die voorkomen kunnen worden, eraan gewend is. Tenslotte wanneer ook op dit gebied bestaat er een onbegrensd, meer deskundige waakzaam maar heel slecht gefun minder gevaren leven oi^evert als de geüngentijd, waar blijft, dat manige fout in li chaamshouding. in lopen en. bewegen enz. ontstaat in da leeftijd tussen 1 en 5 jaar, en dat heel veel van der gelijke verworven gebre ken voorkomen hadden kunnen worden, terwijl ze later moelij k te corrigeren zijn. Daarbij komt nog dat ook aangeboren gebreken, heid aanwezig 'was. Die deskundige waak- het tijd. daar gaat het om. De deerd vertrouwen in „het zal wel vergroeien". Om zeker te zijn is er maar één weg: geregelde perio dieke controle door de spe- - ouders zien niet of onvol- cialisten van het consulta- dcende, wanneer een of andere afwijking ontstaat. Dat heeft allerlei oorzaken: in de eerste plaats is het contact met, kleuter zo veelvuldig, dat gebreken of afwijkingen, die zich heel geleidelijk ontwikkelen, eerst wóiöen opgemerkt, wanneer ze al vrij ver zjjn tiebureau. Wanneer de le den de kruisverenigingen die gratis gebruik kunnen maken van hun consulta tiebureaux voor kleuteas dit na'aten dan zijn ze. zoals dat heet, ..tegen zich zelf". Erger is, dat ze ook ..tegen hun kind" zijn en de kleuter beschikbare en. In de noodzakelijke zorg onthou- Alle Duitse krijgsger» i, dit jaar naar huis? NOG RUIM 700.000 IN VER SCHEIDENE EUROPESE LANDEN Ingevolge een overeenkomst van de Geallieerden moeten alle Duitse krijgsgevangenen op het einde van dit jaar in vrijheid gesteld worden. Dit geschiedt allengs. Zo kwam in Juli 1.1.'het laatste transport uit En geland, doch er blijven nog ongeveer 20.000 vroegere krijgsgevangenen achter, die zich vrijwillig ter be schikking hebben gesteld om in de landbouw te werken. Deze zijn vol ledig gelijkgesteld met de Engelse landbouwarbeiders en genieten vol ledige bewegingsvrijheid. In het Midden-Oosten zijn er na de laatste transporten naar Duitsland nog slechts 53 man achtergebleven. In Frankrijk bevinden zich nog 60.000 Duitsers in gevangenschap en ongeveer 120.000 in vrijwillige ar beidsdienst. Ondanks alle pogingen Is niet vast te stellen, hoeveel Duitse krijgsge vangenen er nog in de Oost-Euro- pese landen zijn. Volgens de Tsje- choslowaakse militaire missie in Ber lijn, zouden er in haar land nog cir ca 4800 gevangenen verblijven, die op het einde van dit jaar in vrijheid zullen worden gesteld. Intussen werd echter bekend gemaakt, dat de Sov jet-Unie talrijke Duitse krijgsgevan genen naar Tsjechoslowakije over bracht. Zij zijn voornamelijk werk zaam in de mijnen van Noord-Bohe- rhen. Polen houdt nog 40.000 Duitse krijgsgevangenen achter. Zij zullen pas in vrijheid worden gesteld, wan neer de Duitsers zich bereid verkla ren, de 150.000 burgers op te nemen, die Polen nog uit de Oder-Neisse ge bieden wil uitwijzen. In Joegos a- vië bevinden zich nog 50.000 krijgs gevangenen, die volgens de laatste mededelingen van de regering van Belgrado voor 18 Januari 1949 naar hun land zullen terugkeren. Het aantal Duitse krijgsgevange nen in de Sovjet-Unie werd door Mo- lotof in het voorjaar aangegeven als 892.000. Sedertdien zouden er 325.000 in vrijheid gesteld zijn. Aangenomen wordt, dat onder deze „vrijgelate nen" zich ook zij bevinden, die thans in Tsjechoslowakije werken. Maar zelfs indien de opgave van ^lolotof juist is, moeten er. thans in de USSR nog ongeveer 567.000 krijgsgevange en zijn, van wie een niet juist bekend aantal burgers, waaronder vrouwen en kinderen. Kleine transporten van vrouwen en kinderen uit de USSR komen regelmatig in.Duitsland aan. GROTE MANNEN IN BLIK. Het wordt menigmaal betreurd, dat men aan schrijvers, staatslieden of beroemdheden uit vroegere eeuwen slechts een herinnering heeft, die be perkt blijft tot enkele geschriften, anecdoten of prenten. Een nieuwe Franse uitgave, de zo genaamde „Editions de l'immortali- té", tracht op orginele wijze ir. dit ge mis te voorzien. Elk album, dat aan de een of andere persoonlijkheid ge wijd wordt, bevat een zo goed moge lijk gelijkend portret, een reproduc tie van een schilderstuk of een echte foto. Vervolgens een facsimile van het handschrift van de „held" in kwestie en een fotografie in natuur lijke grootte van diens handen. Deze beide docümenten gaan vergezeld van een graphologische analyse. Ver der een stamboom, voorafgegaan door een volledige levensbeschrijving. Daarna een compleet overzicht van zijn werken, gevolgd door een opgave van boeken, studies, artikelen, enz,, die aan de bewuste persoon gewijd zijn. Tenslotte vervolledigt een verza meling van foto's uit de verschillen de perioden van zijn leven, het eer ste deel van dit werk. Het tweede deel is het origineelste. In de omslag van elk album zijn twee zakjes aangebracht. Het eerste bevat een gramofoonplaat waarop de stem van de „held" een deel van zijn werk voorleest of waarop deze een soort causerie houdt. Het tweede bevat een rolletje: een sprekende film van 20 minuten, die de grote man in het da gelijkse leven, te midden van zijn fa milie, ofwel in de uitoefening van zijn beroep, laat zien. MOSSELEN-TIJD Het Voorlichtingsbureau van dfc. Voedingsraad schrijft ons het vol gende: Dè mosselentijd is weer aangebro- ophalen en men behoeft niet spe ciaal een Zeeuw te zijn om een hart te Hebben, dat voor mosselen sneller klopt! Ook degenen, die de mossel nog niet kennen of er wat huiverig voor zijn, kunnen liefhebbers wor den. Hun raden wij aan: begin eens, met ze „verstopt" te eten, zoals dat in de laatste twee reepten staat aan gegeven misschien wordt het een aangename verrassing voor u. Vindt u ze lekker, bak ze dan ook eens. En bent u er helemaal aan gewend, richt dan een gekookte mosselen- festijn aan, zoals de echte mosselen eters dat doen. Wij raden u het gebruik van mos selen niet alleen aan, omdat ze zo lekker smaken, maar ook, omdat ze zo voedzaam zijn. In VA ons mos selenvlees (dat is VA kg. mosselen in de schelp) komt evenveel eiwit voor als in 1 ons vlees. Bovendien bevatten zij vitaminen, vooral vita minen A, hetgeen van belang is omdat juist in de winter melk en boter arm zijn aan deze onmisbare voedings stof en weinig groenten ons dit vi tamine A kunnen leveren. Tenslotte zijn mosselen nog rijk aan kalk-, fosfor- en ijzerzouten, die vooral voor 't nog groeiende.kinder lichaam van waarde zijn. Leer daar om uw kinderen al jong mosselen eten het zal hun ten goede komen! Ook omdat de mosselen een der goedkoopste0 eiwitbronnen vormen, waarover wij beschikken kunnen. Wat mosselenvergiftiging betreft: mits u zorgt, dat er zich in de uitge zochte schelpen geen dode dieren bevinden, is de kans hierop vrijwel uitgesloten. Hoe kunnen wij weten of een mossel dood is? Een gezonde, le vende mossel houdt zijn schelp met zijn spieren krampachtig gesloten, als men probeert, die van elkander te schuiven. Ook die, welke openge sperd zijn, maar zich bij aanraking snel sluiten, zijn goed. Maar de exem plaren, die open blijven of zich zeer traag sluiten, moeten verwijderd worden. Ook moet men nog letten op de zogenaamde slijkmosselen, waarvan ds schelp gevuld is met slijk, inplaats van met een mossel. Deze zijn te her kennen aan hun gewicht. Heeft men de mosselen zo uitge zocht dan verwijdere men de „spin sels" (door trekken of met een mes je) en borstelt de schelpen schoon, vervolgens zet men ze weg in ruim water met zout (30 gr. per liter), waarin ze zich kunnen schoonspoe- len. Het koken. De mosselen opzetten met zo wei nig water, dat het net genoe* is om de panbodem teen droogkoken te beschermen, de mosselen laten zelf water los, zodra zij boven het vuur komen en in dit water móeten zij gekookt worden. Wanner ze drie maal „overgeko.okt" zijn, dat is na 10 a 15 minuten, zijn ze gaar. Men rekent 1 a VA k.g. mosselen per per soon. Aan tafel haalt men een voor een de mosselen uit de schelp en doopt ze naar verkiezing nog in een sausje van peper, mosterd en azijn. Het bakken van mosselen. De gekookte mosselen uit de schelp halen, ze laten uitlekken, even door bloem wentelen en dan snel in de koekenpan in een weinig boter, olie of margarine bakken. Men kan eni ge gesnipperde uien mee'oakken. Dit gerecht smaakt zeer goed bij huts pot, rode kool, bietjes en andere wintergerechten. Vestopte mosselen. 200 gr. gekookte uit de schelp ge haalde mosselen, wat water en bloem olie of margarine, prikkers of witte lucifers. De mosselen bij drie tegelijk op een priker of afgeslepen lucifer ste ken. Een papje maken van water en bloem, zo dik, dat het op de boven kant van een lepel blijft liggen. De mosselen door het papje halen en ze vervolgens door paneermeel wente len, een klein pannetje olie of mar garine het maken en hierin de mos selen bruin bakken. Dit gerecht kan ook dienst doen als hartig hapje op een gezellige avond.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6