Een protestbijeenkomst van ondernemers in bouwbedrijf Verhoging van tabaksaccijns en „weelde "-belasting SPttRPUH SS,sas VRIJDAG 19 NOVEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA t J7NKELE duizenden ondernemers in het bouwbedrijf hadden Donder dagmiddag gehoor gegeven aan de oproep van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf om door middel van een protestbijeenkomst te Utrecht hun roepstem te laten klinken over het gehele land, zoals de voorzitter zich in zijn openingswoord uitsprak. De opkomst was zodanig, dat behalve Tivbli ook novg het N.V.-Huis door de deelnemers bezet. Na verwelkoming van de genodigden uit de kringen van de overheid eri van de instanties die nauw bij het bouwbedrijf zijn betrokken, noemde ir. J. J. G. van Hoek (Leiden) het doel van de bijeenkomst uit nood geboren. „Er heerst wanbegrip over de posi tie van de bouwondernemers en dit wanbegrip leidt tot een houding van het' grote publiek en tot maatrege len van de overheid, die ingaan te gen de belangen van de ondernemers en zelfs hun voortbestaan in gevaar brengen", zeide spreker. Deze klaagde over gebrek aan medewer king en overleg van sommige over heidsinstanties. Als voorbeeld daar van noemde hij de samenstelling van het centraal orga'an voor de we- deropbouw en bouwnijverheid, zo juist d<ipr de minister geinstalleerd. Van de ondernemers in een der be drijfstakken betrokken bij de bouw is er niet één in vertegenwoordigd. Een gebrek aan samenwerking is eveneens op te merken bij de samen stelling van het ontwerp voor de architectenwet. De daartegen uitge brachte grieven zijn door de minis ter van Onderwijs afgewezen, vol gens ir. van Hoek, die verder mede deelde, dat men niet alleen bijeen was om te protesteren, maar vooral om verder te gaan op de ingeslagen weg om het bestaan, waarvan de op bouw van ons land grotendeels af hangt, niet verder in gevaar te bren gen. Een zestal sprekers uit de verschil lende schakeringen van het bouwbe drijf voerde hierna het woord. De heer H. J. K. Klein Schiphorst (Haarlem) voorzitter van de Ned. Katholieke Bond van Bouwpatroons, besprak de loonsituatie in het bouw bedrijf, die z.i. chaotisch is. De of ficiële instanties stellen lonen vast, waardor de ondernemer geen arbei ders kan krijgen, doch waarmede hij bij zijn prijsvorming uitsluitend re kening mag houden. De èterk ver minderde arbeidsprestatie, zo ging de heer Klein Schiphorst verder, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de arbeider voor het vastgesteld uur loon zich niet ten volle wenst te zet ten. Ook de mogelijkheden voor hen, die in tarief werken zijn beperkt. Sinds Februari van dit jaar neemt men weliswaar proeven met z.g. ta rieven zonder plafond in sommige plaatsen, die daardoor onevenredig bevoordeeld worden. Wat de vergoe ding van reis- en verblijfkosten en van reisuren betreft, merkte spreker op, dat iedere regeling op dit punt, welke in de practijk niet werkt als kostenregeling, maar als loonrege ling, reeds daardoor veroordeeld is. Het voorgenomen bouwprogramma van 70.000 woningen per jaar noemt spreker geen reëel werkschema, doch een simpele illusie. Men moet ook de voorwaarden daarvoor vervullen, n.l. voldoende materialen en arbeiders ter beschikking hebben. Juist thans blijkt, aldus spreker, daf het bouw bedrijf voor de arbeiders weinig aan trekkelijk is. Het gevoerde loonbe- leid en het bouwprogramma werken niet in eikaars richting. De heer A. C. Mulder uit Ooster beek sprak over de moeilijkheden van de burgerpatroon en kleine aan- mer, die volgens hem 95 pet. van het totaal der ondernemers uitma ken. De burgerpatroon zit vaak in de klem tussen het publiek, dat dikwijls van hem verlangt om zonder vergun ning werkzaamheden te verichten, en de overheid die hem eventueel we gens zwartbouwen voor de tucht rechter daagt. Door het grote tekort aan arbeidskrachten in het bouwvak is het dilemma voor de burgerpatroon meer betalen of geen arbeiders, ter- dit veelal zijn economische dood be tekent. Wanneer de patroon door de dwangpositie waarin hij door de prin cipaal gebracht wordt, overtredin gen begaat, gaat die principaal vrij uit. Evenzo de arbeider, wanneer hij die meer betaalt dan geoorloofd is. Minder patroons zouden voor de rechter worden gedaagd, indien de principalen en de arbeiders even eens verantwoordelijk werden ge steld voor hun daden. Wij menen, aldus spreker, er mede te mogen re kenen dat de regering met de bestu dering van het op 5 Juni ingediende rapport opslagpercentages thans speodig "gereed zal zijn en dan haar goedkeuring zal hechten, aan een re delijke verhoging van de opslagper centages. v De heer Zanen behandelde de loon- en prijsregeling in het wegen- en waterbouwkundig bedrijf. Hij be zag de verschillende problemen uit het oogpunt van de wegenbouwers.' Voor de verkeerde gedachte, dat aan nemers het bouwen duur maken, ziet spreker als oorzaken: de dikwijls grote verschillen tussen de inschrij vingssommen en de verhouding tus sen werkgever en werknemer. Spre ker wijst op de loonstop, die bij wer ken in tarief de prestatie remt. Voorts de prijsbeheersing, die goed werkt als het artikel officieel gedis tribueerd is. Wordt de distributie be ëindigd, dan zijn er twee mogelijkhe den: er is plots niets meer te krij gen of er komt concurrentie en het aanbod zorgt voor de prijsregulari- satie. De toekomst ziet er z.i. op ,we- gengebied niet rooskleurig uit; er wordt weinig aanbesteed. Nadat de loon- en prijsregeling in het aannemersbedrijf was bespro ken door de heer P. A. van de Raad uit Deventer, hield, de heer van der Schaar uit Amsterdam een betoog over de prijsvorming in het bouwbe drijf. Soreker verdeelde zijn rede in drie delen: de bouwondernemer in het stelsel CD 11 CD 11 CD II CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 0 Vlucht naar de industrieën „Sinds de bevrijding zijn niet minder dan 16.678 bouwvakarbeiders uit de drie grote arbeidersbonden naar andere bedrijven over gegaan, meest naar de me taal en textiel-industrieën." Zo zeide de heer Mulder uit Oosterbeek, een der sprekers op het Utrechtse congres. „Onze patroons kunnen hun werkers nu eenmaal geen nylonkousen, onder goed, enz. verstrekken, zo als zoveel in andere bedrij ven- geschiedt. Het is erg prettig voor die bedrijven, dat zij op deze wijze ar beiders kunnen trekken, maar voor de wederopbouw van ons vaderland is het een ramp!'' ICDIICDHCDIICDIICDIICDI1CDIICDII De geldwaarde van de woning bouw stelt spreker op ongeveer de helft van het totaalbedrag, dat nor maliter in het bouwbedrijf per jaar geproduceerd werd. Die helft is de productie van de bouwondernemer in het «stelsel van de markteconomie. Aan de ene zijde is de bouwonderne mer, de centrale figuur, nauw ver- wel op korte termijn, bonden met de grondexploitant en aan de andere zijde is hij niet alleen zelf doorgans huiseigenaar, maar is hij voor de afzet van zijn productie aangewezen op per sonen die hun spaargelden beleggen willen onder eigen controle en met eigen activiteit en daartoe leent de woningexploitatie zich bij uitstek. Sprekende over „Befehlseconomie" gaf de heer van der Scahar voorbeel den hoe door het overheidsingrijpen naar zijn mening de kwaliteit, de kwantiteit en de prijs der woningpro ductie omhoog gejaagd wordt. De roofeomomie openbaart zich, volgens spreker in de practijk ener zijds doordat de huurder niet de vo.'le economische huur voor zijn woning betaalt en anderzijds, deze via het belastingbiljet te halen bij hem die geen huurder is en bovcn- d-en door ^le huiseigenaar te bin ken aan een huurlimiet, die geba seerd is op het crisispeil van 1936. Intussen zit de bevolking in een ton gepakt wegens woningnood, terwijl tegelijkertijd een normale productie yan de bouwondernemer wordt ge stagneerd doordat een ambtelijk ap paraat in het leven is geroepen dat een loden last op het bedrijfsleven legt. De heer J. Blok uit Sneek becri- tiseerde als laatste spreker even eens het wederopbouwbeleid. Meh zou verwachten, aldjis deze spreker, dat de overheid de beleidsdaden van haar verschillende organen coördi neert doch men kan moeilijk van coördinatie spreken wanneer een bouwprogramma wordt nagestreefd dat veel meer bouwarbeiders vraagt dan voor de oorlog beschikbaar wa ren en daarnaast een loonpolitiek voert waarbij het aantal bouwarbei ders met duizenden per jaar om laag gaat. De verlaging van de kubiekemeter prijs in Augustus j.l. afgekondigd, heeft geen betekenis voor de verla ging van de bouwkosten, zoals was aangekondigd. De kubiekemeterprijs- verlaging verandert volgens spreker aan de bouwkosten niets, omdat niet vast staat dat de kwaliteit van het product gelijk blijft. De oorzaak van het te geringe bouwtempo is z.i. gelegen in het ver stoorde evenwicht tussen de hoe veelheid in uitvoering te nemen werk en het aanta1 beschikbare, bouwvakarbeiders en materiaal. Sneller en goedkoper bouwen is volgens spreker alleen mogelijk door radicaal hét aantal in uitvoering zijnde bouwobjecten terug te bren gen tot een verantwoord peil en Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft Donder dagmiddag behandeld het wetsont werp tot verhoging van de opbrengst van enkele belastingen. De verhoogde opbrengst moet die nen voor dekking van het bedrag van 85.000.000, nodig voor het verle nen van toeslagen ten behoeve van de landbouwbedrijven op lichte gron den, waartoe de regering voor de ja ren 1947 en 1948 heeft besloten. Over het terugnemen van het voor stel tot verhoging der ondernemings belasting toonde de heer Lucas (K.V. P.) zich wel voldaan. De verhoging van de tabaksaccijns zou hij nadruk kelijk willen beperken tot twee ja ren. Hij had bezwaar tegen de prijs verhoging van grotere „ijsjes". Ook was hij er tegen auto's onder de weeldebelasting te brengen. Bij dit laatste sloof de heer van de Wetering (C.H.) zich aan. Het voor stel beschouwde hij overigens als een blijvende verhoging. Voor de verho ging van tabaksaccijns en weeldebe lasting wilde hij een termijn van drie jaar gesteld zien. De heer C. van den Heuvel (A.R.) wees erop,, dat belastingverlaging en •herziening te wachten is. Hij vond het beter alles tezamen te bezien. Hij verzocht het ontwerp terug te ne men. Hij had bezwaren tegen auto- belasting en verhoging kan de ta baksaccijns niet meer lijden. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) vorflï, dat door het terugnemen van de verhoging der ondernemingsbelas ting het ontwerp zijn eigenlijke ka rakter heeft verloren en eenvoudig een verhoging van tabaksaccijns en weeldebelasting is geworden. De heer Hofstra (Arb.) betoogde, dat verhoging der middelen nodig is en hij stemde in met de wijze waarop de minister daarvoor dekking wil verkrijgen. Al had hij aanvankeliik v/el opgezien tegen verhoging van de tabaksaccijns, toch kon hij er mee accoord gaan; een niet te grote ver hoging kan z.i. economisch en so ciaal nuttig werken.. De verhoging der weeldebelasting juichte hij toe. Het belasten van ijs achtte hij goed. De autobelasting is wel hoog maar niet bezwaarlijk. Voor de heer Ritmeester (V.V.D.) was het ontwerp wat aannemelijker geworden nu de verhoging der on dernemingsbelasting is teruggeno men. De Minister van Financiën, de heer Lieftinck, bestreed de opvatting, dat het hier een bestemmingsbelasting zou gelden. Er is bijzondere haast met de dek kingsmiddelen en het is niet moge lijk. thans met een alomvattend be lastingplan te komen. In het dekkingsplan is een bres ge slagen door het terugnemen der on dernemingsbelasting en hierdoor wordt het te noodzakelijker de.ove rige verhogingen te aanvaarden. Wordt het ontwerp aanvaardbaar, dan is unificatie der tabaksaccijnzen met België en Luxemburg bereikt. Komende tot de concrete bezwa ren verklaarde spr., dat de uitbrei ding der weeldebelasting voor de groep actetassen e.d., waartegen ook bezwaar was gemaakt, 150.000 opleveren, het consumptieijs van de markteconomie, 2.000.000 en de auto's 6.000.000. „befelhseconomie" en roofeconomie. Waar de opbrengst op 10.000.CC0 was geraamd heeft de belasting geen zin mger als .men de hiervoor ge noemde artikelen laat vervallen. Als de auto onder de weeldebelasting komt, ligt Nederland aanzienlijk la ger dan België. De verhouding van Nederland tot België is voor wat kleine auto's' betreft 100 135; voor zware 100 185 en middelklasse 100 160 a 170. Het is volgens de mi nister uitermate bezwaarlijk een scheiding te maken tussen ijs in café's er in ijssalons en van wagentjes. Het zcu hem zeer spijten als deze 2.000.000 te loor zouden gaan. De actetassen e.d. vallen in België ook ender de weeldebelasting. Een ter mijn van drie jaren is wel het mini mum waarvoor de maatregelen zul len moeten gelden. Replicerend zeide de heer Lucas (K.V.P.) ,niet te willen insisteren op het schrappen van de auto's. Wel bleef hij bezwaar hebben tegen weel debelasting op actetassen e.d. Hij diende een amendement in beogende de verhoging van de tabaksaccijns slechts voor twee jaar te doen gel den. Verder kwam hij met een amen dement om de actetassen te schrap pen. De heer van de Wetering (C.H.) wilde de tabaksaccijnsverhoging drie jaar laten gelden. Minister Lieftinck verklaarde voor de verhoogde tabaksaccijns op zijn minst drie jaar nodig te hebben en hij ontried het eerste amendement- Lucas dan ook ten sterkste.. Tegen het schrappen van de actetassen e.d. zou hij zich niet verzetten. De heer Lucas (K.V.P.N wijzigde nu zijn amendement inzake de ta baksaccijns in die zin, dat deze voor drie jaar zal gelden. De Kamer heeft dit amendement met 40 tegen 21 stemmen aanvaard. Nadat de minis ter het onaannemelijk had verklaard, trok de heer Lucas (K.V.P.) zijn amendement, dat het „ijsje" uit de re geling wilde nemen, in. De minister nam het amendement inzake de acte tassen over en het wetsontwerp werd daarop z.h.s. goedgekeurd, met aan tekening d1*-. de fractie der C.P.N. geacht wi worden te hebben te- gengestem Gisteravond werd een begin ge maakt met de behandeling van de Begroting 1949 van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Zeer uiteenlo pende onderwerpen waren het, waar over minister Van Maarseveen op merkingen en suggesties had te noteren. Mr. Algera (A.R.), zag gaarne bij de voorgenomen wijziging van de Woonruimte-wet richtlijnen vastgesteld voor de ruimte, die mini maal per persoon beschikbaar moet worden gesteld. De heer Jos Maenen 'K.V.P.) drng namens de K.V.P. aan op een spoedige indiening van een wetsontwerp tot regeling van het toe zicht op de winkelbibliotheken. Me juffrouw Nolte (K.V.P.) vroeg in haar maidenspeech de bijzondere aandacht van de bewindsman voor de bstrijding van de jeugdverwilde- ring en de excessen bij het kamperen. Zij pleitte ook voor de Zondagsheili ging. Vele andere sprekers hebben nog het woord gevoerd. Wij zullen hen in het antwoord van de minister ont moeten. LAATSTE MUNITIE OP EEN VEILIGE PLAATS De laatste 5 ton munitie, die de Hulpverlenings dienst in de duinstrook tussen Leiden en IJmuiden heeft bijeengezocht, is naar de bodem van de zee gezonden, waar zij geen gevaar meer kan op leveren Daarmee is een werk vol tooid, waarmee in September 1916 een aanvang is gemaakt De laatste kist wordt over boord gezet. Wijziging loterijwet Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de Loterijwet 1905 en vaststel ling van enige met het loterijwezen verband houdende bepalingen. Aan de memorie van toelichting hierop ontlenen wij het volgende: In verband met de algemene stij ging van prijzen is het wenselijk de bevoegdheid van burgemeester 1 en wethouders tot het verlenen van toe stemming voor het houden van lote rijen te vergroten, teneinde een te sterke centralisatie bij het geven de zer toestemmingen te voorkomen. Het voorgestelde systeem gaat uit van de gedachte, dat burgemeester en wethouders toestemming moeten kunnen geven tot het houden van een loterij xan niet te grote omvang, wfaarvan de loten binnen hun ge meente kunnen worden geplaatst. Daarom wordt voorgesteld burge meester en wethouders steeds be voegd te maken, indien het totaal bedrag der prijzen van premieën niet meer dan f 500 is. terwijl burge meester en wethouders van grote ge meenten bevoegd zijn, toestemming te geven tot het houden van een lo terij met een totaal bedrag van niet meer dan f 1000.aan prijzen en premieën. Tot dusverre werden, wat de staatsloterij betreft, drie loterijen per jaar gehouden. Elke loterij duurt dus vier maanden. Aan een even tuele grotere behoefte aan loten kan op tweeërlei wijze worden tegemoet gekomen, n.l. door het jaarlijkse aan tal loterijen te vermeerderen, dan wel door het aantal loten per loterij te vergroten. Het eerste lid van het ontworpen artikel 7 strekt er toe, de mogelijkheid te scheppen om zo no dig meer dan drie loterijen per jaar te houden. De minister komt het hou den van meer dan vier loterijen per jaar in geen geval wenselijk voor. De witte kool Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Borst betreffende de ver nietiging van grote hoeveelheden wittekool heeft de minister van land bouw, visserij en voedselvoorziening geantwoord, dat het hem bekend is, dat thans wittekool, die niet lang houdbaar is, geen bestemming kan vinden voor menselijke consumptie. Het is de minister bekend, dat in de Deense wittekool een aantasting van z.g. stipziekte is voorgekomen. Inderdaad zal dientengevolge een gedeelte van deze oogst voor de con sumptie als ook voor de fabricage van zuurkool waardeloos zijn. Gelet op de zeer grote productie van deze koolsoort behoeft niet tp worden ver wacht, dat deze ziekte van zodanige invloed zal zijn, dat de zuurkoolfa- bricage op een later tijdstip onmoge lijk zou worden. Het is de minister bekend, dat alle pogingen in het werk worden gesteld om door export en industriële ver werking een zo groot mogelijke hoe veelheid wittekool een goede be stemming te geven. De productie van wittekool is dit jaar zo groot geweest, dat de zuur- koolfabrieken de aanvoer, ofschoon de volle beschikbare capaciteit van deze fabrieken wordt benut, niet kunnen verwerken. Anderzijds zijn de voorraden win tergroenten na een productiejaar, waarin de voor deze producten zeer gunstige omstandigheden een voort brenging hebben begunstigd, van zo danige omvang, dat onafhankelijk de weersomstandigheden onge twijfeld voldoende beschikbaar zal zijn om bij een normale consumptie de gehele winter tot aan de voor jaarsproductie toe in de behoefte te voorzien. In verband met de voorgaande be antwoording moet de minister mede delen, dat de mogelijkheid, om meer wittekool te verwerken, niet bestaat. Bovendien kan worden verwacht, dat de vraag naar zuurkool, als gevolg van de goede vooruitzichten ten aan zien van de voorziening met verse groenten in de komende winter, niet groot zal zijn. De regering heeft voor wittekool een garantieprijs in uitzicht gesteld. De teelt van groenten in haar geheel is op dit ogenblik ongetwijfeld niet onrendabel. De minister merkt hierbij op, dat de tuinders de productie van witte- kool mede als gevolg van de zeer i gunstige prijzen in het vorige jaar I onevenredig hebben uitgebreid, blijk baar zonder rekening te houden met de afzetmogelijkheid. Daardoor heeft deze teelt een speculatair karakter gekregen. Nu naast da tot de maxi mum capaciteit benutte zuurkoolpro ductie op dit ogenblik naar Duitsland die hoeveelheden verse kool geëxpor teerd worden, die volgens de getrof fen overeenkcanst naar dit land kun nen worden verzonden, is op dit mo ment de afzetmogelijkheid uitgeput. Tot dusverre is er nog geen export naar andere landen, dit in tegenstel ling met het vorige jaar, toen als ge volg van de zeer droge zomer, ook elders grote vraag bestond. (Dit antwoord van de Minister on derstreept wat wij gisteren schreven, n.l. dat ordening in de productie noodzakelijk is). Klooslerbolsem. Krachtig laten opdat dc geneeskrachtige stollen de weelsels kunnen doordringen behandelen Ook bi| S| mheidenischia: KL00STERBAISEK BEVORDERING VAN DE EXPORT. Naar wij vernemen zal het Cen traal Bureau ter Bevordering van de Buitenlandse Handel te Den Haag in de naaste toekomst onderzoekings- reizen organiseren naar Pakistan en India, Canada, het nabije Oosten, Portugal en Polen. Deze reizen, die drie a vier maanden zullen duren, hebben ten doel in opdracht van Nederlandse fabrikanten na te gaan, welke Nederlandse producten naar die landen kunnen worden uitge voerd.' Bij een dergelijke reis behar tigt de uitgezonden onderzoeker de belangen van een vrij aanzienlijk aantal firma's. Zakenmensen kun nen ook aan deze reizen deelnemen om zich persoonlijk van de toestan den op de hoogte te stellen. Het instituut is ook voornemens de Nederlandse industrie op de be langrijkste jaarbeurzen in het buiten land, die in 1949 zullen worden ge houden, te vertegenwoordigen. Zo is in het afgelopen jaar deel genomen aan de jaarbeurzen te Brussel, Pa rijs, Lyon, Barcelona, Bari, Poznan en Praag. TEGEN KNOEIERIJEN MET CHEMISCHE STOFFEN. Sinds enkele weken is een regéïing van kracht geworden, waardoor alle chemische bestrijdingsmiddelen, die in de landbouw gebruikt worden te gen plantenziekten en insecten on der staatcontrole zijn gebracht. Deze maatregelen zijn vastgelegd in het Bestrijdingsmiddelenbesluit en de Bestrijdingsmiddelenbeschikking van 4 October j.l. Het zal niet langer mo gelijk zijn chemische stoffen aan te prijzen als ze niet werkelijk nuttig effect hebben; hiermee is de con trole op de bestrijdingsmiddelen op dezelfde voet gebracht als bij de meststoffen. Het werd tijd, dat dit gebeurde, want het gebeurde nog regelmatig, dat middelen, die bijv. voor een en kele groep van insecten of ziekten geschikt zijn, door de handel ook werden aanbevolen voor geheel an dere vijanden van de landbouwge wassen, waartegen de bedoelde mid delen geen uitwerking hebben. Aan dit misbruik wordt thans een einde gemaakt. Te betreuren is echter, dat niet te gelijkertijd onder de bepalingen van deze besluiten ook het toezicht is ge bracht op de middelen tot het con serveren van hout. Zoals men weet, geschiedt dit het beste met de be kende Wolmanbouten, die vroeger uit Duitsland geimporteerd werden. Na de oorlog n tal van andere middelen op de markt gebracht, die lang niet zo goed zijn en die dus geen afdoende bescherming van het hout tegen schimmels geven, Inmiddels zijn de patentrechten op Wolman- zouten door het vervallen verklaren van de Duitse rechten ter beschik king gekomen van de Nederlandse industrie, zodat het niet meer no dig is genoegen te nemen met min derwaardige preparaten. Bescher ming tegen deze middelen zou het best kunnen worden verkregen door ook aan de houtbeschermingsstoffen dezelfde eisen te stellen als aan de bestrij dingsmiddelen. Geheel Uw leven zij op zelf beheersing gericht, Bij auto-besturen is stilte een dure plicht. Kindertoeslag boven de wettelijk-geregelde Zoals men weet hebben enkele ka tholieke werkgeversver. besloten, aan de arbeiders met 3 of meer kinderen een kindertoeslag te verlenen boven de wettelijke kindertoeslag. Naar aanleiding hiervan deelt het college van rijksbemiddelaars mede, dat geen bezwaar zal worden ge maakt, indien werkelijk gebleken is, dat de materiële toestand van het gezin van de betrokkene de bedoelde uitkering nodig maakt; voorts indien per jaar niet meer wordt uitgekeerd dan een percentage van de loonsom, dat door het college aanvaardbaar wordt geacht en tenslotte indien de uit de regeling voortvloeierde kosten niet als kostprijselement worden aangemeikt. Aan de eerste voorwaarde zal in de meeste gevallen maar al te zeer wor den voldaan. De tweede voorwaarde is erg vaag gesteld. En de derde is vanzelfsprekend. ZEEP VAN DE BON. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling, met ingang van l Decem ber de distributie van zeep op te heffen. WENSEN EN GRIEVEN VAN MAATKLEERMAKERS. Klaagt het publiek over de hoge prijzen, welke tegenwoordig voor herenkleding naar maat moet wor den betaald; anderzijds is er een groep maatkleermakers, die ontevre den is over de prijzen, welke zij volgens de Prijzenbeschikking heren maatkleding 1948 mogen berekenen. Dit geldt vooral de kleermakers, die in de B2, C en D-klassen zijn inge deeld. Op de basis van de nieuwe prijs regeling komen ze er niet mee uit, aldus verklaarde ons het bestuur van de „Vema" (Verenigde Maat kleermakers), een organisatie, welke na de afkondiging der Prijzenbe schikking 1948 in het leven werd geroepen en thans ongeveer 300 le den telt. Wat wij wensen, is allereerst een herziening der Prijzenbeschikking, om te beginnen: een afschaffing der B2 en C2 klasse en een tijdelijke opheffing der D-klasse. Verder wen sen zij het beschikbaar stellen van meer kamgaren en voeringstoffen voor de kleermakers, een billijker verdeling van de importstoffen, waarvan thans 75 pet naar de A- zaken gaat, reorganisatie van de Vakgroep Kleermakerij tot een meer democratische instelling en tenslotte een her-classificatie na be oordeling der kleermakers door een commissie van deskundigen. „Maasbode". IN OCTOBER 5 MILLIOEN GUL DEN DIRECTE BRANDSCHADE. De rode haan kraait victorie. Gedurende de maand October werd door brand een directe schade veroorzaakt van bijna 5 millioen gulden. Hiermeede steeg het totale bedrag van de directe brandschade over 1948 tot ruim 37 millioen gul den; in 1947 was de directe schade 30 millioen gulden. In de maand October werden 12 boerderijen door brand vernield. Dit betekende een schade van 684.000. Een persoon stierf aan brandwon den, vier brandweerlieden liepen verwondingen op. Ondanks deze grote verliezen heeft de hoofdinspec tie voor het brandweerwezen toch enkele lichtpuntjes ontdekt: brand door spelen met vuur en onvoor zichtigheid konrt minder voor. BEHOORLIJKE AFFAIRE TER BEURZE Ter Beurze van Amsterdam be stond gisteren een vaste stemming De handel was wel niet omvang rijk, doch enke^ aandelen gavon behoorlijke affaire te aanschouwen. Waaraan de gunstige tendens moest worden toegeschreven, kon moeilijk met zekerheid worden vastgesteld, maar in ieder geval kon worden ge constateerd, dat zich in de meeste rubrieken enige vraag openbaarde, terwijl maar heel weinig aanbod bestond. In de eerste plaats werd de aandacht in beslag genomen door Koninklijke, die de gehele middag tamelijk druk verhandeld werden en die na reeds dadelijk boven het vorig a'ot te zijn ingezet, nog enige punten avanceerden, waarna tegen het slot een kleine inzinking plaats vond, doch daarbij per saldo toch een koerswinst van een viertal punten kon worden verkregen Van industriëlen waren het Aku's die wederom 'de belangstelling vroegen en die zich tenslotte een drietal punten konden verbeteren. Ook in de Philipsaandelen werd regelmatig zaken gedaan. De koers onderging niet veel verandering, maar kwam toch iets hoger te liggen. Ook Uni levers veroorzaakten enige bewe ging en na enige schommelingen kon ook hier een avance worden waargenomen. De minder courante industriëlen waren door elkander genomen goed gedisponeerd. Dc scheepvaart was stil maar goed prijshoudend. De koersen waren merendeels wat hoger dan gisteren. De bankaandelen lagen goed in de markt. De animo voor cultures was niet groot. De beleggingsmarkt was ka^m. De Nederlandse staatspapieren waren goed van toon. De Amerikaanse markt was stil. Prolongatie 2lA pro cent.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5