Franse schoolstrijd bereikt treurig stadium Gemeenteraad Rijnsaterwoude VRIJDAG 19 NOVEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Militaire politie door de Staat ingeschakeld In de strijd om het bezit van de bijzondere scholen in de Franse mijnstreken maakt de.SJaat thans gebruik van de politie en het leger om zijn wil door te drijven. Zoals bekend heeft de Franse staat bij nog niet gepubliceerd decreet de bijzon dere scha'en in genoemde gebieden genationaliseerd. Bij het begin van het schooljaar waren op deze scho len echter nog de religieuze onder wijzers aanwezig die ze sinds gene raties hebben bestuurd. Om hen er uit te zetten en haar eigen leraren te installeren deed de overheid een beroep op de politie en het leger. De gebeurtenissen te Grand'Com- be illustreerden deze gang van za ken. De Broeder van Christelijke Scholen die a'daar de bijzondere school bestuurdê, bleef op zijn post. Dit was hem aangeraden door de vereniging voor de verdediging van de bijzondere school onder leiding van de Bisschop van Lugon. Daarop besloot de Saat om met geweld van deze reeds genationaliseerde school bezit te nemen. Twintig vrachtauto's met militaire politie werden er heen gebracht. Met bijlen braken de man schappen in de school verspreidden de ttfrijke ouders, die haar wilden DE DROOGDOKKEN VAN WILHELMSHAVEN. Het gemeentebestuur van Wil helmshaven heeft Bevin en Chur chill, evenals generaal Robertson, telegrafisch verzocht te beletten, dat de Britse overheid de droogdokken van de haven, die de grootste ter wereld zijn, zou vernielen. De En gelse genie heeft bevel ontvangen de ze dokken 25 November op te bla zen. RASSENONDERSCHEID IN CALIFORNISCHE HUWELIJKS WETGEVING OPGEHEVEN. Een sinds 98 jaar bestaande Cali- fornische wet, die aan de blanken evrbood om Mongolen, Maleiers of Mulatten te huwen, is door het Hoge Gerechtshof van de Staat Californië afgeschaft als zijnde in strijd met de constitutie van de Ver. Staten. Ten gevolge van deze beslissing konden in Los Angeles Andrea Perez, een blanke vrouw, en de neger Sylvester Bavis, die beiden katholiek zijn, met elkander in het huwelijk treden. Hun zaak werd geheel belangeloos bij verscheidene Californische ge rechtshoven aanhangig gemaakt door de advocaat Daniel Marshall uit Los Angelos, die voorzitter is van de plaatselijke Internationale Raad. Het paar verklaarde in een request, dat de Katholieke Kerk hun huwelijk niet verbood en dat de Californische wet, door dit huwelijk te verbieden, afbreuk deed aan de bestaande gods dienstvrijheid. BOSKOOP Geboren: Jeanne Elly, d. van Th. Soet en S. van Gemeren. Overleden: Hermina Christina Plekenpol, echtgen. van J. A. L. M. Korver, 64 j.; Hendrik Haring, 69 j. HILLEGOM Aanbesteding gemeenteschool. Donderdagmorgen werd ten Raad- huize publiek aanbesteed het bouwen van een semi-permanent Schoolge bouw aan de Prins Bernhardstr. en de Ambachtstraat; arch. M. Lauren- tius B.N. en ir. D. Th. Laurentius te Voorschoten. Aantal inschrijvers 34; begroting ƒ82.000. Hoogste inschrij ver: J. M. van Blijswijk, Schevenin- gen 116.500 (plus ƒ780). Onder an deren werd ook ingeschreven door: M. van Duis Lz., Noordwijk-Zee 90.900—1500—650; H. J Heems kerk, Leiden 90.400—1500—675; A. van Duin, Noordwijk ƒ87.500 1500675. Aann.bedrijf Joh. Seij- sener, Hillegcm 85.4981330 1160; fa. Veenman en Vink, Hille- gom ƒ85.285ƒ3851900. Gebrs. Vermey, Hillegom 84600600 800; Gebrs. Akerboom, Rijpwetering ƒ83.347200500; De Vries en Couzijn, Hillegom 83.319900 600; C. v. d. Wiel, Noordwijk 82.900—700—800; A. Graper, Hil legom 82.646—900—700; E. Schuit, Hillegom 81.500f 900 850; fa. Oosterom, Warmond 81.500 ƒ1000; fa. Kiebert, Sassenheim 77.077—800—2000. H. Rooyers, Noordwijk 72.200—1580—600. Laagste inschrvers waren: Gebrs. de Boer, Hazerswoude 72.200700. De gunning werd aangehouden. HOOGMADE Vlammende Vleugels" is de titel van het toneelstuk dat de Ka- jotters op Zondag 21 en Woensdag 24 November in de zaal van Witte- man voor het voetlicht zullen bren gen. Met dit stuk, een dramatisch spel uit het vliegersleven van Wilh. van den Berg, zullen zij zeer zeker hun uitstekende naam van het vorig jaar hoog houden. Een ieder, die naar een van deze twee uitvoeringen zal .komen, zal zéér zeker voldaan huis waarts keren. De Woensdagavond is in hoofdzaak gereserveerd voor de le deq en donateurs, terwijl er deze avond ook enige stoelen vóór in de zaal gereserveerd zijn voor slecht horenden. Voor de dansliefhebbers is er beide avonden nog ruimschoots de gelegenheid om o.l.v. de heer Mank uit Ter Aar een dansje te maken. Zie verder de advertentie die Zaterdag a.s. in dit blad te vinden is. LANGERAAR Personalia. De heer J. den Haan is geslaagd voor het examen tuin- L bouwvak-onderwijzer. verdedigen en namen het gebouw in bezit. Deze zegepraal van de over heid zal niet zo totaal blijken te zijn als ze eerst scheen. Onder leiding van de voorzitter van de plaatselijke vere ging ter verdediging van de bijzondere school hebben de ouders van de betrokken kinderen te Grand Combe gezworen deze niet naar een school te zenden welke hun met ge weld is opgedrongen. De mijnwer- aers zuFen genoeg middelen inza melen om een andere school te bou wen, waar zij hun kinderen een katholieke opvoeding zullen kunnen doen geven. Dit geschiedde o.m. reeds te La Ricamarie. In minder dan een maand waren er noodgebou wen opgericht om er de leraren en scholieren van de plaatselijke ge nationaliseerde katholieke school in onder te brengen Het motief voor het naasten der scholen in de mijndistricten is, dat de nationalisatie van de mijnen en de daarbij behorende instellingen ook de nationalisatie van de bijzon dere mijnsoholen inhoudt. De auto riteiten van het bijzonder onderwijs, dat grotendeels katholiek is, ontken nen de geldigheid van dit motief. Voorts verklaren zij dat de uitdrij ving van de katholieke leraren even onwettig is als het feit, dat het de creet betreffende de nationalisatie der bijzondere scholen nog niet ge publiceerd werd en dus nog geen wet is geworden. LEIDSCHENDAM DE R. K. MULOSCHOOL IS PLECHTIG GEÓPEND. Woensdag is dq Mulo-school plech tig geopend. Door de vele bloemen had de school een -fleurige aanblik gekregen. De wijding geschiedde door pastoor M. Kammers. Bij deze inzegening waren o.a. tegenwoordig hdirgemeester Banning de wethou ders de Koning en Copray, de wnd. secretaris, de heer Eieleveld, directeur van gemeentewerken, de heer Mudde, het kerk- en armbe stuur van de Katholieke Actie wel ke met volle medewerking van pas toor Kammers het initiatief voor de stichting van de school heeft geno men en de moeilijkheden, welke daaraan verbonden waren, tot een goed resultaat heeft gebracht. Ver der waren ook aanwezig de hoofden van de andere meisjes- en jongens scholen. Des avonds had een geani meerde bijeenkomst plaats van ouders en genodigden, die met pas toor en de beide kapelaans en de heer de Haan als vertegenwoordiger van het departement van O. K. W.. met aandacht de humoristische rede volgden van de heer Peter van Rooyen uit Apeldoorn. Spr. heeft het schoolvraagstuk op werkelijk amu sante wijze belicht en aangetoond dat het onderwijs aantrekkelijk ge maakt kan worden door het aankwe ken bij de kinderen van gezonde hu mor. Met sneltekeningen werd deze rede geïllustreerd. Pastoor Kammers dankte de spreker voor de wijze v/aarop hij het schoolvraagstuk uit de sleur heeft opgebracht en raadde de aanwezigen aan in alle omstan digheden de humor te bewaren. NOORDWIJK VREEMDELINGENVERKEER Donderdagavond vergaderde V. V. V. in Waikiki. De heer F. Urlus tweede voorzitter, opende de verga dering. Hierin memoreerde hij, dat Noordwijk na de oorlog drie uitzon- der'ijk goede seizoenen heeft be leefd, maar dat de tekenen des tijds er al weer op wijzen dat een achter uitgang zijn intrede heeft gedaan. De kascommissie gaf bij monde van de heer S. de Roos verslag van haar bevindingen omtrent het nieuwe boekhoudsysteem. De heer E. Urlus vond deze mededeling wel wat heel erg summier. Hij zou gaarne inge licht worden omtrent hetgeen gepas seerd is. De hee* De Roo§ zeide, dat deze vergadering een tussentijdse is en dat op de jaarvergadering verslag zal worden uitgebracht. Hij zeide verder, dat de leden omtrent de fi nanciën gerust kunnen zijn. Er is geen cent tekort. De voorlopige begroting gaf de heer De Roos gelegenheid om te wij zen op het feit, dat de contributie drastisch zal moeten worden ver hoogd, wil men het beoogde doel bereiken. De heer Verloop en de voorzitter onderschreven deze woor den ten volle. De heer Verloop bepleitte voorts een aaneensluiting van huizenver huurders. De heer De Roos zeide, dat V.V.V. de laagste subsidie heeft van alle badplatsen en hij zou het niet vreemd vinden, als Mij. Zeebad het douceurtje aan de gemeente, nu eens een keer aan V.V.V. zou schen ken. De heer P. de Groot zag geen heil in een aparte afdeling van hui zenverhuurders, omdat dit toch meest de kleine luyden zijn. De heer Ver hoop zeide, dat het de bedoeling niet was om een aparte groep te stichten, maar dat het hier gaat om de belan gen van deze groep bij het bestuur te behartigen. De heer De Groot wil de de post kamerlijst verhoogd zien om deze een weinig aantrekkelijker te maken. Deze kwestie zal bij de reclame-commissie aanhangig wor den gemaakt. Het punt informatie bureau kwam nu aan de orde. De heer Van der Wilk gaf een korte toe lichting, waarin hij vroeg welke der aanwezigen een aandeel wenste te nemen. Gevraagd werd, om eerst een exploitatie-overzicht te geven. Een der aanwezigen meldde zióh ook aan voor een aandeel. De heer Imthorn wilde gaarne wel wat meer van deze zaak weten. De heer Verloop zeide, dat er een voorlopig plan bestaat. De heer van Sterkenburg was het eens met de heer Ifnthorn om eerst eens een exploitatie-overzicht te ge ven en zolang niet aangetoond kan worden waar bijv. de rente vandaan moet komen, zal de animo niet groot zijn. Er-moet zekerheid zijn. Het volgende punt der agenda be trof de reclame 1949. De voorzitter zeide, dat de kamerlijst in voorbe reiding is, een buitenlandse folder en enige andere objecten. De heer Imt horn wilde een mauw contact blijven houden met gasten,'die hier hun va- cantie doorbrengen of zij, die aan vragen hebben gedaan. Dit zou bijv. kunnen gebeuren door een kaart systeem. De voorzitter antwoordde, dat alles staat of valt met een nieuw informatiebureau. De bespreking van het bloemen- feest bracht weinig nieuwe gezichts punten. De zaak is reeds voldoende toegelicht. De burgemeester zeide dat de mogelijkheid bestaat, om een gedeelte van de stroom buitenlandse gasten, die geen platas in de grote steden kan vinden, in Noordwijk on der te brengen. De heer E. C. Urlus zeide, dat er toch altijd nog een moeilijkheid bestaat in het ontbreken van enig .vertier in de avonduren. De burgemeester zeide, dat het wel mogelijk was om de gelegenheden hiertoe te scheppen, maar dat zou nog nader moeten worden bezien. De heer Sterkenberg merkte op, dat de leiders van de bedrijven er niets voor voelen om de verhoogde vermake lijkheidsbelasting te betalen. De ge meente zelf slacht de kip met Je gouden eieren. De heer Droog wees nog op het euvel, dat de jeugd tijdens de bloe- menfeesten zoveel vernielt. Hij zou gaarne zien dat de jeugd hierop met nadruk gewezen wordt. De burgemeester zeide, dat over de baldadigheid van de jeugd al reeds in een vergadering ten gemeente huize gesproken is en hij hoopte, dat deze vergadering résultaat zou af werpen. Schietvereenieing. De uitslag om de Wisselmedailles van deze week is als volgt: D. A. Lüschen 98 p. le kl.; K. Passchier 98 p., 2e kl.; mevr. Lü schen 97 p., 3e kl. Dammen. De uitslag der com petitiewedstrijd D.V.N. IBodegra ven I is als volgt: H. de ReusJ. Boef 11, Th. ZwetslootC. Beijers- man 1—1, J. v. Houten—C. Scheer 1—1, A. Turk—N. Bekker 2—0, H. de VriesJ. v. Dam 11, H. Mul derA. Sterk 11, M. v. d. Berg T. Kooistra 02, P. v. Schooten—C. Anker 02, J. PasschierA. Wie man 1—1, G. Hoek—A. Blok 0—2, zodat D.V.N. I met 8—12 het onder spit moest delven. SASSENHEIM Geboren: Jan z. v. Cr. J. v. d. Meer en A. W. GroeneveM Maria Theresia d. v. Th. A. xle Haas en J. G. Kok Lambertus ^Petrus z. v. E. P. A. van Hoekelen en M. J. v. Loon. Ondertrouwd: A. Koolman 23 jr en C. Hij zeiendoorn 20 jr. W. Mes man 23 jr en P. W. Burgmeyer 22 .ir J. Wijntjes 26 jr en C. P. v. d. Hul- le 21 jr. Getrouwd: J. C. v. d. Vlugt en J. G. van Velsen. TER AAR Gqboren: Andreas M., z. v. J. Maurits en M. W. v. Velsen; Adria- nus C. G., z. van A. A. Keijzer en P. A.,*Hoogervorst; Helena M. M. d. v. A. H. Egberts en C. M. A. Droogh; Nico, z. van C. Hogenes en P. Bol; Jasper C. M., z. van J. H. Kouwenhoven en P. H. Keijzer; Jo hannes, z. v. J. H. Evers en van J. Schenk; Wilhelmina H. J. M., d. v. A. G. de Rijk en H. Kl Egberts. Overleden: P M. Voortman, 88 j., wed. v. A. M. Zuidervaart; B. Kals- hoven, 94 j., wed. v. G. v. Zwieten. ZOETERWOUDE Thuisfront. Op Maandag 22 No vember a.s. zal een aanvang worden gemaakt met biljartwedstrijden voor, Katholiek Thuisfront. De wedstrijden worden gehouden in café .De Vriend schap" aan de Miening én beginnen des avonds te acht uur. Iedere bil jartliefhebber is welkom. De Raad dezer gemeente 4^wam on der voorzitterschap van Burgemees ter Bakhuizen bijeen. Alle leden van de Raad waren aanwezig. De voor zitter opent met gebed en doet me dedeling van de navolgende ingeko men stukken. Schrijven van mej. J. M. P. l'Ami waarin deze verzoekt om verhoging van haar beloning voor het schoon houden van het Raadhuis. B en W. stellen de Raad voor de beloning met ingang van 1 Jan. 1948 vast te stel len op 200 per jaar. De Raad gagt hiermede accoord. De Raad kan er mede accoord gaan, dat de vergoe ding voor het controleren der ge- meentefinanciën met ingang van 1 Jan. 1949 wordt verhoogd met 25 pet. De Minister van Binnenlandse Zaken deelt mede, dat de bijzondere steun ingevolge de noodvoorziening gemeentefinanciën wordt bepaald op 9400.Schrijven van de afd. Rijn saterwoude van de Holl. Mij. van Landbouw waarbij verzocht wordt, om de woningen liggende aan de Vriesenweg aan te sluiten aan het electriciteitsnet. De voorzitter stelt namens' B. en W. voor een kostenop gaaf te vragen aan de Sted. Febrie- ken van Gas en Electriciteit te Lei den. De Raad besluit hiertoe. Schrij ven van de heer J. Bodaan. kunst schilder te 's-Gravenhage, waarbij dede mededeelt, dat hij gaarne aan de gemeente wil aanbieden een door hem te schilderen portret van Hare Majesteit Koningin Juliana. De heer Bodaan is inwoner geweest van de gemeente Rijnsaterwoude. B en W. stellen het aanbod zeer op prijs en stellen de Raad voor het geschenk tt- aanvaarden. De Raad besluit hier toe. De voorz. deelt mede, dat Ged. St. hebben goedgekeurd het Raadsbe sluit tot onderhandse aanbesteding van de verbouw van de pastorie tot drie woningen. De raming bedroeg f 7000.Het werk is voor 6696. opgedragen aan de aannemer, de heer Chr. Overdevest te Rijnsaterwoude. De Raad besluit dan op voorstel van B en W. een bedrag van 175.05 be schikbaar te stellen voor woning verbetering met Rijkssteun. Aangeboden wordt de rekening 1947, welke sluit met een nadelig slot de gewone dienst van 12 995 84 en met een batig saldo op de Kapitaal- dienst van 3844.93. Aangeboden wordt de begroting voor het jaar 1949 welke sluit in in komsten en uitgaven met f 61.993.59. De voorzitter deelt mede, dat bij de ze begroting is gerekend op verbete ring van de dorpsstraat. De heer Compeer verzoekt vooral aandacht te besteden aan de riolering. De voorz. deelt mede, dat de be graafplaats te klein begint te worden. Thans moet men reeds hierover be ginnen te denken, omdat men met een nieuwe begraafplats zo maar niet klaar is. In de gemeente Leimuiden is de algemene begraafplaats ook te klein. B. en W. zouden het de mooi ste oplossing vinden, indien de ge meenten Leimuiden en Rijnsaterwou de gezamenlijk tot het stichten van een nieuwe begraafplaats over zou den gaan. B. en W. zouden hierover gaarne een principe-besluit van de Raad hebben. De heer Disseldorp zegt dat het moeilijk is zich nu al te gaan binden De voorz. deelt mede, dat dit de bedoeling niet is. Voelt de Raad er in het geheel niets voor, dan geven B. en W. aan de gemeen te-architect geen opdracht. De Raads leden zijn, als er plannen komen, ge heel vrij in het nemen van een be slissing. De héren .Jansen en Com peer vinden een gezamenlijke be graafplaats geen slechte oplossing. De heer Jansen vraagt, of B. en W. ai weten waar de nieuwe begraaf plaats eventueel zal komen. De voorz. antwoordt op de grens der beide ge meenten. De heer Compeer zegt, dat de R.K. begraafplaats voor de bei de gemeenten ook op de grens dei- gemeente ligt en dat dit goed vol doet. De Raad kan er ten slotte mede ac coord gaan, dat B. en W aan de ge meente-architect opdracht geven tot het ontwerpen van een gezamenlijke begraafplaats voor de gemeenten Lei. muiden en Rijnsaterwoude. De heer Jansen wijst op de ver vuiling van de sloot in het dorp. Ook de bermen moeten nodig aangevuld v/orden. De heer Disseldorp wijst op kuilen in de weg. De voorz. zegt ver betering toe. De heer Dissel dorp zegt blij te zijn, dat zo spoedig de nodige goedkeuring is verkregen op de verbouw van de pastorie tot drie woningen. Drie wo ningen is niet voldoende; hij hoopt dat B. en B. evenveel voortgang zul len maken met de bouw van de ove rige woningen. De voorz. deelt mede, dat op het ogenblik geen Rijksgoed keuringen worden afgegeven. Daar na volgt sluiting der vergadering. behalve de opdracht om aan te val len. Daardoor kon het gebeuren, dat het corps moest functioneren als nachtveiligheidsdienst, spoorweg maatschappij en dienst voor volks gezondheid. „Een toen uit al dat gemodder ten slotte een ongeluk te voorschijn kwam. werd er geroepen, dat dit een zwarte bladzijde was", aldus over ste van Heuven, die het betreurde, dat manschappen van de mariniers brigade door de advocaat fiscaal met Japanners zijn vergeleken. De tweede verdediger, de hoofdof ficier van gezondheid tweede klasse Van Epen, behandelde de oorzaken, die tot het ongeluk hebben geleid. Kij stelt in het licht, dat beklaagden niet hebben kunnen voorzien, wat de gevolgen zouden zijn, doch dat de hogere leiding reglementen had moe ten maken. Hij wijst er op dat de dag van 't transport voor de meeste be wakers de laatste dag was voor hun terugkeer naar Nederland. Dan is de stemming: zich gedekt houden, zich vooral geen moeilijkheden op de hals halen en zich precies houden aan de gegeven bevelen. De majoor J. Verstegen, die het juridische gedeelte van het pleidooi voor zijn rekening neemt, zegt, dat bij de schuldvraag voorzienbaarheid aanwezig moest zijn, welke hier ont brak. Het verwijt, dat de bewakers aan eten en drinken voor de gevan genen hadden moeten denken, acht hij in zoverre niet op te gaan, dat hierdoor de dood door warmtestu- wing niet kon worden voorkomen. Hij zet uiteen, dat de bewakers de inrichting der Indische goederenwa gons niet kenden, zij kennen slechts de wagons der Nederlandse spoor wegen, die wel ventilatie hebben. Iedereen, van de hoogste leiding af, zou schuldig kunnen worden geacht, en zich het verwijt kunnen aantrek ken van beter te kunnen naden ken". De lawine van voorschriften na de ramp bewijst volgens majoor Verstegen, dat ae hogere leiding zich schuldig gevoelde. Hij vraagt zich af, hoe over de schuld van beklaagden kan worden geoordeeld als het beeld van de tota le schuld niet aanwezig is. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem, zal op Woensdag 24 November geen audiëntie verlenen. De pleidooien in de zaak Bondowoso Het college van verdedigers, be staande uit officieren van de mari niersbrigade, ving Vrijdagmorgen de pleidooien in de Bondowoso-trans- portzaak bij de behandeling voor het Hoog Militair Gerechtshof aan,. De pleidooien waren er in de eer ste plaats op gericht om aan te to nen. dat de ramp niet is veroorzaakt door plichtsverzaking van de be klaagden, doch door andere oorzaken en in de tweede p'aats om erop te v/ijzen, dat de fout moet worden ge zocht, waar deze werkelijk zit en dut men zich niet op een dwaalspoor moet laten brengen door de kleinere fouten, gemaakt door de beklaagden. Aldus de verdedigers, die begonnen met de algemene aspecten te behan delen. Een der verdedigers, de luit. kol. van Heuven, sprak over de mili tair tactische aspecten. Om de sfeer, waarin gewerkt werd duidelijk te maken, ging de overste van Heuven de wording na van de mariniersbri gade na de oorlog, toen van het oude corps niet veel manschappen meer over waren. Een kleine kern ontving in de Verenigde Staten een opleiding tot officier van 16 weken, we'ke opleiding zeer speciaal was in gesteld op de aanval. De mariniers brigade kreeg echter politiewerk ;e doen, waarvoor de mensen niet opge leid waren en aangenomen. De re gelingen voor dit werk moesten wor den geïmproviseerd. Voor de afvoer van krijgsgevangenen hetgeen be hoort tot de taak van de militaire politie waren geen instructies aan wezig. „Maar alles ging goed, tol het eens misliep en nu wordt er ge sproken over een zwarte bladzijde, aldus overste van Heuven, die ver der zegt: „Het is zeker geen slap heid maar een samenloop van niet te voorziene factoren, die tot het noodlottig gevolg hebben ge'eid. Met betrekking tot de schuldvraag verklaart de heer van Heuven. dat in dit gehele vraagstuk de schuldige het Nederlandse volk is, dat niet de minste belangstelling heeft of heeft gehad voor zijn krijgsmacht. „Slechts op een punt concentreert zich die be langstelling: het mag geen geld kos ten". Daarom heerst er overal personeels tekort, daardoor kon het gebeuren, dat een tot de aanval opgeleid krijgs- apparaat de mariniersbrigade nagenoeg alles kreeg opgedragen, WEERSVERWACHTING (Geldig yan Vrijdavond tot Zaterdagavond). WEINIG VERANDERING. Zwaar bewolkt met nu en dan lichte regen of motregen en in het Zuid-oosten van het land vannacht plaatselijk nevel of mist. Matige en aan dé kust tij delijk krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Aanhoudend zacht weer. Nederlandse zaak het hoogste offer brachten. Na de Sovjet-ambassadeur te heb ben uitgenodigd om na beëindiging" van de toespraak van de pope het eregrafveld te betreden en het daar opgerichte monument te onthullen, verk.aarde spreker het Nederlandse eregrafveld voor militairen van de Unie van Socialistische Soviet Re publieken geopend. Na de rede van de minister van Oorlog sprak de pope van de Russi sche kerk, de archimandriet Dionis- sios. Moge het bloed, zei de pope, dat door deze helden-martelaren in de Nederlandse bodem is gezaaid, een zaad worden van vrede en vrucht brengen, de vrucht van vriendschap en begrip tussen het gróte volk van de Sowj et-Unie en het volk van het kleine en moedige Nederland. Voor afgegaan door de pope begaven de aanwezigen zich hierna in een plech tige stoet naar de dodenakker. Ach ter de pope volgde de vertegenwoor diger van de Kom'ngin, die een gro te krans van H.M. droeg en daarna kwamen de Russische ambassadeur, de Minister van Oorlog en de andere autoriteiten met kransen en bloem stukken. GOUDA, 18 Nov. Kaas. Aanvoer 136 partijen kaas, eerste kwaliteit met rijksmerk van 1.69 tot 1.72. 2de kwal. van 1.66 tot 1.68; extra tot 1.78, inclusief opzet. Han del matig. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. TRAGISCH ONGELUK. Dinsdagavond legde een bewoon ster uit de Konijnenstraat te Am sterdam haar zoontje van drie maanden in bed met een warme kruik. Na ongeveer tien minuten be gon het kindje te huilen. De stop van de warmwaterkruik was losge raakt en het ventje lag in het ko kende water. In ernstige toestand is het naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd, waar het enkele ogenblik ken later aan de gevolgen is overle den. OOK EEN DRIELING IN DEN HAAG Woensdagavond om 11 uur is in het Bethlehem-ziekenhuis in Den Haag een drieling geboren. Het zijn twee jongens en een meisje van de heer en mevr. PronkSmitsjuys, Ter wes tenstraat 46 te Den Haag. De jongens Adrianus en Cornelis wegen resp. 1800 en 2000 gram, het meisje Cornelia Theodora weegt 1750 gram. De toestand van moeder en kinderen is goed. De directie van het ziekenhuis zorgde voor bloemen en voor aanvulling van de luier mand. HET SOVJET-GRAFVELD TE AMERSFOORT. Op de algemene begraafplaats „Rust hof" te Amersfoort opende de mi nister van Oorlog mr. W. F. Schok king, Donderdag het eregrafveld voor gevallen Sovjet-militairen. De minister van oorlog schetste ir. zijn openingsrede de omstandig heden, die aanleiding hebben gege ven tot de totstandkoming van het eregrafveld. In de loop van het jaar 1946 wer den in de omgeving van het voor malig Duitse strafkamp te Amers foort de stoffelijke resten gevonden van ruim honderd door de Duitsers krijgsgevangen gemaakte Sovjet-mi litairen. Deze mannen waren door hun vijanden met geweld naar Ne derland overgebracht en later op laaghartige wijze van het leven be roofd. In 1947 bleek, dat in Zuid-Lim burg de stoffelijke overschotten rustten van nog ongeveer zeven honderd Sovjet-militairen, die aan geallieerde zijde gesneuveld waren gedurende de bevrijdingsgevechten in de winter van 1944 op 1945 en die daarna door de zorgen van de Ame rikaanse gravendienst in Nederland se grond waren bijgezet. De Nederlandse regering heeft er in overleg met de regering der Unie van Socialistische Soviet Republie ken prijs op gesteld deze beide groe pen, vermeerderd met nog een aan tal in den lande verspreid liggende Sovjet-slachtoffers, bijeen te bren gen op een speciaal voor dit doel aangelegd eregrafveld, dat deel uit maakt van de genoemde begraaf plaats „Rusthof". Door dit grafveld in te richten vol gens de traditie van het land hun ner herkomst, heeft Harer Majesteits regering de erkentelijkheid van haar- zelve en van het Nederlandse volk tot uitdrukking willen brengen ten aanzien van de soldaten van de Unie van Socialistische Soviet Republie ken, die in de grote strijd voor vrij heid en recht gevallen zijn. Met eerbiedige deelneming denkt spr. aan de nagelaten betrekkingen van allen, die hier ter ruste worden gelegd. God trooste hen bij voort during. Het zal der Nederlandse regering een eer en een voorrrecht zijn om tot in lengte van dagen deze grafstenen zorgvuldig te mogen onderhouden; zij beschouwt dit als een plicht van I piëteit jegens hen, die ook voor de GEMEENTE-ZAKEN. Wethouder van Fabricake wordt wethouder van Openbare Werken! De werkzaamheden, welke vallen onder het beheer van de Wethouder van Fabricage, hebben, met name in verband met de toegenomen beteke nis en omvang van de zaken betref fende de stadsontwikkeling en de volkshuisvesting, aanleiding gegeven tot de formering van een nieuwe af deling der secretarie, genaamd afde ling Openbare Werken. B. en W. zijn van oordeel, dat thans ook de aan duiding van de Wethouder, die in het bijzonder met de hier bedoelde zaken is belast, dient te worden veranderd in die van Wethouder van Openbare Werken. In verband hiermede achten B. en W. het tevens gewenst de naam van de Commissie van Fabricage dien overeenkomstig te verandereh. De verordening regelende de samenstel ling en de werkkring van deze com missie zal, tezamen met <ie regelingen voor de overige commissien van Bij stand te dien aanzien, zullen bin nenkort aan een herziening worden onderworpen. Medische staf Geneeskundige dienst. Het is noodzakelijk gebleken de medische staf van de Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheids dienst uit te breiden met een arts in algemene dienst, die met ingang van 18 October j.l. zijn werkzaamheden heeft, aangevangen. In verband hier mede moeten in het gebouw van de dienst aan de Nieuwe Mare no. 13a aan enkele vertrekken voorzieningen worden getroffen. De kosten van een en ander worden geraamd op rond 5000. Verkoop en aankoop van grond. De motorenfabriek firma G. den Heeten en Co., alhier heeft ve'zocht van de gemeente te mogen kopen ter rein, gelegen aan de Zijl, groot pl.m. 33500 m2. De te koop gevraagde grond is volgens het uitbreidingsplan bestemd voor industrieterrein. Tegen verkoop van het terrein bestaat geen bezwaar; met verzoekster was in 1941 reeds overeenstemming bereikt ovér de prijs van ƒ1.50 per m2.. doch we gens verschillende omstandigheden kan eerst thans tot verkoop wórden overgegaan. Met de aan de verkop te verbinden voorwaarden, w.o. de verplichting van de koopster om op de grond een eigen bedrijf te vesti gen, gaat verzoekster accoord. Het prijzenbureau voor Onroerende Za ken in het ambtsgebied Leiden kan zich met de prijs van 1.50 per m2. verenigen. De heer A. H. Doyer, notaris alhier, heeft, als gemachtigde van mevrouw de weduwe M. RoeloffsHus, aan de gemeente te koop aangeboden de per celen wei- en tuinland, met de zich daarop bevindende opstallen, gelegen is de Stadspolder, voor de prijs van in totaal 110.000.—. De onderhavige percelen zijn begrepen in het ont eigeningsplan en zijn benodigd voor stadsuitbreiding overeenkomstig het partieel uitbreidingsplan „Noord". Hierbij merken B. en W. nog op, dat de in de te koopaanbieding be- grepep opstallen, dezerzijds zijn ge taxeerd op 18.700.—, zodat de eigen lijke grondprijs kan worden gesteld op gemiddeld 0.90 per m2. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd candidaatsexamen Ne derlands recht: de heren E. P. M. Geraröts te Roermond, H. M. J. van N' pen tot Sevnaer te Wassenaar en F li. Piket te Den Hi ag. Geslaagd voor het dot toraal exa men Nederlands recht.: de heer G. i O. J. van Tets te Leiden.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2