Minister Mansholts beleid in grote lijnen met sympathie ontvangen Bloembollenkwekers in de L.T.B. ontevreden woensdag 17 november 1948 de leidse courant PAGINA 2 BEGROTING VAN LANDBOUW ENZ. Melkprijs wordt te laag geacht Nadat een viertal communistische moties, vorige week bij de algemene beschouwingen over de rijksbegro ting ingediend in verband met de loonbijslag, met 75 tegen 7 stemmen waren Verworpen, heeft de Tweede Kamer gistermiddag een aanvang gemaakt met de algemene beschou wingen over de begroting van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening. De heer Groen (K.V.P.) wijdde een beschouwing aan de tuinbouw. Voorts drong hij aan op spoedige uit betaling van de compensiatietoesla- gen over 1946 en 1947. De heer Vondeling (Arb.), herin nerend aan het bericht volgens het welk in België per 1 Januari a.s. het departement van voedselvoorziening zal worden opgeheven, verklaarde een dergelijke stap voor Nederland lichtzinnig te achten. Spr. diende tenslotte een drietal moties in. In de eerste wordt de regering uit genodigd zodanige marktordenende maatregelen te nemen, dat voor con sumptie-aardappelen een enigszins lager algemeen prijspeil wordt be reikt, zoals in Maart en April j.l. in - de bedoeling der regering lag. De tweede motie luidt aldus: „De Kamer, van oordeel, dat de wel vaart van ons land het best wordt gediend door een agrarische politiek, die gericht is op de verzekering van een redelijk bestaan aan alle onmis bare werkers in economisch verant woorde land- en tuinbouwbedrijven, overtuigd, dat in de eerstkomende jaren het voormelde doel slechts zal kunnen worden bereikt, wanneer de overheid mede krachtige leiding blijft geven aan de aard en het vo lumen van de productie, zomede aan de prijsvorming, doch met zoveel mo gelijk vermijding van een stelsel van directe steun, geeft de regering in overweging haar beleid aldus te voe ren". In de derde motie wordt de rege ring in overweging gegeven haar voorstellen ten aanzien van agrari sche producten ieder jaar bekend te maken tegelijk met het indienen van de rijksbegroting, opdat de agrariërs Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht.gymn. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.55 Van vrouw tot wTouw. 9 00 Gr.pl. 10.00 Morgen wijding ds. P. C. Vermeulen te Laren. 10.15 Arbeidsvitamine^!. 10.50 Kleu tertje luister. 11.00 Het Dodeneiland, Serge Rachmaninoff. 11.45 Letland 45 jaar. 12 00 Joop Walvis, orgel- 12.27 Weerpraatje. 12 30 Nederlandse muziek voor de B.B.C, 13.00 Nieuws. 14.00 Uit de wereldpers. 14.15 Solis tenconcert. 15.00 Voor zieken en ge zonden. 16.00 Assortimento. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier deze week? 17.30 Doe het zelf. 18.00 Nieuws. 18.30 Strijdkr. 19.00 De ring van Rico. 19.10 Avondschool voor jong en oud. 20.00 Nieuws. 20.40 Vertellingen in woord en muziek „Tasso" en „Mazeppa" van Franz Liszt. 21.35 Hoorspel. 22.45 De pij' Iers van Nederlands welvaart. 23.00 Nieuws. 23.15 Gr.pl. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gr.pl. 8.00 Nieuws. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Omroep-kamer- orkest. 9.45 Schoolradio (groep I). 10.15 Morgendienst ds. B. F. C. de Groot te Amerongen. 11.00 „De Zon nebloem". 12.30 Weeroverzicht. 13.00 Nieuws. 13.25 Pianorecital. 14.40 Cau serie voor de vrouw. 15.30 Marinus Voorberg. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Klassieke Symphonie op. 25, Proko- fieff. 17.0O" Radio Jeugdjournaal. 17.30 Gr.pl. 18.00 De vijf zakapara's. 18.15 „Wat nu?" 18.30 Schoolzang- wedstrijd. 18.45 Problemen voor pien tere piekeraars. 19.00 Nieuws. 19.15 Gr.pl. 19.45 Adriaan Kousemaker, op het orgel van de Jeruzalemkerk te Amsterdam. 20.00 Nieuws. 20.15 Pusz- taklanken. 22.05 De vaart der volken. 22.25 De liederen uit Valerius* ge- denckclanck. 23.00 Nieuws. 23.15 Tsaikofski. de gelegenheid hebben met deze po litiek rekening te houden bij het op stellen van hun bouwplannen. De heer den Hartog (V.V.D.) zeide zich te verheugen over de opvatting der regering, dat zo groot mogelijke vrijheid in de bedrijfsvoering moet worden nagestreefd. Alles moet erop gezet worden, om veredelde specialiteitsproducten te leveren. Spr. constateerde, dat de zuivelindustrie ver achterop is ge komen. Aan de boeren is te weinig armslag gelaten om verbeteringen in hun bedrijf aan te brengen. Hij ver klaarde het niet eens te zijn met de verlaging van de melkprijs. De aan gekondigde verandering in de metho de van vaststelling der prijzen is zeer ingrijpend en spr. zeide de conse quenties ervan nog niet geheel te kunnen overzien. De aardappelprijs moet z.i. op een behoorlijk niveau gebracht worden. De heer Droesen (K.V.P.) bracht de minister hulde voor zijn memorie van antwoord, welke hij een kloek stuk noemde. Voor het eerst komt er weer een beleid, waar lijn in zit. Hij noem de dat een doorbraak van de gerich te economie in het landbouwbedrijf. Spr. wilde ook weten of de minis ter bereid is reeds een varkensprijs aan te geven tot een eind in 1950. De moties-Vondeling waren z.i. te vroeg ingediend. De melkprijs van W/2 cent achtte hy te laag. Brengt de mi nister, daarin geen wijziging, dan zou een motie nodig kunnen zijn om de zaak weer in de juiste koers te bren gen. De heer C. van den Heuvel (A.R.) bleek" verheugd over de duidelijk heid van de minister ten aanzien van zijn beleid. Ook deze spreker achtte de melk- piijs te laag. De heer de Ruiter (C.H.) vroeg of de tijd niet is gekomen om de stikstof vrij te geven. Zijn de m°nsen, die pootgoed afnemen, verzekerd van een basisprijs, als ze het pootgoed in de grond doen? Tegen welke prijs- zul len de zandaardappelen, die naar de aardappelmeelfabrieken gaan, wor den afgenomen? Als de regering bij hoge prijzen een plafond in de markt legt, moet zij er bij lage prijzen een bodem in leggen. Een melkprijs van W/2 cent vond spr. niet verant woord. De heer Engelbertink (K.V.P.) vroeg voortdurende aandacht van de minister voor de kaas- en andere markten. Onze landbouw heeft grote behoefte aan kapitaalinvestering. Spr. vroeg voorts aandacht voor het klei- ne-boerenprobleem. De heer Borst (C.P.N.) diende een motie in, waarin erop wordt aange drongen het principe van compensa tietoeslagen voor land- en tuinbouw producten niet los te laten, wanneer de prijzen daarvan dalen beneden de kostprijs. De heer Van der Weijden (K.V.P.) vroeg naar de kwestie van de uit voer van paarden, die blijkbaar in één hand is. Bij de export moet het particulier initiatief vrij zijn. Hij wil de de boerenwerkobjecten laten uit voeren als voorheen. Aan pacht- dwang zyn z.i. veel bezwaren ver bonden. Tegen vermindering van sub sidie voor de bureaux oogstvoorzie- ning had spr. grote bezwaren. De heer Haken (C.P.N.) vond, dat deze bureaux moeten verdwijnen. De heer Emmens (Arb.) vroeg wel ke politiek voor de tuinbouw zal wor den gevoerd. De tuinbouw vreest z.i. terecht een loslaten van de areaalbe perking. Dat zou catastrofale gevol gen hebben. Het kweken van kwali teitsproducten vond hij noodzakelijk, ook met het oog op de export. De heer Biewenga (A.R.) bepleitte stimulering van cultuur-technische werken. De heer Schijthuis (Arb.) bepleit te regeringsaankopen. De heer Van Dis (S.G.) zeide zich te verheugen over de aangekondigde koersverandering. Hij hoopte, dat bij het nieuwe plan het aantal ambtena ren zal worden ingekrompen. De heer Kikkert (C.H.), opmerkin gen makende over de sociale zijde van het landbouwbedrijf, zeide, dat het hem juister voorkwam als de grote cultuurtechnische werken voor de landarbeiders waren gereserveerd. Tegen half twaalf werd de verga dering verdaagd tot hedenmiddag. HET PARTIJCONGRES DER KVP Het aanta1 deelnemers aan het partijcongres der KVP, dat 11 en 12 December a.s. te Utrecht in ge bouw Tivoli gehouden wordt zal het aantal deelnemers aan het congres 1947 naar het zich laat aanzien, aanzienlijk overtreffen. Het aantal afdelingen, dat naar het partijcon gres van een tot drie het maxi mum aantal afgevaardigden zendt, heeft de 500 reeds overschre den, terwijl de opgaven uit de gro te kringen (Maastricht en 's-Herto- genbosch) nog voor een belangrijk deel binnen moet komen. Het to taal aantal deelnemers heeft de 1000 overschreden. Het programma voor de*Zaterdag- avond, waarin de samenwerking in de Benelux en in West-Europees verband ter sprake komt, vermeldt de medewerking van het Utrecht Stedelijk Orkest onder leiding van Willem van Otterloo en van de voordrachtkunstenaar Henk Schaer. Sprekers op die avond zijn de Bel gische minister van Staat de heer A. de Schrijver en de heer P. J. S. Serrarens. GROOTSTE STEENFABRIEK VAN NEDERLAND. Productie: 40 millioen stenen per jaar Naar de „Gelderlander" van be voegde zijde verneemt, is aan het technisch bur. voor de Klei-industrie Klei" te Nijmegen het uitwerken van plannen voor en de bouw van een moderne steenfabriek opgedra gen met een voorlopig productie van 20 miTioen stenen per jaar. Deze productie zal direct na het ingebruik stellen van de fabriek worden opge voerd tot 40.000.000 stenen. De nieu we fabriek zal de grootste steenfa briek in Nederland werden. Voorts vernemen wij, dat onder handelingen met het buitenland reedc in een vergevorderd stadium zijn om ook daar te komen tot de bouw van moderne steenfabrieken. De fabrieken zullen wordÊn voor zien van alle moderne mogelijkheden waarvan genoemd technisch bureau „Klei" verschil1 end octrooi-aanvra gen heeft lopen. De invoering van de Totalisator In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot we derinvoering van de totalisator er kent de regering, dat het gewenst is om het wedden door jeugdige per sonen zo mogelijk niet toe te laten. Ook wil de regering graag overwe gen, in hoeverre de zogenaamde wil de rennen kunnen worden tegenge gaan, ook al biedt het ontwerp van wet niet de basis voor een recht streeks verbod. Verder is zij van oor deel, dat voorkomen moet worden, dat naast het gereglementeerde wed den bij de totalisator het ongebrei delde clandestiene wedden zich hand haaft bij wedstrijden zonder totali sator. De oplossing zal waarschijnlijk iri die richting moeten worden ge- zodht, dat bijvoorbeeld aan de instel ling, welke de totalipator exploiteert, de voorwaarde wordt opgelegd, dat zij zulks slechts mag doen ten be hoeve van die verenigingen, die zich verplichten geen wedstrijden zonder totalisator te organiseren. Pijn - Pijn - Rheumatische pijn Heel de lange dag en 's nachts. Waarom al dat lijden, die chagarij- nige pijn, die slapeloze nachten, dat onverdraagzame humeur? Er is toch geen reden om te wanhopen! Neemt Kruschen Salts. Duizenden en tien duizenden en honderdduizenden ga ven U het goede voorbeeld en zij zouden voor niets ter wereld hun kleine dagelijkse dosis Kruschen wil len missen. Kruschen regelmatig gebruikt werkt aantoonbaar bloed zuiverend. En het zijn juist de on zuiverheden in het bloed die oor zaak zijn van Uw pijnen en leed. De zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld, hebben een aanspo rende werkiag op Uw lever, nieren en ingewanden. Die bloedzuiverende organen komen dan weer tot krach tiger werking en de schadelijke, pijnverwekkende zuren worden af gevoerd langs natuurlijke weg. Be gin weer een nieuw leven begin met Kruschen morgen de dag reeds en na een kort regelmatig ge bruik zult ge de weldadige werking aan den lijve ondervinden. Vraag Kruschen bij Uw Apotheek of Dro gist. Ingez. Med. Gisteren kwam de vakgroep van de LTB in algemene vergadering te Haarlem bijeen. In de ochtenduren waren het de bloemisten, boomkwe kers en hoveniers, die de verschillen de problemen met elkaar bespraken, terwijl in de middag de sectie-bloem bollen de diverse kwesties en voor stellen afhandelde. In zijn openingswoord tot de bloemisten kon de voorzitter, de heer J. Elders, helaas geen opge wekt geluid laten horen over de al gemene toestand. „Mede als gevolg" aldus de voorzitter, „van de ministe riële beslissing om de bloemisterij - areaalvergunningen tot 100% te la ten betalen, benevens de 5%, die reeds eerder aan jonge kwekers was verstrekt gaat de bloemisterij in het algemeen bergafwaarts. Met recht mogen wij van de bevoegde instan ties verlangen, dat zij ook maatre gelen zullen nemen om de gevolgen van hun beslissing, die evera^s an dere beslissingen genomen is tegen het advies van het georganiseerde bedrijfsleven in, niet af te wente len op de ruggen van hen, die het hiermede niet eens zijn." Nadat de traditionele agende-pun- t*>n waren afgewerkt en de ve-gade- ring zich accooxo verklaard n.et het bestuursvoorstel inzake de regle mentswijziging van de vakgroep, kwam het voorstel .van de krmg- Westland ter sprake om te trachten 7 Duivelen uit de hel van Amersfoort voor hun rechters Alle ellende, die zeven van de beruchtste Duitse figuren uit het kamp Amersfoort op hun gewe ten hebben, rees gisteren voor het Bijzondere Gerechtshof te AmsterdaiH weer op uit de her innering. In de verdachtenbank zaten de 41-jarigé commandant Karl Berg, voormalig Kriminal Sekretar en de kleine, zwarte 40-jarige Josef Kotalla met Berg ook nu nog aggressief bij de ver horen. Achter hen, het grove gezicht met een grote snor getooid, de 56-jarige Oberle, die eens schaapherder moet zijn geweest en naast hem de even oude Hugo Wolf, die men te' Amers foort met wrange humor „het kerst mannetje" noemde, doch die beiden uitgeputte gevangenen schopten en sloegen. Dan waren er nog de 42-jarige Ernst May, de 52-jarige Brahm en de 60-jarige, bleke, Ernst Alsdher, een glibberige, ongure figuur met een witte sik, die meer als boze geest en intrigant door het kamp waarde. Opnieuw geraakte men vervuld van afgrijzen bij het luisteren naar de door de procureur-fiscaal voorgele zen dagvaardingen. Het was een lan ge aanklacht tegen elk begrip van menselijkheid: slaan met knuppels, gummistok en zweep, dagenlange op sluiting in bunker of „rozentuin", straf staan, tien, twaalf uur lang, schoppen, gevangenen bij vriezend weer te water jagen en hen daarna uren lang zwaar werk laten doen. Ongelukkigen naar de prikkeldraad afrastering jagen, om hen daarna als „vluchteling" door bewakers te la ten neerschieten. En dat alles bij mensen, wier lichaam volledig werd ondergraven door een ten hemel schreiende ondervoeding. Daarover gaven medici als dr. Wessel uit Hil versum en professor Borst uit Am sterdam hun trieste relaas. Aan deze weergaloze schurken be steedde het Hof een volle dag. En er zullen deze week en de volgende-nog vele uren aan hen worden besteed, voordat mr. Besier, de procureur fiscaal, op 29 November requisitoir zal nemen. „Alg. Dgbl." OP ZIEKENGELD OOK BIJSLAG. De Federatie van Bedrijfsvereni gingen voor Ziekengeldverzekering heeft geadviseerd de loonbijslag ook in het ziekengeld op te nemen. Dit betekent, dat de uitkeringen bij ziek te gebaseerd zullen zyn op het loon plus de toeslag van een gulden. Dit geldt zowel voor de ziektegevallen, die na 31 October 194<8 zijn aange vangen als voor de geva'len, die op 1 November lopende waren. Met de bijslag wordt ook rekening gehouden bij de premievaststelling. de uitvoer van snijbloemen, vooral naar Duitsland, te bevorderen. Of schoon het bestuur toezegde, waak zaam te zullen zijn en al het moge lijke te zullen doen om deze export te bevorderen, wees het er in zijn prae-advies op, dat men van Duitse zijde niet veel animo getoond heeft voor de invoer van deze „luxe" pro ducten. De afgev. van Aalsmeer merkte echter op, dat de Duitsers zelf graag bloemen zien ingevoerd, maar dat in deze de Amerikanen en Engelsen zo onhandelbaar zijn. De afdeling Boskoop stelde voor om in verband met het feit, dat er van diverse boomkwekerijgewassen belangrijke prijs verschalen voorko men, om contact op te nemen met de Belgische zusterorganisaties en te trachten tot gelijkluidende prijzen te komen, met welk voorstel het be stuur het volkomen eens was. Het verklaarde zich bereid om in over leg met de inmiddels opgerichte boomkwekersbond van de K.N.B.T.B. stappen te doen om dit contact zo spoedig mogelijk tot stand te bren gén. Het f^it, dat verschillende bol! en- kwekers, vooral in Oegstgeest en Rijnsburg, hun bloemen verkopen zonder dat zij in het bezit zijn van een A-vergunning, deed tenslotte de kring Kennemerland voorstellen, dat de A-kwekers behalve hun bloemen ook hun bollen kunnen verkopen, bestuur zag de redelijkheid hiervan in, maar kon een dergelijk streven toch moeilijk waarderen. Na ^en korte gedachtenwisseling trok Ken nemerland zijn voorsel in om later met een nieuw terug te komen om de A-vergunningen geheel van de baan te doen. In een ernstig woord waarschuwde de g.a., rector A. J. G. v. d. Hoogte, op het grote gevaar, dat er ontstaat, wajineer de leden van de L.T.B. het materiële, hun vakbelangen dus, als het voornaamste van de bond gaan zien. Alles moet bezield worden door de katholieke beginsé'en en daarom komt de vorming in katholieke zin op de eerste plaats. Vakgroep Bloembollen „Dé bittere teleurstellingen in het afgelopen jaar geven aanleiding tot défaitisme, omdat het alle schijn heeft, dat onze stem is: die van een roepende stem in de woestijn", al dus 1eidde de voorzitter de middag vergadering in van de sectie bloem bollen. Uit zijn rede memoreren wij verder: „Wij mochten verwachten, dat hogere instanties aan de advie zen van de bloembollenorganisatie commissie van de Stichting van de Landbouw grotere waarde zouden toekennen. Wij vragen ons met gro te bezorgdheid af, waartoe de thans gevoerde politiek zal leiden. Het kan de minister-toch ook niet onverschillig zijn, hoe het met de ma teriële omstandigheden van de hol lenkwekers is gesteld. Laten we ho pen, dat bij de behandeling van de begroting van Landbouw, die heden is aangevangen, meer klaarheid komt, en de heersende ongerustheid wordt weggenomen." Bij de vaststelling van het afzon derlijk leglement vopr deze sectie kwam de kwestie van het stemrecht weer eens op het tapijt Het voorste! van het bestuur voor ieder tiental leden een stem en boyendien voor ieder tiental met bloembollen be- teelde ha. een stem te laten gelden, ontmoette nog al verzet en toen ver schillende afdelingen een afkeurend geluid liéten horen, kwam het in stemming met als resultaat dat het nieuwe kwam te vervallen en het oude gehandhaafd bleef. Motie van wantrouwen? Maar daarmede was deze ogen schijnlijk onschuldige reglements kwestie nog niet van de baan. De heer Oosterveer uit Lisse verklaarde, dat zijn afdeling en de kring-Bollen streek wel accoord kon gaan met het reglement, indi enhet bestuur bin- Uw tanden en mond stralend-wit en gezond! FaMa tandpasta sulfanamide tegen tandbederf WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond). Aanvankelijk: enkele plaatse lijke opklaringen, hier en daar vorming van nevel of mist, wei nig wind. Later: meest aan de kust aanwakkerende wind tussen Zuid- en Zuid-West. Weinig ver andering in temperatuur. LEIDRAAD BIJ BELEGGINGEN. Voor ons ligt een werkje van mr. di. H. D. Knol „Een leidraad bij be leggingen", een prettig boekje voor hen, die iets te beleggen hebben. Het is geen wetenschappelijk werk, vol zware economische beschouwingen en statistieken, maar bedoeld als een populaire leidraad, onthullingen wor den er ook niét in gedaan, maar wel worden er een paar fundamentele waarheden naar voren gehaald en practisch toegelicht. Juist zulke fun damentele waarheden worden nogal eens over het hoofd gezien, zodat het zeker z'n nut heeft er aan te herin neren. Na diverse beginselen te heb ben besproken, wordt de aandacht gewijd aan de verschillende wijzen, waarop bqpehikbare middelen kun nen worden aangewend. Vrij uitvoe rig en gedetailleerd worden beleggin gen besproken in levensverzekerin gen, in hypotheken, in effecten, in onroerende goederen enz. Voor hen, die hun spaargeld in één of meer hui zen hebben gestoken geen floris sant bedrijf in deze tijd! is het on getwijfeld van belang, in dit werkje iets te vinden omtrent calculaties en exploitatie-rekeningen. Abnormale omstandigheden blijven niet eeuwig en bij de geleidelijke terugkeer van het normale economische leven kan dit werkje voor menigeen van nut zijn. nen korte termijn in zijn geheeü zou aftreden. „Het vakgroepbestuur", aldus spr. „werkt niet zoals men dat wensen zou. Men mist daarin de dynamische krachten om de problemen in de bollenwereld krachtig genoeg aan te pakken. De L.T.B. in de streek neemt zienderogen af en daarom moet er nodig nieuw leven in geblazen wor den. Om een persoonlijke hetze te voorkomen, is het beter, dat het ge hele gestuur aftreedt." De voorzit ter beschouwde dit als een motie van wantrouwen, maar de heer P. van Leeuwen uit Noord wij kerhout ver klaarde: „Mijnheer de voorzitter, dit is geen motie van wantrouwen. U -eet wel beter". En hij Mchtte de woorden van de heer Oosterveer nog eens nader toe, waarbij ook hij tot de conclusie kwam, dat het getij in de afdelingen aan het verlogen is. „Wanneer we niet op korte Termijn reorganiseren, dan heeft de L.T.B. afgedaan. Wij worden de dupe van een gebrek aan doortastendheid". De voorzitter wilde geen veront schuldiging aanvoeren, maar stelde wel vast, dat het geen; zaak is om, wanneer de minister een besluit neemt tegen aVe andere organisaties in, dit op rekening te schrijven van het vakbestuur. De heer Elders wil de tot stemming overgaan, maar vele afgevaardigden weigerden dit, daar zij geen mhndaat hadden. De voorz. wenste toch door te zetten, als Lisse zijn „motie" niet terug nam. Anders diénde hij dadelijk zijn ontslag in. Zover kwam het echter niet, want toen de alg. voorz. van de L.T.B., de heer G. W. Kampschoër, die de ver gadering bijwoonde, voorstelde om deze kwestie in de hoofdbestuurs- ver^adering te brengen, kon Lisse daarmede accoord gaan, mits dit op ze°r korte termijn zou geschieden, hetgeen bereids werd toegezegd. Bedrijfsmaatregelen Het voornaamste punt dat daarna in behandeling kwam, was wel het voorstel van de afdeling Grootebroek tot afschaffing van alle sanerings maatregelen, ingaande het pantjaar 1948. Daartoe werden verschalende argumenten aangevoerd, 0.0. het feit, dat volgens een ambtelijk rapport in het buitenland 4.000 H.A. bloem bollen worden geteeld. Volgens het BVS'staan ér in Nederland 3700 HA bloembollen. Het monopolie is door de maatregelen dus reeds ^ang ver speeld. Het voorstel werd echter ver- Van de overige punten noemen wij tenslotte nog het voorstel van Noordwijkerhout om meer aandacht te schenken aan de 3% omzetbelas ting en deze nog dit jaar ongedaan te maken. Het bestuur zegde toe nieuwe pogingen in het werk te stellen om deze belasting ongedaan te maken of in een voor de kwekers gunstige zin te veranderen. HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 53) De toon van dat ene woordje gaf de verbazing, die Anthony voelde goed weer. „Ja, en hoe denkt u dat hij zich noemt? Voor wie, denkt u dat hij zich daar uit geeft?Voor prins Nico- laas van Herzo-Slowakije!" Het doosje lucifers viel Anthony uit de hand. Maar zijn verbazing haalde het niet bij die van Battle. „Onmogelijk." „Niet onmogelijk mon ami. Mor genochtend, met de eerste post, zal Scotland Yard het u wel laten weten. Een merkwaardig staaltje van bluf geweest. U weet waarschijnlijk wel. dat algemeen aangenomen werd, dat prins Nicolaas jaren geleden in de Congo gestorven was. En koning Vic tor heeft toen hij ontslagen was, van dat bericht gebruik gemaakt... zo'n manier van dood-gaan is niet te be wijzen. Een wedergeboorte geënsce neerd en zijn rol zó goed gespeeld, dat hij een hele vracht dollars bin nen had: het geld voor de zogenaam de petro^um-concessies! Maar door een toeval is hij ontmaskerd en heeft hy overhaast de vlucht moeten ne men... naar Engeland! En daarom ben ik hier. Want hij komt, het zij vroeg of laat, naar „De Schoorste nen". Ten minste, als hij er nog niet is!" „Denkt u dat? Dat hij hier al is?" „Volgens my is hij de avond van de dood van prins Michael en gister avond eveneens hier geweest.", „Dat was dan een tweede poging?" vroeg Battle. „Dat was een tweede poging." „Hm! Mij heeft het al dagen dwars gezeten, d^t we niets van mr. Lemoi- ne hier hoorden," zei Battle. „We had den bericht gekregen, dat hij zou ko men en ik zag hem maar niet ver schijnen." „Ja, daar moet ik nog mijn excuses over maken," zei Lemoine. „Ik ben na de moord gekomen ziet u. Tij dens de reis had ik bedacht, dat ik veel beter zou doen om de dingen eerst eens van een niet-officieel standpunt te bekijken. Ik begreep natuurlijk we1, dat dat in een zeker opzicht riskant was, er bestond bij voorbeeld alle kans, dat ik van het eerste ogenblik af bij de verdachten ingedeeld zou worden. Maar dat had 00lj zijn goede zijde, want daardoor zouden de ware schuldigen minder op hun qui vive zijn... En die me thode heeft succes gehad; ik heb de laatste twee dagen heel wat interes sants gezien." „Maar dan kunt u ons ook vertel len," zei Bill, „wat er gisteravond gebeurd is." „Om te beginnen," zei mr. Lemoine „heb ik u veel te hard laten lopen. „Wat! Heb ik u dan nagezeten?" „Ja. Ik zal u vertellen, hoe dat ge beurd is. Gisteravond kwam ik hier om de wacht te houden. Ik was over tuigd, dat het geheim iets met deze kamer te. maken had. Anders zou de prins niet hier vermoord zijn. Ik stond buiten op het terras. Na een poosje merkte ik, dat er iemand in de kamer was telkens zag ik de licht bundel van zijn lantaarn. Ik sloop naar de deur, probeerde of die open was. Het was zo. Of de man langs die weg naar binnen gegaan was, of dat hij haar opengezet had, om, wan neer het nodig was te kunnen ont snappen, weet ik niet. Heel, heel voorzichtig duwde ik de deur open en heel voorzichtig ging ik naar binnen. Na wat manoeuvreren stond ik op een plek, vanwaar ik aHes wat in de kamer gebeurde, goed kon zien. De man zelf kon ik niet goed zien. Hij stond met zijn rug naar me toe en dan had hij het licht op de wand voort durend achter zich. Hij deed héél eigenaardig. Eerst nam hij de beide wapenrustingen daar tegen de wand uit elkaar en bekeek elk onderdeel. En daarna begon hij de muur onder dat schilderij daar te bekloppen. Wat hij daarna van plan was weet ik niet Want de deur ging open en u kwam naar binnen." Hij keek Bill aan. „Onze goedbedoelde interventie kwam dus feitelijk te vroeg..." zei Virginia nadenkend. „In zekere zin wel, madame. De man knipte zijn lantaarn uit en ik, omdat ik er niets voor voelde om mijn identiteit bekend te maken... schoot op het raam af. Ik botste in het donker tegen de andere twee op en viel op de grond. Maar ik was da delijk weer op en geen drie tellen daarna het raam uit. Mr. Eversleigh zag me voor zijn tegenstander aan en ging me achterna." „Ik ben u eerst achterna gegaan," zei Virginia. „Bill ging pas als num mer twee van de plaats." „En de andere man was zo pienter om zich stil te houden tot de kust vry was en toen de deur uit te sluipen Een wonder, dat hy niet tegen de reddingsploeg opgebots is." „Dat zou niets gehinderd hebben," zei Lemoine. „Dan was hij een red der geweest, die vóór de éhdere bene den gekomen was, apders niets." „Denkt u heus, datdie Arsène Lu- pinimitaite ergens in huis was?" vroeg Bill met schitterende ogen. „Waarom niet?" zei Lemoine. „Hij zou met het grootste gemak voor een van het personeel kunnen doorgaan. Neem Boris Anchoukoff, de lijf knecht van nu wijlen prins Michael bijvoorbeeld.misschien is die het wel." Het is een rare kerel," stemde Bill toe. „Dat is voor iemand als u geen ge lukkige vondst, monsieur Lemoine," zei hij kalmpjes. De Fransman begon eveneens te lachen. „U heeft hem nu als bediede in dienst genomen, niet mr. Cade?'' vroeg hoofdrechercheur Battle. „Ik neem m'n hoed voor je af, Battle. Jij weet nu gewoonweg al les. Maar, dit moet ik nog even zeg gen, tot juist begrip van de dingen: hy heeft my geadopteerd, ik niet hèm!" „Waarom zou hij dat gedaan heb ben, mr Cade?" „Weet ik niet," gaf Anthony luchtig ten antwoord. „Misschien omdat hij m'n gezicht zo sympathiek vindt.of om een dergelijke onzinnige reden of omdat hij denkt dat ik z'n heer vermoord heb en nu een goede ge legenheid wil scheppen, om mij van kaï'* te maken." Hij stond op, ging naar de terras deuren en trok de gordijnen open. „Het wordt a1 dag," zei hij ga pend. „We kunnen naar bed gaan. Voor vannacht is het uit." Lemoine stond eveneens op. „Ik ga nu weg," zei hij. ..Alücht zien we elkaar nog later op de dag." Hij maakte oen buigine voor Vir ginia en ging door de middelste ter rasdeur naar buiten. „Bedtijd.zei Virginia. „Zonde dat deze nacht voorbij is. Vooruit, Btfl naar bed als een zoete jongen. We zullen vandaag wel aan het ontbijt ontbreken." Anthony Aas voor de terrasdeur blijven slaan en keek van Jaor de vlug voortstappende Lemoine na. „Je zou het niet ze^en, 1 'ti Batfe van zijn plaats bij de tafel. „Maar dat is nou de knapste detec tive van heel Frankrijk." „Ik weet niet, of ik het niet zou zeggen," zei Anthony nadenkend. „Ik zou het wél zeggen." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2