S)e Ceixióe&w/fca/nt De Gordiaanse knoop van Berlijn Tsang Kai Sjek's nederlagen Voorlopig staat de nieuwe wegenbouw stil Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 17. NOVEMBER 1948 40ste JAARGANG No. 11544 WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Troelsta en Schermerhorn 1ÏET „Vrije Volk" protesteert tegen een artikel in „Trouw", waarin wordt herdacht „Troelstra's revolu tie-poging in 1918". Vooral tegen het slot van bedoeld artikel gaat het pro test. Wij citeren het „Vrij Volk": „Het slot van dit herdenkings artikeltje dwingt ons tot protest. Niet tot polemiek, alleen tot pro test. Want daar staat letterlijk: „Vandaag zien we, waar de be ginselen van het socialisme toe leiden. De lijn van Troelstra tot Schermerhorn is, hoe ook gebo gen, één lijn. Ze voert naar chaos en moord. Ze voert naar de on dergang". Ons land is na de oorlog een voorbeeld van discipline en her stel geweest, dank zij vooral het socialisme dat voor 't regerings beleid in zo hoge mate mede ver antwoordelijk is. De Partij, die de lijn heeft doorgetrokken, kan de kwaadaardige verzinsels van „Trouw" niet laten passeren zon der een woord van protest." Met dit protest zijn wij het eens. Het socialisme van Schermernorn en de zij non is voor ons onaan vaardbaar. Om principiële redenen. Maar wij zien daarin toch niet het zelfde socialisme als dat in de tijd van Troelstra. „Trouw" moge er één lijn inzien, maar dan is die lijn toch nog alhéél erg gebogen. Prin cipieel, maar vooral wat de tactiek betreft. In Troelstra's tijd zou, naar onze overtuiging, een dergelijke ver antwoordelijkheid, als het socialisme van de P. v. d. nu wil dragen, niet zijn aanvaard, als ze gepresenteerd zcu zijn, en nóg minder begeerd. En: zonder die verandering van tactiek zou inderdaad ons land na de oorlog niet geweest kunnen zijn: „een voorbeeld van discipline en herstel". Deze bewering van het „Vrije Volk" kan niet worden te gengesproken. V Weiter aan de touwtjes ^/OLGENS „Parool" trekt in de K.V.P. Weiter aan de touwtjes! Door zijn invloed is de twee par tijen-regering van K.V.P. en P. v. d. A. moeten wijken voor een uit meer dere partijen gevormd Kabinet. Alsof niet reeds vóór het optreden van Welter in brede katholieke krin gen levend was het verlangen naar een regering op bredere basis! En alsof de huidige Kabinetsformatie aan het verlangen van Wel ter vol doet! En, zo vervolgt „Parool", door de invloed van Weiter zal de K. V. P., die eerst de samenwerking met de P. v. d. A. heeft opgeofferd, óók moe ten offeren haar progressivisme. Wat het „offer"' van de samen werking met de Partij van de Ar beid in een door deze twee partijen gevormd Kabinet betreft -r- dit is, zo- als we reeds opmerkten, voor. de overgrote meerderheid in de K.V.P. zéker niet een offer geweest. En wat betreft het prijsgeven van een pro gressieve, vooruitstrevende politiek laat .Parool" één feit uit de Volksvertegenwoordiging, één uitla ting uit de jongste Partijraadsver gadering der K.V.P. aanhalen, waar mee zij de juistheid van haar voor spelling kan waar of waarschijnlijk of geloofwaardig maken. Zij kan dat niet. Het is een insinuatie van het blad en niets meer of beters. V Waarom één in de politiek TIT hetzelfde artikel van „Parool", waarop wij in het bovenstaande reageren. Het „ontzaglijk groot goed" van de politieke eenheid der Katho lieken bestaat blijkbaar niet in Italië, Frankrijk en België. Het bestaat blijkbaar alléén „in parti- ibus infidelium". En daar is het dan blijkbaar een gróter goed dan het voeren van consequente po litiek en dan de regeerbaarheid van het land. Nu zouden we in gemoede willen vragen aan de schrijver van deze sarcastisch bedoelde opmerkingen: Zijt ge van oordeel, dat in Italië, Frankrijk en België de Katholieken, die daar verdeeld zijn, een meer con sequente politiek voeren dan. in Ne derland?! En, vervolgens, acht gij in Italië. Frankrijk en België, waar de katho lieken verdeeld zijn het land beter regeerbaar dan hier? Beide vragen moet de schrijver ontkennend beantwoorden. Welnu: daarom willen wij hier in ons land politiek één zijn. En daa' om achten wij die politieke eenheid c ontzaglijk groot goed". Evatt en Lie afgewezen 'J'RUMAN heeft op de eerste persconferentie na zijn verkiezing tot pre sident ronduit medegedeeld, dat de Verenigde Staten de viermogend- hedenbesprekingen over Duitsland niet zullen hervatten, alvorens de Sowjet-blokkade te Berlijn opgeheven wordt. Hij zeide Washington niet te zullen verlaten voor een ontmoeting met Stalin. Wel handhaafde hij zijn uitnodiging aan het Russische staatshoofd om naar Washington te komen. Evenmin was de president van plan een afgezant naar het Kremlin te zenden. PARTIJEN BLIJVEN OP HUN STANDPUNT STAAN. Wisjinski, de Russische gedelegeer de bij de Verenigde Naties, heeft het Sow jet-antwoord aan Evatt en Lie overhandigd, zo meldt Radio-Moskou. Deze verklaring zegt, dat de rege ring der Sowjet-Unie de mening der berae functionarissen der Verenigde Naties deelt met betrekking tot de kwestie-Berlijn en de invloed daar van op andere problemen als Duits land, Oostenrijk en Japan. Evenzeer hun opvatting over persoonlijk con tact en wederzijds vertrouwen tus sen de staatshoofden bij het streven naar verbetering der betrekkingen. Opnieuw brengt de Sowjet-Unie ha&r geliefkoosde voorstel naar voren van een samenkomst der vier ministers van Buitenlandse Zaken. Deze raad moet de kwesties van Berlijn er^ Duitsland bespreken op basis van de overeenkomst van Potsdam. De Sow jet-Unie handhaaft overigens haar vroegere mening. Dr. Bramuglia, president van de Veiligheidsraad, die een copie heeft ontvangen van de antwoord-nota's, gaf geen commentaar. Onder zijn lei ding werken de zes neutrale leden van de Raad verder aan een nieuw voorstel dat zij voor de Veiligheids raad hopen te brengen. Dit voorstel behelst een gedeelte lijke opheffing van de blokkade en financiële besprekingen tussen de vier gouverneurs. Hun plan zou bij de Westelijke landen een beter onthaal vinden, dan het plan van ie om aan de Uno de controle op te dragen over het Berlijnse geld, en Rusland zijn blokkade te laten opheffen. NIEUWS UIT IKDIE Den Haag bepaalt zijn standpunt TEN OPZICHTE VAN NIEUW CONTACT MET DE REPUBLIEK. De Nederlandse regering heeft, na de resultaten van minister Stikkers reis besproken te hebben, haar stand punt thans bepaald t.a.v. de bespre kingen met de Republiek. Verwacht kan worden, dat dit standpunt binnen enkele dagen ter kennis van de Republiek zal worden gebracht. Nogmaals dient met nadruk te worden vastgesteld, dat er tot dus verre geen sprake is van een bereik te overeenstemming, nog minder van een nieuwe overeenkomst met de Republiek". Het nadere contact op basis «van de instructies der Nederlandse rege ring zal worden opgenomen door de in Batavia vertoevende adviseurs, die met minister Stikker de besprekin gen in Djokja hebben gevoerd. 'De Nederlandse regering wenst op een aantal essentiële punten, die van Re publikeinse zijde naar voren zijn ge bracht, nadere opheldering. Van de eis tot stopzetting van de bestands schendingen zal zeker niét wórden af geweken. TJEPOE OPNIEUW BEDREIGD. Communistische troepen in Mid den-Java rukken weer op naar het oliecentrum Tjepoe. Dezer dagen is Banjoehiroep op vijf kilometer af stand van de stad door de rebellen bezet. Volgens het communiqué van de dienst legercontacten zou de com munistenleider Amir Sjarifoeddin zich bij de bezettingstroepen bevin den. Ook Boréh, negen en twintig kilometer ten Zuid-Westen van Tje poe is door de opstandelingen bezet. De spoorwegverbindingen tussen Tje poe en Soerakarta is afgesneden. De oliestad maakt een verlaten indruk. Alles wordt er op gezet om tegen stand te bieden. Er heerst een groot tekórt aan levensmiddelen. GEDEH BEGROETTE NIEUWE GOUVERNEUR. Toert de auto van de nieuwe gou verneur van het federale gebied van Batvaia Maandag Batavia binnen reed, was hij geheel wit van de as uit de Gedeh. Boven de vulkaan stond een askolom van vijf kilometer hoog, die in Noordelijke richting af woei. Enkele urén lang viel er een asregen op de hoofdweg van Bata via naar Bandoeng en op sommige ondernemingen bij de Poentjakpas kwam een dunne aslaag te liggen. Er hing een zware zwavellucht. De be volking in de omgeving van de befg bleef rustig. Zaterdag en Zondag was er op verscheidene plaatsen al ge rommel gehoord. Vulkanologen zijn druk in de weer om waarnemingen te doen. Bevel tot wapen stand in Palestina De Veiligheidsraad heeft Arabie ren en Joden thans bevel gegeven een wapenstilstand voor geheel Pa lestina tot stand te brengen en on derhandelingen te beginnen voor een blijvende vrede. De Raad aanvaardde bovendien een resolutie van België, Canada en Frankrijk, waarbij een beroep op beide partijen wordt gedaan om hetzij direct heizij via de bemiddelaar te onderhandelen. Jti'' v'y» 'm- -v l&ittBSL.* CHILI SLUIT GRENS MET PERU. De Chileense regering heeft bevel gegeven tot het sluiten van de grens met Peru, in antwoord op een der gelijke maatregel, die Zondag door Peru is getroffen. Peru had Chili niet tevoren v,an zijn voornemen in ken nis gesteld. ^E STRIJDKRACH'ftlN van de Chinese nationale regering in Noord- en Midden-China hebben de laatste dagen geregeld nederlagen geleden. Nationalisten en communisten beweren evenwel beiden, dat zij een grote overwinning heben behaald bij Soetsjou, de toegangsport tot Nanking. De buitenlandse ambassades in China zijn sceptisch gestemd tegenover de beweringen van Tsjang Kai Sjek. „SUCCESVOLLE TERUGTOCHTEN" De communiqué's van de nationa listen (d.z. de regeringstroepen van Tsjang Kai Sjek) zien er plotseling te gunstig uit. „Wij hebben de com munisten bij Soeetsjou verslagen", zei een woordvoerder van de rege ring. „Zij trekken zich terug naar het Noord-Oosten en de stad is vast in onze handen". Hele communistische legers zouden zijn omsingeld door nationalistische troepen, die enkele dagen geleden nog in grote moeilijk heden verkeerden. Maar volgens de beste bronnen vormen de regerings troepen een nieuwe linie langs de rivier Hwai. halfweg tussen Soetsjou en Nanking. Voor zegevierende legers is dit een vreemde manier van han delen zeggen de Amerikanen. Ook doen de bewoordingen denken aan de berichten van andere „zege vierende" légers in de jongste we reldoorlog. Termen als „succesvolle frontverkorting", strategische terug tochten, z.gy om krachten te sparen, en andere succesrijke manoeuvres doen weer opgeld, zodat men hier wel vermoeden kan hoe de wind waait. Ook worden verslaggevers en correspondenten van buitenlandse bladen gearresteerd, omdat'zij be richten omtrent nederlagen hebben gepubliceerd. Het ziet er blijkbaar slecht uit en China. De hand van Moskou in Frankrijk In de Fransche Nationale Vergade ring is men gisteren begonnnen met het debat over de laatste stakingen en de bewering van de minister van binnenlandse zaken, Moch, dat de sta kingen door de Kominform werden gefinancierd. In zijn openingsrede zei minister Moch, dat in een zeker stadium van de staking, toen de troepen de mijn ingangen weer hadden bezet, „ge organiseerde benden, onder bevel van vroegere communistische maquis, een echte guerilla-tactiek toepasten. Zjj ondernamen tegenaanvallen, die soms zeer hevig en woest waren". Moch las rapporten van plaatselijke ambtenaren voor, waarin werd be schreven hoe bruggen en wegen van mijnen voorzien werden. „Dit is geen actie van vakverenigingen. Dit is re volutionaire actie". Volgens de minister waren er 47 belangrijke gevallen van sabotage aan eigendommen geconstateerd en 367 aanvallen op personen of huizen. „Het is duidelijk, dat deze misdadige sabotage en intimidatie geschiedden op bevel van hogerhand". De toestand was thans verbeterd, maar sabotage en intimidatie duur den voort in sommige plaatsen, waar de plaatselijke leiders- van de C.G.T. handelen „alsof zij koninkjes wa ren". De minister citeerde berichten, die naar zijn zeggen afkomstig waren van geheime agenten binnen de. com munistische cellen over het gehele land. Uit al deze berichten bleek, dat de communistische functionarissen instructies hadden gekregen de sta king voort te zetten „totdat de rege ring was omvergeworpen". Moch haalde instructies aan, ge geven door de toenmalige secretrais van de Kominform, generaal Zhda- nof, in Juli 1948. Moch zei dat in het document, dat hem „van zeer be trouwbare zijde" had bereikt, aan de communistische partijen in West- Europa de volgende instructies wer den gegeven. „Wat ook het resultaat zal zijn van de diplomatieke besprekingen die thans te Moskou aan de gang zijn, de strijd tegen het plan-Marshall moet in West-Europa worden voort gezet met alle mogelijke middelen. Zelfs als de diplomatieke spanning vermindert, moeten de communisten in West-Europa niet verslappen in de strijd tegen het plan-Marshall". Een diplomatieke godsvrede zal slechts- een episode zijn in de oorlog tegen het Westerse kapitalisme, dat op de knieën moet worden gebracht". Door middel 'van een bank in Frankrijk, die voor de wet Frans was, doch in feite eigendom van twee vooraanstaande Russische banken, werden gelden uit de Sowjet-Unie overgemaakt aan communisten in Frankrijk en België. Het betrof hier „La Banque Commerciale pour AMERIKAANS VLOOTBEZOEK aan Amsterdam. De Amerikaanse torpedobootjagers „Purdy" en „Bris tol" brengen een operationeel bezoek van een week aan Amsterdam. l'Europe du Nord". Nog zeer onlangs was goud van de Kominform tot een bedrag van meer dan een milliard francs in Frankrijk gebracht. „Wij weten zeker", zo zeide Moch, „dat grote transferten uit Oost-Euro pa plaats vinden. De gelden, die de communistische partij beweert te -hebben ontvangen als bijdragen van arbeiders- ter ondersteuning van de mijnstaking, vormen slechts een deel van de bedragen die wo-den overge maakt". Een bedrag van 277 millioen francs was overgemaakt door vakverenigin- gen achter het „ijzeren gordijn" als vrijwillige bijdragen van arbeiders ter ondersteuning van de mijnsta- king". Het debat werd verdaagd tot I Woensdagmiddag. tyR. GALLUP VERLIEST EEN KLANT. Het blad „Chicago Daily News" heeft medegedeeld, dat het niet lan ger zal inschrijven op het opinie-on derzoek, dat wordt geleid door dr. Gallup, een der opinie-onderzoekers, die werden gecritiseerd wegens het verkeerd voorspellen van de uitslag der Amerikaanse presidentverkiezin gen. „De opinie-onderzoekers kunnen er wel op wijzen, dat hun fouten marge niet groot was, maar wanneer iemand begint te dansen nadat hij dood is verklaard, kan zijn dokter redelijkerwijs verwachten, dat hij een paar patiënten zal verliezen", al dus het blad. maken en doordat in de periode 1934 1940 over een ruime beurs beschikt kon worden, zijn toen Rijks- en Pro vinciale wegen gebouwd, die ruim schoots aan moderne eisen voldoen. Wij moeten dankbaar zijn, dat dat gebeurd is; het was toen een goed kope tijd vergeleken met thans en op het ogenblik hebben wij er voor deel van, want het verkeer is (in tegenstelling tot andere landen) in Nederland enorm toegenomen. Met het oog op 's lands financiën is de bouw van nieuwe wegen thans stopgezet; als men daaraan weer be ginnen kan, zal het misschien nodig zijn de bouw iets zuiniger aan te vatten, doch slechts op zodanige wij ze, dat wat de grote Rijkswegen be treft, men steeds in staat is, om de weg te verbouwen tot een autosnel weg met dubbele rijbanen, ongelijk vloerse kruisingen enz. De wegen, die het eerst afgewerkt zullen moeten worden, als er weer geld beschikbaar is, zijn de weg Am sterdamUtrecht en de omlegging ten noorden langs Amersfoort. Ver der zijn er overal in den lande nog kortere en langere wegvakken aan te wijzen, waar dringend behoefte aan bestaat; het zou te veel zijn die op te noemen. Tenslotte wijdde ir. de Bussy eni ge woorden aan de wenselijkheid om bij de wederopbouw van de grote steden te rekenen op brede stroken voor invalswegen, waarop, zodra daaraan behoefte bestaat, autowegen kunnen worden aangelegd, die geheel apart van het stratennet blijven. De vereniging „Het Nederlandse Wegen- Congres" zal daarvoor binnenkort een congres-dag houden. Verkeers-economisch congres EEN VRAAGSlUK, DAT OPLOSSING NODIG HEEFT. „Ik zie het verkeer als 'n een heid en zal mij gelukkig achten, de oplossing van het verkeers- vraagstuk tot stand te brengen", heeft mr. D. Spitzen gezegd in zijn eerste interview als minis ter van Verkeer* en Water staat. En ter inleiding van het verkeers-economisch congres van overleg, gisteren te Scheveningen gehouden, heeft hij daaraan toegevoegd, dat het goed is, el- kaars belangen liefst mét el kaar te bespreken. Nadat zakelijk was gesproken over de besteding van de door het weg verkeer opgebrachte middelen, heeft prof. dr. J. A. Veraart het gehad over de rol, waartoe de Ned. Spoorwegen en haar dochterondernemingen zich ten opzichte van het wegverkeer heb ben te beperken. Die beperking verwacht hij, als de Spoorwegen in het kader van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie actief zullen moeten deelnemen in de top van de vijf bedrijfstakken van verkeer.- Zelf-supporting mag niet mogelijk zijn, tenzij in het geheel. De Nederlandse wegverkeers- en vervoerspolitiek en de ontwikkeling van het verkeer in Europa werd be sproken door mr. K. Vonk. In zijn voordracht over de bouw van het Nederlandse wegenstelsel heeft ir. M. de Bussy, hoofdingenieur- directeur van de Rijkswaterstaat verklaard, hoezeer de afstanden zijn verkleind. Hij herinnerde aan de vroe gere omslachtige route van af Deri Haag via de Vink, door Leiden en langs de Rijndijk naar de hoofdstad; en men zie nu de prachtige route buiten Leiden om. In de toekomst wil men ook oostelijk van Leiden een oplossing vinden. De verbetering van het wegen stelsel (dwz de Rijkswegen en de wegen van de Provinciale we genplannen), die voor de oorlog werd bewerkstelligd, komt thans goed te stade, want voor de in dustrialisatie van het land zijn korte en snelle verbindingen noodzakelijk. Een nadeel voor ons land is in dit opzicht, dat de objecten zo ver uit elkaar lig- geen. Het steenkolengebied b.v. ligt zo ver als maar mogelijk is van het in dustriële westen verwijderd; de af stand bedraagt pl.m. 225 kilometer. België is in dit opzicht veel beter af; alles wat economisch van belang is, ligt minder dan 100 kilometer van Brussel. Doordat het hier veelal noodzake lijk was geheel nieuwe wegen te TIJDENS DE OPENINGSREDE van de Minister v.l.n.r.: de heren H. J. van Balen (alg. directeur van de A.N.W.B.), minister Spitzen, mr. T. E. Spat (voorzitter Centraal Over leg) en M. Th. van Staveren (direc teur Centraal Overleg). KATHOLIEKEN EN PROTESTANTEN BIDDEN SAMEN. „De ogen van alle katholieken zijn evenals die van millioenen Lu theranen gericht op Bisschop Lode- wjjk Ordasz, het hoofd van de Lu therse Kerk in Hongarije, die we gens zijn oprechte houding door een Hongaarse rechtbank tot 2 jaar ker kerstraf werd veroordeeld." Dit schrijft het in de Ver. Staten door de Jezuieten uitgegeven blad „Ame rica". „De gebeden van alle Ameri kaanse katholieken zullen hem in zijn eenzaamheid trost schenken". De Verenigde Luterse Kerk in de Ver. Staten heeft op haar congres te Philadelphia de christenen van alle landen opgeroepen, om te proteste ren tegen het lot van Bisschop Or dasz, en bij het Amerikaanse Ministe rie van Buitenlandse Zaken alsn*de bij het Hongaarse gezantschap te Washington een memorandum inge diend. VÓÓR DE BENELUX WERKELIJKHEID WORDT, TEXTIEL VRIJ? Als de verwerkelijking van de Be nelux een feit wordt en derhalve de 0 grenzen tussen Nederland en België open gaan, dan moet voordien de textieldistributie zijn opgeheven, wanneer men althans schadelijke ge volgen voor onze textielindustrie en -handel wil voorkpmen en de export handhaven. Tot deze conclusie kwam drs. C. Bak, adjunct-secretaris der vakgroep tussenpersonen in de textielgoede- renhandel in een beschouwing wellte hij hield op het textielhandelscon gres. Spr. meent, dat voor de Benelux- landen de textielproducten een be langrijke bron van deviezen zullen biijvqja vormen ,ook w^pneer straks de samenwerking een feit zal zijn. Bij dit laatste houde men echter ook rekening met het feit, dat de binnenlandse .markt in België reeds verzadigd is, zodat wanneer de grens zou open gaan, een geweldige stroom van textielgoederen naar ons land zou kpnnen worden verwacht. Dit maakt het naar spr.'s mening noodzakelijk, dat voordien de distributie hier moet zijn opgeheven, hetgeen volgens zijn berekening betekent dat zij met ruim 20 pet. per jaar en per hoofd omhoog moet. Een fcoJtA&itfe.... Men zoekt in de -wereld, wat men in zichzelf mist.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1