S)e CeidóeSoti/fcci/rit Prinses Elizabeth heeft een zoon Rode legers trekken op in China Minister Stikker brengt concessies mee Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 15 NOVEMBER 1948 40ste JAARGANG No. 11542 WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" EEN PRINS IN ENGELAND GEBOREN Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs i 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. I 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Grote slag om Soetsjou DE COMMUNISTTISOHE LEGERS van generaal Tsjen Yi zijn, na eerst te zijn verdreven door de numeriek zwakkere strijdkrachten van de Chinese regering in de strijd om Soetsjou, bij een tweede massale aanval de stad tot op enkele kilometers genaderd. De regering van Tsjang Kai Sjek heeft haar militaire hoofdkwartier van Soetsjou naar de Zuidelijker gelegen stad Pengpoe overgebracht. Pengpoe ligt 150 kilometer ten Noord westen van Nanking. Het vliegveld van Soetsjou is de laatste verbin dingsschakel met Nanking voor de nationale regering. Het ligt onder zwaar artillerievuur van de rode legers. De spoorverbinding tussen Soet sjou en Nanking is reeds door de communisten onderbroken. Paoting en Tsjengteh, twee Noord- Chinese hoofdsteden, hebben de na tionale legers na felle strijd ont ruimd. Paoting is de hoofdstad van de provincie Hopeh en ligt 135 kilo meter ten Zuidwesten van Peking. Tsjengteh ligt 150 kilometer naar het Noordwesten en is de hoofdstad van de provincie Jehoi. De sterkte van de regeringsstrijdkrachten in Oost- Jéhoi wordt geschat op 150.000 man. Met de val van Soetsjou, de groot ste basis van Tsjang Kai Sjek ten Noorden van Nanking, zal geheel Noora-China in handen vallen van de communistische legers. Hun sterk te bedraagt circa 700.000 man. Vluch telingen, die in Nanking aankomen, zeggen, dat Soetsjou door de rode troepen kan worden genomen, zodra generaal Tsjen Yi het bevel geeft tot de beslissende aanval. Militaire waar nemers verwachten, dat de stad bin nen vier dagen zal vallen, tenzij de communisten er om heen trekken naar het Zuiden. Volgens een com munistische zegsman rukt reeds een rode troepenmacht ondersteund door pantserwagens en vliegtuigen, op in de richting van Nanking. Taijoean, de hoofdstad van de provincie Sjan- si, wordt door de communisten hevig uit de lucht en vanaf de grond ge bombardeerd. Zij bevinden zich aan de Oostzijde slechts drie kilometer van de stad. Israël weigert Negeb te ontruimen HET PLAN VAN Dr. BUNCHE Dr. Bunche, waarnemend bemid delaar der Verenigde Naties voor Pa lestina, heeft Israël bevel gegeven binnen vier dagen Beersjeba aan de Arabieren terug te geven en de Zui delijke Negeb-woestijn te ontruimen. Hij wenst de demilitairisatie van de stad, die Arabisch moet worden onder een Egyptisch bestuursambte naar. De bemiddelaar zond zijn in structies aan Joden en Arabieren te Tel Aviv en Cairo. Een woordvoerder van het Israë lische ministerie van buitenlandse zaken heeft te Tel Aviv verklaard, dat het verbazingwekkend was, dat aan de Egyptenaren zou worden ver zocht een stuk Israëlisch gebied te besturen, dat zij met kracht van wa penen hadden bezet met voórbijzien van hun verplichting jegens de Ver. Naties. Het plan van dr. Bundhe ten aan zien van de Negeb noemde de woord voerder „over het algemeen onre delijk en niet in overeenstemming met de werkelijkheid". Volgens de woordvoerder wordt volgens het plan van de Israëlische troepen verwacht, dat zij zich vóór 19 November terug trekken tot ongeveer de Noordelijke hoek van de Negeb. Een dergelijk terugtrekken door de Arabieren werd echter niet bovolen. Klaarblijkelijk, zo ging de woord voerder voort, zal de gehele negeb een vacuum worden, bestuurd door waarnemers van de V. N., met de verbazingwekkende uitzondering van Beersjeba, dat onder Arabisch be stuur komt. Waarnemers te Tel Aviv twijfelen er niet aan, of het plan van dr. Bunche zal door de Israëlische rege ring worden verworpen. Het Nederlands elftal zegevierde met 3-1 over het Rotterdams elftal. Het Bondselftal, tijdens het spelen van het Wi1 helm us. AMERIKA ZENDT WAPENS Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medege deeld, dat 5.000 ton munitie voor kleine wapens als voorlopige zending naar China is verscheept. In Vancou ver (Canada) worden dertig bom menwerpers van het type Mosquito in het vrachtschip „Islandside" gela den. Zij zijn bestemd voor Nanking. In totaal heeft de Chinese missie in Canada 150 Mosquito's aangekocht. Beroep van Evatt en Lie op de Grote Vier De Austi-alische voorzitter van de Algemene Vergadering der V. N., Herbert Evatt, en secretaris-generaal Trygve Lie hebben gezamenlijk een beroep gedaan op Stalin, Attlee, Tru man en Queille, de Franse premier, om te trachten het geschil over Ber lijn op te lossen. De vier mogendhe den worden tevens verzocht de be middelingspogingen van dr. Bramu- glia, de waarnemende voorzitter van de Veiligheidsraad, te steunen. In het beroep wordt verklaard, dat het Berlijnse geschil het gehele werk van de V. N. op de huidige zitting, ver traagt en ondermijnt. Het beroep werd in de vorm van een schrijven afgegeven aan de vier delegaties te Parijs met het verzoek het aan Queuille, Stalin, Attlee en Truman door te zenden „voor on middellijke overweging". Reutuer's correspondent. Michael Fry meldt, dat Groot-Brittannië van daag het voorstel doet, dat de drie Westelijke mogendheden te Parijs bijeen zullen komen om het beroep van Evatt en Lie op de „Grote Vier" te bespreken. Volgens de Westelijke mogendhe den zou, zo meldt de correspondent verder, de Sovjet-Unie de enige der vier naties zijn, waarop een drin gend beroep gedaan moest worden. VLIETUIGONGELUK IN ALASKA. Een Dakota-transportvliegtuig is bij het vertrek van het vliegveld Anchorage in Alaska als gevolg van het weigeren van een der motoren in botsing gekomen met een juist ge land Superfort. Zee personen kwa men om het leven en 13 werden ge wond. Beide toestellen zijn verbrand. De commissie van de „Pax Roma- na", samengesteld uit vertegenwoor digers uit de internationale beweging van katholieke studenten en van ka tholieke intellectuelen is onder voor zitterschap van de Nederlander B. de Hoog bijeengeweest. De commissie heeft zich bezig gehouden met de voorbereiding van het congres van 1950, dat in Nederland zal plaats hebben en direct gevolgd zal worden door een grote bedevaart naar Rome. NED. KUSTVAARTUIG VERMIST. Het Nederlandse m.s. „Larix", dat 5 November j.l. van Ahus in Dene marken vertrok met bestemming Fin land, was daar op 11 November nog niet aangekomen volgens een om- roepbericht van het radiostation te Karlskrona. De „Larix" is een kust vaarder van 500 bruto reg. ton, toe behorend aan de Rederij „Larix" te Zaandam. HERDENKING GESNEUVELDE GEALLIEERDE MILITAIREN Het Nederlands Oorlogsgravencomité heeft Zondagmiddag een herdenkings ommegang naar de Nieuwe Ooster begraafplaats georganiseerd voor de gesneuvelde geallieerde militairen. De deelnemers aan deze ommegang trek ken langs de graven. De voedselsituatie in Berlijn LUCHTBRUG DOOR MIST BUITEN WERKING. Tengevolge van een dikke mist is de luchtbrug naar Berlijn Zondag volledig buiten werking gekomen. Zelfs radar-landingen bleken onmo gelijk. Van drie uur in de morgen af zijn gisteren op de vliegvelden Gatow en Tempelhof geen vlieg tuigen gedaald. In de avonduren werd enige verbetering verwacht, zodat dan vermoedelijk landingen met behulp van radar mogelijk zou den zijn. Het Sowjetrussische aanbod, ge heel Bërlijn van voedsel te voor zien, hetgeen eind Juli gedaan werd, kort nadat de geallieerde luchtbrug in werking trad, is een droevige mislukking gebleken, aldus een of ficiële verklaring van het Brits mi litair bestuur. „Slechts 78.000 Berlij- ners uit de Westelijke sector (onge veer 3.7 van de totale bevolking van West-Berlijn) liet zich in de maand November voor het verkrij gen van voedsel in de Sowjet sector inschrijven. 26.000 dezer woonden of in het grensgebied van de Sow- jetzone of -sector of woonden wel in het Westen, doch werkten in het Oosten en waren altijd gewoon ge weest hun rantsoenen in de Sow jet sector te kopen. De bewoners van de Westelijke sector waren geheel vrij in hun keuze". PLECHTIGHEID IN DE NIEUWE KERK TÉ AMSTERDAM. In een bijeenkomst, die een natio naal karakter droeg, zijn Zaterdag middag in de Nieuwe Kerk te Am sterdam de gesneuvelden uit twee wereldoorlogen eerbiedig herdacht. Afgevaardigden van vrijwel alle ge allieerden uit de jongste wereldoor log woonden deze herdenking bij. Voor het met herfstgroen omlijste koorhek was een katafalk opgesteld, waarbij Nederlandse soldaten de ere wacht hadden betrokken. Daarom heen waren de vlaggen der geallieer den gegroepeerd. Gewijde muziek leidde de plechtig heid in. Het Chr. gemengd koor „J. S. Bach" en het Hervormd Kerkorkest o. 1. v. Simon C. Jansen brachten met orgelbegeleiding ten gehore „In No- mine Jesu" van D. Buxtehude en daarna hield de heer H. Götzen, pre sident van het Ned. Oorlogsgraven comité, een toespraak. De heer J R. Griffin, O.B.E.. alge meen secretaris van „The British Le gion" de overkoepelende Britse oud-strijdersorganisatie dankte het Nederlandse volk voor de wijze waar op het de graven der gevallenen ver zorgt. Onder het spelen van gewijde mu ziek legden vertegenwoordigers van de verschillende landen kransen rond dt katafalk. In twee minuten stilte herdacht ieder der aanwezigen de vele gevallenen. „The last post" klonk door het kerkgebouw, waarna het „Onze Vader" werd gebeden Tot slot werd gezamenlijk gezongen „Blijf bij mij Heer". Aan de voet van het voorlopige oorlogsmonument in het Damplant- soen is daarna een krans gelegd door een deputatie van „The British Le gion". Blijde tijding zette gisteravond het Britse Gemenebest in feestvreugde QP BUCKINGHAM PALACE is gisteravond een prins geboren, zoon van ^H.K.H. Prinses Elizabeth, Engelands kroonprinses en Z.K.H. de hertog van Edinburgh. Sinds 1886 was er op Buckingham Palace geen prins meer geboren. Moeder en kind maken het goed. De jeugdige prins deed zijn in tree in deze wereld om kwart over negen. Waarschijnlijk zal de baby enkele dagen vóór Kerstmis in San dringham worden gedoopt. EEN PAGE IN 'T BLAUW. Aan de menigte werd van de ge boorte kond gedaan door een ko ninklijke page in blauw uniform, die het nieuws meedeelde aan een poli- tie-agent, die op zijn beurt de wach tende mensen op de hoogte stelde. Daarop werd een gejuich aangeheven en hoorde men luid roepen: „Goede oude Philip". Dat is n.l. de vader. Direct na de geboorte van het kind werd de overgrootmoeder, ko ningin Mary, gewaarschuwd, evenals Drinses Margaret Rose, de jongere zuster van prinses Elizabeth. Konin gin Mary begaf zich onmiddellijk per auto naar het Buckingham Palace. Zij werd zeer luid door de menigte toegejuicht. Omstreeks deze tijd was de menig te zó aangegroeid en was de opwin ding zó groot dat de politie alle hek ken sloot. Binnen het uur begonnen de ge lukwensen uit de gehele wereld bin nen te stromen. De Deense premier, Hedtoft, sprak de wijs uil, dat het kind „een gene ratie mocht leiden, die de vrede in de wereld weet te handhaven". Daar de geboorte na het invallen der duisternis plaats had luidden de klokken nio* en werden de 41 saluut schoten nipt afgevuurd. Dit ge schiedde vandaag. Prinses Elizabeth is op 21 April 1926 geboren toen haar vader nog hertog'van York was. De hertog van Edinburgh is op 21 Juni 1921 geboren op het eiland Korfoe. Zij zijn ver leden jaar 20 November getrouwd. De nieuwe prins krijgt niet de titel van prins van Wales zolang zijn moe der niet koningin is. Tndien zij de troon bestijgt, wordt hij automatisch hertog van Cornwall. De titel van Een tegengesproken verklaring A/IINISTER STIKKER zeide bij zijn aankomst op Schiphol, dat er naar zijn mening enige mogelijkheden zijn tot heropening van de on derhandelingen met de Republiek. Hierdoor acht hij de situatie minder critiek dan toen hij in Batavia arriveerde. Uiteraard echter, aldus voeg de de minister eraan toe, moet ik mijn bevindingen met de Regering be spreken en de Regering zal moeten beslissen. De laatste week valt er vol gens de minister een scherpe daling van het aantal incidenten te consta teren. Een oorzaak daarvoor kon hij niet opgeven. den betrekking hebben op de buiten landse vertegenwoordiging van de Republiek tijdens de interim-periode. De Republiek zou er van haar kant i>. hebben toegestemd om gedurende die periode de Nederlandse souverei- niteit de jure te erkennen en een con cessie op militair gebied hebben ge daan. prins van Wales wordt door de sou- verein verleend aan de oudste zoon. Sinds de geboorte van de hertog van Windsor is de pasgeborene de eerste prins in rechte lijn. Hij is het eerste achterkleinkind van koningin Mary. Volgens de gewoonte zal de aarts bisschop van Canterbury de doop plechtigheid leiden, die of in het slot Windsor zal worden gehouden of in de kleine kerk van Sandringham, het buiten van de koninklijke familie, waar de koning ook gedoopt is. Al leen leden van de koninklijke fami lie zullen de plechtigheid bijwonen. Met een eeuwenoude traditie werd gebroken door de afwezigheid van de minister van binnenlandse zaken in het kraamvertrek. Op 5 November besliste n.l. koning George, dat deze gewoonte eens ingesteld om ver wisseling van de koninklijke telg met een ander kind uit te sluiten ver ouderd is en afgeschaft diende te worden. incidenten Op deze verklaring van minister Stikker is.' te Batavia een officieel communiqué gevolgd, waarin stelling wordt genomen tegen de uitlating, dat er in de laatste week een scherpe daling van het aantal incidenten te constateren zou zijn geweest. Indien de woorden van de minister juist zijn weergegeven, dan moet er een misverstand in het spel zijn, al dus wordt in dit communiqué, dat alleen als officieel wordt aangekon digd, gezegd. Van 13 tot 19 October waren er 225 incidenten, van 20 tot 26 October 183, van 27 October tot 2 November 184 en van 3 tot 9 No vember 196. VERSTREKKENDE CONCESSIES. Volgens een bericht van Associa ted Press zou minister Stikker in Ne derland aankomen met vérstrekkende concessies. Deze zouden de Neder landse en republikeinse leiders voor lopig hebben in de onofficiële bijeen komsten van de laatste tien dagen. Hatta en mr. Stikker zouden het, naar de correspondent van dit pers bureau te Batavia had gehoord, per soonlijk zijn eens geworden over een brede basis voor een oplossing van het Indonesische vraagstuk. De basis zou dan zijn, dat er in de naaste toekomst een voorlopige inte rim-regering zou worden gevormd. Zij zou lijken op die van India, maar toch niet geheel volgens dezelfde be ginselen zijn opgebouwd. Zes maan den na de vorming van die regering zouden verkiezingen voor een wet gevende vergadering worden gehou den. De interim-regering zou onder leiding van een soort ministeriële or ganisatie staan en niet onder een triumviraat, zoals de federalisten in Den Haag hebben voorgesteld. Eveneens zou zijn overeengekomen (steeds nog volgens het Amerikaan se persbureau), dat het Nederlandse leger zou mogen optreden ter voor koming van schendingen van de wa penstilstand, maar alleen na rugge spraak met de Republiek. De voornaamste concessies, welke mr. Stikker zou hebben gedaan, zou- MET GELD VERDWENEN EN IN HANDEN VAN EEN OPLICHTER GEVALLEN. De politie te Amsterdam heeft een zestienjarige jongen uit 's Hertogen bosch gearresteerd, die met f 2.300. van zijn patroon was verdwenen. Hij had de trein naar Amsterdam geno men, ging later naar Hilversum, waar hij voor 380.een racefiets kocht, keerde weer terug naar de hoofdstd en werd op het Waterlooplein aange sproken door een 50-jarige land bouwkundige A. H. uit Halfweg, die de jongen al een ogenblikje gevolgd had en kennelijk had bemerkt, dat hij veel geld op zak had. De man sprak de jongen aan met de woor den: „Het is zeker met jou niet in orde", waarbij de jongen zo schrok, dat hij zonder slag of stoot het ge hele verhaal van de herkomst van het geld vertelde. De landbouwkundige heeft zich daarna „over de jonge ont fermd". Zij zijn samen kleren gaan kopen en hebben daarna lekker gege ten. Intussen was de man er in ge slaagd de ruim 2.000, die de jon gen nog had. in handen te krijgen. Zij bezochten een café op de Munt en daar ontmoetten zij een 20-jarig meisje, dat H. wel kende. Hij slaag de er in de jongen voor te stellen als zijn zoon en het meisje er Aoe te bren gen de jongen de stad te laten zien en wat inkopen te gaan doen. H zelf zou hen later wel weer ontmoeten. Na verloop van tijd bleek de jongen en het meisje echter, dat H. niet meer kwam opdagen. Het meisje heeft zich toen over de jongen ontfermd en hem in een hotel ondergebracht. De polite, die uiteraard van de verduistering op de hoogte was, wist de jongen in het hotel te arresteren en later ook het meisje te vinden. Het meisje was ech ter volkomen te goeder trouw en heeft de polite belangrijke diensten oewezen bij de opsporing van A. H. Deze werd Donderdag te Amsterdam gearresteerd. Er bleek van het geld niet veel meer over. De 16-jarige jon gen is ter beschikking gesteld van de officier van justitie te Den Bosch. H. is voor de officier van justitie te Am sterdam geleid. Hij bleek het geld, dat hij de jongen had afgenomen, in diverse café's te hebben opgemaakt. Eikaars vijanden A LLE sociale en alle politieke en **alle direct-godsdienstige actie is er op gericht, om de mensen, om ons zelf gelukkiger te maken. En nu is werkelijk de grootste tra gedie en tegelijkertijd de grootste be lachelijkheid in het leven, dat wij elkaar uit vrije wil of uit schuldig gebrek aan zelfbeheersing zo veel ge luk ontroven, zo veel 'eed berokke nen volkomen nodeloos. Wij doen dit door onmenselijk egoïsme, door kleingeestige ruzie en gekrakeel, en wij doen dit door: las teren, kwaadspreken, roddelen. 't Is misschien niet voor allen overbodig, om even deze laatste be grippen te omschrijven. Lasteren is van iemand kwaad vertellen, dat niet waar is. Kwaad spreken is kwaad vertellen, dat wél waar, maar niet bekend is. En: roddelen? Het is een in de laatste jaren veel gebezigd woord, en wij menen het begrip, dat er mee wordt aangeduid, als volgt te kunnen omschrijven. Roddelen is: er een zeker behagen in schoppen, om kwaad van iemand te verhalen, waar door men, ook al is dit kwaad waai en bekend, misdoet tegen de liefde; waardoor men iemands goede naam en reputatie naar omlaag trekt of vér der naar beneden haalt. Natuurlijk alléén, als dit geschiedt zonder ern stige reden; vandaar dat wij schrij ven: „er een zeker behagen in schep pen". Niemand zal het beschouwen als roddelen, wanneer b.v. iemand eerlijk voor de rechter getuigt of eerlijke informaties geeft, als? hij daarvoor in staat is en daartoe ver plicht is. Dat lasteren, kwaadspreken, rod delen is een ware ramp onder de mensen. En daarom moet van gans-er harte worden toegejuicht, dat de radio priester Henri de Greeve Zaterdag in zijn „lichtbaken" heeft aangekon digd een georganiseerde actie tegen dit als een kankergezwel voortwoe kerend kwaad Dinsdagmorgen zal. zoals gebruikelijk, dit „lichtbaken" worden herhaald. Als de zeereerw. heer dc Greeve bereikt, dat hij veler geweten wakker schudt en dat bereikt bij onge twijfeld dan is die actie van zeer grote godsdienstige en maatschappe lijke betekenis. Terwijl wij schijnbaar met elkaar in vrede leven, zijn wij vaak door laster, kwaadspreken en roddelen eikaars vijanden! De minister van Sociale Zaken heeft in een beschikking het volgen de bepaald: In banketbakkerijen niet tevens zijnde broodbakkerijen in het tijd vak van 15 t/m 27 November 1948 mannelijke arbeiders van 18 jaar of ouder gedurende 11 uren per dag en ten hoogste 60 uren per week arbeid verrichten, zodanig dat: a. rtiet uit zondering van de Zaterdag, de ar beidstijd in zijn geheel is gelegen tus sen 7 en 20 uur; b. op Zaterdag de ar- biedstijd in zijn geheel is glegen tus sen 7 en 22 uur, onder voorwaarde, dat, indien een arbeider op Zaterdag na 13 uur arbeid verricht, hij in de zelfde week hetzij op ten minste een andere werkdag na 13 uur, hetzij op Maandag voor 12 30 uur geen arbeid verricht. Op de dagen, waarop ingevolge deze vergunning langer dan 8Yi uur per dag arbeid wordt verricht, be hoeft de arbeidstijd van een arbeider niet na ten hoogste Wi uur te worden afgewisseld door een onafgebroken rusttijd van ten minste een half uur, onder voorwaarde, dat zijn arbeids tijd telkens na ten hoogste 5 uren wordt afgewisseld door een onafge broken rusttijd van ten minste een half uur. TOEWIJZINGEN E.C.A. In de week eindigend op Woensdag j.l. is door de E.C.A. aan Nederland aankoopmachtiging verleend tot een bedrag van 25.299.416 dollar en aan Indonesië 2.800.000 dollar. £m HoAAeitje... Waar geen zelfverloochening is, daar is ook geen ware groothei'

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1