Het catechismus-onderwijs in Alphen opnieuw ter sprake UIT DE OMGEVING Wat lezers schrijven VRIJDAG 12 NOVEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 GEMEENTERAAD VAN ALPHEN B. en W. handhaven hun afwijzend prae-advies De gemeenteraad van Alphen ver gaderde Donderdag avond. Afwezig de heren L. C. Slootjes en J. v. d. Berg. Bij de behandeling van het verzoek d d. 26 October 1948 van verschil lende personen, wonende in de om geving van de voormalige uitwatering van de Grote-, Klein en Kalkovense polders, om een einde te maken aan de onhygiënische toestand van dit water, ten aanzien van welk ver zoek B en W de raad verzoeken dit in handen te stellen ter afdoening, verzocht de heer A. J. Dekker te wor den ingelicht omtrent de zin van dit „ter afdoening en wilde gaarne iets concreets weten. De voorz. zeide hiervoor op de be groting van 1949 een post te willen uittrekken. Daarna zal deze onpret tige omstandigheid voor de omwonen den spoedig tot het verleden gaan behoren. Met algemene stemmen werd de heer J. Koumans benoemd tot admi nistrateur van de water- en licht- bedrijven, als opvolger van de heer W. H. G. Beek. In de commisie van toezicht voor de gemeentelijke nijverheidsscholen werden gekozen: mevr. F. M. Wa'ra- ven-Fokker, Alphen a. d. Rijn, mevr. Bosman-Jansen, Alphen a. d. Rijn en mevr. M. M. Spijker-Qualm te Rijn- saterwoude. Op het verzoek van het Kath. schoolbestuur, gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van ca- techismusboeken ten gebruike op de scholen, kwam daarna het af wij- prae-advies van B. en W. De heer Ruijssenaars, die reeds bij de vorige behandeling over deze zack sprak, concentreerde nu zijn betoog om een aantal stellingen. Allereerst stelde spr. vast, dat er geen wezenlijk verschil is tussen bïjbelonderwijs en gods dienstonderwijs. De L.O.-wet maakt voor zover spr. bekend nergens dit onder scheid. Als de katholieke kerk dit wél doet zij spreekt dan van Bij belse geschiedenis en godsdienstleer wil het één een bestanddeel van het ander zijn. Immers het Evan gelie, ligt ten grondslag aan de Ca techismus en derhalve sluit het één het ander niet uit, in tegendeel sluit wél in. Bijbelonderwijs, zoals B en W zich dat voorstellen, wi1 niet meer zeg gen. dat het toevallig of opzettelijk uitleggen en verklaren van gezegden, uitdrukkingen, spi-eekwoorden, aan de Bijbel ontleend. Zo zou de Bijbel ook kunnen dienen, zei spr. om toe standen en feiten te verklaren, die in de aardrijkskunde les of geschiè- denisles aan de orde komen. De Bij bel heeft nu eenmaal vele raakpun ten met het leven. Inderdaad bevor dert een en ander de algemene ont wikkeling van het kind, één der doel einden van het onderwijs. Spr. citeerde vervolgens art. 42 der L.O.-wet 1920, waarin staat, dat het onderwijs, onder het aanleren van gepaste en nuttige kundigheden dienstbaar wordt gemaakt aan de ontwikkeling van de verstandelijke vermogens der kinderen, aan hunnen lichamelijke oefening en aan hun op leiding tot alle christebjke en maat schappelijke deugden!" Men moet dus het ene doen en het andere niet na laten. Met de wet in de hand kan men evengoed zeggen, dat de Bijbel o.a. gebruikt kan worden als bron van algemene ontwikkeling als be weren, dat de catechismus de hand leiding is voor de christelijke 'deug denleer. Het ene is zowaar het andere! Spr. stelde vast, dat Bijbelonder wijs en catechismusonderwijs beide in hun doel beantwoorden aan het beoogde doel van art. 42 der L.O.- wet. Het ligt er maar aan of men de klemtoon legt op de ontwikkeling van het verstand of op de opleiding tot alle christelijke deugden. Een we zenlijk verschil in onderwijs, vol gens dit wetsartikel, acht spr. niet aanwijsbaar. Alleen de aspecten zijn verschillend. Als het godsdienstonderwijs wet telijk beschermd en geregeld wordt, dient de wet ook ruimte te laten voor de consequenties. Dit was de tweede stelling van de heer Ruijssenaars in antwoord op de argumenten van het college van B. en W., waarop zij de raad een afwijzend prae-advies deden toe komen. In art. 90 der L.O.-wet wordt n.l. de omvang van het onderwijs nader omschreven, aangeduid onder de naam „leerplan". Na een nauwkeu rige opsomming en verdeling eindigt dit artikel met de slotzin: „Boven dien kan het leerplan vakken om vatten verband houdende met de richting van het onderwijs". Hierin wordt dus het goed recht van een schoolbestuur erkend om godsdienstonderwijs op de rooster en het leerplan te plaatsen. De on kosten om een vastgesteld en goed gekeurd leerplan te kunnen uitvoe ren, worden gedragen door de ge meente,- een en ander geregeld in art. 72 en 101. Nergens in de wet wordt het „richtingsvak" in een uitzonde ringspositie geplaatst. Ook art. 75, lid 2, spreekt in de opsomming van m'otieven tot weige ring van de medewerking niet over het richtingsvak of godsdienstonder wijs. De suggestie van de wetgever in art. 90, lid 3, laat aan duidelijk heid niets te wensen over, zei spr. want er staat letterlijk: „Bij de be oordeling van het leerplan komt de richting van het onderwijs niet in aanmerking." Op grond hiervan vroeg spr. zich af, of dat dan wèl zou dienen te geschieden, als een schoolbestuur zulk een leerplan gaat realiseren via art. 72? Als de kosten van godsdienst onderwijs dan, volgens B. en W. niet behoren te worden gedragen (althans gedeeltelijk niet, wanneer de z.g. scheiding wordt gehandhaafd tussen Bijbel- en Godsdienstonder wijs) door de publieke kas, dan doet het toch wel vreemd aan, volgens spr., in art. 26, lid 2, te lezen, dat B. en W., na overleg met de inspec teur, onder bepaalde voorwaarden de schoollokalen van een openbare school, zo nodig verwarmd en ver licht, kosteloos voor het godsdienst onderwijs ter beschikking dienen te stellen! De bijzondere bepalingen betref fende het godsdienstonderwijs in de art. 26, lid 1 en 42. lid 4, rechtvaardigen het niet, hieraan OOSTHOEK'S DAKPANNEN- INDUSTRIE BESTAAT 125 JAAR. De Rijnstreek, van ouds een' gebied waar de dakpannenbedrijven en steenfabrieken hun bakermat von den, tot onwikkeling kwamen en aan een belangrijk deel der bevolking emplooi boden, beleeft deze maand een belangrijk feit, dat zeker niet aan de vergetelheid mag worden prijsgegeven. Het was in November van het jaar 1823, toen de overgrootvader van de huidige directeur, de heer Maarten Oosthoek, de grondslag legde voor een dakpannenfabriek. Het perceel, staande „over de kerk van Oudshoorn aan de Rhijndijk te Alphen", kocht hij van Hendrik Canengieter, een der voorouders van de onlangs met emeritaat gegane ds. Canengieter van de Oudshoornse kerk. In dat voor onze huidige begrippen simpel gebouwtje werd met ongeveer 20 man een aanvang gemaakt, onder de nieuwe leiding, mei de dakpannen bakkerij, een oud en heden ten dage nog noodzakelijk ambacht, dat be grijpelijk in die dagen nog op zeer eenvoudige wijze en met de midde len van toen werd uitgeoefend. Na enige tijd de zaak alleen te heb ben gedreven, zag de heer Maaren Oosthoek al weldra „toekomst" in het bedrijf en zijn zoon Arie Oost hoek, die later in de onderneming werd oogenomen, nam na korte tijd de leiding over, tot omstreeks 1880 diens zoon, de heer Pieter Jan Oost hoek, op 21-jarige leeeftijd verant woordelijkheid in het beheer ging dragen. Deze, in 1859 geboren en in 1940 overleden eigenaar van de thans jubilerende N.V. was de man, die de grootste stoot heeft gegeven aan de uitbreiding en modernisering van Oosthoeks dakpanncnindustrie en ciien. gezamenlijk met de heer A. Oosthoek, die nu de zaken leidt, heeft weten te maken tot een indus trie, die in heel de Rijnstreek mee telt. Er werken thans niet minder dan plm. 400 personen in deze onder neming en zij bezit een gebouwen-, fabrieks- en kantorencomplex, an nex grondgebied, welke aan de N.V. stempelen tot een der grootste en belangrijkste industrieën der Rijn streek. Pieter Jan Oosthoek, die de grote stoot gaf tot de groei van het bedrijf In 1907 werd in de Hoorn de be- tonfabriek gesticht, nadat de tegen woordige direceur de heer A. Oost hoek in 1904 in de zaak was opgeno men. In 1923-'29 werd in Zoeterwou- •de een nieuwe betonfabriek opge richt, waaraan tevens werd verbon den een bimsbetonfabriek en al spoedig ook een meubelfabriek, deze laatste ter benutting van machines, welke bestemd waren om de houten modellen en rekken voor de pannen te vervaardigen, voor welke produc tie ze niet continu in bedrijf behoef den te zijn. Hoewel een dergelijk jubileum van een onderneming als deze van belang is om in groter verband te worden gevierd, wenst de directie dit feit heel intiem, slechts met eigen per soneel te herdenken. Ter gelegen heid hiervan biedt zij haar groep medewerkers en hun echtgenoten op Maandag 15 November in de Rivièra- hal te Rotterdam een gezellig samen zijn aan. De heer Ruijssenaars wees als derde punt van zijn verweer, burge meester en wethouders er op, dat de voornoemde artikelen uitdrukke lijk de bevoegdheid tot het geven van godsdienstonderwijs overlaten en toewijzen aan godsdienstleraren. Hetzelfde geschiedt toch ook voor leraren lichamelijke oefeningen en handwerkonderwijzeressen. De wet stelt herhaaldelijk eisen van be voegdheid aan het onderwijzend personeel der scholen. Waarom zou ze op dit punt het onderricht in de godsdienst verwaarlozen, vroeg spr. zich af. Ook de leerkrachten van de R.K. scholen mogen slechts dan godsdienstonderricht geven, als ze de bevoegdheid daartoe, na een examen, hebben verworven. Op grond van déze argumenten te moe ten aannemen, dat de uitzonderings positie van dit onderricht hierdoor wordt geaccentueerd, is wel eniger mate onbegrijpelijk. Met de grootste beslistheid nam spr. stelling tegen de bewering van het college van B. en W„ voor zover het enig verband ontkent tussen geloofs- en zedenleer én de algemeen vormende strekking van het onderwijs. Hij verklaarde, dat de geloofs- en zedenleer ener kerk een integrerend bestanddeel uit maken van de algemene vorming van het kind, zoals de lagere school die volgens de wet behoort te geven, wanneer deze geloofs- en zedenleer o.m. het kind opleiden tot christelijke en maatschappe lijke deugden. De beste bewijsvoering hiervoor putte spr. uit de catechismus zelf, die we kunnen beschouwen als een compendium van de geloofs- en ze denleer, zoals de Rooms-Katholieke Kerk die leert. Zonder dit onder richt kan men toch moeilijk spre ken van algemeen vormend onder wijs. Maar dan ligt het ook voor de hand, dat de leermiddelen ten dien ste van het één even goed recht op gemeentelijke vergoeding hebben als die van het ander. Naast het reken boek het wand-rek, maar dan ook naast het wand-rek de catechismus vergoed!, was de conclusie van spr. Het argument van B. en W., dat hier niet gesproken kan worden van een verandering van methode, om dat de grondslagen stellig dezelfde zullen zijn gebleven onderschreef de voorzitter der R.K. raadsfractie vol komen, maar betwistte de geldig heid van dit argument om op grond hiervan inwilliging van het verzoek van het kerkbestuur niet ontvanke lijk te verklaren en subsidiair de gevraagde medewerking te weige ren en voegde er aan toe, dat juist de methodische gang een andere is. De vergelijking is misschien wel simpel en mogelijk gaat ze ook hier enigszins mank, maar ik moet on willekeurig denken, zei spr., aan het rekenonderwijs. Was 2x2 niet steeds 4? Maar de manieren van Bartjes en die van Abels, één der allerlaatst verschenen methodes, verschillen hemelsbreed. En natuur lijk, naast de manieren zijn ook de resultaten different. Werken niet alle leergangen in de Nederlandse taal met dezelfde woordenschat? Het zijn juist de methoden van onder richt, die de onderling verschillende resultaten veroorzaken! Wijzend op de grote veranderingen op dit ge bied sedert 1910 vroeg spr. zich af of er in Nederland nog onderwijs inrichtingen zullen zijn, welke nog met de methodes uit die jaren wer ken. onveranderd en ongewijzigd. Zouden we van de jonge weten schap der psychologie en paedago- giek wel haar onderzoekingen op het gebied van de psycho-techniek bijvoorbeeld aanvaarden, terwijl we de evolutie van methodiek en di dactiek stilzwijgend voorbij gaan. Het is juist de sterke verandering in methode, die voor aanvrager reden is, de vergoeding langs de weg van art. 72 te verkrijgen. Nadat spr. nog in dit verband even en passant had gewezen op het gevraagde bedrag ad 131, resumeerde spr., dat de wet het recht toekent, een richtingsvak op het leerplan te plaatsen; het school bestuur is vrij in de keuze van de richting en kiest in dit geval het vak godsdienstonderwijs; het school bestuur is vrij in de keuze van de leermiddelen en laat zich in dit ge val leiden door het hoogste kerke lijk gezag; dit gezag heeft de sterk verouderde methode afgekeurd en een geheel nieuwe ontworpen; de oude methodiek is uit de handel verdwenen en de nieuwe is bindend voorgeschreven; de aanschaf fings- kesten van de leermiddelen, ook van het richtingsvak komen voor rekening van de gemeente en wan neer deze leermiddelen vernieuwing van methode betekenen, komt dit ten laste van art. 72. Spr. gaf de raad in overweging, het afwijzend voorstel van B. en W. niet te steunen. De heer A. J. Dekker, die deze aangelegenheid van Protestants Chris telijke zijde beziet en zich door des kundigen op dit gebied had laten voorlichten steunde de heer Ruijsse naars in zijn breedvoerig pleidooi ten volle. Het betoog van deze sm\ liep in aUe details parallel met dat van de vorige sprker. Ten steil'gste ont zegde spr. de bevoegdheid van de raeö om uit te maken of de behoefis aan een nieuwe catechismus voor het katholieke godsdienstonderricht juist is. 't Gaat hier om het meest centrale vak van het christelijk onderwijs. Dc houding van het college kwalifi ceerde spr. als een, die sterk loet den ken aan het tijdoerk waarin als stel regel gold: „Godsdienst is pr.vaat- zaak'". Na alle argumenten van het cohege te hebben bestreden, zei spr. dat, hoe men ook in Protestants Chris tel ij ;vc kringen ook mag denken, over het feit, dat cl ar de kerk het zich een ere-taak acht zelf de Bijbels e.U. te bekostigen een bewijsvoexig voor een afwijzende beschikkking op het verzoek van het R.K. Kerk--stuur ten deze mag men daaruit nimmer pulten Nadat nog de heren A. Grcei.eveld er. G. Nijman in omgekeerde -i i had den gesproken en de heer W. Geerlof de middenweg trachtte te bewande len en deze sprekers breedvoerig de schoolstrijd, de oorzaken en de ge volgen daarvan hadden be- en toege- Mcht, waarover deze heren blijkbaar sterk van mening verschilden, zeide de voorzitter het niet nodig te oor delen diep op het betoog van dc heer Ruijssenaars in te gaan. Het be treft hier nu een verschil van me ning omtrent de interpretatie van genoemde wetsartikelen. Spr. achtte het beter, dat hier van hoger hand een uitspraak wordt gedaan. Na stemming werd het afwijzend prae-advies van B en W. aangenomen met 12 tegen 5 stemmen. De heer Ruijssenaars gaf de raad hierop de verzekering geen anti-pa- pisme te zien in dit resultaat en deelde mede, dat hij het kerkbestuur zal adviseren tegen dit besluit van de raad in beroep te gaan. Het wederopbouwplan De heer A. Kroon achtte het we deropbouwplan alleszins aanvaard baar uit oogpunt van doelmatigheid. Betreurt echter, dat de raad, niet in de gedegenheid wordt gesteld een in zicht te krijgen in het volledige in- dustralisatieplan-West. De voorzitter vermaande de raad zich vertrouwd te maken met de ge dachte, dat, indien de gemeente wer kelijk de kant van industrialisatie wil uitgaan, de „cost voor de baet uit gaat". Spr. zegde toe. dat het rap port betreffende het uitbreidings plan West, waarom de heer Kroon verzocht en hetwelk nog ongeveer 3 a 4 maanden geduld vergt, zo spoe dig mogelijk zal worden overlegd. Sor. be vee11 aan dit wederopbouw plan in zijn huidige vorm aan te ne men. Er is geen ander alternatief: dit punt (bedoeld wordt industrialisatie- terrein aan de Heimansweterin?) of anders niet industrialiseren! Indu strialisatie is voor ons noodzakelijk en we moeten de centrale ligping der gemeente uitbuiten, zei spr. Het ge meentebeleid mag niet worden ver geleken met leiden van particuliere bedrijven, met commerciële bereke ningen. Verschillende sprekers uitten hun genoegen omtrent deze plannen, van wie de heer Rogaar zelfs met ge noegen constateert, dat de industria lisatie van Zuid-Holland van hoger hand word geconcentreerd in het ge bied tussen Leiden en Alphen aan den Rijn, met inbegrip van deze ge meenten. Op desbetreffende vragen zegt de voorzitter nog, dat de behoefte nood zakelijk maakt, dat er voor de Vin- kenbuurt een partieel uitbreidings plan sooedig tot stand komt, en dat Ged. St. uitsoraak zullen moeten doer, in de kwestie met de firrra F. P. Bos en Zoon's Bouwmateria^nfa- briek ?an de Woubrugseweg komen de te lieven in het industrialisatie- gebied. Hierna sluiting. BOSKOOP Begrafenis H. Haring. Onder gro te belangstelling werd gistermiddag op de Algemene Begraafplaats al hier, het stoffelijk overschot van de heer Hendrik Haring, oud-wethou der der gemeente,^ter aarde besteld. Onder de talrijke aanwezigen merk ten wij op, de burgemeester mr. D. E. P. Verkerk, de secretaris, de heer W. Trapman, de wethouder, de heer A. v. Nes, enkele leden van het ge meente-personeel, een deputatie van de Ver. voor Chr. Nationaal School onderwijs, waarvan de overledene bestuurslid was en een depu^itie van het personeel van Costructiebouw Haring. Op uitdrukkelijk verzoek van de overledene werd aan de groeve niet gesproken. Door ds. v. d. Pol werd de geloofsbelijdenis- gezegd, waarna door de aanwezigen Psalm 118 vers 10 werd gezongen Vervol gens werd door de 2 hoogste klassen van de scholen der Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs nog een psalm gezongen. De oudste zoon van de overledene dankte namens de fami lie de aanwezigen voor de laatste eer door hen aan zijn vader bewezen. Geboren: Hendrik, J.. z. van J. C. Heijmans en M. B. J. Radder; Maarten, z. van M. Kooij en M. C. Guldemond; Maria Theresia d. van P. H. Verbeij en A. T. M. Romijn; Clara Cath.- M., d. van P. J. Wever en A. J. Ragetlie. Overleden: Maria S. van der Vel den, 32 jaar. HAZERSWOUDE (Dorp) Kath. Thuisfront. Kath. Thu:s- front, afd. Hazerswoude Dorp, or ganiseerde een avond ten bate van haar afdeling. Onder de vele aan wezigen merkten we op pastoor Boos en pater de Vries. De voorzit ter liet het werk der afdeling in het kort de revue passeren. Hierna trad de Friese Fakir op, die met zijn verschillende nummers als telepaath en aals hypnotiseur succes oogstte, In de pauze had de verloting plaats van prijzen, door de plaatselijke middenstand beschikbaar gesteld. Personolia. Op het te Amersfoort gehouden examen, ter verkrijging van het politie-diploma, wist de heer H. Madern beslag te leggen op het politie-diploma met aantekening „met lof". KOUDEKERK Gehuwd. Matthijs Bervoets 26 j. en Teuntje Maria Marsé 22 j. NIEUWVEEN Geboren: Adriana Christina, Maria d. v. J. v. Capel en M. C. Th. de Frankrijker, Wilhelmina, Johan na Maria, d. v. A. J. v. Trigt en M. C. Egberts, Trijntje, Jacoba d. v. J. Reijneveld en T. J. Treur; Emelia Maria d. v. D. Kalshoven en N. N. van Donk. Overleden: Gerrit Obbink oud 77 jr. wednr. v. H. T. Rengelink, Hen- drikus Vurens 45 jr. echtgenoot van A. Straver; Gerritje van Veen 75 jr, echtg. v. C. Plomp, Maria, Franzis- ca Clara Larsen 11 jr. d. v. J. G. F. sen en H. Lehman. ROELOFARENDSVEEN Voor de nieuwe Kerk. Zater dag 13 en Zondag 14 November zal de Gemengde Toneelvereniging St. Pancratius in café ,De Vier Heems kinderen" een toneeluitvoering ge ven, waarin opgevoerd zal worden „Zand of K'ei", blijspel van de be kende schrijver Henri 't Sas. De baten van deze avonden komen ge heel ten goede van de nieuwe Kerk. TER AAR Geboren Cornelia M. d. v. W A. A. Vis en M. C. Spruijt, Willibror- dus d. v. C. v. d. Laan en C. C. Bakker, PieterneVa A. d. v. G. v. Harten en M. J. Guldemond. Getrouwd: C. J. Lek 25 jr en A. M. Vermeulen 23 jr. Overleden C. v. Spronsen 60 jr echtg. v. J. Pijper. KATWIJK AAN DEN RIJN K.V.P. Gisterenavond hield de afd. Katwijk a. d. Rijn van de K.V. P een propaganda vergadering in het parochiehuis, waarin als spreker op trad de weleerw. heer S. van Gaste len, met het onderwerp. „Quo Vadis?" Spr. herinnerde aan de pioniers, die de Kath. Staatsparty ten leven heb ben gewekt. In het algemeen is waardering en medeleven gewenst. In een uitvoerig betoog zette spr. uiteen dat we niet alleen Staatsburgers zijn, doch ook Katholieken. Dan sprak pastoor E. J. Helmer, die op geestige wijze vertelde hoe in zijn jeugd ook de jeugd aan politiek deed. Er wordt thans nog te veel beweerd, dat men „niet aan politiek doet". Maar zich te onthouden van de po litiek, dat is zichzelf beschuldigen. Doet men niet aan politiek, dan drin gen anderen op uw plaats. Wat com munisme en fascisme beogen, zette spr. in duidelijke woorden uiteen. Dan bepleitte hij de grote wenselijk heid om lid te zijn van de K.V.P. NOORD WIJK Gemeenteraad. Maandagavond te 8 uur komt de raad in openbare vergadering bijeen ter behandeling der volgende agenda: Beëediging van het nieuw gekozen raadslid G. J. H. Jongelie, vaststelling exploitatiever goeding bijzondere scholen; Vaststel ling van de werkelijke kosten van het Openbaar onderwijs over 1947. K.A.B. Nadat vorig jaar de plaatselijke afdeling van de Kath. Arbeidersbeweging haar 35-jarig be- slaansfeest heeft gevierd, is deze week in een 3-tal bijeenkomsten het 60-jarig bestaan der K.A.B. op waar dige en prettige wijze herdacht. Zo- wei de voorz. de heer J. v. Leeuwen, als óe hoofdbestuurder Vos en de g- a. kap. Wüst hebben in een korte doch kernachtige toespraak ookomst en ontwikkeling van de Kath. Ar beidersbeweging in de afgelopen 60 jaren geschetót. Op twee der avonden werd een grote verloting georganiseerd voor Herwonnen Levenskracht en één avond voor het Kath. Thuisfront. Het vrolijke gedeelte van deze avonden bestond uit het optreden van de Ver enigde Noordwijkse Spelers, met het komische blijspel in 3 bedrijven „Fre- aerik de Stoute". Er is met vaart gespeeld, gelijk wij van de Noord wijkse club gewend zijn. De rollen van de twee Katoens waren in bijzonder goede handen. De club heeft voor een duizendtal bezoekers in „Royal" een zeer genoeglijke avond bezorgd. L.T.B. Donderdagavond verga derde de L. T. B. in het Juvenaat on der voorz. van de heer Ant. v. d. Meer. De belangstelling was slechts matig. Door de voorz. werd medede ling gedaan, dat het bestuur zal trachten om in het komende winter seizoen enkele spreekbeurten te la ten houden over Publiekrechtelijke Organisaties en enkele vakbelangen. In behandeling kwam de beschrij vingsbrief voor de vakgroep-vergade ring sectie bloembollen. Het Kring- bestuur adviseerde de reglementswij ziging te aanvaarden, onder voor waarde, dat thans het gehele bestuur van de Vakgroep moest aftreden en na 2 weken een nieuw bestuur zal worden gekozen. Met dit voorstel kan de afd. Noordwijk accoord gaan. Bij de rondvraag werd de moge lijkheid geopperd om op de a.s. Hu- kasch tentoonstelling een stand te plaatsen van ziekteverschijnselen in de Gladiolen. Eveneens werd ge vraagd naar de organisatie van een soortenken nis-wedstrijd in het a.s. voorjaar. Het bestuur zal dit idee gaarne in overweging nemen. Hier na volgde sluiting van deze zeer vruchtbare bijeenkomst. NOORDWÏTKERHOUT K.A.B. In de grote zaal van Café de Zwaan herdacht de K.A.B. het feest van haar patroon de H. Willi- brord. Voorz. Duivenvoorden deelde mede dat het St. Nicolaasfeest voor de kinderen van de K.A.B. zal ge houden worden op 7 Dec. a.s. voor voor de kinderen van 48 jaar, om 3 uur en voor de kinderen van 912 jaar om 6 uur. Zittingsdagen voor de aanmelding hiertoe zijn voor de Victor-parochie in de school op 4 Dec. van 35 uur en in de St. Jozef-paro chie op 29 en PO Nov. van 7H9 uur in de Bibliotheek. In plaats van de heer A. van 't Veldt, sprak dc heer Landgraaf. Deze zette duidelijk uiteen wat publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie is' en bezag de achtergrond hiervan. Na een nummer declamatie was er gele genheid vragen te stellen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. R.K. Blindenbond. Noordwijker- hout was Donderdagavond aan de beurt om door propagandisten van genoemde Bond bewerkt te worden. Een 200-tal personen vulde de zaal. 34 personen gaven zich aan het einde van de avond op als donateur. V.V.S.B. Het eerste elftal is Zondag a.s. vrij. Het 2e speelt thuis tegen Warmunda 2. WVSB 3 gaat naar UVS 6. VVSB 4 gaat naar Alph. Boys 4. VVSB A gaat naar Altior A, WSB B krijgt Alph. Boys B op be zoek, VVS BC gaat naar Weteringse Boys B. VSB a krijgt Udo a op be zoek, b gaat naar Warmunda b en c gaat naar KRV a. OEGSTGEEST Zakenjubileumt De drogisterij „De pionier", Geverstraat 53, zal Zondag 14 November 40 jaar bestaan. De heer M. C. van den Burg is niet alleen de pionier geweest van deze zaak, maar ook in het openbare le ven. Reeds 17 jaar is hij voorzitter van de afd. Leiden en omstreken van de Alg. Drogistenbond en 21 jaar lid er. mede-oprichter van de plaatselij ke afdeling. Hij heeft zitting gehad in de gemeenteraad en is reeds vele ja ren secretaris van de IJsclub. Gele genheid tot gelukwensen Dinsdag 2.30 4 uur. OUD-ADE Personalia. De heer J. P. v. d. Wereld slaagde te Amsterdam voor het vakdiploma kruidenier. VOORSCHOTEN Prijzencommissic. In de vaca ture, ontstaan in de plaatselijke pr ij - zencommissie, door het overlijden van de heer C. L. M. Bancken. is thans voorzien door de benoeming van de heer F. D. Schilthuizen, Leid se weg 92C, alhier. Bridge-drive. Bij een in „Het Wapen van Voorschoten" gehouden bridge-drive behaalden de volgende paren een eerste prijs: de heer en mevrouw Woltman bij groep 1 en de heren B. Hoogwerff Kroon en T. Beets bij groep 2. Toelichting. Men verzoekt ons tc wijzen op het verslag van de K. A.- B.-receptie, in ons blad van Dinsdag 1.1., waarin staat ,.Het vol tallig college van B. en W. was aanwezig. Namens het college van B. en W. sprak wethouder van Vliet." Er was geen uitnodiging aan het col lege als zodanig verzonden, wel aan de leden persoonlijk. Wethouder G. Schrama sprak namens de R. K. Middenstand, zodat wethouder Van Vliet, niet wetend dat de burge meester persoonlijk een uitnodiging ontvangen had en zou komen, na mens het gemeentebestuur het woord voerde, juist toen burgemeester v. d. Hoeven aarriveerde. Aan onze correspondent was dit alles uiteraard niet bekend, zodat hem geen verwijt treft. HET GESCHENK!??? Een lezer schrijft ons uit Indonesië: Een dpi. sold, ontvangt hier f 54 per maand aan zakgeld. (Van dat zakgeld meet hij, wil hij er goed bij blijven lopen, zelf zijn kleding laten vermaken en diverse kleinig heden meer!) Van één jongen komt nu het eigenlijke verhaal. Hij kocht van zijn schamele zakgeM n?i een paar maanden dan een lepel- rekje van Indisch houtsnijwerk en de daarbij behorende 6 zilveren le peltjes bij welke hij zelf gekocht had ter gelegenheid van het één-jarig verblijf in de tropen. Het pakket woog 5 kg. De kosten voor het verzenden waren f 3.55 per zeepost. Maar het geschenk kreeg ook nog 'n staartje. De familie kon het in ontvangst nemen, maar moest eerst f 17.47 invoerrechten betalen. Dit geval is niet op zichzelf staand, doch een voorbeeld uit velen. Is dit niet een zeer rare verhouding van het Vaderland, jegens zijn militairen? De leuze „Wij leven mee, met de jon gens overzee", kan niet meer gebruikt worden door een officiële instantie, wel door burgers! daar aan alle zijden afbreuk aan deze leuze wordt gedaan. Hopende op spoedige verbete ring. LEIDEN AAR Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. In het begin van de week werd na mens de melkfabriek „Holland" aan gifte gedaan, dat de 35-jarige kan toorbediende B. met ƒ21.500 wissel geld verdwenen was. Deze man is gisteren in Den Haag aangehouden. Er bleek nog ongeveer 10.000 van het geld over te zijn. Het onderzoek wees uit, dat B. per dag 3000 had uitgegeven, hetgeen gelijk stond met zijn jaarsalaris, dat hij bij de fabriek, waar hij werkte, verdiende. In een bar had hij met een dame voor 1800 champagne en ander dranken en etenswaren opgemaakt! Hij zag er niet tegen op om een kellner, die hem naar genoegen had bediend, een bankbiljet van vijftig of zelfs van honderd gulden in dc hand te druk ken. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 Nov. Vee. Aanvoer: 23 fokstieren, 2 slachtdieren, 52 kalf- en melkkoeien, 211 varekoeicn e.a., 300 vette koeien, 94 pinken, 93 gras- kalveren, 49 nuchtere kalveren, C18 vette schapen, 60 weiderchapen, 2 zeugen, 46 mestvarkens, 525 biggen, 12 paarden, 16 bokken en geiten. Prijzen: kalf- en melkkoeien f 400 800, en varekoeien 350550. han del tamelijk; pinken 300425 en graskalveren 110200 handel ma tig; weideschapen 6080 handel tamelijk, mestvarkens 5070 en biggen 3548 handel matig; bok ken en geiten f 2540 handel ylug. Kaas. Aanvoer 64 partijen Goudse kaas, 6 partijen Leidse kaas totaal 70 partijen. Prijzen: Goudse kaas zware 1.73. Ie soort 1.68 1.71, 2e soort 1.641.67 en Leidse kaas: 1.621.63 per kg. Handel hoog. ALKMAAR 12 Nov. Kaas. Aan- 11000 kg. Twee stapels fabriekskaas kleine 77.50, zes stapels boerenkaas kleine 78.50, beide per 50 kg. Han del matig.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3