FREDERIK De vergaderingen zullen worden geopend met gebed VRIJDAG 12 NOVEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BEAD - PAGINA 2 Het vliegtuig-ongeluk te Voorhout BEGRAFENIS VAN DE SLACHTOFFERS De officier-vlieger tweede klasse W. A. L. Limque en de luit ter zee tweede klasse W. L. H. de Vries, die Maandag j.l. bij een vliegtuigongeluk te Voorhout het leven verloren, zijn gistermiddag met militaire eer be graven op de algemene begraafplaats „Westduin" te Den Haag. Aan het hoofd van de lange be grafenisstoet gingen tamboers en pij pers van de mariniers, gevolgd door de marinierskapel onder kapitein G. Nieuwland. Voor de lijkwgens, waar op de met de driekleur gedekte kis ten stonden, liep een vuurpeleton van 25 man. Slippendragers waren officieren-vlieger van het marine vliegkamp Valkenburg. Ook liep een deputatie van dit vliegveld in de stoet mee, welke werd afgesloten door een aantal volgrijtuigen. Het schemerde reeds toen de stoet de begraafplaats naderde. Daar wa ren o.m. aanwezig de commandant zeemacht Nederland schout-bij-nacht J. J. L. Willinge, de vlagofficier van de marineluchtvaartdienst, de hoofd officier-vlieger eerste klasse H. Scha per, de commandant van het marine vliegkamp Valkenburg de officier vlieger eerste klasse H. L. J. Swaab. Nadat de kisten waarop de officiers petten en sabels lagen onder trom geroffel in de groeve waren neerge laten en het vuurpeleton een salvo had gegeven, sprak de officier-vlieger Swaab, die'als commandant van het marine-vliegkamp de beide omgeko men officieren onder zijn bevelen had gehad. Hij herdacht hun grote verdiensten, hun dood noemde hij een groot verlies voor de marine- luchtvaartdienst, die kort geleden ook reeds een paar van haar mannen verloren had. De jonge achtergeble ven echtgenoten raadde hij aan „om hoog en vooruit te zien", zoals hun mannen steeds gedaan hadden. De vlootaalmoezenier Herberts richtte zich in troostvolle bewoordin gen tot de achtergebleven familie leden. Het Onze Vader werd gebeden door de vloot-predikant Kapt. Vloot aalmoezenier Huberts en een mari ne-officier dankte tenslotte namens de families voor de belangstelling en betuigingen van deelneming. DE FINANCIERING VAN DE INDISCHE PENSIOENEN. Op vragen van het lid der Eerste Kamer de heer De Wilde betreffende de financiering van de Indische pen sioenen heeft de heer L. Götzen, mi nister zonder portefeuille, mede na mens de minister van Overzeese Ge- biedselen o.m. geantwoord: „Naar het oordeel der regering is noodzakelijk, dat ten spoedigste maatregelen v/orden getroffen, op dat aan de gepensionneerde en in ac tieve dienst zijnde Indonesische landsdienaren, zomede aan hun ge zinnen zoveel mogelijk zekerheid zal worden gegeven, dat zij de hun toe komende pensioenen zullen ontvan gen". VRAGEN OVER STEUN VAN DE E.V.C. AAN DE STAKENDE FRANSE MIJNWERKERS. De heer Goedhart (Arb.) had ge legenheid verzocht in dè vergade ring van gisteren vragen te mogen stellen aan de minister van Finan ciën. Aangezien de heer Goedhart niet aanwezig was, kreeg de heer Vermeer (Arb.) gelegenheid deze vragen te stellen. Zij luiden als volgt: Heeft de minister kennis genomen van een bericht in het dagblad „De Waarheid" van 6 November j.l. waarin medegedeeld wordt, dat de E.V.C. een bedrag van 400.000 francs heeft overgemaakt „ten behoeve van de stakende Franse mijnwerkers"?" „Is voor een dergelijke overschrij ving, die geen ander doel kan heb ben dan de bolsjewistische „koude oorlog" tegen West-Europa te helpen financieren, inderdaad van over heidswege een deviezenvergunning afgegeven?" De minister van financiën, de heer Lieftinck antwoordt op de eer ste vraag "ja" en op de tweede „neen". De heer Vermeer (Arb.) vraagt in hoeverre een onderzoek door de re gering wordt ingesteld en of indien de deviezenverordening overtreden is, een vervolging zal geschieden. De minister deelt mede, dat bij on derzoek is gebleken, dat de betaling niet is geschied via overheidsinstan ties of de „Nederlandse Bank". De deviezenrecherche onderzoekt thans hoe het geld is overgemaakt. GEHAKTBALLEN BRACHTEN CLANDESTIENE SLACHTINGEN AAN HET LICHT. Reeds lang was het de politie te Doetinchem opgevallen, dat de Doe- tinchemse banketbakker K. veel croquetten en gehakt-ballen bakte en afleverde. Dit was dc reden, dat de politie eens een onderzoek in stelde naar de grondstoffen voor de vervaardiging van deze lekkernijen. Tenslotte ontdekte zij iets. Het on derzoek werd daarop voortgezet en er kwam aan het licht, dat men te doen had met een complot, dat zich al geruime tijd bezig hield met het clandestien slachten. Er werd een kijkje genomen bij zekere van H. te Doetinchem en het bleek, dat op diens erf in de periode van Juli tot October van dit jaar vijftien scha pen en een geit geslacht waren. Van H. werd gearresteerd met een zekere K. met wie hij samenwerkte en die elders vele schapen had ge slacht. GEVALLENEN HERDENKING TE HOOFDDORP Gistermiddag had op de nieuwe algemene begraafp^ats te Hoofd dorp ter gelegenheid van de wapen stilstandsdag een gevallenenher- denking plaats, georganiseerd door het comité „Haarlemmermeer". Op genoemde begraafplaats liggen Ne derlanders en Engelse militairen be graven, van wie de eerste sneuvel den op 10 Mei 1940 nabij Schiphol. De Britten werden gedurende de oor log in de buurt van Hoofddorp naar beneden geschoten. Op de begraaf plaats was een erewacht gevormd be staande uit manschappen van de le- gerluchtmacht, onder bevel van de luitenant E. van der Kaa. Na de kranslegging door het bestuur van het comité voerden rector G. Drost, diocesaan-aalmoezenier van de Ka tholieke Arbeiders Jeugd in Amster dam, het woord. Na hem sprak mr J. F. Jansonius, burgemeester van Haar lemmermeer, die in zijn toesDraak de dank overbracht van de familieleden der Engelse gevallenen, welke hij enige tijd geleden heeft bezocht, voor de zorgen, die de bewoners van Haar lemmermeer aan de graven besteden. Na het trompetsignaal „The last post" werd twee minuten stilte in acht genomen door de honderden aanwezieen. Een kort gebed en de beide volksliederen bes^ten de plech tigheid. GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR In een uitzending, voorbereid in 1 samenwerking met de afdeling voor- j lichting van het ministerie van Land- I bouw, Visserij en Voedselvoorziening, zal de heer ir R. P. Lammers. rijks- landbouwconsiVent, op Maandag 15 I November a.s. te 19.45 uur via de zender Hilversum I een causerie houden over het onderwerp: „De teelt van fijne peulvruchten." De recherche te Enschede is er in samenwerking met de spoorwegre cherche te Utï-echt in geslaagd een groot aantal te Enschede gepleegde spoorwegdiefstallen op te helderen. In verband met deze diefstallen zijn twee Enschedese spoorwegrecher cheurs, M. S. en H. V. gearresteerd, die gedurende ruim een jaar ver schillende goederen uit de door hen bewaakte loodsen en wagons hebben gestolen ter waarde van ongeveer f 7.000. Een groot gedeeHe van de gestolen goederen kon in Delfzijl waar zij via een kennis in de handel werden gebracht, worden achter haald. V. en S. zullen naar het Huis van Bewaring in Almelo worden over gebracht. HAAGSE POLITIE BESCHULDIGD. De leiding van de Haagse politie en de secretaris-generaal van Justi tie zijn op een voor hen onaangena me wijze ter sprake gebracht in een proces tegen ondergeschikte oud-poli tiemannen. De verdedigers van deze voormalige ondergeschikte (Leem huis, Viëtor en Pegels) betoogden, dat de schuld van deze mensen ten minste aanzienlijk minder is dan al-' gemeen "wordt aangenomen, aange zien zij werkten onder de verant woordelijkheid en met instemming van personen, die thans leidingge vende posten bezetten in het Haagse politiekorps en ten departemente van Justitie. Een dergelijk argument wordt va ker vernomen doch in dit geval heeft een en ander een opzienba rend cachet gekregen, doordat de Bij zondere Raad van Cassatie besloten heeft, het Bijzonder Gerechtshof in Den Bosch te belasten met het on derzoek naar de door de verdedigers ter sprake gebrachte punten. In verband met het bovenstaande kan worden gemeld, dat gisteren de ex-Haagse brigadier van politie J. de G., die vroeger aan de Documen tatiedienst verbonden is geweest en meegewerkt zou hebben aan de ar restatie van Joden, door het Haagse B.G. in vrijheid is gesteld. De beschuldigde beriep zich op hem gegeven opdrachten van zijn su perieuren. WEDEROM LID COLONNE HENNEICK| TER DOOD VEROORDEELD. Conform de eis heeft het Amster damse Bijzonder Gerechtshof heden ochtend Hendrik van der Kraan, een lid van de beruchte colonne Hen- neicke, ter dood veroordeeld. Als rechercheur van deze colonne had van der K. ongeveer 40 Joden opgespoord en aan de Duitsers uit geleverd GRATIEVERLENING. Bij K. B. is gratie verleend aan J. H. Loesberg, tot de doodstraf ver oordeeld bij sententie van het Bij zonder Gerechtshof te 's Hertogen- bisch. De doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. L. nam op 4 October 1944 deel aan de overval op illegale werkers, die zich met radiozenders in een bos wachterswoning bij Rijsbergen (N.B) verscholen hielden. Deze actie staat bekend als „de overval op de Vloei- weide". BEURSOVERZICHT Voor zover van buitenaf kon wor den beoordeeld was de handel op de effectenbeurs gisteren minder om vangrijk dan Woensdag. Daarbij was de stemming onregelmatig, maar over het geheel genomen kon de markt prijshoudend worden genoemd. De aandacht werd voornamelijk in beslag genomen door Koninklijke, die vrij druk werden verhandeld en na iets hoger opening, vergeleken bij het slot van Woensdag, een viertal pun ten naar beneden liepen. Nederlandse staatspapieren waren De beleggingsmarkt was stil. De prijshoudend, maar niet noemens waardig veranderd. MR. DR. VAN HAREN NAM AFSCHEID. In een langdurige vergadering heeft dc gemeenteraad van Was senaar Woensdag belangrijke punten behandeld. Een daarvan was het voorstel van de heren v. Haren (K.V.P.) en v .d. Poel (Prot. Chr.) om in dc Wassenaar- se Raad het ambtsgebed in te voeren. Er was van de zijde der P. v. d. A.- en V.V.D.-fracties bezwaar gemaakt tegen dit voor stel, omdat daardoor een „geeste lijke dwang" op de minderheid in de Raad zou worden uitgeoefend. Na langdurige discussies werd tot stemming oVergegaan; het voorstel werd, zoals te verwach ten was, aangenomen met 11 te gen 7 stemmen. Het bouwvraagstuk. Bij de ingekomen stukken, die na de opening ter taiel kwamen, was een voorsiel van drei leden van de P. v. d. A.-fractie om „op korte ter mijn maatregelen voor te bereiden, die zuilen leiden tot het spoedig be bouwen van reeds bouwrijpe grond aan reeds aangelegde straten in de omgeving van de ueylerweg. De be doeling van de voorstellers was dit stuk in deze vergadering te behan delen. Maar de voorzitter wees er op, dat B. en W. het op prijs stelden eerst deze kwestie nader te bestude ren. Aanvankelijk gingen de heren W. Boender en ir. W. C. Kool en mevr. v. d. Goes van Naters daar mee niet accoord. Maar, nadat zij de gelegenheid hadden gehad het voor stel en de urgentie van het bouw-pro- bleem aan de hand van cijfers toe te lichten en nadat de voorzitter had toegoezegd met deze kwestie de grootst mogelijke spoed te betrach ten, werd het voorstel van de leden in handen van B. en W. gesteld voor prae-advies. Het gebed in de Raad. Daarna kwam het hierboven ge noemde voorstel van de heren Van Haren en v. d. Poehaan de orde. De behandeling duurde ongeveer twee volle uren! Allereerst kwamen beide voorstellers aan het woord. Zij licht ten hun voorstel nader toe. Het is voortgekomen uit de overtuiging, dat alle gezag van God afkomstig is en dat ook de burgerlijke overheid de LANDELIJKE BESTRIJDING VAN DE VOLKSKWALEN. „Straat- en Steeg-actie" van Henri de Greeve. Zaterdagavond zal de zeereerw. heer Henri de Greeve voor de KRO- microfoon een nieuw idee van hem ontvouwen n.l. de landelijke „straat- en steegactie". Hij verzoekt ieder een, die daartoe in de gelegenheid is, die avond extra goed zijn weke lijks „Lichtbaken" te willen volgen in verband met de grote belangrijk heid van het te behandelen onder werp. KERKBOUW TE MAASTRICHT. In de St. Theresiakerk te Maas- trecht heeft een brand gewoed. Ge lukkig kon de brandweer reeds zes minuten na alarm water geven. De sacristie, waar de brand waarschijn lijk door kortsluiting was ontstaan, is vernield. De paramenten, die op de bovenverdieping van de sacristie geborgen waren, gingen geheel ver loren. Slechts weinig kon gered wor den van de voor de eredienst bestem de voorwerpen. Ook het klokken- uurwerk werd vernield, terwijl de to ren veel schade kreeg. De koster had de brand 's mor gens om 11 uur ontdekt, toen hij de sacristie binnen ging. Men denkt dat kortsluiting de oorzaak is. De kerk onder pastoraat van de zeereerw. heer Dols is in 1934 ge bouwd. UITKERING RODE KRUIS PERSONEEL Sommige personen, die voor de oor log in dienst waren van het Neder landsIndische Rode Kruis hebben de hun toekomende vergoeding tot op heden gederfd. Het Rode Kruis heeft thans degenen, die als Rode Kruis-werk(st)er hetzij voor het le ger, marine, de DVG of de bloedtrans fusiedienst voor de capitulatie van het KNIL werden opgeroepen (of hun nabestaanden) en die menen uit enigerlei hoofde voor een ver goeding in aanmerking te komen, verzocht, voor zover zij zulks nog niet deden en woonachtig zijn in Neder land of het buitenband, zich monde ling of schriftelijk te melden bij het Nederlandse Rode Kruis, te 's-Gra- venhage. WEL VERGUNNINGEN VOOR AUTO'S VAN 1934 OF OUDER. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat deelt mede, dat de richt lijn, waarin aan de rijksinspecteurs van het verkeer werd voorgeschre ven, geen vergunning voor het ge bruik van motorvoertuigen te ver lenen indien deze van het bouwjaar 1934 of ouder waren, is ingetrokken. De rijksinspecteurs van het verkeer zullen in het vervolg dus voor der gelijke voertuigen vergunningen kunnen verlenen, tenzij hun blijkt, dat het gebruik daarvan in feite uit economisch oogpunt niet verant woord is te achten. plicht heeft dit openlijk te erkennen. Het standpunt van de tegenstanders, n.l. dat hier door de meerderheid een mening zou worden opgedrongen aan minderheid was huns inziens on juist. Het voorstel werd bestreden door mr. J. Blom (V.V.D.) die echter wel een compromis wilde sluiten en een amendement indiende, waarin de ge legenheid werd opengesteld voor een stil gebed voor diegenen, die daar aan behoefte hebben. Mevr. v. d. Goes van Naters hekelde het „meer- deheidsbesluit", dat dat hier dreig de te worden doorgedreven. Zij wees er op, dat het gevolg daarvan zou kunnen zijn, dat de tegenstanders van het ambtsgebed de zaal tijdens het uitspreken van dit gebed zouden verlaten. Iets dergelijks kondigde ook de heer W. Boender aan, al deed hij een dringend beroep op de Raad om het niet zover te laten komen. Het voorstel werd door de voorzit ter vurig verdedigd. Hij toonde aan, dat van het opdringen van een me ning hier geen sprake kan zijn. Hij deed een beroep op de verdraag zaamheid van de Raad en sprak de hoop uit, dat het voorstel zou worden aangenomen. In tweede instantie voerden wet houder van Moorsel en de heer v. d. Poel het woord. Zij uitten hun waar dering voor de goede bedoelingen van het amendement-Blom, maar acht ten dit onaanvaardbaar, omdat het niet de bedoeling- van het oorspron kelijke voorstel verwezenlijkt. De heer v. d. Poel informeerde nog, oi de heer Blom tot verdere discus sie en tot eventuele verdere ombui ging van zijn amendement bereid was. De heer Blom antwoordde, zich hierover eerst met zijn fractie-leden te willen beraden, waartoe de ver gadering korte tijd werd geschorst. Na deze pauze deelde de heer Blom mede, dat zijn fractiegenoten niet van mening waren meer te moeten tege moetkomen aan het standpunt van de voorstanders van het ambtsgebed dan in het amendement tot uitdruk king werd gebracht. Dit amendement werd verworpen met 11 tegen 7 stem men. Het voorstel-van Haren-v. d. Poel werd aangenomen met dezelfde stemmen.' Ontslag mr. dr. C. C. A. v. Haren. De heer van Haren, voorzitter der R.K. Raadsfractie deelde daarna me de, dat hij zich door een verminde ring van zijn gehoor-capaciteit ge noodzaakt zag als lid van de Raad zijn ontslag aan te bieden. Dit heen gaan en ook de reden waarom werd door de voorzitter en de overige frkctie-voorzittèrs tén zeerste be treurd, getuige de hartelijke en waar derende woorden, die tot dit deskun dige raadslid ten afscheid werden gesproken. Aan de orde was vervolgens de herziening van de salaris- en loon regeling van het gemeente-personeel. De aandacht van B. en W. werd door enkele sprekers gevestigd op enige „zwakke plekken" in de regeling. In grote lijnen ging men evenwel met het voorstel accoord. Het werd aan genomen, nadat de voorzitter toege zegd had aan de wensen uit de Raad zoveel mogelijk tegemoet te komen. Zonder discussie werd besloten een nieuwe legesverordening in te voe ren en een kasgeldlening groot ƒ200.000 voor de tijd van één jaar aan te gaan door tussenkorrist van de N.V. Bank voor de Nederlandse Gemeenten. De subsidie aan de kleuterscholen werd verhoogd, waardoor het salaris peil van het personeel kan worden aangepast aan dat in Leiden. In de Wassenaarse Politieverorde ning werden enige nieuwe bepalin- 10.000 beschikbaar gesteld voor een noodazkelijke verbouwing aan het politiebureau en ƒ4200 voor de aan leg van een schietbaan voor- de poli tie nabij de Klip. De naam Beukenlaan werd gewij zigd in „Groen .van Prinstererlaan" en nadat nog de vergoeding van de vuilafvoer naar de gemeente Nieuw koop was verhoogd sloot de voorzit ter tegen half twee de vergadering. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. Verenigde vergadering. In de gehouden verenigde vergade ring van het hoogheemraadschap van Rijnland werd mededeling gedaan van de herbenoeming van Mr. S. Naayen te Rotterdam als hoogheem raad en van de benoeming van J. Kempenaar te Langeraar als hoog heemraad. De vergadering besloot o.m. tot net verlenen van een bijdrage in de kosten van de verbetering van de Oostvaart onder Hazerswoude met gelijktijdige kadeverbetering, in sa menwerking met de gemeente Ha zerswoude, de Hazerswjndsche Droogmakerij, de polder Oost- en Westgeer, de Oostbuurtsche polder en de Rijnenburgerpolder. Dit werk zal tevens omvatten de afdamming en demping van de Dwarswetering. Het doel van dit gehe'e werk is, de Oostvaart beter geschikt te maken voor de afvoer, in het bijzonder van het daarop uitslaand gemaal van de Hazerswoudsche Droogmakerij. De cultuurtechnische dienst is bereid in de kosten van dit werk een subsidie van 50 pet. te verlenen. De bijdrage van Rijnland is geraamd op 7800. NED. VER. EX-POLITIEKE GEVANGENEN. Gisteravond kwam het district Lei den van de Ned. Ver. van Ex-poli- tieke gevangenen uit de bezettings tijd in „Het Gulden Vlies" bijeen. Mede ter vergadering was aanwezig het H.B.-lid, de heer G. Ch. Aalders uit Dordrecht. Alvorens met de afhandeling van de agenda werd begonnen, heeft de voorzitter, de heer L. Questroo, in een sympathiek woord het overlijden van 'het lid der vereniging, de heer E. Sehudel, herdacht. Spr. herinnerde er aan, dat de heer Sehudel, zowel in het kamp te Vught a s in één der Duitse concentratiekampen, de on menselijke terreur, welke onze be zetters in die tijd uitoefenden, aan den lijve heeft ondervonden. Ook de heer Sehudel is één vande slacht offers, die de doorgestane, ontberin gen nimmer is te boven gekomen. Zijn nagedachtenis zal in onze krin gen steeds blijven voortleven, aldus spreker. Naast dit droeve feit, vroeg de heer Questroo de belangstelling der leden voor de hoge buitenlandse onder scheiding, welke twee leden der ver eniging, t.w. prof. mr. R. P. Cleve- ringa en het H.B.-lid, de heer Van Lanschot, een dezer dagen mochten ontvangen. Hoewel niet aanwezig, werden beiden met deze onderschei ding gelukgewenst. Vervolgens drong de heer Questroo aan op een actief medewerken met de Stichting 19401945. Teneinde hiervoor het nodige contact te schep pen zal de vereniging thans een twintig leden afstaan, die behulp zaam zullen zijn bij Stichtingswerk zaamheden. Voorts deed spreker nog een opwekking uitgaan om zich be schikbaar te stellen bij de morgen hier ter stede te houden - klaproos collecte, waarvan de baten bestemd zijn voor het Ned. Oorlogsgravenco- mité. In verband met het in Juni in Apeldoorn te houden congres, werd de mogelijkheid onder ogen gezien om te komen tot vorming van een z.g. spaarkas, waarvan de regeling in handen werd gelegd van de secre taris, de heer W. M. v. d. Burg, Leid- seweg 289, Voorschoten. Tenslotte sprak de heer Questroo nog een woord van gelukwens tot de vice-voorzitter van het district Lei den, de heer M. I. Smit, in verband met zijn benoeming tot secretaris van het hoofdbestuur. Na afwerking van de huishoude- lijke zaken, volgde een door de he ren Rugei's en Bol verzorgde film vertoning, waarin o.a. was opgeno men een reportage van het onlangs hier ter stede gehouden congres, de Jubelflora en de 3 October viering. KOPEREN JUBILEUM VAN DE LEIDSE LUCHTVAARTCLUB. Met een feestavond in het St. An- tonius Clubhuis, vierde de Leidse Luchtvaartclub gisteravond haar ko peren jubileum. En hoe zou een luchtvaartclub dit anders doen dan in het kader van de luchtvaart? Daar om een zaalversiering met zweefmo dellen, enkele films over het vlieg- en liet avontuur met Kobus Kluitbeen verteld door Jiuiberi V et 17. jyjidden uit de hoop kwam de benauwde stem van de waard. „Red me," piepte hij. „Vertel me hoe ik hier uit komik wilde dat al die zakken maar verdwenen waren oli. Hetzelfde ogenblik zat de waard met verkreukel de kleding midden op de grond van zijn gelagkamer. Van de zakken met goudstukken was niets meer te zien. De waard kreun de en krabbelde moeizaam over eind terwijl hij de ring van zijn vin ger trok. „Zo'n wensring is niets voor mij," zei hij. „Daar komt alleen maar narigheid van. Ik moet er eerst nog eens over nadenken wat ik wen sen zal." Hij liep naar het buffet en sloot de ring in een lade. „Daar laat ik hem vannacht," zei hij, „en dan zullen we morgen wel verder zien." Frederik protesteerde. „Dat gaat zó maar niet!' riep hij boos, „Die ring is niet van U. Ik moet hem te rug hebben." „Daar komt niets van in," bromde de waard. „Hij is veel te gevaarlijk voor zo'n klein jongetje," en hij keek zó dreigend naar Frederik, dat die stil in zijn stoel bleef zitten zonder verder nog niets te zeggen. „Boem! boem! boem!" bonsde op eens iemand op de deur. De waard verbleekte. WEERSVERWACHTING Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond). TAMELIJK KOUD. Aanvankelijk nog op vele plaat sen nevel of mist, welke later echter bijna overal verdwijn/*. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Droog en tamelijk koud weer. BINNENLAND. - Prinses Wilhelmina heeft gis termorgen een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Limburg zoals ge het nog niet kent". De tentoon stelling werd gisteren juist voor de laatste dag te Arnhem gehouden. Zij lat nu verder het land door. Clandestiene slachtingen op grote schaal zijn te Doetinchem ontdekt. Er zijn 12 personen ge arresteerd. Door brand is te Vlaardingen vernield een pand Vette Oordstraat 5, waarin gevestigd opslagplaats en timmermanswerkplaats van de heer J. Blok. tuigwezen en een causerie over de Nederlandse luchtvaart. De voorzitter, de heer J. J. Robert, die een der oprichters is en daarom een voorzittershamer mocht ontvan gen, opende met welkomstwoorden tot de genodigden, waaronder de heer Fr. Noest, die de Leidse Luchtvaart club uit hoge nood hielp, door een clublokaal ter beschikking te stellen. Een kistje sigaren en .bloemen voor mevr. Noest getuigden van de waar dering der leden. Een geluidsfilmpje over een trans atlantische vlucht AmsterdamNew YorkCuragao, gaf een duidelijk overzicht van het comfort en de snel heid, waarmede de grote Constella tions thans de grootste afstanden ba gatelliseren. De heer F. Zandvliet, chef van de afdeling Luchthavenbe- zoek der K.L.M. gaf, in een geestige causerie, een overzicht van de ont wikkeling van de Nederlandse lucht vaart, sedert de oprichting van de K.L.M. Hij goochelde met getallen van afstanden, vluchten en passa giers, die een duidelijk beeld gaven van de enorme ontwikkeling van dit bedrijf, sedert in 1920 de eerste vlucht naar Londen en de eerste tocht door v. d. Hoop in 1924 naar Batavia. Spr. wees er op, dat de K.L. M. bij voorkeur employé's zoekt in de kringen van Luchtvaartclubs, om dat deze jongens tonen werkelijk be langstelling te hebben voor de lucht vaart, een voorwaarde, die noodzake lijk aanwezig moet zijn. Het programma vermeldde verder nog twee geluids-kleurenfilms, resp over de Boeing Strato Cruiser, het grootste Amerikaanse passagiers vliegtuig, en de Shooting Star, de snelste straaljager ter wereld. De le- leden wisselden dit programma af. met een toneelstukje en een voor dracht, terwijl het geslaagde pro gramma gecompleteerd werd met een toespraak van de heer J. Asselbergs, secr. van de vakafd. modelvliegtuig sport van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, en van de penningmees ter van de Leidse afdeling, de heer N. Sira. Tijdens de pauze was er een kleine verloting, met als hoofdprijs een retourvlucht naar keuze op het binnenlandse luchtnet. DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Na de vermelding van een 50- en een 55-jarige echtvereniging in on ze courant in de laatste twee w3- ken, mogen we thans de aandacht vragen voor een diamanten echt paar. Het zijn de heer J. Nijssen en me vrouw Gsertruida Maria van Es, wonend Leuvenstraat no. 33, die op 28 November a.s. het feit mogen herdenken, dat zij zestig jaar gele den in het huwelijksbootje stapten. De bruidegom, geboren 21 Nov. 1864, wordt in de bruidsdagen die a.s. Maandag ingaan, dus 84 jaar de bruid hoopt 22 Januari a.s. haar 82ste verjaardag te vieren. Beiden zijn nog opgewekt en vol leven.-.a^t. kun nen zich nog uitstekend bewegen en inwonend bij een der doch ers drij ven zij nog hun eigen huishouden. De heer Nijssen heeft na zijn diensttijd in '84'85 altijd in het slagersvak „gezeten", 34 jaar bij twee patroons, daarna nog 17 jaar bij' de fa. T. en D. Sinds 13 jaar geniet hij een welverdiende rust. De bruid! Ja wat zullen we var. de bruid zeggen. Toen ze met haar man in het huwelijksbootje zou stap pen, zeidende mensen van haar: Dat meisje gaat trouwen? Ze gaat dood!" Inderdaad, dat zal er uitein delijk wel van komen, maar intussen heeft ze toch maar zestig huwelijks jaren mogen beleven. En uit haar huwe'ijk werden 12 kinderen gebo ren, 8 zoons en 4 dochter. Vijf er van, 3 zoons en 2 dochters, zijn nog in leven, vier ervan zijn getrouwd, die tezamen 19 kinderen hebben, terwijl er tevens één achterklein kind is. Op Zondag 21 November te vens de verjaardag van de bruide gom zal in de St. Petruskerk de plechtige Hoogmis tot hun intentie worden opgedragen en op 28 Novem ber zal het feest in de familiekring worden gevierd. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaats-exa- men Nederlands recht: de dames A. Touw te Rotterdam; mevr. E. S. M. NijpelsJolenberg te Amsterdam; F. M. Lemm te Rotterdam; D. M. Th. de Wolf te Den Haag; M. den Haan te Wassenaar: S. Oele te Leiden; J. C. J. de Koning te Den Haag en T. de Heer te Leiden en de heren H. Raben te Den Haag en B. C. J. Sjoi- lema te Rotterdam.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2