S)e CöldóeSoti^ont De teruggave der Ruhr-industrie Kunnen onderhandelingen worden hervat? Grootste veldslag in China's geschiedenis VRIJDAG 12 NOVEMBER 1948 40ste JAARGANG No. 11540 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN .DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 1 0.32 p. w., 11.40 p. mnd., I 4.15 p. kwart. Franco p. p. I 4.90 - Advert.: 15 ct- p. m.m. Telefoontjes 1.50 Critiek in de t Tweede Kamer WIJ hebben er al 'ns eerder op ge wezen, dat het chr.-hist. Kamer lid de heer Tilanus verdienstelijk werk doet door de aandacht te ves tigen op uitgaven van het Rijk, welke z.i. uiting zijn van een on redelijke, nutteloze, onverantwoorde royaliteit. Deze week heeft hij in de Twee de Kamer in zijn betoog, dat er te veel wordt uitgegeven ,als voorbeel den genoemd de Rijksvoorlichtings dienst met een uitgave van onge veer twee milioen en de 2524 auto's der departementen. Naar aanleiding daarvan schrijft de „Tijd" aan het eind van zijn Kameroverzicht: „Tot besluit zij nog vermeld, dat des heren Tilanus staats- mansbilk, altijd speurend naar windmolens, dit jaar heeft ont dekt, dcit de staat wel 2524 auto's in dienst heeft met 422 chauf feurs. Daar kan de heer Tilanus niet gelukkig bij zijn. Hij zou de ambtenaren liever in de paarden tram zien rijden.'' Wij begrijpen niet, waarom de heer Tilanus deze sarcastische opmer kingen heeft verdiend. Ligt het mis schien beneden de waardigheid van de leider van een Kamerfractie, van een staatsman, om over zulke „klei nigheden" te praten? Of is het he lemaal niet erg, als er enkele hon derden auto's eigenlijk zouden kun nen worden gemist, omdat het daar voor benodigde bedrag op zulk een groot budget als de staatsbegroting zo weinig uitmaakt? Wij juichen een dergelijk optreden van de heer Tilianus toe en zouden ons verheugen, als er méér Kamerle den in deze geest actief, zeer actief zouden zijn met name ook in de Kamerfractie der K.V.P. Gepraat in de Kamer over bezui niging, zonder meer, haalt niets uit, als men daarbij niet concreet is, als men niet: spijkers met koppen weet te slaan! De volksvertegenwoordiging moest zich veel meer met zulke „kleinighe den" bezig houden. Eerstens, omdat zijn dan feitelijk zou meewerken althans daarnaar ernstig zou stre ven om tot de zo noodzakelijke bezuiniging te komen. En, vervol gens, omdat dergelijke uitgaven, als de heer Tilanus bedoelt met zijn cri tiek op het groot aantal auto's, het publiek, dat door de fiscus zwaar wordt getroffen, zo irriteren, zo erge ren. En dat laatste is verklaar baar en mag niet worden toegeschre ven aan bekrompenheid -van jaloer se geesten, zoals men wel eens wil doen. Wij juichen een dergelijk optre den van de heer Tilanus dankbaar toe, mits mits hij het niet laat bij zijn opmerkingen, want: dan komen wij er nog niet veel verder mee! Als de regering de heer Tilanus niet overtuigt, dat zijn critiek ongegrond is, of niet verzekert, er rekening mee te zullen houden, dan bewandele hij verder de wegen, die voor een Ka merlid open staan. Wij zullen dan die staatsmansblik waarderen! In dit verband' willen wij ook gaarne onderstreepn de, naar onze mening, zéér juiste opmerking, Woensdag in de Kamer gemaakt doof de heer Lucas (K.V.P.)dat bij een begroting van zulke omvangrijke uitgaven als de staatsbegroting de Rekenkamer behoort te worden inge schakeld. V Een navolgens waardige daad ZOALS reeds Dinsdag in het kort gemeld, hebben de katholiek ge organiseerde textielbedrijven, schoen fabrikanten, sigarenindustrieën en metaalbedrijven besloten den arbei ders met gezinnen van drie of meer kinderen een extra-kindertoeslag te verlenen boven de wettelijke kinder toeslag. De uitkering zal bedragen voor het derde kind 1 gld. per week, voor het vierde 1.50, voor het vijf de 2.voor het zesde 2.50 en voor elk der volgende kinderen 3 gld.; en zij heeft terugwerkende kracht tot 1 Juli j.l. Naar ons bij informatie is geble ken wordt de uitkering gedaan uit 'n fonds, dat door de katholieke werk geversorganisatie in elk der genoem de bedrijven is gevormd. De finan ciële druk van de uitkeringen is dus voor bedrijven met gelijke omvang niet verschillend naar gelang het aantal arbeiders met grotere gezin nen; dat zou ook verkeerd zijn. We schreven nog onlangs, dat men óók onder katholieken kan dispute teren over de vraag, hoe ver het systeem van kindertoeslagen moet gaan; maar dat men in deze tijd alle gedisputueer over deze kwestie opzij moet zetten, om direct-practische da den te stellen voor de grotere ge zinnen, die in ernstige moeilijkheden verkeren. In genoemde katholieke werkge versorganisaties is een practische daad gesteld. Een katholieke daad. Een zéér opportune daad. Een zéér navolgenswaardige daad! Lord Montgomery of Alamein. de populaire bevelhebber van het 21ste legercorps in Wereldoorlog II, was Donderdagmiddag de gast van ko ningin Juliana en Prins Bernard op pa7eis Soestdijk, waar de lunch werd gebruikt. In de tuin poseerde het ko ninklijke paar met zijn gast voor de fotograven. Het volksbelang moet gediend IN het voorlopig verslag der Tweede Kamer inzake de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie verklaren „vele leden", dat het hun niet dui delijk is, wat de regering bedoelt met de woorden „de in het belang van het Nederlandse volk dienende werk zaamheid van het bedrijfsleven". Wij sluiten ons aan bij „vele an dere leden", die zich met dit voor opstellen van het algemeen belang kunnen verenigen. En wij doen het met overtuiging. Natuurlijk in en door het be drijfsleven moeten de belangen van de producenten worden behartigd en verzekerd. Maar: positief moet het bedrijfsle ven dienen het algemeen belang. Daarop moet het zijn gericht en dat moet er door worden bereikt. Als dit „niet- doelbewust zou wor den nagestreefd, danzouden de voorstanders van socialisatie niet zo heel erg ongelijk hebben, als ze het daarmee eens wilden proberen! Tsjechische wapens voor Israël? De Tsjecho-Slowaakse minister van gezondheid, Josef Plojhar, heeft gesproken over hulp aan wapens en oorlogsmateriaal, die Tsjecho-Slo- wakije aan Israël heeft verleend, tij dens een vergadering van de bond van Tsjechoslowaakse-Israëlische vriendschap, die Woensdagavond te Praag is gehouden. Iemand uit het gehoor heeft de vol gende versie van het betrokken deel van de rede aan Westelijke corres pondenten te Praag gegeven: „Wij zien vriendschap niet eenvoudig als een zaak van woorden of sociale vor men. Wij,vatten vriendschap op een practische wijze op. Het bewijs hier voor is, dat wij wapens1 aan Israël le veren. Waarom doen wij dat? Omdat wij de strijd van het Joodse volk be4 grijpen, omdat het zich heeft aange? sloten bij de democratische en pro^ gressieve krachten in de wereld. Het progressieve deel van het mensdom heeft vijanden, waartegen men niets kan doen dan strijden. Na afloop van de strijd hopen wij op economische en politieke samenwerking". TpOEN DONDERDAG de Zesmogendhedenconferentie over de Ruhr op het Britse ministerie van buitenlandse zaken werd geopend, diende de Franse gedelegeerde Hervé Alphand een nieuw Frans protest in te gen het besluit, de voorlopige eigendom van de Ruhr-industrieën aan Duitsland terug te geven. Het protest is in strekking gelijk aan dat van de Franse minister van buitenlandse zaken Robert Schuman aan de Rritse en Amerikaanse ambassadeurs te Parijs. FRANKRIJKS STANDPUNT. Het Brits-Amerikaanse plan de Duitsershet beheer over de steen kool- en staalindustrieën van het Ruhrgebied terug te geven, heeft zo'n storm van protest in officiële krin gen te Parijs teweeggebracht, dat, naar men Donderdag meende te we ten, de regering haar standpunt aan gaande de aanbeveling van de zes mogendheden t.a.v. Duitsland, welke in het voorjaar te Londen werden op gesteld, zou kunnen herzien. De Lon- dense besluiten werden op 17 Juni door de Franse Nationale Vergade ring met een zeer geringe meerder heid geratificieerd. De Fransen vre zen, dat het Brits-Amerikaanse be sluit ertoe zal leiden, dat de Duitse controle over de Ruhr-industrieën de facto gevestigd wordt en iedere po ging om een effectieve internationale controle in te stellen onmogelijk zal worden. De regering is gebonden door een resolutie van de Nationale Ver gadering waarin uitdrukkelijk is be paald, dat de vergadering de Lon- dense Zes mogendhedenovereenkomst slechts ratificeert op voorwaarde, dat de Franse regering zal blijven aan dringen op internationalisatie van de Ruhrmijnen en de sleutelindustrieën Donderdagmorgen bracht Veld maarschalk Montgomery een bezoek aan minister-president dr W. Drees Na afloop van de bespreking deed minister-president Drees de Veld maarschalk uitgeleide. van het Ruhrgebied. Aan deze Fran se houding ligt de overtuiging ten grondslag, dat de Westelijke geal lieerden te gemakkelijk over het Duitse vraagstuk heenstappen uit angst voor de Sowjet-Unie. Een der gelijk standpunt, zo wordt te Parijs vernomen, wordt ook door de Belgi sche regering ingenomen. De Franse diplomaten gaan van de veronder stelling uit, dat een overhaast her stel van de Duitse macht alle kansen op een toekomstige Duitse samenwer king bij het bewaren van de vrede Europa zullen doen te loor gaan hiermede alleen beieikt zou worden, dat de Duitsers opnieuween agres sieve houding aannamen De Franse diplomaten en ministers worden ook beïnvloed in hun houding ten op zichte van Duitsland door een groeiende overtuiging, dat de Sowjet- Unie geen plannen heeft om West- Europa aan te vallen en dat iedere stap, die in Duitsland genomen wordt op grond van een tegengestelde ver onderstelling, derhalve absoluut niet gerechtvaardigd is, zo schrijft Reu ters correspondent te Parijs. Naar gemeld wordt, worden 8 per sonen vermist, nadat een lijnvliegtuig gisteren in de monding van de Mer sey neerstortte en zonk. Het toestel had 7 passagiers en een bemanning van twee koppen aan boord. Eén pas sagier werd opgepikt en een redding boot is op zoek naar andere overle venden. Het vliegtuig was op weg van Du blin naar het eiland Man, doch werd wegens de mist naar het vliegveld Speke, nabij Liverpool gedirgeerd. Het laatste wat men van het vliegtuig opving was. een radio-boodschap. „Geen benzine meer. Verliezen hoogte". MONTGOMERY NAAR BRUSSEL. Veldmaarschalk Montgomery is voor een driedaags bezoek naar Brussel gegaan om besprekingen te houden met kolonel de Fraiteur, de Belgische minister van Defensie, de Belgische stafchefs en andere mili taire leiders. De veldmaarschalk keert Maandag naar Londen terug. Op 19 November zal hij Luxem burg bezoeken. DE TOESTAND IN INDONESIË Minister Natsir spreekt van een principiële overeenstemming REPUBLIKEINSE minister van Voorlichting, Moh. Natsir, heeft, vol gens de republikeinse radio gisteravond medegedeeld, dat beide par tijen in principe een overeenstemming hebben bereikt om de politeke be sprekingen te hervatten met tussenkomst van de Commissie voor Goe de Diensten en met het voorstel-Cochran als beginselprogramma, in- 'dien dit een officieel voorstel van de C. v. G. D. wordt. Na deze informele oriënterende be sprekingen kan men verwachten, dat de onderhandelingen tussen Neder land en de Republiek, wanneer deze kunnen worden hervat, niet veel tijd in beslag zullen nemen, aldus Moh. Natsir. Het tijdstip, waarop de po litieke onderhandelingen kunnen worden hervat, kan echter nog niet worden vastgesteld. Natsir zeide nog: Er bestaat geen reden voor erg pes simisme doch evenmin voor overdre ven optimisme, daar de toestand zich elk ogenblik kan wijzigen. VOORSTEL-COCHRAN. De persoonlijke voorstellen van het Amerikaanse lid der Commissie voor Goede Diensten, die de Republiek als basis der onderhandelingen wenst, luiden als volgt: „1. De Republiek zal de bestaande buitenlandse betrekkingen in het ka- c'er van de Verenigde Staten van In donesië mogen behouden. 2. Alle militaire eenheden, waaron der 12.000 Nederlandse en ongeveer 50.000 Republikeinse manschappen zullen onder gezag van de Indonesi sche federatie komen. 3. De schuld van Indonesië aan Ne derland, die na 1942 gemaakt is, zal worden vereffend. 4. Een nieuwe ontwerpovereen komst, waarin de verhouding tussen het hoofd van de Indonesische fede ratie en de hoge vertegenwoordiger van de Kroon wordt omschreven, zal worden aanvaard. 5. Zo spoedig mogelijk zullen ver kiezingen gehouden worden om ze kerheid te verschaffen over de gren zen der verschillende gebieden". IN TWEE WEKEN 305 INCIDENTEN. Het Nederlandse leger meldde gis teren, dat er in de afgelopen twee weken 305 incidenten met terroristen plaats vonden, waarbij 47 personen gedood, 46 ontvoerd en 18 gewond werden. De daden der terroristen om vatten het schieten op kampen voertuigen, sabotage, plundering en brandstichting. In 't Nederlandse communiqué Botsing op Wapenstilstandsdag De Wapenstilstandsdag, waarop de totstandkoming van de wapenstil stand na de eerste wereldoorlog, nu 30 jaar geleden, wordt herdacht, is gisteren in verschillende landen ge vierd met herdenkingsredevoeringen. In Frankrijk hebben de communisten er een relletje van gemaakt. Op de Champs Elysées trachtte 2000 a 3000 personen, die deelnamen aan een door de Franse bond van oud-gedien- den georganiseerde parade, de poli- tiecordons te verbreken, die een ge deelte van de weg hadden afgezet, waar de prefect van politie demon straties verboden had. De demonstran ten zongen de Marseillaise en maak ten luide opmerkingen, die tegen Ju les Moch, de minister van binnen landse zaken, gericht waren. Toen de demonstranten er niet in slaagden de afzetting te doorbreken, wierpen zij een „tegen-barr'cade" op. Bijna een uur lang stonden demon stranten en polite tegenover elkaar, met tussen hen in een „niemands land" van 50 meter breedte. Van tijd tot tijd werden stukken metaal en stenen geworpen. Na een onderhoud tussen politie- prefect en een lid van de bond van oud-gedienden mochten de demon stranten tenslotte hun mars langs de Champs Elysées voortzetten. Het aantal gewonden is nog niet bekend. In verband met de botsing zijn 20 personen aangehouden. Hieronder bevinden zich twee communistische parlementsleden. De Franse avond bladen meldden, dat de polite ver scheidene schoten heeft gelost, toen demonstranten een politieauto wil den aanvallen. BLAD DER KOLPINGSGEZELLEN IN DUITSLAND. Van 1 Januari a.s. af zal het „Kol- pingsblatt", het maandblad van de Kolpingsgezellen, weer verschijnen met 8 bladzijden in een oplaag van 50.000 exemplaren. Uitgever is de Algemeen Secretaris van het KLol- pingswerk, Dr. Franz Wothe, hoofd redacteur: Wilhelm Mogge uit Keu len. wordt gezegd, dat op midden-Java verschillende „terreur-benden" ope reren ten Zuiden van Pemalang en Pekalongan. In sommige streken van Midder.-Java is het aantal moorden weer gestegen, terwijl plunderingen, vooral in het gebied van Banjoemas, grenzende aan de status qr.o-lijn, al gemeen voorkomen. Het communiqué meldt verder, dat in deze gebieden de Nederlandse troepen zijn opgetre den. Nadat er vanuit Republikeins gebied op was geschoten, overschre den de Nederlandse troepen de sta tus quo-lijn. Zes terroristen werden gedood en 10 gevangen genomen. Aan Nederlandse zijde vielen geen slacht offers. Veldmaarschalk Montgomery werd Woensdagmiddag door de minister van Oorlog, Z. Exc. mr W. F. Schok king op diens ministerie ontvangen. De Veldmaarschalk in gesprek met d«i minister. VERJAARDAG MGR. HUIBERS. Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bis shop van Haarlem, zal ter gelegen heid van zijn verjaardag op Maan dag 15 Nov. a.s. receptie verlenen aan de religieuzen (broeders en zusters) en de leken van 11 tot 12 uur en aan de priesters van 12 tot 1 uur. Z.H.Exc. zal echter Dinsdag 16 No vember geen audiëntie verlenen. CHINA VECHT TEGEN DE ONDERGANG rvE GROOTSTE VELDSLAG in de geschiedenis van China is op het ogenblik ten Noorden van de grote rivier, de Jangtse-Kiang, aan de gang. Meer dam één millioen man is in de strijd gewikkeld. Generaal Teng Wen Yi verklaarde namens de regering, dat de slag woedde langs de Soetsjau-verdedigingslinie, welke de weg naar Nanking beschermt. Het lot van het Noordelijk gedeelte van Midden-China staat op het spel. De communisten wierpen, aldus generaal Teng, alle strijdkrachten, waar over zij in dit deel beschikken, een half millioen man, in het gevecht. De regeringstroepen waren in de openingsfase van de geweldige slag de com munisten de baas, maar waren tegelijk op sommige plaatsen met succes teruggetrokken om hun verbindings linies te verkorten. Men kent de be tekenis van zulke „succesvolle" terugtochten! Regeringstroepen verdedigen hard nekkig de toegangswegen tot het ge bied van Nanking en Sjanghai tegen de aanrukkende communistische le gers. Van de zijde der regering werd verklaard, dat haar troepen 90.000 man verloren tegen de communisten bij de slag om Soetsjau. Alle soorten vliegtuigen zijn uit Nanking naar het front gestuurd. Wong Wen Hau, de Chinese premier heeft zijn ontslag ingetrokken. Volgens officiële persoonlijkheden van de Koreaanse regering zijn min stens zes duizend Koreanen gedood bij een poging tot opstand in de Rus sische zone. Volgens de minister van Binnenlandse Zaken, Yoen, waren ongeregeldheden uitgebroken in acht steden, waaronder Piongjan, hoofd stad van Noord-Korea. De opstand heeft echter gefaald. Volgens een an der lid van de regering werden de gevechten voortgezet. Hij schatte het aantal opstandelingen op ongeveer 150 duizend. De haard van de rebel lie lag volgens hem, tussen de stad Hamjoeng aan de Oostkust van Ko rea en de demarcation van de Rus sische en Amerikaanse zones, die het schiereiland in twee delen snijdt. Minister Yoen noemde de opstand „een wanhopige, ongeorganiseerde poging om het communistische re giem in Noord-Korea omver te wer pen". CATASTROPHALE DROOGTE IN AUSTRALIë. Het vee sterft in Austrolië tenge volge van de droogte in groten getale in het gebied van de rivier Georgina. Dit gebied ligt op de grens van Queensland, Zuid-Australië en het Noordelijk territorium. Tenzij het binnen veertien dagen regent, zal er misschien geen stuk vee meer in le ven zijn. Een hevige droogte heerst in het gebied van Queensland, dat ligt aan de Golf van Carpentaris en in een groot deel van het Oosten van het Noordelijk territorium, het hart van Australië's rundveeslachterijen. Grote gebieden grasland worden kaal en het vee verzwakt en sterft. De Economie Cooperation Admi nistration heeft Woensdag aan Neder land aankoopmachtigingen verstrekt tot het ttoaalbedrag van 10.690.000 dollars'. Dit bedrag was als volgt sa mengesteld: 490.000 dollars voor hout en zagerijproducten, te leveren in het eerste kwartaal van 1949. 200.000 dollar voor hout en zagerijproducten, te leveren in het tweede kwartaal van 1949 en 10 millioen dollars voor ru we katoen, te leveren in het eerste kwartaal van 1949. NEDERLAND ROOKTE EN DRONK IN 1947 VOOR 760 MILLIOEN. Ondanks tabaksdistributie, on danks schaarste van alcoholhouden de dranken, werd er in 1947 in Ne derland hiervoor nveer uitgegeven dan vóór de oorlog, aldus heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek berekend. I"n dat jaar werd aan al cohol en aan tabak 760 millioen gulden besteed, dat is gemiddeld per hoofd der bevolking 78, Iedere Nederlander, kinderen en grijsaards inbegrepen, gaf gemiddeld 37,uit aan alcohol en 41, aan tabak. In 1935 waren wij heel wat zuiniger: 15,40 werd gemid deld aan alcohol besteed, 15,80 aan tabak. Dit was niet alleen het gevolg van het duurder worden van deze arti kelen. Nederland dronk in 1947 224.301 hl. gedistilleerd op (uitge drukt in hl. van 50 ofwel 2.33 liter per hoofd der bevolking. Voor 1938 waren deze cijfers: 126.893 hl. en 1.46 liter. Het bedrag, dat aan wijn wordt uitgegeven, is ongeveer gelijk ge bleven: 10 maar terwijl vroeger ongeveer evenveel geld voor bier en gedistilleerd werd bestemd, ging in 1947 52 van het totale bestede be drag weg aan gedistilleerd en 38 aan bier. Ook de rookgewoonten schijnen veranderd te zijn: vroeger werd 51 van het totale bedrag, dat voor tabak werd uitgegeven, voor sigaren bestemd, 34 voor si garetten en 15 voor tabak; in 1947 was de verhouding: 33 siga ren, 44 sigaretten en 23 tabak- Voor tabak en alcohol 760 mil lioen. Dat betekent, dat van het nationale inkomen, dat ongeveer 13 milliard bedraagt, 6 werd opge dronken en opgerookt. En dan ge ven de cijfers van het C.B.S. nog een zeer geflatteerd beeld, want wat er aan zwarte sigaretten en zwarte jenever is uitgegeven, kan ook dit bureau niet berekenen, aldus „Pa rool". ^Velen onzer leven op een te grote voet. Het drankgebruik is toegeno men helaas ook bij vrouwen. Er wordt meer gerookt dan voorheen. En. ieder zegt, niet te kunnen sparen. Een fco-tAeP-tje... Hoeveel afdwalingen van jeugdige personen moeten ouders en opvoe ders niet betreuren als gevolg van de hedendaagse vertoningen en van slechte lectuur. Paus Pi us XI.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1