S)e CcidóeSou^mvt Chaos bedreigt het Rijk van China Minister In t Veld over de woningbouw DONDERDAG 11 NOVEMBER 1948 40ste JAARGANG No. 11539 Directeur: C. »1. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Hoe minister In 't Veld over de woningbouw denkt Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. I 4.90 - Advert.: 15 ct. p- m.m. Telefoontjes 11.50 De zucht om te vernietigen HERVORMEN, waar nodig radi caal, maar niet vernietigen! De wezenlijke fout van wat wij in de geschiedenis kennen als de Her vorming, het Protestantisme, is, dat men hervorming wilde brengen door vernietiging. De wezenlijke fout van velen, die in onze tijd de wereld willen her vormen, is dezelfde. Er moet komen een hervorming een radicale hervorming, in het ge bruik van het privaat bezit der pro ductie-middelen. Over dat gebruik mag niet alleen de bezitter beslissen; cte bezitter mag daarover niet zijn de absolutie heerser. Maar, om tot die hervorming te komen, moet men niet gaan vernietigen het privaat be zit zélf, omdat dit, op zichzelf be schouwd, beantwoordt zowel aan het natuurrecht van het individu als aan de eisen, die door het maatschappe lijk welzijn worden gesteld. Er moet komen een ver gaande sa menwerking tussen de staten in en buiten Europa, waardoor de mens heid zich werkelijk één weet in haar gemeenschappelijke belhngen. Maar, om tot die samenwerking te komen, is wél noodzakelijk een radicale her vorming van het begrip staatssoeve reiniteit, doch moet men niet willen vernietigen het bestaan van afzon derlijke staten, als zodanig, omdat deze in vele gevallen zijn gegroeid uit en ook hebben geleid tot een eigen aard van een volk, welke niet straf feloos en zonder verlies van grote culturele waarden kan worden ge ëgaliseerd met die van andere vol keren. Er moet komen in de onderlinge verhoudingen tussen de burgers van eenzelfde volk een overbrugging, welke een verbinding schept tussen hen die zijn onderscheiden door le vens- en wereldbeschouwingen en door allerlei andere, zij 't dan ook veel minder belangrijke, maar tcoh fetelijk gebaseerde onderscheidingen. Maar, om tot die zo gewenste samen leving en samenwerking te komen, moet men er niet naar streven om al die verschillen te miskennen, om dat men dan de realiteit, de werke lijkheid miskent. Dat wil een vals humanisme of een onreëel, een on werkelijk „Christendom boven ge loofsverdeeldheid", dat ten slotte zo wel voor de zuiver christelijke als voor de profane cultuur noodlottig moet zijn. Deze gedachten schrijven wij neer, naar aanleiding van een woord, de zer dagen gesproken door de bekende Franse filosoof Etienne Gilson, bij de viering van het eeuwfeest der uni versiteit te Ottawa: „Vernietigen; dat is het program van de huidige mens en de bron-van alle kwaad, dat thans de wereld ver plettert." CHINEZEN ALS BEMANNING VAN NEDERLANDSE SCHEPEN Met het trcepenschip „Waterman" kwamen 300 Chinezen in Rotterdam aan, bestemd als bemanning voor 6 in Nederland in aanbouw zijnde, schepen van de K.P.M. Deze schepen komen tussen November 1948 en GESCHENK VAN DE PAUS VOOR PRINSES WILHELMINA. In de werkplaatsen van het Vaticaan is dit mozaiek vervaardigd. Gevat in een gouden lijst is het Maandag per vliegtuig naar Nederland getrans porteerd en thans staat het tentoon gesteld in het Paleis te Amsterdam. Het is het geschenk van Paus Pius XII voor Prinses Wilhelmina en stelt de Perzische Sybille voor als schrijvende vrouw. MINISTER STIKKER TERUG NAAR NEDERLAND. Hedenmorgen is minister Stikker van het vliegveld te Batavia naar Ne derland vertrokken. Vóór zijn vertrek zeide de minis ter, dat de ernst van de toestand minder drukkend was geworden. De besprekingen met de republikeinse premier, Mohammed Hatta, waren „heel goed" geweest. De minister was van oordeel, dat er enige mogelijk heid was tot overeenstemming tus sen beide zijden. De toestand ver eiste echter nog steeds „ernstig over leg" met het Nederlandse kabinet. DE COMMUNISTEN ZIJN ER NOG. De dienst voor Legercontacten deelt mede: Uit Madioen wordt gemeld, dat de zich in het Lawoegebergte bevinden de communistische troepen, die po gen naar het Noorden en het Westen uit te breken, ongeveer vijftienhon derd man sterk zijn. Daarbij bevindt zich de groep van Sjarifoeddin. die over 500 karabijnen, 15 lichte mitrail leurs, 5 zware mitrailleurs en 3( stengunst beschikt. Volgens republi keinse berichten is hun munitie- P^nsmiddelenvonrraad gering. Maart 1949 in de vaart. De reputatie van de Chinese zee lui deed de douane tot een nauw gezet onderzoek van de bagage be sluiten. En met succes want uit een onderbroek kwamen gesmokkel de cigaretten te voorschijn. De eige naar kijkt ongerust toe. Missionarissen worden aangeraden te evacueren NAAR AANLEIDING van de toestand in Noord-China heeft de Ne derlandse ambassade in China de ongeveer honderdvijftig Nederlan ders in dit gebied, voornamelijk Rooms Katholieke missionarissen, drin gend aangeraden te evacueren, zolang zulks met commerciële zee- en luchtverbindingen mogelijk is, zo vernemen wij van het ministerie van buitenlandse zaken te 's-Gravenhage. AMERIKANEN RUIMEN HET VELD. De Amerikanen in China ruimen overal haastig het veld. Zij gaan met schepen en vliegtuigen. In vele Chinese steden zijn onlus ten uitgebroken. Het volk plundert de winkels. Mensen worden in de straten vertrapt. De politie schiet op onruststokers. Schepen met rijst zijn in brand gestoken. De communistische legers hebben twee grote steden, Hsoechow en Pengpoe, ten Zuiden van de Gele Rivier, omsingeld. De weg ligt open naar de rivier de Jangtse, waaraan ook Nanking ligt, de hoofdstad van Tsjang-Kai-Sjeks China. Uit officiële bron wordt vernomen, dat op persoonlijk bevel van maar schalk Tsjang-Kai-Sjek in Nanking en Sjanghai de staat van beleg is af gekondigd in verband met de plunde ring van rijstwinkels. Van 24 tot 5 uur geldt een uitgaansverbod. Met ingang van vandaag zal te Nanking in honderd door politie be schermde winkels onder controle rijst worden verkocht. Verscherpte Sovjet-controle op de luchtbrug „ZE WILLEN ONS ZENUWACHTIG MAKEN", ZEGT GEN. GAILY. De Sowjets hebben gisteren de Amerikaanse autoriteiten meegedeeld, datzij voortaan alle niet geïdentifi ceerde vliegtuigen boven d-1 Sowjet- zóne tot landen zullen dwingen, even als alle buitenlandse vliegtuigen bo ven die zóne, die buiten de lucht- corridors vliegen. De Amerikaanse generaal Gaily heeft in zijn antwoord generaal Loekjantsjenko medegedeeld, dat „de volledige verantwoordelijkheid op de schouders van de Sowjetautoriteiten zal rusten in geval van letsel van iemand van ons personeel of even tuele schade aan onze toestellen ale gevolg van een in dit verbond onder nomen Sow jet-actie". Toen een hoge Amerikaanse func tionaris werd gevraagd of Ameri kaanse luchtbrug-vliegtuigen van een jagersescorte zouden worden voorzien om de Sowjetbedreiging het hoofd te bieden, antwoordde hij: „Het is onze gewoonte aan moeilijkheden het hoofd te bieden wanneer zij zich voordoen en niet eerder. Dit is niet anders dan een hernieuwde poging van de Sowjets om ons zenuwachtig tc maken". TSJECHISCHE GENERAAL UITGEWEKEN? De diplomatieke correspondént van de „Daily Telegraph" verklaart, dat de stafchef van het Tsjecho-Slowaak- se leger, generaal Bocek, Zaterdag naar de Amerikaanse, zóne van Duitsland is uitgeweken. Het bericht werd in officiële Amerikaanse en Britse kringen te Londen niet beves tigd of ontkend. Naar verluidt, zo vervolgt de cor respondent, is generaal Mosel, die ge poogd had tegelijk met Bocek te ont vluchten, gearresteerd. Het Noord-Atlantisch Pact De correspondent van de „Daily Telgraph" te Washington meldt, dat de landen van de West Europese Unie in ruime mate tot overeenstem ming zouden zijn gekomen over het aantal manschappen, dat door elk der landen voor de gemeenschappe lijke verdedigings-pool beschikbaar moet worden gesteld. Volgens het telegram van de cor respondent zou Groot-Brittannië, 5 divisies ter beschikking stellen en een grote groep straaljagers. Van Frankrijk zou men meer manschap pen doch minder vliegtuigen ver wachten. Bij al deze schil, kingen heeft men gerekend op Amerikaanse hulp wat betreft het verkrijgen van de nodige wapenen en uitrusting. In diplomatieke kringen te Was hington verwacht men, dat de am bassadeurs van de mo?r idheden der West Europese Unie binnen enkele dagen een nieuwe serie van voorbe reidende besprekingen zullen begin nen. De vertegenwoordigers der zeven mogendheden zullen o.a. moeten be slissen, weJke strategische gebieden door een Atlantisch Veiligheidspact beslieken zullen moeten worden. Ge bieden van strategisch belang voor de Verenigde Staten zijn o.a. Groen land en de Azoren, die respectieve lijk Deens en Portugees gebied zijn, alsmede IJsland en Noorwegen. De vraag rijst, of de betrokken landen moeten worden uitgenodigd aan het pact deel te nemen. Te Ottawa wordt vernomen, dat volgens een tijdschema van de Ca nadese regering het Noord-Atlantisch Veiligheidsverdrag tussen de V.S. en Canada en de landen van de West-Europese Unie in Januari zal worden gesloten en ondertekend. Men verwacht, dat het verdrag, dat waarschijnlijk door de ministers van buitenlandse zaken der deelnemende landen ondertekend zal worden, in Februari met algemene stemmen door het Canadees parlement gerati ficeerd zal worden. Geen ontmoeting Truman-Stalin Robert Lovett, waarnemend minis ter van buitenlandse zaken der V.S. heeft de juistheid ontkend van de berichten, dat voorstellen in de pen zijn over een ontmoeting tussen pre sident Truman en generaal Stalin. GROOT VERLOF AAN MILITAIREN VOOR STUDIE. Blijkens een legerorder kan aan dienstplichtige onderofficieren, kor poraals en soldaten, die de studie aan een universiteit of hogeschool wen sen aan te vangen of voort te zetten, groot verlof worden verleend, indien zij voor 1 Januari 1947 voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn ge komen en zij sedertdien onafgebro ken in werkelijke dienst zijn ge weest. De dienstorder heeft in het alge meen betrekking op dienstplichtigen, die niet buiten Epropf dienen. De het industrieën in Ruhrgebied EEN FRANS PROTEST. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteravond be kend gemaakt, dat Frankrijk bij En geland en de V.S. heeft geprotes teerd tegen het besluit, het beheer van steenkool- en staalindustrieën aan de Dutisers "over te dragen. De Franse minister van buitenlandse za ken, Robert SchUman, heeft boven dien de Franse gedelegeerde Hervé Alphand opgedragen, de Zesmogend- hr-denconferentie over de Ruhr, die andaag te Londen begint, mede te delen, dat Frankrijk het besluit niet kan goedkeuren. Amerikaanse functionarissen in Washington gaven te kennen, dat zij het Franse protest beleefd doch be slist zouden afwijzen. Amerika staat op het standpunt, dat: 1. de overdracht in Duitse eigen dom het beste middel is tot produc tieverhoging, die meebrengt, dat het betrokken gebied in grotere mate selfsupporting wordt; 2. dit laatste noodzakelijk is om de last. die door Britse en Ameri kaanse belastingbetalers wordt gedra gen, te verlichten; 3. voldoende waarborgen tegen een herleving van een industrieel oorlogs potentieel blijven bestaan, zodat de Franse regering op dit punt niets be hoeft te vrezen; 4. een verhoging der productie voor het gehele Europa van belang is. DRAMA IN SOWJET- IvOMMANDANTURA TE WENEN. Volgens het onder Britse licentie verschijnende Weense blad „Welt- presse" hebben toeschouwers een man, naar men meent een Oosten rijker, uit het venster op de derde verdieping van het gebouw van het Sow jet-Russische militair bestuur te Wenen zien springen. Enkelen snel den toe en zouden hem hebben ho ren zeggen. „Mijn naam is Boehm. Ze hebben mij beschuldigd van spion- nage". Enkele minuten later kwamen Sovjetsoldaten haastig naar buiten en droegen de man het gebouw bin nen Men gelooft, dat hij toen reeds dood was. De man bleek inderdaad een ze kere Boehm te zijn, een 38-jarige chauffeur in dienst van de Komman- dantura. Hij werd sinds 4 November vermist, toen een Russische officier er. een burger hem in zijn flatwoning opzochten „om hem naar zijn werk te brengen". Boehms collega's bren gen zijn arrestatie in verband met een recente verdwijning van twee Sowjet-vliegerofficieren in Wenen. CENTRAAL INSTITUUT VOOR SPORTLEIDERS GEOPEND. Gistermiddag heeft de minister van O., K. en W„ prof. dr. F. J. Th. Rutten, het centraal opleidingsinsti tuut voor sportleiders te Overveen officieel geopend. Prins Bernhard was bij deze plechtigheid tegenwoor dig. Het instituut is een unicum in West-Europa. Aan de opleiding, die tot stand is gekomen door samenwer king tussen de departementen van Binnenlandse Zaken en Justitie, ne men leerlingen deel, die voorbestemd zijn om onderricht te geven aan het personeel van rijks- en gemeentepoli tie en van de brandweer. In de toe komst zal van dit instituut wellicht ook worden gebruik gemaakt voor de opleiding van personeel van Oor log en Marine. Bovendien biedt het aantrekkelijke mogelijkheden voor particuliere verenigingen en voor de lichamelijke oefening in bedrijfsver band. Een en ander deelde minister Rutten in zijn openingsrede mede. EEN NIEUWE BESTAANSMOGE LIJKHEID VOOR VOLENDAM Dinsdagmiddag werd te Volendam door de Comm. der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr J. E. Baron de Vos van Steenwijk, een atelier geopend van de eerste Ma nufacturen Industrie welke te Vo lendam gevestigd is. Hier zullen 120 Volendamse meisjes opgeleid wor den tot ateliermeisje voor het ver vaardigen van corsetten. Tijdens een rondgang door dit ate lier bekijkt de commissaris, in het midden, het werk van een der meisjes. Gebrek aan materialen - Montage- woningen en duplex-woningeu - Verdeling van het bouwvolume bij Ged. Staten - Wanneer zullen de huren worden verhoogd? Meer bouwvakarbeiders nodig De minister van wederopbouw en volksnuisvesting mr dr J. in 't Veld, heeft gisteren aan de pers zijn in zichten gegeven in de problemen van de wederopbouw en volkshuis vestiging in ons land en in de verij waehtingen welke men hier kan stel len. Al is er op dit terrein vooruitgang en al is er reden tot tevredenheid, men zal zich moeten hoeden voor een overdreven optimisme. De materiaal-voorziening De problemen worden hier steeds meer beheerst door de materiaalvoor ziening. De klachten over het gebrek aan arbeiders zijn reeds veel minder dan acn half jaar geleden. De pro ductie der werkdag is sinds 1947 met ongeveer 40% gestegen. Beschikt men over een meer regelmatige materiaal voorziening, dan zal deze haar in vloed ten goede op de prestaties heb ben. Men staat telkens voor moeilijk heden bij de cementvoorziening. De ze moeilijkheden remmen telkens de prestaties. Het deviezenprobleem noemde de minister het meest benauwende pro bleem. Het aantal deviezen bedraagt thans bij een bescheiden productie 25% van de bouwkosten. Bij een toeneming van de v/oningbouw zal ook dit percentage stijgen. Door de Marshall-hulp kon ook het bouwbedrijf hersteld worden. Als straks deze Marshall-hulp een einde neemt zal het van onze betalingsba lans afhangen, of wij over voldoende deviezen zullen kunnen beschikken ten behoeve van het bouwbedrijf. Hier hangt dus alles van de wijze waarop ons volk zich na deze Mars- hall-hulp zal weten te herstePen. De regering heeft, aldus de minister, al le vertrouwen in ons volk. Als net voldoende energie toont hoopt men dat onze betalingsbalans na 1952/53 een nog wat gunstiger beeld te zien zal geven dan op het ogenblik. Dan zal men ook meer deviezen voor de bouwnijverheid beschikbaar hebben. De montage-bouw De montagebouw achtte hij een bijdrage in het bereiken van een op lossing. Men zal hier veel minder ge schoolde werkkrachten nodig heb ben, dan bij de traditionele bouw. Voor de oorlog bedroeg de top- productie 55.000 woningen per jaar. De normale productie 40.000 per jaar. Ook nu baseert men zich op 40.000. Waarschijnlijk is het getal iets hoger, omdat er voor de oorlog veel krot-opruiming was, welke men thans niet op grote schaal doorvoert. Nu wil men alleen bij de werkelijke krepeergevallen daartoe overgaan Bij een normale aanwas van 40.000 zou men kunnen volstaan wil men niet achteruit gaan. Er is evenwel een grote achterstand. Men neemt aan, dat deze 300.000 woningen bedraagt. Indien men nu tot een jaarproductie van 60.000 zou komen, zouden er dus 20.000 per jaar op de achter stand worden in gelopen. Dat be tekent. dat indien men in 1953 de productie van 60.000 woningen bereikt men in 1968 pas de ach terstand zou hebben ingelopen. Dit bevredigt niet. Nu heeft men gedacht aan duplexvorming, twee w oningen in een woning, welke later tot een volledige woning kan worden teruggebracht. Duplex-woningen Denkt men nu aan 20.000 duplex- woningen onder deze 60.000, dan zou zulks 80.000 woningen per jaar be tekenen. Op de grote achterstand worden dan jaarlijks 40.000 woningen ingelopen, zodat men in 1960 „bij" zou zijn. Als men alle achterstand heeft in gehaald, zal men over ongeveer 200.000 duplex-woningen beschik ken, waarvoor men 10 jaar zal no dig hebben, om deze tot enkele woningen om te vormen, zonder nieuwe achterstand te krijgen. Voorts zullen er dan zoveel krotten, zijn, dat men 10 jaar zal nodig heb ben, om deze op te ruimen. Deze stabiliteit in het bouwbedrijf noemde de minister van zeer groot belang. Gedurende 25 a 30 jaar zal het bouwbedrijf op deze wijze op 55 a 60 duizend woningen per jaar kunnen rekenen. Ten aanzien van de montage- bouw herinnerde de minister er aan dat er 150 plannen voor ratiobouw werden bekeken. Er bleven 20 tot 30 systemen over. Hij noemde het teleurstellend, dat 't particulier be drijf op enkele uitzonderingen voornamelijk enkele kleine bouwers hier in gebreke gebleven is. De overheid verleent hier mede werking. Verdeling' bouw-volume bij Ged. Staten. Het ligt in de bedoeling de ver deling van het bouwvolume over 1949 in handen van Ged. Staten te geven. Op zijn departement is een schema ontworpen voor de verde ling van dit volume voor de tra ditionele en de montage woningen voor de provincies en de drie grote steden. Ged. Staten verdelen dus per provincie het volume, maar de gemeenten zullen onder elkaar kunnen ruilen, als de een b.v. meer montagewoningen wil hebben en een andere minder, dan door G.S. zijn toegewezen. Het deviezenpro bleem speelt bij de montagebouw geen rol. De staatsbegroting laat niet toe op grote schaal aan de gemeenten voorschotten voor de woningbouw te geven. De regering leent thans geen geld aan de gemeenten, maar anderen moeten het geld lenen. Mochten voor een gemeente moei lijkheden dreigen, dan zal de rege ring zeker medewerking verlenen. Verhoging der huren? Desgevraagd antwoordde de mi nister, dat hij niet kan bevestigen dat de huren per 1 April zouden verhoogd worden. Daarvan is geen sprake. Een verhoging van de huren moet vanzelfsprekend bezien wor den in het kader van de loon- en prijspolitiek. Een standpunt is nog niet bepaald. Het zou naar de opvatting van de minister niet goed zijn als een huurverhoging achterbleef. Er moet een normale verhouding bestaan tussen de lo nen en de huren. De arbeider mag in geen geval van die ver hoging de dupe worden. Zij zal worden opgevangen door prijzen of lonen. Wat de boerderij-bouw betreft merkte de minister op, dat de nieu we regeling in eer. vergevorderd stadium is. Er vindt thans overleg met financiën plaats. Die nieuwe regeling zal niet meer zo lang op zich laten wachten. Er wordt thans al gedaan of deze er is. De bouwvakarbeiders. Wat betreft de emigratie van1 bouwvakarbeiders merkte de minis ter op, dat het niet verantwoord zou zijn emigratie te beletten. Er dient evenwel geen enkele bijzon dere faciliteit verleend te worden om bouwvakarbeiders te emigreren. Men moet deze emigratie niet pro pageren of bevorderen. Welke plannen heeft men om de jeugd voor het bouwvak te interes seren? Dit is een materie voor de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Er zal moeten worden overwogen' of het ministe rie iets kan doen om het bouwvak bij de jongeren meer populair te maken. In dit verband merkte hij op, dat er al van een oververzadi ging sprake is in enkele technische vakken. De stabiliteit in het bouw- vakbedrijf zal meer zekerheid ver schaffen voor de arbeiders en het daardoor aantrekkelijker maken tot de bouwvakken over te gaan. Een koJihefJtj,e.... Alles, wat door de gelovigen ter bevordering en verdediging der ka tholieke school voor hun kinderen wordt gedaan, is een echt godsdien stig werk en behoort daarom tot de eerste taak der „Katholieke Actie". Paus Pius XI.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1