MEDINOS FREDERIK WOENSDAG 10 NOVEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Tweede Kamer ndonesië staat vanzelfsprekend in het middenpunt der belangstelling. - Waarom is dr van Mook heengegaan Prof Romme acht publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie een dringende eis. - De heer Tilanus wijst concreet op overbodige Rijksuitgaven BEHANDELING DER RIJKSBEGROTING BEGONNEN De Tweede Kamer heeft gister middag een aanvang gemhakt met de algemene beraadslagingen over de rijksbegroting voor 1949. De heer van der Goes van Naters (Arb.) stelt zijn beschouwingen in het teken van versteviging der weer bare West-Europese democratie. In dit verband wijst hij op de ac tuele communistische bedreiging van West-Europa. Voorts wijst hij o.m. op de ver klaring van de heer de Groot, die de onverbrekelijke solidariteit met de Sowjet-Unie heeft uitgesproken, op de verklaring van de heer Hoogcarspel, dat zijn fractie gekant is tegen iede re uitgave om het leger te versterken en op de verklaring van de heer Gortzak, Zaterdag te Amsterdam in een rede afgelegd, dat geen arbeider de wapens zal opnemen tegen de ka meraden van het land van het so cialisme. In dit verband herinnert de heer van der Goes van Naters er aan, dat Mussert voor de oorlog ook aan kondigde met gekruiste armen te zul len staan. De West-Europese Unie moet naar sprekers inzicht versterkt worden met een Atlantisch verdrag; een At lantisch bondgenootschap kan de be schaving redden. Ten aanzien van het ontslag van dr van Mook verklaart spr., dat de wijze waarop het is ingeleid, zijn bewonde ring niet heeft. Het ontslag zelf was noodzakelijk. De missie van minister Stikker was nodig. Hij juicht deze toe. Overgaande tot de binnenlandse politiek, vraagt de heer van der Goes van Naters, waarom geen twee-par- tijen-kabinet is gevormd. Hij is van mening, dat zo spoedig mogelijk tot een zuiver parlementair kabinet moet worden teruggekeerd. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gr.pl. 8.55 Korte gesprekken. 9.00 Gr.pl. 10.00 Morgenwijding, ds. R. v. d. Mast te Amsterdam. 10.50 Kleutertje luister. 11.45 Uit de we reldpers. 12.00 Maria Zamora. 12.30 Weerpraatje. 12.38 Pierre Palla, or gel. 13.00 Nieuws. 13.50 Georges Guetary. 14.1' Solisténconcert. 15.00 Voor zieken en gezonden. 16.00 Van vier tot vijf. 17.20 Welk dier deze week? 17.30 Doe het zelf! 17.35 „The seven wings". 18.00 Nieuws. 18.30 Strijdkr 19.00 De ring van Rico. 19.10 Avondschool voor jong en oud. 20 00 Nieuws. 20.15 Het kamer orkest. 21.00 „Ultimatum". 22.10 „Musicorda", strijkorkest. 22.45 Neerlands welvaart. 23.00 Nieuws. 23.15 Gr.pl. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws. 8.00 Nieuws. Gr.pl. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Gr. pL 9.45 Schoolradio. 10.00 Anthon van der Horst, orgel. 10.15 Morgen dienst, ds. J. v. d. Meije te Loenen. 10.45 Koorfragmenten. 11.00 „De Zonnebloem". 11.40 Schoolradio. 12.33 Weeroverzicht. 13.00 Nieuws. 13.45 Hors d'Oeuvre. 14.40 Causerie voor de vrouw. 15.00 Sweelinck kwartet. 16.00 Bijbellezing, ds. S. G. J. Goverts te Oud-Vossemeer. 16.45 Symphonie in bes. Bach. 17.00 Het radio jeugdjournaal. 17.30 Piano duo. 17.50 „Wolkenspiegels". 18.15 Land- en tuinbouw. 18.30 N.C.R.V.- koor. 18.50 Problemen. 19.00 Nieuws 19.45 Nederlandse organisten spelen eigen werken (VI). 20.00 Nieuws. 20.15 Presciosca. 21.30 Familie-com petitie. 22.05 „De vaart der volken". 22.25 Liederen uit Valerius' ge- denck clanck. 23.00 Nieuws. 23.15 Russisch avondconcert. Ten aanzien van de socialisatie van het mijnwezen betoogt de heer van der Goes van Naters, dat er verschil van inzicht bestaat. In dit verband geeft hij te kennen, dat in tegen stelling met vroeger thans een natio naal geleide kolenpolitiek noodzake lijk is. Spr. deelt mede, dat zijn partij aan de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie alleen medewerking zal verle nen als geen enkele vermindering van gemeenschapsinvloed plaats heeft. Is het nodig, vraagt spr. verder onder meer, de pacificatie op onder wijsgebied als bedreigd voor te stel len? Met verwijzing naar de rede van Koningin Juliana na haar inhul diging vraagt spr. tenslotte te trach ten door overleg en regeling ver schillen uit de weg te ruimen. De heer Schouten (A.R.) spreekt de hoop uit,, ten aanzien der ont- wikkke'ing van zaken met betrekking tot Indonesië, Suriname en de Neder landse Antillen, dat de werkelijkheid zijn verwachtingen verre zal overtref fen. Spr. biedt dr Drees zijn geluk wensen aan ter gelegenheid van zijn erepromotie. Hij betoogt vervolgens, dat de be groting met die van het landbouw- egalisatiefonds een tekort van f 400 milioen aanwijst. De heer Schouten bepleit de wen selijkheid, de uitvoering van open bare werken te doen voortgaan. Het vraagstuk van lonen en prij zen besprekende, zegt hij van oor deel te zijn, dat de subsidies cp brand stoffen en levensmiddelen zo spoedig mogelijk moeten worden afgeschaft. Intussen ontwikkelt hij bezwaren te gen het concrete beleid ter zaken. Een nadere gedragslijn dient z.i. te wor den vastgesteld, omdat geen aan dacht is geschonken aan de kleine zelfstandigen bij het toekennen van bijslagen. Ten aanzien van het ontslag van dr van Mook is de heer Schouten van mening, dat de regering de Ka mer volledig moet inlichten. Bijna drie jaar heeft men dr van Mook de leiding toevertrouwd en nu moet hij heengaan. Dat verreist nadere ver klaring, evenals het feit van zijn vervanging. In verband met de reis van minister Stikker naar Indonesië, vraagt hij, of er essentiele wijziging in het beleid der regering is geko men. De huidige toestand mag niet be stendigd worden. Op dit punt ver langt de heer Schouten helderheid. Met deze republiek is geen overeen stemming te bereiken. Ze wordt ge leid door het communisme. Het is een spel der republiek, aldus spr., men kan nergens op aan, men is practisch niet in staat zijn woox-d gestand te doen. Tenslotte betoogt de heer Schouten dat in het Evangelie alleen het fun dament te vinden is om te bouwen en moedig voorwaarts te gaan. De heer Weiter verklaart o.m. te betreuren, dat de regering geen voorbereidingen heeft getroffen voor de verdere drooglegging der Zuider zee. Daardoor kan t.z.t. massale werk loosheid worden voorkomen. Spr. is van oordeel, dat er iets hapert aan de woningbouw. Ten aanzien van Indië dient de regering open kaart tegenover het volk te spelen. Spr. vraagt, of er buitenlandse druk is. Indien dat het geval is, zeg ge men het. Komende tot het financiële beleid bepleit de heer Weiter bezuinigingen. De financiële toestand van ons land is z.i. hoogst ernstig, vooral tenge volge van het Indiëbeleid. Hij geeft tenslotte o.m. als zijn oordeel te kennen, dat een groot deel der Marshall hulp aangewend moet worden voor verbetering van het in dustriële apparaat. De heer Romme (KVP) het be leid der regering besprekende ver klaart zich met veel van wat de re gering zich voorstelt te doen te kun nen verenigen. Wat de buitenlandse politiek betreft wijst spr. op de nood zakelijkheid van vergaande samen werking in en buiten Europa. Met de poging der regering om als nog met de republiek tot overeen stemming te komen kan spr. zich in principe verenigen. Hij is het er mee eens, dat allereerst nakoming van het bestand en hervatting van het goederenverkeer bewerkstelligd moe ten worden. Hij hoopt, dat minister Stikker daarin zal slagen. Communis tisch gewroet moet in geheel Indone sië worden geweerd. Aan het zware werk van dr van Mook is op het meest geëigende ogenblik een eind gekomen. Voor het welslagen van de arbeid van de hoge vertegenwoordiger der Kroon, dr Beel, vormt de heer Romme de beste wensen. Ten aanzien van de binnenlandse politiek vraagt hij, in verband met de minderheids nota van de heren van der Goes van Naters en Hofstra inzake de kwestie van socialisatie der mijnen, of staatsleiding zo bege renswaardig is. De staat heef een eigen taak van algemene leiding, ook in het sociaal-» economisch 'even en wel die, welke door geen ander kan worden vervuld Maar de maatschappelijke groepen hebben evenzeer een taak. Dj grens i~ niet zo precies met een lineaal aan te geven. Ten aanzien der publiek-rechtelijkc bedrijfsorganisatie vraagt hij ernstige bezinning, als ze mislukt is het al ternatief: blijvende onderschikking aan hen die het kapitaal verstrekken- of ondergaan in een gesocialiseerd be drijfsleven. Tens1 otte merkt spr. op, dat de zorg voor het gezonde gezin een zeer grote plaats inneemt in de politiek van zijn partij. Voor een goed ver keer tussen kabinet en fractie der K.V.P. zal van ongemene betekenis zijn, dat er de nodige armslag is voor de zedelijke, geestelijke en stoffelijke ontplooiing van het gezin. De heer Tilanus (C.H.) verklaart van oordeel te zijn, dat voorzichtig heid geboden is op het stuk van in ternationale sammen werking. Al te veel enthousiasme zou het jonge p.'antje van het federalisme kunnen verstikken. Spr. is van oordeel, dat het vader land meer gediend is met een kabinet op brede basis dan met een, dat op twee partijen steunt, waarbij eigen lijk het parlement wordt uitgescha keld. De heer Tilanus merkt op dat 410 ambtenaren bij de departementen werkzaam zijn voor de voorlichting. Daarvoor is ruim f 2 millioen uitge- trokkken. Spr. acht een en ander te hoog. Hij vestigd verder o.m. de aan dacht op het grote aantal auto's in gebruik bij departementen en het daarvoor beschikbare chauffeursper- soneel. Dat kan z.i. anders. Het overleg, dat nu in Indonesië nog plaats heeft, lijkt spr. het laatste overleg. Het overleg is voorgeschre ven maar, zo vraagt de heer Tilanus hoe lang? De regering moge zich haar woor den indachtig zijn, dat de huidige toestand niet te dulden is. Het woningvraagstuk acht de heer Tilanus zeer belangrijk. Te dezen aanzien vraagt hij meer vrijheid voor de gemeentebesturen. De heer Andriessen (KVP) be spreekt de economische politiek, welke de regering zich voorstelt te volgen. De geweizigde koers lijkt hem juist. De vraag is echter of dit kan samenvallen met de gevolgde loon- en prijspolitiek. Spr. vraagt waarom bij de bijslag van f 1.- per week een loongrens van f 370Ö is aangehouden. Voorts vestigt hij er o.m. de aandacht op, dat een gehuw de beneden 23 jaar niet in aanmer king komt voor de bijslag. Verder vraagt hij of er iets gedaan wordt voor de gepensionneerden en voor hen, die in de overbruggingsregeling val len. In de katholieke fractie bestaat verlangen naar progressie van de kinderbijslag. Hij dringt aan op spoed by het tot standbrengen van een kinderbijslagregeling voor zelfstan digen, zo nodig door een noodrege- ling. De heer Andriessen vraagt of de regering een industrialisatieplan heeft en zo ja of dit gepubliceerd kan wor den. Industralisatie alleen lijkt hem niet voldoende. In dit verband wijst hij op de gunstiger wordende gele genheid tot emigratie. De heer Andriessen vraagt de mo gelijkheid te onderzoeken om even als in het vrije bedrijf, de rijksamb tenaren boven f 4400 salaris een gra tificatie van 2% tc verstrekken en de onderwijzers en leraren daar ook van te doen genieten. De heer Oud (VVD) merkt wat In donesië betreft o.m. op, dat aanvaard moet worden de toestand die ge groeid was. Nederland schiet echter te kort in de plicht ten aanzien van degenen, die nog worden vast gehouden in de republiek. De heer Oud breekt zijn rede af. De voorzitter verdaagt de vergade ring tot hedenmiddag één uur. VOLLEDIG LOON VOOR ZIEKEN IN TEXTIEL- EN SCHOEN INDUSTRIE. De Nederlandse R.K. Verenigixxg van Werkgevers in de Textielnijver heid en de Federatie van Neder landse schoenfabrikanten hebben in beginsel besloten de ziekengelduit kering van 80 percent aan te vullen met 20 percent van het loon, zodat de arbeiders in deze bedrijven bij ziekte hun volle weekloon ontvan gen. De sociale fondsen in beide industrieën, waarvoor de ministe riële goedkeuring bereids werd ver kregen, maken deze verbetering mogelijk, aldus de „Volkskrant". PULP VAN 2y. MILLIOEN KILO PRUIMEN. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen heeft voor eigen ri sico twee en een half millioen kilo pruimen (bijna 10 percent van de oogst), die op de veilingen onver kocht bleven, tegen een minimum prijs aangekocht en tot pulp ver werkt. De opzet is, bij de record- oogst van dit jaar een ineenstorting van de markt te voorkomen. Er is klaarheid gekomen in de ge heimzinnige moord op een onbeken de vrouw, wier lijk deze zomer in de bossen van Boxmeer in verre gaande staat van ontbinding werd gevonden. De beruchte landverrader en provocateur H. uit Boxmeer, die sedert de bevrijding in Duitsland was ondergedoken, heeft bekend, dat hij midden Augustus zijn Duit se vriendin met een schot door het hoofd van het leven heeft beroofd en haar daarna in een greppel heeft achtergelaten. Het komt veelvuldig voor, dat Ne derlanders bloembollen meenemen, of ze als geschenk op eigen gelegen heid verzenden naar Engeland. De Engelse douane zal dergelijke zen dingen bij aankomst in Engeland in beslag nemen en vernietigen. Men kan zich deze teleurstelling bespa ren door de voorgeschreven weg te volgen. Wanneer men zijn vrienden of relaties in Engeland wil verras sen met een geschenkzending bloem bollen dan dient men deze zending te laten verzorgen door eskende ex porteurs. Alleen zij kunnen hiervoor een uitvoermachtiging krijgen. Bo vendien eist de Engelse douane bij invoer een gezondheidscertificaat, af gegeven door de plantenziektenkun- dige dienst. De erkende exporteurs zorgen tevens voor het verkrijgen van een dergelijk certificaat voor de te verzenden bollen. HAAGSE POLITIERECHTER Het economisch delict De koop man D. W. en veehouder B.P.V. uit Woubrugge hadden een clandestiene slachting gepleegd, en in beide geval len meende de Officier met een stevi ge waarschuing te kunnen volstaan. Die zou voor W. moeten zijn f 200 boete of 1 mnd hechtn. en 3 mnd. gev. straf voorw. en voor V. f 300 boe te of 2 mnd hechtn en 2mnd voorw. Na het p'eidooi van de raadsman, werd het vonnis resp. f 150 boete of 1 mnd hechten., en f 225 of 2 mnd. hechtn. met voor beiden 2 mnd gev. straf voorw. De veehouder J. B. uit Alphen aan den Rijn, die eveneens de distr. voor schriften overtrad, kreeg na een eis van 2 mnd gev.straf f 1000 boete of 1 mnd hechtn. GERRIT DE STOTTERAAR HOORT EEN ZWARE STRAF TEGEN ZICH EISEN. Tegen een lange, slanke man heeft mr. Feitsma gistermiddag voor de Rechtbank te Amsterdam zes jaar gevangenisstraf geëist met ter beschikking stelling na afloop van de straftijd. Die man stond op de dagvaarding vermeld als Gerrit Cornelis Blom, oud 28 jaar, en die dagvaarding bevatte „slechts" vier van de alleen in de hoofdstad ge pleegde veertig inbraken. De ver dachte was Gerrit de Stotteraar. Bij het voorlezen van de dag vaarding luisterde Gerrit de Stotte raar onbewogen toe. Hij bekende de feiten, al wist hij de details soms niet meer precies, maar toen mr. Van Lier, de president, met hem de lijst van nog wel vijftien andere in braken ter verificatie doornam, werd er gelachen bij het noemen van het adres Piet Gij zenbrugstraat 2. Daar woon ik zelf, edelacht bare, merkte verdachte droogjes op. Gerrit de Stotteraar, die altijd al leen en volgens een bepaalde me thode te werk ging, zocht namelijk zijn slachtoffers bij voorkeur bij kleine middenstanders, op wier lijf goederen en spaarduiten hij het ge munt had. En nadat hij uit het huis van be waring was ontsnapt, werd Den Haag zijn operatieveld, waar hij in de korte tijd van zijn vrijheid weer elf inbraken pleegde. Dit alles, ver meerderd met een strafblad, waar op al vier vonnissen prijken en het feit, dat ook de psychiater hem ten volle voor zijn daden verantwoor delijk stelt, was voor mr. Feitsma aanleiding, verdachte een voor de samenleving uiterst gevaarlijk type te noemen, die een zware straf ten volle verdient. ca,pijlair apiie'ye.tandcream mei F.LÜORGAAN iegen tandbederf Op de effectenbeurs te Amsterdam bestond gisteren een bepaald flauwe stemming. Over het algemeen helde men over tot de mening, dat deze zwakke tendens moest worden toe geschreven aan belastingverkopen. Daarbij komt, dat de algemene inter nationale toestand nog steeds onbe hagelijk is en de verhoudingen in In donesië nog allerminst wijzen op het bereiken van een goede overeenkomst Wanneer zich aldus enig aanbod open baart, dan is daartegenover de koop lust zeer Hein, met het resultaat, dat de kc m in een benedenwaart se richting geen weerstand onder vonden. Geen enkele afdring van de max-kt maakte gisteren een uit zondering. De Nederlandse staatspapieren wa ren onregelmatig, maar door elkander genomen was de stemming voor deze Fondsen toch ook niet opgewekt. De conversielening 1947 die tegen woordig als ongeveer toonaangevend kan worden beschouwd, was een fractie luier. Jleite Een jager uit Maasbree (L.) schoot een bruine kraai. Volgens vogelkenners is een bruine kraai zeldzamer dan een witte raaf. De melkprijs. Van 10 Octo ber tot 6 November heeft de consu ment voor de halve literflessen melk een halve cent meer moeten beta len. Ter compensatie hiervan zal van 820 November door de geza menlijke melkinrichtingen voor de halve literflessen één cent minder berekend worden. Gedurende deze periode bedraagt de verkoopprijs van halve flessen gepast, melk 12 ct. Na 20 November wordt de prijs dan blijvend 13 cent. Voor het Amsterdams Bijz. Ge rechtshof is 6 jaar gevangenisstraf en onmiddellijke inhechtenisneming geëist tegen de ex-burgemeester van Naarden, M. J. G. J. van Leeu wen. en liet avontuur met Kobus Kluitbeen verteld door Huibert 'Vet 15. Crederik schoof de ring van zijn vinger en overhandigde hem aan de waard. „Mmm", zei deze pein zend, „Ik schat deze ring minstens op 0.37 y«. Maar ik koop hem van je voor veertig cent. Aangeno men?" „Neen," zei Frederik, „Dat is geen gewone ring. Het is een wensring. Hij is veel meer waard. Bovendien Verkoop ik hem niet, want ik heb hem maar te leen gekregen." „Mmm", zei de waard weer, ,,Twee en veertig cent?" ,Neen", zei Frederik. „Wat bedoel je eigenlijk met: een wensring". ging de waard verder, terwijl hij de ring aan zijn vinger schoof om te kijken hoe hij stond. „Als U die ring aan hebt gaat iedere' wens van U in vervulling," zei Frederik. „Probeer het maar eens." „Ik geloof er niets van", zei de waard, „maar om jou een plezier te doen wil ik het wel proberen. Ik wens een zak vol goudstukken!" Er gebeurde niets. „Nou?" vroeg de waard gering schattend aan Frederik. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond). TAMELIJK KOUD. In het uiterste Noorden van het land: Zwaar bewolkt met aanvankelijk hier en daar enige lichte regen of motregen. Ma tige, tijdelijk nog krachtigs Westelijke wind, later afnemen de wind en iets kouder. In het overige deel van het land: Plaatselijk mist, overi gens gedeeltelijk bewolkt, maar droog weer. Matige tot zwakke wind draaiend naar Zuid tot Zuid-Oost. Tamelijk koud. ER KOMT WEINIG SLACHTVEE AAN DE MARKT. De verwachting, aldus het A.N.P. dat op de najaarsveemarkten in het Oosten des lands veel slachtvee- zou worden aangevoerd, komt niet uit Op de bekende „vettemarkt' te Deventer, die gisteren gehouden werd, was de aanvoer betxekkelijk gering, n.l. nog geen 900 stuks, waar van er 140 door de centrale zijn over genomen. Dat de veehouders hun slachtrijp vee vasthouden, schijnt mede zijn oorzaak te vinden in de overvloed van wintervoer, waarbij nu nog komt, dat de weelderige groei der veeknollen in uitzicht stelt, dat bij open weer daarvan nog tot begin Januari kan worden gevoerd. Ook de huidige melkprijs is blijkbaar voor de boeren een reden, om hun koeien aan te houden. De hoge prijzen van het vee tonen geen tendenz tot daling en de koop lust op de markt van gisteren was daardoor gedrukter dan op de jong ste „koudemarkt" van 25 October j.l. Uit een precisering der marktprij zen bleek het volgende: dragende koeien f 500800, guste koeien 300 550, dragende vaarzen f 500750, dragende pinken 350550, guste vaarzen 400450, pinken 250 400, kalveren 80180. Wie zich pas veilig voelt als hij getoeterd heeft, Is geen volleerd rijder. HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE HOOFDSTUK XVIII Nachtelijk avontuur nummer twee. Toen Anthony de volgende middag uit de trein stapte was de eerste, die hij zsg, hoofdrechercheur Battle. Bij het zien van het flegmatike gezicht onder de bekende zacht-vilten hoed begon Anthony smakelijk te lachen. „Zoals u ziet, heb ik me aan onze afspraak gehouden,'" begroette hij de politiebeambteBent u hier om dat te controleren?" BatVe schudde het hoofd. „Daar heb ik me geen ogenblik bezorgd over gemaakt, mr. Cade. Ik moet toevallig met deze trein naar Londen, anders niet." „Je bent nogal goed van vertrou wen, hè, Battle?" „Vindt u, meneer?" „Nee. Juist niet. Je hebt ze achter de mouw. Stille waters enz. enz. Dus je gaat naar Londen?" „Ja, mr. Cade." „Waarom, vraag ik me af?" De detective gaf geen antwoord. „Je bent zo verduiveld spraak zaam," zei Anthony. „Dat trekt me nog het meeste in je aan." In de ogen van Battle kwam een olijke schittering. „En uw eigen zending, mr. Cade?" informeerde hij. „Is die naar zin af gelopen?" „Nee Battle voor de zoveelste keer eens niet. Niet bepaald .animerend, wat?" „Wat was he doe»1 van uw reis, als ik vragen mag, meneer?" „Ik verdacht de Franse gouvernante van de Caterham's, Battle. Ten eerste, omdat zij, volgens de detectivever haal-wetten, de minst-waarschijnlijke schuldige was en ten tweede, omdat ik op de avond van de moord, licht op haar kamer gezien heb." „Dat is niet bepaald een solide basis voor een verdenking, meneer." „Nee, daar heb je gelijk in, Battle. Maar ik was te weten gekomen, dat ze hier nog niet lang was en ik had in het park van de „De Schoorstenen" een Fransman op spionneren betrapt. Die meneer in kwestie is zeker geen onbekende voor je, niet?" „U bedoelt de man, die in „De Cric keters" logeert? Mr. CheFes, een rei ziger in zijden stoffen?" „O, is dat zijn camouflage! Wel, wat vind je van hem? Of beter, wat vindt Scotland Yard van hem?" „Zijn manier van doen geeft te den ken," zei Battle met een gezicht zon der enige uitdrukking. „Geeft véél, heel véél te denken, zou ik zeggen. Ik heb zo geredeneerd Franse gouvernante in huis onbe kende Fransman in de omtrek. Con clusie: dat is een complot.en dus verdween ik naar de dame bij wie mademoiselle Brun vóór deze betrek king geweest was. Ik was erop voor bereid dat ik te horen zou krijgen: mademoisel'e Brun hier onbekend. Maar ik had het bij het verkeerde eind, Battle. Mademoiselle is geen surrogaat." Battle knikte. „Ik geef toe," ging Anthony voort, „dat ik van het ogenblik af, dat ik haar gezien had, al niet helemaal ze ker was. Ze was zo op end'op de gou vernante." Battle knikte weer. „Toch kunt u daar niet altijd op af gaan, mr. Cade," zei hij. „Ik herin ner me een geval: een werkelijk knap meisje, dat een paar verande ringen in haar uiterlijk aangebracht had, k'eur van haar veranderd, huid veranderd, goor en vlekkerig gemaakt rode randjes om haar ogen gemaakt en, wat de radicaalste verandering was slechtzittende, smakeloze kle ren aangetrokken. En ik verzeker u, datve.n de mensen, die haar in dr vroegere staat gekend hadden ne gen van de tien haar niet herkenden. Mannen hebben het zo gemakkelijk niet. Ze kunnen wat doen aan hun wenkbx-auwen en natuurlijk bereik je met valse tanden ook heel veel. Maar je oren blijven dezelfde, en oren zijn verbazend karakteristiek, mr. Ca de." „Kijk alsjeblieft niet zo naar die van mij, Batt'e!" verzocht Anthony. „Je maakt me gewoonweg zenuw achtig." „Een valse baard en grimeren en al dat soort dingen laat ik buiten be spreken," ging Battle voort, „die zijn goed voor misdadigex-s in boeken... Nee, er zijn maar heel weinig man nen, die je er in kunnen laten lo pen. de meeste worden onmiddellijk geidenificeerd. Ik ken er maar één, die werkelijk geniaal in het vermom men is, en dat is koning Victor. Heeft u wel eens van koning Victor ge hoord, mr. Cade?" De manier, waarop die vraag ge daan werd, was zó eigenaardig, bij na snauwend, kortaf, overrompelend, dat Anthony het antwoord, dat hem op de tong lag, binnenhield. „Koning Victor!" herhaalde hij na denkend. „Ja, ik geloof wel, dat ik die naam wel eens heb horen noe men." „Een van de beruchtste juwelen- dieven die er bestaan. Vader een ier, moeder een Frangaise. Spreekt vijf talen. Heeft een tijd gevangen geze ten, maar is sedert een paar maan den weer op vrije voeten." „Zo! En waar is hij nu?" „Tja, mr. Cade, dat is juist, wat wij ook graag zouden willen weten." „De intrige wordt al gecompli ceerder," zei Anthony luchtig. „Geen kans, dat hij plotseling hier komt opduiken? Maar nee, een juwo1 en- dief interesseert zich voor juwelen, niet voor politieke mémoires." „Je kunt nooit weten," zei Battle. „Wie weet is hij al hier." „Vermomd als een van de bedien den? Schitterend zou dat zijn! Je laat het hele personeel defileren, herkent hem aan zijn oren en overdekt je zelf met roem." „U Houdt ervan om de dingen 'n tikje belachelijk voor te stellen, hè mr. Cade? Maar nu wat anders. Hoe vindt u die geschiedenis ir} de buurt van Stames? „Stames?" herhaa'de Anthony, ,,'n geschiedenis... in de buurt van Sta mes! Wat voor een geschiedenis?" „Zondagmorgen in de krant ge staan. Dacht, dat u het wel gelezen hadt. Lijk van een man aan de kant van de weg gevonden. Een schot door het hart. Een buienlander. Vandaag heeft het natuurlijk ook weer in de krant gestaan." „Ja, nu u het zegt, iets heb ik er wel van gelezen," zei Anthony non chalant. „Toch geen zelfmoord, hè?" „Nee. Geen wapen gevonden Tot dusver is de man nog niet herkend." „Het lijkt u wel erg te interesseren, hoofdrechercheur," zei Anthony met een glimlach. „U zoekt toch geen verband tussen dat en de moord op prins Michael?" Hij voelde zich vo'komen meester van zichzelf. Het kostte hem geen seconde moeite om de blik van Batt le rustig te doorstaan. Waarom keek de man hem dan zo eigenaardig aan? „Het lijkt opeens wel een epidemie hier in de buurt," zei Battle. „Maar het zal ,wel toeval zyn, afwachten maar." Met donderend geraas reed de snel trein voor Londen he station binnen. Battle keerde zich om en riep een kruier. Anthony haalde verlicht adem Een paar minuten 'ater begaf hij zich op weg naar de „Zeven Schoor stenen". (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2