FREDERIK 1**$ W. Drees en Paul Rijkens doctores honoris causa Profeten der atoomkracht l OORLOGSGRAF DINSDAG 9 NOVEMBER 1948 0Ë LE1DSE COURANT CERSTE BLAD - PAGINA 3 De Prinsekerk in de Maasstad is, zoals reeds gemeld, Maandagmiddag het toneel geweest van een unieke gebeurtenis. Op deze 35ste Dies Na- talis der Rotterdamse Hogeschool werd de doctorsbul der Economische Wetenschappen uitgereikt aan# mi nister-president W. Drees en aan de heer Paul Rijkens, president-direc teur der Lever Brothers en Unilever N.V., een van de exponenten der moderne trust- en concern-vorming. Ook H.M. de Koningin had een vertegenwoordiger gezonden in de persoon van mr. R. P. v. d. Man- dele. De promotor van de heer Drees, prof. C. W. de Vries, memoreerde hoe de promovendus als stenograaf in de Tweede Kamer altijd achter moest blijven bij de Kamerleden. Zodra hij echter zelf in de Volks vertegenwoordiging gekozen was, bleek hij vele mede-afgevaardigden ver voor te zijn. Later werd hij de voorvechter bij uitstek van dege nen, wier juridische positie het zwakst was, om ook aan hen recht te doen wedervaren. In zijn dank woord liet de minister-president uitkomen, dat hij nimmer hoger on derwijs heeft genoten, doch niette min steeds belangstelling heeft ge toond voor de economie, en wel speciaal wat betreft het practische vraagstuk, hoe zo breed m'ogelijke lagen der bevolking van deze we tenschap profijt kunnen trekken. De samenwerking tussen de Een studie door dr Jozef Janssen Dr Jozef M. A. Janssen heeft een studie in het licht gegeven over de Egyptische pharao Ramses III. Ter lezing van deze studie veronderstelt de schrijver, dat men reeds belang stelling bezit voor het oude Oosten. Indien men die be'angstelling niet zou bezitten is de lezing van het boek van dr Jos. Janssen zeer geschikt om haar te wekken. In het oog houdend, dat het een wetenschappelijk volledig verantwoorde verhandeling is, laat zij zich prettig lezen ook voor de gene, die niet in de Egyptologie doorkneed is en geeft zij een vlot verslag van de krijgsverrichtingen van Ramses III, van de poHtieke en economische verwikkelingen van zijn tijd, waarbij de schrijver tot de con clusie komt, dat deze pharao de pro blemen van zijn tijd (±1200 vóór Christus) niet heeft onderkend: Ramses III moge militair gespro ken nauwelijks noemenswaardig ge faald hebben, de vooruitziende blik van de politicus is zeker niet zijn deel geweest Hij heeft -de zelfstan digheid van Egypte niettegenstaande drie invallen, weten te bewaren, maar het tijdperk van vrede in de latere jaren van zijn regering Ramsès III zetelde 32 jaar op de troon van Horus is geen tijdperk van binnenlandse welvaart gewor den Misschien is de mindere wel vaart een gevolg hiervan, dat het land niet mee ging met de economi sche structuur der omringende we reld en een aanzienlijk deel van zijn buitenlandse handel verloor. Dit klinkt voor een tijdperk, dat 3000 jaar achter ons ligt, hoogst modern. Veel wat tijdens de regering van Ramses III modern was, is het trou wens nog o.a. het verhaal over de we gens onvoldoende voeding en kle ding stakende arbeiders, welk ver haal men met spanning volgt. De le zer zou zo graag ook meer bijzonder heden vernemen over de samenzwe ring, die tegen de koning op het ein de van zijn leven werd gesmeed, welke samenzwering onder leiding stond van de koninklijke gemalin Teje. Daar zou met enige fantasie een roman van te schrijven zijn! Dr. Janssen, ofschoon hem de fantasie zeker niet in de steek zou laten, heeft zich echter gehouden aan de vrije nuchtere gegevens van het gerechte lijk dossier, dat vrijwel geheel be waard is gebleken. Voor de verdere documentatie van zijn studie heeft hij zich voornamelijk gebaseerd op de inscripties in het enorme versterk te tempel complex van Medinet-Ha- boe en op de beroemde „papyrus Harris", met zijn lengte van 40 meter de langste van alle bewaard-geble- ven papyri. Het boek, dat rijk ver lucht is met portretten van Ramses III en met zeer levendige schilderin gen van diens krijgs-verrichtingen en jachtpartijen, is uitgegeven door het Ned. Instituut voor het Nabije Oosten te Leiden .Dr. Janssen, die zich door vele gedegen vakkundige publicaties in de nauwe kring der Egyptologen een goede naam ver wierf, heeft met dit meer pomilaire geschrift, zijn wetenschappelijke re putatie gehandhaafd en tegelijkertijd bijgedragen tot belangstelling in breder kring voor de glorieuse bescha ving van het oude Egypte. Stichting van de Arbeid en de Re gering heeft, zo vervolgde de heer Drees tot een arbeidsvrede geleid, die volgens het Engelse blad „The Economist" op de wereld welhaast haars gelijke niet heeft. Ten slotte wilde de bewindsman nog eens on derstrepen, dat de huidige nood centraal geworteld is in de verar ming van ons volk als geheel, zodat niet ineens iets voor deze, dan weer wat voor die groep moet worden gedaan, maar alles steeds in groot verband moet worden gezien. Prof. dr. J Wisselink, promotor van de heer Rijkens. schetste deze als economisch constructeur en eco nomisch strateeg. Ten opzichte van de president-directeur van het machtige Leverconcern behoeft niet getwijfeld te worden aan voldoende sociaal begrip. De heer Rijkens heeft de sociale idealen en de spon taneïteit van zijn jeugd meegeno men tot aan de top van het grote bedrijf, van waaruit hij eerlijkheid en rechtvaardigheid thans in een breed vlak laat overheersen. De heer Rijkens zag in zijn on derscheiding een symbool van de samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven. Hij achtte de opvat ting verouderd, dat de leiding van eén groot bedrijf uitsluitend op eigen belang behoeft te letten. Door het algemeen belang na te streven dient de directie ook het bedrijf. Een ongemotiveerde overheids inmenging zoekt spreker evenwel niet en hij meende in dit verband, dat er zowel kortzichtige zakenlie den als minder voorzichtige minis ters bestaan. Daarom' achtte hij een steeds inniger contact en samenwer king geboden. 's Avonds heeft het gemeentebe stuur een diner aangeboden, waar aan een - groot aantal gasten aanzat. PROF. VAN DAM VEROORDEELD TOT 7 JAAR. Het Amsterdamse Bijzonder Ge rechtshof heeft hedenochtend uit spraak gedaan in de zaak tegen de voormalige secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, We tenschap en Cultuurbescherming, de thans 52-jarige professor dr. Jan van Dam, tegen wie de advocaat-fiscaal mr. M. H. Gelinck op 26 October een gevangenisstraf eiste van 7 jaar met aftrek. Zoals bekend, wees prof van Dam ter zitting met kracht de beschuldi ging van de hand, als zou hij mede gewerkt hebben aan het prijsgeven van de nationale waarden en tradities van 't Nederlandse volk. Wat betreft de door hem gegeven order, waarbij het verboden werd de naam van de Koningin op de scholen te noemen beriep prof. van Dam zich veertien dagen geleden op een Duitse order. Hij gaf toe, wel in culturele zin pro- Duits te zijn geweest, doch nimmer in politieke zin. Hij was aanvankelijk overtuigd van een Duitse overwin ning. Hij gaf toe, dat sommige zij ner beschikkingen uitgelegd zouden kunnen worden als hulpverlenig aan de vijand, doch in werkelijkheid 2ou dit zijns inziens nifrimer het geval zijn geweest. De militaire raadsheer, generaal- majoor A. R.van der Bent, las heden ochtend het vonnis voor. Voordat hij echter aan de sententie begon zeide hij: „Ik lees vandaag het vonnis voor, omdat ik in de Meidagen van 1940 uw commandant ben geweest. De mannen van mijr. legercorps hebben in die dagen dapper gevochten en hebben zich goede Nederlanders be toond. Dat ik nu het vonnis moet voorlezen va een mijner manschap pen, betreur ik". In de sententie overwoog het Hof o.a., dat er geen gronden aanwezig zijn om de verdachte uit de openbare rechten te ontzetten. Het vonnis luid de: 7 jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest doorge bracht. De verdachte heeft 2 dagen de tijd om van'dit vonnis in cassatie te gaan. BIJZONDER GERECHTSHOF D. v. Wijk uit Pijnacker was ge durende de bezetting groepscomman dant van de Nederlandse Landwacht geweest. Hij had zowel zijn woon plaats als Berkel, Rodenrijs, Zoeter- meer en de provincie Overijssel on veilig gemaakt met zijn land wachters - praktijken. Hij was de eerste Land- wachter, die na de ootfog berecht werd, en hoorde reeds twee maal de doodstraf tegen zich eisen. Uit een onderzoek naar 's mans geestvermo gens was komen vast te staan, dat hij verminderd toerekeningsvatbaar was. De eis voor het Bijzonder Hof luid de enige weken geleden 15 jaar met aftrek. Het Hof veroordeelde hem he den tot 8 jaar met aftrek. Honderd jaar geleden sprak men al over grote krachten en stralingen (Van een bijzondere correspondent). Met de wensen der mensheid staat het er wonderlijk voor. De twintig ste eeuw is het tijdperk van hun ver vulling. Maar deze vervulling der dikwijls duizenden jaren oude wen sen heeft zich wel in ieder afzonder lijk geval langs geheel andere wegen voltrokken, dan men zich voorstelde. Wie had er honderd jaar geleden ooit gedacht, dat de „vliegende mens" zich eerst zou kunnen verwerkelijken, na dat men een door ontploffingen ge dreven machine had uitgevonden; en dat deze eerst kon werken, toen men oen tot dusver onbekende, lichtont- brandbare vloeistof had ontdekt, die uit het binnenste der aarde afkom stig was? De zelf-bewegende wagen heet he den auto, de onsterfelijke stem heet gramofoon. en de toverlantaarn werd tot bioscoop. Evenzo staat het ervoor met waar schijnlijk de grootste ontdekking der techniek: de splitsing der atomen. De wens, minderwaardig metaal te veranderen in hoogwaardig, met na me in goud, leidde uiteindelijk tot de ontdekking der atoomenergie van 1948. Eeuwenlang hadden zwende laars en bedriegers, dwazen en fan tasten zich hiermede bezig gehouden. Honderd jaar geleden was het zo ver, dat men meende, in het tijdperk der exacte wetenschap deze droom defi nitief te moeten opgeven. Men was nu wel overtuigd, de kunst van het goudmaken nimmer te zullen ontdek ken: er bestaat geen „Steen der Wij zen", geen „Groot-elixer", of, weten schappelijk uitgedrukt: geen trans mutatie der atomen. Keely, atoom-pacifist. Alleen de dwazen en de profeten hadden de hoep nog niet opgegeven. Tot hen behoorde ook, de timmerman John Worell Keely, die in 1837 in Amerika werd geboren, uitvinder van de geheimzinnige „trillin?smachine". In de jaren van 1870 tot 1890 werden de wetenschappelijken in Amerika en in Europa steeds weer opgeschrikt door verslagen over déze raadselach tige machine, die, zoals vagelijk werd omschreven, berustte op „intermole- culaire trillingen in de aether". Niet slechts in kringen van techni ci en academici, maar eigenlijk veel meer in de vergaderingen van mvstici werd over Keely en ziin geweldige uitvinding gesproken. Zijn grootste propagandiste was de Russische theo- sofe Madame Blavat.sky, die overal vergaderingen bijeenriep, en daar verhaalde van de wonderlijke uitvin ding van John Worell Keely en de geheimzinnige stralingen, die van zijn machine uitgingen. Zij vertelde geestdriftig aan de ademloos luisterende toehoorders, dat de stralingsmacbine van Keely een nieuwë tijd inluidde: „De oorlog zal van deze wereld verdwijnen", riep ze uit onder daverende bijvalsbetuigin- In het Stedelijk Museum te Am sterdam zal van 12 Novefnber tot 13 December een tentoonstelling „Ne derlands nieuwe kerken" worden ge houden. De politie te Doetinchem is reeds enkele weken bezig met het onder zoek naar een complot, dat zich o.m. bezig houdt met het verrichten van clandestiene slachtingen. Reeds zijn meer dan dertig personen aangehou den. Men verwacht, dat er nog meer arrestaties zullen volgen. Het onder zoek is nog steeds gaande. Twee gewezen agenten van po litie te Amsterdam de 47-jarige J. v. d. Berg en de 38-jarige B. Capelle zijn tot levenslang veroordeeld. Eveneens is tot levenslang veroordeeld B. Kerk dijk te Arnhem. De 14-jarige scholier J. R. uit Heerle is door een auto overreden en gedood. De 60-jarige Alkmaarder A. K. is op een onbewaakte overweg te Heerswaard door een trein aangere den en gedood. Te Arnhem bouwen de Spoor wegen bij Velserpoort een tweede station. gen harer aanhangers, „want als Kee ly zijn machine voltooid heeft, dan kan hij daarmee in een seconde een geheel leger tot atomen vernietigen!" Wie denkt er bij deze woorden niet aan de atoombommen van heden, waarvan we weten, dat ze een derge lijke kracht hebben, maar waarvan wij tenslotte toch hopen, dat ze de oorlog onmogelijk maken. Keely stierf in 1898, zonder zijn ge heim (was het wel een geheim?) te hebben prijsgegeven. Lytton, de fantast. De Engelse schrijver Bulwer Lytton behoorde niet alleen tot dc grootste snobs en dandies van zijn tijd, maar hij werd ook vaak voor fantast uit gekreten. Doch v/at moet men zeg gen, wanneer men heden zijn verge ten boek „Het komende Ras", een toekomstroman, opslaat en daarin leest van een volk, waaraan het ge lukt is, wonderlijke stralen, de „Vril- kracht" te ontdekken? Daarin heet het' „Ja, de oorlog hield op tussen ontdekkers der Vril- kracht. Een staf, geladen met deze kracht, en gericht door eer> tienjari ge jongen kon de sterkste vesting in een seconde tijds vernietigen. Over macht in aantal en in ipilitaire ge oefendheid hadden alle waarde ver loren. Wanneer twee legers, die met Vril-kracht uitgerust waren, elkaar zouden ontmoeten, dan had dit de volledige ondergang van beide legers ten gevolge. De oorlog was ad absur- dum gevoerd, en daarom bestond er tussen de volkeren geen geweld meer. Het geweld had zichzelf gedood!" Tegenwoordig kent men van Bul wer Lytton nog slechts enkele van ziin romans, waaronder. „De laatste dagen van Pompei"". Het boek: „Het komende Ras", waarin de Vril-stra- len voorspeld worden, leest niemand meer. Het staat nog, stoffig en wel, in enkele bibliotheken. Men moest het eens te voorschijn halen en le zen. Crookes, de ziener. Een der eerste geleerden, die de atoomsplitsing toch voor mogelijk hield, was de Engelse natuurkundige Sir William Crookes. Doch hij ver legde de verandering der atomen naar ardere, ver verwijderde werelden, naar de hoogovens der zonnen, en der vaste sterren. Swedenborg, de mysticus. 150 jaar voor Crookes echter leef de in Stockholm Emanuel Sweden borg. Als men tegenwoordig die naam hoort, dan herinnert men zich hoog stens, dat hij een dweper, of zelfs een soort heksenmeester geweest is. Maar zeer weinigen zullen weten, dat Swedenborg naast zijn mystieke eu visionnaire boeken ook zuiver we tenschappelijke geschriften publi ceerde, waaronder de „Principia re- rum naturalia". Daarin ontwikkelt hij een bijna modern aandoende atoom theorie, en schreef o.a.: „De natuur is? zichzelf zo gelijk, dat ze in haar grootste principe niet anders opge bouwd kan zijn dan in haar kleinste. Zoals ze het heelal in zijn totaliteit om één middelpunt laat wentelen, zo doet ze het zelfde in het kleinste vo lume. De kleinste delen bevatten dan ook substanties, die een dergelijke werkingskracht en een dergelijke kringbeweging vertonen als de krach tigste zon!" Zonder het te weten bewandelde dus de moderne ontdekkers van het radium en daarmee van de atoom kracht de voetsporen van Sweden borg. Het atoom, tto dusverre de on deelbare oorsprong van alle materie, is nu de nieuwe wereld van het mi crokosmos, de wereld der electronen en der neutronen, waarvan er vele millioenen in een atoom gaan. Duval, de onderzoeker. „Mijn machine zal 100.000 mensen doden. Ze zal olifanten wegvagen, alsof het ratten zijn", aldus riep de Franse „krachtonderzoeker" (zoals hij zichzelf noemde) Duvel d'Epré- mesnil uit, toen hij in de zaal der Société de l'Harmonie in 1854 zijn machine aan genodigden demonstreer de. Toen stond er een verschrikke lijke opwinding onder de vergader den, en nooit is vastgesteld of het angst was of hypnose, of dat het de uitwerking der machine was. en het avontuur niet Kobus Kluitbeen verteld door Huibert ct 14. ..TLÏelp!" riep de waard weer. „Alweer een indringer!" en toen zag hij dat het Frederik was. „Verdraaid!" schreeuw- hij met hese stem „Hoe ben je ontsnapt! Ik zal je mores leren!" en hij wil de Frederik opnieuw vast pakken om hem in de kel der te gooien. Maar nu vond Frederik het genoeg. „Het helpt U niets", zei hij tegen de waard, ..Al gooit U me twintig maal in de kelder; ik kom toch steeds weer terug. Ik kan toveren." Ogenblikkelijk kalmeerde' de waard. ,0", zei hij beleefd, „neemt U mij niet kwalijk; ik wist niet dat U toveren kon., tove.... to...." Opeens werd hij weer rood. „Wat zeg je?" vulde hij. „Toveren? Denk je een oude man voor de gek te kun nen houden. Tdvenaars bestaan niet." Nu kreeg Frederik een kleur. „U hebt gelijk", fluisterde hij. ,,Ik heb gejokt. Ik kan niet toveren. Maar ik heb een wensring gekregen en die doet alles wat je wilt." De waard knikte tevreden. „Dat klinkt aanzienlijk geloofwaardiger", zei hij. „Ik ben een uitgekookte waard. Je kunt mij niet zó maar voor de gek houden; tovenaars ko men alleen maar in sprookjesboe ken voor. Dus je heb een wensring? Laat maar eens zien, jongeman." PRIJS BACON-VARKENS BLUFT VOLGEND JAAR GEHANDHAAFD De richtprijs van f 2.05 per kg voor varkens met een geslacht ge wicht van 51 tot en met 90 kg, blijft ook voor 1949 gehandhaafd. Hiermede beoogt de regering een zo groot mogelijke uitbreiding van het varkensmesten te bereiken, ten ein de een blijvende verbetering in de vleesvoorziening te verkrijgen. Ook ontstaat op deze wijze een ruim af zet gebied voor de overvloedige aardappeloogst. aldus „Parool" PLAN-WESSELING. Pater Wesseling te Noord wij ker- hout heeft, zoals ook in ons blad me degedeeld, een plan ontworpen om jonge mensen aan een woning te hel pen. Wij hebben er van geschreven, dat wij met grote belangstelling nadere mededelingen, concretisering van dat plan afwachten. Vanavond om half acht zullen via de radio nadere me dedelingen gegeven worden. Pater Wesseling ontvangt nu reeds 250 brieven per bestelling! 2e SOLISTENCONCERT K. EN O. Jonge Nederlandse kunstenaars spelen voor U. Twee heel begaafde instrumenta listen: de violist Kees Koper en de pianiste Marjo Sal, concerteerden gisterenavond in de matig bezette bovenzaal van de Lakenhal. Het pro gramma wijst er op, dat zij verschil lende muziek en stijlen wilden spe len om over de oudere componisten de eigenlijke sonate te leren kennen. Van beide concertanten mag gezegd worden, dat zij fijn besnaard muziek gevoelig zijn. Het eerst werd „Sona te E gr. t." van Handel uitgevoerd. De violist was hier nog niet heel en al ingespeeld. De nobele warme toon, de cantine viel onmiddellijk iop maar in de snelle passages boette de toon aanvankelijk wat in aan gaaf heid en schoon. De pianiste had hier niet zoveel te doen, maar haar spel was voortdurend beschaafd en zeer bescheiden. De „Sonate g. kl. t." van Bach voor vioolsolo imponeerde door de wedeergave, die Koper stijl zuiver hield, voornaam muzikaal, de fuga uitmuntend door reproductief be sef. Hierna solieerde de pianiste. Wat de violist in Handel overkwam, gebeurde haar in „Variaties op. 34 F. gr. t." van Beethoven. Zij was nog niet op dreef en had in een enkele solo ook weinig gelegenheid volop er in te komen. Niettegenstaande zij zich dan niet ten volle uitspeelde, weten wij de charme van haar spel, de haast Mozartse fonkeling in deze Beethovenreproductie toch te appre- cieeren. Na de pauze de hoogst inte- lessante Sonate van Willem Pijper, die met veel succes het domein van de polytonaliteit heeft betreden en wiens muziek dus een heel andere taal spreekt en intellectueel genot verschaft. Men heeft in het fijne ly rische spel opgemerkt hoe dit genre door hen beheerst wordt, maar ook hoe zij de brede streek en grootser contouren in opvatting niet mist. Zij hebben hun palet met sprekende kleuren verrijkt. Beider aanleg, tech niek en opvatting wijzen ook in de richting van de nieuwe muziek die hun best ligt. Als afsluiting „Sonate G. kl. t." van Debussy. Dit was een fijn musiceren als een verering van de meester, die vergeten leefde on der de mensen en deze gewezen heeft op en naar mysterieus schoon. Een boeiende interpretatie in voortreffe lijk samenspel. Beide „débutanten te dezer stede" oogstten veel bijval en toejuichingen en ontvingen boven dien florissante bloemstukken. J. Kortmann. SCHOUWBURGAVOND „PROFESSOREN WIJK". In de goed bezette Schouwburg werd gisteravond voor de leden van de B.V. „De Professoren wijk" een op voering gegeven van het door Felix Philippi geschreven toneelspel „Een lijdensweg". De medewerkenden, die zich voor deze avond hadden verenigd onder leiding van de heer F. H. M. Kok, za gen zich voor een zware opgave ge steld, waarvan vooral mevr. C. Klaa- sen als mevr. Wiedema, die, om haar kind uit de gevangenis te redden, een onschuldige liet veroordelen, het leeuwenaandeel te verwerken kreeg. Met haar fijn doorleefd spel heeft zij echter dit stuk op een hoog niveau weten te plaatsen, waarbij zij 'n goe de tegenspeler vond in de heer Frede rik van Tuyl H. M. Kok), de on- schuldigde veroordeelde boekhouder. Geheel in de toon en goed volgehou den was ook haar zoon Henri (W. J. v. d. Horst), bij wien het recht voor alles ging en waardoor hij wel eens in botsing kwam met de opvattingen van zijn moeder, die evenwel ook la ter, mede op aandrang van haar broer (J. P. W. Oomens), in ziet ver keerd te hebben gehandeld en dan terwille van haar zoon Wim (L. W. M. Gaykema), die in feite van alles de schuld is, de zware gang van ver nedering wil gaan, waardoor het on schuldig veroordeelde boekhoudertje wordt gerehabiliteerd. Thea van Tuyl (mej. B. Klaasen), die als verloofde van Henri, een zwa re strijd heeft te voeren tussen de voor haar verloofde opgevatte liefde en het onrecht haar vader aangedaan, hadden wij gaarne wat overtuigender in haar spel gezien. Het bleef nu al les wat vlak, waardoor aan haar spel niet die inhoud werd gegeven, welke daarvan verwacht mag worden De overige medespelenden maakten een enkel foutje daargelaten wat er van hun ondergeschikte rol te ma ken was. Voorzitter F. D. Beversluis, sprak aan het begin van de avond een kort woord van welkom en heeft aan het einde van het spel, waarvan het twee de bedrijf de climax vormde, de da mes met bloemen gehuldigd. WEERSVERWACHTING ZACHTER. Half tot zwaa4 bewolkt met later in het Noorden van het land plaatselijk enige regen of mot regen. Geleidelijk aanwakkeren de Westelijke wind. Belangrijk zachter, vooral in de nacht. INTERESSANTE AVOND VAN DE J.K.V.P. Onderwijsvernieuwing en jcugd- politick. Onder presidium van de nieuwe voorzitter, de heer Hans Bokern, vergaderde gisteravond in hotel „Central" dc Lcidse afdeling van dc Jongeren Organisatie in de K.V.P., waarbij wethouder S. Menken zich onder het kleine gezelschap bevond. Na enkele zakelijke besprekingen, betreffende het Jeugdparlement, werden twee onderwerpen aange sneden, onderwijsvernieuwing en actieve jeugdpolitiek, die beide tij dens het debat hoe kan het an ders ineen vloeiden. Tijdens het debat, waaraan alle aanwezigen deelnamen, werd ge sproken over aard, doel en succes van de huidige Jeugdbeweging, het eenzijdig gerichte onderwijs n.l. alleen het bijbrengen van parate kennis de mogelijkheid tot ver plichte jeugdorganisatie, de taak van de ouders bij de opvoeding en de aard van dc taak, die de staat heeft bij het onderwijs en de vor ming van de jeugd buiten school verband. Tenslotte werd, ter doorzending aan het Kringbestuur, de volgende conclusie naar voren gebracht: Het onderwijs moet uitgebreid worden tot de hele vorming van de jeugd, d.w.z. niet alleen bet bijbrengen van parate kennis, doch evenzeer zo niet op de eerste plaats de vor ming van het karakter. Een samen smelting dus der taken van de hui dige scholen en jeugdbeweging. De staat heeft niet alleen de plicht zorg te dragen, dat de jeugd een hoe veelheid kennis kan worden bijge bracht, maar evenzeer de verplich ting om te zorgen, dat persoonlijk heden kunnen worden gevorrr/d, hóewei dit niet mag leiden tot het vormen van een „Staatsjeugd". Na de lagere school moet deze vorming voortgezet worden aangepast aan het milieu zowel in de werk plaats, als het nijverheidsonderwijs, het middelbaar onderwijs en ten slotte de hogere studies. (Op dit be langrijke onderwerp hopen we na der terug te komen. Red.). WONING STADSTIMMERWERF Burgemeester en Wethouders heb ben bij onderhandse aanbesteding het verbouwen en restaureren van de woning aan de Stadstimmerwerf op gedragen aan de aannemer K. Burgy alhier, voor de somma van f 25946 K.A.J. Dek. Parochie Nog even een herinnering aan onze bijeenkomst op Woensdag 10 November. Op deze avond zullen we een filmavond heb ben, verzorgd door de Stedelijke Lichtfabrieken. Enkele zeer bijzon dere en tevens leerzame films staan on het programma. Nieuwe leden zijn zeer welkom, mits ze nog dit jaar 17 jaar zullen worden. Denkt er om, we beginnen deze keer be slist precies 8 uur. Clubavond der L.A.F.V. Al is het jaargetij der bloemen reeds weer achter ons, toch gaf de Leidse Ama teur Fotografen Vereniging een zeer leerzame avond over bloemenfoto grafie. De heer Gomcelman gaf een duidelijk overzicht van deze moei lijke maar mooie tak der fotografie. Hij liet door 't tonen van zijn eigen foto's zien, hoe de bloem het „doet" in het stilleven; daarna als bloem al leen en tenslotte het detail van de bloem. Na nog verschillende tios ge geven te hebben voor 't gebruik van achtergrondbelichting, rangschikking en soort bloemen, werd na de pauze overgegaan tot de practijk. Een vijf tiental enthousiaste leden namen, on der leiding van de heer G., diverse opnamen, waarna men zeer tevreden met het resultaat naar huis ging. Het bestuur heeft voor de beste opname een prijs van fotomateriaal toegezegd. -viv l(r VOOR HET GEALLIEERDE DAG VAN HET OORLOGSGRAF De herdenking der doden van 2 wereldoorlogen za1 dit jaar op Za terdag 13 November geschieden. Het Nederlands Oorlogsgravencomité heeft ter gelegenheid van Poppyday een affiche uitgegeven, waarin de oude belofte van de 1ste wereld oorlog wordt uitgebeeld: „Als in Vlaanderen de klaprozen bloeien, zullen wtf hen gedenken".

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3