„Laat ons het erfdeel van St. Willibrord handhaven'' Jji Heiden en Vwc&choten ivaxdt het aemawcdiyd MAANDAG 8 NOVEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Leidse K. A. B. vierde haar patroonsfeest RUIM TWAALF EEUWEN zijn vervlogen, sedert de grote apostel St. Willibrord zijn moede hoofd voor goed ter ruste legde in het klooster te Echternach. In die lange reeks van eeuwen is het zaad, dat hij zaaide in het land van Friezen en Saksen, uitgegroeid tot een machtige plant, die onverwoestbaar scheen. Helaas, ook het werk van St. Willibrord ontkwam niet aan de scheuring, die de Christelijke beschaving van West Europa in tweeën reet. Dat is thans vier eeuwen geleden De wonde is niet geheeld; zij is slechts opgedroogd. En nu knaagt weer een sluipende ziekte aan deze plant. Niet zozeer een scheuring, maar een afsterven. Zo ziet na 12 eeuwen het resultaat er uit van deze grote missionaris. Is er dan reden, vraagt men zich af, de sterfdag van deze heilige bij zonder te herdenken? Is het nodig, dat de Katholieke Arbeiders Bewe ging, die in het bisdom Haarlem onze nationale patroon tot beschermheilige heeft, een bijzondere dag maakt van de 7e November? Ja- Want veel van St. Willibrords werk staat nog over eind en speciaal de katholieke arbei ders hebben tot taak dit erfdeel van hun patroon te handhaven, rotsvast door de branding van deze tijd! Daar om was er feest gisteren in he'; bis dom Haarlem en daarom werd gis termorgen in alle Leidse parochie kerken een H._ Mis opgedragen, tot Intentie var de K.A.B., afd. Leiden, die 's avonds haar leden verzamelde in het St. Antonius Clubhuis, om het patroonsfeest te vieren. Dr. A. A. Olierook feestredenaar De hoofdschotel van het gevarieer de programma, was de rede van de oud-bondsadviseur, thans directeur van de K.A.B. Ontwikkelings-Centra- le, dr. A. A. Olierook die zijn door het slechte weer? helaas niet al te grote gehoor een uur met intense spanning geboeid heeft in een fijn gestyleerde rede, over het werk van St. Willibrord, het resultaat en de opdracht voor alle K.A.B.-leden, die hierin vervat ligt. Spr. ving aan met te wijzen op de weldaad van onze verlossing, welke blijde boodschap ons door St. Willi brord werd gebracht als door een veldheer, tal was zijn geest er niet een van roem, grootheidswaanzin, machtswellust, mammonnisme of ty- rannisme, maar de geest van de over tuiging geloofsdrager te zijn van de waarheid. Hij bouwde, reisde, preek te en doopte als een nieuwe Joannes de Doper, de heraut van Christus. Het geheim van zijn succes was zijn lichtend voorbeeld en zijn zachtmoe digheid, gecombineerd met onver schrokkenheid welke slechts zelden samengaan, doch bij hem ineenvloei den tot een heerlijke harmonie. Hij vreesde de groten der aarde niet en verbrijzelde de afgodsbeelden. Heel ons land was gekerstend; al len waren één in geloof en doopsel. Maar langzaam kwam er scheuring. Eerst wankelde het geloof in de Kerk. Thans wankelt ook het geloof in Christus, vooral in de grote steden. Maar Goddank, er is weer een ople ving; er klinkt weer een reveille en er zijn nog vele dappere vrouwen, die als moeders in het gezin de opvoe ding van hun kinderen richten tot de vorming van waarachtige Christenen. Des ondanks staan we aan de af grond, de kloof tussen geloof en on geloof, of tussen het geloof in de on eindigheid en het geloof in de mate rie, al zoeken ook de aanhangers; van het laatste steeds een cultus, als we zien naar het mausoleum van Lenin in Moskou! Ook in het Westen heb ben wij een dictator: het kapitalis me, dat niet dood is en tegenover het Christendom staat als water tegen vuur. De oorzaak? Hoogmoed. Men wil niet knielen voor de God-mens maar wel voor de mens-god, die z'n eigen wetten bepaalt. Ons rest nog één middel: het ge bed. Gebed heeft kracht en dringt, als lichtstralen door de nacht, door tot het ongeloof. We zullen het win nen, doch alleen in een geest van saamhorigheid, zoals St. Willibrord die bracht, en in harmonie, waarbij niemand mag ontbreken. Wij moeten het licht van Christus uitdragen over heel de wereld. Wij moeten aposte len zijn door ons gebed, ons voor beeld en onze woorden (De Credo Pugno-clubs). Met het brandend vuur van St. Willibrord in ons ten strijde tegen het moderne heidendom! Laat ons vertrouwen hebben; alles draait, de wereld vergaat, maar het kruis staat. Koninkrijken zijn van de aar de weggevaagd, maar het rijk van Christus heeft alle gevaren steeds ge trotseerd en blijft! Culturele omlijsting. Aan de culturele omlijsting van deze rede werkten mede het K.A.B.- Symphonie-orkest, o.l.v. Jan Gor dijn, dat een goede vertolking gaf 25 JAAR N.R.K. Op Zondag 14 November herdenkt de Ned. Kath. Reisver., gevestigd te Amsterdam haar 25-jarig bestaan. Deze dag zal niet onopgemerkt voor bij mogen gaan, gezien de belangrij ke plaats, die deze vereniging in neemt in het hedendaagse leven. Het bestuur van de afd. Leiden heeft dan ook gemeend voor die le den, die deze dag wensen mede te maken, de gelegenheid open te stel len, om gezamenlijk naar Amster dam te gaan: dit zal de feeststem ming ten goede komen. Bij voldoen de deelname wordt gereisd per tou- van de symphonie „In a Persian Market", en een kleinkoor van he ren kerkzangers, onder dezelfde lei ding, dat een hoogtepunt bereikte met enkele Gregoriaanse liederen, waarvan wij noemen het „O bone Jesu" van de onsterfelijke Palestrina, en het „Jesu dulcis memoria" van Köthe, wat hun beter lag dan profane muziek, waaronder een vrije bewerking voor 4-stemmig mannen koor van het K.A.B.-strijdlied. Bijzondere aandacht verdiende de declamatrice mej. Keesen uit Rot terdam, die in haar eerste oct~eden enkele verzen zegde, n.l. „De huis moeder" van Jef Last en De stad" van To. Höuscher, benevens een frag ment uit het leven van Jeanne d'Arc, door Godfried Bomans. Mej. Keesen heeft een expressieve mimiek, onderstreept met een zeer sober ge baar en de eenvoud, die het grond beginsel van de ware zeggingskracht. Beter nog liggen haar de vertellin gen, waarmede zij na de pauze op trad en waarvan wij het in 't Vlaams vertelde scheppingsverhaal met de uitdrijving uit het paradijs de best geslaagde vonden. Geestig was ook haar voordracht van de reeds over bekende .Anita DoK'be'rr>ans", even eens van Godfried Bomans. De voorzitter, de hee~ J. A. M. v. Ooyen, had reden te over om be dankjes uit te delen, na afloop van het programma, wat hij dan ook royaal deed en waarmede deze keu rige avond besloten werd. EEN PAKHUIS -MONUMENT. Ged. Staten stellen voor 10 subsidie te verlenen voor de restauratie van het pakhuis aan de Herengracht no. 82 hier ter stede, waarvan de kosten op 5.527 geraamd worden. DL pak huis, thans eigendom van de vereni ging ..Hendrick de Keyser". bezit een uit 1660 daterende trapgevel van bak en bergsteen. LOU BANDY 30 JAAR OP TONEEL. Jubileum-voorstelling in de Stadsgehoorzaal. De bekende liedjeszanger Lou Bandy maakte z'n entrée in de ca baretwereld op de planken van de Circus-schouwburg te Rotterdam. Twee dagen later stond hij in de bios coop van Hartman, aan de Stations weg in Leiden, waar thans het Luxor- theater is, en hij zong daar „Als je trouwen gaat, dan moet je huilen". De volgende dag zong half Leiden het en de naam van Lou Bandy was gemaakt. Dit gebeurde in 1915; trek daar 3 jaar non-actviteit in de oorlog van af, dan komt men tot de conclu sie dat hij dit jaar zijn dertigjarige toneel-jubileum viert. Dit doet hij in het variété RinketFaveur, dat de jubilaris Zaterdagavonr in Leiden bracht. Het is nog steeds dezelfde Lou, hoewel een beetje meer rimpels, wat minder haar en een stem die vertelt, Hat hij Abraham al lang gezien heeft. Maar ondanks allps, hij blijft Lou Bandy, de man die liedjes brengt, ge schreven naar de klein^ voorvallen van het dagelijks leven, de man die met een lach en een traan het pu bliek voor zich wint, juist omdat zijn liedjes zo vaak een spiegel zijn, waar in de mens zichzelf terugziet. En Leiden was Lou Bandy niet vergeten, getuige de eivolle Stads- zaal, die hem aan het einde een gran diose ovatie bracht, toen hij op ver zoek had gezongen. In tien minuten gleed zijn dertig jaren liedjes zin gen aan ons voorbij: Zoek de zon op, Vraag niet m'n jongen, Het halve centje, Schep vreugde in 't leven, Wie heeft de suiker in de erwtensoep ge daan. Rats, kuch en bonen, ,en na tuurlijkLouise! Zijn optreden werd omlijst door de wereldkampioen-goochelaar Ni- berco. die weer vele vraagtekens ach terliet, Ri!e Bros, de Amerikaanse Humsti Bumsti, een uitstekend acro baten-nummer, en Antoine Faveur, met z'n wonderaccordeon. Hij speelt op z'n accordeon, die electrisch verbonden is met een orgel, wat een schitterend geluidscombinatie geeft, tenminste wanneer hii breed gedra gen muziek speelt. „The holy City" klonk voortreffelijk en zelfs het Non nenkoor uit „Cassanova" kon deze keer genade vinden in ons oor. Maar als hij „Circus-Renz" speelt, gaat veel van het effect verloren; een orgel eist stemmige muziek. De muzikale omlijsting was in goe de handen bij Joop de Leur. Jammer dat dit eerste klas-pro gramma ontsierd werd door het op treden van de Belgische muzikale clowns Sax en Phon, die waarschijn lijk meenden dat wij in Nederland nog behoefte hebben aan uit België «eimhorteerde cabaret-beschaving, en het Rio Trio, dat vrouwelijke grat;e alleen op een prof-ordinaire manier kan vertonen. Het zou de „eer" van het Nederlands cabaret te na geko men zijn, als er zoiets niet bij was. ringcar, welke om 8.30 uur vertrektf voor die deelnemers, die de hele feestdag willen bijwonen: Voor re- nr^T-RlRi-Tirirnivr- r ceptie en avondfeest vertrekt er een DIaTRIBUTIEKRING LEIDEN, bus om 16 uur. Het bestuur ver- Dinsdag 9 November uitreiking van trouwt er op, dat vele leden van haar bonkaarten 901 voor de bewoners afdeling aan deze unieke dag zullen deelnemen. Tot slot van het feest een groot N.K.R.-bal. Voor nadere bij zonderheden verwijzen wij naar het reisblad alsmede de annonce van he denavond. van de Mors. Dinsdag 9 November en Woensdag 10 November vindt te Leiderdorp uitreiking plaats van bonkaarten 901. Men raadplege het datum- kaartje. WARD-CURSUS Eindelijk zal de reeds lang aange kondigde Ward-cursus in Leiden be ginnen. De voorbereidende Verfris- sings-cursus", welke in Mei-Juni hier gegeven is, is een succes geworden: groot aantal deelnemers, keurige lei ding en groot enthousiasme om d« vroeger verworven kennis weer pro ductief te gaan maken. Nu gaat het om de vorming van nieuwe leerkrachten. De cursus I en II der methoden zal aan één geheel in 40 lessen worden behandeld. Fjaats: Le:den St. Ba-baraschoo! Levendaal 54. Dag: 's Maandags, te beginnen 15 November a.s. Uur: van 7 tot 9 uur. Kosten: voor deze hele cursus ƒ40. In het October-nummer van „Het Schoolbestuur" en in het October- nummer van het „St. Gregoriusblad" kunt u lezen over het grote nut van de „muzikale opvoeding" der jeugd. En wilt gij een gezag-hebbend oor deel horen, lees dan de uitspraak van dr. Shields, hoofd van het Departe ment van Opvoeding aan de Kath. Universiteit van Washington, met wien mevr. Ward zo innig heeft sa mengewerkt. Hij zegt: „Muziek is een essentieel on- onderdeel van elk waarachtig opvoedingssysteem. Na 't g< dienstonderwijs is de voornaam ste taak van de lagere school het geven van een ware muzikale en aesthetische vorming. De echte grondslagen, waarop een karak ter gebouwd kan worden, moeten niet gezocht worden in een ont wikkeling van het intellect, maar in de vorming van het gevoel en van de wil, die door het ver stand in staat gesteld worden de juiste verhoudingen te zien. Al leen door middel van de kunst en de muziek kan men tot de fan tasie en het gevoel doordringen en kan men ze werkelijk ontwik kelen." Moge deze cursus slagen door uw krachtdadige medewerking! Th. Beukers, Pastoor. INTERKERKELIJKE GEZINSZORG Opening van het internaat Rapenburg 59 De Stichting „Interkerkelijke Ge zinszorg", die door een toeneming en uitbreiding van haar werkzaamhe den uit het pand aan de Boerhave- laan was gegroeid, vond in de voor malige woning van prof. dr. J. Mul der aan het Rapenburg 59 een ge schikt onderkomen. Nadat het interieur van dit pand aan een grondige restauratie was on derworpen, vond Zaterdagmiddag in tegenwoordigheid van tal van kerkelijke en sociale instanties de officiële ingebruikneming plaats. Na mens het gemeentebestuur was, bij verhindering van de wethouder van Sociale Zaken, de heer S. Menken, de wethouder van financiën, de heer D. v. d. Kwaak aanwezig, terwijl na mens het departement van. Sociale Zaken, mej. D. Sibinga en de heer M. Nolet aanwezig waren. De voorzitter van het stichtingsbe stuur de heer G. Crèvecoeur, gaf in zijn openingswoord een uiteenzetting van de groei van het werk, waaraan een uitbreiding van het aantal ge zinsverzorgsters gepaard ging. De directrice van het bureau, mej. E. C. v. d. Meulen, wees op de gro te toewijding, waarmede de gezin verzorgsters haar opofferende taak verrichten en waarbij zij zich tot ideaa1 gesteld hebben om zo volledig mogelijk te helpen in iedere nood ont staan door de tijdelijke afwezigheid van de huisvrouw. Namens de Vereniging van R.K. Gezinverzorgsters heeft vervolgens rector Sondaal de gelukwensen overgebracht, waarbij hij er o.rh. op wees, dat het in feite een gelukkige omstandigheid is, dat het werk van de gezinsverzorgsters niet kan wor den beschouwd als „loon naar pres tatie". De opofferende liefde en het „bewogen hart" der gezinsverzorg sters tonen ons, dat er in deze maat schappij nog iets anders bestaat dan geld. In dit verband herinnerde spreker aan het voorbeeld van Je zus en Maria, Die niet zijn gekomen on? te heersen, maar om te dienen. Spr. hoopte, dat de meisjes, die niet gezien moeten worden als een ver vanging van de dienstbode, door haar idealisme en offer geïnspi reerd mogen worden om haar werk met grote liefde voort te zetten. Nadat ook de heer Nolet als rijks consulent voor sociale bijstand de gelukwensen had aangeboden, zette wethouder Van der Kwaak uiteen, dat het gemeentebestuur met bij zondere belangstelling het prachtige werk van de Stichting volgt, welke zeker ook op de steun en de mede werking van de gemeente kan reke nen. Tenslotte heeft de leidster van het Haagse bureau van gezinsver zorgsters, mej. F. A. Eggink, nog de felicitaties aangeboden. Mannenkoor-V.T.L. Op het Za terdagavond j.l. voortgezette grote zangconcours te Overschie behaalde het mannenkoor V.T.L. (Ver. Touw- fabr. Leiderdorp o.l.v. Joh. v. d. Broek in de eerste afdeling een eer ste prijs met 340 punten. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Reinier, zn. van R, Ladan en J. M.Roozendaal; Johannes, zn. van R. Ladan en J. M. Roozendaal; Yvonne, dr. van H. J. Broeksema en A. I. Kelerren; Hermanus Abraham Cornelis, zn. van J. Maas en G. den Hollander; Cornelia Maria, dr. van J. A. Prins ei. M. Ie Febre; Jurianus Christiaan Stephanus Maria, zn. v; J. C. S. Vreeburg en C. T. Mollers. HAZERSWOUDE (Dorp) Raadhuis. De gemeente-bode zal binnenkort van een uniform worden voorzien. Bovendien is hij belast met het controleren van het bevolkingsregister. Geboren: Wilhelmina, d. van W. Nachtegaal en J. Brommers; Cor- neria Maria d. van P. Th. N. Vrie- sekoop en G. M. Vink. Ondertrouwd: Thoma de Mooij oud 25 jaar en W. van Harskamp, 23 jaar. HILLEGOM Vroege bloei. Door de Firma P. Nijssen uit Santpoort werden op de Hillegomse Beurs geëxposeerd de eerste bloeiende Narcissen nl. Bar- ri „VergerDe belangstelling voor deze eerstelingen was groot. Woningbouw. Aan de Firma De Groot en Kalkers, alhier, is opge dragen de bouw van 22 huizen aan de Vosselaan. Hoe dit mogelijk is zonder een openbare aanbesteding is voor ieder onbegrijpelijk. - Geboren: dochter van C. J. Pij persRotteveel; dochter van M. van der WeijdenZandvliet. Ondertrouwd: G. F. Neijzen en G. van Trigt; J. T. Klinkenberg en M. B. Du we!; P. J. de Groot en T. M. van der Vossen. Getrouwd: J. Aangeenbrug en C. Tibboel. Overleden: L. J. A. van Heerde, man 62 jaar. KATWIJK KatwijkP.T.T. Een heel goede en mooie wedstrijd. Beide ploegen hebben eerlijk gedeeld (22) hoewel tegen het einde de mogelijkheid voor een Katwijk-overwinning ^root was. Maar de verhouding is, gezien de ge hele wedstrijd, juist. LEIMUIDEN Gemeenteraad. De Raad zal Donderdag 11 Nov. des avonds half acht bijeenkomen. NOORD WIJK Personalia Mej. W. Noordermeer, klerk bij de Gem. Politie en de heer H. van Holst agent van politie, slaag den te Amersfoort voor het politiedi- ploma. NOORD WIJKERHOUT Kerkmeester, Op zijn verzoek is door de Bisschop eervol ontslag verleend aan P. Duivenvoorden, al hier, als Kerkmeester van de St. Jo zefparochie. In diens plaats is be noemd de heer H. Janssen, alhier. ROELOFARENDSVEEN Feestviering K. A. B. Gelijktij dig met de viering van het 60-jarig bestaan van de K. A. B. in het Bis dom Haarlem, werd het patroons feest van de plaatselijke afdeling der K. A. B. nl. St. Willibrord met veel luister herdacht. Voorafgegaan door een succesvol triduum, geleid door rector L. P. M. Vester, werd Zondag, het feest van St. Willibrord begon nen met een H. Mis voor levende en overleden leden van de K. A. B., waaronder algemene H. Communie. Na de H. Mis kwamen de leden in café „De Vier Heemskinderen" bij een voor een gemeenschappelijk ont bijt, waarna verder de dag met prijs kaarten, sjoelbakken en biljarten gezellig werd doorgebracht. Des avonds om half acht kwamen de le den met dame bijeen voor de feest avond. Nadat de voorz., de heer N. J. Rietbroek, in zijn openingswoord, zijn tevredenheid over de goede deel name aan deze viering had betuigd, en tot allen een woord van welkom had gericht, in 't bijzonder tot de besturen van de Middenstand en L. T. B.. daarbij dank brengend voor de prachtige geschonken bloemen mand, was het woord aan de beer H. Hoogenboom. Deze sprak namens de K. A. J. en spoorde de ouders aan cm hun jongens toch lid te laten wor den van de K. A. J., opdat deze vol ledig aan zijn doelstelling zal kun nen beantwoorden. De toneelclub van de K. A. B. trad hierna voor het voetlicht met ,,'n Pierrot treedt op....", spel in drie bedrijven van Rosita Peters. Dit stuk laat ons zien de mens in zijn slechte maar ook in zijn goede hoedanigheden. Door hun geïntrigeer komt het zelfs zo ver. dat een vader niet meer in de onschuld van zijn zoon gelooft, en hem toegang tot het huis ontzegt. Natuur lijk komt alles weer tot een goed einde maar hoe verklappen wij niet, daar hedenavond en ook Dinsdag avond een herhaling zal worden ge geven. Dank zij de kundige regie van de heer H. J. Hoogenboom, werd dit actievolle stuk, op de goede wij ze vertolkt, al moet gezegd, dat enkele damesrollen meer handeling vereièten en iets sterker gespeeld konden worden. Overigens niets dan lof, wat het applaus aan het eind der avond dan ook tenvolle onder schreef. Tussen de pauzes zorgen het orkest van de K. A. J. voor vrolijke muziek, en werd de tijd gekort met het gezamenlijk zingen van enkele leuke liederen. Terecht kon de g. a. de weleerw. heer A. J. Hartog, zijn waardering uiten aan hen, die deze feestviering tot een succes gemaakt hadden. Hij sprak voorts nog een opwekkend woordje, daarin de na druk er op leggende, dat wij nooit genoeg dankbaar kunnen zijn voor de oprichting van de Volksbond. Deze immers heeft de arbeiders een mens waardig bestaan verschaft. Dank baar moeten wij zijn voor deze op richters, en dankbaar voor alles wat tit stand is gekomen. Denemarken exposeert een nieuw soort speelgoed /"OBSERVEER EEN KIND, wanneer het speelt. Tien tegen één, dat het zich dan pas amuseert, wanneer het speelgoed hem gelegenheid geeft zijn fantasie te laten lintzaag en het lawaai spreken. Dus geen technisch volmaakte electrische trein, drongen vormen hadden. aangebracht is, worden de Onder het snerpen van een voorwerpen opnieuw glad de kinderlijke fantasie vandaag een paard ziet, morgen een locomotief en overmorgen een groentekar. Deze scheppende fantasie van het kind is een vorm van schoonheid; de vervaardiging van dit speelgoed dus niet louter techniek, maar een ware kunst. Het behoeft daar om geen verwondering te wekken, wanneer men op de beeldhouwwerk, dit soort kinderspeelgoed aantreft. Eenvoudig en onverwoestbaar die alleen maar een trein is, doch eenvoudige vormen, het proces gevolgd, dat, nu de mallen eenmaal klaar zijn, zeer snel verloopt. Het beukenhout wordt machi naal geschaafd, dan in sti'o- ken gezaagd, aan vier kan ten bewerkt, glad ge- Deense Kunststentoonstelling in het Gemeente-museum van Den Haag, tussen handgeweven tapijten en massief de degelijkheid van dit werk op en vol trots toonde de heer B. Stikvoort, die de leiding bij dit werk heeft, ons de gerede modellen. Hij vertelde hoe er maan den was gewerkt, om alle modellen tot bijna in het oneindige uit te proberen, met het doel deze goederen zo degelijk mogelijk en voor de laagste kostprijs te vervaardigen. In het schildersbedrijf L. J. van Aken te Voorscho ten stonden hoge stapels blokken, boerderijen, sol daten, wagens en poppetjes op de laatste bewerking te wachten. 0#k hier hoor den we het verhaal van het uitproberen tot en met, omdat een Amsterdamse Handelsmij., die hierbij betrokken is, de aller hoogste eisen stelt aan de afwerking, waarop werke lijk niets aangemerkt mag kunnen worden. Verschillende soorten lak zijn geprobeerd, totdat men eindelijk een bepaalde cel- luloselak vond, van bij zondere kwaliteit en hoog glanzend, waarmede een prachtig resultaat bereikt wordt. Nadat de grondlak geschuurd, waarna ten- een houtboor, hebben we slotte de bovenlaag er op De Deense zilversmid Kaj Boj essen heeft begrepen wat de fantasie van een kind verlangt en ging zich toeleggen op het vervaar digen van beukenhouten speelgoed van zeer eenvou dige vormen. Hij constru eerde autobussen, kinder wagens, spoortreinen, sol daatjes, scheepjes, kegels, enz., allemaal van eenvou dige constructie en uit- neembaar, zodat het kind bouwen, afbreken, veran deren, kortom zijn fantasie kan botvieren. Alles is even degelijk en zwaar, zodat het bijna niet kapot kan, terwijl er geen ijzer, zoals haakjes en schroef jes gebruikt wordt; het kind kan zich dus niet be zeren. Voor de kleinsten blijft het ongeschilderd, zodat bijten geen hinder lijke gevolgen heeft. V Tneldenswaard is ook de collectie letters en cij fers, die afzonderlijk kun nen staan en uitermate ge schikt zyn om kinderen de elementaire begrippen van woorden en getallen bij te brengen. Bovendien zijn er meubeltjes, die aan twee kanten als stoel en zelfs als tafel gebruikt kun nen worden. Een Nederlandse firma verwierf de licentie om dit spee'goed in Nederland te vervaardigen en gaf een Leidse meubelfabriek op dracht proeven hiermede te nemen, terwijl een fir ma in Voorschoten het schilderwerk op zich nam. Dit horende, hebben we een bezoek gebracht aan de fa. A. Kriek en Zn. in de Van der Werffstraat, die sedert Februari enige duizenden stuks speelgoed vervaardigd heeft en thans zover is dat de definitieve vormen gevonden zijn. Er zijn zelfs verschillende verbeteringen op de Deen se modellen aangebracht, vooral wat betreft de let ters en cijfers, die zeer ge- gespoten wordt. Rode wie len, blauwe soldaten, brui ne treinen, groene auto bussen, blauwe kegels met zilveren koppen, koningen met hermelijnen mantels, gouden kronen en rode broeken, blank gelakt» blokken en wagens, alles door elkaar en toch syste matisch in een bont kleu- rengewemel. En ondertus sen zoemde de electrische lakspuit en verspreide een scherpe geur in de werk plaats. Tenslotte een nauwkeurige controle, waarna de stuk ken in elkaar gezet wor den, om verzonden te wor den. De definitieve grote op dracht wordt nog verwacht, maar, gezien de kwaliteit, bestaat er een zeer grote kans dat deze afkomt Dan zal Nederland weer een fa cet toegevoegd hebben ann haar fonkelende veelzijdi g siersteen: de industrie. Het is natuurlijk de bedoe ling dat dit op de export markt gebracht wordt en Nedprland heeft er veel belang bü hierop 'n plaats te veroveren, voordat het Duitse Neurenberg weer op volle toeren draait. Of deze producten ook spoedig in Nederlandse winkels zul len komen, moeten we af wachten. Maar dat de va ders en moeders voor de prijskaartjes wel eens een bedenkelijk gezicht zullen trekken, lijkt ons nu al zeer waarschijnlijk! NATIONAAL HULDEBLIJK. Op velerlei wijze heeft het Neder landse volk uiting gegeven aan zijn dankbaarheid 'en waardering voor het 50-jarig wijs beleid van Koningin Wilhelmina, doch de schoonste vorm, waarin dit geschiedde was en is nog het bijeenbrengen van het Nationale Huldeblijk, het fonds, dat door Koningin Wilhelmina is be stemd voor de Kankerbestrijding. Aan het bijeenbrengen van dit fonds hebben iy, millioen Nederlanders medegewerkt door het kopen van het bekende jubileuminsigne en daar naast hebben duizenden landgenoten en vele in Nederland gevestigde on dernemingen en organisaties door extra bijdragen het fonds versterkt. De afrekeningen van de plaatselijke comités komen thans binnen bij het Uitvoerend Comité en vele van die afrekeningen zijn zeer verheugend. In 't bijzonder de grote steden en het Oostelijk deel van het land komen goed voor de dag. Er zijn gemeenten bij, welke welhaast een opbrengst van gemiddeld één gulden per inwo ner hebben bereikt. In andere ge meenten daarentegen is de opbrengst bepaald teleurstellend. Om de be strijding van de kanker in ons land met kracht ter hand te kunnen ne men is een groot, zeer groot bedrag nodig. De bereidheid om dit bedrag bijeen te brengen is bij het Neder landse volk in al zijn geledingen aanwezig. Dit is nog gebleken uit het onlangs door het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie ingestelde onderzoek, in welk onderzoek niet alleen tot uiting kwam, dat kanker de meest gevreesde ziekte is, maar ook dat 77 van de ondervraagden zich bereid verklaarden aan de be strijding van deze ziekte financiële steun te verlenen. Er is reeds be langrijk meer dan 1.000.000bij eengebracht, doch als inderdaad drie kwart gedeelte van de bevolking haar bereidheid alsnog in een daad omzet, kan dit bedrag aanzienlijk groter worden en kan de kankerbestrijding op forse wijze worden aangepakt. Het Uitvoerend Comité doet alsnog een beroep op de talrijke landgeno ten, die zich tot nu toe afzydig heb ben gehouden of zich hebben beperkt tot het kopen van een jubileumin signe, om alsnog een bijdrage te stor ten op de postrekening van het Co mité Nr. 26000, of op haar rekening bij de Ned. Handel Mij. te Amster dam, de Kasvereniging te Amster dam, of bij het Girokantoor der ge meente Amsterdam, C. 600. Ook post wissels worden gaarne ontvangen aan het Centraal Bureau van het Uitvoerend Comité, Herengracht 478 te Amsterdam. Jubileuminsignes zijn aan dit adres nog verkrijgbaar. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bedragen van f 500.en hoger in geblokkeerd geld kunnen worden overgemaakt, als daartegen geen fis cale bezwaren bestaan. Ook inschrij vingen in het Grootboek 1946 kunnen aan het Comité worden overgedra gen. RIJNSATERWOUDE Vergunning. B. en W. hebben aan de heer P. Spijker, vergunning verleend tot herbouw van zijn boerderij, die in 1947 door brand vernield werd. SASSENHEIM Personalia. Voor het propae- deutisch examen in de economische wetenschappen is aan de Kath. Econ. Hogeschool te Tilburg geslaagd de heer J. Kievits. Wedstrijd in bollenkennis. In de bollenschuur van Baartman en Ko ning werd door deze fa. en Gebr. van Zonneveld en Phillippo een wedstrijd gehouden in soortenkennis van tul penbollen. 14 Vakmensen namen er aan deel. Er waren 102 soorten. De lste prijs 25.werd gewonnen door T. van Leeuwen, die alle soorten goed had. Vervolgens 2e pr. 20 K. de Mooi, 3e pr. 10.J. Rozenbroek, 4e pr. 12.50 Fr. Homan. 5e pr. 10. N. v. d. Mey, 6e pr. 7.50 H. Knetsch, 7e pr. 5.W. v. Ruijten. Troostprij zen ontvingen de heren T. Beijk, A. Helmus, G. Helmus, J. v. Diest cn T. Noordermeer. Schoorsteenbrand. Gistermor gen, ujist toen de kerkdiensten aan gevangen waren, ontstond een begin van brand in het perceel Hortuslaan 7. De brand was ontstaan door een gebrek in de schoorsteen en werd door de spoedig ter plaatse zijnde brandweer in de aanvang gestuit. ZOETERMEER - Geboren. Pieternella L., d. van /an der Giesen en D. de Reus; Dirk, z. van B. Huurman en M. van Dorp; Bernardus II. z. van G. C. Drinkers en T. H. van den Boom. Gehuwd: J. W. van der Maat, 31 jaar en J. M. C. Buitendijk 28 jaar; K. Snijder, 33 jaar en G. Voskamp 27 jaar. LAATSTE BERICHTEN EREPROMOTIE VAN MINISTER DREES EN DE HEER PAUL RIJKENS. Ter geliegenheid van de 35ste dies natalis der Ned. Economische School t° Rotterdam had hedenmiddag al daar plaata de erepromotie van mi nister Drees en de heer Paul Rij- kens, president-directeur van de Le vers Brothers en Unilever N.V. De belangstelling was buitenge woon groot. Daar de aula van de ho geschool te klein was, had de plech tigheid plaats in de Prinsekerk, die, hoewel zij duizend zitplaatsen biedt, niet meer dan een derde van het aan tal gegadigden kon bergen. Bijna alle ministers woonden de plechtigheid bij waarop wij morgen nader terugkomen. Minister Drees was vergezeld van z(in echtgenote en zijn moeder; d heer Rijkens van zijn twee dochtr-

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3