1 SCHOORSTENEN Houdt de dief 40-Jarig jubileum Kath. Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden MAANDAGS NOVEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 In Utrecht werd Zaterdag en Zon dag de bondsraadvergadering van de Ned. Kath. Bond van adminstratief, verkopend en verzekeringspersoneel „St. Franciscus van Assisië" gehou den, waarmede tevens het veertig ja rig bestaan van de bond gevierd werd. De vergadering werd bijgewoond door ongeveer 300 afgevaardigden, door voorzitters van Belgische orga nisaties en door de heer A. C. de Bruyn, verbondsvoorzitter van de K.A.B. De voorzitter, de heer J. de Wit, Amsterdam, heeft in een uitstekend gedocumenteerde rede de geschiede nis van de jubilerende organiatie ge releveerd. Het ledental bedraagt thans ongeveer 15.000, wat niet onbe langrijk is, gezien dit in Juli 1941 bij de liquidatie van de bond slechts 10.515 bedroeg. Bepalend ten aanzien van de positie van de bond is de re presentativiteit in de afzonderlijke bedrijfstakken. Van niet minder be tekenis is de invloed der organisatie, die gevolg is van het feit, dat zij deel uitmaakt van het georganiseerde be drijfsleven door middel van de aan sluiting bij de vakcentrale der K.A.B. Na verklaard te hebben, dat de or ganisatie de vet op de onderne mingsraden in de huidige vorm niet kan aanvaarden omdat zij de onder nemingsraden niet los kan zien van de bedrijfsorganisatie, drukte spre ker er tenslotte zijn teleurstelling over uit, dat de regering de loon grens voor de toeslag van 1 per week niet op ƒ5000 had gesteld en niet onmiddellijk met maatregelen voor de grote gezinnen was geko men. In de middagvergadering sprak prof. dr. G. Brouwer, dir. van het directoraat voor de prijzen over de prijspolitiek der regering en wees op de noodzakelijkheid van industriali satie als enig middel tot economisch herstel. Spr. waarschuwde tegen al te groot optimisme over onze wel vaart, die slechts schijn is. Zodra de prijzen van onze exportproducten op de internationale markten sterk gaan dalen en de credieten ophouden verkeren wij in een noodtoestand, die wij slechts kunnen voorkomen door een grootscheepse industrialisatie met name door een zeer krachtige bevor dering van de exportindustrie. Kun nen wij dit niet volbrengen, dan is DE ST. VINCENTIUS VER ENIGING TE AMSTERDAM. De herdenking van het 100-jarig toestaan van de St. Vincentius ver eniging te Amsterdam begon Zon dagmorgen met een pontificale'Hei lige Mis, opgedragen door Z.H. Exc. mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem in de St. Hubertus kapel in het gebouw van de St. Joseph gezellen vereniging aan de Stadhou derskade te Amsterdam. Na de H. Mis verenigden de honderden aan wezige Vincentianen zich aan een feestelijke ontbijttafel, waar de wnd president Jacq. Beghijn mededeelde, dat de feestgave zal bestaan uit een fonds voor de oprichting voor een katholiek tehuis voor daklozen in de hoofdstad. Mgr. Huibers bood zijn gelukwensen aan en haalde herinneringen op uit de tijd toen hij als priester in Amsterdam werk zaam was. Hij prees het vele goede werk van de vereniging en huldig de de scheidende president J. W. M. Schaap. Hij verheugde zich er over, dat weer vele jongeren zijn toege treden en dat nu ook vrouwelijke charitatieve groepen, n.l. van meis jesstudenten. zijn opgericht. De pre sident van de hoofdraad nar. Mors huis, zeide in zijn toespraak, dat men in het St. Vincentiuswerk alle formalisme moet laten varen. In de middag-vergadering hield de heer Aug. Povel een feestrede, waarin hij de ontwikkeling van de vereni ging schetste, waarna mgr. G. D. P. v. d. Burg, deken van Amsterdam, de nadruk legde op de zelfheiliging, die de grondslag is van het St. Vin centiuswerk. "Wethouder W. Stein- metz bracht de gelukwensen over van het gemeentebestuur, mr. Mors huis die van de hoofdraad en ir. v. d. Heyde die van de Centrale Raad te Haarlem. Pater J. Belt, S.C.J. sprak een dankwoord namens de armen. Er zullen nog groepsgewijs feestavonden worden georganiseerd voor de gezinnen, die door de 34 parochiale conferenties worden be zocht. by onze sterk groeiende bevolking een massale werkloosheid niet te voorkomen. In de loop van de eerste dag voer den nog het woord de beide voorzit ters van de Belgische bonden. De heer Boersma vroeg van de H.K. W.'ers onwankelbare trouw aan de K.A.B. De heer Haver sprak namens het jubileum-comité en liet de geluk wensen van alle afdelingen vergezeld gaan van de aanbieding van een vol ledig ameublement voor de bestuurs kamer. Nadat het oud-bestuurslid, mej. Vleugel, de jubilerende organi satie had gelukgewenst, bood de heer H. J. Zier namens de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden, twee porceleinen vazen aan. De Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedien den bood een schilderstuk aan en de Alg. Bond van H.K.W. een zilveren sigarendoos. Ex-minister dr. P. J. Witteman, reeds 30 jaar rechtskundig adviseur van de H.K.W., sprak even eens een felicitatie uit, gevolgd door de heer Van Lammeren, namens het bureau-personeel 10 asbakken van Gouds aardewerk aanbiedend. Tijdens het feestdiner verzekerde de voorzitter van de H.K.W., de heer J. J. de Wit, aan de verbondsvoorzit ter der K.A.B. de heer A. C. de Bruin, dat de hoofdarbeiders posit'eve bij dragen zullen leveren aan het doel, dat de K.A.B. tracht te verwezenlij ken. Aan de dames Boersma en De Wit werden door de internationale verte genwoordigers bloemen aangeboden. In het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen volgde des avonds een non-stop-revue „Met frisse moed", gegeven door het Utrechts Katholiek revuegezelschap, met mu zikale medewerking van de Maestro's, onder regie en algehele leiding van Jo de Wit. Van dit programma heb ben de honderden afgevaardigden naar waarde genoten. Zondagmorgen heeft de bonds-ad- viseur rector C. M. Klaver, na een woord van gelukwens, gesproken over de principiële taak der H.K. W.'ers om steeds bewuster te zijn van de juiste houding. Men heeft te weinig begrip voor de sociaal-econo mische taak. Ons doel is de hemel en een der middelen daartoe is een ge zonde maatschappij. Spr. stond afwij zend tegenover de personeelsvereni gingen, voor zover deze zich bewe gen op het gebied van de vrijetijds besteding. Hier wordt de persoonlijke vrijheid van de mens geraakt. Het beleid van het bondsbestuur is op de daarop volgende vergadering in het algemeen goedgekeu~d. Be noemd zijn in de controle-commissie voor de boekjaren 1949 de afdelings penningmeesters van Eindhoven, Lei den en Gouda, en voor 1950 van Arn hem, Den Bosch en Oss. De heer H. J. M. Kroes werd opnieuw voor twee jaren benoemd tot accountant van de bond. In de geschillen-commissie werden benoemd de heren M. J. V. Adang, Eindhoven, J. S. A. Breusers, Rotterdam en B. J. D. Suurmeijer te Groningen. Tot bondsbestuursleden werden gekozen mej. E. de Brauwer, Amsterdam en de heren G. v. d. Broek, Eindhoven, P. Bijvoets, Bols- ward, L. H. van Dijck, Nijmegen, J. Lous, Breda, G. Meijerink, Delden, P J. v. d. Star, Zwolle. H. C. de Wit. Utrecht en na herstemming nog de heer A. B. Emons, Amsterdam. De bondsbegoting 1948 en 1950 werd na enige toelichting van de penning meester, de heer A. J. de Graaf, aan genomen. Uit deze toelichting me moreren wij o.m. dat volgens de ver wachting van het bondsbestuur bin nen niet al te lange tijd verplichte contributie zal komen voor niet-geor- ganiseerden. In 1949 wordt een ver klaring van het standpunt der rege ring hierover verwacht. Ook zal een wettelijke werkloosheids- en wacht geldverzekering niet lang uitblijven. 6 pet. premie van het uit te keren sa laris wordt geind bij de werkge ver, maar de bond acht dit te laag en verwacht dat de werknemer er ook nog wei 2 pet. zal moeten betalen. Dit verwacht men op 1 Jan 1950. MGR KOENRAADT GERIDDERD De Vicaris-generaal van het bis dom Breda, mgr W. Koenraadt, is be noemd tot Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Burgemeester Claudius Prinsen kwam ten huize van de Vicaris, waar ook Mgr. Jos Baeten aanwezig was, persoonlijk mededeling doen van de onderschei ding. In de Mei-dagen van 1940, toen Utrecht ter nauwernood het lot van Rotterdam ontging is het besluit ge nomen, om als dankoffer een stand beeld op te richten voor St. Martinus, de schutspatroon der stad. Zondag is dit besluit tot uitvoering gekomen en heeft katholiek Utrecht de be schermheer der stad geëerd door de plaatsing van een groot ruiterstand beeld van St. Maarten op het voor plein .van de St. Martinus-kerk aan de Oude Gracht. Het 3.30 meter hoge en 1500 kilo wegende monument is ontworpen door de beeldhouwer Al- bert Termote te Voorburg en gegoten in de ateliers van de bronsgieter Bin der te Overveen. Na de plechtige Hoogmis opgedra gen door de deken der stad, de hoog- eerw. heer A. W. G. M. Wiegerink, verrichtte Kardinaal de Jong de ont hulling in tegenwoordigheid van de Vicaris-generaal van het Aartsbis dom mgr. D. Huurdeman, de minister van Justitie, mr. Th. R. J. Wijers, de loco-burgemeester van Utrecht, de heer A. H. Bekker, en het hoofdbe stuur der Katholieke Arbeidersbewe ging. Voorts was aanwezig een depu tatie van de R.K. Onder-officieren- vereniging „St. Martinus". Nadat het monument was gewijd schalden van de trans der kerk acht hoorns en werd een groot aantal duiven losge laten. Mgr. J. G. van Schaik hield een toespraak, waarin hij herinnerde aan de Meidagen en de toen afgeleg de belofte. Een koor van 150 kerk zangers o. 1. v. Gerard van Kooten en enkele leden van het Utrechts Stede lijk Orkest luisterden de plechtig heid op. Op 9 en 10 November a s. wordt te Den Haag een vergadering gehouden van H.T.M.-personeel. Deze bijeen komst is uitgeschreven door een z.g. initiatief-comité onder leiding van de heer L. Touw, die enkele maanden geleden ook het stakingscomité leid de gedurende de staking van het Haagse Tramwegpersoneel. Op eer. persconferentie, uitgaande van de bedrijfsunie Vervoer, gaf de heer J. de Later, hoofdbestuurslid van d<= Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, Zater dagmiddag zijn mening weer over het actiedoel van het z.g. initiatief comité. De heer de Later meende, dat men op de vergadering van 9 en 10 November zou proberen de afdeling Den Haag II van de Ned. Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel een ander bestuur te geven, voornamelijk bestaande uit de leden van het z.g. initiatief-comité. „De gehele actie is er een van extreem politeke aard en dient gezien te worden als een on derdeel van de pogingen de leiding van het N.V.V. in communistische handen te leggen", aldus de heer de Later. De Bedrijfsunie Vervoer verwacht niet, dat de actie van het z g iniatief- comité succes zal hebben onder het H T.M.-personeel. De vakbonden heb ben hun leden geadviseerd niet aan de bovengenoemde vergadering deel tp nemen. Het voorstel van het z.g. initiatief-comité tot het houden van een algemeene vergadering is verwor pen. Het hoofdbestuur vergadert re gelmatig met de verschillende afde lingen en onderhoudt ook nauw con tact met de overheid en de directie van de H.T.M. Dinsdag a.s. zal het totale loonplan voor het H.T.M.-per soneel besproken worden op een vergadering van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid, een delegatie van het college van rijksbemiddelaars, de H.T.M.-directie en de vakorganisaties. CENTRAAL ORGAAN VOOR WEDEROPBOUW EN BOUW NIJVERHEID. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft een advies college ingesteld, dat als overkoepe lend orgaan van provinciale contact organen zal optreden. Dit college zal de naam dragen van Centraal or gaan voor de wederopbouw en de bouwnijverheid". Het zal de minister van advies dienen over alle vraag stukken betreffende de wederopbouw en/of de bouwnijverheid. Als voorzit ter van het centraal orgaan zal op treden mr. J. in 't Veld, minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Het secretariaat zal gevestigd zijn in het ministerie van Volkshuisves ting, van Alkemadelaan 350 te Den Haag. 99 99 Rijdende. %etidete, ueAÜo-gen de veiUqheid Demonstreer Uw rijvaardigheid niet door anderen in gevaar te brengen, maar door beleefdheid. „Hoofdbureau roept alle wagens, hoofdbureau roept alle wagens!" In de surveillerende politiejeep zwijgt even de "stem: de agenten luis teren gespannen. Dan wordt de op roep aan de polite wagens vervolgd: „Drie minuten geleden is ontvreemd een motorrijwiel, nummer L 77777, kleur rood, windscherm op het stuur. Zes minuten na de diefstal worden alle motorrijwielen overal in de stad nauwlettend gadegeslagen. „Calling all cars" schrik der dieven, Radio-telefonie in gebruik bij de politie: we kennen dit reeds uit ver schillende films over de Amerikaanse politie, zoals b.v. in „Calling all cars", waarin het hoofdbureau alle politie-wagens en motoren kan dir- geren naar de plek des onheils. In de Nederlandse film „De Spooktrein" kon men iets dergelijks zien bij de Amsterdamse motorbrigade. Een Nederlandse politie-commissie is na de oorlog naar Engpland ge weest ter bestudering van de moge lijkheid. radio-telefonie in gebruik te nemen bij de Nederlandse politie en zij ging over tot de aankoop van een aantal apparten. De technische Ver bindingsdienst van de Nederlandse polite in Utrecht ontvangt nu bezoek van belangstellende politie-autoritei- ten uit de lande, die zich nieuwsgie rig la+en voorlichten en demonstre ren. Zonder uitzondering keren zij enthousiast huiswaarts om aldaar het College van B. en W. van het grote nut van een dergelijke outillage te overtuigen. Apparatuur. Voor een leek is er feitelijk weinig te zien aan de apparatuur eenonge twijfeld mooie stalen kast, die het meeste weg heeft van een koelkast. Daarnaast een telefoontoestel, een bij na gewoon toestel, echter zonder nummerschijf en met een drukscha- kelaar op de plaats, waar men de hoorn vast moet houden. In het voer tuig idem-idem, maar inplaats van een „koelkast" een kleine kast. die in een hoekje kan worden opgebor gen. Naar het gesprokene kan zowel door de telefoon als door een ver sterker worden geluisterd; dit laatste gebeurt uiteraard in de politie-auto, omdat de gehele.gemanning kan mee luisteren. In een z.g. béllewagen vertrokken wij tijdens de demonstratie van het hoofdkwartier aan de Maliebaan te Utrecht en reden de stad in. Onze gastheer kwam in actie, nam de tele foon van de haak, schakelde het toe stel in en sprak met het bekende mo notone geluid van de ervaren micro foonspreker: „Hallo, PDB 2, PDB 2 hier iri de bellewagen, hier in de bellewagen. Hoort U ons, hoort U ons? Over". Dan wordt de schakelaar overgehaald en uit de luidspreker klinkt ons toe, als zat de spreker te genover ons. „Hallo bellewagen, hallo hellewagen, hier is PDB 2, hier is PDB 2. Ik hoor U schitterend, ik hoor U schitterend". En dan begint een gezellig gesprek over de route en over het weer; onze verslaggever maakt kennis met een onzichtbare meneer, die hem allerlei vriendelijke vertelt, geeft in enthousiaste bewoor dingen zijn mening over deze vinding weer en steekt meteen een reportage af over hetgeen onderweg valt te be leven. Men ondervindt totaal geen last van storingen, al raakt men in het grootste magnetische veld. Achter schrijftafel. In het gebouw van de Technische Verbindingsdienst vernemen wij bij zonderheden. Was tot dusverre b.v, bij optochten de dienstdoende inspec teur op een der stadspunten opgesteld van waaruit motor-ordenansen wer den gedirigeerd, in de toekomst zal deze inspecteur bij dergelijke ge.e- gcr.heden achter zijn bur?_t' zitten rr<-t een stafkaart voor zich. De ra dio-telefonische verbinding vertelt hem precies, waar eventuele assisten tie heen moet, die ook weer langs de ze weg kan worden opgeroepen en worden geïnstrueerd. Zo zal in de nabije toekomst het moderne verkeer worden geregeld: achter een schrijfbureau Zo zullen in minder dan geen tijd alle politie mannen worden gewaarschuwd bij diefstal van motorrijtuigen, bij onge vallen, bij moord. Het oog van de heilige Hermandad zal tienmaal zo groot worden en de reactie vijftig maal zo snel. Reeds nu onderhoudt de Technische Verbindingsdienst Utrecht driemaal per dag een verbin ding met alle politiehoofdkwartieren in het buitenland. In de Varenkamp te Bilthoven staat daarom een groot zendstation, dat dag en nacht in ver- buiding staat met de buitenlandse po litieorganisaties. Misdadigers worden dan gesignaleerd, aanhoudingen ver zocht, ja zelfs vingerafdrukken wor den langs radio-grafische weg over gebracht. Ook voor de brandweer zal de ra- dio-telegrafie een uitkomst zijn. Na bfj een brand te zijn aangekomen, moet nu een der brandweerlieden een telefoon gaan zoeken, om de brand weercommandant in te lichten om trent de omvang. Met radio-tclefunie kan direct na aankomst worden door gegeven of assistentie al dan niet wenselijk is. Besparing. Tenslotte, hoe paradoxaal het ook moge klinken, de aanschaffing van de benodigde toestellen, zal enorme kostenbesparing opleveren. Een v< beeld ter illustratie. Thans worden jeeps en motoren op surveillance ge zonden, die voor het hoofdbureau geen waarde meer hebben, omdat zij niet te bereiken zijn. Gebeurt ergens ir de stad iets, dan is het nodig een wagen, die hiervoor speciaal in re serve moet worden gehouden, uit te zenden. Deze reserve-wagen, (met be manning) kan voor geen ander doel worden gebruikt en staat dus groten deel renteloos, terwijl hij toch on misbaar is. Bij het gebruik van radio telefonie worden de. politie-wagens opgeroepen en diegene, die zich het dichtst bij de gewenste plaats bevindt, kan daarheen worden gezonden. Voor de rijksrivierpolitie betekent radio-telefonie een grote bezuiniging. „Liever 20 politieboten met, dan veertig zonder radiotelefoniche ver binding", deelde ons de commandant van een escader politeboten mede. „Wanneer ik radio-telefonie krijgt Prof. dr. ir.J. Goudriaan, hoog leraar aan de Economische Hoge school te Rotterdam en aan de Technische Hogeschool te Delft is benoemd tot hoogleraar in de be drijfseconomie te Pretoria in Zuid- Afrika. Van de zijde der justitie wordt medegedeeld, da', reeds énige tijd een ernstig onderzoek wordt ingesteld naar de handelingen der firmanten van het effectenkantoor; Kerkhoven en Co. te Amsteidam. Tot op heden is nog niet gebleken, of er verduiste ringen of andere onregelmatigheden, zijn gep'eegd. Accountants zijn bezig met het controleren van de boeken. Deze controle zal nog geruime tijd in beslag nemen. Het Gtre?htshof te Amsterdam bevestigde het vonnis van de recht bank dat luidde: vrijspraak in de zaak tegen de bestuursleden van de C.P.N. „De Waarheid". Zij zouden zich schuldig hebben gemaakt aan be lediging van de regering in een artr kei in het dagblad „De Waarheid". De advocaat-generaal had 1 week ge vangenisstraf geeist. Te Blaricum is de St. Bernar- dusschool, een R.K. lagere school, tot de grond toe afgebrand. Het vuur, dat omstreeks 3 uur 's nachts door hog onbekende oorzaak op de bovenverdieping ontstond en door enkele bruiloftsgangers werd opge merkt, sloeg snel op dé benedenver dieping over, die 6 klaslokalen en een gymnastiekzaal bevatte. De opbrengst van de Zaterdag in Amsterdam gehouden collecte voor het St. Nicolaasfeest bedraagt 25.660.42 gulden. De politie te Doetinchem is al enkele weken bezig met het onder zoek naar een complot, dat zich o.m. bezig houdt met clandestiene slach tingen. Reeds zijn meer dan dertig personen aangehouden. Men ver wacht dat er nog meer arrestaties zullen volgen. Het onderbzoek is nog steeds gaande. WEERSVERWACHTING VRIJ KOUD. Wisselend bewolkt met in het Noord-Weste:. van 't land plaat selijk enkele buien. In het overi ge deel va het land droog weer. Meest matige, later wat afnemen de wind «tussen Noord-Oost en Noord. Vannacht op vele plaat sen flinke nachtvorst. Morgen overdag vrij koud. kunnen ze zo twintig boten van mij terugkrijgen". Met het in gebruik nemen van deze apparatuur heeft Nederland een voor sprong op Engeland en Amerika om dat deze landen eerst hun oude toe stellen zullen moeten verslijten alvo rens tot de aanschaffing van nieuwe, in belangrijke mate verschillend van de thans werkende te kunnen over gaan. Plannen. Verschillende steden w.o. Amster dam en Den Haag beschikken al over toestellen en het is de bedoeling dit aantal gestadig uit te breiden. De Technische Dienst beproeft het materiaal, brengt er zo nodig verbe teringen tot stand en adviseert tot in dienst neming van toestellen en wagens. Zij hcopt daarmede te be reiken dat in tijden van spanning (op roer, oorlog e.d.) elk politiedistrict over radio beschikt, zodat wanneer alle gewone communicatiemiddelen (wegverkeer, telefonie, telex etc.) zijn verbroken het onderling contact toch gehandhaafd blijft. Zelfs al vallen de electriciteitscentrales uit, dan kun nen de stations blijven doordraaien omdat elke post de beschikking krijgt o'-er een met olie-gestookte turbine. Voor het „dievengilde" zal het niet langer een onbeperkte heerschappij betekenen: zij worden direct opge vangen, terwijl de toepassing op gro tere schaal het publiek vele diensten kan bewijzen. Woonschepen uittocht Ged.-Staten willen de plassen schoonvegen Ger. Staten stellen voor de Piassen- verordening in die zin te wijzigen, dat het verboden is in de tot het wa tergebied behorende wateren tassen 1 Mei en 15 October met een woon schip ligplaats te hebben. Onder „woonschip" verstaat deze verordening elk vaartuig, dat ge schikt is voor en uitsluitend of in hoofdzaak dient tot woonverblijf voor een of meer personen. Ontheffing van in dit artikel gestel de verbod wordt slechts verleend, in dien 'n woonschip in verband niet de omgeving aa redelijke eisen -van welstand voldoet; te dien aanzien kunnen Gedeputeerde Staten nadere voorwaarden stellen. Bij het verlenen van ontheffing wijzen Gedep. St. de ligplaats aan. Tot het „watergebied", in de zin der veroredning behoren o.a. de Ka- gerplassen (met de Leede), de Braas- semermeer, Wijde Aa, Does, Drecht, Goo-wetering (Leidschendam), Ree- wijkse, Nieuwkoopse, Langeraarse plassen, de sloot in de Hemmeer-pol- der en de Grote Sloot (Warmond), de Meerburgerwatering, de Noord-Aa (Zoeterwoude) met aansluitende wa teringen, de Zijl tot de voormalige Spoorbrug, de Dubbele Wier-cke (Bo degraven). Voor het druk bezochte Kagerplas- sengeb'ea, waar in het zomerseizoen thans reeds vele woonschepen lig plaats nemen, zal naar de mening van Ged. St. voorlopig een soepele toe passing van deze bepaling geboden zijn. Wanneer t.z.t. een voor genoemd gebied in studie zijnd streekplan vas tere vorm heeft aangenomen en vast staat, welke gedeelten van het plas- sengebied meer in het bijzonder in aanmerking komen voor aanwijzing van ligplaats voor woonschepen, zul len, behoudens uitzonderingen, alleen ontheffingen voor die gebieden wor den verleend. In hun toelichting op deze wijzi ging van de plassen-verordening schrijven Ged. Staten: is voor vele minnaars van de schoonheid van ons plassengebied een ergernis gewaar te worden, dat op vele plaatsen lange reeksen langs de oevers gemeerde woonschepen de wijdheid van het uit zicht te niet doen en het landschap ontsieren. HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 46) En jy was de flinkste en sterkste en aardigste van de mannen, die op het ogenblik disponibel waren en dus ben ik naar je kamer gegaan om je voorzichtig wakker te maken. Maar je s-hep als een os... het heeft me moeite gekost, hoor!" „Zo,'" zei Bill En wat wou je nou? Dat ik opstond, naar beneden ging en de dieven gevangen nam?" Virginia fronste even haar mooie wenkbrauwen. „Ik weet niet, of het wel dieven zijn, Bill. ze aoen zo raar Maar laten we onze tijd niet verpraten. Sta op en ga mee." Bill stond gehoorzaam op. „Wacht even, dan trek ik m'n schoe nen aan.die zware met de spijkers Al ben ik nog zo sterk en zo flink en zo aardig voor vechten op blo te voeten voel ik niet veel." „Wat een leuke pyjama, Bi?l," zei Virginia bewonderend, ,,'n Kleurige streep en toch niet ordinair." „Zeg als je klaar bent, geen gasmasker meer voor te doen hebt of een maliënkolder aan te trekken, la ten we dan gaan, hè?" „Ik ben klaar," zei Bill. Hij drapeerde een zijden kamerja pon met een lili-rood fond en grote bloemen om zich hen en greep de pook. „Een oud en beproefd wapen," zei hij. „Vooruit," fluisterde Virginia. „En maak a'stjeblieft zo weinig mogelijk leven." Ze gingen op hun tenen de kamer uit, slopen de gang door en daalden, achter elkaar, de brede trap af. Bij de onderste tien treden kon Virginia zich niet langer bedwingen. „Zeg, die schoenen van jou... wat een turftrappers! Je klotst gewoon weg!" fluisterde ze hem toe. „Ja, spijkers zijn niet van fluweel gemaakt," zei Bill. Ik doe m'n uiter ste best." Dan zal je ze moeten uittrekken," zei Virginia streng. Bill kreunde. „Je kunt ze in je hand meenemen. Ik ben benieuwd of jij me za1 ver tellen wat ze daar in de vergader zaal aan het doen zijn. Zeg, je weet niet wat je ziet, zo raar en geheim zinnig... Waarom zouden inbrekers een wapenrusting uit elkaar schroe ven?" „Wel, omdat ze die niet goed zó mee kunnen nemen. Ze trancheren ze en pakken de stukjes netjes in." Virginia schudde onvoldaan haar hoofd. „Nee, dat is onzin. Zo'n oude, roes tige wapenuitrusting! „De Schoor stenen" staat vol andere dingen, werkelijk kostbare dingen, die ze zo maar voor het meenemen hebben." Bill haalde z'n schouders op. „Dan weet ik het niet," zei hij, Hij nam zijn schoen in z'n linkerhand en greep met z'n rechter de pook ste vig beet. „Hoeveel zei je dat er wa ren?" „Dat kon ik niet zien. Een sleu telgat, ook al is het ouderwets, is niet groot. En ze hadden een electri- sche lantaarn." „Misschien dat ze al weg zijn," zei Bill hoopvol. Met Virginia achter zich aan sloop hij de gang naar de vergaderzaal in. Voor de massieve, eiken deur bleven ze staan. Binnen was alles stil, maar opeens kneep Virginia hem in z'n arm. Door het sleutelgat kwam een sma' bundeltje licht. Bill knikte. Hij ging op de knieën liggen en gluurde door het sleutelgat. Wtet hij te zien kreeg was niet veel. De ver gaderzaal lag voor drie-kwart in het donker en het éne kwart, het toneel waar het drama afgespeeld werd, lag juist buiten zijn gezichts-„tunnel". Een zacht gerinkel wees er op, dat de nachtelijke bezoekers nog steeds met de wapenrusting bezig waren. Er waren er twee, twee wapenrus tingen, herinnerde Bil1 zich. Ze ston den naast elkaar tegen de wand, juist electrische lantaarn was blijkbaar op onder de Holbein. Het licht van de die van de twee, die ze onder handen, gericht, want telkens veranderde de te van het vertrek. Dan werd het veel half-schemering in het andere gedeel- lichter dan donkerder. Op een ge geven ogenblik schoof, 'dwars door het grauw van zijn gezichtsveld, 'n gedaante, maar er was te weinig licht, om te kunnen zien of het een man of een vrouw was. Na een hal ve minuut schooi dezelfde gedaante in tegenovergestelde richting wéér voorbij en nu begon het zwakke ge rinkel van metaal onder de Holbein weer. En even later „voegde een ander geluid zich daarbij, een dof kloppen of iemand met zijn knokkels de hou ten betimmering aan het bewerken was. Bill keerde zich van de deur af en ging op z'n hurken zitten. „Wat is er." fluisterde Virginia. „Niets. Alleen, dat dit door het sleutelgat kijken niets geeft. Ik kan niets zien en ik kan niet onderschei den door de geluiden bedoel ik wat ze aan het doen zijn. Het enige is, naar binnen stevenen en ze te lijf gaan." Hij ging zitten en trok z'n schoe nen aan. „Ziezo. En nu goed luisteren, Vir ginia. We doen zo zacht mogelijk de deur open... jij weet waar de schakelaar voor het licht is?" „Ja, op de deurpost." „Ik geloof niet, dat het er meer dan twee zijn. Misschien is het er maar een. Maar dat daargelaten. We moeten zorgen, dat we ongemerkt de kamer inkomen. En dan, als ik zeg: nu!" dan draai jij het licht op. Be grepen?" „Ja, meneer." „En niet schreeuwen of flauw val len of iets dergelijks doen. Ik ben er bij. Ik zal zorgen, dat je niets overkomt." „Mijn held! Mijn edele redder!" fluisterde Virginia week. Bill keek achterdochtig naar de kant waar ze stond, maar hij zag niets. In plaats daarvan hoorde hij een geluid, dat verdacht veel op een onderdrukt lachen leek. Hij greep de pook extra stevig vast en stond op. Met de pook en Virginia was hij tot aPes in staat. Héél, héél voorzichtig draaide hij de knop van de deur om. Het slot functioneerde uitstekend. Zonder knersen of piepen ging de deur open. Bill raakte Virginia even met zijn hand aan. Samen schoven ze onhoor baar de kamer in. De Holbein aan de wand, recht hoekig op die van de deur, werd ver licht door de voortdurend-verglij den de lichtkring van een electrische zaklantaarn. Gesilhouetteerd tegen dat licht, op een stoa', stond een man in gebogen houding de lambrisering te bekloppen. Zijn gezicht konden ze niet zien; in het onzekere licht was zijn figuur een vage, wonderlijk ge vormde schaduw. Allicht zouden ze, door doodstil toekijken, meer te zien hebben ge kregen, maar op dat ogenblik be kraste een van de spijkers van Bill's schoenen de parketvloer. De man draaide zich met een ruk om en richt te het licht van de ?»taarn op hen. Het felle schijnsel was zó verblin dend, dat ze een seconde hulpeloos stonden te knipperen met de ogen. Bill kreeg het eerst zijn tegen woordigheid van geest terug. „Nu!" bulderde hij. En terwijl de hand van Virginia langs de deurpost omlaag g'eed sprong hij op de man onder de Holbein af. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2