BEü m pirin 1 SCHOORSTENEN Sa VRIJDAG 5 NOVEMBER 194» DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Olympische Spelen FINSE VOORSTELLEN VOOR 1952. Bij het Finse Olympische Comité zijn verschillende voorstellen tot wij ziging en aanvulling van het pro gramma der Olympische Zomerspe len, die 1952 te Helsinki zullen wor den-gehouden, binnengekomen. De Finse athletiekbond heeft voor gesteld de nummers 50 km. wandelen, de 200 m. dames en het verspringen en kogelstoten vöor dames te schrap pen. De Handbalbond heeft de wens te kennen gegeven deze tak van sport weder ingevoerd te zien, terwijl, de Lawntennis-organisatie opname van tennis in het programma voor stelt. De Finse Aero-club tenslotte heeft een voorstel ingediend tot het doen houden van olympische zweefvlieg- wedstrijden. DE OLYMPISCHE SPELEN IN LONDEN. Financiën en andere vraagstukken. Hetgeen in kleine kring reeds werd vermoed, is thans officieel door Lord Burghley bevestigd. De OlympischeSpelen van Londen hebben ondanks de vele en onvoor zien hoge uitgaven een geldelijke winst opgeleverd. Deze winst zal in overeenstem ming met de Olympische bepalingen worden verdeeld onder de amateur sportbonden. Tijdens het interview, waarin Lord Burghley deze mededeling deed, liet hij zich ook nog over eni ge andere kwesties uit. Hij voorspelde o.m., dat te begin nen met de Olympische Spelen van 1952 te Helsinki de rest van de we reld een aanval zal doen op het grote overwicht van de Amerikaan se sportvertegenwoordigers. Of Rusland in 1952 van de partij zou zijn, durfde hij niet te voorspel len. maar als Rusland er toe over gaat .een Olympisch Comité te vor men, kan niets hun deelneming in de weg staan. Engeland zou graag nauwere sportbetrekkingen met Rusland aangaan en hun komst te Londen zou zeer gewaardeerd zijn. De vraag of Rusland te Londen veel successen zou hebben geboekt, meende hij te moeten betwijfelen. Zij hebben enige goede krachten, van wie sommige vrouwelijke ath- leten, speciaal op de technische nummers, tot de besten van de we reld behoren. Tenslotte gaf Lord Burghley te kennen, dat naar zijn opinie de ath- leten nog 'lang niet aan de grens van het menselijk kunnen staan. De lichamelijke ontwikkeling van de hedendaagse mens is veel beter dan die uit de tijd der middeleeuwen en waarom zou deze ontwikkeling niet voortgaan. „Mij Ujkt het lopen van de mijl in 4 minuten en de 100 yards in 9 sec. zeer goed mogelijk. En kyk Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I. (301 M.) 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gr. pl.; 10 00 Mor genwijding ds. J. A. van Nieuwen - huijzen te R'dam; 10.20 „Koning Al cohol"; 10.35 Mozart en Brahms; 11.05 voor de arbeiders; 12.00 Gram.platen; 12.30 Weerpraatje; 13.00 Strijdkrach ten; 14.00 Het Nederlandse lied; 15 00 De Weduwe; 15.25 Amsterdamse keu ze; 16.15 Gram.pl.; 16.45 Sportpraatje; 17.30 Om en nabij de twintig; 18.00 Nieuws; 18.30 Strijdkr.; 19.30 „Wat doet de kerk?"; 19.45 Voor de Néder- landers in Duitsland; 20.00 Nieuws; 20.15 Het Metropoleorkest; 21.15 „De Bonte bal"; 22.40 Miller sextet;'23.00 Nieuws; 23.15 Sport. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws: 7.15 Gram.pl. 8.00 Nieuws; 8.15 „Pluk de dag"; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Gram.pl.; 10.00 Klein, klein kleutertje...; 11.00 „De Zonne bloem" 11.45 Schoolradio; 12.30 Weer- overzicht; 13.00 Nieuws; 14.10 Gram. platen; 14.30 Engelse les; 14.40 Om roeporkest; 15.45 Promenade Orkest; 16.30 „De schoonheid van het Grego riaans"; 17.00 „De Wigwam"; 18.00 Guus Jansen; 18.30 Weekoverzicht; 19.00 Nieuws; 19.50 „Java na de be vrijding"; 20.00 Nieuws; 20.05 De ge wone man; 20.20 Lichtbaken Z. E. heer Henri de Greeve; 20.50 Gr.pl.; 21.00 „Negen heit de klok"; 21.45 „Wie neemt de handschoen op"; 22.00 Weekend serenade; 23.00 Nieuws; 23.15 Avondconcert. eens naar het kogelstoten, waar voor dertig jaar een afstand van 14 meter uitzondering was, terwijl er nu een half dozijn athleten zijn, die om en over de 17 meter stoot ten." BILJARTEN NATIONAAL KAMPIOENSCHAP 2e KLASSE GROOT BILJART 47/2. Gistermiddag is in café Dubois te Amsterdam een aanvang gemaakt met de biljartwedstrijden om het kampioenschap 2e klasse groot, ka- der 47/2. De uitslagen van de eers'te ronden lpiden: Van Lochem 300 29 33 10.34 Katoen 300 29 39 10.34 Mönch 300 29 48 10.34 Lankhof 254 29 43 8.75 De Jong 300 34 46 8.82 Mol 270 34 41 7.94 Van Kessel 300 37 41 8.10 Barzilay 290 37 38 7.83 Mönch 218 17 31 12.82 Katoen 300 17 71 17.64 Van Lochem 300 18 53 16.66 Lankhof 214 18 53 11.88 De Jong 300 32 64 9.37 Barzilay 182 32 21 5,68 Van Kessel 284 31 44 9.16 Mol 300 31 64 9.67 De stand na de 2e ronde luidt: De Jong 4 600 66 64 9.09 Katoen 3 600 46 71 13.04 Van Lochem 3 600 47 53 12.75 Mönch 2 518 46 48 11.26 Mol 2 570 65 64 8.77 Van Kessel 2 '584 68 44 8.58 Lankhof 0 468 47 53 9.95 Barzilay 0 472 69 38 6.84 TAFELTENNIS DE WEDSTRIJD NEDERLAND—SCHOTLAND. Samenstelling Schots dames-team. De samenstelling van het Schotss dames-team, dat a.s. Maandag te Lei den voor de Europa cup tegen de Nederlandse dames zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Miss Helen Elliot, miss Betty Pithie, miss Rena Tolan. Non playing captain is. mr. J. S. Bathgate. De Treffers (R'veen). Het wed- strijdprogramma voor volgende week stelt Treffers I voor de zware opgaaf om van de waarschijnlijk sterkste te genstander in de eerste klasse N. T. B. B. n.l. Batswingers III beide punt jes te zien bemachtigen. Wij wensen hen veel succes. De wedstrijd is vast gesteld op 13 November a.s. te half vier. Voorts op 9 Nov. Treffers II A.L.T. c II te 7.30 uur en Sleutel lHTreffers III op 13 Nov. te 3.30 uur. Voor de dames op 9 Nov. Tref fers I—A.T.T.C. II te 7.30 uur en Treffers IIA.L.T.C. I op hetzelfde tijdstip. MIDDENSTAND EN LANDBOUW. Aan de Memorie van Antwoord der regering aan de Tweede Kamer over het algemeen regeringsbeleid ontle nen wij: Middenstand: De laatste hand word gelegd aan een nieuwe wet op de- Kamers van Koophandel, een nieuwe Winkelsluitingswet, eer. wij ziging van de wet op het Cadeaustel sel en een ontwerp, waarbij enkele bepalingen van de Drankwet en de Vestigingswet Kleinbedrijf met el kaar in overeenstemming worden ge bracht. Wat het verlenen van kinder bijslag aan zelfstandigen betreft, hier kan slechts een wettelijke voorzie ning de oplossing brengen. De rege ring wacht het rapport der betrokken commissie af. herziening fiscale winstvastst^ling is in gevorderden staat van \roorbereiding Landbouw: Rekening houdend met het feit, dat de schaarste-economie tot het verleden gaat behoren, werkt de regering met voortvarendheid aan een voorstel, dat beoogt een redelij ke bestaanszekerheid voor boeren en tuinders in goed geleide bedrijven te verzekeren. BEURSOVERZICHT. Van de scherpe reactie op de ef fectenbeurs te New York ging gis teren hoegenaamd geen- invloed uit op de Amsterdamse effectenmarkt. De handel was weliswaar weer van bescheiden afmetingen, doch door elkander genomen was de stemming prijshoudend. De beleggingsmarkt was rustig, de Nederlandse staatspa pieren waren echter prijshoudend. De conversielening 1947, die begin- beurs tegen 97 3/8 werd afgedaan, kon later op de middag verbeteren tot 97 9/16. De Amerikaanse markt was geheel zonder zaken. MINDER KANS OP KIESPIJN! Succesvolle bestrijding van tandbederf. Gedurende de laatste jaren heeft de tandheelkundige- en mondhy- glënische-wetenschap belangrijke ontdekkingen gedaan, waardoor tandbederf thans met succes kan worden bestreden en voorkomen. Vanzelfsprekend maakt de mo derne tandpasta-industrie een nut tig gebruik van deze wetenschap pelijke on dekkingen. De belangrijkste stoffen, die ter bescherming van tanden en mond kunnen worden aangewend zijn: vitamine G (voorkomt slijm vliesontsteking en versterkt het tandvleea) fluor silicaat (de directe be strijder van tandbederf, carles, etc.) sulfonamide (voor de alge hele desinfectie van mond holte en tanden). Deze uiterst belangrijke prepa raten zijn allen in wetenschappe lijk verantwoorde hoeveelheden, en in de meest doeltreffende ver houding toegevoegd aan FaMa tandpasta 's Morgens voor mooie tanden, 's Avonds voor gezonde tanden. R.K. Statenkring Leiden Voor de vergadering van de Staten kring Leiden waren Woensdagavond vier-en-veertig afgevaardigden opge komen, om zoals de voorzitter de heer Kortekaas uit Lisse in zijn openingswoord mededeelde aan de noodzakelijke reglementaire bepalin gen te voldoen. Na lering der notulen werden voor de commissie tot onderzoek van de rekening van de penningmeester be noemd de heren v. Dijk uit Leiden, Zandbergen uit Leiderdorp en Slin gerland uit Warmond. Evenals op de Kringvergadering werd ook hier besloten, dat in het vervolg elke afdeling voor elfc be gonnen 250 tal leden één afgevaar digde naar de vergadering mag zen den. Het aantal te kiezen bestuursleden buiten de voorzitter werd bepaald op zeven. In plaats van de heer J. Korte kaas uit Lisse, die zich niet meer be schikbaar stelde, werd als voorzitter gekozen de heer P. Oosterveer uit> Lisse. Bij enkele candidaafttelling wer den als bestuursleden aangewezen de heren C. Beijersbergen Hillegom, mr E. J. M. H. Bolsius Leiden, A. Q. Doeswijk, Voorschoten, S. Men ken, Leiden, H. J. Mil Zoe- terwoude, F. W. van der Ploeg de Zilk en J. Schrama Sassenheim, waarna bij aca'amatie de heer v. Mil als secretaris werd aangewezen. Bij de rondvraag wilde de heer v. Dijk, bij alle bezorgdheid ten aanzien van de ïoon en prijspolitiek eens een te vredenheidsbetuiging laten horen, over de houding van het dagelijks Bestuur van de Katholieke Volks partij, die de mededeling van de re gering met betrekking tot de door haar genomen maatregelen inzake de politiek van lonen en prijzen in hoge mate teleurstellend en onbe vredigend noemde. Gevraagd werd tevens, dat door de regering bevredigende maatregelen voor de hierbedoelde gezinnen zeer spoedig zul'en worden getroffen. Ook ten aanzien van het radiovraagstuk, waarin volgens courantenberichten, tussen de mening van Minister Rut ten en Minister Gielen nogal ver schil bestaat, werd gevraagd hoe onze Partij daarover denkt. De voorzitter vond dat deze laat ste vraag met meer succes op de kringvergadering gesteld had kun nen worden, toch zal getracht wor den een antwoord hierop te verkrij- gen. De heer Menken meende dat het nuttig kon zijn, wanneer aan de Katholieke gemeenteraadsleden wat meer voorlichting gegeven kon wor den. Hierover zullen nadere inlich tingen gevraagd worden en za1 het bestuur zo mogelijk met voorstellen komen. De nieuw gekozen voorzitter Oos terveer, dankte tenslotte de heer Kortekaas voor al zijn werk voor de Katholieke Volkspartij en sloot daar na de vergadering. In de daarna gehouden bestuurs vergadering werd de voorzitter de heer P. Oosterveer als lid van het Kringbestuur Leiden aangewezen. VRAGEN INZAKE RAMP MET „NIJMEGEN". Het Tweede Kamerlid, de heer De Kort (K.V.P.) heeft aan de min. van Verkeer en Waterstaat gevraagd, of hy niet met hem van oordeel is, dat de twee Eng. mijnwerkerszonen, die enkele stervende passagiers van de „Nijmegen", die bij Prestwick neer stortte, geestelijk bijstonden, meer lof verdienen dan de personen en in stanties, die, doende met de licha melijke verzorging en de gehele ver zorging onder hun gezag hebbende, de geestelijke belangen uit het oog hebben verloren. De heer De Kort wijst in zijn vra gen op het feit, dat twee stervende passagiers om bijstand van een R.K. geestelijke vroegen, doch deze bij stand niet kregen. De heer De Kort vraagt, of de mi nister wil onderzoeken, of in deze de „service" van de K.L.M. -voldoende is geweest. R.K. MIDDENSTANDERS BIJEEN. Tijdens de middagzitting van de Centrale Raadsvergadering van de R.K. Middenstand in het bisdom Haarlem werd allereerst het voorstel voor de centrale contributie-inning met bijna algemene stemmen aange nomen. Vervolgens gaf de heer J. Rijnen uit Amsterdam een overzicht van de bevindingen, die de commissie Mi- chielse had opgedaan met de proeve van een wetsontwerp voor Kinder bijslag aan zelfstandigen. Het plan bestaat de gfclden voor deze bijslag te verkrijgen voor de helft uit ver hogingen van omzet- en weeldebelas ting, voor de andere helft uit de pre mies der verzekerden. Uit de vergadering werd de vrees geuit, dat deze verhoogde belastin gen opnieuw de bedrijven zouden gaan drukken. Gezien de noodtoestand, die thans in vele gezinnen heerst, werd de mo tie van de heer Hooy, die aandringt op spoedige verbeteringen, met alge mene stemmen aangenomen. Nadat de heer A. Koops, voorzitter van de Ned. R.K. Middenstandsbond, nog enige toelichtingen had gegeven en had medegedeeld, dat voor de in voering van deze kinderbijslag geen extra werkkrachten nodig zouden zijn, sloot de voorzitter H. v. d. Brule, de vergadering. LEX VAN DELDEN KRIJGT GROTE MUZIEKPRIJS. De muziekprijs A 1947 der gemeen te Amsterdam, ter waarde van f 1500, is toegekend aan Lex van Delden voor zijn inzending „Rubaiyat". Jean Franssen kreeg een eervolle vermel ding voor een sonate voor viool en piano. De prijs, die vorig jaar niet was toegekend, aangezien geen enkele in zending voor bekroning in aanmer king kwam, was dit jaar opnieuw uitgeschreven. VERKEERD MEDICIJN KOST MENSENLEVEN. De apothekeresse mevrouw C. V. te Harlingen is gisteren voor het Hof te Leeuwarden (in hoger beroep) ver oordeeld tot één maand hechtenis voorwaardelijk en 750.boete. Me vrouw V. had in October 1946 zonder voldoende controle een door haar as sistente (een leerling-apothekeresse), mej. H„ gereedgemaakt recept laten verzenden naar de heer Johan Post- ma, die ten gevolge van vergiftiging door het gebruiken van het blijkbaar verkeerd bereide geneesmiddel is overleden. Ook mej. H. werd veroor deeld tot een maand voorwaardelijk. Zij kreeg bovendien 100 boete. EEN GEHEIMZINNIG GEVAL. Een 50-jarige kellner, werkzaam in een café op het Rembrandtplein te Amsterdam, keerde in de'nacht van Maandag op Dinsdag om 00.15 uur huiswaarts. Enkele uren later hebben buren hem in het trapportaal van zijn wo ning in de Mauvestraat aangetrof fen met een hersenschudding, ver moedelijk veroorzaakt door een slag in de nek. De man weet zich heel weinig te herinneren en wat gebeurd is tus sen het vertrek uit het café en zijn thuiskomst, circa twee uur 's nachts. Hij moet per auto naar huis zijn ge bracht en hij weet alleen, dat hij een bal gehakt genuttigd heeft in een automatiek in de Utrechtsestraat. De man had veel geld bij zich, doch daarvan wordt niet vermist. Elkeen, die inlichtingen omtrent dit mysterieuze geval zou kunnen ge ven, wordt verzocht zich te melden bij de recherche van het bureau Sin gel. TEKORT AAN RUW ZOUT VOOR DE VISSERIJ. Naar wij van de zijde van zout- importeurs vernemen, bestaat er thans een nijpend tekort aan ruw zout, nodig voor het zoyten van ha ying. Enkele Scheveningse loggers zijn reeds over tijd niet uitvaren ter haringvisserij en wachten op zout. De schepen met ruw zout uit het buitenland kwamen veelal te laai aan. Zendingen uit .Tunis en Italië, welke Augustus van dit jaar moesten arriveren, arriveerden eerst half Oc tober. Men heeft zich moeten behel pen met Belgisch zout. hetgeen te Terneuzen lag opgeslagen. Tevens zou nog zout uit de Russische zóne in compensatie geleverd worden, doch deze is tot dusverre nog niet gearriveerd. Boekelo zou heden zout afzenden, doch men vreest, dat dit bij lange na niet voldoende zal zijn. Intussen vangen de loggers veel haring en dagelijks komen schepen met volle ladingen aan. Er wordt druk geëxporteerd. Vier coasters ver trekken deze week van Schevenin- gen met ruim 10.000 vaten haring, bestemd voor de Russische zóne. He denmorgen kwam de coaster ..Fran- ka" de Scheveningse haven binnen. Zij zal 3000 vaten haring laden. Ylou&mfi-e.'i-'itcjzpttn Het voorlichtingsbureau van de Voedingsraad meldt: In November vraagt het weer meestal reeds een zacht brandend kacheltje om de tem peratuur in huis wat dragelijk te maken. Ook gaan wij in deze tijd zorgen, dat onze lichaamstempera tuur van binnen uit op peil gehou den wordt, namelijk door voedsel, dat ons veel „brandstof" veel calo rieën levert. Daarom zijn de echte wintergerechten stevig, rijk aan ca- 'orieën. Maar daarbij moeten wij toch de voedingsmiddelen, die de gezondheid beschermen en ons weerstand geven tegen infectieziekten, de z.g. „be schermende voedingsmiddelen", niet vergeten. Gebruik daarom ook nu geregeld rauwe groenten en zo mo gelijk eens wat fruit en denkt tevens aan de haring (bokking) en de mosse len, want die zijn niet allen rijk aan eiwitten en mineralen, maar ook aan vitamines. Voorbeeld van een week-menu: Zondag: groentensoep, lamsvlees, stoofperen, aardappelen, koffievla. Maandag: rest jus, savoyekool, aard appelen, yoghurt. Dinsdag: stoofpot winterpeen, bloedworst of nierworst, aardappelen. Woensdag: rode kool, gebakken mosselen, aardappelen, appel(moes). Donderdag: erwtensoep, gebakken grutjes met stroop. Vrijdag: gebakken panharing, biet jes, aardappelen, lammetjespap. Zaterdag: restje erwtensoep, stamp pot van rauwe andijvie, gehakt. Recepten (4 personen) Stoofpot winterpeen, bloed- of nierworst, aardappelen: IK a 2 kg aardappelen, 1 kg win terpeen, enige uien, 300 g. bloedworst of nierworst, boter, margarine of vet, peterselie. De aardappelen schil en en in stuk jes snijden. De winterpeen schrap pen of schillen en in plakken snij den, de uien fijn snijden. De aard appelen, de uien en de peen aan de kook brengen met weinig water, zout, en boter, margarine of vet naar smaak De pan goed gesloten houden en het gerecht in een half uur gaar koken. De worst in blokjes snijden en deze er bij het opdoen doorheen schudden. Naar verkiezing het kooknat afgie ten en er apart als saus bijgeven. Tenslotte fijngehakte peterselie over het gerecht strooien. Koffievla: 3 dl (2 kopjes) koffie, yK liter mé'k 75 g (1 kopje) havermout, 80 g (ruim 1 kopje) suiker, zout, 1 eetle pel custardpoeder, kaneel. Van de melk, de havermout en iets zout pap koken. Het custardpoeder aanmengen met wat koffie, hiermee de pap bijbinden en de rest van de koffie toevoegen. De suiker met wat kaneel vermengen en deze op het laatst door de vla roeren. De vla koud laten worden en in een schaal overdoen. Breng nimmer door lawaai, of bravour-gebaar, Het leven van U-zelf of and'ren v in gevaar! Wat lezers schrijven Het heeft mij vèrbaasd, zo weinig reactie gezien te hebben op de Aal- berse-herdenking van de plaatselij ke afdeling van de K.V.P. Toen ik 's avonds thuiskwam, had ik verscheidene superlatieven over spreker, declamatie, spel aankle ding, als geheel, in mijn hoofd, maar één woord is reeds voldoende, n.l.: „stijlvol". Het bestuur heeft ge toond, nooit vermoedde élan en nieuwe kracht te hebben. Ik weet v/el, dat zo'n avond niet iedereen, en niet altyd trekt, maar toch vind ik het jammer, dat de be langstelling beperkt bleef tot bijna steeds dezelfde kring, ook by de jon geren. Dan kan ik niet uit mijn geest bannen de oproep van prof. Romme om het hier door Aalberse begonnen werk vooral in Leiden voort te zet ten. En, in het kader van deze tyd, niet alleen op sociaal, maar vooral ook op economisch gebied. Resultaten zijn alleen te krijgen door politiek werk. Er wordt veel gekankerd op het werk van de K. V. P. Maar nu met de gemeenteraads verkiezingen van volgend jaar in mijn gedachten, vraag ik U: „wie zorgt er voor beter werk en meer Niet iedereen kan en zal zich als actief politicus inzetten, maar een groter belangstelling en medeleven betekent (ik weet het uit ervaring) een morele steun aan de weinige werkers. Er valt nog zoveel te*doen, ook op economisch gebied. Uit mijn dage lijkse praktijk diép ik het volgende voorbeeld op: de sanering van de middenstandsbedrijven- Enkele facetten hiervan zijn: de efficiency: er zijn vele kleine bedrijven met te geringe omzet, die een ^noodlijdend bestaan voeren, en die, om toch een bestaansminimum te geven,- het prijspeil onverant woord hoog houden, ten voordele van de grootbedrijven, die daardoor hoge bruto winsten hebben. de liquiditeit en solvabiliteit: het aanhouden van grotere voorraden dan in de oorlog met sterk gestegen kostprijs en aan de andere kant het op grotere schaal verlenen van cre- diet aan afnemers (borgklanten) stelt zodanige eisen aan kapitaal kracht en credietwaardigheid, dat vele winkeliers wekelijks het ene gat met een ander moeten stoppen. Niet alleen een grotere vakbe kwaamheid, maar ook een grotere bedrijfs-economische kennis is er nodig, haar uitdrukking vindend in een betere boekhouding. Vele boek houdingen (ook die van administra tie-kantoren) beantwoorden niet aan hun eerste doel: een dagelijks over zicht van de rentabiliteit, de liqui diteit en solvabiliteit der onderne ming. De middenstand is niet alleen op sociaal gebied (vooral voor de mid denstander zelve) maa'r ook econo misch zeer conservatief, om niet te zeggen achterlijk. En kennende de mentaliteit van de middenstand, kan alleen Overheidsingrijpen mogelijk zijn; dus het werk van politici. Dit middenstandsprobleem is ook een arbeidersprobleem, nu de arbei dersbeweging zich ook voor de be drijfseconomie interesseert. Immers een zeer groot deel der arbeiders werkt in middenstandsbedrijven, anderzijds wordt door de meeste hunner alles in deze zaken gekocht (denk bijv. aan de kleine buurtwin- kels). Het is voor hen dus een pro bleem van werkgelegenheid en van prijspeil (koopkracht). Want de prij zen worden sterk beinvloed door de (soms relatief grote) winstmarges der middenstandsbedrijven. Een spoedig ingrijpen van de staatsbestuurders met, waar mogelijk, inschakeling der bedrijfsgenoten zelve werkgever-middenstander-ar beiders) in het kader van de P.B.O. is een politiek streven, dat door uw werk in en uw belangstelling voor de politiek, gesteund moet worden Zo luidt mijn conclusie. Frans W. Pont. Leiden, 4 November 194'3. P.S. Voor jongeren is er de Jon geren-Organisatie die op acht No vember a. s. in Hotel „Central" een bijeenkomst houdt over onderwijs hervorming en jeugdpolitiek. Een ieder is hartelijk welkom! MIJ NHARDT 1 De kou- en pijnverdrijvende tablet 1 In buisjes van 40 en 75 ct. C HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 44) Anthony was er bijna zeker van dat het de man was, die hy diezelfde mor gen betrapt had. Terwijl hij nog aar zelend stond te overwegen, of hij hem zou nazetten, werden de strui ken aan de voorkant van hetzelfde bosje uiteen gebogen en stapte Mr. Fish het grasveld op. Bij het zien van Anthony schrok hij zichtbaar. „Een rustige middag gehad, mr Fish?"' vroeg Anthony. „Ja heel rustig, dank u wel." Hij zag er echter niet uit, of hij 't zo rustig had gehad. Zijn he1 e gezicht was bezweet en hij hijgde, of hij aan het trainen geweest was. Maar hij hield zich goed. Met een over dreven kalm gebaar haalde hij zyn horloge uit zyn vestzakje en keek erop. „Vier uur," zei hij. „Net zowat tijd voor wat jullie Britten afternoon-tea noemen." Hij knikte Anthony toe en wandel de weg, over het terras naar het huis. Anthony bleef hem in een soort van trance staan nakijken. Opeens schrok hij op. Hoofdrechercheur Batt'e stond naast hem. Geen enkel geluid had de komst van de Scotland- Yard-man aangekondigd; Het was of hij uit niets gematerialiseerd was. „Waar komt u opeens vandaan?" vroeg Anthony geirriteerd. Battle duidde*door een hoofdbe weging op het bewuste bosje bij het grasveld. „Dat bosje schijnt vanmiddag in trek te zijn," zei Anthony droogjes. „Waar stond u zo diepzinnig over na te denken, mr. Cade?" „Dat zal ik u vertel1 en, hoofdre chercheur. Ik stond één en drie en vijf en twee bij elkaar op te tellen zó dat de uitkomst vier was. Maar dat gaat niet Battle, dat gaat onmo gelijk." „Ja daar zullen zich wel moeilijk heden bij voordoen," zei Battle. „Maar dat daargelaten, ik moest u juist ergens voor hebben, Battle. Ik wil een paar dagen weg. Zou dat ge schikt kunnen worden?" Zoals het een Scotland Yard-be ambte betaamde, toonde Battle bij die vraag niets wat in hem omging. Hij keek Anthony kalm aan en zijn antwoord was gewoon-zakelijk. „Dat hangt af, waar u naar toe wilt gaan, sir." „Dat zal ik u precies vertellen, hoofdrechercheur. Ik wil naar Dinard, naar het kasteel van de gravin de Breteuil. Zou je het kunnen schik ken?" „Wanneer wou u gaan, mr. Cade?" „Morgen, dadelijk na het coroners- onderzoek. Dan zou ik Zondagavond weer terug kunnen zijn." „Hm! Zo!" zei Battle op nietszeg gende toon. „Nou gaat het of gaat het niet?" „Het gaat, maar ik moet ervan op aan kunn end,at u gaat naar de plaats waarheen u zegt, dat u gaan zult en dat u linea recta naar hier terug komt?" „Je Wit er een uit duizend Battle! Of je TTebt "een soort van liefde op het eerste gezicht voor me opgevat of je hebt ze achter de mouw. Welke van de twee veronderstellingen is juist?" Hoofdrechercheur Battle glimlachte maar eens. „Enfin,"\ging Anthony voort „je zult wel maatregelen treffen. Een half dozijn dienaren der wet, die elke stap van me consentieus nagaan. Zo zij het. Maar ik wou een lief ding dat ik wist, waarom het ging." „Ik begrijp u niet, mr. Cade." „De mémoires, waarom daar zo'n drukte over gemaakt wórdt. Zijn het mémoires? Of gaat het om wat an ders?" Battle glimlachte voor de tweede maal binnen de vijf minuten. „Neem het zo op, mr. Cade: ik sta u dit toe, omdat ik een gunstige in druk van u gekregen heb. Ik zou zelfs wat deze zaak aangaat, graag met u samenwerken .Amateur en vakman, dat is geen slechte combina tie. De een heeft, om zo te zeggen het voordeel van tot de coterie te behoren, de ander heeft de onder vinding." „Wel," zei Anthony langzaam,' ,,'t is altijd een soort van ideaal van me geweest om myn krachten' op een moord mysterie te proberen „Al tot de conclusie gekomen, mr. Cade?" „Tot 'n paar dozijn," zei Anthony „Maar voor het ogenblik zijn ze nog in vragen vervat." „Bijvoorbeeld?" „Wie volgt Michael als eerste erf genaam voor de troon op? Dat lykt mii nogal belangrijk." Hoofdrechercheur Battle trok een bedenkelijk gezicht. „Ik vroeg me juist af, of u daar aan zou denken. Prins Nicholas Obo- lovitch is nu de erfgenaam, hij is een neef in de eerste graad van de man, die gisteravond vermoord is." „En waar is die prins Nicholas op het ogenblik?" vroeg Anthony, ter wijl hij zich iets afkeerde om een nieuwe sigaret op te steken. „Je hoeft me niet te vertell en dat je het niet weet, Battle, want dan geloof ik je niet." „We hebben reden om aan te ne men, dat hij op het ogenblik in Ame rika is. Verleden week was hij er in elk geva! nog. Aan het geld opne men met als onderpand datgene, wat hij te wachten heeft.'" Anthony liet een langgerekt gefluit van verbazing horen. „Nou snap ik het," zei hij dan. „Michael had Engeland achter zich, Nicholas Amerika. In allebei de lan den is een groep financiers, die op jacht zijn naar petroleum-concessies. De roya/istische partij had Michael als haar candidaat uitgekozen en nu moeten ze een andere zoeken. Wan hoop en tandengeknars in het kamp van Isaacstein Co en mr. Lomax Vreugde en hoerageroep in Wall Street. Is het niet zo?" „U bent er niet helemaal naast," gaf Battle toe. „Hm," zei Anthony. „En nu weet ik ook, dat wil zeggen, ik durf er m'n hoofd onder verwedden, dat ik weet wat u in dat bosje uitgevoerd hebt." De detective glimlachte, maar o"t- wooyden. „Internationale politiek is geweldig ingewikkeld," zei Anthony, „maar tot mijn spijt kan ik dit gesprek niet verder voortzei ten. Ik heb een af spraak om in de leerkamer thee ie komen drinken." Hij liep vlug het terras over en ging door de r.oofddeur naar binnen Een kort consult met Tredwell had als gevolg, dat hij een paar minuten later voor de aeur van de leerkamer stond. Hy' klopte aan en ging naar binnen. Honkie en Snoekie renden op hem af en brachten hem in triomf naar hun gouvernante. Bij het zien van mademoiselle Brun overviel Anthony, één seconde lang, een gevoel van schaamte. De Fran- gaise was een kleine magere vrouw van een jaar of vijftig, met een teng smal gezicht, peper en zoutkleurig haar en een snorretje. Als avontu rierster zou ze in elk milieu een droe vig figuur geslagen hebben. „Ik geloof, dat ik lelijk de kluts kwyt ben," zei Anthony tegen zich zelf. „Enfin op het ogenblik niets aan te doen.hiermee doorgaan tot het bittere einde, is m'n motto." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6