S)e CetdóeSoti/ïo/nt Een spannende race om het presidentschap der V.S. Wat zijn de Russen van plan Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 3 NOVEMBER 1948 40ste JAARGANG No. 11532 Nek-aan-nek race Truman en Dewey Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., f4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 TRUMAN MAAKT EEN GROTE KANS ^%FSCHOON DE KANSEN van Truman voor de verkiezingen in de V. S. hopeloos werden geacht tegenover die van zijn tegenstander De wey, blijkt uit het verloop, dat deze verkiezingen een der spannendste „wedstrijden" zijn, welke ooit tussen twee candidaten voor het Ameri kaanse presidentschap zijn gehouden. Tot ieders verbazing was de deel name aan de stemming veel groter dan anders en kwam dus de bereke ning, dat de Democraten (Trumans partij) merendeels thuis zouden blij ven, zoals gewoonlijk, niet uit. Volgens de te drie uur hedennacht door de Amerikaanse radio omgeroepen stand waren op Truman 14.800.000 stemmen uitgebracht, op Dewey 13.600.000 stemmen en op Henry Wal lace (progressieve partij) ongeveer 700.000 stemmen, evenals op gouver neur Strom Thurmond. Er bestaat dus een grote kans, dat Truman het ten slotte nog winnen zal, ofschoon de meeste Amerikaanse pers- en ra- ïio-commentators blijven vasthouden aan hun voorspelling, dat Dewey winnen zal. Als Dewey winnen zou Onderwijl bezint men zich op mo gelijke terugslagen op de Ameri kaanse binnen- en buitenlandse poli tiek van de eventuele verkiezing van de eerste republikeinse regering, se dert Hoover in 1932 door Roosevelt werd verslagen. Men verwacht geen grote wijzigingen in de beginselen van de buitenlandse politieK, aange zien in de na-oorlogse jaren fle grote lijn van de huidige politiek dooi de regering van Truman is aangenomen in overleg met republikeinse voor mannen zoals senator Arthvr Van- denberg en John Foster Dulles. Wel verwacht men een verschui ving van het accent in de buitenland se politiek, wanneer Dewey gekozen wordt. Men verwacht dat Dewey de Truman-doctrine van hulpverlening aan „bedreigde landen in hun verzet tegen Sovjet-Rusissche en commu nistische expansietactiek" zal hand haven, doch dat daarbij groter na druk zal worden gelegd op de hulp verlening aan China en het „tegen- - houden van agressie in het Verre Oosten". Dewey is voorstander van voort zetting van het plan-Marshall voor Europa voor het tweede jaar, doch men verwacht, dat hij krachtiger dan de regering van Truman zal aandrin gen op economische sanering. Vér der heeft Dewey doen verstaan, dat hij zijn steun zou geven aan het ver lenen van militaire en diplomatieke hulp aan een West-Europese Unie en een Noord-Atlantisch Pact, doch de voorwaarde zou stellen, dat de Euro pese landen stappen doen tot poli tieke federatie in een „Verenigde Staten van Europa". Dewey staat nauwe samenwerking met Groot-Brittannië voor op inter nationaal en economisch gebied, doch Amerikaanse Dakota te Wiesbaden verongelukt Gisteravond is een Amerikaanse Dakota dicht bij het vliegveld van Wiesbaden neergestort en verbrand. Het toestel, dat uit Northolt kwam, moest wegens het slechte zicht blind landen op de instrumenten. Op het laatste ogenblik zag de piloot, dat hij het vliegveld reeds gepasseerd was. Hij draaide om een tweede landing te ondernemen, doch stortte waarschijnlijk door verkeerde be rekening, neer. Uit officieuze bron wordt gemeld, dat al de zes inzittenden der Da kota, een driekoppige bemanning en drie passagiers, om' het leven zijn gekomen. Volgens een officiële woordvoer der der luchtvaart gelooft men, dat de Dakota 10 inzittenden telde, van wie vijf gedood en vijf ernstig ge wond zouden zijn. heeft het duidelijk gemaakt in zijn redevoeringen, dat hij Groot-Brittan nië niet beschouwt als een grote mo gendheid in dezelfde zin als de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie. REPUBLIKEINS „OVERWINNINGS FEEST" UITGESTELD. Het bekend worden van het feit, dat Truman voor het ogenblik de lei ding had bij de verkiezingsuitslagen drukte enigszins de stemming op het republikeinse hoofdkwartier in het Roosevelt-hotel te New York, waar gouverneur Dewey aanwezig was om van de uitslagen kennis te nemen en waar een driehonderdtal van zijn aanhangers in de balzaal verzameld was «m het sein voor de aanvang van het „overwinningsfeest" te kun nen geven. Men had verwacht rond half vief hedenmorgen het feesten op grote schaal te kunnen aanvan gen, doch op dat tijdstip lag Truman nog steeds voor op Déwey. MONUMENT VOOR DR JOHAN WAGENAAR. Ter nagedachtenis aan de toonkunstenaar dr Johan Wa genaar, die in de oorlogsjaren is over leden, is op het Servaasbolwerk te Utrecht, tegenover zijn geboortehuis, een borstbeeld onthuld en aan de ge meente Utrecht overgedragen. De wnd Burgemeester van Utrecht, de heer H. A. Bekker, aanvaard het mo nument in naam van de gemeente. ROEMEENSE KATHOLIEKE BISSCHOPPEN GEARRESTEERD? In veranwoordelijke Katholieke kringen te Rome wordt verklaard, dat drie Roemeense Katholieke bis schoppen zijn gearresteerd en een vierde onder huisarrest is gesteld. De gearresteerden zijn: mgr. Giulio Hos- su, bisschop van Cluygherla, mgr. Sabilio Aftenie, hulpbisschop van Fa- garas en Alba Giulia, mgr. Giovanni Suciu, Apostolisch administrateur avn Faragas en AJba Giulia. mgr Va- lerio Frentiu, bisschop van Oradea, werd onder huisarrest gesteld. De nieuwe politie in de Sovjet-zóne De voormalige Duitse generaal majoor dr. Walter Schreiber, die, na in krijgsgevangenschap van de Sow- jels een opleiding te hebben ontvan gen in de communistische leer, naar de Amerikanse zóne van Duitsland is uitgeweken, heeft verklaard, dat de nieuwe politietroepen in de Sow- jet-Russische zóne van Duitsland zuilen worden Uitgerust met tanks en zware artillerie. „De nieuwe politiemacht van Sowjet-zóne, aldus Schreiber, is het eerste stadium in de organisatie van een „rood leger", samengesteld uit Duitsers. Schrbeiber, die door de Sowj ets was voorbestemd voor de functie van chef van de medische dienst van de politiemacht in de Oostelijke zóne, zeide, dat aan hem en vijf andere Duhse generaals in krijgsgevangen schap mededelingen waren gedaan over de plannen voor de bewape ning van de nieuwe politiemacht door kolonel Sergei Tulpanof en door Kurt Fischer, de minister van politie in de Sowj et-zóne. Volgens Schreiber was de „enige aannemelijke reden" voor het be staan van de nieuwe politiemacht een Sowj et-Russisch plan, de bezettings troepen uit Duitsland terug te trekT ken en de Westelijke geallieerden tot hetzelfde te bewegen. „Wanneer de Sowjets hierin slagen", aldus Schreiber, „zal het nieuwe rode le ger een verschrikkelijke bedreiging voor het Westen betekenen". Schreiber zeide verder op de door hem gegeven persconferentie, die twee uur duurde, dat generaal Vin- cenz Mueller, een „fanatiek" commu- nits" en voormalig officier van de generale staf, is benoemd tot staf chef van de nieuwe politiemacht. Volgens Schreiber is Mueller „com- REGENTSCHAPSRADEN OP OOST- JAVA GEÏNSTALLEERD De houding van de bevolking op Oost- Java heeft het mogelijk gemaakt de autonome structuur der regentschap pen in zeer korte tijd te herstellen. Nadat half September de bevolking van 12 regentschappen bij geheime stemming haar raadslieden had ge kozen, kon reeds spoedig daarna tot de installatie van de regentschaps raden worden overgegaan. De Recomba van Oost-Java, dr Ch. O. van der Plas, spreekt de openings rede uit bij de iiistaVatie van de Re gen tschapsraad Ban joewangi. pleet aan de Sowjets onderworpen". Een opeprbevelhebber van de poli tiemacht was nog niet benoemd. Schreiber ontkende met nadruk, dat generaal Walter von Seydlitz of veldmaarschalk Friedrich Paulus in enig verband zou staan met de nieu we politiemacht of legers in de Sow- jet-Unie zou comanderen of organi seren. Volgens Schreiber bestaat er een reële kloof tussen de krijgesvangen Duitse officieren, die het communis me volgen en zij, die zich er tegen verzetten. Schreiber heeft bij Moskou ver toefd in „Lager 7037", waar ook Pau lus en .andere generaals gevangen hebben gezeten. De communistische bedreiging van China CHINA VERLOREN AZIë VERLOREN. Volgens berichten van het front zijn de overblijfselen van het leger der centrale Chineese regering in Mandsjoerije, dat een half millioen man sterk was, begonnen met de evacuatie uit Jingkou en Hoeloe- tao, bruggenhoofden in de provincie Liaoning. Het betreft hier de laatste gebieden in Noord-Oost-China, die door de centrale retgering bezet zijn. Naar verluidt is de corridor tus sen Moekden en Jingkou al afgesne den door strijdkrachten onder bevel der communisten, die de Zuid- Mandsjoerijse zeehavens insluiten. Een hoge Amerikanse functiona ris te Sjanghai heeft een correspon dent van Reuter gezegd, dat „de eni ge manier, om ,en totale ineenstor ting van de militaire siuatie der Chi nese regering na haar nederlaag in Mandsjoerije te verhinderen, is het verschaffen van onmidedllijke Ame rikanse militaire en economische hulp, vrijwel op oorlogssterkte." De functionaris verklaarde, dat er weinig hoop bestaat, dat „de com munistische invloed over de rest van Azië wordt tegengehouden, wanneer China eenmaal verloren is gegaan." De functionaris legde deze verkla ring af op een ogenblik, dat de jong ste Chinese berichten, die Sjanghai bereiken, melden, dat de communis tische troepen 600.000 man inzetten vor een offensief tegen het voor naamste regearingsbolwerk Hsoechof in Midden-China. Hsoechof is de be langrijkste belemmering voor de communistische troepen op hun weg naar Nanking, de hoofdstad van China. LUCHTBRUG GEHINDERD DOOR MIST. De vliegvelden Gatow en Tempel hof waren hedenmorgen letterlijk met vliegtuigen bedekt, aldus Reuter, daar de luchtbrug voor de tweede maal in deze week door dichte mist bijna geheel tot stilstand werd ge bracht. PAUSELIJK SCHRIJVEN DE VREDE VAN MUNSTER. Het gemeentebestuur van Munster heeft, naar wij reeds mededeelden, van 24 tot 31 October 1.1. feestelijk heden georganiseerd ter viering van het derde eeuwfeest van de Vrede van Westfalen. Naar aanleiding hier van heeft Z. H. de Paus een schrij ven gericht aan de Bisschop van Munster, Mgr. Dr. Michael Keller. Ir. deze brief herinnert Z. H. aan de bijdrage van de Pauselijke Nun tius Fabius Chigi, de latere Paus Alexander VII, tot de ver wezenlij king van de Vrede van Westfalen. Dit herinnert aldus Z. H. aan het vredeswerk, waaraan de Pausen zich in alle tijden gewijd hebben. De uiterlijke vrede bloeit en brengt vei ligheid en welzijn, wanneer de geest van de mensen in vrede met God verkeert en zij het Rijk Gods inner lijk zoeken te verwezenlijken. Deze vrede is de grondslag van de vrucht bare eenheid tussen de mensen. Nu eertijds welvarende Europese gebieden in ellende zijn gestort, wil len wij onze toevlucht niet meer tot de oorlog nemen, doch alles herstel len op grond van wederzijdse over eenkomsten en verdragen. Deze ont binden zich zelf echter, indien zij niet steunen op de zedewetten, die slechts aanwezig zijn wanneer de godsdienst hen bevestigt en heiligt. De godsdienst, welke geheel aan deze eisen voldoet, is die van Christus aldus de H. Vader. Z. H. besloot met Zijn zegen te schenken aan het vre deswerk, in het teken waarvan de herdenkingsplechtigheden te Munster hebben gestaan. Een 53-jarige Amsterdamse koop man heeft Vrijdag in Duitsland een avontuur beleefd, warbij hij flinke verwondingen heeft opgelopen en zijn auto heeft verloren. Hij was op weg naar Nederland en had bij Krefeld twee lifters, militairen in de wagen genomen. PVotseling werd hij op het hoofd geslagen; hij raakte aan het worstelen en wist uit de wagen te ontkomen, zij het met zeer ernstige hoofdwonden. Bij ^en boer vond hij onderdak. De politie werd gewaarschuwd en radio-auto's welke op de Duitse verkeerswegen patrouilleren vonden de wagen bij Wiesbaden terug. Bloedsporen in de auto deden vermoeden, dat ook de lifters gewond waren geraakt. De koopman is nu weer in Nederland terug, zonder auto en bagage en met ernstige hoofdwonden. De Nederland se politie is bezig de in beslag geno men auto en wat er eventueel nog van de bagage rest, terug te krijgen. De daders zijn nog niet gegrpen. DE FRANSE MIJNSTAKING VER LOOPT In de mijngroep van Oig- nies hebben de Franse troepen de stakende mijnwerkers uit de schach ten verdreven en de veiligheidsin stallaties weer in werking gesteld. Onder toezicht van de soldaten ver wijderen de stakers de barricaden, die zij voor schacht nr. 5 hadden op geworpen. Worden de gemeente raadsverkiezingen uitgesteld Verschillende leden der Tweede Kamer verklaarden in het voorlopig verslag begroting Binnenl. Zaken gaarne te vernemen of de minister gaarne te vernemen of de minister bereid is, een wijziging te bevorde ren van de Kieswet, zodat de ver korting van de zittingsduur van de thans fungerende gemeenteraden wordt teniet gedaan. Nu de Kamer verkiezingen, anders dan aanvanke lijk werd verwacht, in 1948 hebben plaats gevonden, is, naar de mening dezer leden, de reden vervallen om de verkiezingen van de gemeentera den reeds in 1949 te houden. Dat in 1950 verkiezingen voor de Provin ciale Staten worden gehouden, wordt, ook door de gemeentebesturen, eer der als een voordeel dan als een be zwaar gevoeld. Vele andere leden, die aan uitstel van de gemeenteraadsverkiezingen geen behoefte hadden, drongen er op aan, dat de verkiezingen niet later dan begin Mei zullen worden gehou den, zulks om te vorkomen, dat de kiezers in de uitoefning van hun stemrecht belemmerd worden door afwezigheid met vacantie. Verscheidene leden gaven voorts als hun mening te kennen, dat de stemming bij volmacht van de in In- dië verblijvende militairen weinig bevredigend heeft gewerkt. Het ge heim der stemming is bij dit sys teem niet voldoende gewaarborgd. Deze leden zouden de voorkeur er aan geven, als deze militairen schrifte lijk zouden kunnen stemmen. Melkprijs-verlaging Naar wij vernemen, zal de verla ging van de melkprijs met één cent ingaan op Maandag 8 Novem ber. KOMT DE TABAK VRIJ? Volgens het „Vrije Volk" zou het in de bedoeling liggen om met in gang van 1 Januari a.s. de tabak vrij te geven. Daaraan zou voorafgaan een verhoging van het rantsoen van vijf tot zes rantsoenen per veertien dagen, welke verhoging zou ingaan in November of tegen December. De verwachting is minder rooklust, dalende kooplust en teruggang in de algemene koopkracht. En dat alles zou een opheffing der tabaksdistri butie wel eens vrij spoedig mogelijk kunnen maken. aMus genoemd blad, voor welker verantwoording wij het bericht laten. Er is al zo vaak een gerucht gegaan over het vrijge ven van de tabak. Veldslag om een kolenmijn TANKS EN BULLDOZERS MOES TEN BARRICADES NEMEN. Bij de steenkolenmijnen te Lievin, in Noord-Frankrijk, is het gisteren tot zulke hevige gevechten tussen postende stakers en militairen ge komen, dat men geneigd is dit tref- Jen in Frankrijk als een „volledige militaire actie" te qualificeren. Het was de zwaarste operatie, die de troepen deze week hebben moe ten uitvoeren in het overheersend communistische steenkolenbekken in het Noorden, waar tweederde der Franse steenkool geproduceerd wordt. De aanval werd gistermorgen om halfelf ingezet. Verscheidene hon derden stakers hadden zich in een schacht gebarricadeerd en de gen darmes, die de ontruiming kwamen eisen, zagen zich de toegang ver sperd door barricades van trucks en rotsblokken. Toen verscheidene aanvallen wa ren afgeslagen, gaven de militaire overheden bevel zware Sherman tanks naar voren te brengen en bulldozers om de troepen vooruit te gaan. Kort voor de middag waren de mijnen geheel omsingeld, waar na het bevel werd gegeven voor de opmars. Ondanks stug verzet van de com munistische posters hebben de rege ringstroepen gisteravond de mijnen volledig bezet. Het z. g „ontgroenen LIET lid van Amsterdamse gemeen- **teraad mevr. Heyermans heeft onlangs vragen gericht tot B. en W. van de hoofdstad in verband met de wandaden, welke dit jaar bij de z.g. ontgroening van studenten zyn bedreven, tengevolge waarvan twee jongelui een hersenschudding heb ben opgelopen. Zij drong er daarbij op aan bij de studenten meer sociaal gevoel aan te kweken, door hen pe riodiek te werk te stellen in fabrie ken. Op die wijze zouden zij, aldus mevr. Heyermans, hopelijk begrip van de samenleving krijgen. Op deze vragen hebben B. en W. thans o.m. geantwoord, dat zij de wijze van ontgroenen, zoals die thans bij het Amsterdamse Studentencorps is voorgekomen ten sterkste veroor delen. Gebeurtenissen, als thans hebben plaats gehad bij het Amsterdamse Studentencorps, zullen de leiding van de universiteit en het gemeente bestuur aanleiding kunnen geven het contact met deze vereniging te verbreken aldus B. en W. Gelukkig, dat B. en W. van Am sterdam onomwonden publiekelijk' verklaren, hoe zij oordelen over het „ontgroenen" zoals dat geschiedt bij het Amsterdams Studentencorps en niet aléén bij het Amsterdams Studentencorps! Zij denken er over, om, als dat zó blijft, alle contact met dat corps te verbreken. En zij heb ben daaiin volkomen gelijk. Het schandaal van het „ontgroe nen" als aoor B. en W. van Amster dam bedoeld, ligt niet in het enkele feit, dat er twee „groenen" een her senschudding hebben gekregen. Het schandaal is elders evenzeer aanwe zig, al hebben daar „toevallig" niet zulke ongelukken plaats gehad. Dat B. en W. van Amsterdam zo duidelijk hun mening uitspreken over bedoeld instituut moet worden toe gejuicht vooral omdat men dat oerdeel van zulk een zijde nog niet vaak heeft vernomen. Bedoeld ontgroenen heeft in geen enkele tijd gepast, maar kan in deze tijd niet meer worden geduld. Helpt de kinderen A LHOEWEL wij weten, dat er in *"*de laaide tijd veel financiële of fers van ti gevraagd worden, nemen wij toch de vrijheid een zeer drin gend beroep op uw offervaardigheid te doen." Aldus begint een circulaire, die voor ons ligt. Men zal misschien opmerken: zó vangen méér bedel-brieven aan. Inderdaad. Maar: het is toch ook zo. Het is toch ook zó, dat er veel wordt gevraagd en dat er veel nodig is, waarvoor een dringend beroep moet worden gedaan. Degenen, die dat dringend beroep doen, zouden natuurlijk liever zien, dat het niet nodig zou zijn. Ze doen het niet voor hun pleizier! Zo ook de Moeder Overste en de Zusters van het St. Vincentiushuis te Lisse. Men kent toch wel het St. Vincen tiushuis? Er worden in dit huis ongeveer 80 kinderen liefderijk verzorgd kin deren, van wie de ouders uit de ouderlijke macht of ontzet of ont heven zijn. Het Rijk subsidieert. Maar niet zó, dat van die subsidie de kosten kun nen worden betaald. Er is een tekort. De Zusters leven sober. De kinderen worden natuurlijk niet verwend, maar de Zusters willen graag alles doen, wat maar mogelijk is, om de kinderen zich daar thuis te doen ge voelen en ze later goed opgevoed, degelijk gevormd en tevreden de maatschappij te kunnen laten in gaan. De herinering aan het Huis te Lisse moet voor hen een prettige herinnering blijven. Zijn er onder onze lezers niet, die de Zusters in Lisse wat willen hel pen? Zonder hulp van particulieren komen zij er niet. Mochten wij niet tevergeefs of nut teloos onze lezers mededelen, dat het giro-nummer van het St. Vincen tiushuis te Lisse is 254884; men is ook gaarne bereid, na ontvangst van een berichtje, een gift te komen ha len. VOORZITTER EN SECRETARIS DUITSE VINCENTIUSVERENIGING NAAR NEDERLAND. Woensdag 3 November worden in Den Haag verwacht dr. Claes, burge meester van Leverkueen bij Keulen en de zeereerw. heer Jos. Hartmann, resp. voorzitter en secretaris van de St. Vincentiusverenigingen in Duits land. Zij zullen contact opnemen met de Hoofdraad der St. Vincentius- vereniging in Den Haag. Vrijdag brengen zij een bezoek aan Nijme gen en Zaterdag aan Roermond, waar zij door Mgr. Lemmens in audiëntie zullen worden ontvangen. Een kcPiAeJEtje... Voor de katholiek is het iedere i Allerheiligen en Allerzielen.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1