Houdt 5-6-7 Nov. vrij Gemeenteraad Noordwijkerhout DINSDAG 2 NOVEMBER 1948 DE LETDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 PARTIJCONGRES 1948 DER KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ. Zaterdag 11 en Zondag 12 Decem ber a.s. vindt te Utrecht het tweede congres der Katholieke Volkspartij plaats. Op dit Congres komen bijeen, net Partijbestuur,, de 18 Kringbe- sturen der Partij en afgevaardigden van alle afdelingen der Partij. Iede-e Afdeling der Partij is gerechtigd drie vertegenwoordigers naar het Con gres af te vaardigen. Reeds schreven honderden Afdelingen in, sommige met een afgevaardigde, de meeste met drie afgevaardigden, een niet onbeduidend aantal afdeMngen vroej toestemming om meer dan drie le den af te vaardigen. Voorts worden voor het Congres uitgenodigd de leden der Katholieke fracties van de Eerste en Tweede Kamer, de Katholieke Ministers, de leden van de Partijraad, waartoe o.m. behoren de vertegenwoordigers van ae Katholieke godsdienstige^ cultu rele en sociale organisaties. De agenda voor het Congres ver meldt het volgende: drie plenaire zittingen, t.w. Zaterdagmorgen, Za terdagavond en Zondagmorgen. In de eerste plenaire zitting geeft de Partijvoorzitter, W. J. Andriessen, een overzicht van de werkzaamhe den der Partij over de afgelopen periode en zet hij de plannen uiteen voor de komende periode. In deze vergadering brengt de Partijsecretaris, Dr. L. A. H. Albe- ring tevens zijn verslag uit. De tweede plenaire zitting is ge wijd aan de Europese samenswerking in het algemeen en in de Benelux in het bijzonder. Als sprekers zijn uitgenodigd een der meest vooraan staande leden uit de Belgische Chris telijke Volkspartij en de heer Ser- rarens. Voor deze avond is voorts de me dewerking verkregen van de kun stenaar Henk Schaer en van het Utrechts Stedelijk Orkest. Op de derde plenaire zitting (Zon dagmorgen) brengt de voorzitter der Katholieke Tweede Kamerfractie, Prof. Mr. C. P. M. Romme verslag uit over het parlementaire werk in de afgelopen periode. De Zaterdagmiddag wordt be steed aan drie sectievergaderingen, die gelijktijdig plaats vinden. Het onderwerp „Actieve Jeugdpo- litiek" wordt ingeleid door Mr. René Höppener te Roermond; het onder werp „Industrialisatie" wordt inge leid door Drs. G. H. L. Zeegers te Wassenaar en het onderwerp Na tionale Cultuurpolitiek" word inge leid door Bernard Verhoeven te Amsterdam. E-e inleidingen zijn slechts kort, zij kunnen dit zijn, ook obidat de in leiders over de onderwerpen een brochure samenstelden, die aan alle afdelingen der Partij is toegezonden. Kieskring Leiden K.V.P, Onder voorzitterschap van de heer A. C. A. Deerenberg uit Schoonhoven vergaderde de Kieskring Leiden van de K.V.P. Na een kort openingswoord door de voorzitter en de lezing der notulen werden afgevaardigden van de af delingen Alphen, Hillegom en Leiden aangewezen tot onderzoek van de re kening en verantwoording van de penningmeester. Op voorstel van het bestuur werd besloten, dat in het vervolg elke afde ling voor elk begonnen 250-tal leden één afgevaardigde naar de Kieskring- vergadering mag zenden. Het door de Kringvergadering te kiezen aantal bestuursleden werd op Voor gedachtenwisseling is zeer ruime tijd ter beschikking gesteld. VERWARMING EN VERLICHTING DER TREINEN VERBETERD. De verwarming en verlichting van de electrisehe en Diesel-electrische treinen zullen deze winter normaal zijn. Speciale „stoomverwarmings wagens" zijn gebouwd, die vlak ach ter de electrisehe locomotieven mee rijden. Ook wat het door stoomloco motieven getrokken materieel be treft, hoopt men, dat dit voldoende zal zijn verwarmd. Voor de verlichting konden 30.000 gloeikousjes uit Tsjechoslowakije worden aangebracht, terwijl er nog 20.000 in voorraad zijn. GEMASKERDE ROVERS MAKEN OOST-BRABANT ONVEILIG. In de laatste weken zijn in Oost- Brabant niet minder dan vier over vallen met roof gepleegd. Na Deur- ne en Veghel is nu Asten aan de beurt geweest. Drie gemaskerde man nen drongen er, gewapend met revolver, aan de achterzijde de wo ning van de weduwe L. binnen, waar het kantoor van de plaatselijke boe renleenbank is gevestigd. De weduwe L. was alleen met haar twee dochters thuis en dacht aanvankelijk dat een paar vrienden van haar zoons een giap wilden uithalen. Toen de indrin gers echter onder bedreiging van hun wapens de sleutel van de brandkast van de boerenleenbank eisten, be greep zij dat het bittere ernst was. De vrouwen zeiden, dat de kassier de sleutel thuis had en verzochten de mannen met het aanwezige huishoud geld genoegen te nemen. Intussen kreeg de weduwe L. een flauwte van de schrik. De mannen hielden voet bij stuk en wilden de sleutel hebben, maar toen zij een van de zoons hoor den thuiskomen, namen zij de wijk. Zij hadden sokken over hun schoenen aan. Hun auto stond op enkele tien tallen meters van het huis gepar keerd. De politie onderzoekt of er enig verband bestaat met de vorige overvallen, maar tot nu. toe is elk spoor nog zoek. VADER VAN DESERTEUR VEROORDEELD. De Haarlemse politierechter heeft een Zandvoorter. vader van een dienstplichtige die zich onttrokken heeft aan de oproep om in dienst te komen en voortvluchtig is, veroor deeld tot drie weken gevangenisstraf, omdat hij de arrestatie van zijn zoon zou hebben belemmerd. Twee polite- agenten kwamen de zoon in het ouderlijk huis halen. De jongeman rende de trap op en sloot zich op in een kamer. De politiemannen maak ten de deur open en wilden de jon gen meenemen, doch de vader sprong hen op de rug en schiep zo de gele genheid voor zijn zoon om de benen te nemen. Deze kon sindsdien niet meer worden opgespoord. De officier van Justitie verweet de vader ,dat hij er de schuld van was, dat zijn zoon nu „het ellendige leven van een vluchteling leidde". De vader, die bij zijn verhoor door de polite verklaard had: „Een adelaar be schermt zijn jong", zeide thans: „Mijn zoon verkiest dat leven uit vrije wil boven het platbranden van kam pongs". De officier repliceerde zeer dat men in Nederland nu De heer Deerenberg werd met 72 van de 115 uitgebrachte stemmen tot voorzitter herkozen. Tot bestuursleden werden daarna gekozen de heren: W. Hoonhout, Gouda. H. J. v. Mil, Zoeterwoude, mr. E. J. M. H. Bolsius. Leiden, A. J. Witteman, Noordwiik, G. A. Wenck, Gouda, mr. J. J. M. v. Breukelen, Woerden. B. P. de Kousemaker, Voor schoten, J. C. Schrama, Sassenheim en T. J. v. d. Kolk, Hillegom. De heer H. J. v. Mil werd bij accla matie herkozen als secretaris. De afvaardiging naar de Partijraad werd als volgt samengesteld: Mr. Bol sius, Leiden, de Kousemaker, Voor schoten, v. Breukelen. Woerden, Wit teman, Noordwyk, v. Mil, Zoeterwou de, S. Menken, Leiden en W. Hoon hout, Gouda. De afd. Hillegom lichtte daarna een motie toe waarin de wenselijk heid van een spoedige, invoering van een kinderbijslagregeling voor zelf standigen werd uitgesproken. De afd. Lisse diende een motie in van gelijke strekking, mede de ver hoging van de kinderbijslag aan werknemers verzoekende. Beide moties werden aangenomen. De afd. Wassenaar had een zeer lang-ademige motie over de wering van communisten uit bestuursfuncties enz.. Terecht o.i wees de afgev. op de inconsequentie, die er in ligt. dat het Bestuur der K.V.P. aan Raadsle den wil beletten, communisten in eni ge commissie te benoemen, terwijl de K.V.P. in de Tweede Kamer zonder enig verzet wel communisten in com missies laat benoemen. Een afgev. van Leiden ondersteunde het betoog Wassenaar. Na wijziging van de toe lichting werd ook deze motie aange nomen. De afd. Zevenhoven verzocht o.a. op de Partijraad de classificatie te be spreken. De afgevaardigde van Roelof- arendsveen wees op het verschil in aantal leden ten plattelande stad. De penningmeester, de heer Hoon. hout, spoorde dringend aan tot regel matige afdracht contributie door de afdeling-penningmeesters en zeide dat, zonder pardon, vóór 1 Maart 1949 de contributie voor dat jaar afgedra gen moet zijn. De heer v. Breukelen (Woerden) had, zoals uit de discussies bleek, als protest tegen het verloop van de candidatuur-v. d. Weyden als be stuurslid bedankt. Uit de mededelingen van de voor zitter viel te constateren dat het Be stuur het ook geheel niet eens was met het verloop van deze kwestie maar „Wat zou er gebeurd zijn als het gehele Bestuur ontslag genomen had?" Na enkele andere besprekingen sloot de voorzitter te half 7 de verga dering. KATHOLIEK AMATEURTONEEL. Oprichting van de kring Rijnland. Reeds eerder schreven wij over de vereniging van alle R.K. Toneel- en Lekenspelgröepen in een landelijke R.K. Toneelbond. Het Werkverband Katholiek Ama teurtoneel, dat op wens van het Hoogwaardig Episcopaat is tot stand gekom'en, ging reeds in de achter pns liggende weken over tot vor ming van de drie zuidelijke dioce sane Districten. In de komende maand zal ook die van Utrecht en die van Haarlem definitief worden gevormd. Voor wat ons Bisdom betreft zal dit reeds óp 21 November a.s. zijn beslag krijgen. Hieraan vooraf gaat echter eerst nog de vorming van de Rijn landse Kring als onderdeel van het Diocesane district Haarlem. De Rijnlandse Rederijkerskamer, die met de vorming van deze Kring is belast, deelt ons mede, dat in de loop van deze week aan alle R.K. Toneel- en lekenspelgröepen te Lei den en Omstreken, (via Eerw. He ren Moderators) een uitnodiging zal worden gezonden tot bijwoning van de oprichtingsvergadering van de Rijnlandse Kamerkring, welke ge houden wordt op Woensdag 17 No vember a.s. 's avonds te acht uur in de Jacoba-zaal van „Den Burcht" te Leiden. W'ij wijzen er nog nadrukkelijk op dat het W.K.A. helaas niet beschikt over alle adressen. Het is aan te bevelen, zo niet noodzakelijk, dat alle toneel- en lekenspelgröepen van Leiden en Omstreken in de gelegen heid zijn de oprichtingsvergadering bij te wonen. De besturen van die verenigingen of groepen, die op het eind van deze week nog niet in het bezit zijn van een uitnodiging, ge lieven onverwijld daarvan kennis te geven aan het Bestuur van de Rijn landse Rederijkerskamer mej. C. Versteeg, Haven 28 te Leiden, opdat deze alsnog aan hen een uitnodiging kan doen toekomen. Het W.K.A. dringt er op aan bo venstaande datun? voor dit doel vrij te houden. R.K. Toneelverenigingen laat U niet inbetuigd en bezoekt met al Uw leden deze belangrijke bij eenkomst. eenmaal veel mag zeggen, doch dat die vrijheid voor mensen als ver dachte le veel van het goede is. Hij eiste een maand gevangenisstraf. De politerechter veroordeelde de vader tot drie weken gevangenisstraf. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Jan Dirk z. van T. Versluijs en D. C. Mottier; Adriaan Hendrikus z. van A. H. Leeuwenhage en J. Sampimon; Jacoba Janna d. van J. J. de Looij en G. van den Ent; Adrianus Cornelis Maria z. van A. W. Groenendijk en G. J. van Klaren; Dirk Cornelis Wijnand z. van D. Schuitemaker en W. van Beek. Ondertrouwd: Jan Jacob den Her tog 29 j. en Anna Cornelia Munnik 27 j.; Albertus Zagt 30 j. en Grietje Veldhoen 28 j. Getrouwd: Johannes Brasker 24 j en Margaretha Grobben 23 j.; Dirk Cornelis Buis 22 j. en Hendrika Min- derman 22 j.; Willem Vonk 23 j. en Josina Levina Baart 25 j.; Cornelis Jan Timmers 26 j. en Cornelia van Beusekom. BOSKOOP GEMEENTERAAD. In voltallige vergadering kwam Vrijdagavond j.l. de gemeenteraad van Boskoop onder voorz. van de bur gemeester bijeen. Het verzoek van het tentoonstellingscomité „Bomiten- to" om ontheffing van de betaling der vermakelijkheidsbelasting voor di door haar van 5 tot en met 9 Oct. '41 gehouden middenstands tentoonstel ling, geeft de heren Noest en v. d Dool aanleiding op te merken, dat de tentoonstelling zeer goed geslaagd ge noemd kan worden, waarom zij me nen dat ontheffing niet nodig is. De voorz. meent echter, dat de activiteit van de middenstand welwillend moet worden tegemoet getreden. Het voorstel tot verlenging van een kasgeldlening van 100.000 a 1 3/4 voor 1 jaar wordt z.h.st. aangenomen. nodig, aangezien de aanwezige kasmiddelen niet voldoende zijn om aan de gewone verplichtingen te kun nen voldoen. In de vacature, ontstaan door het aan de heer A. Frank ver leende eervol ontslag, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd wordt met algem. st. benoemd de heer J. A. Sonneveld, thans hoofd van een openbare school voor g.l.o. te Bodegraven. Tevens wordt met alg. st. (met ingang van 1 Jan '49) eervol ontslag verleend aan mej. M. Siebenga onderwijzeres aan de open bare u.l.o. school, aangezien het hui dige aantal leerlingen een derde leer kracht niet toelaat. Aangenomen werd het voorstel tot verhoging van de belasting op toneel voorstellingen en andere vermake lijkheden. Dit heeft tot gevolg dat voor bioscoopvoorstellingen 35 pet. vermakelij ksheidbelasting zal moeten worden betaald, en voor kermiü ver makelijkheden e.d. 50 pet. en voor concerten, muziek-, zang- en toneel uitvoeringen, voetbal enz. 20 pet. In verband met het bezwaar» van Gedeputeerde Staten tegen het re serveren van 25 pet. van het batig saldo der geir.xente bedrijven, moet do begroting worden gewijzigd om dat de gehele winst ten bate van de algemene dienst der gemeente moet komen. De heer Noest acht het beter dat de verbruikers van de gunstige uitkomsten profiteren. Het voorstel wordt dan z.h.st. aangenomen. Rondvraag. De heer J. v. Winger den verzoekt aandacht voor verlich ting van de overscheepgelegenheden voor boomkwekerijproducten in de gemeente. De voorzitter deelt mede, in ver band met opmerkingen betreffende de woningbouw aan de Goudse Rij weg, dat door enige versobering in de uitvoering van grondwerken en bouw een kostenbesparing werd ver kregen; dat c x hoofdingenieurs-direc teur voor de wederopbouw en volks huisvesting zich accoord verklaarden met de inschrijving voor dit werk, zoals deze pint vond door de com binatie J. D. Kranenburg—S. Bode graven; dat bericht werd ontvangen, dat de rijksgoedkeuring voor de bouw nog niet kon worden verleend, in ver band met de materialen positie. De vernieuwing van de Bulkse Brug kon evenmin genade vinden bij de vroede vaderen. De heer Hage vindt de hoog te te hoog zeer ten ongerieve van het wegverkeer, terwijl de heer van Nes meent dat de aldaar gevestigde ex porteurs van boomkwekerijprooduc- ten veel belang hebben bij een zo min mogelijk gehinderde doorvaart. Hier na sluiting. Tragisch sterfgeval. De heer H. die met het eerste elftal van Bos koop was medegegaan naar Nieuw- veen ter bijwoning van de wedstrijd tegen Nic. Boys zakte tijdens het spel plotseling ineen en bleek te zijn over leden. De overledene laat een vrouw en 7 kinderen achter. 100% Amusement onder de luifel „IN DE VROOLIJCKE ARKE" en het achterttrio wordt het dan vaak zeer moeilijk gemaakt, maar dit ging hen voorlopig zéér goed af, zo dat zo nu en dan ook door Bernardus aar- digen aanvallen worden opgezet, al hoewel de wenkener te weinig in be trokken worden en VTL steeds ge vaarlijker. Bij een VTL-aanval van rechts wordt eer schot op het doel geplaatst, waarbij de bal door een on gelukkig hakje van een der backs van richting veranderd wordt, zodat van de Berg er geen kijk meer op heeft en de bal in het doel verdwijnt (01). Hierna speelt Bernardus iets meer in de aanval en als wij de linksbuiten er mooi door heen zien glippen, vindt zijn tezacht schot geen genade bij de VTL-keepex'. Even daarna wordt er uit een aanval van VTL nogmaals on houdbaar gedoelpunt (02). Na de thee is liet VTL weer die de toon aangeeft maar na een kwartier komt Bernardus er pas goed in wij meenden dat zij zeker in staat zou zijn de achterstand in te halen maar het juiste schot ontbreekt steeds en onveranderd komt het einde. Het tweede elftal bleef ongeslagen, door te winnen in Alphen tegen Al- phense Boys 1 met 2—0; het 3de won van LOSR 5 met 21, maar een ge broken 4de elftal ging naar UDO 3 om te verliezen met 6—0. De a-junio ren verloren van WLVA met 3—0 en de B junioren wonnen van War- munda B met 21. Hazerswoude A aspiranten—Bernardus A 03. Tcy- lingen B—Bernardus B 2—2. WOUBRUGGE Arbeidsbemiddeling. Evenals vorig jaar zal het Gewestelijk Ar beidsbureau te Alphen aan den Rijn gedurende de winter hier ter plaatse zitting houden, t. w. iedere Dinsdag- moi-gen van 9.00 uur tot 9.30 uur ten gemeentehuize. Deze zitting geldt voor de gehele gemeente (dorpen Koogmade en Woubrugge, alsmede de Zuidhoek van Roelofarendsveen) en geeft een ieder gelegenheid om zich omtrent werkgelegenheid met genoemd bureau te verstaan. IJIT DE OMGEVING HILLEGOM Pesonalia. Onze plaatsgenoot de heer Th. J. W. Punt slaagde voor het staatsexamen M.O. KATWIJK AAN DEN RIJN Waar gehakt wordt. Dat on dervond het 8-jarig zoontje van M. 'n de Kerkstraat die met een vriendje aan het houthakken Was, waarbij een der spaanders in het oog van de 8-jarige terecht kwam. Over brenging naar het Diac.huis te Leiden achtte de dokter noodzakelijk. LEIDSCHEND AM Nieuw woonwagenkamp. Het gemeentebestuur is met dat van Voorburg in onderhandeling over de aanleg van een nieuw woonwa genkamp. dat naar alle waarschijn lijkheid in de omgeving van de Roo- delaan zal komen. De plannen zijn thans ter goedkeuring aan Gedepu teerde Staten toegezonden. NOORD WIJK Personalia Tot onderwijzeressen aan de Openbare School alhier zijn benoemd: mej. E. S. de Beij uit Bei- len en mej H. de Geus uit Katwijk. Geboren: Jacobus S. P., z. van A. P. AllemanWitteman; Aagje A. A C., d. van J. WortmanGlasber gen; Dirkje, d. van J. M. Houwaart Smit; Johannes M. M., z. van Th. G. MeilandKeur; Alphonsus M. M., z. van H. C. Hoogeveenv. Leeuwen; Nicolaas L., z. van L. A. Wijnands Koemans; Albertus J., z. van A. J. MeijersBrouwer; Johannes A., z. van J. J. SalmanRossenberg. Ondertrouwd: A. F. Koemans en E. C. J. Waasdorp; A. C. Slats en M. H. M. v. d. Weijden; J. Plug en J. van der Berg. Getrouwd: Th. W. Langeveld en A. v. d. Pulten; A. Klink en C. E. van Beelen. Overleden: Hendrika C. Wijnands, 19 jaar. OEGSTGEEST Oranjevereniging Het bestuur der Oranjevereniging besloot om deze winter wederom enkele kunstavon den te organiseren. De concertzaal van Endegeest is hiervoor beschik baar gesteld. Begonnen wordt met een liederenavond door Jo Vincent, op 9 November a.s. SASSENHFTM Gemeenteraad. De gemeente- raad is ter vergadering bijeengeroe pen op Donderdag a.s. te 7.30 u. De agenda bevat o.a.: Geldlening ad 547.461 met het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds. Verhuur gemeen tegrond. Benoeming A. van Nieuw koop tot opzichter-tekenaar bij dc gemeentewerken in vaste dienst. Om- leidingsweg met bouw brug over Oosthaven. Tuintjes-wedstrijd. De buurt vereniging D.V.V. heeft in de afgelo pen zomer een tuintjeswedstrijd ge houden. De wisselbeker werd ge wonnen door de heer J. Rotteveel Platanenlaan en de rriedaille voor grotere tuinen door de heer J. Rijn bende, Adelb. v. Leeuwenlaan. Ondergronds-vuur. Sinds enige dagen kan men de Sassenheimse Brandweer des morgens vroeg met de autobrandspuit de Gouverneur laan in zien rijden. Zij heeft daar een bijzondere taak, n.l. het bestrijden van een hardnek kige vuurhaard. Wat is het geval. De vuilnis-belt aan het einde van de Menneweg staat in brand en het bij zondere is nu, dat de brand onder gronds woedt. Met dagelijks en flin ke hoeveelheid water er op te spui ten hoopt men het vuur te blussen. Een paar dagen regen zou misschien ook wel helpen. Onteigening van gronden in ginneweg 10. De huurprijs werd plan Zuid. bollenkwekers. Crediet aan HAZERSWOUDE Gemeenteraad. gemeente raad vergadert morgenavond om 7.30 uur. Aagenda: o. a.: Voorstel tot het verlenen van een bijdrage in de ver betering van de Oostvaart. Aanvra ge ingev. art. 72 der L.O. wet van de R.K. scholen in de Groenendijk om gelden voor een nieuwe leerme thode. Aanvrage ingev. art. 72 der L. O.-wet als van voren om gelden voor leermiddelen en voor de huur van een localiteit voor Gymnastiek oefeningen. Vernieuwen van het to renuurwerk en de electrisehe ver lichting. Collecte. Op 1 September 1.1. hielden enige jonge dames alhier, terwijl zij mee deden met de optocht bij het alhier gehouden Jubileum feest van H. M. de Koningin, een collecte. Deze collecte bracht op '2.88. Dit bedrag hebben zij nu verdeeld onder drie verenigingen te weten: Kath. Thuisfront Pro-Rege en de Band Nederland Indië, zodat dit bedrag ten goede komt van onze jongens in de tropen. Een woord van dank komt zeker toe aan deze jonge dames. HAZERSWOUDE (Gr.) St. BernardusV.T.L. 02. Al- spoedig na het begin blijkt det VTL over een sportieve en technische goed samenspelend elftal beschikt, waarop Bernardus zich niet gemak kelijk kan instellen, zodat er dan ook van enig VTL-overwicht spraken is De raad dezer gemeente kwam in voltallige vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester v. Iersel. Onder de ingekomen stukken was o.m. een verzoek van het Be stuur der R.K. Meisjesschool om me dewerking ingevolge art. 72 der L.O. wet voor aanschaffing van nieuwe leermiddelen in verband met de sterke toename van het aantal leer lingen. Hiertoe weid besloten. Even eens werd besloten aan het verzoek van het bestuur van de school „d< Voorzienigheid" te voldoen om me dewerking te verlenen ingevolge art. 72 der L.O. wet tot het inrichten van schoollokalen in verband met de stichting van een landbouwhuis- houdschool. Op verzoek werd aan de heer Th. van Schaik, eervol ont slag verleend als ambtenaar van de burg. stand in verband met zijn be noeming elders. Aan P. P. Verdegaal was indertijd een premie toegekend van 1890,- voor de splitsing van de woning Schoolstraat 2. Deze premie werd nu ingetrokken in verband m'at het feit dat de voorwaarden waaronder premie werd toegekend door Verde gaal niet nagekomen worden. Veiwolgens kwam punt 2 aan de orde, vaststelling rekening grondbe drijf 1947. De rekening der gemeen te over 1945 werd voorlopig vastge steld. In deze rekening is begrepen het nadelig saldo van de Centrale Keuken ad 30940,08. In dit tekort draagt het Rijk echter bij f 24680,68. Aan de R.K. Woningbouwvereniging „St. Antonius van Padua" wordt toegestaan gedurende 2 jaren geen aflossing doch enkel rente te beta len om de vereniging in staat te stellen de onderhoudswerken op een redelijk peil uit te voeren. Besloten werd hierna aan H. van Leeuwen te verhuren een perceel teelland langs de Schippersvaartweg voor de prijs van 84.gedurende 1 jaar. In 1947 heeft de gemeente van de Erven van Dijk aangekocht het pand Dorpsstraat 10 met de bedoeling dit te benutten voor openbare werken. De huurtermijn van de tegenwoor dige huurder de heer J. van Schie loopt 1 Nov. 1949 af. In verband hiermede heeft van Schie verlen ging van de huurtijd aangevraagd. Besloten werd de termijn met drie jaar te verlengen. Aan A. de Klerk werd verhuurd een uitpad naar de Koninginneweg ten behoeve van zijn perceel Konin- vastgesteld op 10,per jaar. Op voorstel van B. en W. werd besloten vast te stellen een veror dening tot bestrijding van wandlui zen. In deze verordening wordt be paald dat B. en W. kunnen gelasten dat huizen en meubilair welke be smet zijn met wandluizen ontsmet worden. Voorts wordt het verboden bij het betrekken van woningen huisraad te plaatsen zonder een schriftelijk bewijs van een deskun dige dat dit huisraad niet besmet is met ongedierte. B. en W. kunnen van deze verplichting ontheffing verlenen als naar hun oordeel het meubilair niet besmet is. Besloten werd evenals vorige ja ren de Raiffeisenbank alhier aan te wiizen als kassier der gemeente. Bij de rondvraag vroeg het lid Ruigrok of het gemeentebestuur voor verlichting wil zorgen van het kruispunt BeeklaanRegenvietweg Zilkerbinnenweg. B. en W. zegden toe deze zaak te zullen bezien. Het lid van der Klauw wees slechte toestand van het gedeelte van de Schulpweg dat naar het Duin voert. De voorzitter antwoordde hier op dat B. en W. enige tijd geleden aan G.S. hebben verzocht de gehele Schulpweg tot B-weg te verklaren. Besloten werd hierna voor 1949 wederom credieten te verlenen aan bollenkwekers. Met nadruk werd besloten geen credieten toe te staan aan bloemisten. Het lid Ruigrok vroeg hoe het staat met de bouw plannen in de Zilk. De voorz. zeide, dat de gronden zijn aangekocht voor het bouwen van woningen en dat de tekeningen in studie zijn genomen. In de eerstvolgende raadsvergade ring zal een en ander aan de raad ter goedkeuring worden voorgelegd. Na in geheime vergadering te zijn geweest werd besloten de gronden gelegen in het plan Zuid, welke niet langs minnelijke weg kunnen wor den gekocht, te onteigenen. Hulde aan Koning Christus Op het kerkplein van de St. Jozef pa rochie heeft Zondagmiddag een grote huidebetoging en bloemenhulde plaats gehad voor Koning Christus. Nage noeg de gehele parochie, met alle ver enigingen heeft hieraan deelgeno men. Aan de voet van het voor deze ge legenheid op het kerkplein opge richte missiekruis had eerst een bloe menhulde door alle verenigingen plaats. Hierna wijdde pastoor van der Waarden de gehele parochie toe aan Christus Koning. Besloten werd met het „Aan U o Koning der Eeuwen". VOORHOUT Gemeenteraad. Vrijdagmiddag half drie komt de gemeenteraad in vergédering bijeen. Eenige der agen dapunten zijn: Voorstel tot onteige ning van gronden rond de Ned. Herv. Kerk. De hoofdingenieur-directeur voor de Provinciale directie voor de volkshuisvesting in Zuid-Holland, de heer G. Koers, zal in de vergade ring hierover een toelichting geven. Bespreking over principiële herzie ning van het vigerend uitbreidings plan welke herziening zal worden toegelicht door de heer J. de Waard, adjunct-directeur van het Instituut van Stad en Landschap te Rotterdam. Voorstel tot intrekking van het be sluit van 18 Aug. 1948 tot het hou den van een interpellatie inzake vordering van een woning. De Stenenbrug. De v. d. Berch van Heemstedeweg, v/elke tot veler ongerief gedurende 2 jaar voor alle rjjverkeer is afgesloten geweest, zal een dezer dagen weer worden open gesteld.' De Steenenbrug, welke thans geheel vernieuwd en verbreed is is klaar, en wordt dezer dagen of ficiéél geopend. Katholiek Thuisfront. De collec te gehouden door Katholiek Thuis front is een groot succes geweest. Behalve vele gaven in natura, werd ook 220 45 aan geld opgehaald, zo dat er 43 kistjes naar Indonesië wer den verzonden. Personalia. De heer P. H. Vis, thans commies-chef ter secretarie van Voorhout, is met ingang van 1 Dec. 1948 benoemd tot eerste ambte naar, tevens gemeente-ontvanger van Oudorp (N.-H.). Koningin Juliana heeft het goed gevonden, dat de Gouden Koets en de- weinig minder vermaarde crème calèche en enige andere staatsie-rij tuigen in de Koninklijke stallen in Den Haag zullen worden tentoonge steld. De baten zullen ten goede ko men aan het Koningin Juliana-fonds, dat is opgericht op de dag van de in huldiging en dat zich ten doel stelt het maatschappelijk werk in Neder land te bevorderen. De geschenken, welke Koningin Wilhelmina ter gelegenheid van haar regeringsjubileum heeft gekregen, worden van 8 November in de troon zaal van het paleis op de Dam te Amstei'dam tentoongesteld. Prinses Wilhelmina heeft bepaald, dat er een kwartje entrée zal worden geheven. De opbrengst wordt gestort in het Kankerfonds. De expositie is een week open. De 52-jarige Amsterdamse agent van politic H. Krikke is door het Bij zondere gerechtshof te Groningen conform de eis ter dood vei'oordeeld. Tegen zijn collega de 57-jarige agent van politie J. van Kooten luidde het vonnis levenslang. Beiden waren te Groningen verbonden aan het hoofd kwartier van de S.D. en hebben vele moorden op hun geweten. Het Rotterdamse Bijzondere hof heeft W. Oskam ex-hoofdwacht meester van de Marechaussee te Mid- delharnis veroordeeld tot twintig jaar. De schrik van Goeree zo werd hij genoemd, heeft vele Nederlan ders aan de Duitsers uitgeleverd. Te gen hem was de doodstraf geëist. 544 Oostenrijkse kinderen, die door de zorgen van de „U.N.A.C." drie maanden in ons land verbleven zijn naar het vaderland teruggekeerd. De vakgroep schoenherstellers heeft zich tot het min. van Econ. Zaken gewend met het verzoek de réparatieprijzen voor schoeisel vrij te geven. Het min. van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening heeft een schrijven gericht tot hoofden van de onderwijsinstellingen om de school jeugd medewerking te laten verlenen aan de inzameling van appel- en pe- renpitten. Een tweede tunnel onder het Utrechtse C.S. is Zaterdag officieel geopend; de tunnel is 40 m lang, en 6.10 m breed en verbindt aan de Noordzijde de drie perrons met el kaar. Ter nagedachtenis van de com ponist dr Johan Wagenaar, de in 1941 op 79 jarige leeftijd in Den Haag is overleden, is te Utrecht, aan het ein de van de Nieuwe Gracht, een por tretbuste met granieten zuil onthuld. De trams te Haarlem zijn met ingang van gisteren verdwenen. De binnenstad wordt doorkruist met groene Crossleybussen. LEIDEN LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Godgeleerdheid: A. v. d. Ban, Voorschoten; candidaatsexamen Ro maanse taal- en letterkunde (Frans): mej. T. Cleveringa, Leiden. DISTRIBUTIEKRING LEIDEN. Woensdag en Donderdag vindt te Warmond uitreiking plaats van bon kaarten 901. Men raadplege het da tumkaartje. Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Maandag 8 November vindt tc Rijns burg uitreiking plaats van bonkaarten 901. Men raadplege het datumkaartje. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN. 2 Nov. Kaas. Aanvoer 154 partijen kaas: le soort 1.70—1.73, 2e soort 1.65—1.68, zware tot 1.77 per kg. Handel flauw. ROELOFARENDSVEEN, 1 Nov. Bloemen. Stella 14—38 cent, Chas tity 1636 cent, Harmonieus 1022 cent Goldfinder 821 cent, Cydonia 1737 cent, Eng. Bruin 819 cent. Blanche 18—32 cent, Choco 16—36 cent, White Shirley 14—28 cent, Tros- rayonanten 1245 cent per bos; Mo nument 14—31 cent, Choco 5—12 ct,: Blanche 4IC cent, Ledie White Ecx 3941 cent Cyclamen 2261 cent per stuk.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3