Ten antwoord op Hervormingsdag in de Leidse Pieterskerk TYPEN - STENO DINSDAG 2 NOVEMBER 1948 DE LE1DSE CUURAN1 EERS1E BLAD HACilNA 2 Arabisch leger uit Galilea gedreven In een offensief van twee dagen in Noord-Palestina heeft het leger van Israël Fawzi Kaoekji en zijn Arabische bevrijdingsleger (vijfdui zend man sterk) uit Galilea verdre ven. Gisterochtend om elf uur heeft Isjraël zich bereid verklaard om zich aan een wapenstilstand te onderwer pen, zoals de Uno had verzocht. Er was toen niemand meer om op te schieten. De Arabieren waren ge dood, gevlucht of gevangen geno men. Dodelijke mist boven Amerikaanse stad Boven de stad Donora in de Ameri kaanse staat Pennsylvania hangt reeds dagen een grijze mist met een eigenaardige metaalgeur. Deze mist schijnt vergiftige bestanddelen te be vatten, want honderden mensen zijn er ziek van geworden, terwijl er reeds 20 personen overleden zijn. De mist is niet zo dik als de be faamde Londense fog, maar ook al konden de mensen er beter doorheen zien, hun ogen begonnen te tranen, hun neus werd droog en hun keel brandde. Daarna begon het hoesten. De telefoons bij de artsen stonden niet stil. „Ik kan niet ademhalen" zei een van de slachtoffers, „mijn borst ver brandt". De artsen hebben geconstateerd, dat de mensen, die gestorven zijn, al len asthmatisch waren en ouder dan 50 jaar. Hun hart kon de spanning niet verdragen. Iemand herinnerde zich de ramp veroorzaakt door giftige rook in de Maasvallei in België. De Belgen ga ven verbrandingen door zwavelzuur de schuld voor hun 63 doden. Donora heeft een zinkfabriek, die nu zijn verbrandingsoven buiten wer king heeft gesteld. Men verwacht, dat er een long ontstekingsepidemie zal volgen. LUCHTBRUG OP RADAR. Ondanks de zware mist die giste ren Berlijn „dicht" hield en de lucht brug hinderde, landde het onder Britse controle staande Berlijnse vliegveld Gatow elke vier minuten een luchtbrug-vliegtuig met behulp van Kadar, aldus werd Maandagna middag gemeld. Het Amerikaanse vliegveld Tem pelhof echter, dat voor radar-landin gen niet zo geschikt is, aldus een woordvoerder van de R.A.F., bleef gesloten. Tempelhof ligt namelijk geheel ingesloten door hoge gebou wen die door hun „schaduw" radar- stralen hinderen. Gatow daarentegen ligt op open veld. In de periode van 24 uur, eindigend Maandagmiddag, waren 184 vliegtuigen op Gatow land tegen 350 in de voorafgaande 24 uur. CRISIS IN DE EENHEIDSPARTIJ. Het met Sow jet-licentie werkende Duitse nieuwsbureau A.D.N. heeft medegedeeld, dat Erich Gniffke, een der leiders van de S.E.D. en bestuurs lid van de Duitse Volksraad in Ber lijn, naar één der Westelijke zones van Duitsland is uitgeweken. De vice-voorzitter der S.E.D.Gro- tewohl, zal binnenkort naar Moskou vertrekken om zich met de Sowjets te beraden over de crisis in de socia listische Eenheidspartij. Het is niet onmogelijk, dat Grotewohl binnen kort ook wordt geliquideerd, zoals thans het geval is met Gniffke. „THE PEOPLE" OV;ER ATOOM- TRODUCTIE IN DE SOWJET-UNIE. Onder grote koppen schrijft het Engelse Zondagsblad „The People" dat „Stalin's- race om de atoombom te produceren een mislukking" is. Alle uraniummijnen, die Stalin ter be schikking heeft, produceren erts van een dergelijk laag gehalte, aldus het blad, dat het jaren zou duren, voordat do Sow jet-Unie genoeg uranium ver gaard zou hebben om één bom te kunnen fabriceren. Het zou vele ja ren duren, voordat de Sowjet-Unie een voorraad van 500 atoombommen gevormd zou hebben „volgens mi litaire deskundigen het minimum, dat enige mogendheid, die over oorlog denkt, nodig zou hebben". Het blad noemt als bron „een sla venarbeider. genaamd Gerhard Rief- fenstahl", die in Sow jet-Russische uraniummijnen gewerkt heeft, doch naar Berlijn is ontkomen. Een Duits technicus, die in de uraniummijnen werkte, had hem verteld, dat alle mij nen in het Ertsgebergte minder dan een half pond per dag opleveren. ZUIVERINGSACTIE OP GROTE SCHAAL IN WEST JAVA. Hat Franse persbureau AFP meldt, dat de Nederlandse tropen thans een uitgebreide zuiveringsactie hebben in gezet tegen de benden uit het repu blikeinse leger, die sedert verschei dene weken de bevolking van West- Java terroriseren. De belangrijkste centra der terreursactie zijn Soeka- boemi, Tasikmalaja, de streek ten Zuiden van Bandoeng, de Wijnkoops baai. Krawang en Cheribon. De Neder landse autoriteiten beschuldigen er de republikeinse regering van, recht streeks verantwoordelijk te zijn voor de plaats gehad hebbende aanslagen. De Dienst Legercontacten maakt melding van hevige gevechten tussen Nederlandse en republikeinse pa trouilles in de omtrek van Salatiga, ten Zuiden van Semarang, in de loop waarvan 2 republikeinen werden ge dood en-30 gevangen genomen. ALLE WFRKEN VAN SARTRE OP DE INDEX. Alle werken van de Franse exis- -ntialistische schrijver Jean Paul Sartre zijn op de Vaticaanindex van verboden boeken geplaatst. ABDOEL KADIR GEEN VOORZITTER NEDERLANDSE DELEGATIE. De heer Raden Abdoelkadir Widjo- joatmodjo vertrok gisteravond te 20.00 uur van Schiphol wederom naar Indonesië. Aan een vertegenwoordiger van het A.N.P. deelde hij desgevraagd mede, dat de besprekingen, door hem in Den Haag gevoerd met de betrokken auto riteiten, niet hebben geleid tot nieu we gezichtspunten, die hem zouden hebben kunnen brengen tot het te rugkomen op zijn verzoek om ont heffing van het voorzitterschap van de Nederlandse delegatie voor de on derhandelingen met de republiek. Een benoeming in een andere functie ie tijdens het overleg in Den Haag niet ter sprake gekomen. PORTUGAL EN DE WEST- EUROPESE UNIE. Volgens officiële kringen te Lissa bon is het niet waarschijnlijk, dat Portugal tot de eerste landen zal be horen, die eventueel tot de West- Europese Unie zullen toetreden. In deze kringen verklaart men, dat Por tugal reeds nauw met het Westen is verbonden door zijn verdrag met En geland en faciliteiten, welke aan de V S. zijn verleend. Met verklaarde, dat Portugal zijn onafhankelijkheid op „zeer hoge" prijs stelt en de „ernstigste twijfel" zou gevoelen omtrent welke officiële adhaesiebetuiging aan de West-Euro- pese Unie dan ook. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht. Gymn. 7.30 Gr.pl. 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Tschaikowsky. 10.00 Mor genwijding, ds. W. A. Enklaar te La ren en Blaricum. 10.20 Onze keuken, 10.30 voor de vrouw. 11.00 Gr.pl. 12.30 Weerpraatje. 12.38 The Kilima Ha- waiians, 13.00 Nieuws. 13.20 Malan- la. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 „De vrouw in de mist". 16.00 De Rood borstjes. 16.45 Vragen staat vrij. 17.15 Gr.pl. 18.00 Nieuws. 18.20 Garland Wilson, piano. 18.30 Strijdkr. 19.30 Voor de jeugd. 19.45 „Lezen in de Bijbel", 20.00 Nieuws. 20.20 Grampl. 20.45 Hoorspel. 22.00 Vronsky en Ba- bin, pianoduo, 22.310 The Ramblers. 22.45 „Dichters van deze eeuw". 23.00 Nieuws. 23.30 Gr.pl. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gr.pl. 9.00 Oize jonge zieken. 9.35 Gr. pl. 10.30 Morgendienst, ds. C. Ch. G. Visser te Utrecht. 11.15 Hoorspel. 12.30 Weer- overzicht. 13.00 Nieuws. 14.00 Gr.pl. 15.00 Thomas Magyar. 15.30 Hans en Grietje. 16.15 „Jong en Blij". 17.45 „De Bahssa Indonesië". 18.00 Onze Nederlandse koren én korpsen. 19.00 Nieuws. 19.15 Het nieuws uit Indo nesië. 19.45 Engelse les, 20.00 Nieuws, 20.15 Herfstappèl van het C.N.V. 21.35 Concertgebouworkest. 23.00 Nieuws. 23.45 Gr.pl. De hoge vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, dr. L. J. M. Beel, is Zondagavond 9 uur van Schiphol naar Batavia vertrokken en werd uit geleid door de heren Drees, Van Schaik, Götzen, Sassen, Schokking, Van der Goes van Naters, Romme, De Bruyn en hoofdaalmoezenier Van Straelen. Dr. Beel verklaarde, dat hij niet persoonlijk aan de onderhande lingen met de republiek zou deelne men. De heer Abdoelkadir reisde niet met ar. Beel mede, omdat zijn be sprekingen met minister Sassen nog niet ten einde waren. Voorts maakten deel uit van het gezelschap de secretaris van de mi nister-president, de heer Hans Her mans, voor de coördinatie van de re geringsvoorlichtingsdienst in Den Haag en Batavia, alsook de secreta ressen mej. Vlemmings en mej. Chea. Dr. VAN MOOK NAM AFSCHEID. Dar. van Mook en mevrouw van Mook hebben een afscheidsreceptie gehouden ten paleize. Onder de zeer vele gasten bevondenzich de leden van de Commissie van Goede Dien sten, het staatshoofd van Pasoen'dan, Wiranatakoesoma, de regeringscom missarissen, leden van het corps con sulair, de leden van de voorlopige fe derale regering, tal van militaire en burgerlijke autoriteiten, vertegen woordigers van het bedrijfsleven en particulieren. „Wij wachten hen met open armen in het voorvaderlijk tehuis" TTERWIJL DE FEESTKLOKKEN 1 der stad Leiden als herauten het Koningschap van Christus over al het geschapene uitjubelden, zaten we in de Pieterskerk tussen een grote schaar Protestantse mede-christenen, die bijeengekomen waren ter jaar lijkse herdenking van de Hervorming in Calvinistischen zin. Wat juichten die klokken, welke, ofschoon levenloze voorwerpen, toch ook „in vrede een gemeenschap le ven met de Apostolische Stoel"! Op onzichtbare vleugels wiekte hun vreugdezang de Pieterskerk binnen en zwierde langs de steile muren en onder het hoge dak, maar er was niemand (een uitgezonderd, maar die telt niet mee), die hun blijde bood schap begreep. Als vogels, die tever geefs hun liedje zongen, vlogen zy teleurgesteld weg, een lange reis voor de boeg, het hele aardrijk rond want heel de aarde moest in 't bi zonder dien dag worden opgeroepen, Christus te huldigen als Koning der koningen. Indien de vrome schare in de Pie terskerk de taal der Roomse klok ken had verstaan, zouden zij daar mee van ganser harte hebben inge stemd. Zij immers vergoelijken de scheuring in de christenheid met de bewering, dat de Katholieke Kerk aan Christus niet de ere geeft, welke Hem toekomt. Gij allen, die het geluk hebt „le vende stenen" te zijn van het heilig dom, dat niet met mensenhanden is gemaakt, weet hoe deerlijk zij zich daarin vergissen. De ontzaglijke stro men mensen uit alle stammen en ta len, die zich op dien morgen op in nige wijze met de Heer verenigden, zijn er het getuigenis van. Zelfs de bronzen tongen in de klokken hebben het op die laatste Zondag van Oc tober benadrukt en verkondigd, dat overal en alledag en door alle eeuwen heen de Bruid van Christus haar Bruidegom kroont met koninklijke heerlijkheid. Maar ook hun stem men, gelijk zovele andere, vonden geen gehoor en zo blijft, onbekend en daardoor onbemind, de Bruid van Christus roepen tot hen, wier oren verstopt zijn door een scheve weer gave der geschiedenis. bekend en onbemind gebleven. Maar wat zei ds. Kelder, die de dienst van „bezinning, dank, en ootmoedi- ging en belijden" in de Pieterskerk voorging: „Er zullen sommigen on der mijn gehoor zijn, die menen, dat ik onze Rooms-Kath. mede-christe nen „extra de les" ga lezen. Zal ik de Rooms-Katholieke Kerk „brand merken als een afschuwelijke afgo derij?Sommigen verwachten, „dat er uitgepakt zal worden". Had de predikant het daarbij ge laten, dan zouden we, tenminste wat zijn persoon betreft, in onzekerheid kunnen verkeren, of hij onderschreef, wat sommigen verwachtten te zullen horen. Onderschreef hij die mening niet, dan had het toch op zijn weg gelegen, althans de sommigen van zijn gehoor een zachter oordeel bij te brengen. Maar neen. Vermoedelijk om de te leurgestelde sommigen (en wij ne men gaarne aan, dat het slechts en kelen waren) toch tevreden te stellen riep hij, onmiddellijk op boven aan gehaalde zinnen uit: „Het is me dan ook een ongelofelijke hoogmoed de alleenzaligmakende Kerk te willen zijn". Ds. Kelder voegde daar nog een in teressant nieuwtje aan toe. Hij wek te op tot weerstand „om te verhoe den, dat de Hooglandse Kerk, die 2y. millioen aan restauratie heeft' gekost, niet in handen zou vallen van de R.K., die deze kathedraal dolgraag zouden willen hebben". Vervolgens vermaande de predi kant tot waakzaamheid, opdat ons land „niet stukje voor beetje ver- roomst zou worden", om daarna over te gaan tot de tekst van zijn preek, die genomen was uit de 46ste psalm, de psalm, die Luther en Melanchton samen zongen, als zij voor grote moei lijkheden zaten. Het is deze psalm, die Luther in spireerde tot zijn beroemd lied: „Ein PIUS XII feste Burg ist unser Gott", en het was wel zeer in mineur, dat de pre dikant meende te moeten constate ren, dat er „een aanzienlijke kans is, dat we de zekerheid van dit lied kwijt zijn". niet diep ingaan. Het was een ty- pisch-Protestantse predikatie in de oude stijl, waarbij de tekst: „De Heer, de God der legerscharen is met c-ns; de God van Jacob is ons een hcogvertrek" tot in alle onderdelen werd uiteengezet. Ofschoon het woord „hoogvertrek" geen gangbaar Neder lands meer is, wordt daarmede een burcht in de zeer schone toepas sing de burcht van Christus' kruis bedoeld. Wij waren er het geheel en al mee eens; óók met de terloopse opmer king van de predikant, dat we niet zoals sommige „kerkmensen" moe ten „peuteren aan allerlei spitsvon digheden" en niet moeten knabbelen aan „anti-Rooms kleingoed", maar meer ons moeten bezinnen op de een heid. Gevolg gevend aan deze verma ning, zullen we de mening van de sommigen over de „afschuwelijke afgoderij" laten schieten als afge knabbeld kleingoed en ons beperken tot de door de predikant als eigen mening uitgesproken „ongelofelijke hoogmoed, zich alleen-zaligmakende Kerk te no.emen". Wij nemen de dominee deze uitla ting niet kwalijk, omdat zij berust op een veel-verbreid misverstand. Christus is de alléén-zaligmaker. Daarom is de Kerk de alleen-zalig makende. De Kerk zet niet al leen het werk van Christus voort, haar lééft Christus. Zij is zijn Lichaam aldus de apostei Pau- lus. De Katholieke Kerk is de ware Kerk van Christus, gebouwd op de Steenrots, zij is in mystieke zin het Lichaam, waarvan Hij het Hoofd is. Zij is het, die vasthoudt aan het „één Heer, één geloof, één doopsel" (Efez. IV, 4). De Kerk, het Lichaam van Christus, zou onmiddellijk op houden de ware Kerk te zijn, als zij haar titel „alleen-zaligmakende" prijs gaf. Zij zou inbreuk maken op de alleen-zaligmaking door de zoendood van Christus. Nu lezen we in de „Belijdenis des Geloofs der Gereformeerde Kerken van Nederland", opgesteld op Synode van Dordrecht in 1618 (wel ke „Belijdenis" in alle Protestantse gezang- en psalm-bundels staat op genomen) onder hoofdstuk XXVIII deze zinsnede: „Wij geloven, aange zien deze heilige vergadering is ene verzameling dergenen, die zalig wor den, en dat buiten haar geen zalig heid is, dat niemand van wat staat of qualiteit hij zij enz.". dïgen Wij met grote liefde hen allen afzonderlijk uit, toe te ge ven aan de inwendige drang der goddelijke genade en zich te be vrijden uit die staat, waarin zij niet zeker kunnen zijn van hun eeuwig heil; want, ook al zijn zij door een onbewuste wens en be geerte op het mystieke Lichaam van de Verlosser gericht, toch missen zij die overvloedige en machtige hemelse gaven en hulp middelen, die men alleen in de Katholieke Kerk kan genieten. Laten zij dus intreden in de ka tholieke eenheid en, met Ons in het éne Lichaam van Jezus Chris tus verenigd, zich allen in een heerlijke liefdegemeenschap aan sluiten aan het éne Hoofd. In on afgebroken gebed tot de Geest der liefde en waarheid wachten Wij hen met uitgestrekte open armen, opdat zij terugkeren niet tot een vreemd, maar tot hun eigen en voorvaderlijk tehuis. na deze woorden van de Vader der Christenheid, terug te keren op de „ongelofelijke hoogmoed"? Een enkel woord echter nog over de verschrikking, dat de Hooglandse kerk, in handen der Katholieken zou vallen! Op de juridische vragen van het eigendomsrecht zullen we niet ingaan. Daar zitten vele kanten aan vast. Toen ds. Kelder vermaande tot waakzaamheid over de dure Hoog landse kerk, keken we echter ev achterom en zagen in het verlaten koor der Pieterskerk de beeltenissen gloren van Prins Willem van Oranje en Marnix van St. Aldegonde, die in de plaats van Petrus en Paulus gebrandschilderde ramen vullen. Zou de Vader des Vaderlands het gebil lijkt hebben, dat de katholieken van Leiden van al hun oude kerken wer den beroofd? vroegen wij ons af. Zeer zeker neen! Het druiste geheel in tegen zijn verzoeningsgezinde geest. De mededeling van ds. Kelder over de Hooglandse of St. Pancras- kerk was voor ons een nieuwtje, en zover wij konden nagaan een nieuw tje zonder bodem. Maar veronder stel, dat de Katholieken één van de twee middeleeuwse kerken (de der de, de Vrouwenkerk, heeft men in de vorige eeuw moedwillig in puin la ten vallen) her-kregen, dan zou daar mee gehandeld worden in de geest van Willem van Oranje, de- Vader van ons aller vaderland. 23 mud. klaar KON. ERK. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL. 26558 komt zelfs niet in onze gedach ten op, deze uitspraak van de Dordt- se Synode „ongelofelijk hoogmoedig" te noemen, omdat we weten, dat ze een logische gevolgtrekking is van de Calvinistische rechtvaardigings leer. Maar hoeveel sterker is hier de „al leen-zaligmaking" uitgedrukt dan in de Katholieke Kerk! Ter beantwoording van de vraag: „Wordt ieder, die lid is der H. Kerk zalig?", antwoordt pater Hendrichs z.g. in „De Gouden Keten der Waar heid" op de hem eigene wijze: „Al les behalve"! Er zijn immers „dode ledematen", die uitwendig tot de Kerk behoren, maar niet leven in en naar Gods genade. Wil het „alleen-zaligmakende" der Katholieke Kerk zeggen, dat allen die niet in haar schoot zijn opgeno men, verloren gaan? Geenszins. Al behoren zij uitwendig niet tot het „Lichaam van Christus", zij kunnen inwendig tot de ziel ervan behoren. In een in 1863 uitgevaardigde en cycliek schreef paus Pius IX: Het is ons en u bekend, dat zij, die geheel buiten hun schuld onze heilige godsdienst niet ken nen, doch de natuurwet en haar voorschriften, welke door God in aller harten geschreven staan, getrouw onderhouden en bereid zijn aan God te gehoorzamen, en een eerzaam en deugdzaam le ven leiden, met behulp van zijn goddelijk licht en genade, het eeuwig leven kunnen verwer ven; want God, die aller geest, hart, gedachten en hoedanighe den volkomen ziet, onderzoekt en kent, zal naar zijn hoogste goedheid en goedertierenheid vol strekt niet gedogen, dat ook maar iemand zonder vrijwillige schuld eeuwig gestraft worde". 'N EEN HEERLIJKE ZENDBRIEF, die paus Pius XII in 1943 over het Mystieke Lichaam van Christus schreef, na „voor Gods Aanschijn lijp beraad gehouden" te hebben, le zen we: Opdat echter die oprechte lief de, waardoor wij in de Kerk en haar leden onze Heiland zelf moeten zien, niet langzaam zou wegkwijnen, is het gewenst dat wij Jezus zelf beschouwen als het hoogste voorbeeld van liefde je gens de Kerk. Laat ons op de eerste plaats de alomvattendheid van deze liefde navolgen. Voorzeker, één is de Bruid van Christus, de Kerk; maar de liefde van de goddelijke Bruidegom breidt zich zó wijd uit, dat zij niemand uitsluit, en in de Bruid geheel het menselijk geslacht omvat. Onze Heiland immers heeft zijn bloed gegeven voor alle mensen, hoe verschei den ook van volk of stam, om her. allen op het Kruis met God te verzoenen en hen allen in zijn éne Lichaam te verenigen, ware liefde tot de Kerk vordert dus niet alleen, dat wij als leden van dat Lichaam onderling voor elkander bezorgd zijn en ons ver heugen over de eer, die één lid te beurt valt, of medelijden met het lid, dat lijdt, maar boven dien, dat wij ook in de overige mensen, die nog niet met ons in het Lichaam der Kerk zijn ver enigd, broeders van Christus zien naar het vlees, die tesamen met ons geroepen zijn tot de eeuwige zaligheid. Elders in deze zelfde encycliek zet te de apostolische schrijver uiteen, hoe Christus de „Verlosser is van r| RlnoMi zijn Lichaam". Ook dat men zonder "C Z0101 Vctll ^DBO0lJl- enige twijfel van Hem moet zeggen, dat Hij de „Zaligmaker van allen" is. „Maar ondanks alles moet men er met Paulus bijvoegen: „vooral van de gelovigen". Meer dan de anderen immers heeft Hij zijn ledematen, die de Kerk vormen, door zijn bloed ge wonnen". IEDER KATHOLIEK, die niet tot de dode of lauwe ledematen be hoort, kan getuigen, welk een stroom van genaden hem dag aan dag uit het Lichaam van Christus toevloeit en welk een voorrecht het is ledemaat daarvan te zijn. Van deze vreugde en vrede in Christr-, die niemand ons ontroven kan, moeten wij zoveel wij vermogen aan anderen trachten mede te delen, op de eerste plaats door het gebed. Daarover schrijft de paus: Vurig wensen Wij ook, dat deze gemeenschappelijke gebeden met brandende liefde opstijgen voor hen, die ofwel nog niet zijn ver licht door de Waarheid van het Evangelie en nog niet in de vei lige schaapstal der Kerk zijn bin nengegaan, ofwel door scheuring in geloof en eenheid zijn afge scheiden van Ons, die, hoewel onwaardig, hier op aarde de plaats van Jezus Christus inne men. Herhalen wij daarom dat goddelijk gebed, dat onze Ver losser tot zijn hemelsen Vader richtte: „Opdat allen één zijn, zoals Gij, Vader, in Mij, en Ik in U, opdat ook zij in Ons één zijn; opdat de wereld gelove, dat Gij Mij gezonden hebt". Gij weet, Eerbiedwaardige Broeders, hoe Wij vanaf de aan vang van Ons Pontificaat ook hen aan de bescherming en leiding des hemels hebben aanbevolen, die niet behoren tot het zichtbare verband van de Katholieke Kerk; en hoe Wij plechtig hebben ver zekerd, dat niets Ons op het voor beeld van de Goede Herder nau wer aan het hart ligt, dan dat zij het leven hebben en in overvl >ed hebben. Deze plechtige verkla ring willen Wij herhalen in dit Rondschrijven, waarin Wij de lof van „het grote en heerlijke Li chaam van Christus" hebben be zongen; en onder inroeping van de gebeden der gehele Kerk, ïio- WEERSv ER WACHTING SOMBER WEER. - Aanvankelijk zwakke, later matige en aan de kust krachtige Zuid-Westelijke wind. Zwaar be wolkt met hier en daar enige lichte regen of motregen en plaatselijke mist. Vrij zacht. MINISTER SPITZEN OVER ZIJN LEERMEESTERS. Nu spoedig een Wegenverkeerswet? In een persgesprek verklaarde mr. D. G. W. Spitzen, die gisteren door Koningin Juliana werd beëdigd als minister van Verkeer en Waterstaat, dat hij nog geen plannen kon aan kondigen of een standpunt kon me dedelen ten opzichte van kwesties als bijv. het Schieveenplan. Minister Spitzen beschouwt als zijn leer meesters in hoofdzaak jhr. Ruys de Beerenbrouck en mr. J. B. Kan. Van de eerste leerde hij de positie van een minister te begrijpen en van mr. Kan had hij zoveel geleerd, dat het hem niet mogelijk is, dit in enkele woorden te vertellen. Betreffende de wegenverkeerswet, die nooit ir werking werd gesteld, sprak minis ter Spitzen de hoop uit, dat dit thans spoedig zal geschieden. bollencultuur' Haarlem komt uit de hoek Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben de Algemene Ver eniging van Bloembollencultuur me degedeeld, dat zij willen trachten grond te kopen of te onteigenen in de buurt van de Zijlweg te Haarlem. Deze grond zal dan om niet voor het stichten van een nieuw beursgebouw met proef- en monstertuin aan de Al gemene Vereniging worden afgestaan. Er is echter meer'keus. De gemeente wil 90.000 gulden betalen voor het stichten van een nieuw gebouw elders dan op die grond. Zij wil 70.000 gul den schenken voor het herstellen en verbeteren van het Krelagehuis en een proeftuin afstaan aan de Hout- vaart, in de nabijheid van dit huis. Ook kan 20.300 gulden worden betaald voor een proeftuin elders. Bij aan vaarding van een dezer voorstellen mag de zetel van Bloembollencultuur niet voor het jaar 2000 uit Haarlem verdwijnen. Gebeurt dat toch, dan zal o.a. 90.000 gulden aan Haarlem moo- ten worden terugbetaald, terwijl het Kre'agehuis zal worden teruggeno men tegen een bedrag door drie des kundigen te bepalen. Woensdag zal de raad beslissen en in December komt de kwestie in de algemene vergade ring van Bloembollencultuur. IN ARNHEM 10.000 KILO SUIKER IN BESLAG GENOMEN. Bij een Arnhemse grossier is tien duizend kilo suiker in beslag geno men. Hij had suiker uit oude voor raad „op de pof" verkocht, zodat hij voor de partijen de nieuwe prijzen zou hebben gecalculeerd. Ook bij een winkelier werd suiker in beslag ge nomen. VRIJDAG A.S. ZACHTE ZEEP, SODA, EEN EI, KOFFIE EN THEE. Wij vernemen, dat in de bonnen- lijst, "die Donderdag a.s. gepubliceerd wordt, bonnen voorkomen voor de aankoop van 375 gr. zachte zeep, 250 gr. soda (kinderen beneden 5 jaar van beide artikelen dubbel rantsoen), een ei, 125 gr. koffie en 50 gr. thee. VERBOD VAN DOORBEREKENING LOONBIJSLAG. Zoals in de regeringspublicatie over lonen en prijzen van 27 October is medegedeeld, zal de loonbijslag van 1.per week in het algemeen niet tot prijsverhoging mogen leiden. In verband hiermede hebben de minis ters van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening de „prijzenbeschikking niet doorberekening loonbijslagen 1948" afgekondigd, waarbij de doorbereke ning van de extra loonkosten in de prijzen zonder voorafgaande goedkeu ring wordt verboden. MAXIMUMTOESLAG WORDT VERHOOGD. De regering is volgens haar Memo rie van Antwoord aan de Eerste Ka mer over het ontwerp van Wet tot verhoging van pensioenen met een toeslag, bereid een nieuw wetsont werp in te dienen, waarbij het maxi mum van de toeslag, zowel voor de gepensionneerde ambtenaar als voor gepensionneerde weduwe, voor de eerste groep wordt verhoogd respec tievelijk tot 600 en 500. OUD-LID HOGE RAAD KOCHT AMBTENAREN OM. Voor de Amsterdamse Rechtbank werd tegen de oud-hoofdrechercheur M. J. Vonk één jaar gevangenisstraf geëist en tegen zijn college C. M. B. van Vliet 9 maanden, waarvan ,6 mnd. voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Beiden hadden zich door mr. W. M. Weitjens, in de bezettingstijd lid van de Hoge Raad, voor 5001) laten om kopen om mr. Weitjens in contact te brengen met de als politieke delin quent gedetineerde effectenmakelaar Rebholz. Tegen mr. Weitjens werd 6 maanden geëist. Uitspraak 12 No vember. AMSTERDAMSE RECHERCHEURS .ONTMASKEREN TWEE SMOKKELBENDEN. De douanerecherche heeft in sa menwerking met de Amstérdamse po litie en de plaatselijke douane een tweetal smokkelzaken tot klaarheid gebracht. In beide gevallen waren het op straat surveillerende recher cheurs, die het eerst de draad in han den kregen. Het eerste geval betreft een vrij omvangrijke smokkel in nylonkousen van België naar Nederland en om gekeerd van schoenen naar België. De zaak kwam aan het rollen door dat een rechercheur van het bureau Warmoesstraat, die zich enkele da gen geleden op het Damrak bevond', een dame een klein zakje zag verlie zen. Hij raapte 'het op en zag, dat cr een paar nylonkousen in zaten. Aan vankelijk dacht de rechercheur, dat de kousen afkomstig waren van een winkeldiefstal. Hij arresteerde de dame en bracht haar naar het poli tiebureau, waar bleek, dat zij een Belgische was. Bovendien bleek zij nog 81 paar nylonkousen bij zich te hebben. De politie droeg de zaak ever aan de douane-recherchedienst. Weldra kwam nu aan het licht, dat zij met haar man en dochter in Am sterdam verbleef en hier zelfs over een vast adres beschikte. De familie had een auto, waarmede de waren uit België naar Nederland werden ge bracht. Onmiddellijk verzocht men sur veillerende radiowagens naar de auto uit te kijken. Deze werd ten slotte in Valkenswaard aangehouden. Een na der onderzoek bracht aan het licht, dat op het Amsterdamse adres van de familie nog enkele honderden pa ren nylons, alsook een groot bedrag aan geld verborgen waren. Zij koch ten voor dit geld hier in Holland schoenen en smokkelden deze weer r.aar België om geld te krijgen voor nieuwe nylons, die door handelaars huis aan huis werden verkocht. Het tweede geval heeft betrekking op een ander zeer gewild smokkel- artikel, n.l. haarnetten. Een recher cheur van'de douane, die kort gele den in de Waverstraat een auto zag staan, waar grote pakken uit werden geladen, besloot te onderzoeken wat deze pakken bevatten. Bij zijn komst reed de auto snel weg. Het bleek, dat de pakken ruim 200 gros haarnetten bevatten. De auto werd in de omge ving van Roosendaal aangehouden. Bij huiszoeking bij de bestuurder werden 5400 Belgische haarnetten ge vonden. In de Waverstraat was het depot voor Amsterdam gevestigd. Een van de belangrijkste afnemers was een groot magazijn in de hoofd stad. SECRETARESSE STAK DERTIG MILLE IN EIGEN ZAK. Dertigduizend gulden is een groot bedrag. Dat vond een Amsterdamse advocaat ook, toen hij tot de ontdek- kin kwam, dat zijn secretaresse, me vrouw v. d. E., hem dat bedrag op een geraffineerde manier afhandig heeft weten te maken. Zij beheerde name lijk de gehele boekhouding en deed dat op een voor haar zeer voordelige wijze. De betalingen van de cliënten werden trouw ingeboekt en als stor tingen op de bank afgeschreven. Maar het geld stak zij in eigen zak. Twee jaar lang heeft zij dit spelletje kun nen spelen. In October kwam alles aan het licht. De secretaresse was in tussen naar Zwitserland gevlucht. Maar de arm van de politie reikt ver en dezer dagen is mevrouw v. d. E. per vliegtuig naar Nederland terug gebracht. Van het geld is niet veel meer over. De polite heeft verder beslag gelegd op een zeilboot, die zij zich* o.m. had aangeschaft. Ook haar echtgenoot is. verdacht van schuld- deling, gearresteerd.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2