Mensen in kun DRIEDAAGS KONINGSCONGRES dchter het LOKETJE ZATERDAG 30 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT TvVEEUE BLAD - PAGINA 1 r\OOR EEN TOEVALLIGE SA- MENLOOP komt de Christen heid Zondag Maandag en Dinsdag in een driedaags congres bijeen. De uit nodigingen in deftig Latijn invi tatoria genaamd liggen reeds ge reed. In afwijking van andere uitno digingen voor minder plechtige sa menkomsten, zuilen zij luide worden gezongen uit de brevieren van pries ters en kloosterlingen in de stilte van de nacht of bij het aanbreken van de morgen. Deze uitnodigingen gelden niet alleen voor de aardbe woners, van wie de meesten op dat tijdstip nog inges'apen maar ook voor de millioenen, die vredig ont slapen zijn. Allen, levend of dood, worden opgeroepen tot een drie daagse samenkomst. Ziehier de tekst der uitnodigingen: Invitatorium van Zondag: Jezus Christus, den Koning der koningen Komt! laat ons Kern aanbidden. Maandag: Komt!, laat ons den Konins der koningen, de Heer aan bidden: Want Hij is de kroon van al±e heiligen. Dinsdag: De Koning, voor wie alles leeft Komt! laat ons Hem aan bidden. ZOALS MENIG ANDER CONGRES heeft ook dit tot doel een reeds en stééds bestaande band nauwer aan te halen. In zo-verre is het voor hen, die reeds gestorven zijn, overbodig. Zij toch zijn diep doordrongen van hun opname in een bond van vriend schap en wederkerig hulpbetoon tus sen allen, nog strijdend op aarde, nog lijdend in loutering of reeds zegepraiend in eeuwige vreugde. Zij toch weten al lang (en met een veel scherper kennis dan wij hier ooit kunnen verwerven) dat zij lid en ledemaat zijn van de Kerk van Christus, die tijd en eeuwigheid om spant van de Kerk welke de ma nifestatie, het naar buiten optreden, is van Christus zelf door de uitstra ling van zijn Heilige Geest. Maar het kan geen kwaad voor ons, die, .,nog ronddolend in het dal' ter .tranen", aan dit universeel congres gaan deelnemen, de bete kenis ervan vluchtig uiteen te zetten. Weliswaar zijn ook wij lid en ledemaat van het Lichaam van Christus, de Kerk, maar eigen lijk zijn we nog slechts aspirant leden. al delen we bi de voorrechten. Wij zijn uitverkorenen door het ge loof, maar moeten onze uitverkie zing bewerken door een stevige hoop op Gods barmhartigheid en door een veredelende naastenliefde want: „al heb ik het volle geloof, dat bergen verzet: zonder liefde ben ik niets". Deze fde apostel Paulus, die in som mige van zijn brieven zo de nadruk legt op de uitverkiezing door het geloof, tuchtigde zijn lichaam, opdat hij niet, na anderen het geloof te hebben gepredikt, zelf verworpen zou worden. Als St. Paulus, die verteerd werd door een „onverwoestbare" liefde tot Christus en tot de mensen, en zijn lichaam afsloofde om alles voor allen te worden, zo aarzelend was over de bezegeling van zijn uitverkiezing, doen wij gced ons niet al te licht vaardig in te bedden, dat (zoals men soms in de omgang zegt) „we er wel komen zullen." Paulus kon op het einde van zijn leven getuigen de goede strijd te hebben gestreden, maar wie van ons zal hem kunnen nazeggen: ,Mijn leven is: Christus. Ik leef niet meer, maar Christus leeft in mij"? VAN DE DODEN niets dan goeds! Als we openhartig zijn (niet tegenover anderen, maar tegenover I onszelf) zuilen we echter moeten toegeven, dat zelden zij „de man- nenmaat van Christus" hebben weten te bereiken en zeker niet voldaan hebben aan de eis: „Weest volmaakt zoals uw hemelse Vader volmaakt is." Door de genademiddelen van Christus gewassen, gezuiverd, ge voed, en versterkt en uit dit leven heengegaan met de namen van Jezus, Maria en Jozef op hun ster vende lippen, mogen we stellig ver wachten dat zij voorbestemd zijn ter zaligheid. Tot het aanschouwen van de On eindig Heilige, die barmhartig, maar ook rechtvaa dig is, zullen ze niet worden toegelaten dan, na door de barmhartigheid te zijn gered, het volle pond aan de gerechtigheid te hebben betaald. Want niets wat on- vo maakt is, zal de eeuwige heerlijk heid binnengaan. AAN HET CONGRES NU, da' Zondag, Maandag en Dinsdag door de Kerk van Christus wordt uitgeschreven, zullen deelnemen zo wel de zegepralenden, de lijdenden en de strijdenden, verenigd in één bond van liefde en dienstbetoon, een bon> met een naam. En de naam van die bond is: Jezus. Er is ons geen andere naam gegeven waarin we zalig kunnen worden. Meestal sluit het feest van Chris tus' Koningschap niet onmiddellijk asn bij dat Ader Heiligen en Aller Zielen, zoals dit jaar. Men zou kun nen wensen, indien het practisch mogelijk was, dat deze feesten al tijd zo versmolten waren tot een tiaar, een driekroon van het Koning schap van Christus. Hij immers is het onzichtbaar Hoofd der Kerk, het Hoofd van het Lichaam waarvan wij allen de ledematen zijn. Zo nauw is de band tussen Hem en ons, dat cie vereniging vergeleken is met een lichaam, één geheel van vezels en spieren. Uit de ervaring met uw eigen lichaam weet ge wat het betekent, als van het Lichaam van Christus dat zijn wij is ge zegd: „als één deel lijdt lijden alle delen mede". Maar ook is het zo, dat als het hoofd gekroond is met de koningskroon, geheel het lichaam door die koninklijke luister wordt verheerlijkt. GEVOLG GEVEND aan de drie voudige invitatie van de Kerk: Komt! laat ons de Koning aanbid den", zui'en we naar het congres gaan één van hart en zin met Moe der Maria en de stoet van heiligen, liilwi HERFST IN DE HAVEN Herfst- gezicht vroeg in de ochtend op het IJ in de hoofdstad. één van hart en zin met hen, die nog niet in de hemel zijn, en lof en. hul de brengen aan Christus Koning. Een ontzaglijk koningslied zal weergalmen „als het geruis van vele wateren en het rollen van de don der." Maar als ledematen van Christus' Koninklijk Lichaam, zu'len de delen, welke daartoe bij machte zijn, tevens met groter ijver nog dan andere da gen zich bekommeren om het lijden der overige delen. Het zal een edele wedijver zijn tussen de hei'igen, biedend voor hun vrienden op aarde en wij te zamen met hen biddend voor de «zie len van het Vagevuur. Met volle handen mogen we putten uit de on eindig rrote schat van genade en verzoening, door het Lichaam van Christus geërfd. De sluizen der ge nade worden wijd-uit opengezwaaid. Alle delen van het lichaam zul1 en zich inspannen tot welzijn van het geheel en Hij die het Hoofd is en Koning van al het geschapene, zal voor ons en namens ons den Vader smeken „in onuitsprekelijke ver zuchtingen." v. P. ADRES VAN OUD-AMBTENAREN AAN DE MINISTER. Weggezuiverde ambtenaren hebben in een brief aan de Minister van Binnenlandse Zaken hun nood ge klaagd over hun, zoals zij dit noemen, abnormale berechting door de zuive ringscommissies. Aangezien het ver- schilende malen voorkwam, dat ano nieme schrijvers onduidelijke klach ten indienden, dat zij bijna geen van allen inzage in de stukken mochten nemen, dat het verslag van de ver horen hun vrijwel steeds onbekend bleef, dat zij veelal geen rechtsbij stand hadden en dat getuigen a dé charge in de regel niet werden op geroepen, menen zij, dat zij hierdoor in een zwakke positie zijn geplaatst tegenover de comm'ssieleden. Het recht van beroep bestaat voor hen alleen in geval het ontslag werd verleend in afwijking van het advies der daartoe ingestelde adviescom missies. Zij verzoeken in tegenstelling hier mede beroep te kunnen instellen, ook indien het ontslag werd verleend in overeensteming met het advies der commissies. WEER ÉT AL AGE VERLICHTING? Het Tweede Kamerlid, de heer Cornelissen, heeft aan de Minister van Economische Zaken schriftelijk vragen gesteld over etalageverlich ting. Verzocht werd tot opheffing van het bestaande verbod over te gaan. Indien zulks niet mogelijk is werd verzocht tot een gedeeltelijke opheffing, en wel na de spitsuren, te komen. Mocht dit eveneens onmo gelijk zijn, dan mogelijk te verlich ting voor enige uren in de verdere avonduren te ontsteken? Indien dit ook niet kan geschieden dan ver zoekt het lid de Minister zijn mede werking te verlenen om ten minste in December tot algehele of gedeel telijke opheffing van het verbod over te gaan. Tenslotte stelde de heer Cornelissen de vraag of, indien alle gestelde vragen ontkennend moeten worden beantwoord, de Minister ook njet van mening is, dat het verbod tot het verlichten van etalages en het ontsteken van lichtreclames met meer gestrengheid dient te worden gehandhaafd. KERKHOF MARGRATEEN ONDERGING VERANDERING. Het Amerikaanse kerkhof te Mar graten heeft de laatste maanden in grijpende wijzigingen ondergaan, Ongeveer de helft van de gevallenen, die hier een laatste rustplaats von den (8 a 9.000) is naar Amerika over gebracht. Van de begraafplaatsen van Son bij Eindhoven en Molen hoek bij Mook zijn enige duizenden stoffelijke overschotten naar Mar graten overgebracht. In de komende maanden zullen stoffelijke resten van het kerkhof te Neuville naar Mar graten worden overgebracht. De lig ging van het grote kerkhof is veran derd. Het ligt nu dichter bij de gro te weg. Er zal een kapel gebouwd worden en in plaats van de houten kruisen zullen wit marmeren kruisen geplaatst worden. HUISEIGENAREN WILLEN HOGERE HUREN De Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft aan de Raad van Ministexs een telegram gezonden, waarin hij wederom de aandacht van de Ministerraad op vestigt, dat de groep huiseigenaren reeds jarenlang gedwongen wordt subsidie aan de burgerij te verstrekken, welke recht streeks gevolg is van de door de achtereenvolgende regeringen ge handhaafde huurstop a's onderdeel der gevolgde loon- en prijspolitiek. Ibond wijst op de nadelige ge volgen, welke deze huurpolitiek heeft voor de financiële positie van' de huiseigenaren in het algemeen en in het bijzonder voor diegenen onder hen, die niet over andere vermogens- cf inkomstenbestanddelen beschikken, zomede de funeste gevolgen daarvan voor de staat van onderhoud van het gebouwd onroerend goed. De bond acht zowel op financiële overwegingen als in het be'ang van de volkshuisvesting een onmiddellijk ingaande huurverhoging zij het zo nodig trapsgewijs gewenst en dringt er bij de ministerraad op aan bij de voorstellen tot overbrugging van de moeilijkheden voor de laagste inkomstengroepen mede te betrekken een algemene huurverhpging, welke als eerste stap tot aanpassing van de huur aan het algemene prijspeil kan worden beschouwd. GEDRUKTE STEMMING OP DE BEURS De stemming op de effectenbeurs was gisteren bepaald gedrukt, be houdens behoon'ijke affaire in enkele specialiteiten waaronder vooral kun nen worden genoemd Koninklijke en Philipsaandelen, warén de omzetten klein. In vrijwel alle rubrieken kon enig aanbod worden waargenomen, en, daar de. vraag uiterst gering was, had dit tot gevolg dat de koersen al lerwegen een neiging tot reageren aan de dag legden. Bijzondere oor zaken waren hiervoor niet aan te voeren. De beleggingsmarkt was stik Ne derlandse staatspapieren waren zo goed als onveranderd. De Amerikaan se markt was volkomen verwaar loosd. UITSPRAKEN VERRAADZAKEN IN DE RIJNSTREEK. Christine RietveldPaling uit Lexmond, had zich beter kunnen be denken inplaats van in beroep te gaan van de haar door de enkel voudige Kamer van het Bijzonder Gerechtshof toegewezen straf van drie jaar, wegens hare verraderlij ke handelingen ten opzichte van haar medesectegcnoten, die lid waren van het genootschap van Jehova's getui gen, die te Alphen a. d. Rijn en te Bodegraven hun bijeenkomsten hielden. Gisteren legde het Hof haar, nadat de proc.-fiscaal op 15 Oc tober j.l. acht jaar gevangenisstraf had geëist, een straf van vijf jaar op met aftrek. Tegen de voormalige rechercheur der gemeentepolitie te Alphen a. d. Rijn, Gijsbert Noorlander die bij de opsporingswerkzaamheden be treffende deze uitzonderlijke secte een werkzaam aandeel had gehad, was 15 jaar geëist. Thans legde het Plof een gevangenisstraf van tien jaar op. Zijn dochter Johanna, eveneens uit Alphen a. dl Rijn, die met Cris- tine Rietveld-Paling de arrestfatie van de Jehova-groep op een bijeen komst te Boskoop mede in scène had helpen zetten, en tegen wie twaalf jaar was geëist, hoorde zich thans tot acht jaar gevangenisstraf ver oordelen. De kellner C. van der Zwaan te Noordwijk aan Zee %werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van 5 jaar en 6 maanden met aftrek en ontzetting van het recht om bij de gewapende macht te dienen. De man had gediend bij de wassen S.S. De eis was 8 jaar. KAN EEN HUISVROUW NOG RONDKOMEN? Het is meestal een hele toer de eind jes aan elkaar te knopen. Als je hoort wat een huishouden tegen woordig kost Maar toch kun U wel bezuinigen. Let allereerst op de kwa'iteit. Dat is het belangrijkste. Koop betere waar en spaar bovendien geld. U krijgt van elke tien gulden, die U aan ae Gruyter's artikelen besteedt, één gulden weer terug. Week in, week uit. Altijd Daar kunt U mee reke nen. 8523 (Ingez. Med.) Aetherklanken ZONDAG HILVERSUM II (415 m.) 8.00 Nieuws, 8.25 Inleiding Hoogmis 8.30 Hoogmis vanuit de kapel van de H. Geest in Weert. 9.30 Nieuws, 11.30 Muzikaal progr. 12.15 Apologie, 12.35 Arthur Rubinstein, piano, 12.40 Or kest zonder naam, 13.50 Spineuza, 14.05 Piano-duo, 14.30 Concertgebouw orkest. 15.30 Gesprekken met kunste naars. 16.00 Centrale ondernemersorg. 16.10 Sportreportage. 16.25 Vespers, 19.30 Nieuws, 19.50 In he boeckhuys 20.05 De gewone man, 20.12 Uit en thuis, 22.37 Actualiteiten, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.15 Ma nuel de Fal'a programma. HILVERSUM I (301 m.) 8.00 Nieuws, 8.18 Balletmuziek, 8.40 Intermezzo, 9.12 Sportmededelingen, 9.15 Men vraagt.... wij draaien, 10.00 Meester trio, 10.30 Briefgeheim 10.50 Jonge Flierefluiters, 11.15 Tria- gel door Wim lbo, 12.00 Achter het voethcht, 12.15 Gram. muz. 13.00 Nieuws, 13.20 Romancers, 13.50 Even afrekenen, heren! 14.05 Boekenhalf uur, 14.30 Zondagmiddagconc. 15.45 Filmpraatje, 16.00 Skymasters, 16.30 Sportrevue, 17.30 Ome Keesje, 17.50 Sport, 18.00 Nieuws, 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten, 20.00 Nieuws, 20.15 Waltztime 20.45 Paul Vlaanderen, 21.20 De spee'doos, 21.40 Hersengym nastiek, 22.10 Kamerorkest Andre Rieu, 23.00 Nieuws, 23.15 Bing Crosby MAANDAG HILVERSUM II (415 m.) 7.00 Nieuws, 7.45 Woord voor de dag, 8.00 Nieuws, 8.15 En nu aan het werk, 9.00 Werken van Offenbach, 9.15 Octendbezoek bij jonge zieken, 10.00 Wprken voor strijkorkest, 12.33 Werken van Strausz, 13.00 Nieuws, 13.15 Orgelconc. 14.35 Gram. muziek, 15.00 Solistenconcert, 16.45 Boston Symph. Orkest, 18.15 Sportrubriek, 18.30 Met band en plaat, 19.00 Nieuws 19.15 NCRV-leeslamp, 19.45 Gram. muziek, 20.00 Nieuws, 20.45 De erf genaam van Redcliffe, hoorspel, 21.25 Orgelbespeling, 21.50 Werken van Hay dn, 22.15 Sweelinck kwaret, 23.00 Nieuws, 23.45 Ivonne Printemps. HILVERSUM I (301 m.) 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Muziek bij het ontbijt, 8.18 Lichte morgenklanken, 9.18 Werken van Bi- zet, 10.45 De regenbog, 12.00 Orgel spel, 12.33 Voor het platte'and, 13.00 Nieuws, 13.15 Kalender, 14.30 Inter- communicaal, hoorspel, 15.00 II Tro- vatore, opera, 17.00 De school is uit, 17.30 Filmmuziek, 18.00 Nieuws, 18.15 Vara varia, 18.20 Tonny Schifferstein 19.30 Op vleug'len van muziek, 20.00 Nieuws, 20.05 Dingen van de dag, Ducdalf, 21.10 Radio 'Philh. Orkest, 20.15 Promenade orkest, 20.50 De 22.30 De nieuwe notenkraker, 23.00 Nieuws, 23.15 Jan Corduwener, 23.35 Dansmuziek. DINSDAG HILVERSUM II (415 m.) 7.00 Nieuws, 7.15 Werken van Bach en Handel, 8.00 Nieuws, 8.30 Hoog mis van Allerzielen, 10.00 Wie komt er in mijn hokje, 10.30 Schoolradio, 11.00 Muziek houdt fit, 11.30 Herh. Lichtbaken, 12.03 Lunchconc. 12.33 KRO-amusementsorkest, 12.55 Zon newijzer, 13.00 Nieuws, 14.00 Praags orkest, 15.00 Schoolradio, 15.30 Op gewekte klanken, 16.00 Zonnebloem, 16.30 Ziekenlof, 17.00 Nq schooltijd, 17.15 Omroep Kamerorkest, 18.10 Sportpraatje, 19.00 Nieuws, 19.30 Dit is leven, 20.00 Nieuws, 20.05 De ge wone man, 20.12 Radio Philh. Orkest en Groot omroepkoor Requiem van Berlioz, 22.15 Kort woord op Allerzie len, 22.20 Werken van Bach, 23.00 Nieuws, 23.15 Avandconcert. HILVERSUM I (301 m.) 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtend.gymn. 8.00 Nieuws, 8.15 Amusementsorkes ten, 10.15 Arbeidsvitaminen, 12.00 Metropole orkest, 12.33 Andre de Raaff en Jac. Schute, 13.00 Nieuws, 13.20 The Avro'ians, 14.30 Radio Ma tinee. 16.40 De schoolbel, 17.00 Kin der koor, 17.30 Bellxet suite, 18.00 Nieuws, 18.15 Tom Erich, 18.30 Ned. Strijdkrachten, 19.15 Pierre Palla, 20.00 Nieuws 20.15 Bonte Dinsdag- avondtrein, 21.30 Ik zou zo graag, 23.00 Nieuws. MIDDELBURGS STADHUIS IN OUDE LUISTER. De oorlogshan delingen van 1940 lieten het prachti ge stadhuis van Zeelands hoofdstad als een bijna onherstelbare ruïne achter. Drie jaar na de oorlog is het exterieur van het fraaie gebouw zo goed als gereed. Met het herstel van het interieur zal echter nog enige tijd gemoeid zijn. Een ambtenaar is iemand, die aan de andere kant van het loket zit. Een „innemend" iemand, want gewoonlijk neemt hij meer in dan hij af geeft. Hetgeen men een ambtenaar niet kwalijk mag nemen, want hij is nu eenmaal een ver lengstuk van de overheid, een stuk overheid en detail. En dat vergeet het grote publiek wel eens. Een ambtenaar kun je als overheidsdie naar het beste waarderen, wanneer je er niet teveel mee te mnken hebt en tegenwoordig is het juist zó, dat wij op alle bureaux zo'n beetje kind aan huis zijn en de ambtenaren bij ons kind aan huis zijn. Met het gevolg, dat we el kaar al te goed gaan leren kennen. Toch moeten we alle ambtenaren niet over één kam willen scheren, want er zijn velerlei soorten. Er zijn ambtenaren voor de binnendienst en ambtenaren voor de buitendienst. Met die van de binnendienst komt het publiek alleen in aan raking als zij de loketdienst hebben. „Het lijkt zo gemakkelijk, zei mijn vriend de ambtenaar, achter zo'n loket te zitten. De men sen komen vanzelf naar je toe en je laat ze maar in alle gemoedsrust wachten. Jawel! De man achter het loket heeft een tamelijk verant woordelijke post. Het goed functionneren van een bepaalde tak van dienst wordt door het pu bliek gewoonlijk afgemeten naar de vlotheid, waarmede et aan het loket wordt geholpen. De man aan het loket moet de hele gang van zaken bij zijn dienst grondig kennen. Een ambtenaar, die bijv. boekhoudkundige diensten verricht, kan zich beperken tot zijn boekhouding; de man van het loket moet van alles op de hoogte zijn- Want het publiek vraagt van alles en ver langt een bevredigend antwoord. Vooral de vrouwen; die zijn niet zo gauw tevreden. Vrou wen zijn over het algemeen scherper dan man nen en willen het naadje van de kous weten. Als u ergens de keus hebt tussen twee of meer rijen voor een loket aan het station bijv. bij de kaartenverkoop moet u altijd die rij kie zen, waar de meeste mannen staan. Mannen schieten vlugger op, vragen niet zoveel, zijn gauwer tevreden met een antwoord en hebben niet zoveel te scharrelen met tasjes en beurs jes, met ditjes en datjes. Óver rijen en files gesproken ik vraag me dikwijls af, waarom de mensen toch altijd zo mopperen als ze in de rij moeten staan. Zeker, het is niet prettig te moeten wachten. Maar hoort u ze wel eens mopperen als zij in een wa renhuis of voor een textielzaak in de rij moeten staan, wanneer er nylons te koop zijn? Dan blijven ze rustig hun beurt afwachten, omdat ze weten, dat het niet anders kan. Maar als ze op een bureau even moeten wachten, trappelen ze van ongeduld". „Probeert u het eens met een nylonnetje!" adviseerde ik. „Of alles vlot verloopt, hangt natuurlijk veel van de ambtenaar zelf ook af. Hij moet direct kunnen aanvoelen, wat de mensen nodig heb ben; hij moet in hoge mate sociaal gevoel be zitten. Dan heeft het publiek op zijn beurt het gevoel „prettig" geholpen te worden. Dat so ciale gevoel is trouwens ook een vereiste voor de ambtenaar van de buitendienst, tenminste voorzover hij op huisbezoek komt. Dan moet hij zich kunnen aanpassen aan het milieu, waar hij binnen komt. Ikzelf ben nu al jaren in de bui tendienst en ik kom bij allerlei slag van men sen. Maar ik realiseer mij altijd, dat ik binnen kom in wat een ander als zijn heiligdom be schouwt. Al heb je ook het recht om binnen te treden, dan behoor je dat toch zó te doen, dat je zo min mogelijk stoort. Het is. altijd beter, vriendelijk te vragen of je binnen mag komen, dan met het air van een dictator binnen te stappen. Het.is merkwaardig, maar over 't al- gemeen word je als ambtenaar het beste ont vangen bij wat men noemt de „gewone" men sen. Niet alleen dat ze vriendelijker zijn en welwillender, maar het is er gewoonlijk ook properder dan in de huizen van de meer wel- gestelden. Dat laatste zoudt u niet verwachten, maar dat is over 't algemeen het gevolg van de dienstbodennood. In kleinere huisjes kan de vrouw het zelf af en in grote gezinnen is er altijd wel een dochter, die moeder helpt. Maar in grotere woningen en in gezinnen, waar geen dochters zijn, die mee willen of kunnen aan pakken, doet het dienstbodenvraagstuk zich ge ducht voelen. Dikwijls ook maak ik een praatje met de mensen en daarbij is wel het meest op vallende, hoe somber men dikwijls gestemd is. Een groot verschil met vóór de oorlog. De men sen hebben niet het gevoel, dat het vrede is. De vrolijke, onbezorgde lach ontbreekt. Zij zien de toekomst donker in. En meestal zien zij heei goed, waar de schoen wringt. Als het commu nisme maar niet was zoals het nu eenmaal is, dan zou de toekomst zich veel hoopvoller laten aanzien. Maar de dreiging uit het Oosten is een werkelijke schaduw op het leven van de meeste gezinnen. Ook merk je bij een bezoek aan de huizen, dat de mensen alweer trachten hun voorzorgs maatregelen te nemen. Ze slaan weer in, waar ze kunnen. Dat hebben ze geleerd van de vorige oorlog. Natuurlijk valt er nu niet zoveel in te slaan als in 1939, maar ze bezuinigen waar ze kunnen, om een bescheiden hamstervoorraadje aan te leggen. Je kunt nooit weten, hoe het nog eens te pas kan komen, denken ze". „Erg gemakkelijk zal dat op het ogenblik wel niet gaan", merkte ik op. „Vooral niet nu het levensmiddelenpakket alweer duurder wordt en de lonen zich maar zeer bescheiden kunnen aanpassen. Hoe staat het nu met de salarissen der ambtenaren?" „Vaste salarissen hebben altijd de neiging om ver achter de prijsstijging aan te komen. Dat is met rijks- en gemeentesalarissen in verdubbel de mate het geval. De grote attractie van een ambtenarenbestaan was tot dusver altijd, dat je een verzekerde positie had. Het is gemakkelij ker een heipaal met een kurketrekker uit de grond te trekken, dan te proberen een ambte naar te ontslaan, zeiden ze vroeger wel eens. Dat is tegenwoordig wel een beetje anders, vooral met die crisis-ambtenaren! Maar wie eenmaal in vaste dienst is, is verzekerd van zijn bestaan, van zijn salaris en van zijn pensioen. Maar 'hier geldt ook: „vaste salarissen, vaste ar moe". Zeker in een tijd dat de prijzen alsmaar omhoog gaan. Wat de gemeente Leiden betreft, is de toestand sinds de jongste salarisverbete ring, onlangs in de Raad aanvaard, tamelijk be vredigend geworden. B. en W. die een zeer royale en van sociaal gevoel en objectieve kijk getuigende houding hebben aangenomen wilden zelfs op enkele punten nog verder gaan, doch Den Haag heeft er een stokje voor gesto ken". „Wat denkt u van de vrouw als ambtenares?" „Ik ben voor zo min mogelijk vrouwen als ambtenares. Althans op die plaatsen, welke door een man kunnen worden ingenomen. Er zijn natuurlijk posten, welke speciaal voor vrou wen en meisjes geëigend zijn, telefoniste bijv. of typiste, maar in 't algemeen behoren zij de plaatsen van mannen niet in te nemen. In deze moét de overheid een voorbeeld geven. Qua werkkrachten heb ik er niets op tegen". „Ze roken ook niet zoveel!" „O, die rokerij. Dat is een euvel. Ik gun iemand graag z'n sigaartje of sigaret, waar dat mogelijk is, maar de jongelui van tegenwoordig zijn kettingrokers. Jonge ambtenaren staan de hele dag sigaretten te draaien. Reken eens na wat voor tijdverlies dat betekent en bovendien: het publiek ergert zich er aan". „Maar buiten dienst „Dan graag. Dank u".

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5