Brood, bloem en suiker van de bon VRIJDAG 5 NOVEMBER BEGINT VRIJE VERKOOP Katholiek Leiden herdenkt een groot zoon Israel profiteert van onenigheid De stakingen in Frankrijk verlopen Maar de gevolgen doen zich gelden HUIBERS Geboorteaankondigingen ZATERDAG 30 OCTOBER 1948 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 MET INGANG VAN MAANDAG 8 NOVEMBER a.s.zal de rantsoenering van brood en suiker worden beëindigd, zodat op de nieuwe bonnen- lijst van a.s. Donderdag geen bonnen meer zullen voorkomen voor deze levensmiddelen, évenmin als voor andere artikelen, die op suiker- en ver snaperingsbonnen verkrijgbaar zijn, n.l. boterhamstrooisel, jam, stroop, e d. en versnaperingen met inbegrip ^2n chocoladewerk (cacao blijft even wel op de bon). Ook de bloembon zal vervallen, zodat met ingang van ge noemde datum bloem, zelfrijzend bakmeel, kindermeel en kinderbiscuits eveneens zonder bon verkrijgbaar worden gesteld. zonder bon mogen verkopen, uiteraard tegen de verhoogde prijs. De opheffing van de brooddistribu tie brengt geen wijziging in de ver houding, waarin momenteel witte brood en brood van normale samen stelling verkrijgbaar zijn. Tenslotte zij medegedeeld, dat de uitreiking van versnaperingen- en di- versenkaarten doorgang vindt. De diversen-kaart zal dienst moeten doen voor de tabaksdistributie voor vrouwen, voor de versnaperingen- kaart geldt de mogelijkheid van een ander gebruik. Aanwijzingen van de tabaksbonnen op de in gebruik zijn de gecombineerde kaarten gaat onge wijzigd door. Waarschuwing tegen hamsteren De vooruitzichten van de graan- en suikerpositie laten de opheffing der rantsoenering toe, nu tevens het be letsel, gelegen in de subsidiëring is vervallen. De gelijktijdige opheffing van de brood- en de suikerrantsoene ring betekent een mijlpaal op de weg naar een normale voorziening, gelet op de betekenis van de beide artike len voor de voeding en op de talloze mogelijkheden van toepassing van bloem en suiker als grondstoffen in de huishouding en in de verwerkende industrie. Suiker genoeg. Hoewel de beslissing van de rege ring allerwege tot voldoening zal stemmen, zou het toch, aldus het Mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, van een onvoor zichtig optimisme getuigen, om uit d® gang van zaken op te maken, dat de voorziening thans onbeperkte mo gelijkheden biedt. Dat geldt in het al gemeen voor de Nederlandse voorzie ning, voor bepaalde artikelen op grond van schaarste voor andere om redenen van een zuinig beheer der beschikbare deviezen. De Nederlandse suikerindustrie pro duceert van de totale Nederlandse suikerbehoefte ongeveer 70 pet., zo dat weliswaar voor een zeer belang rijk deel uit eigen bron kan worden geput, maar rond 30 pet. moet in het buitenland worden aangekocht. Daar deze hoeveelheid tegen ten dele zeer schaarse vreemde valuta moet worden aangekocht, zal bii de aankoop van imoortsuiker de nodige zuinigheid moeten worden betracht om de dollars te besparen, die ook voor andere doeleinden nodig zijn. Het Ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening brengt met kracht onder de aandacht, dat van het publiek wordt verwacht, dat het zoveel discinline toont, dat de overgang van distributie naar vriie consumntie geen stoornissen onder vindt door hamsteren, waarvoor geen reden bestaat. Het zal voor"amel"k van de houding van de bevolking zel ve afhangen of d<* vrije consumptie bectendigd kan blijven. De suikercampagne van de nieuwe oogst heeft voor een ruime voorraden positie gezorgd, zodat er geen enkele vrees behoeft te bestaan voor enige schaarste bij beëindiging van de rant soenering. Wel zal voorshands enige schaarste bestaan voor enkele neven producten van de bloembon, terwijl met name chocolade slechts in be perkte mate verkrijgbaar zal blijven tengevolge van het feit, dat de we reldoogst aan cacaobonen geen ruime re toewijzingen cacaobonen aan de chocolade-industrie toelaat. De hogere prijs. Als gevolg van het streven der re gering de zwaar op de schatkist druk. kende subsidies op levensmiddelen te verminderen, zullen, zoals men weet. de suikersubsidie en de toeslag op het brood vervallen. De nieuwe prijs voor de consument van krict»1c"iker bedraagt dan ten hoogste f 0.75 per Y g., voor basterdsuiker 0.77 terwijl de broodprijs 4 cent per 800 gram hoger is dan de thans geldende prij zen. Eventuele priiswiizigir»?en.van arti kelen, waarin de dan duurdere sui ker wordt verwerkt, zullen nader bekend worden gemaakt. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de detaillist op de lodende bon nen tegen de oude prijs dient af te leveren voor de duur van d<= geldig heid van de bon. zoals ook bii voort zetting der rantsoenering het geval zou ziin geweest. Hoewel aangenomen kan worden, dat de laatste suikerbon vriiwel alge meen reeds zal ziin gehonoreerd, zal streng toezicht op de ppicvin» der voorschriften worden uitgeoefend hetgeen mo^eh'ik is door controle van de voorraadadministratie. De bakkers zullen de aelooen>>o'd worden gesteld na 7 November alle broodbonnen van de thans lonen de distributieneriode. alsmede en on gebruikte nieuwe COUPUrPS vpot croprT. kope tarwebloem- en meel in te leve. ren bii de distrihntiedienst ter ver. kriiging van de hun nog toekomende broodtoeslag. De versnanerino-en- en di versenka arten. Teneinde bij de beëindiging van de rantsoenering een hiaat in de voor ziening te voorkomen, zal de detail list in overeenstemming met dp nrac- tijk onder het bonstelsel op de Vrij dag voorafgaande aan Maandag 8 No vember a.s. brood en suiker reeds VLEESRANSOEN VERHOOGD. De ruime aanvoer van slachtvee maakt het mogelijk met ingang van 8 November a.s. het vleesrantsoen voorshands vast te stellen op 250 gram per week voor de houders van A-, B- en C-kaarten en op 125 gram per week voor de houders van D- en E-kaarten. VOLGENDE WEEK IEDER EEN EI Volgende week za1 voor alle leef tijdsgroepen een bon voor een ei worden aangewezen. Dit zal het laatste koelhuisei zijn, dat dit jaar wordt verstrekt, daar de voorraad dan op is. Wij hebben dan tevens het die"4 punt van de legtijd bereikt, N November gaat dat weer in opg; de lijn, maar er bestaat grote kans, dat het December zal worden eer de voorraad groot genoeg is, dat men weer tot distributie kan overgaan, aldus „Parool". SUIKERPERIKELEN. Nu het zeker is, dat de suiker met ingang van Maandag 8 November zonder bon verkrijgbaar zal zijn, ko men er —aldus de „Nieuwe Courant" op het laatste ogenblik allerlei moeilijkheden. Zo zal er a.s. Vrijdag in vele zaken, wanneer de nieuwe bonnen zouden moeten worden aan gewezen, geen suiker verkrijgbaar zijn. En evenmin de dag daabna, om dat de winkeliers eerst des Maan dags de verhoogde prijs mogen be rekenen. De winkeliers verkopen nu nog van oude voorraad en ook de grossiers doen dat. Maar alle suiker, die na de 25ste October van de fa brieken werd betrokken, werd in z.g. open factuur geleverd. Dat komt hierop neer, dat eventuele verhoging met ingang van die datum zal wor den doorberekend. De gross;ers, die evenmin als de winkeliers, deze ver hoging uit eigen zak willen hetaien, leveren derhalve de na 25 October verkregen suiker niet af. Van officiële zijde schiint er op te zijn gerekend, dat zowel winkeliers als grossiers voor 24 October zoveel voorraad hadden ingeslagen op hun geldige toewijzingen, dat ze hun k1 an ten tot aan de nieuwe periode nor maal konden bedienen. Daar suiker echter een „bulk" artikel is, waar veel geld in gaat zitten, schijnen vele winkeliers hun toewijzingen bij ge deelten te honoreren, zodat ze op 25 October nog slechts de helft van de suiker voor de nieuwe periode had den ingeslagen. AALBERSE-HERDENKING IN DE SCHOUWBURG DAN HOUDEN WIJ wat deze heeft gehouden tot in d Zijn Truman en Marshall het niet eens? r\ANK ZIJ de halsstarrige weigering van de Sovjet-delegatie in de Veiligheidsraad om de Brits-Chinese resolutie te steunen, die krachtig optreden inzake de bestandschendingen in de Ne?eb aanbeveelt, heeft Is raël althans voorlopig opschorting verkregen van het toepassen van economische sancties. De Raad heeft een subcommissie van vijf landen ingesteld, die een compromis moeten uitwerken. De zitting werd voor on bepaalde tijd uitgesteld. WENDING VAN STANDPUNT. De hele behandeling van deze kwestie vertoont een eigenaardige wending in de standpunten. Frank rijk, dat aanvankelijk met de Brits- Chinese resolutie instemde, verklaar de gisteren bij monde van zijn ver tegenwoordiger Parodi, dat het schrapping wenste van het „uitdruk kelijk bevel" over het toepassen van sancties. De Verenigde Staten, die in den beginne niet afwijzend tegen over het voorstel stonden, deden er gisteren het zwijgen toe. Ass. Press verneemt uit gezagheb bende bron, dat Truman en Marshall op dit punt van mening zouden ver schillen. De president sprak Donder dag tijdens een verkiezingsrede over de Palestijnse kwestie en zeide onder meer, dat zijn uiteindelijke bedoeling was: de erkenning van Israël te be werken in de geheel wereld. Daa<*s daarna vernam hij van de resolutie, die de Amerikaanse steun zou heb- HOFFMAN OVER SITUATIE IN EUROPA. Paul Hoffman, de administrateur van het plan-Marshall, heeft tijdens een persconferentie bij de terugkeer van zijn jongste tocht door Europa een optimistisch verslag uitgebracht over de algemene toestand in de lan den, die deelnemen aan het plan- Marshall. „Ten aanzien van de zelfhulp ko men de landen van Europa hun bel\f- ten jegens ons naen hetzelfde geldt voor de wederzijdse hulp", al dus Hoffman. Het „helderder" uit zicht in Italië is „een voorbeeld van wat een groep van vastberaden man nen in een zeer moeilijke situatie kan doen". Er waren ook „schitterende vorderingen" gemaakt in West-DuitsT land. De voornaamste „zwarte plek" in het algemeen beeld was Frankrijk. Volgens Hoffman lijdt het geen twij fel, dat de stakingen in dit land door Moskou worden geleid. Er was niet temin reden tot hoop, want „het is wellicht de laatste vastberaden po ging van de communisten om de toe stand in Frankrijk in handen te ne men. Indien deze faalt, geven zij het wellicht op, zoals zij het elders heb ben opgegeven", aldus Hoffman. ben. Truman telegrafeeerde daarop met Marshall, die Warren Austin op de hoogte stelde. Het gevolg was een haastige conferentie „achter de schermen". Waarschijnlijk zal de Pa lestijnse kwestie niet voor het voet licht komen, dan na de presidents verkiezingen in de Verenigde Staten, die volgende week Dinsdag gehouden worden. Engeland, Frankrijk, België, Chi na en de Oekraïne werden in de sub- commisise benoemd. Professor Piccard wil vandaag zijn diepzeekogel voor het eerst in diep water laten duiken. Dit zal geschie den bij het Kaap Verdische eiland Fogo. Er zal niemand aan boord van de bol zijn. De controle geschiedt van het schip uit. „Der Telegraf", een blad uit de Britse sector, meldt, dat Karl Molt- mann voorzitter van de volksver tegenwoordiging van Mecklenburg en districts-voorzitter van de SED door de Sovjet-Russische geheime po litie is gearresteerd. Moltmann zou er van beschuldigd worden twee leden van de regering van Mecklenburg geholpen te hebben uit de Sovjet-zóne naar West-Duits- land te vluchten. Volgens sommige berichten zou een aantal vooraan staande politici uit Mecklenburg naaj; het Westen zijn uitgeweken. LIET PARKET VAN DE SEINE heeft gistermiddag een officieel on- derzoek gelast naar een reeks geheimzinnige branden, die de laat ste tijd met name in de omgeving van Parijs zijn uitgebroken. Niet alleen braken deze branden op raadselachtige wijze uit, maar boven dien betrof het hier „toevallig' bedrijven van groot nationaal belang. Drie der getroffen bedrijven werk en bovendien voor de nationale de fensie. TREINEN MOETEN UITVALLEN. Het Franse ministerie van Open bare Werken heeft bepaald, dat van Woensdag 3 November af tot nader aankondiging een groot aantal pas- sagierstreinen wegens kolenschaars- te vervallen. De aandrang om het werk te her vatten neemt in Oost-, Zuid- en Midden-Frankrijk voortdurend toe. De niet-comnïunistische mijnwer- kersbond van de Force Ouvrière heeft premier Queuille medegedeeld dat men van plan is een oproep te richten tot alle mijnwerkers zonder verwijl naar het werk terug te ke ren. Communistische vakvereni gingsleiders gaven de mijnwerkers van twee mijnen in het departement Gard opdracht weer naar het werk terug te keren. De directie legde dit uit als een manoeuvre om over te gaan tot een „kalm-aan-staking". Een woordvoerder van het minis terie van Binnenlandse Zaken ver klaarde, dat de regering nu 75 pro cent van alle mijnen in handen Stemmingsvolle rede van prof. mr. Romme Aalberse te eren als grote zoon van de oude Sleutelstad, maar tevens als sociaal mens in een tijd toen nog nog maar zo bitter weinig in die geest gedaan werd, dat was de reden, waarom de afd. Leiden van de Ka tholieke Volkspartij de gisteravond in de Leidse Schouwburg gehouden herdenkingsbijeenkomst organiseer de. Zij werd o.m. bijgewoond door de zoon van prof. Aalberse, mr. P. M. J. Aalberse Jr. en verschillende fami lieleden, de burgemeester van Lei den, jhr: mr. F. H. van Kinschot en weth. D. v. d. Kwaak, prof. dr. J. A. J. Barge, lid der Eerste Kamer, de heer M. v. d. Weyden, lid der Twee de Kamer, mr. E. Bolsius, lid van Ged. staten, prof. dr. C. C. Berg, rec tor magnificus der Leidse Universi teit, pastoors der stad en tal van geestelijken uit de stad en omgeving, vertegenwoordigers van verschillen de katholieke organisaties, van het Gewestelijk Arbeidsbureau en van de Raad van Arbeid en vele anderen. OPENINGSWOORD St MENKEN. De heer S. Menken, voorzitter van Ie Leidse afdeling der Katholieke Volkspartij, sprak een kort openings woord, waarin hij zeide, dat de eerste gedachte bij het heengaan van prof. Aalberse was: een grote zoon van de cuae Sleutelstad is uit het aardse le ven heengegaan. Geboren op 27 Maart 1871 te Lei den, opgegroeid in onze stad, ge vormd aan onze universiteit, zo was hii reeds volop een goed Leidenaar gebleken. Maar hij studeerde niet om ie studie en de wetenschap alleen, doch om 't doordachte te brengen tot pract'sche gevolgen: hij wordt lid van de Leidse gemeenteraad en wet houder van deze stad en natuurlijk werd deze sociale mens wethouder van sociale zaken. Ir het or^anisatieleven van deze stad was hij een leidende figuur. De K.S.A. was een sticht mg van Aalber se. De Leidse Courant was voor een zeei belangrijk deel een stichting van Aalberse. Een dieucaande reorgani satie van het R.K. Wees- en Oudaüe- denhu's, het was het werk van Aal berse. Aalberse èn Leiden is een van- 7elfsorekende samenkoppeling. Bii het aanvaarden van het minis- terschao, in het woelige jaar 1918, mr'et zijn vertrek uit deze stad een grnot verlies zijn geweest. Het is deze verbondenheid met onze stad, die het het bestuur der afde ling als een plicht deed voorkomen dan ook in Leiden een herdenking van Aalberse te organiseren. Tot de aanwezige familie zeide spr., dat de stad Leiden trots is oo hun vader, die inderdaad geweest is in onze stad en in het land: een gids en een raadsman. Dat was hij als christen, als mens en als staatsman. Spr. zeide vervol eens, dat men hier geen rouwzitting had willen organi seren, maar een herdenkinksbijeen komst, waarvan het hoofdkenmerk moest zijn: dankbaarheid. Pan^^ar- heid om wat in hem en door hem aan stad en land is gegeven. Tenslotte heette sur. de aanwezigen hartelijk welkom, vooral prof. Rom me en de verdere medewerkers op deze avond. Op het toneel, temidden van groen en vlaggen hing het portret van Aal berse, de markante, vriendelijke kop, uit wiens ogen slechts goedheid straalt. Zijn heengaan te herdenken kwam tot uitdrukking in de vertol king van de Marche Funèbre, welke hierna door Abram Martijn ten ge hore werd gebracht. BOUWEN AAN DE TOEKOMST. Dan sprak prof. mr. C. P. M. Rom me zijn herdenkingsrede uit, welke hij begon met de mededeling, dat een herdenking van Aalberse een grove miskenning of veronachtzaming zou betekenen van zijn persoon, wan neer zij niet gesteld werd in het te ken van bouwen aan de toekomst. Liefde, eerbied, ontzag, dankbaar heid mogen allen hier tezamen heb- ben gebracht om getuigenis af te den dood", al dus prof. mr. C. P. M. Romme in de herdenkingsrede over prof. mr. P. J. M. Aalberse, waarmede hij deze woorden door Aalberse eens ge sproken bij Schaepman's graf, ook op hemzelf van toepassing bracht. Dat was het grondmotief van Romme's rede en hij schetste daarmede vol komen het werk van deze onbaatzuchtige man, die Neerland's eerste minister van Arbeid werd, nadat hij nu bijna een halve eeuw geleden in Leiden wethouder van sociale zaken werd, als eerste in den lande. leggen van de gevoelens, welke een goed en groot leven in ons hebben gewerkt, wij moeten dit samenzijn, aldus spr., toch ook benutten om uit de persoon iets mee te nemen en te trachten de werel iets beter te ma ken. Daarom dacht spr. niet beter te kunnen doen, dan als koorzang te ne men het woord, dat Aalberse eens sprak bij Schaepman's graf: „Dan houden wij wat deze heeft gehouden tot in den dood". Spr. wees er vervolgens op, dat de macht van een mogendheid en de on derlinge machtsverhouding der mo gendheden in sterke mate bepalend is voor ieders verantwoordelijkheid. Deze ligt bij ons in een zo spoedig mogelijk weer gezond maken van eigen leven. Het „Verbeter de wereld, begin bij jezelf" is ook een teken voor alle ge meenschapsleven, ook een geloof voor •een volk en een staat. Aalberse heeft in een tijd, dat deze verantwoording internationaal nog niet zo sprak, maar nationaal toch wel, laten zien waartoe hij, geleid door zijn ideale geest, in staat was. Als eerste m'nister van Arbeid pak te hij de zaak daar aan, waar hii de kwaal steeds had aangewezen. Wat hij geleeraard had van de katheder, in de volksvertegenwoordiging, in ar tikelen, cursussen en brochures, dat werd nu werkelijkheid door leniging van ogenblikkelijke noden en bevor dering van sociale hervorming. De instelling van de Hoge Raad van Arbeid was een van de voor waarden voor het aanvaarden van zijn ministerschap en over zijn werk als Minister van Arbeid zeide Aal berse zelf: „Ik wilde accentueren, dat alles op mijn program' wel nood zakelijk was, maar dat alleen sociale hervorming verbetering kon bren gen." Van welke omvang zijn program was, daarvan getuigt het Departe mentale werk over de jaren 1918 1925. Behalve de instelling van de Hoge Raad van Arbeid kwamen in het eerste jaar tot stand de Arbeids wet, ingrijpende wijzigingen in de Ouderdomswet, de Gezondheids-, de Vleeskeurings- en Warenwet, de Wet op de drinkwatervoorziening en de Werkloosheidsverzekerings-nood-wet. Spiegelt men zich aan een beeld van iemand, die alles wat hij bezat aan gaven van hart en geest gesteld heeft in dienst van zijn volk, geba seerd op het sociale chi'istendom: „dan houden wij wat deze heeft ge houden tot in den dood." WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond). WEINIG VERANDERING Overwegend bewolkt maar droog weer met ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag In het Noorden van het land: zwakke tot matige wind uit Oosts1 ij ke richtingen. In het Zuiden van het land: meest zwakke wind. AALBERSE: RUSTIG EN TACTISCH tegen zijn sociale wetten. Evenwel, zijn aanplant heeft hij wortel zien schieten. Tegen zijn bouwen is geen reactie bestand gebleken. Niet aan ieder wordt zulk een terugblik in het leven gegeven, maar voornamer is gemoedsrust, die het gedane werk geeft. Aalberse heeft de proef op de som beleefd, de som zelf heeft hij te voren opgezet en afgemaakt. Hou den wij ons dat consequent weldoor dachte persoonlijke steeds voor ogen Beloven wij elkander steun: „dan houden wij wat deze heeft gehouden t in den dood!" Een spotaan applaus barstte los op deze indrukwekkende rede, waarin op wel zeer juiste wijze werd ge schetst al hetgeen Aalberse is ge weest voor onze stad, maar meer nog voor ons land en waardoor on ze sociale wetgeving aan de spits is gekomen van alle andere landen. MUZIKALE OMLIJSTING MARTON—HENK SCHAER. De muzikale inleiding tot de avond werd aan het klavier gegeven door Bram Martijn. Statig en voornaam klonk Beethoven's Marche funèbre op. Een goed gekozen en fraai stuk muziek van hem, die 't hoogtepunt in de mondische stijl bereikte. De pianist is in zijn interpretatie zeker niet tegengevallen, integendeel. Na de herdenkingsrede speelde Martijn „Prelude und Fuge" uit Bachs Wohl- temperirtes Klavier, het zoveelste prachtstuk van de grootmeester van de polyphonie. Hier was de pianist organist, of organist-pianist, in zijn element en gaf hij 't werk technisch en muzikaal wat het toekwam. In tussen gaf Henk Scheer uitstekende déclamatie ten beste. Woordkunst is eveneens muziek, want goed de taal van het gedicht-zeggen is muziek en dit is wat men van de voordracht kunstenaar verwacht. Het gebaar van deze declamator is sober, maar bete kenisvol, en nooit theatraal. Zo staat hij daar en schildert plastisch perso nen en situaties. Eerst zeide hij een reeks gedichten van hedendaagse dichters, waarvan die van Van Duin kerken ons bijzonder hebben getrof fen door expressie. Zeide hii eigen tijdse gedichten na een inleiding van Bach, vóór hij overging tot het klas sieke gedicht van Vondel, speelde Martijn een brokje romantiek, n.l. „Erotic" van de Noorse toondichter Edvard Grieg, dat door de pianist in alle eenvoud voortreffelijk werd voorgedragen. Zeker zou het teêre stukje in hoger mate subtiel hebben geklonken op een vleugel, die ron der van toon afgestemd zou zijn. Vondels fragment uit Joseuh in Do- than en het bodeverhaal uit het „Samson" zwaar geladen drama werd een prestatie. In de dialogen Aalberse was geen tovenaar. Zijn treden de personen volledig naar vo- heeft. Alle mijnen in het gebied van het Loire-bekken zijn in han den van de politie. Militairen losten steenkool te Pallice, Dieppe en Cherbourg. Er werd geen steenkool in de andere havens gelost. Pogingen om de be weging van steenkolentreinen te be lemmeren hadden geen resultaat. Alle treinen liepen volgens de dienstregeling. De Nobelprijs voor medicijnen toegekend aan de Zwitser dr Paul Müller (Bazel), de samensteller van Haarlemmerstraat 123, Leiden voor DE OPSTAND IN PERU. De Peruaanse regering heeft me degedeeld, dat het garnizoen van Cuzco, in Zuid-Peru, zich bij de op stand, die zijn centrum heeft in Are- quipa, heeft aangesloten. Militaire bevelhebbers hebben de regering van Peru overgenomen in afwachting van de komst van gene- Iraai Manuel Odria, leider van de re- het insectendodende D.D.T.-poeder, volte van de afgelopen drie dagen. dat o.a. van zo groot belang is ge weest voor de geallieerde oorlogs voering. Een opzienbarend succes be haalde dit poeder in 1943, bij de be strijding van een epidemie in Napels. Dr. Müller is 49 jaar oud. Het bedrag van de prijs is ongeveer 1.000 pond sterling. President Bustamente heeft zijn pa leis verlaten en zich op weg begeven naar de Argentijnse ambassade. Ge neraal Odria, die zich op het ogen blik te Arequipa bevindt, zou vermoe delijk Zondag naar Lima vliegen om een regeringsraad onder zijn leiding samen te stellen. succes was mede te danken aan de omstandigheid, dat het nieuwe de partement in die tijd de wind mee- had. Maar er was nog een andere oorzaak: Aalberse's rustige en tact volle behandeling in de volksverte genwoordiging. Aalberse heeft het sociale leven van zijn tijd beheerst en aan dat van onze tijd gebouwd, maar hij deed het binnen de politieke lijnen. Zijn vol strekt gave optreden in de politiek is niet alleen een onmiskenbare bij drage geweest voor zijn sociale wel slagen, doch ook van belangrijke be tekenis voor de sfeer van het politie ke leven. Daarmee moeten wij trach ten ons voordeel te doen. Onpartij dig diende hij, zich steeds bewegend op het hoge vlak der politiek, alleen de hoogste landsbelangen. Daarna schetste spr. zijn reusachti ge arbeid voor de volkswoningbouw. Hij is een voorbeeld geweest door zijn trouw, zijn eerlijkheid, de zui verheid van de intentie, waarmede hij al zijn werk verzette. Ze trad hij al zijn mede- en tegenstanders te gemoet en hij bevond er zich wel bij. Door de zuiverheid van zijn intentie was hij een apostel voor de politiek en door zijn eerlijkheid een voor beeld in de politiek. De plicht van waarachtigheid was deze man in zijn lange verblijf in de politieke arena een stelregel, die hem ook practisch hulp verleende aan zijn ideaal. Hjj was immer trouw aan zijn beginsel. En toen hij na de vorige oorlog wel eens de rode Aal berse werd genoemd, moet hem dit pijn hebben gedaan, doch het kon hem zeker niet bewegen een duim breed af te wijken van de weg, zo als hij zich die volgens zijn ideaal gezien had: „dan houden wij wat deze heeft gehouden tot in den dood". AALBERSE: DE SOCIALE- MENS. Werd Aalberse, na 14 jaren volks vertegenwoordiger en twee jaar hoogleraar te zijn geweest, in 1919 de eerste Minister van Arbeid in ons land, zijn politieke leven was reeds eerder in Leiden begonnen en wel in 1903, en hij werd de eerste cociale wethouder, die Nederland kende. Het belangrijkste van zijn werk lag in het Katholiek Sociaal Weekblad en de K.S.A., belangrijker zelfs dan de arbeidswetgeving. Hij leerde, dat de mens tegelijk is een individu en een sociaal wezen, een omvorming, door desemd van het christendom, ge stimuleerd door sociale rechten en sociale naastenliefde. Prof. Romme sprak de hartgron dige hoop uit, dat Leiden de wegen moge vinden om zijn grote zoon blij vend te gedenken. Op het hoogtepunt van zijn wer ken ging zijn pad niet bepaald over rozen. Ook in het katholiek-politieke leven consolideerde zich een reactie ren. Bewonderenswaard was „Dood van Prins Wilem van Oranje" uit een van Hooft's historische boeken. Het omvangrijk beschrijvende proza kreeg een knappe vertolking. Het slot: de verzen van ons Wilhelmus was groots. Feitelijk was 't jammer, dat hierna door de aanwezigen het Wilhelmus gezongen werd. 'Dit was overbodig en een teruggang. Aan ;t slot van de stemmingsvolle gedach tenisviering was er dankbaar ap plaus. J- Kortmann. Besmett:ngsgevaren bij kinderen WEG MET DE KAUWGOM De directeur van de Gem. Geneesk. en Gezondheidsdienst acht het nood zakelijk de volgende waarschuwing speciaal tot de ouders te richten: Momenteel heersen de mazelen weer. Vooral de kleuters lopen ge vaar door het innige contact dat zij al spelende, en ook op de kleuter scholen hebben. Bovendien brengen zij de ziekte over op de kleinere kin deren in het gezin. Nu is het niet steeds mogelijk deze ziekte te voorkomen. Zo wordt ook de maatregel, om van overheidswege kleuterscholen te sluiten vrijwel nimmer toegepast. Door snoepgoed, een wortel e.d. besmetten ze elkaar op straat spelende zeker zo vaak. De infectie geschiedt reeds in het be ginstadium als het nog niet duidelijk is, dat het kind deze ziekte zal krij gen, en het kind nog naar school ge stuurd wordt; het is dan hangerig, koortsig soms, heeft een verkouden neus en wat zere oogjes. Maar, en daar wilde ik op wijzen, de besmet ting wordt dan zeer vaak overge bracht door de kauwgommetjes. Deze lenen er zich in de kleutertijd bui tengewoon goed voor om van de een naar de ander doorgegeven te worden We mogen dat onfris en onhygiënisch vinden, de kleuter doet dat, en be smet ook met zijn natte vingertjes nog weer anderen. Voor de oorlog was in dit opzicht de lolly schuldig, thans het kauwgom; klap- en blaas- kauwgom vooral. Het zal u duidelijk zijn, dat dit alles niet alleen geldt voor de mazelen. Het geldt ook voor kinkhoest, vele andere en nog erger besmettingen. Ouders, gewent uw kleine kinde ren niet aan dit gesabbel. Heus, ze zijn nog te klein om kauwgom vak kundig te bewerken! In het buiten land bestaat dan ook een verbod om dergelijke dingen te gebruiken. La ten wij het vrijwillig nalaten. Boven dien zullen dan ook de onderwijze ressen van de kleuterscholen u dank baar zijn.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2