S)e Cöidóe(2oi4^cmt PI W 1 3 Dr. Beel zal zijn taak beginnen 3gP Christus Koning Het smeden van een nieuwe eenheid KONINGIN IN RUSTE Hervatting onderhandelingen' met Djokja •lrecteur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. W1LMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 30 OCTOBER 1948 40ste JAARGANG No. 11530 Aanbiddingsdag In de St. Franciscus-Kapel te Leiden Nleuwstraat 45 van 11 tot 17 uur Bur. Papengracht 32, Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 1.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.; 15 ct. p. m.m. Teleioontjes f 1.50 WISJINSKI heeft het 28ste Russi sche veto in de Veiligheidsraad uitgesproken en daarmee het bemid delingsvoorstel van de z.g. kleine neutrale landen inzake de oplossing van de Berlijnse kwestie getorpe deerd. Een treurig record voor de Russen. Het compromis, dat deze lan den voorstellen, berustte op het be ginsel van: gelijk oversteken. De Westerse geallieerden wilden niet over de positie van de Russische mark te Berlijn en het gehele Duitse vraag stuk onderhandelen onder de druk van de Berxijnse blokkade, terwijl de Russen eerst wilden confereren en pas na het tct stand komen van een accoord de blokkade wilden ophef fen. Overigens, zeiden ze, bestond er geen „blokkade", er was slechts spra ke van bepaalde verkeersbelemme- ringen, welk*» een noodzakelijk ge volg waren van de Westelijke poli tiek. Het had aanvankelijk de schijn alsof de besprekingen achter de scnermen te Parijs inderdaad tot een resultaat zouden leiden, in verband waarmee een „vleugje optimisme" te bespeuren viel. Maar toen de Veilig heidsraad bijeen kwam was het slechts om te constateren, dat de te genstelling tussei het Westen en het Oosten groter was dan ooit te voren. De Russen dachten er niet over om het reële wapen van de Berlijnse blokkade ui„ handen te geven en de Westelijke geallieerden wensten in geen geval ondex druk te confereren. Stalin heeft daarop in een inter view het Westen van oorlogsophitsing beschuldigd en beweerd, dat de Wes telijken tweemaal een overeenkomst hadden gebroken. De eerste maal zou dat geweest zijn in Augustus, toen in Moskou een accoard was er toen van het accoord niets terecht kwam, was d^ scauia van ue ..ari sche fcevelhetboi te Berlijn, maar dat vergeet Stalki er bij te zeggen. En dato het niet de Russen waren, die het compromis van de zes neutralen te Parijs verijdelden, gelooft alleen de lezerskring van de „Prawda". Moeten wij het betreuren, dat er te Parijs geen o /ereenstemming inzake Berlijn is beriikt; Opzichzelf is natuurlijk elk geval van gebrek aan overeenstemming een betreurenswaardig verschijnsel. Maar in het gegeven geval zou een com promis toch maar een tijdelijke v er lichting hebben gegeven. De instel ling van de Sovjet-Unie tot de Euro pese vraagstukken staat nu eenmaal diametraal tegerover die van het Westen. De doelstellingen van Mos kou zijn zo lijnrecht in strijd met de belangen van West-Europa, da. van een beperkte en tijdelijke overeen stemming toch weinig te verwachten wa- op de duur. De tegenstelling is te fundamenteel. Van de andere kant heeft het ver loop van zaken de noodzaak aange toond van een hechte samenwerking in de organisatie van de verdediging en heeft het de laatste stoot gegeven tot het Noord-Atlantische Verdedi gingspact, dat thans in volle voorbe reiding is. HET IS JAMMER, dat zó kort na de verschrikkelijke ervaringen van de tweede wereldoorlog alweer met man en macht gewerkt moet worden aan de afweer var een nieuw dodelijk gevaar. Maar als de zon van de vrede nu eenmaal niet wil opgaan, dan zul len wij dit feit moeten aanvaarden en de consequenties ervan onder de ogen hebben te zien Fn d^n ;s h»t be- ter onze verdediging zo effestief mo gelijk op te boaweii dan in angs» en vreze af te wachten. De enige mo gendheid, die op het ogenblik voor een doelmatigdefensie zorg kan dra gen, is Amerika. Reeds maanden lang zijn binnenskamers pogingen aange wend om met Amerika te komen tot een doeltreffende coördinatie van af weerkrachten en thans is het 'zover, dat de belangstelling van Amerika tastbare vormen gaat aannemen. Ook Canada 1 eeft zich bereid verklaard mee te doen en zo staan we thans aan hat begin van een samenwerking, welke in een Noord-Atlantische Unie zal moeten uitmonden. Wij staan nog slechts aan het be gin, want met de voorbereiding en uitvoering der plannen zal nog ge ruime tijd heen gaana Het name zal de aansluiting van andere landen dan die van de V/est-Europese Unie (En geland, Frankrijk en de Beneluxlan- den) nog heel wat voeten in de aarde hebben. Maar na de presidentsver kiezingen in de Ver. Staten kan al spoedig een begin van uitvoering worden gemaakt, zodat alvast de ver dediging van de West-Europese Unie kan worden verzekerd. Voor een goed sluitend stelsel van defensie is alleen de deelneming van de vijf Europese landen der Russische Unie niet vol doende, maar het is logisch, dat niet gewacht wordt, totdat het stelsel „rond" is. Zolang er nog geen samen werking is verkregen met landen als Spanje, Portugal, Italië. Denemarken en Scandinavië, kan men Frankrijk en de Benelux-landen beschouwen als een vooruitgeschoven brugge- hoofd van het Amerikaans-Canadese leger. Wat op zichzelf niet zo'n bege- renswaard'ge pos'tie is. Maar de ene stap leidt tot de volgende stap en als er een begin van samenwerking gemaakt is wordt het volgende sta dium altijd zoveel gemakkelijker. Wij staan aan de voor-avond van grote gebeurtenissen; een omwente- Bericht Maandag, leest van Allerheiligen, zal de Leidse Courant niet verschijnen De Directie L.K.H. Frinses Wilhelmina bracht gis .~rm-ddag een bezoek aan de Leidse Universiteit en bood een gobelin aan, dat vervaardigd is naar een schilderstuk, door de Koningin in 19 34 bij Allemansgeest gemaakt. De aanbieding had plaats in het Groot-Auditorium, waar het gobelin reeds een plaats had gekregen. De plechtigheid had een besloten karakter. Foto i\. v. d. Horst. Het is voor Leiden gisteren een gedenkwaardige dag geweest. Het is ook voor haar, die wij, nog altijd onwennig en zelfs met moei te, prinses Wilhelmina noemen, eveneens een gedenkwaardige dag geweest. Zij is, in alle stilte, naar Leiden gekomen, om een geschenk te geven aan de Universiteit, en, die schenking is voor ons, die ontvin gen, maar óók voor haar, die gaf van bijzondere betekenis geweest. Naar de uiterlijke vorm en kost baarheid te beoordelen, is het gobe lin, dat nu de klooster-witte muur van het Groot-Auditorium met een groene schemer van kleuren ver levendigt, een vorstelijk geschenk. Dieper bezien echter, heeft niet prinses, maar koningin Wilhelmina iets van zichzelf willen schenken aan de hogeschool, welke, door een Oranje gesticht, de naam van Oran je in de verdrukking heeft hoog ge houden. Het is veel meer dan een officieel, het is een persoonlijk ge schenk van zeer ho*e waardering. Er ligt een historische weemoed over dit gobelin, dat de stad Leiden doet zien in het verschiet, terwijl de torentjes en zware kerk-licha- men reeds vervagen onder de zware, van vurige zonnegloed doortrokken avond-bewolking. De koningin toen was zij nog koningin heeft aan de Vliet tegenover Allemans geest het vergezicht op Leiden ge schilderd in 1934. Ook zij heeft des tijds geen vermoeden gehad, dat het schilderij, waaraan zij zo rustig zat te werken, een voorafbeelding was van de komende rampspoed: dat opnieuw zware wolken aandre ven over de stad, waaraan zij als Oranje-telg haar hart hee'ft ver pand. En mocht zij al geschilderd hebben met de bedoeling, haar werk aan de hogeschool te schenken niet zal het bij haar opgekomen zijn, toen zij m'at palet en penseel aan de Vliet het silhouet van Lei den op het doek bracht, dat zij, na een golf van wederwaardigheden, het zou komen aanbieden als ko- ningin-in-ruste. Er was geen vlagvertoon en trom- riep zij opgetogen uit: „wat is het hier beeldig!" Zij ging heen, onopgemerkt. Zij mocht heengaan in de blijde over tuiging, dat haar stil bezoek niet op- opgemerkt zou blijven tot in het verre nageslacht. Het is dus in de ech te zin van het woord een historisch bezoek geweest. Zij is vertrokken, maar een weerschijn van haar geest en gemoed liet zij echter aan de wand der universiteit. In alle toon aarden is zij bij haar aftreden ge huldigd zij heeft, zonder het te willen zichzelf gehuldigd met dit ge schenk. In het onderschrift Praesi- dium Libertatis" de Burcht der Vrijheid" heeft zij haar geloof, hoop en liefde, deze drie koninklijke deug den, verklankt. M<?ar de grootste van die deugden is de liefde, en het is vooral de hef de, welke in dit ge schenk opbloeit uit de festoenen van inheemse bloemen, uit het roman tisch vergezicht op een zo echt Hol lands landschap met een Leidse vis ser op de voorgrond de liefde voor het schone land en het kalme volk, waarin zij ge'boren en getogen en waarvan zijn de koningin is geweest. Mochten allen in de gelegenheid gesteld worden het jongste Oranje- geschenk te gaan bezichtigen en de koninVijke vermaning te proeven, welke er in gelegd is: Bemin de vrij heid en de schoonheid van ons va derland, gelijk ik, Wilhelmina van Oranje die vrijheid als een burcht heb verdedigd en gesteund, gelijk ik die schoonheid heb gewaardeerd! Gistermiddag heeft de Eerste Kamer met 38 tegen 12 stemmen het ontwe.'p-noodwet Indonesië aangeno men. Des avonds heeft de Koningin de Noodwet getekend, welke direct daarop in het Staatsblad is gepu bliceerd. Een van de volgende daden van de Koningin is geweest dat zij het besluit heeft getekend tot benoeming van dr. L. J. M. Beel als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië. Tenslotte is dr. Beel door Koningin Juiiana beëdigde Dr v Mnnlr L0{an mee instemt. Dit is voor ons een re- L>T. V. IOOK Qaal FlSSn ^en, waarom wij menen, dat de per- Dr Beel vertrekt morgen naar In- dië als „de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon", en treedt dan in de paats van dr Van Mook. Naar aanleiding van het heengaan van dr Van Mook schrijft prof. Rom- me in de „Volkskrant". „In dr Van Mook verliest Indrinesië een groot man, die in elke betekenis van het woord de hitte van de dag gedragen heeft. Voor het oegin van de nieuwe rechtsorde, de Koninklijke per soonswisseling, welke wij thans be leven, noodzakelijk is. Wat te meer klemt, waar van dr Van Mook ge bleken is, dat het hem moeilijk valt een weg te bewandelen, die hij niet als de meest juiste kan erkennen. In de tweede plaats wordt de be ëindiging van zijn bewind, naar on ze mening, vereist met het oog op de ontwikkeling naar een Neder landsIndonesische Unie, welke een waarborg betekent voor de vrijheid der Verenigde Staten van Indonesië en van Nederland in het verkeer der volkeren. Zoveel als dr. Van Mook gedaan heeft voor de natuurlijke fe- Rede van 1942, draagt hij mede de verantwoordelijkheid; en hij heelt zich aan de consequentie er •- an voor derale opbouw van Indonesië zo wei- wwat betreft de nieuwoouw van Indo- njg is onder zijn bestuur voorbereid geroffel, geen statige processie van nesie, nimmer onttrokken, mtegen- jn rirhtinsr van pph NnHpvianric— pedellen en getoogde professoren, deel, voor die consequentie zijn hele Indonesische°Unie, gelijk zij in het toen zn gistermiddag voorreed on het nersoon gegeven ivat met van staatkundig program van Linggadjati is vervat. En toch is ook dit een we- toen zij gistermiddag voorreed op het persoon gegeven wat mei Rapenburg. Onbewust van het hoog iedereen kan worden gezegd, die ■Tiet bezoek liepen de studenten in en uit. hem aan de wieg der nieuwe rechts- Alleen enige agenten in burger orde heeft gestaan. Om over hem ge- hielden een oogje in het zeil. Na de schiedenis te schrijven, is het te overdracht van het geschenk in het vroeg maar in de geschiedenis van Groot-Auditorium, ging de prinses het nieuwe Indonesië zal het in ieder met een gezelschapsdame thee drin- I geval wemelen van zijn naam en ken in de Senaats-kamer, te zamen I van zijn werk. met de president-curator, de rector De eisen der practische politiek en de secretarissen van curatorium kunnen intussen niet op het corde?l en senaat. Deze gelegenheid, nu eens der geschiedschrijving wachten. En komngin omgeven van een al moet men met grote mannen de officiële stoet, de universiteit te be zichtigen heeft zij aangegrepen om op haar gemak de historische vertrekken o.a. ook het Zweetkamertje te bekijken. Als koningin kan men dat nooit zo rustig doen! Terwijl zij de kronkelige „gradus ad Parnassum" ling van de wereldpolitiek is zich aan 't voltrekken. Wij kunnen slechts ho pen, dat de samenballing van krach ten niet zal hoeven te leiden tot krachtmetingen, maar een nieuw sta dium zal inleiden, dat ten slotte de vrede en de welvaart in de wereld zal terugbrengen. uiterste zuinigheid betrachten dat met de Landvoogdij dr Van Mook uit de bestuursvoering van Indonesië verdwijnt bjkt ons juist. Het is een overbekend feit, dat dr Van Mook zich met de interim-rege ling zoals hierover met de vertegen woordigers der federale deelstaten overeenstemming is bereikt, niet heeft kunnen verenigen. Zij gaat hem te ver en deze opvatting is zijn goed recht. Maar het behoort ook tot het goede recht, dat deze interim-re- zenlijk element van de nieuwe rechts orde in haar geheel." HATTA UITGENODIGD VOOR BESPREKINGEN. Naar heden uit gewoonlijk betrouw bare bron is vernomen, hebben de Ne derlandse regering en de voorlopige federale regering van Indonesië de republikeinse minister-president, dr. Mohamed Hatta, uitgenodigd naar Ba tavia te komen voor belangrijke be sprekingen. Waarnemers beschouwen deze stap als het begin van een nieuw stadium geling, eenmaal overeengekomen, j van vitaal belang in de onderhande- wordt doorgevoerd. En daartoe be- lingen tussen de Nederlanders en de hoort vóór_ alles, dat de hoogste ge-1 Indonesische republikeinen, en zijn zagdrager in Indonesië van harte er van mening, dat de uitslag van deze besprekingen wel beslissend zal zijn voor vrede of oorlog in Indonesië voor het einde van dit jaar. Naar verder vernomen wordt is aan dr. Hatta verzocht besprekingen te voeren met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, die morgen per vliegtuig in Batavia wordt verwacht. Naar men verwacht, zal minister Stikker aan Hatta verzoeken de mi litaire en economische punten van de Renville-overeenkomst strikt na te komen. Waarnemers deelden mede, dat het resultaat van de besprekin gen tussen minister Stikker en pre mier Hatta van grote invloed zou zijn op het succes of op de pogingen van Merle Cochran, het Amerikaanse lid van de Commissie van Goede Diensten, om hervatting van de poli tieke onderhandelingen te bewerkstel ligen. Mr. Stikker zal voor zijn terugkeer naar Nederland waarschijnlijk een definitief besluit nemen inzake d? kwestie of de onderhandelingen her vat kunnen worden. De Nederlan ders beschouwen handhaving van de wanenstilstandsovereenkomst als es sentiële en eerste voorwaarde voor hervatting van de onderhandelingen op de nieuwe basis, welke is voorge steld door Cochran. Deze is heden naar Djoeiakarta gevlogen om dit punt met Hatta en andere republi keinse leiders te bespreken. Aan Abdoelkadir is op zijn verzoek met ingang van 1 November eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met dankbetuiging voor de zeer vele gewichtige diensten gedurende lan ge tijd onder-zeer moeilijke omstan digheden aan den lande bewezen. Naar de heer Abdoelkadir ons me dedeelt sluit het bovenstaande be richt niet uit, dat hij zou benoemd of herbenoemd worden in een of andere functie. Hierbij wordt gedacht aan het voorzitterschap van de Nederland se delegatie bij de onderhandelingen met de Republiek. Hierover is ech ter nog geen beslissing genomen, aangezien zijn besprekingen met de Nederlandse regering nog niet zijl beëindigd. Britse staalindustrie genationaliseerd Engeland gaat thans ook zijn staal industrie nationaliseren. De wet op de nationalisatie van de staalindustrie, is gisteren gepubliceerd. Zij voorziet i.- het overnemen van 107 bedrijven, die tezamen een kapitaal van 1950 millioen gulden vormen en 300.000 mensen in dienst hebben. De bedrijven kunnen op elke dag na 1 Mei 1950 worden overgenomen door de regering, die aan de aandeel houders gezamenlijk drie milliard gulen zal uitbetalen. Alle genationa liseerde staalfirma's zullen worden gecontroleerd door de „ijzer en staal- corporatie", die alle aandelen in han den krijgt. DE TOESTAND IN BERLIJN. Brits-Amerikaanse autoriteiten hebben verklaard, dat postwagens met pakketten en kleine pakjes uit het Westen voor Berlijn sedert het begin van de week de Sowjet-zóne niet mochten doorrijden. De postad ministratie in de Sowjet-zóne had de post-autoriteiten in de Westelijke zóne medegedeeld, dat „wegens transportmoeilijkheden" het vervoer van pakketten en kleine pakies van Berlijn naar het Westen op 28 Octo ber zou ophouden, en dat van het Westen naar Berliin op 31 October. Voor geschenkzendinpen zou pen uit zondering gemaakt worden. In wer kelijkheid trad deze regeling vóór de ze data in werking, aldus Reuter. Ned. verliezen in Ind'ë De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de af- geloDen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: KONINKLIJKE LANDMACHT: Sold. J. M. v. d. Bomen, af komstig uit Someren, gesneuveld 24 October 1948. Sold. J. van Rijswijk, afkom stig uit Alphen aan den Rijn. Overleden t.g.v. oorlogsverwon ding op 24 October 1948. Sold. H. Schepers, afkomstig uit Rotterdam. Gesneuveld 22 October 1948. Sold. H. W. Verhoog, afkom stig uit 's-Gravenhage. Gesneu veld 26 October 1948. Koninklijke Ned.-Ind. Leger en Koninklijke Marine: hebben in de periode van de afgelopen week géén verliezen gerappor teerd. £en Hoe schoon moet ginder zijn dat wij heer schoonheid nommen en d_at maar eenen glim van de Opperschoonheid heeft! Guido Gezelle De aankomst van Prinses Wilhelnd..a aan de Leidse Universiteit.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1