I SCHOORSTENEN Abdoel Kadir op Schiphol aangekomen Haarlem Maandag tram-loos 32 personen naar het ziekenhuis DRAMA aanHet Man verdacht van moord op drie vrouwen VRIJDAG 29 OCTOBER 1948 BE LEiDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Gistermiddag arriveerde met het vliegtuig uit Batavia, dat omstreeks 4 uur landde, op Schiphol de heer Abdoelkadir, plaatsvervangend lui tenant-gouverneur-generaal en voor zitter van de Nederlandse delegatie voor de onderhandelingen met de re publiek. De heer Abdoelkadir deelde na zijn aankomst op het vliegveld de wachtende journalisten mede, dat hg op verzoek van de Nederlandse re gering naar ons land is gekomen om de algemene situatie in Indonesië te bespreken. Wat zijn ontslag-aan vrage betreft, zeide hij, dat ook dit punt van bespreking met de Neder landse minister uit zal maken, zodat hij hierover thans dus nog geen na dere verklaring kon afleggen. Hij weigerde bijv. ook het motief voor zijn ontslag-aanvrage te onthullen.. Abdoelkadir noemt het bericht, dat de heer Stikker gisteravond naar In donesië is vertrokken, goed nieuws. Sprekende over de militaire situatie op Java zeide hij, dat het pessimisme, dat daaromtrent heerst, volkomen gewettigd is. Enige mededeling over zijn ideëen omtrent de komende on derhandelingen met de republikeinen kon hij niet geven. Ook dit noemde hij een punt, waarover hij eerst gron dig zal zijn ingelicht na zijn bespre kingen in Den Haag. Hij kon derhal ve evenmin zeggen, hoe lang zijn ver blijf hier zal duren. Het is niet on mogelijk, dat hij tezamen met dr. Beel naar Indonésië zal terugkeren. Uiteraard werden nog enkele vra gen gesteld over het ontslag van dr. Van Mook en de geruchten, die daar omheen in omloop zijn gekomen. Abdoelkadir deelde mede, dat de heer Van Mook persoonlijk alle ho ge ambtenaren in Batavia heeft ver zocht in functie te blijven. Hij sprak als zijn verwachting uit, dat de heer Van Mook zich na November in ons land en wel vermoedelijk in Biltho- ven zal vestigen. Op de vraag of de communistische actie in de republiek enige wijziging heeft gebracht in de verhouding tus sen de Nederlandse delegatie en de republikeinse delegatie, antwoordde de heer Abdoelkadir, dat naar zijn mening dit niet het geval is. In het gebied, dat onder controle van de Nederlanders staat in West-Java, zijn wel communisten aanwezig, zo zeide hij, maar die zgn in hoofdzaak aan hangers van Tan Malakka en dus te genstanders, zoals uit de jongste ont wikkeling is gebleken, van de com munistische groep onder leiding vhn Moeso. Minister Van Schaik en dr. Ba nier waren ter begroeting aanwezig. Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I. 301 Meter 7 00 Nieuws 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gr.pl. 8.00 Nieuws. 8.18 Gr.pl. 10.00 Morgenw. ds. F. Oort, Ned. Herv. pred. Naarden. 10.20 Feuilleton. 11.00 Gr.pl. 12.30 Weerpraatje. 12.33 „Vin- centino". 13.00 Strijdkr. 13 30 Malan- do-orkest, 14.20 Gr.pl. 14 50 'n Frysk healtirke oer de Frvske tael. 15.15 Radio Philh. Orkest. 16.15 Gr.pl. 16.45 SDortpraatie. 17.00 Platenmarkt. 17.30 ..Vragen die ons bezighouden". 18.00 Nieuws. 18.30 Strijdkr. 19 00 Artis tieke staalkaart. 19.30 „Wat- doet de kerk?" ds. J. de Graaf. 19.45 Voor de Nederlanders in Duitsland. 20.00 Nieuws. 20.15 Promenade-orkest. 21.15 De winkel van Rinkel. 22.25 De mens cn zijn liefhebberijen. 23.00 Nieuws. 23.15 Gr.pl. 24.00 Sluiting. HILVERSUM II, 415 Meter. 7.00 Nieuws. 8.00 Nieuws 8.15 Gr.pl. 9.00 Voor dc vrouw. 9.05 Lichte or kestwerken. 10.00 Klein, klein kleu tertje.... 11.00 Radio-ziekenbezoek. 11.45 Schoolradio. 12.15 Arie Snoek, oiano. 12.30 Weeroverzicht. 13.00 Nieuws. 14.10 Sidney Torch. 14.20 En gelse les. 14.40 Omroep, kamerorkest 15.15 Gr.pl. 15.25 Silvester trio. 15.50 ..De revalidatie van de gebrekkige". 18.00 Johnny Ombach. 19.00 Nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Spaanse dansen. 20.20 Lichtba ken. Z. E. heer Henri de Greeve. 21.00 „Negen heit de klok". 22.00 Weekend-serenade. 23.00 Nieuws. 23.15 Avondconcert. 24.00 Sluiting. DE BLOEDPLASMA-CAMPAGNE. Nog steeds is er bloed nodig voor plasmabereiding (gedroogd bloed voor transfusies-). Bij het centraal la boratorium voor de bloedtransfusie- dients komen wekelijks ruim duizend aanvragen uit ziekenhuizen en uit In donesië binnen. Bij de brand in het Blauwhoeden veem is op 11 Septem ber het bloed van meer dan 1500 do nors verloren gegaan. In de provincie Utrecht hebben direct hierna de af delingen Amersfoort, Doorn, Soest, Venendaal en Zeist, waarvan de do nors in het voorjaar reeds bloed ga ven, zich opnieuw beschikbaar ge steld. De afdelingen de Bilt, Breuke- len, Houten, Loosdrecht, Maartens dijk. Montfoort, Vreeswijk en IJssel- stein zullen binnenkort volgen. In de stad Utrecht heeft wekelijks afname ir. het Rode Kruisgebouw aan de Ma liebaan. De Haarlemse tram loopt op haar laatste wielen. Reeds zijn alle voorzieningen in de stad getroffen, om Maandag de bus sen in te schakelen op de routes, die thans nog door de tram worden bere den. Zondag neemt Haarlem afscheid Van zijn tram. De laatste rit van de stadslijnen gaat gepaard met enige plechtigheid. Zoals bekend, heeft de vervanging van de tram door bus sen veel voeten in de aarde gehad, en wat betreft de lijn HaarlemLei den heeft zelfs de minister de knoop moeten doorhakken! Velen zijn nog steeds zeer ontstemd over de vervan ging, die, in tegenstelling met de Haarlemse stadstram, pas over enkele maanden ingaat. De N.Z.H. heeft voor de stad Haar lem en omgeving thans zeven bus lijnen ingevoerd, die de stad van Noord naar Zuid en van Oost naar West met de grootste mogelijke fre quentie zullen voorzien van vervoers- mogeliikheid. Verschillende wijken, die tijdens de heerschappij van de tram geïsoleerd bleven, zijn thans per bus bereikbaar en de routes bestrij ken een veel groter gebied dan de tramlijnen. De vernieuwing van Haarlems bestrating zal niet voor 1949 in het voorjaar kunnen geschieden. Demonstreer niet Uw slecht hu meur door voor de vuist weg te toeteren, als U iets in de weg komt; houd liever in. Twee en dertif personen uit Lot- tum (bij Venlo) moesten gisteren ijlings naar het ziekenhuis worden vervoerd, toen zich vergiftigingsver schijnselen na het eten van ondeug delijk „balkenbrij" hadden voorge daan. De familie Peters had, zoals thans overal te plattetande geschiedt, een z.g. huisslachtingsvarken van 200 kg. klaargemaakt voor het vat. De ge hele familie kreeg een proefje mee naar huis en zo kwam de „balken brij", gemaakt van verschillende pro ducten van een geslacht varken, ver mengd met bloem, in een aantal ge zinnen ter tafel. Al heel spoedig de den zich vergiftigingsverschijnselen voor. Dank zij het snelle optreden van een geneesheer heeft men in het ziekenhuis ernstige gevolgen kunnen voorkomen. Het varken is inmiddels voor consumptie afgekeurd. BRANDSTOFFEN VOOR TIJDELIJKE KAMERBEWONERS. Het C. D. K. deelt mede, dat van 1 November af bij de plaatselijke distributiediensten bonnen voor brandstoffen kunnen worden aange vraagd voor personen, die wegens hun werkzaamheden tij delg k op ka mers wonen in een andere gemeente dan waarin zij in hej bevolkingsre gister zijn ingeschreven. Bij de aan vraag moet een verklaring van de werkgever van de betrokken kamer huurder worden overgelegd betref fende de duur van het tijdelijk ver blijf. Hetzelfde geldt voor tijdelijk hier te lande verblijvende personen, in welke gevallen de paspoorten moe ten worden getoond, alsmede bij in kwartiering van militairen. In al deze gevalen moet de aan vraag worden ingediend door de ka merverhuurder. BEURSOVERZICHT. Het zakenverkeer was voor zover ter beurze kon worden nagegaan gisteren niet zo omvangrijk als Woensdag en daarbij was de stem ming onzeker. Aanvankelijk werden de drukst verhandelde fondsen op -ongeveer het peil van de vorige slot- koersen afgedaan, maar weldra vol trok zich een inzinking, voorname lijk hield dit verband met de zwak ke stemming voor Philipsaandelen. HET AANTAL NOG NIET BERECHTE POLITIEKE DELINQUENTEN. De minister van Justitie, heeft ten vervolge op de beantwoording van de vragen van het'Tweede Kamerlid Burger (Arb.) betreffende het aantal nog niet berechte politieke delinquen ten, het volgende medegedeeld: In de op 1 October j.l. verstrekte opgave van het aantal op 1 Septem ber 1948 gedetineerde, nog niet be rechte politieke verdachten, werden abusievelijk niet opgenomen de nog niet berechte politiek gedetineerde vrouwen en de nog niet berechte po litiek verdachte personen, gedetineerd in de huizen van bewaring en ande re inrichtingen van het gevangenis wezen. De eerstgenoemde categorie be droeg op 1 September 79 vrouwen, terwijl de laatste categorie bestond uit 731 gedetineerden (mannen en vrouwen), waardoor het totaal op die datum komt op 3207. Het totale aan tal gedetineerden, nog niet berechte politiek verdachten bedroeg op 4 Oc tober j.l. 2749. BLOEMEN EN DEVIEZEN Een Aalsmeerse bloemenexporteur kwam voor de Haarlemse Economi sche rechter, omdat hij uitgevoerde bloemen, die aan Belgische impor teurs werden geleverd, slechts voor een gedeelte via de clearing had la ten betalen en voor de rest in Ne derland met Nederlandse guldens, die door de Belgen tegen voordelige koers te krijgen waren. Op die manier had hij de Nederlandse staat voor een deviezen waarde van ongeveer lü millioen francs benadeeld. De eis luidde drie maanden ge vangenisstraf met publicatie van het vonnis. De rechter besloot in deze zaak op 2 November schriftelijk von nis te wijzen, ten gevolge van de juridische gecompliceerdheid van het geva'. BLOEMBOLLENSMOKKELAARS BERECHT De Haa^emse Economische rechter heeft een zaak behandeld van bloem bollensmokkelarij naar Engeland, waarbij twee broers, een uit Bever wijk en een uit Heemskerk, betrok ken waren. Zii knoeiden met „ge zondheidscertificaten", die werden aangevraagd voor veel kleinere hoe veelheden dan in werkelijkheid het land uitgingen. Tegen de Heemsker ker werd zes maanden en tegen de Beverwijker een jaar gevangenis straf geëist, met onmiddellijke ge vangenneming. De rechter besloot schrifte^'k von nis te, wijzen op 2 November. Op het Galgewater dreef een petje. Nu komt zo'n petje daar niet van zelf en toen vader Jansen zijn zoontje Japie huilend op de kant zag zitten, begreep hg, dat een gedeelte van zijn weekloon alweer be steed was. Een eindje ver der stond een zekere Koos. je met een soort misdadig genot de treurende Japie gade te slaan. Dat vond va der Jansen gemeen. Hij stapte op Koosje toe, ont futselde hem zijn petje en stak dit in de grote zak van zijn jekker. „Zo, nu kun je lachen", voegde hij er aan toe. Koosje's vader had, in te genstelling met Jansen, een schouderspanwijdte .van 1 meter 24 en daar hij voor het raam zat, had hij toe vallig alles gezien. Enige ogenblikken later wae hij reeds ter plaatse en gelaste Jansen het petje terug te geven. „Nooit", zei deze vastberaden. Een rilling van sympathie doorvoer de toegestroomde supporter- schaar, die het recht aan de kant van Jansen ver moedde, omdat hij de kleinste was. Voor Koosje's vader werd het hierdoor een prestige kwestie, maar het leek hem practisch eerst de publieke mening te winnen. „Moet je dat miezerige kereltje daar zien staan", zei hij daarom. „Van kleine jongens- petjes afnemen, dat durft hij, de lafaard. Man, hoe langer ik naar je kijk, des te meli ger word ik. Weet je hoe melig? Zó melig". Bij de laatste twee woor den gaapte hij als een kro kodil, die sinds maanden op diëet leeft, „Je mag je tanden wel eens poetsen", zei Jansen. Toch woog deze opmer king niet op tegen hetgeen Koosje's vader gedemon streerd had en in de pu- blieke sympathie vond kennelijk een verschuiving plaats. Koosje's vader voelde, dat hij de ziel van het volk op de goede plaats geraakt had en dat zijn kans voor het grijpen lag. Hij begreep ook, dat hij nu niet zwij gen moest en daar hem niets anders1 te binnen wil de schieten, zei hij nog maals: „Zó melig!" Nu wil het publiek graag iets nieuws zien en het herhalen van dezelfde mi miek brengt vaak verkeer de reacties teweeg. Om dit te voorkomen. klapte Koosje's vader zijn kaken nog iets verder vaneen, zo dat de mensen op de eerste rij bijna in zijn maag kon den kijken. Het succes was enorm, vooral omdat hij deze toestand zolang wist te handhaven. Toen na ruim een minuut de mond van Koosje's va der nog open stond, begon men te geloven, dat er een storing was.1 in het mense lijk mechéniek. Te meer daar de eigenaar van de enorme mondopening paar sig begon aan te lopen en zgn tong doelloos rondslin gerde als een klepel zon der klok. Op dat moment kwam Koosje's moeder in de verte aan. „Buurvrouw, je man z'n kakement is met gapu uit de kom geschotuüü!", zong een gedienstige dame in het Leids. Nu valt het niet mee, als je je man vijf minuten ge leden nog gezond voor het raam zag zitten en hem dan plotseling als een op gezette leeuw aan de wa terkant terugvindt. We kunnen het dus alleszins billijken, dat Koosje's moe der begon te wenen en haar armen om de hals van haar echtgenoot sloeg met de uitroep: „Hein, lieve Hein, je gaat er toch niet tussen uit trekken?" Hein scheen echter in deze toestand niet de min ste behoefte aan liefkozin gen te hebben en begon rond te draaien als Miral- da, diê in de betoverde bo terkoek wilde happen. Om nu even op Jansen terug te komen, deze voel de zich verre van prettig. Kort na het ontstaan van het kaakmankement, was er een onbestemd schuld gevoel over hem gekomen en hij had schielijk het petje aan de jonge eige naar teruggegeven. Vervol gens trachtte hij met de stille trom te vertrekken, maar hier werd een stokje voorgestoken. Jansen was dus verplicht om voortdu rend bg Koosje's vader naar binnen te kijken, want een misdadiger wordt altijd naar de plek des onheils getrokken. Zo af en toe zocht hij ontspan ning door op zijn tenen te gaan staan, waarbij hij meteen even keek, of er soms een politie-agent op komst was. Toen Koosje's moeder bemerkte, dat haar echt genoot in zijn ellende zelfs haar troost niet kon ge bruiken, ging ze zich met Jansen bezig houden. „Moordenaar! Lelijke moordenaar!!", schreeuw de ze. „Ik zal je voor de rechtbank slepen. Voor minstens 25 jaar ga je de doos in". Nu is> de doos natuurlijk verre te verkiezen boven het kistje, dat Koosje's moeder haar echtgenoot toebedacht had, maar na een onbesproken levens wandel, leek het Jansen toch verschrikkelijk, om als moordenaar te moeten ein digen. En dat het daar op uit moest lopen, werd hem bij iedere blik op zijn te genstander duidelijker. Hij werd er compleet zweterig van. Toen kwam plotseling de oplossing in de vorm van een dokter. Hij gaf Koos je's vader een klap op de kaak en met een klikkend geluid viel de voordeur dicht. Vervolgens richtten aller ogen zich plechtig op de bron van dit drama, Japie's petje, dat zich juist vol wa ter gezogen had en lang zaam naar de bodem van het Galgewater zonk. „Wil je een sigaretje draaien", vroeg Jansen aan Koosje's vader. De Rotterdamse recherche heeft dezer dagen gearresteerd een 35-jari- ge schipper, P. A. G., die verdacht wordt in de loop van zes jaar drie vrouwen van het leven te hebben beroofd. In October 1942 heeft men op een terrein aan de Waalhaven te Rotter dam het lijk gevonden van de echt genote van deze schipper. Alles wees er op, dat de vrouw was vermoord en de politie ging tot arrestatie van G. over. Wegens gebrek aan bewijs heeft men de man toen vrij moeten laten. Hij werkte destijds bovendien voor de Duitsers en van deze zijde wejrd pressie uitgeoefend om de man zijn vrijheid terug te geven. In 1944 hertrouwde G. met M. J. van Meerten. een buffet-juffrouw te Amsterdam. Na aanwijzingen, welke de politie van familieleden van G. ontving, en aan de hand van mede delingen uit het bevolkingsregister, daterend uit de tijd van de laatste volkstelling, blijkt, dat deze vrouw reeds sedert vermoedelijk Juni 1945 verdwenen is. In verband hiermede is wederom gearresteerd en hij heeft thans bekend de moord in 1942 te hebben gepleegd. Omtrent het ver dwijnen van de tweede vrouw (M. *J. van Meerten) heeft hij tot nog toe geen verklaring willen fleggen. In verband hiermede verzoekt de politie tc Amsterdam allen, die over deze vrouw inlichtingen kunnen verstrek ken, hiervan mededeling te doen aan het hoofdbureau kamer 267 of kamer 270. Tevens legt de politie verband tussen deze man en een tot nog toe onopgehelderde moord, welke ee- oleegd is op de avond van 13 Mei 1945. On die avond werd nameliik in de omgeving van de Fordfabrieken te Amsterdam het lijk gevonden van een 30 tot 35-jarige vrouw, die door een nekschot om het leven was ge komen. Mensen, die die dag in deze omgeving verkeerden, hadden de vrouw reedt' 's morgens daar gezien in een gezelschap van een man, die veel geliikenis met G. vertoonde. Later had men deze man zich al leen zien verwijderen en een getuige had direct daarna het liik van de vrouw gevonden. Hij had de onbe kende man aangesproken en ge- GRIFFIE-AMBTENAAR STAL EN -VERKOCHT PASPOORTEN Voor de Arrondissementsrechtbank te Haarlem verscheen een negentien jarige ambtenaar van de provinciale griffie, die ervan beschuldigd werd paspoorten te hebben verduisterd en deze te hebben geleverd aan ver schillede particulieren. In totaal stal de jongeman e'f blanco paspoor ten, die hij zelf met de nodige stem pels „pasklaar" maakte. Hij beschik te zelfs over het stempel met de. handtekening van de Commissaris der Koningin. De afnemers waren smok kelaars en wielrenners, die op legale wijze niet aan een pas konden ko men. De ambtenaar, die zoals ter zitting bleek niet uit grof winstbe jag had gehandeld, liet zich op een gemakke'ijke manier ompraten. Hij kreeg wat geld, sigaretten, een hor loge en dergelijke voor zijn diensten en werd door enkele van zijn klan ten gefeteerd in restaurants. Er werd ter zitting de verwondering over uit gesproken dat de controle op de grif fie zo slecht was, dat deze jongeman zijn verduistering telkens weer kon plegen zonder dat het ontdekt werd. De Officier van Justitie eiste een jaar gevangenisstraf, waarvan een half jaar vorwaardelijk. Enkele afnemers van de valse pas poorten stonden ook terecht. Een Zutfense koopman, wie door de bur gemeester van Zutphen een pas ge weigerd was, omdat hij als smokke laar bekend stond had de jonge Haar lemmer bewerkt en zes paspoorten losgekregen. Wegens omkoping en he ling eiste de officier een jaar tegen hem. De rechtbank vond geen ter men om deze verdachte in vrijheid te stellen. Een wielrenner uit As sendelft. die enkele passen had „door verkocht" aan andere renners en daaraan nog had verdiend, hoorde eveneens een jaar tegen zich eisen. Een motorrenner die zich voor 35 gulden een pas had aangeschaft kwam er genadiger af: tegen hem werd drie maanden geëist. Uitspraak in deze zaken over veertien dagen. AUTORIJDER VEROORDEELD De Haarlemse Rechtbank veroor deelde de zakenman J. H. M. S. die op 11 Juni in de duisternis een wiel- rijdster met zijn auto had aangere den, tengevolge waarvan de vrouw overleed, tot drie maanden hechte- vraagd, of deze wist, dat de vrouw dood was. De man had daarop ge antwoord: „Wat kan mij deze vrouw schelen", was op een fiets gespron gen en snel weggereden. Het was de politie sedertdien niet gelukt de iden titeit van deze vrouw vast te stellen. Haar signalement luidt: ongeveer 30 tot 35 jaar oud, 1.53 meter lang, schraal postuur, zwart lang haar, bruine ogen en een opvallend goed gebit. Zij droeg een donkere gebloem de jurk en een grijze vilthoed. Aan haar rechterringvinger droeg zij een zilveren ring, met een grote licht paars gekleurde ovale steen. Degenen, die ook over deze vrouw inlichtingen kunnen verstrekken, wordt verzocht zich met de hoofdstedelijke politie in verbinding te stellen. De politie deelde mede, dat de man waarschijnlijk niet geheel toereken baar is. Wat lezers schrijven LONEN EN PRIJZEN. Onder dit hoofd stond in uw blad van 28 October een stukje, dat het zeer wenselijk is, dat de regering waakt voor een algehele ontwrich ting van het econ. leven. Nu met de a.s. verhoging van verschilende arti kelen, waarvoor 1.loontoeslag gegeven wordt, is heel netjes uitge rekend, dat een gezin van 4 perso nen daar precies meeHoekomt. Over een gezin van meer dan 2 kinderen, wordt heel tactisch niet gesproken. Die 1.loontoeslag krijgen enkel werknemers. Dat er nog duizenden kleine zelfstandigen rondhuppelen en ook die verhoging moeten beta len, daarover wordt om diezelfde tactische reden niet gerept. Wel een k'eine opwekking, dat de kinderbij slag voor die groep nu urgent wordt geacht. Dat er ontelbare commissies sinds 1945 bezig zijn. kinderbijslag voor kleine zelfstandigen uit te zoe ken en die groep niets anders krijgt dan nieuwe namen van nieuwe com missies, is weinig hoopgevend. Gezond Gezin, Gezond Volk was een pracht slagzin voor de verkie zingen, maar nu? Een berichtje in de dagbladen, dat de regering waakzaam is, daar moet je je gezin mee kleden en voeden. Een kleine zelfstandige. (Men leze ons artikel, pag 1 van dit nummer. Red.). Bonte Dinsdagavond-trein. Als ik voor dit onderwerp de pen opneem, weet ik dat velen mij reeds voor geweest zijn. Toch meen ik hier over nog iets naar voren te moeten brengen. Ik zal het niet hebben over de vaak niet altijd immorele strekking van dit A.V.R.O.-program- ma, maar over de katholieken die er naar luisteren. En dat zijn er velen! Als pater Henri de Greeve in zijn lichtbaken er van langs trekt over de Bonte Dinsdagavond-trein, dan hoor je de andere dag van die z.g.n. goede katholieken „Hij was weer goed hè. Wat heeft hij dat raak gezegd. Dat kunnen ze in hun zak steken". Maar ondertussen luisteren ze zelf ook. Dan zijn er nog katholieken, vooral ook onder jeugd, die een functie ver vullen in het parochieleven, als K.A.- lid, bestuurslid van de jeugdbewe ging, prefect van de Maria-congre- gatie, enz. die allemaal in hun orga nisatie geketterd hebben op die trein en allemaal zijn ze het er vurig mee eens, dat het slecht is. Maar ze luis teren wel! Kijk, het gaat mij niet om die trein; dat moet de AVRO zelf ver antwoorden. Maar het gaat om die katholieken, die misschien op de eerste bank in de kerk zitten, drie maal in de week naar de H. Mis gaan, een rijksdaalder op de open schaal gooien en een vooraanstaande rol in het verenigingsleven spelen. Voor de massa wil het dan dat zij goede katholieken zijn. Maar in wer kelijkheid zijn het inconsequente slappelingen! Als dat onze voorman nen moeten zijn, waar gaan wij ka tholieken dan naar toe? We moesten wat minder over die trein praten; net doen alsof het niet bestond, en zeker er niet naar luiste ren. Want zolang die katholieken zelf luisteren en er dan later over praten, dat het zo slecht is, dan kon den we beter katholieken hebben, die toegeven dat ze het erg aardig vin den. Dan weten we tenminste wat wij aan hen hebben. Want dat zijn tenminste eerlijke mensen en geen huichelaars! Een K.R.O.luisteraar. HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 39) Ze zweeg en keek nadenkend voor zien uit. „Weet u, wat mij in deze kwestie zo treft," ging ze voort, „dat die mémoires zo extra mysterieus zijn. Daar zit een geheim achter iets dat we nog niet ontdekt hebben." „Dat geloof ik ook," stemde Antho ny toe. ..En nu moet u me nog eens wat vertellen ging hij voort. „Wat?" „Waarom u zo verbaasd keek, toen ik gisteren, in Pont Street, de naam Jimmy McGrath noemde. Hadt u die naam meer gehoord?" „Ja, Sherlock Holmes, George mijn neef George Lomax je hebt vanmorgen kennis met hem gemaakt is twee dagen geleden bij me ge weest en heeft me toen een heel ritsje vervelende dingen 'voorgesteld Hij wou onder anderen, dat ik voor c'ii weekend op „De Schoorstenen" kwam en extra beminnelijk tegen die meneer McGrath was en op die ma nier probeerde hem de mémoires af handig te maken. Niet, dat hij 't zo onder woorden bracht. Daarvoor is is George te diplomatiek. Hij had het over Enge'se vrouwen uit de goede stand en zulk soort dingen meer, maar zgn echte bedoeling schemerde aldoor door dat camouflagenetje heen. Zo echt iets voor George die heeft altijd van die lichtelijk vunzige vondsten. En toen wou ik te veel weten en toen probeerde hij, met leugens, die een kind van tien jaar niet geloofd zou hebben me om de tuin te leiden." „Enfin, hij kan tevreden zijn," zei Anthony. „Zijn plan is, wat de grote lgn betreft geslaagd. Hier zit ik, de pseudo McGrath en daar zit u, en u bent zeer beminne'ijk tegen me." „Maar de mémoires! Om die mé moires is de hele geschiedenis begon nen en die zijn er niet! Arme George Maar nu heb ik een vraag voor u. Toen ik zei, dat ik die brieven niet geschreven had, zei u, dat u dat wist, Maar hoe kon u dat weten?" „Omdat ik, op psychologisch ge bied nog" al goede voelhorens heb," zei Anthony. „O! U bedoelt, dat u door het bui tengewoon hoge peil, waarop ik mo reel sta Anthony schudde zeer gedecideerd het hoofd. „Nee, nee, dat is het niet. Ik weet niets van het peil, waarop u moreel staat af. Kijk, ik bedoel dit, 't zou kunnen zijn, dat u op een ge geven ogenblik een minnaar hadt en ook, dat u hem brieven schreef. Maar u zoudt u nooit geld laten af persen. En dat deed de Virginia Re- vel van de brieven wei1. Die was zo bang als een wezel. Maar u -u zoudt anders doen, u^zoudt vechten!" „Ik zou wel eens willen weten, wie de pseudo Virginia Revel is, of eigen- waar ze is. Het geeft je een onple zierig gevoel. Net of je een dubbel ganger hebt."' Anthony stak een sigaret op. „Weet u, dat een van de brieven van uit „De Schoorstenen" geschre ven is?" vroeg hij. „Wat?" Virginia keek hem bijna verschrikt aan. „Wanneer is die brief geschreven?" „Niet gedateerd. Wel merkwaar dig vindt u niet?" „Maar ik ben er absoluut van over tuigd, dat er nooit een tweede Vir ginia Revel op „De Schoorstenen" gelogeerd heeft. Lord Caterham of Bund^ zouden beslist iets gezegd heb ben over het merkwaardige van zo'n zelfde naam, terwijl Revel toch heus geen gewone naam is." „Ja. Het is wel eigenaardig. Lang zamerhand begin ik aan het bestaan van die tweede Virginia Revel te twijfelen." „Ik ook, ze is mij te weinig tast baar." zei Virginia. „Absoluut niet tastbaar. Als u 't mij vraagt, mrs Revel, geloof ik, dat de schrgfser van die brieven opzettelijk uw naam heeft gebruikt." „Maar waarom?" riep Virginia uit. „Waarom zouden ze zo iets doen?" „Ja, daar gaat het nu juist om. Bij deze kwestie zijn er dozijnen dingen „•uapaoM uajaoui isopSdo gou atp „Wie denkt u, dat Michael doodge schoten heeft?" vroeg Virginia.opeens „De Broederschap van de Rode Hand?" „Het kan natuurlijk we1," zei An thony ontevreden. „Net iets voor hen! Doodschieten zonder te weten waar om." „Kij daar heb je Lord Caterham en Bundie," riep Virginia uit. „Een prachtige gelegenheid om meteen aan 't werk te gaan. Vóór we weten, wie die doodgeschoten man is, Michael of iemand anders kunnen we niets beginnen." Anthony pagaaide naar de steiger bij het schuitenhuis en een paar mi nuten later hadden ze Lord Caterham en zijn dochter ingehaald. „De lunch is laat," zei Lord Cater-? ham op neerslachtige toon. „Battle heeft onze keukenprinses zeker in het harnas gejaagd." „Bundie.mr. Cade, een vriend van me," stelde Virginia Anthony voor. „Vriendelijk zijn, hoor!" Bundie taxeerde hem wel een hal ve minuut lang en richtte dan weer, op een manier of Anthony zelf er niet bij was, het woord tot Virginia „Hoe kom jij toch altijd aan die leuke jongelingen, Virginia?" vroeg zij afgunstig, „kun je mij het kunstje niet eens leren?" „Je mag hem van me hebben;" zei Virginia edelmoedig. „Het is mij op het ogenblik om Lord Caterham te doen." Ze stak haar arm door die van haar gastheer, die komisch gestreeld keek, en wandelde met hem weg. „Converseert u?" vroeg Bundie. „Of bent u er een van de sterke, zwijgzame soort?" „Converseren?" zei Anthony. In tfle toonaarden! Ik praat,klets, zwam, mompel, murmel... als het beekje tussen de overhangende, zich spiege lende varens, en soms stel ik vragen." „Bij voorbeeld..." „Wie bewoont die kamer daar, de tweede van de hoek links?" Terwijl hij die vraag deed, wees hij naar de bewuste ramen op de eerste verdie ping. „Wat een merkwaardige vraag!zei Bundie. n iemand dood-nieuws gierig te maken. Laat eens kijken ja, dat is de kame* van mademoiselle Brun. De Franse gouvernante, die mgn zusjes Dulcie en Daisy, dichter lijk, wat?.de nodige wijsheid tracht bü te brengen.' „MademoiseTe Brun,' herhaalde Anthony nadenkend. „Is die al lang bij u?" ,,'n Paar maanden. We hebben haar gekregen, toen we in Schotland wa ren." „Aha!" zei Anthony. „Ik begin lont te ruiken." „Ik wou dat ik de lunch maar*be- gon te ruiken." zei Bundie. „Moet ik die meneer van Scotland Yard aan tafel mee laten eten ja of nee? U bent een man van de wereld, dus u weet, wat in een geval als dit ge- bruikehjk Is. Ik heb nog nooit eerder een „moord in huig" meegemaakt, moet u weten. Interessante onder vinding, niet? Ik vond het jammer, dat alle schuld vanmorgen zo com- plètement van u afgewenteld werd. Het is altijd een soort van ideaal van me geweest, om kennis met een moordenaar te maken en dan eens met eigen ogen te zien, of ze werke lijk zo leuk en charmant zijn, als die Zondagskranten ons willen doen ge- ^ven... Genade! wat hebben we daar?"

Leidse Courant | 1948 | | pagina 4