POLITIE OPLEIDING Publiekrechtelijke bedrijfs organisatie belicht VRIJDAG 29 OCTOBER 1948 tJE LEÏDSE COURANT EERSTE BEAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIIN OOGST-DANKDAG VAN DE L.T.B. De Kath. boeren en tuinders namen Donderdag in groot getal deel aan de jaarlijkse Oogst-dankdag. In vele vormen brachten zij hun offergaven, uit eigen bedrijf verkregen, naar de parochiekerk, waar ze, na een H. Mis en algemene H. Communie, door de deken werden gezegend. De offer gaven zijn bestemd voor de armen der parochie. In een korte toespraak schetste de deken de zin van deze dag en legde de na-druk op het per manente karakter van het offeren, voortvloeiende uit de plicht tot be oefening van de naastenliefde. Na de kerkelijke bijeenkomst verenig den de boeren en tuinders en hun echtgenote of verloofde zich in de St. Josephzaal aan een gezamenlijk ontbijt. De g. a. wees in een korte toespraak tijdens deze samenkomst op de nuttige functie, die de boer vervult. De voorz., de heer J. A. M. van Niekerk, wees er op, dat de L. T. B. meer en meer gaat meetellen in het maatschappelijk bestel. Met trots herinnerde spr. voorts aan de tot standkoming van de Landbouw school te Bodegraven, waaraan ook de Alphense L.T.B. heeft medege werkt en spr. verheelde niet zijn verwachting, dat in de naaste toe komst de vruchten van het land bouwonderwijs aan deze school ge geven, door de L.T.B.'ers mogen worden geplukt als hun eigen zonen als volwaardige deskundigen de ban ken zullen verlaten, om zich dienst baar te maken voor de voorlichting der boeren. Met een aantal interes sante, leerzame en vooral grappige films van de heer Kees v. d. Burg, waardoor veel wetenswaardigs op het gebied van veeteelt en landbouw en mechanisatie werd geïllustreerd, werd deze goed geslaagde dag be sloten. De radio-zanguitzending voor Kath. Thuisfront. Behalve het Kerkkoor o. 1. v. de heer S. van Leeuwen, zo als v/ij eerder meldden, zal ook de zangvereniging St. Bonifacius o. 1. v. de heer Chr. A. v. d. Mark op Don derdagavond 4 November enkele lie deren zingen, welke eveneens op platen worden opgenomen en op Zondag 7 November naar de militai ren over zee, via de K.R.O. uitge zonden. Gemeenteraad. De eerstvolgen de openbare raadsvergadering is vastgesteld op Donderdag 11 Novem ber, 7.30 uur. „Crescendo". Donderdagavond gaf de jubilerende muziekvereniging „Crescendo" in verband met het 25- jarig bestaan een feestavond voor de leden, dames en genodigden. De zaal was tot de laatste plaats bezet toen voorzitter Slootjes zijn welkomst woord sprak. Het feestprogramma werd verzorgd door Kees Pruis en zijn gezelschap, bestaande uit de „Wailana Hawaiians", de Annabella Sisters. Lezing over sport. Sportiviteit is een begrip geworden in de loop der jaren, dat men te pas en te on pas vaak hoort gebruiken, is een woord waarmede men, vooral in sportkringen vaak ten opzichte van anderen schermt, doch waarvan men de ware zin en betekenis zelden op zich zelf toepast, zo ongeveer was de kern van het zeer interessant en leerzaam Detoog, dat de heer Leo Pagano, sportverslaggever van de K-R.O., Donderdagavond hield in de St. Josephzaal waar velen van hun belangstelling blijk gaven. Sportivi teit vervolgde hij is niets an ders dan naastenliefde. Men moet een wedstrijd eerlijk kunnen winnen, maar evenzeer ook eerlijk kunnen vetliezen. Allerlei uitvluchten, wel ke spreker met name noemde en bijna altijd als verontschuldiging moeten dienen voor een geleden ne derlaag, achtte spr. uit de boze en be neden de waardigheid van een sportsman, in de ware zin van het woord. De heer Pagano, die als ver slaggever van de K.R.O. de Olympi sche spelen te Londen had bijge woond gaf vervolgens enkele in drukken weer van zijn belevenissen gedurende zijn 16 daags verblijf in het wereldsportcentrum van 1948, Londen. Spr. behandelde de Olympi sche spelen in alle onderdelen, be lichtte alle problemen, welke hier en daar zijn gerezen en veroordeelde met beslistheid alle sportprestaties, waarbij de gezondheid van de be oefenaar duidelijk in het gedrang komt. Geboren: Louis z. van A. van Beek en D. van der Wilt; Annie Jen- neke d. van H. J. de Haan en G. Pauw; Gerrit Jan z. van P. C. van Muijen en M. J. van der Kemp; Ja cob z. van J. Haze en J. B. Steen bergen; Cornelia Adriana Maria d. van G. Keijer en C. M. van Deuzen; Adrianus Martinus z. van A. M. van Rangelrooij en E. J. Stapper. Ondetrrouwd: Arie Zoutman 27 j. en Huiberdina van Doorn 23 j. Overleden: Theodora Opdam, wed. van H. van Leeuwen, 74 j.; Johan nes Postmus 61 j.; Anna Alijda van der Zanden, wed. van B. J. van der Nat, 90 j. BOSKOOP Geboren: Johanna Gijsberta Maria, d. van C. Benschop en M. W. Kooij- man. Robert Arnold Eduard, z. van L. C. van Eijk en G. van Tol. Gehuwd: P. Koetsier 26 j. en C. van Harskamp 23 j.; J. L. Molenaar 28 j. en A. Alblas 25 j. Overleden: Quirinus Theodorus Ma ria Kroemeijer 2 dg. HILLEGOM Bloembollencultuur. Tot cahdi- oaten voor het hoofdbestuur advi seerde het bestuur de heer Timmer (vac. kw. Bakker) en Frans Seig- nette (vac. exp. Bijvoet. Nog worden als candidaat naar voren gebracht de heer G. P. Rood en Th. M. Hoog. Dit viertal kwam nu in stemming. De uitslag was als volgt: Timmer 58 st., Seignette 68, Rood 26, Hoog 17 st. De eerste twee zijn dus' gekozen. Hierna kwam in bespreking een be stuursvoorstel inzake heffing en uit gaven gelden: onpersoonlijke recla me. Hierover werd breed gediscus sieerd, soms zeer scherp. Voor de kwekers acht men een grote bijdrage voor het volgend jaar ondoenlijk. De voorz. wil een limiet stellen, an ders wordt de uitgave voor weten schappelijk onderzoek en voor on- pers. reclame steeds groter. Het te genwoordig systeem deugt niet; er moet een ander komen. Alle artike len moeten bijdragen. Laat men op z'n qui vive zijn en zorgen, dat voor al de kwekers niet te veel betalen. Bepleit wordt, dat de besturen der groepen in dezen zullen meespreken. Hulde wordt gebracht aan de Alg. Voorz., die het zó niet meer wenst. Hierna kwam in bespreking huid- ziek" in hyacinthen. Er werd lang over gesproken. Hierna sluiting. KATWIJK Geboren. Coendert, z. van C. Peet en L. A. Hortensius; Pieternella, d. van J. Plug en C. C. Noorlander; So phia Charlotte, d. van A. Noort en C. v. d. Boon; Cornelis, z. van C. Guyt en W .C. Schipper; Arie, z. van M. v. Duyn en G. Ouwehand. Janna Wilhelmina, d. van A. v. Rijn en A. Messemaker; Hendrika. d. van H. de Langen en G. Hogewoning. Ondertrouwd: H. W. v. d. Bosch en J. v. d. Plas; W. Proost en M. v. d. Plas; A. Haasnoot en E. P. Rijnsent; H. Klaassen en M. Grootendorst. Getrouwd: J. Hofmeester en M. v. Duijn. C. P. Versteeg en P. Heems kerk; A. v. Duyvenbode en I. van Duyn. Overleden: H. Plantinga 9 mnd.; J. van der Bent 56 j. KOUDEKERK Getrouwd: Antonius Johannes de Witte, 30 j. en Cornelia van Wa- geningen, 23 jaar. LEIDSCHENDAM K.A.B. en K.A.V. De manne lijke leden van de K.A.B. zijn Woensdagavond in vergadering bij een geweest met de K.A.V., de thans reeds ongeveer 100 leden tel lende vereniging van kath. arbei dersvrouwen. De opkomst was groot en daarover sprak de voorzitter, de heer Langeveld zijn voldoening uit. Het hoofdbestuurslid, de heer Lan- sink, die een overzicht gaf van de vele instelingen van de K.A.B. Na deze rede hield de g.a. kap. Raadschelders, een stevig pleidooi voor verdieping van het geestelijk leven in de huisgezinnen. De bij eenkomst werd opgeluisterd door de mooie zangnummers, welke wer den voorgedragen door mevr. Caro- lien van Dorp-van Heiningen uit Sassenheim met piano-begeleiding van mej. Nelly Blom. LISSE Geboren: Pieter z. van A. Arens- man en J. M. van der Beek; Nico- laas Simon Jozefus Maria z. van J. J. Berkhout en A. Barnhoorn; Nico- laas Karei Reinier z. van H. van Dongen en C. C. van Bakel; Gerar- dus Petrus zoo van G. P. Warmer dam en C. M. P. van der Stap; An na Maria Gregoria d. van Th. J. Mes man en G. van den Berg. Ondertrouwd: Theodorus Schrama 27 j. en Magdalena Alida Hortensia de Vroomen 27 j.; Gerardus Johan nes Wassenaar 24 j. en Martijntje Apollonia Langelaan 22 j. Getrouwd: A. L. Mesman te Haar lemmermeer en A. M. van der Lans te Lisse; A. van Aalst te 's-Graven- hage en G. M. Gardenier; A. van Haaften te Almkerk en S. N. J. Hoo- genes. Overleden: Margaretha Anneke Maaike 66 j. wed. van G. van Parijs; Petrus Vrijburg 82 j. wedr. van A. Koster. NIEUWVEEN Geboren: Johanna Elisabeth, d. van A. J. Remeijnse en J. Nijsse; Elisa beth Johanna, d. van A. J. Remeijnse en J. Nijsse. Overleden: Tjitske de Boer 72 j., echtgen. van Y. Batstra; Jan den Har- tog 66 j.; Henricus Petrus Johannes Bornhijm, z. van H. P. J. Bornhijm en M. S. van Rijn 9 j.; Jannetje Vrijen- hoek 80 j. NOORDWIJK Reddingsbrigade Het winterpro- gramma werd besproken. Het hoofd punt hiervan was begrijpelijkerwijze de cursus E.H.B.O. Had deze cursus vorig seizien nogal heel wat teleur stelling gebracht, toch is het nood zakelijk dat hij doorgaat. Het be stuur had gemeend hiervoor als do cent te zoeken de heer Joh. W. Kragt Enkele leden waren van mening, dat onder de eigen leden toch ook wel krachten waren om een dergelijke cursus te leiden, doch na enkele discussies werd besloten de cursus onder leiding van de heer Kragt te stellen. De cursus vangt aan Vrij dag 5 Nov. a.s. ins Ons Gebouw. De propaganda-avonden vereisten niet veel besprekingen; zij zuPen weder om verzorgd worden door eigen le den, het geven van een revue op 2, 3, 4 en 7 Maart. De propaganda-avond gegeven in het afgelopen seizoen in het Casino was buitengewoon goed geslaagd en had een batig saldo op gebracht van f 411,46. De hoofd-in- structeur, de heer J. v. d. Bent, gaf hierna een interessante beschouwing over de veel-omvattende werkzaam heden der Brigade in het afgelopen jaar. Blijkbaar niet bang voor nog meer werk, deed hij het voorstel om het zwemmen in Leiden, waaraan reeds een 60-tal leden deelnemen, ook open te stel1 en voor leden van af 12 jaar, die het diploma zwem men hebben. Ook deelde deze spreker mede, dat bij hem een verzoek was inge komen, voor het organiseren van 'n bloedtransfusiedienst. Een klein aan tal had zich in principe reeds opge geven. Het bestuur der brigade zal met de meeste spoed trachten een dergelijke dienst in Noordwijk op te richten. Schietvereniging De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: N. v. Meyland 98 p. Ie klasse. K. Aanvang NIEUWE CURSUS onder BEVOEGDE DESKUN DIGE LEIDING. Leeftijd leerlingen min. 18 jaar Spoedige aanmelding noodzakelijk KON. ERK. PITMANSCHDOL PLANTSOEN 65 TELEFOON 26558 Passchier 99 p. 2e klasse, J. Landman 95 p. 3e Wasse. Van de dames be haalde mej. G. v. d. Weijden het hoogste aantal punten (92). Dammen In een competitie wedstrijd D.V.N.L.D.V. II hebben de Noordwijkers hun zegetocht niet kunnen voortzetten; zij moesten in deze partij met 11-9 het onderspit delven. De uitslagen waren: H. de ReusTh. Uittenboogaard 1-1 Th. ZwetslootJ. W. Freke 2-0, J. H. de Water 2-0, C. Bouwmeester v. HoutenJ. v. d. Meij 0-2, A. Turk C. Klinkenberg 0-2, Fr. DrostJ. Vermeulen n.o. 2-0, M. v. d. Berg J. Molenaar 0-2, P. v. SchootenW. de Roode 0-2, J. PasschierM. v. Leeuwen 2-0, G. Hoek—C. Klinken berg 0-2. Dinsdag a.s. speelt DVN IIHDC III in de „Ossewa" NOORDWIIKERHOUT Fancy fair St. Victor. De Fancy fair welke in de St. Victor parochie werd gehouden ten bate van de St. Martha en St. Elisabeth Vereniging kan zeer goed geslaagd genoemd wor den. De opbrengst is bruto f 3330. De hoofdprijs van de gehouden ver loting viel ten deel aan D. van Kam pen. Deze prijs bestond uit een stof zuiger. De 2e prijs een Bijbel, be kwam de Wed. Duivenvoorde. OEGSTGEEST Herw. Levenskracht. De jaar lijkse speldjesdag ten bate van de tu berculosebestrijding wordt op Maan dag 1 November gehouden. SASSENHEIM Geboren: Daniël Willem z. van W. v. d. Zwart en T. S. de Mooij; Adrianus Hendricus z. van A. P. W. v. d. Zwet en W. Went; Petrus Jo hannes M. z. van P. C. v. d. Berg en Th. Heemskerk. Ondertrouwd: Johannes H. de Raad 28 j. en Catalina Nicola 25 j. Getrouwd: H. H. M. Haverkort 27 j. en A. E. v. d. Voort 27 j. Overleden: A. de Bruijn geb. Bandsma, 73 j. VOORHOUT Jeugdbeweging. A.s. Zaterdag zullen leden van de R.K. Jeugdbewe^ ging alle Katholieken komen bezoe ken, om gaven in ontvangst te nemen voor het schip naar Keulen. Naar dit schip wordt door duizenden Katho lieke vrouwen en kinderen in Duits land uitgezien. VOORSCHOTEN Nieuwe Kath. kerk aan de Rijn dijk. De bouw van de nieuwe R.K. Kerk aan de Rijndijk is thans ge gund en wel aan het aannemersbedrijf A. J. Kokshoorn, Leldscheweg 330 alhier. Met de werkzaamheden is reeds een aanvang gemaakt. Tram ontspoordWoensdagavond om zes uur ontspoorde ter hoogt, van de nieuw aangelegde brug tus sen de halte Lammebrug en Zilver- fabriek een tram van de N.Z.H.V.M. De reizigers moesten nu langs de trambaan in het donker lopen via de Hofweg naar de halte Zilverfa- briek om hun reis te vervolgen. De reizigers vanuit Den Haag liepen in omgekeerde richting. Het ongeluk ge beurde juist in het gedeelte van het baanvak, waar op het ogenblik we gens werkzaamheden maar enkel spoor ligt, zodat omleiden over an dere baan onmogelijk was. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor en de materiële schade bleef gering. Een geluk bij het ongeluk was, dat de tramwagen precies op tijd tot stilstand kwam, want ander: zou de wagen in de Korte Vliet ge stort zijn. Het voorste gedeelte van ce wagen bevond zich reeds boven het water. Ket personeel van de Mij. is erin geslaagd de ontspoorde wa gen betrekkelijk snel weg te slepen en de rails te herstellen, zodat later op de avond de reizigers konden blij ven zitten. WOUBRUGGE Geboren: Petronella Johanna Maria, d. van J. C. Hoogeveen en M. A. Borst. Ondertrouwd: Hendrikus Johan nes Hoogenboonr, 30 j. en Helena Anna Volwater, 26 j.; Martinus Ni- colaas van Schie, 33 j. Warmond, en Cornelia Adriana van der Voorn 32 j. M Overleden: Wilhelmina Roos, 83 j., echtgen. van C. Schijf; Gerardus Leonardus van Goozen, 74 jaar. Wat lezers schrijven Een adverteerder maakt er ons op attent, dat de eenvoudige huisvader, die gisteren srhreef over textiel, de advertentie's in de Leidse Courant moet lezen. De lezer, die ons schrijft over het niet mogen plaatsen van fietsen bij de Hartebrug-kerk kunnen we mede delen, dat deze politionele maatregel is genomen vanwege de veiligheid en de bescherming van het publiek bij ev. brand enz. Zwemmen ls een mooie sport, doch nuttig als het „reddend" wordtl Leidse Reddingsbrigade Leidse Katholieke Middenstand „DE MIDDENSTAND schijnt het nog niet zo slecht te hebben in de tegenwoordige tijd", aldus een der sprekers op de gisteravond gehouden ledenvergadering van de Kath. Middenstand te Leiden. Dit werd gezegd naar aanleiding van het maar heel matige bezoek op deze vergadering, ondanks er toch belangrijke onderwer pen, als Publiekrechterlijke Bedrijfs organisatie en Centrale contributie-inning, wer'en besproken. In zijn openingswoord wekte de voorzitter, de heer F. C. de Hosson, alle leden op a.s. Maandag. 1 Novem ber. te sluitc wegens het Allerheili- genfeest en daardoor te tonen prin cipieel katholiek te zijn. Daarna werd het woord verleend aan mr. G. P. W. M. Remmen, adj. secretaris van de N.R.K.M. uit Den Haag, die sprak over de P.B.O. Publiekrechterlijke bedrijfsorgani satie heeft 'n lange strijd gekend, wel ke nu evenwel vrijwel beslecht is. Dat zij een feit zal worden, mag als vast staand worden aangenomen. Spr. ging in het kort de geschiedenis van het voorontwerp na, waarna hij in een algemene inleiding uiteenzette wat de P.B.O. is. Bedrijfsschappen zijn natuurlijke organen van de ge meenschap, van waaruit de regelin gen ten aanzien van de bedrijfsgeno- ten publiekrechtelijk geregeld wordt. Een bedrijfsschap staat ten deze ge lijk met een gemeenteraad, en zelf standige verordeningen kan 't maken De staat heeft hier in zoverre toe zicht, dat de normen, welke gesteld worden, de grenzen der bevoegheid niet overschrijden. Spr. zette hierna uiteen welke taak de bedrijfsschappen hebben, b.v. be treffende de vakopleiding, het oprich ten van proefstations, het houden van vakwedstrijden en tentoonstellingen. Prijsregelingen, lonen, het verlenen van hulp aan economisch zwakkeren, het voeren van een bedrijfsrecht- spraak, enz. behoren tot de uitvoe rende taak van de bedrijfsschappen. In het stelsel der bedrijfsschappen zijn stakingen niet mogelijk, hoe on waarschijnlijk dit op het ogenblik ook moge klinken. Verdeling van het geld uitsluitend naar één categorie van personen, die der kapitalisten, is on mogelijk. Zo zal er een sociale rust in de maatschappij ontstaan, hetgeen aan leden daarvan ten goede zal ko men. Dit alles ze. niet in één stoot kun nen geschieden, maar de staat zal zich AVONDWAKE MANNELIJKE EN VROUWELIJKE JEUGD DER ST. PETRUS-PAROCHIE. De mannelijke en vrouwelijke jeugd van de St. Petrus-parochie vanaf 16 jaar wordt hierbij opgeroe pen om aan de vooravond van het Christus-Koning-feest deel te nemen aan de avondwake ter ere van Chris tus Koning. A.s. Zaterdagavond om 9 uur zullen de jongemannen en jon- gevi ouwen van St. Petrus zich in de kerk verzamelen om door deze avondwake hun trouw en liefde te betuigen aan Christus Koning, Hem eerherstel te geven en Hem te erken nen als Koning van de jeugd! Tekst boekjes zullen worden uitgereikt. Wil men deze na afloop in de bank laten liggen? Komt allen, gedachtig het devies: Voor Christus onze Ko- „PAISA" VOOR K. EN O. Wanneer K. en O. zijn leden een film voorzet, moet het iets bijzonders zijn, iets dat men niet zo gemakke lijk in een gewoon filmprogramma vindt. Met de Italiaanse film „Paisa" is dat zeker het geval. Weliswaar is deze film in de gewone roulatie, maar niet onverkort. Hier hadden wij gisteravond in Casino de gelegenheid Rosselini's werk, dat het predicaat „film van de maand" verkreeg, in onverkorte vorm en in de oorspron kelijke volgorde der delen te zien. Het bijzondere van deze film is niet alleen de inhoud, maar ook de vorm. Tot nu toe was het een adagium, dat een film een verhaal moest bevatten, al was het ook nog zo primitief, waaromheen men dan allerlei ande re dingen, muziek, zang, dansen, shows, natuurtaferelen enz kon groeperen. De Italiaanse filmkunst van de laatste tijd verlaat dat stand punt en legt zich toe op het geven van stemmingsbeelden in een be paald verband. In „Paisa" bestaat het gegeven uit 6 delen, die alle op zich zelf staan en slechts verbonden wor den, doordat zij alle betrekking heb ben op de grote invasie der geallieer den in Italië en de bevrijding van het schiereiland van het Duitse en fas cistische juk. Wij zien de opmars zich voltrekken van Sicilië, tot Na pels, Rome, Florence, Noord-Italië en ten slotte de Po-vlakte. In elk van deze streken speelt zich iets af rond om deze opmars. Op Sicilië bijv. wordt een meisje van de rotsen ge worpen omdat zij probeerde de bin nentrekkende Amerikanen te helpen; in Napels steelt een haveloos ventje de schoenen van een dronken neger- soldaat, die hem later de schoenen laat houden als hij ziet in welke krotten de mensen daar moeten le ven; in Florence is het de strijd der partisanen enz. Deze film laat iets zien van de bitterheid van de oorlog en de wran ge nevenverschijnselen van de be vrijding; de verwording der moraal en het offer der illegaliteit. Treffend is daarentegen weer de geste van de monniken in een bevrijd klooster, die na zoveel ontbering eindelijk weer eens wat lekkers kunnen krijgen, maar vrijwillig vasten voor de be kering van een Protestantse en Jood se aalmoezenier, die hun intrek in het klooster nemen. Het is g~een film voor iedereen voorbehouden voor volwassenen maar zij geeft een zó boeiend stemmingsbeeld uit die bewogen dagen, dat men de indruk nog lang zal behouden. WEERSVERWACHTING WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Vannacht zwakke en morgen overdag matige tot krachtige wind uit Oostelijke richtingen. Overdrijvende wolkenvelden. Droog. Weinig verandering in temperatuur. geleidelijk van alle bemoeiingen met de bedrijfsschappen kunnen terug trekken. De schaduwzijden wilde spr. even min niet vergeten. Het gevaai be staat nl., dat de bedrijfschappen el kaar onderling zullen bekampen. Daarom dienen de bedrijfsschappen bestuurd te worden door mensen met ruime blik. die slechts het algemeen belang voor ogen hebben. Daarom zullen er ook offers gebracht moeten worden, maai dar. zal er ook een ge zonde maatschappij .kunnen worden opgebouwd. Spr. behandelde vervolgens in de tails de wet-v. d. Brink inzake de pu- bliekrechtelij ke bedrij fsorganisaties. Ingesteld zal worden een Sociaal Economische Raad, waarvan de leden alleen zullen bestaan uit deskundi gen, welke de algemene richtlijnen voor de bedrijfsschappen zulen moe ten aangeven. De vrije organisaties zullen de onderbouw vormen voor de nieuwe P.B.O. Spr. wekte tenslotte ieder op naar vermogen mede te werken om deze nieuwe organisatievorm te doen sla gen. Bij de hierna gehouden gedachten- wisseling werd o.m. gevraagd of de vakgroepen nu zullen verdwijnen, waarop mr. Remmen antwoordde dat de vakgroepen inderdaad als zodanig zullen ophouden të bestaan, maar daarvoor zullen dë vrije vakorganisa ties worden gevormd, die de verte genwoordigen voor de bedrijfsschap pen zullen benoemen. Na de pauze sprak de heer Th. J. Borsten, propagandist van de N.R. K.M., over de centrale contributiehef fing. De representatieve organisaties, die zullen worden opgebouwd bij de P. B.O., zullen ook op finantieel terrein in de toekomst een eenheid moeten gaan vormen. De huidige contributie voor de standsorganisatie varieert op het ogenblik van 12—24, terwijl bij de vakbonden een minimum con tributie geheven wordt van 1„. Sommige bonden betalen chter wel 100 a 15i per jaar De Bond stelt zich nu voor een centrale contributie van 33, waarvan de verschillende instanties hun deel zullen krijgen. Spr. zag daarbij de verschillende moeilijkheden niet over het hoofd. Sommigen vakbonden zullen aan de voorgestelde contributie niet genoeg hebben, doch zij zullen de heffing in eigen hand hebben, mits een mini mum contri! utie van 14.— aan de standsorganisatie wordt afgedragen. De N.R.K.M. streeft op het ogen blik het doel na over te gaan tot stichting van vakbonden, waar deze nog niet bestaan, o.v. door vaksac ties. Ook op déze uiteenzetting volgde een uitvoerige gedachtenwisseling. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd doctoraal examen Neder lands Recht: de heren R. Veltman Fruin te Amsterdam en L. H. van der Bilt te Rotterdam; candidaatsexamen Nederlands Recht: de dames E. G. Dilg te Amsterdam; D. de Kroes te Rijswijk. W. B. Boender te Den Haag; J. F. Smits te Bloemendaal en C. S. G. ten Bokkel te Haarlem en de he ren A. F. de Savornin Lohman te Santpoort; H. J. Druijff te Wassenaar; J. G. Rietkerk te Leiden; W. F. Zeve- rijn te Amsterdam en E. D. Baïz te Den Haag. „WAAR IS MIJN DOCHTER?" Onder auspiciën van „Het Schouw spel" bracht de toneelgroep „Come- dia" gisteravond in de Schouwburg bet blijspel van Ank van der Moer „Waar is mijn dochter?", waarin zij het probleem behandelt van een meisje, dat de dochter is van geschei den ouders, die ieder weer hertrouwd zijn. Nu heeft een blijspel van natu re niet de geschikste sfeer, om een dergelijk probleem diepgaand te be handelen maar men zou de schrijfster onmogelijk kunnen verwijten, dat haar werk niet verantwoord is. Daar voor heeft zij de figuur van het meis je, dat de waarachtige ouderliefde ontbeert en altijd een gevoel van eenzaamheid in zich meedraagt, te scherp getekend. De verdere perso nen, die in dit spel voorkomen, zijn allen min of meer onbelangrijk en derhalve valt of staat het stuk met de vertolking van Wiesje. De wijze, waarop Ellen Vogel de rol van dit bakvisje «peelde, was echter zo knap, dat men de rest op de koop toe kon nemen. Dit viel vooral op in het tweede bedrijf, dat door de uiterst vervelende dialogen tussen de aan migraine lijdende Klara en de puzze lende Jaap op niets dreigde uit te lo pen en op het laatste nippertje nog door de thuiskomst van de dochter gered werd. De twee bedrijven na de pauze, waarin Ellen Vogel en Guus Oster het leeuwendeel hadden, konden ons het meest bekoren. Ton Lutz gaf een beltoorlijke vertolking van de vader, maar Peronne Hosang chargeerde te veel, terwijl haar tekst eerder om het tegendeel vroeg. Alles bij elkaar was het echter, zoals wij reeds opmerkten, een voor- stelling, die een gang naar de Schouw burg zeker waard was. Volksdansgroep „De Grote Ronde". Zaterdagavond is er door omstan digheden geen repetitie. N.K.J.B.-Stadsraad. Wegens de herdenkingsavond in de Schouwburg, hedenavond geen Stadsraad Verga dering thans op Dinsdagavond 2 Nov. Secr. AARDAPPELMEEL IN HET BROOD. Tarwebrood blijft ongewijzigd. Ten aanzien van verschillende bs- richten, betreffende de vermenging van aardappelmeel in het brood, kan thans worden medegedeeld, dat naar alle waarschijnlijkheid met ingang van 7 November 10% aardappelmeel gemengd zal worden in de z.g.n. A- bloem en W-bloem. De Zeeuwse bloem, inlandse en buitenlandse pa tentbloem en het ongebuild tarwe meel daarentegen, zullen vry v an aardappelmeel blijven. Dit houdt in dat in het grauwe en ook het z.g.n. blanke wittebrood aardappelmeel verwerkt zal worden. De samenstel ling van het tarwebrood zal echter geen aardappelmeel bevatten. Het wordt ook waarschijnlijk ge acht, dat met ingang van 1 Jan. de contingentering van meel en bloem opgeheven zal worden, met het ge volg, dat de vaste prijzen hiervoor zullen veranderen in maximumprij- BURGERLIJKE STAND. Ondetrouwd: H. C. C. Eltink jm. 22 j, en J. W. Bavelaar jd. 20 j.; W. K. Geen jaar jm. 38 j. en M. W. Mader gesch. 29 j.; W. P. den Hollander wednr. 40 j. en A. H. Swaanenburg jd. 26 j.; D. de Jongh jm. 36 j. en C. M. van den Berg jd. 33 j.; M. Sloos jm. 20 j. en C H. Breedeveld jd. 19 j.: W. F. A. Vermond wednr 62 j. en J. F. Ie Blansch wed. 58 j.; W. F. van Biemen jm. 23 j. en P. Nieboer jd. 22 j.; A. van der Weijden jm. 25 j. en M. C. Boelee jd. 22 j.; A. J. Brandt jm. 31 j. en M. C. van Egmor.d jd. 25 j.. F. W. de Vrijer jm. 29 j. en G. C. de Borst-jd. 30 j.; A. P. Hoenselaar jm. 22 j. en A. Paauw jd. 20 j.: H. P. J van Sonsbeek jm. 24 j. en A. van Vliet jd. 22 j. Overleden. J. J. Jongmans man 73 j.* A. M. Sloos wed. van L. Klinkha mer 75 j.; E. Overstau wed. van J. Wakka 83 j.; W. I. Petit man 60 j. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. Waarom minister Stikker naar Indonesië gaat Officieel wordt gemeld: Met het oog op de toenemende on rust in Indonesië, welke de regering met grote zorg vervult, heeft de mi nisterraad besloten, dat de minister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, heden naar Indonesië zal vertrekken. Het doel van deze reis is enerzijds om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de omvang en ernst van de zorgwekkende toestand, ander zijds, zonder zelf de leiding van de eventueel te hervatten onderhande lingen op zich tf» nemen, toch door zijn aanwezigheid te beproeven de mogelijkheden van die hervatting te bevorderen. Indien de besprekingen zouden kunnen worden hervat en de re gering wil door het zenden van een der leden van het kabinet nog eens alles in het werk stellen om tot een bevredigende oplossing te geraken zullen allereerst de nakoming van het Bestand en een spoedige hervat ting van het goederenverkeer moe ten zijn bewerkstelligd. Het ligt in de bedoeling, dat de reis van minister Stikker slechts van korte duur zal zijn, waarschijnlijk niet langer dan 10 dagen in Batavia. Een maand geleden bezocht mi nister Stikker voor besprekingen van de vraagstukken van het Verre Oosten de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, generaal Mar shall. Dezer dagen had hij te Parijs gelegenheid over dit zelfde onder werp van gedachten te wisselen met verschillende van zijn buitenlandse collega's. Mr. N. S. Blom, raadsadviseur van het departement van buitenlandse zaken en oud-directeur van justitie te Batavia, zal de minister vergezel len. WAARSCHUWING AAN SUIKER WINKELIERS. De officier van justitie te Amster dam, mr. H. A. Wassenberg, deelt me de dat hij voornemens is de strengste maatregelen te nemen tegen die win keliers, die aan hun klanten zeggen geen suiker voorradig te hebben met de bedoeling hun voorraad vast te houden tot de prijsverhoging van dit artikel een feit is. Winkeliers die op zettelijk weigeren deze suiker te ver kopen stellen zich bloot aan straf vervolging en inbeslagneming hun ner voorraad. ISRAËLITISCHE REGERING BEREID TOT ONDERHANDELEN. Hedenmorgen is te Tel Aviv offi cieel medegedeeld dat de Israëlitische regering heeft aangeboden de Egypti sche regering rechtstreeks dan wel door middel van de goede diensten van de bemiddelaar voor Palestina, wanneer dan ook, te ontmoeten om over alle geschillen te onderhande len.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2