3)e &2kióe0oti4ömt Stalin beschuldigt 't Westen Weer nieuwe botsingen bij Madioen Van het Franse stakingsfront Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. W1LMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 29 OCTOBER 1948 40ste JAARGANG Stalin werpt de schuld op het Westen WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Lonen en prijzen Wij zouden geen Nederlanders meer zijn, als we niet over de door de regering getroffen maatregelen inzake prijsverhoging van bepaalde levens behoeften zouden mopperen. Maar gelukkig! wij zouden óók geen Nederlanders meer zijn, als we niet ontvankelijk waren voor de nuchtere redeneringen, welke die mopper-stemming kunnen temperen of zelfs verdringen. Laten we echter dit vaststellen: in wat de regering heeft bepaald zijn, klaarblijkelijk o.i., lacunes, die moe ten worden aangevuM. Ook als 't volkomen waar is (in de practijk zal er waarschijnlijk nog wel iets aan haperen), dat gezinnen met twee kinderen, wier loongrens lager ligt dan 3700, met de gulden bijslag per week er niet -op achteruitgaan, dan wordt toch in ieder geval voor gezinnen met méér dan twee kin deren het leven duurder. De regering heeft echter voor hen een gewijzigde regeling van de kindertoeslag in het vooruitzicht geste1 d. Moge deze er dan ook spoedig komen! We kunnen disputeren over loontheorieën, en we kunnen ons uitermate goed voorstel len, dat óók onder ons, katholieken, bij een bespreking over de omvang en grootte van de kindertoeslag ver schil van mening bestaat, maar: in de practijk van de nood moeten alle dergelijke theorieën wijken voor wat die nood dwingend eist. En voor de kleine zelfstandigen, de kleine rentetrekkers, de gepen sioneerden met kleine pensioenen moet er iets worden gedaan, om óók hen in de stijging van de prijzen der levensbehoeften tegemoet te komen. OnbVlijk schijnt het ons toe, dat voor gehuwde arbeiders onder de 23 jaar de bijslag van een gulden per week niet geldt. Maar, als we deze lacunes consta teren, mogen we toch daardoor niet worden verblind voor de feiten, die wij gisteren constateerden. De fei ten, dat de prijzen op levensmiddelen moeten stijgen, omdat de regering deze niet langer kunstmatig, door subsidies, „laag" kon en mocht hou den; en dat wij dankbaar moeten zijn, dat cle regering de loon- en prijs politiek in de hand houdt. Ja daar moeten wij dankbaar voor zijn! We denken hier aan het ongeluk kige Franse vo'k. Waar men hier volgens de index cijfers ongeveer 1.3 maal zoveel moet verdienen als in 1938 om op een zelfde welvaartspeil te blijven als toen, daar moet men om hetzelfde in Frankrijk te bereiken ongeveer 18 maal zoveel inkomen hebbenZo'n enkel cijfer demonstreert, hoe ont zettend veel gebrek er onder het Franse vo^k moét heersen. En dan daarbij nog de angstwekkende sociale onrust, die het aanbreken van een betere tijd in Frankrijk tegenhoudt en tegenwerkt. Dit zijn we zo volkomen eens met de „Maasbode" in een artikel van gisteren, dat het slagen der onder handelingen tussen Regering en Stichting van de Arbeid „een lofzang waard" is: „Dat deze onderhandelingen met succes zijn bekroond is een lofzang waard. Eens te meer blijkt hieruit met welk een gro te verantwoordelijkheidszin niet alleen de Regering maar ook de werkgevers- en werknemerskrin gen bezield zijn. Wederom is door een ge7ukkig overleg een basis gevonden voor het behoud van de sociale vrede, die zo opmerkelijk gunstig is voor de na-oorlogse ontwikkeling van het Nederland se economische leven.1' Moge nu ook op de door een „gelukkig overleg" gevonden basis met succes gemeenschappelijk worden voortgebouwd, om de hier door ons gesignaleerde ernstige lacunes spoedig aan te vullen. EEN BEOORDELING, VERSCHILLEND IN TOON. „Beneden de maat" noemt prof. Romme in de „Volkskrant" de door de regering getroffen maatregelen inzake lonen en prijzen. En hij meent dat een resultaat, waarbij de zaak voor hen, die er het ergste aan toe zi.in (grote gezinne) in het vage en ning gevend resultaat"en en en onzekere wordt gelaten, „geen vol doening gevend resultaat" mag wor den genoemd. „Dankbaar, hoewel niet geheel vol daan", aldus geeft de voorzitter van de K.A.B., de heer A. C. de Bruin, zijn indruk weer over wat in ge- meenschapeplijk overleg tussen Re gering en vakbonden is bereikt. En hij schrijft dit oordeelin het zelfde nummer van de „Volkskrant", waarin prof. Romme zijn hierboven vermelde sententie geeft! HET VERMISTE NIEU W-ZEEL ANDSE VLIEGTUIG. Het Nieuw-Zeelandse vliegtuig, dat sinds Zaterdag werd vermist, met 13 personen aan boord, is aan de voet van de berg Roeapehoe op North Is land waargenomen. Verkenningsvliegtuigen hebben medicamenten, levensmiddelen exl. ir de buurt van het vernielde vlieg tuig afgeworpen, in de hoop dat er, neg overlevenden zijn. Van schending der getroffen overeenkomsten j^AARSCHALK JOSEPH STALIN, het Russische staatshoofd, heeft gis teren in een vraaggesprek met correspondenten van de „Prawda" de Westelijke mogendheden beschuldigd yan het schenden van getroffen over eenkomsten. Stalin zeide, dat het slechts uitlopen kan op een smadelij ke nederlaag voor de „oorlogs-ophitsers", onder wie hij Churchill de voor naamste noemde. De volken herinneren zich de verschrikkingen van de laatste oorlog nog te goed en de vredeswil is nog te sterk om door Chur chill's leerlingen in de tactiek der agressie overmeesterd en in een nieuwe oorlog gesleept te worden, aldus Stalin. Twsemaai werd overeenkomst bereikt In de houding van het Westen in de Veiligheidsraad zag hij een uiting van ,.het agressief karakter" der Westelij ke politiek. Stalin verklaarde dat tweemaal een overeenkomst werd be reikt. De eerste maal eind Augustus officieel te Moskou, de tweede maal officieus te Parijs tussen dr. Bra- muglia, de woordvoerder van de zes kleine neutralen en Wisjinski. plaats vervangend minister van Buitenland se Zaken der Sowjet-Unie. Beide ma len verklaarden de vertegenwoordi gers van de Verenigde Staten en En geland, dat „de overeenkomst niet be stond". Het doel van de Westelijke mogend heden, aldus Stalin, is de kwe^tie- Berlijn voor de Veiligheidsraad brengen, omdat zij verzekerd ziin van haar meerderheid in de Raad. De oor logs-ophitsers zijn bang voor ox eenstemming en samenwerking en willen daarom bewijzen, dat dit on mogelijk is. Over de zes neutrale le den van de Veiligheidsraad luidde Stalin's oordeel- ..Zij geven hun steun aan een politiek van agressie en ont ketening van een nieuwe oorlog". STALIN SPREEKT ONWAARHEID. Van Westelijke zijde werd ver klaard, dat het interview ..in over eenstemming was met de gebruikelij ke Russische gedragslijn", maar dat Stalin krasser termen den gewoonlük gebezigd had. ..Het enige aceoord. dat over de B"~lijnse kwestie te Parijs is ontworpen", aldus een Westelijk ver tegenwoordiger. ..is naar mijn beste weten het plan der zes kleine neutra len. Stalin's verklaringen bevatten tal rijke onwaarheden zegt men in Wes telijke kringen. Er was een accoord te Moskou, doch dat is verijdeld door de Russische be velhebber te Berlijn. En het plan der zes neutralen is door Visjinkski ge torpedeerd. Het Atlantisch Veiligheidspact CANADA DOET OOK MEE. Lester Pearson, Canada's minister van buitenlandse zaken, zei gisteren: Over het eerste stadium van een At lantisch veiligheidspact is in Washing ton al overeenstemming bereikt. Ook Canada neemt deel. Canada heeft de andere regerin gen laten weten, dat het bereid is om een regionaal verdrag van veiligheid te sluiten met hen en andere Noord- Atlantische staten. De volgende ?tap zal zijn dat Amerika. Engeland en Frankrijk de landen Zweden, Noor wegen, Denemarken, Ierland, IJsland en misschien ook Spanje zullen vra gen, zich aan te sluiten. Dan zal er ir: Januari een conferentie worden gehouden om het verdrag te tekenen. Pearson zei dat er in Washington reeds sinds 6 Juli besprekingen aan de gang zijn tussen de landen van de Westelijke Unie en Amerika en Ca nada. WIJ BLIJVEN IN BERLIJN. Een officiële woordvoerder van het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland heeft in een uitzending te Berlijn het volgende verklaard: „Het leger en de luchtmacht van Amerika zijn. hier, met geheel de grote produc tie en de geheime wapens van Ame rika achter zich. Zij zullen hier blij ven zolang het nodig is, d.w.z. totdat een nieuwe Duitse staat stevig is ge gxondvest". De woordvoerder voegde er aan toe: „Zij zullen blijven tot West- Europa sterk genoeg is om zichzelf te verdedigen". HET LEGER GRIJPT IN In het kolenbekken van de Loire hebben de Franse troepen thans de mijnen van Villiers bezet en de veiligheids installaties weer in werking gesteld. JN DE BERGEN ten Zuidwesten van Madioen zijn gisteren weer botsin gen voorgekomen tussen de rebellen en de Republikeinse troepen. Het stadje Poerwantoro, op zeven en dertig kilometer afstand van Madioen, is door de communisten bezet, aldus meldt Associated Press. Verder wordt er gevochten in de buurt van Boeloekerto en Slogenoe. Volgens het communiqué van de Ne-< cierlandse dienst l.egercontacten heb ben beide partijen te kampen met ge-, brek aan transportmiddelen en le vensmiddelen In het gouvernement Djokjakarta hebben de Republikein4 sc troepen het heft in handen, maaf overal heerst er politeke onrust. Ia het gouvernement Soerakarta be| schikken de opstandelingen nog over zeven compagnieën. De commandant van Poerwadi heeft al om nieuwe troepen gevraagd, daar de toestand uiterst critiek is. Verder zijn er be richten ontvangen over onseregeld- heden in de omgeving van Blora en Rembang, in welke streken een ern- stik tekort heerst aan de voornaam ste levensmiddelen De communistische actie in de Re publiek heeft geen verandering ge bracht in de betrekkingen tussen de Nederlandse en Republikeinse dele gatie. Dat zei de heer Abdoelkadir, de pl aats vervangen d 1 ui ten ant-gouver- neur-generaal gistermiddag bij aan komst op Schiphol. De communisten in de bezette gebieden zijn in hoofd zaak aanhangers van Tan Malakka en dus tegenstanders van de groep-, Moeso. Het pessimisme over de mili taire toestand op Java is volkomen gewettigd. Nieuwe onderhandelingen met de Republiek David Anderson schrijft in de „New York Times" van Vrijdag, dat te 's-Gravenhage „onder grote geheim houding besprekingen zijn gevoerd" over de voorstellen van Cochran, die, aldus Anderson, verleden maand te Washington en verleden week te Pa rijs door minister Marshall in een onderhoud met minister Stikker on dersteund werden. Volgens Anderson bevestigt men te 's-Gravenhage, dat de voornaamste punten van Cochan's voorstellen de volgende GLOSTER METEORS OP VLIEG VELD TWENTE Op het vliegveld Twente, de grootste militaire lucht basis van Nederland, wordt de grond slag gelegd van het met straalvlieg tuigen uitgeruste deel van de Neder landse Luchtstrijdkrachten. Dagelijks gaan de instructeurs met de nieuwe Gloster Meteors de lucht in voor het opdoen van de ervaring, die zij aan de toekomstige piloten van de „Jet propelled aircrafts" moeten over dragen. 1. De Republiek zal de bestaande buitenlandse betrekkingen in het ka der van de Verenigde Staten van In donesië mogen behouden. 2. Alle militaire eenheden, waar onder 12.000 Nederlandse en onge veer 50.000 republikeinse manschap pen zullen onder gezag van de Indo nesische federatie komen. 3. De schuld van Indonesië aan Nederland, die na 1942 gemaakt is, zal worden vereffend. 4. Een nieuwe ontwerpovereen komst, waarin de verhouding tussen het hoofd van de Indonesische fede ratie en de hoge vertegenwoordiger van de Kroon wordt omschreven, zal worden aanvaard. 5. Zo spoedig mogelijk zullen verkiezingen gehouden worden om zekerheid te verschaffen over de grenzen der verschillende gebieden. De republikeinse 'minister van voorlichting, Moh. Roem, heeft te genover de pers verklaard, dat de politieke onderhandelingen waar schijnlijk be.s;in November hervat zullen worden. REVOLUTIE IN ZUID-PERU. Volgens radioberichten uit Lima, de hoofdstad van Peru, waar gisteren een opstand is uitgebroken, trekken tanks en gemotoriseerde afdelingen der regeringen van vier kanten naar Arequipa op, de tweede stad van Peru. Alle beschikbare vliegtuigen van de Peruaanse luchtmacht zijn te Lima geconcentreei'd om operaties te beginnen tegen de opstandelingen, die door de regering en van worden beschuligd fascisten te zijn. Volgens de radio der opstandelin gen te Arequipa is in deze stad de staat van beleg afgekondigd. BLOEMBOLLENEXPORT NAAR DUITSLAND. Pitspraak Scheidsgerecht Voedsel voorziening. Donderdag had te Den Haag in kort geding de procedure plaats ter zake tegencontifentering bloembollenex port naar Duitsland. Deze belangrijke kwestie was aan hangig gemaakt door mr. F. J. D. Theyse, secretrie van de Bond van Bloembollenhadelaren, bijgestaan door mr. A. B. Pott. In feite ging deze actie tegen bet B.V.S., welks besluiten bindend zijn voor de leden van de Bond. Het bestuur van het Bedrijfschap was gedagvaard, n.l. dr. A. J. Verha ge, voorz. en de leden C. J. van Til te Hillegom en J. W. A. Lefeber te Lisse. Vóór de tegencontigenterin® pleit ten mr Theyse en mr. Pott. Behalve het bestuur van het B.V.S. behandel, de mr. Van der .Griffen, advocaat en adviseur van het Bedrijfschap het goed recht der organisatie. Na hoor en wederhoor werden de heren Theyse en Pott in het ongelijk gesteld en bluft daarmede het besluit van het Bedrijfschap gehandhaafd. Vermelden we nog. dat van de rond 250 leden van de Bond Bloembollen- handelaren slechts 72 aan de zijde van mr. Theyse stonden. Mr. D. G. W. Spitzen minister van Verkeer en Waterstaat. Nu de mijnwerkersstaking Frankrijk begint te verlopen en de militairen de mijnen bezetten, gooien de communisten het over een andere boeg. Zij wenden zich nu tot de ha venarbeiders. In 10 Franse havens aan de Atlantische kust alsmede te LOONSVERHOGINëG, GEEN TOESLAG OF BIJSLAG. In tegenstelling tot wat sommige bladen hebben gemeld, is de gulden loonsverhoging, die de regering toe kent, inderdaad loonsverhoging en geen toeslag of bijslag. Er moet dus belasting en ziektepremie over wor den betaald, aldus de „Volkskrant". Dit betekent, dat in sommige ge vallen een werknemer, die door de gulden verhoging in een hogere be lastingklasse komt, een flink stuk van z'n gxilden aan de fiscus moet geven. Iemand, die bijvoorbeeld 39.99 per week verdient en 4.18 belasting betaalt, houdt, als men gen acht slaat op de andere wijzigin gen, 35.81. Nu gaat hij ƒ40.99 ver dienen en betaalt dan 4.45 belas ting. Hij krijgt dxis 36.54 in handen en geniet dus een werkelijke verho ging van 36.54 35.81 0.73. „Inwonende werknemers", die, vol gens de verklaring der regering, geen loonsverhoging krijgen, zijn zij, die bij hun werkgevers inwonen, zoals boerenknechts, bakkersgezellen en dergelijken. Kinderen, die bij hun ouders inwonen maar elders hun k hebben, vallen niet onder deze categorie en krijgen dus wel verho ging. Marseille en Toulon hebben de ha venarbeiders reeds geweigerd, met steenkool geladen schepen te lossen. Inmiddels hebben 30.000 man troe pen en veiligheidspolitei 30 mijnen bezet in het Noordelijk steenkoolbek ken. Een woordvoerder van het ministe rie van binnenlandse zaken heeft verklaard, dat het aantal naar het werk terugkerende mijnwerkers in Midden-Frankrijk (verleden week het toneel van hevige strijd met de poli tie) nog steeds- groeide In Lotharin gen, in Oost-Frankrijk, was bijna driekwart van dé mannen terug. Het Franse kabinet heeft Donder dagavond de toestand als gevolg van de stakingen besproken. Pe staats secretaris van het bureau van de pre mier, Paul Devinat, zeide na afloop: „Na voorlezing van een rapport van de minister van binnenlandse zaken is de regering tot de conclusie geko men, dat de situatie op het ogenblik gunstig is". TWEE LEDEN VAN DE COLONNE HENNEICKE TOT DOODSTRAF VEROORDEELD. Conform de op 15 October uitge sproken eis veroordeelde het Amster damse Bijzonder Gerechtshof heden ochtend de Amsterdammers Fr. W. Koot en H. W. H. Hofman tot de doodstraf. De veroordeelden hebben tijdens de bezetting deel uitgemaakt van de beruchte colonne Henneicke. K. en H. hadden zich in dienst van de vijand vooral bezig gehouden met het ophalen en arresteren van Jo den. In 1959 einde van de woningnood Dat een groot deel van het Ne derlandse volk rechtstreeks betrok ken is bij het grote probleem van de huisvesting, is wel een ieder be kend. De Carto 4897 geeft U een juist beeld van de huidige stand van zaken. Wat de verwachting voor de volgende jaren betreft wordt ons van officiële zijde medegedeeld dat in 1949 waarschijnlijk zoveel nieu we woonruimte gereed zal komen, dat het woningtekort niet meer zal stijgen, zoals dat tot dusverre wel het geval was. Van dat tijdstip af zal er naar worden gestreefd om behalve de on geveer 40.000 woningen die men per jaar nodig heeft om de bevolkings aanwas op te vangen, nog enige dui zenden woningen te bouwen om het tekort in te halen. Het woningtekort bedraagt onge veer 300.000 woningen. Dus zullen boven de reeds genoemde 40.000, ge durende b.v. 10 jaren 30.000 wonin gen gebouwd moeten worden. Indien dit plan zou kunnen wor den verwezenlijkt, hetgeen op dit ogenblik uiteraard niet is te beoor delen, dan zou na 10 jaar het wo ningtekort opgeheven zijn. Men moet er echter kennis van nemen dat het nog niet te voorzien is of de economische toestand van ons land de bouw van zoveel wo ningen in de gestelde tijd zal toe laten. DE WONINGTOESTAND IN NEDERLAND BINNENLAND. Een opvarende van het Ned. ss. Frins Willem III, de 39-jarige P. E. uit Rotterdam is in een sluis van de Chicago River overboord geslagen en verdronken. Tegen de notaris L. A. B. te Rot terdam is- door de Rotterdamse Recht bank vijftien maanden geëist, omdat hij geldsbedragen, die hij van zijn cliënten onder zijn berusting had, ten eigen bate had aangewend. De doodstraf is geëist door de proc.-fiscaal bij het Amsterdamse Bijz. Gerechtshof tegen de 25-jarige Duitse Jood B. Joseph, die V-man was* en vele Joodse Nederlanders op slu we wijze aan de S.D. heeft overgele verd. Een bankwerker te Rotterdam gebinikte zijn vrije tijd om kwartjes te maken. Hij liet deze uitgeven door zijn dochtertjes. De recherche ging een dezer meisjes na en betrapte al dus de vader, die gearresteerd werd, De coöperatieve tuinbouwveiling der Zuidhollandse eilanden zal binnen afzienbare tijd overgaan tot de bouw van een nieuw veilingscomplex op het terrein van het voormalige vliegveld Waalhaven. Bij het kano-varen te Groningen geraakte een 37-jarige vader met zijn 3-jarig zoontje te water. Het zoontje werd gered, de vader verdronk. Tot burgemeester van Drunen is benoemd de heer A. D. C. Snels uit Dongen. HULDIGING FRED ROESKE. Ter gelegenheid van zijn 80ste ver jaardag werd Woensdagmiddag de bekende koor-dirigent Fred Roeske in het American Hotel gehuldigd. Sem Dresden feliciteert de jarige (rechts). £en ko-Vi&ttje..., Wij onderschatten hetgeen wij heb ben en wij overschatten hetgeen wij zijn.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1