Zeven jaar geëist tegen secretaris generaal v. Dam JCmte j WOENSDAG 27 OCTOBER 1948 UE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Voor het Bijz. Gerechtshof te Am- setrdam stond, zoals gemeld, terecht prof. dr. J. v. Dam, in oorlogstijd secretaris-generaal van het dept. van Opvoeding, Wetenschap en Cultuur bescherming. Prof. Van Dam verklaart aanvan kelijk een salaris verdiend te heb ben van 7600, dat later werd ver hoogd tot 14.000 per jaar. De président neemt daarop de ten lastelegging met de verdachte door. Pres.: „Was u niet bekend, dat de vijand omvorming van ons volk wenste in nationaal-socialistische en 'pro-Duitse zin?" Van Dam: „Ik hield mij voor ogen de rede van Seyss-Inquart, waarin deze zei geen inbreuk te willen ma> ken op de wetten en gebruiken van ons volk. Pas in de loop van 1941 ben ik gaan inzien, dat dit niet het geval was". Hij was van mening, dat men verstandig deed het verzet tegen be paalde Duitse maatregelen niet te ver te voeren. Met kracht verzet hij zich echter tegen de beschuldiging, dat hij me degewerkt zou hebben aan het prijs geven van de nationale waarden en traditiën van het Nederlandse volk. Pres.: „Dat kan ik mij moeilijk in denken van iemand, die verboden heeft de naam van Koningin Wil- helmina op de scholen te noemen". Van Dam: „Dat was een Duitse order". Hij verklaart thans: „Het is ver keerd van mij geweest de benoeming te aanvaarden. Ik heb de Duitse macht sterk overschat. Mijn verzet had krachtiger kunnen zijn." Dr. D. J. Noordijk, de 65-jarige ex- ir.pecteur van het onderwijs in alge mene dienst en speciaal gemachtigde van de secretaris-generaal, zeide, dat het beleid van prof. v. Dam het on derwij? in ons land voor de chaos heeft behoed. President: „Dat het geen chaos is geworden is ondanks prof. Van Dam en niet dank zij hem". Wanneer de ontslagen bij het on derwijs ter sprake komen, vraagt de president aan dr. Noordijk wie daar voor van hen beiden de verant woordelijkheid draagt. Na enige ont wijkende antwoorden stelt de getuige prof. Van Dam hiervoor aansprake lijk. De gewezen secretaris-generaal wijst hem er echter op, dat hij hem (Noordijk) steeds gewezen heeft op zijn verantwoording voor de ontsla- Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, Gymn. 7.50 Dagopening dr. A. Trouw. 8.00 Nieuws, gr.pl. 9.00 Pianoconc. v. Healy Willan. 9 30 Gr. pl. 10.00 Morgenw. ds. W. Willemse, Ned. Herv. pred. Hilversum. 10.50 Kleuterprogr. 11.45 Kuddegeest. 12.00 Gr. pl. 12.30 Weerpr. 13.00 Nieuws, reportage huldiging Fred. Roeske. 14 20 Viool en orgel: Leclair, Pur- cell, Couperin, Bonset. 16.00 Gev. progr. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Dr. Portielje. 17.30 Piet Knutselaar. 18.00 Nieuws, sport. 18.30 Strijdkr. 19.10 Avondschool: sterren, Cu-ragao, fees telijke maaltijden, lastige kinderen etc. 19.45 R.V.D. 20.00 Nieuws; we- reldspaardag; Kamerork.: Mozart. 21.00 Hoorspel: Het wassende water. 22.45 Verenigingsbedrijf in Ned. 23.00 Nieuws; gr.muz. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws; gr.pl. 8.00 Nieuws; gr. pl. 9.30 Waterst.; Slavische dansen v. Dvorak. 9.45 Schoolradio: Maastricht. 10.15 Morgendienst ds. J. F. Hey, Ger. pred. (Art. 31 K.O.) Hasselt. 11.00 Ziekenbez. 11.40 Schoolradio: Muziekcursus. 12.03 KI. v. Beeck. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.25 Piano: Sonate (1943) Joh. Bor dewij kRoepman, Gilson, Brenta. 14.00 Gr.pl. 14.40 Causerie over Di ckens. 15.00 NCRV-koor: oude En gelse madrigalen. 15.30 Piano: Beet hoven. 16.00 Bijbellezing ds. C. L. Verbaas, N. H. pred. Sneek. 17.00 Jeugdjournaal. 17.50 Kijkje in de dessa. 18.00 NCRV-kwartet: Engelse en Franse geestelijke liederen. 18.15 Bloembollenteeltregeling 1948-1949. 18.40 Middelbare school jeugduitz. 19.00 Nieuws weerpr.; Leger des Heils. 19.45 Adr. Schuurman speelt eigen werk. 20.00 Nieuws, progr. prol.; steravond; spraakwaterval. 21.30 Familie-competitie. 22.00 Lie deren van Valerius. 22.15 Vaart dei- volken. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws; Symph. „Uit de Nieuwe We reld" v. Dvorak. gen. Als zich hierover een dispuut dreigt te ontwikkelen tussen getuige en verdachte, hamert de president af en zegt, dat het Hof thans over deze Kwestie voldoende ingelicht is. De loyaliteitsverklaring. Aan de thans 69-jarige professor Jeswiet, gemachtigde van Mussert aan de secretarie van staat, vroeg de president of volgens zijn mening Van Darn gerechtigd was de loyaliteits verklaring van de studenten te vra gen. Prof. Jeswiet vond, dat de vraag wel wat zwaar was voor vele onmon- digen. JLr. mr. L.P. D. Op ten Noort, voormalig chef van de afdeling hoger onderwijs aan het departement, leg de getuigenis af van de besprekin gen, die hij heeft bijgewoond en wel ke geleid hebben tot het ontstaan van de loyaliteitsverklaring. President: „Heeft de secretaris-ge neraal toen allerlei plannen ontwik keld, om de ondertekening van de verklaring te bevorderen?" Getuige: „Inderdaad". De getuige a décharge, dr. H. M. Hirschfeld, zeide, dat Van Dam z.i. bezield is geweest met goede illusies. „Hoe stond u tegenover Hitier?" vroeg de president. „Afwijzend". „Waarom tekende u dan met „Heil Hitier"?" Als antwoord op deze vraag zei de gewezen secretaris-generaal, dat hij dit alleen had gedaan als hij had ge meend er iets mee te kunnen berei ken. Vervolgens kwam nog een circu laire ter sprake, waarin wordt ge zegd, dat jeugdstorm-affiches in de schoolgebouwen moesten worden op gehangen. Van Dam beweert, dat wie tussen de regels door kan lezen on middellijk ziet, dat bedoeld wordt, dat de platen rustig weggestopt kun nen worden. Pres.: „Misschien ben ik wel zo verschrikkelijk stom, maar ik lees er alleen uit, wat er staat en dat is vol komen duidelijk". Mr. M. H. Gelinck h:eld een uit voerig reauisitoir. Mr. Gelinck laakte o.m. de brief van prof. Van Dam aan de Leidse hoogleraren. Vooral het woord „rad draaiers", dat in dit schrijven voor komt, typeert hem zeer. Aan het slot van ziin ernstige be schuldigingen vermeldde mr. Ge linck ook de goede dad«n Van ver dachte met de woorden: Tegenover alles, wat men Van Dam kan ver wij- tene, staan echter nok tal van beval len, waarin hij Nederlandss heeft geholoen en betere behandeling voor Joden heeft verkregen. Veel heeft hij ook gedaan om de bez'ttmgen van het Hu's van Oranie uit de han den der Duitsers te honden. Mr. Gelinck eiste tenslotte tegen prof. Van Dam een gevangen'ssfraf van 7 jaar met aftrek van voorinter nering, ontzetting uit de beide kies rechten, het recht om te dienen bij de gewapende macht en het uitoefe van een openbaar ambt, alles voor de duur van 15 jaar. Elf uur na de aanvang der zitting kreeg de verdediger, mr. E. J. Kort hals Altes, het woord. Hij betoogde, dat Van Dam heeft getracht er als nog het beste van te maken. Het feit, dat hij geen plaats heeft willen maken voor Van Genechten mag men laken, maar een feit is, dat Van Genechten er niet gekomen is. Dit mag weliswaar niet als schuld uitsluitingsgrond gelden, doch wel als beperking van schuld, aldus de verdediger. HAAGSE POLITIERECHTER. Clandestien geslacht. K. Z. te Leidschendam had een clandestiene slachterij van een schaap uitgevoerd, voor welk feit de Officier tegen hem twee weken gevangenisstraf eiste. De rechter hield er rekening mee, dat er geen zwarte handel bedreven zou worden en veroordeelde tot 50 boe te of 25 dagen hechtenis, en voor waardelijk twee maanden gevange nisstraf met drie jaar proeftijd. De bonncnhandel. De slager D. de R. uit Leiden zat krap in de bon nen en als gevolg daarvan kwam er een verkeerde handel tot stand, die hem in aanraking bracht met de rechter. De Officier vorderde 50 boete of 25 dagen hechtenis, waartoe de rechter hem veroordeelde. VREDESMANIFEST UIT MUENSTER OVERHANDIGD. Vier landelijke ruitere uit Zoeter- meer reden gistermiddag tot voor het bordes van het Haagse vredespaleis, Twee hunner lieten hun trompetten schallen, waarna een hunner een gro te koker overhandigde aan mr. C. van Rij, lid van het hoofdbestuur der Europese federalisten', die met enkele belangstellenden de ruiters afwachtte. Die koker bevatte het vredesmani- fest, dat uitgegeven werd ter gele genheid van de in 1648 gesloten vre de van Muenster. Deze vredesbood- schao en oproep tot samenwerking der Europese volkeren voor een blij vende vrede werd ondertekend door de burf?emeester van Muenvter. door dr. Arnold, landespraesident van Rheiland-We^tfalen, rr\r. Bishop, gou verneur der Britscbe bezettingsmacht in Rheinland-Westfalen, kerkelijke au+nriteiten. enz. Het manifest werd van Muenster overgebracht naar 's-Gravenhage. vanouds een stad van internationale samenwerking, de zetel, van het in ternationaal gerechtshof en ook de "tad waar in Mei het congres van F"rnoa gehouden werd. Die overbrenging geschiedde oer ruiterestafette. In Duitsland brachten Duitse ruiters het manifest naar de Med»rl=ndse gren<= Daar namen Zon dag lc'en van de Kon Ned. Federatie van Landelijke P'uterverenigingen het manifest over. Telkens nam een andere ploeg het manifest over tenslotte waren de vier ruiters uit Zoetermeer aan de beurt, om het laat ste deel van het traject af te leggen Met ingang van 1 November a.s. zullen de A.N.W.B. Wegenwachten op alle door hen gepatrouilleerde routes langer op de weg blijven. Tot dusverre begon hun dienst om 8 uur 's moreens en eindigde te 17 uur. Daar oo dit tijdstip het verkeer ge woonlijk noc zeer intens'ef is, zullen zij in de toekomst tot 18 uur dienst pan doen. Aangenomen mag worden, dat het motoris°ende verkeer met d°ze wijziging zeker zeer gebaar zal ziin. Dez<* maatregel houdt echter in, dat de Wepenwaoht voortaan des DE GTTÏ.DFN ZAL NIET DEVALUEREN. Voor Marshall-hulp wordt Benelux één. De E.C.A. steunt de valuta-poli tiek der Nederlandse regering en deze heeft de bedoeling de huidige guldenkoers te handhaven. Er zijn geen aanwijzingen, dat in de naaste of meer verwijderde toekomst een devaluatie van de gulden is te ver wachten. De koers van de gulden is nog nooit besproken tussen de E.C. A.-missie in Nederland en de Neder - lande regering. HAAGS GERECHTSHOF. Er ging wat af. Tot drie maan den gevangenisstraf was G. V. te Ha- zerswoude veroordeeld door de poli tierechter, als gevolg van een han del in bonnen. In hoger beroep be streed verdachte- de feiten. De proc.- generaal wilde er rekening mee hou den, dat verdachte nog niet eerder is veroordeeld en vond de opgelegde straf wel te zwaar; hij eiste thans 1 maand gevanigenisstraf. De raadsman mr. Taat meende dat in dit geval vrijspraak zal moeten volgen. Vrijgesproken. In hoger beroep heeft zich voor het Hof te verant woorden gehad de broodslijter J. M. M. P. uit Leiden, die door de recht bank veroordeeld was tot 1 jaar ge vangenisstraf. Verdachte had van de chef van een broodfabriek brood ge kocht, dat door laatstgenoemde ver- luisterd was. Het Hof heeft de ten laste ge'egde heling niet bewezen ge acht en verdachte vrijgesproken. DE CANDID ATEN VOOR HET PRE SIDENTSCHAP. Op 2 Novem ber worden in de Verenigde Staten van Noord-Amerika de verkiezingen gehouden, die zullen moeten beslis sen, wie in de volgende vier jaren op het Witte Huis als president zal resideren. De 3 candidaten v.l.n.r.: Thomas Dewey, Harry Truman en Henry Wallace. BINNENLAND. Het bijzondere hof te s-Herto- genbosch veroordeelde gister G. M. die veertien dagen geleden terecht stond voor mishandelingen en moor den begaan in het Duitse concen tratiekamp Vught tot negen jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest; de eis luide levenslang. De plv. procureur-fiscaal bij het bijzondere hof te 's-Hertogenbosch, mr. baron van Voorst tot Voorst, eis te gisteren levenslange gevangenis straf tegen G. Hüber, die gedurende de bezetting bewaker in het concen tratiekamp Vught was geweest en zich dag in dag uit schn'dig heeft ge maakt aan systematische mishande lingen. In de „Waarheid" heeft gestaan, dat „de regering-Beel haar handen bevlekt heeft met het bloed van vrijheidsstrijders". Negen bestuur ders van de C.P.N. waren beschul digd wegens belediging. De Am sterdamse rechtbank heeft hen vrij gesproken. De proc.-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam heeft te gen elk een week gevangenisstraf ge- eist. Drie millioen gulden schade heeft de brand in de tapijtfabriek Van der Blink te Hilversum veroor zaakt. fyiim 450 arbeiders zijn nu op wachtgeld gesteld. Er waren voor een millioen orders uit het buitenland. Over enkele maanden hoopt men op kleine schaal de productie te hervat ten. De „Sibajak" van de Kon. Rott. Lloyd is gisteren met een duizendtal vrouwen en kinderen naar Indonesië vertrokken. Bij het op hol slaan van de paarden is te Axel de 32-jarige M. van Cadzand onder de wagen ge raakt en op slag gedood. De paar den waren op hol geslagen toen een trein passeerde. Twee fietsers zijn in Amsterdam door een vrachtauto aangereden met dodelijk gevolg. Dc 27-jarige kan toorbediende O. K. in de Plantage Middenlaan en de 23-jarige kantoor bediende W. A. op de Overtoom. Den Haag heeft in October het getal van 550.000 inwoners over schreden. In Sept. 1939 bedroeg het bevolkingscijfer 500.000. De minister van O., K. en W. heeft een beroep gedaan op directeu ren der rijksscholen, gemeentebestu ren en schoolbesturen om de ver spreiding van de z.g. „beeldromans" die van sensationeel karakter zijn, zoveel mogelijk te weren. De K.M.A., de Koninklijke Mi litaire Academie te Breda, waar ca detten een opleiding krijgen tot of ficier, is weer geopend. De directeur der K.F.C. mr. B. ter Veer heeft wegens drukke werk zaamheden zijn ontslag ingediend. In het R. A. I.-gebouw te Am sterdam is de „Figaro" geoper.d, een internationale bedrijfstentoonste'/li.i>[ van cosmetischa-* en pharmaceutische producten, parfumerieën en -toilet artikelen die Zaterdagnacht wordt besloten. Er wordt ook een nationaal kappersconcours gehouden. In Sept. zijn 6.242.000 k.g. uien geëxporteerd. Van de oogst 1948, die geraamd wordt op 200 millioen k.g., is in totaal 14 milioen uitgevoerd. De voornaamste afnemers zijn Tsjecho- Slowakije, Duitsland en Engeland. Een juwelier te 's-Gravenhage deed aangifte bij de politie, dat hij was opgelicht voor een armband ter wagrde van 11.000. De politie vond in haar fotoarchief een portret, waar op de juwelier de man herkende. Het bleek zekere F. M. G. te zijn, puzzelaar van professie. Hij ontwierp kruiswoordraadsels, waarmee een fiets te v/innen was, wanneer de goede oplossingen vergezeld gingen van een zeker bedrag. Gisteravond werd G. in de Boekhorststraat aange houden. De kostbare armband was nog in zijn bezit. Een wedstrijd voor rokers Gisteravond is een begin ge maakt met de Zwolse tweedaag se rook wedstrijd. Dit evenement, voor de eerste maal in Overijs sels hoofdstad georganiseerd, trok enorme belangstelling. Toen de initiatiefnemers, de Zwolse commissie voor ontspan ning voor ouden van dagen, enige tijd geleden Het plan op vatte een rookwedstrijd te hou den om weer enig geld in kas te krijgen voor een gezellig reisje, zullen zij niet vermoed hebben, dat hun initiatief met zulk een succes bekroond zou worden. Niet minder dan 106 rokers nemen aan de wedstrijd deel, 21 individueel, de rest in groeps verband (fabrieken, bedrijven, instanties enz.). De kampioen van Kampen, waar reeds vaker dergelijke rook wedstrijden zijn gehouden, heeft ook ingeschre ven. Het persoonlijk record van de Kampenaar is een peukje van 14 mm. na vijf kwartier roken. De kunst is namelijk om het kleinste peukje over te houden, wanneer de as er voor de eerste maal af valt. Omgekeerd kan men ook zeggen: het gaat om de langste askolom. Een vaste hand, geduld en concentratie zijn de eerste vereisten. De door een Kamper fabriek beschikbaar ge stelde sigaren hebben een leng te van 12 cm. Op de eerste avond werd het Kamper record van 14 mm. reeds geëgaliseerd. Middenstands-appèl te Oegstgeest De gewestelijke federatie „Bollen streek" van de Diocesane R K. Mid denstandsbond hield een appèl voor haar leden in het St. WilMbrord-ge- bouw te Oegstgeest. De opkomst dei- leden was nu niet bepaald fenomenaal te noemen. De afdeling Oegstgeest was hierbij wel zéér slecht vertegen woordigd, zodat slechts een 70-tal aan wezigen van hun belangstelling blijk gaven. De heer Thijssen uit Noordwijk opende de bijeenkomst met een wel- i komst woord, waarna de bondsvoorzit- ter, de heer H. E van den Bruin, in een gloedvol betoog de eenheid in de Kath. Middenstandsbeweging be pleitte. Spr. belichtte de mentaliteit onder de middenstand van vóór en tij dens de oorlog, toen er geen verschil bestond tussen Katholieken en niet- Katholieken. Eenieder werkte met bet principe „zaken zijn zaken" als dekmantel. De vakbonden, die zich langzamerhand hebben ontwikkeld, gaven echter een stoot in de goede richting. Zij kweekten standsbesef, er kwam een vak- en standsmentaliteit, en naarmate die groeide, rees de be hoefte aan een centraal orgaan. De resultaten van dit pogen zijn, dat bij de totstandkoming van een centraal orgaan overeenstemming tussen stands- en vakorganisaties wordt be reikt. Iedere middenstander wordt georganiseerd in eigen organisatie of sectie. Dit vereist een contributie- vorm, waarin alle middenstanders- betrokken worden ,dus een landelijke centrale contributieregeling. Na een „geestelijk kwartiertje" door pastoor Looyaard verkreeg de heer J. Bakker het woord over het 4. „Zet U!" zei de pape gaai, en toen Frederik om zag bemerkte hij, dat er een stoel achter hem stond. Be verig ging hij zitten. Ko Krauw in zijn kooi bekeek Frederik zwijgend. „Je bent aangenomen", zei hij toen: „In de kast hangt je werkkleding; het zal je wel passen, denk ik. En als het niet past maak ik het wel passend, dat is voor Ko Krauw maar een kleinigheid. Heb je wel eens eerder getoverd?" „Getóóóverd?" herhaalde Frederik entzet, „Tovenafij bestaat toch al lang niet meer? Ha, ha, ik merk het al, U maakt grapjes. Ik zal U vertel len waarom ik hier ben: Ziet U, mijn vader is apotheker. Ik moest hem wel eens helpen na schooltijd, maar het beviel me toch niet zo erg, want ik mocht alleen maar dropwater maken voor verkouden mensen en daar is pleziei- gauw af." Ko Krauw knikte begrijpend. ,En toen las ik Uw advertentie en zag dat U Illusio nist was en toen dacht ik, dat dat v/el iets heel anders zou zijn a's apo theker en toen....'' vervolgde Fre derik. De papegaai zag Frederik arg wanend aan. „Weet je eigenlijk wel wat een illusionist is?" vroeg hij eeh beetje bars aan Frederik. Frederik kreeg een kleur. veelomstreden onderwerp „de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie". Spr. belichtte allereerst de voorge schiedenis en de noodzakelijkheid hiervan, namelijk het feit, dat de maatschappij een organische gemeen schap is, en er dus gemeenschappe lijke belangen zijn, ook in het be drijfsleven. De bedrijfsgemeenschap- pen moeten krachtens de wet op de P. B.O. wettelijk gezag krijgen, en be drijfschappen worden met een ze kere mate van autonomie, dus b.v. ook de bevoegdheid bezitten tot het opleggen van financiële heffingen. Op 't ogenblik wordt krachtig in die richting gewerkt; men streeft paar 'n vrije organisatie met vrijwillig lid maatschap. De wet zelf kent aan het bedrijfs- schap een eigen doel en eigen taak toe, waardoor lus het bedrijfsbelang bevorderd wordt. De deelneming van de overheid wordt echter afgewezen, er is geen plaats voor een regerings commissaris. Wel echter wordt een 1/3 deel uit werknemers en voor 1/3 deel uit werkgevers, terwijl 1/3 deel door de Kroon wordt aangesteld (géén ambtenaren, doch wetenschaps mensen). Deze raad Kan instellings wetten in 't leven roepen, waardoor de bedrijfsschappen zich zullen vor men. Het grote doel, wat hier voor ogen staat, is het bevorderen en die nen van het Nederlandse bedrijfsle ven in het algemeen. De vrije orga nisaties worden hierdoor niet over bodig, doch blijven integendeel zéér nodig om het contact met 't bedrijfs leven te onderhouden en te stuwen vanuit het bedrijfsleven zelf. Dit al les moet gedragen worden op de wil en het streven van de bedrijfsgenoten zelf, kan zodoende kapitaal en arbeid tot vruchtbare samenwerking bren gen en zal zodoende een zegen voor land en volk zijn. Over deze onderwerpen werd nog enige tijd gediscussieerd, waarna men ter kerke toog voor het bijwonen van het Lof. Des avonds werd een ge- meenschaps-avond aangeboden, inge leid door Rector Brans met een propa gandistisch woord voor de K.J.M.V. De fam. Wesselingh uit Hazerswoude zorgde op de van haar bekende wijze voor pianosoli en zangsoli en -duet- ten, terwijl de voordrachtskunstena res, mej. Blanche Holzhaus, de aan wezigen vergastte op enige schetsen, die een aandachtig gehoor vonden en zeer gewaardeerd werden. Haar v/eergave, haar uitbeeldingsvermogen en mimiek stonden dan ook, haar jeugdige leeftijd in aanmerking geno men, op een zeer goed peil. Ook haar dictie is uitstekend, al verliest deze aan duidelijkheid in verschillende transformatiefiguren, waar de stem nog teveel geforceerd moet worden. De 'kennismaking met deze nog jon ge kunstenares was echter alleszins bevredigend. De heer Thijssen sloot de avond met een woord van dank tot mede werkenden en aanwezigen, waarna er nog gelegenheid was om een dansje te maken. HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 37) „Wat zou hij in Engeland komen doen?" „Die vraag mag u beantwoorden, Mr. Lomax," zei Battle veelbeteke nend. „Wat! Je denkt toch niet..! Jc looft toch niet!.. Je weet natuurlijk wat er verteld wordt., ja, ik zie 't aan je gezicht. Ik was natuurlijk toen nog niet ik bekleedde niet de positie van tegenwoordig, maar ik heb het verhaal van nu wijlen Lord Caterham gehoord. Een ver schrikkelijke catastrophe!" „Ja., die Koh-i-noor!" zei Battle nadenkend. „Ssstt! Battle!" George Lomax keek ongerust om zich heen. „Dis cretie!.. én geen namen noemen. Alles, maar géén namen noemen. Als je 't erover hebben wilt, zeg dan K." Hoofdrechercheur Battle veran derde weer in de model-politie-be- ambte. „Je denkt toch niet, dat Koning Victor deze misdaad je denkt toch niet aan verband ertussen?" ,,'t Is niet onmogelijk; anders niet. Als u even met uw gedachten te ruggaat, Mr. Lomax, herinnert u zich, dat er vier plaatsen waren, waar eh.. een zekere koninklijke bezoeker de diamant verborgen kon hebben. „De Schoorstenen" was een van de vier. Koning Victor werd drie dagen na de.na het verdwij nen, zullen we maar zeggen, van de K„ te Parijs gearresteerd. Ik heb al die jaren gehoopt, dat hij ons de een of andere dag de plaats zou aanwijzen." „Maar „De Schoorstenen" is wel een dozijn keren doorzocht en over hoop gehaald." „Ja," zei Battle. „Maar zoeken als je niet weet, waar je moet zoeken, helpt niet veel. Gesteld nu eens, dat Koning Victor hier gekomen is, om het., bewuste voorwerp te zoeken, dat prins Michael hem daarbij be trapt heeft en dat de Fransman hem toen heeft doodgeschoten." „Ja., dat zou kunnen," zei Geor ge. „Een zeer goede oplossing van dit misdaad-probleem." „Dat zou ik niet durven onder schrijven. Een mogelijke oplossing, niet een zeer goede." „Waarom niet?" „Omdat Koning Victor nog nooit iemand vermoord heeft," zei Battle ernstig. „O, maar een dergelijke man een gevaarlijke misdadiger Battle schudde gedecideerd het hoofd. „Nee. Misdadigers houden er evengoed een code d'honneur op na, Mr. Lomax. Voor ons is dat heel merkwaardig. Maar toch „Ja?" „Ik zou de bediende van de prins eerst eens willen ondervragen. Dat heb ik opzettelijk tot het laatst be waard.. Als u 't goed vindt, meneer, laat ik hem hier komen." George knikte grootmoedig van ja. De politie-beambte ging naar de deur en schelde. Tredwell verscheen en verdween weer met de nodige instructies. Vijf minuten later kwam hy met de bediende van de vermoorde prins terug, een grote blonde man met hoge jukbeenderen, diep-lig- gende blauwe ogen en een volko men neutrale gezichts-uitdrukking. „Boris Anchoukoff?" vroeg Battle. „Ja." „Bediende van prins Michael?" „Ja, geweest." De man had een heel eigenaardig accent, hard en toch iets verdoezeld. „Je weet, dat je ijieester gister avond vermoord is?" Een half onderdrukte snauw van woede was het enige antwoord. Lo max keek verschrikt-bezorgd en ging veiligheidshalve een paar pas sen achteruit. Zo was hij dichter bij de openslaande deuren. „Wanneer heb je je meester voor het laatst gezien?" „Z'n hoogheid is om half elf naar bed gegaan. Ik sliep, zoals gewoon lijk, in een kamer vóór de zijne. Hij moet door de andere deur die op de gang uitkomt, naar beneden zijn gegaan. Ik heb niets gehoord. Misschien omdat ik een slaapmiddel ingekregen had. Ik ben een ontrou we dienstknecht geweest; ik heb geslapen, toen mijn meester waakte. Ik ben vervloekt, vervloekt!" „Je hield van je meester, is, het niet?" vroeg Battle. Door z'n oogharen heen bestu deerde hij het karakteristieke ge zicht vóór hem. De mondhoeken van de man trok ken naar omlaag. Hij slikte 'n paar maal, langzaam, moeilijk. En toen hij begon te spreken, was z'n stem schor van emotie. „Luister, Engelsman, ik had voor hem willen sterven! En nu hij dood is en ik nog leef, zullen mijn ogen niet slapen, zal mijn hart niet rus ten vóór ik hem gewroken heb. Als een bloedhond zal ik het spoor van zijn moordenaar volgen en als ik hem gevonden heb., ah!" Zijn ogen begonnen fanatiek te schitteren. Hij greep in zijn tuniek, haalde een groot dolkmes te voorschijn en hield het, met zijn hand om het ge vest en de scherpe punt naar be neden en naar binnen, met uitge- strekten arm omhoog, „..dan dood ik hem niet ineens! Neen! Eerst splijt ik zijn neus en dan kerf ik zijn oren en dan dan steek ik dit mes diep, diep in zijn verraders- hart.. Zóó!" Met een realistisch gebaar illu streerde hij dat laatste woord. Dan stak hij het mes weer in zijn tuniek, keerde zich om en ging vlug de ka mer uit. George Lomax staarde met ogen, die uit hun kassen puilden, gefascineerd naar de deur, waar door de man verdwenen was. ,,'n Ras-echt Herzo-Slowaak, na tuurlijk," mompelde hij, „ongecivili seerde mensen., een troep rovers, anders niet." Hoofdrechercheur Battle stond met een vlugge, energieke bewe ging op. „Of die man is 'n eerlijke kerel," zei hij, „of hij is de beste acteur, die ik van mijn leven gezien heb. Als hij eerlijk is, dan helpe God de moordenaar van prins Michael als die duivel in mensengedaante hem te pakken krijgt." HOOFDSTUK XV. De vreemdeling. Virginia Revel en Anthony liepen naast elkaar het paadje langs dat naar het meertje voerde. De eerste paar minuten zeiden ze geen van beiden iets. Maar aart dat zwijgen kwam een einde, doordat Virginia opsens ondeugend begon te lachen. „O lieve mensen, wat een toe stand!" zei ze. „Daar loop ik nu ik weet me geen raad van nieuws gierigheid en ik zeg niets, omdat ik niet weet, hoe 'k moet beginnen. O ja," ze ging opeens veel zachter spreken en boog zich iets naar An thony toe: „Wat heeft u met het lijk gedaan? 't Klinkt geweldig melo dramatisch, niet? Wie had ooit ge dacht, dat ik zo diep in het moeras der misdaad zou wegzinken." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2