S)e £öidie(Boti/fca/nt Pi H Atlantisch Pact weer een •stap verder Verbinding tussen Oost- en West Berlijn opgebroken Met artillerie en tanks tegen de stakers Katholiek Thuisfront WOENSDAG 27 OCTOBER 1948 40ste JAARGANG No. 11527 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMEK. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Noord^Atlantisch defensie-pact groeit Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., i 1.40 p. mnd., f4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Er kooien schone dagen WIJ hebben weer het voorrecht dagen te gaan beleven, waarop de werkelijkheid van een ware. effi- ciënte gemeenschap onder de mens.n ih een stralend licht sta it. Wij spreken zo veel over gemeen schapszin. Maar zijn we er diep genoeg van bewust, dat wij hier op aarde in gemeenschap met elkaar kunnen staan elkaar kunnen steunen met de meest daadwerkelijke hulp, hoe wel wij door afstand var: elkaar ge scheiden zijn en door geen enkel ratuurlijk, stoffelijk middel contact met elkaar, hebben? Zijn wij, katholieken, ons diep ge noeg bewust van de kracht en de tederheid, de huiveringwekkende waarheid en de ontroerende schoon heid, die er ligt in de katholieke geloofsleer betreffende de gemeen schap der heiligen". Wij weten, doordat Christus het ons heeft verklaard, dat b.v. een moeder haar kind kan steunen in zijn misschien zware levensstrijd, ook ai heeft zij geen physxek contact met dat kind, door haar offer en haar gebed. Wij weten, dat de \riendschap, dat de liefde zich kan geven in de meest vruchtdragende daden, door offer en gebed. En dat weten is, als wij het bewust beleven, zó schoon en vol van vreugde en van troost, dat het ons een haast te grote weelde kan zijn om de onverdiende bevoorrechting van Gods goedheid. Zó is de gemeenschap onder dé le venden het verhevenst en het vrucht baarst in de katholieke leer van de „gemeenschap der heiligen". „A.lerheiligen" en Allerzielen" 1 en 2 November herinneren ons helaas, in de sleur van het mate riële leven niet overbodig aan de werkelijkheid, dat die gemeenschap zich noj veel verder uitstrekt, ook tussen ons en hen, die zijn opgeno men in het oord „waar klaar de lucht en het- licht van goud de ziele in eeuwig blij zijn houdt" (Gezelle) en hen, die vertoeven in de plaats der loutering, welke wij „Vagevuur" noemen een gemeenschap, die we derkerig is. „Wij kunnen met de doden niet le ven" het is een .wijsheid", die nog al eens wordt gehoord. Een „wijsheid", die in strijd is met de waarheid, welke Christus ons heeft geleerd en de Katholieke Kerk in praktijk brengt en beleeft'door haar heiligen-verering en haar offers en gebeden voor de overledenen, door heel haar liturgie. Door haar litur gie van iedere dag, maar vóóral door haar liturgie op de komende feest dagen van 1 en 2 November. Feestdagen. Op „Allerheiligen" begint de Kerk het heilig Misoffer met de jubel in de „Introïtus": Gaudeamus omnes in Domino" (La ten v/ij ons allen verblijden in de Keer); een jubel, waarvan de reden ons wordt gegeven, zó kernachtig als de Mis-gebeden dat kunnen, het „Offertorium" van dezelfde Mis: „Zij schenen in de ogen der dwazen te sterven, maar zij zijn in vrede A'leluja"! Feestdagen. Hoewel de Kerk op 2 Nov. rouwt, mogen wij toch „Al lerzielen" een feestdag noemen. Een feestdag om de ongeëvenaarde schoon heid der liturgie, om de troostrijke waarheden, welke op deze dag wor den voorgehouden door de Kerk, die ons doet bidden (in de „Collecta" van de Mis): „God, Schepper en Verlosser van alle gelovigen, ver leen aan de zielen van Uw dienaars en dienaressen vergiffenis van alle zonden, opdat zij de kwijtschelding, waarvoor zij zolang verzucht heb ben, door onze vrome smekingen mogen verwerven". Wij gaan dagen beleven, dagen van een echte, diepe gemeenschaps zin; dagen van een wezenlijk ge meenschapsleven Midden in de onrust dezer dagen mogen die feestdagen ons zijn een oase van rustige bezinning, terwijl de vrees en angst welke ons kun nen beklemmen, als wij denken aan de mogelijkheden van de naaste toe komst, op deze dagen vooral mogen worden overstraald door het licht van die latere toekomst, de zaligheid van het „lux aeterna", het eeuwige licht. Wij hebben behoefte aan zulke dagen. De Kerk schenkt ze ons. De belastingdruk A LGEMEEN was men van oor- **deel, dat vermindering van de belastingdruk urgent is." Dit zinnetje is ontleend aan het pas verschenen Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begroting 1949. Een belangrijk zinnetje! Als., er nu naar dat algemene oordeel ge handeld wordt. Anders hebben we aan dat oordeel van de Volksverte genwoordiging, al is het dan ook al gemeen, nog niets! Men is algemeen van oordeel, dat de belastingdruk verminderd moet worden. En men is ook algemeen van oor deel, dat cie vermindering urgent, d.w.z. dringend nodig is. Dus niet slechts gewenst, maar urgent! We wachten nu op wat gebeuren zal. De Westerse Unie is het eens |N EEN TWEEDAAGSE bijeenkomst hebben de ministers van Buiten landse Zaken van Groot-Brittannië, Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg een accoord bereikt over de grondslagen van een Noord- Atlantisch verdedigingspact. Zij zullen hun ambassadsurs te Washington opdracht geven, het verdrag in de naaste toekomst met de Amerikaan se departementen van Buitenlandse Zaken en Landsverdediging te be spreken. De vijf ministers der Westerse Unie besloteri een commissie van experts te benoemen, die de financiële en economische maatrege len zal bestuderen, welke voor de coördinatie van de strijdkrachten der vijf landen nodig zijn. Meer eenheid in Europa De Raad besloot ook, zo werd in het gisteravond uitgegeven officiële communiqué verklaard, een vijf- mogend heden-commissie in te stel len, welke zal moeten overwegen hoe tussen de Europese landen een grotere eenheid kan worden be werkstelligd. Van haar opvattingen zal de commissie verslag uitbren gen aan de betrokken regeringen. De vijf ministers van Buitenland se Zaken hebben bovendien van ge dachten gewisseld over verscheidene internationale problemen, „waarvan er zekere thans worden behandeld in de Algemene Vergadering der Verenigde Volken en in de Veilig heidsraad". Te Washington beschouwt men een hecht verdrag, een Noord-At lantische militaire alliantie dus, met Amerika als volledige partner en een herleving van de militaire leen- èn pachtwet, als zeker, onverschil lig of de republikeinen dan wel de democraten de presidentsverkiezin gen van aanstaande Dinsdag win nen. De Europese beweging Aan het einde van een tweedaagse vergadering van het uitvoerend bu reau van het internationale comité der bewegingen voor een verenigd Europa heeft de voorzitter Duncan Sandys op een receptie op het Brus selse stadhuis medegedeeld, dat men heeft besloten de internationale orga nisatie. die het Haagse Congres in Mei bijeen heeft geroepen, te vergroten. De organisatie zal heten „De Europe se beweging" en zal worden geplaatst onder de leiding van Winston Chur chill, Paul Henri Soaak, Léon Blum en Alcide De Gasperi. Deze internationale raad zal de po litiek der Europese beweging bepa len. De leden ervan zullen dóór de nationale raden worden aangewezen, die op het ogenblik in alle landen van West-Europa worden gevormd en zij zullen alle geestelijke, sociale en eco nomische stromingen vertegenwoor digen. TSJECHISCHE DOMINICAAN. Een Tsjecbo-Slowaakse volksrecht bank heeft de Tsjechische filosoof, pater Methodius Ha1 an O.P. tot 2 jaar gevangenisstraf ve"oorrdeeld. Pater Halan is de internationaal be kende uitgever van de Tsjechische Filosofische Revue en vervulde een belangrijke rol in het Tsjechische intellectuele leven. Na de oorlog or ganiseerde hij de Nieuwe Arbei dersjeugd" welke met onze KAJ overeenkomt. Pater Hahan werd veroordeeld om dat hij geweigerd heeft leerlingen van het Lyceum, waaraan hij les gaf, te verraden, toen zij anti-commu nistische vlugschriften verspreidden. STAKING TE NEW YORK. De grootste staking van het boven grondse passagiersvervoer in de ge schiedenis van New York is Dinsdag te 9.00 uur plaatselijke tijd begon nen 8.500 leden van de bond van trans portarbeiders, die is aangesloten bij de C.I.O.. hebben het werk neerge legd in verband met een geschil over lonen. Ongeveer 5.000 stakers heb ben het werk later hervat op aan drang van burgemeester O'Dwyer tij dens een massabetoging. VERSCHROEIDE AARDE TE MADIOEN. Bij hun terugtocht uit de plaatsen, die zij aan de republikeinse strijd krachten moesten overgeven, lieten de communistische opstandelingen een chaos *chter en vernielden zij. wat zij konden. Zo zag het station van Madioen er uit, nadat Moeso de stad ontvlucht was. HET TAFELLAKEN DOORGESNEDEN |"^E SOWJET-RUSSISCHE autoriteiten hebben order gegeven de enige spoorlijn, die thans nog de Sowjetsector van Berlijn met de Ameri kaanse sector verbindt, op te breken en de politieposten langs de grens tussen de twee sectoren te versterken, aldus meldt Dena (Amerikaanse zóne). Sterke troepeneenheden, pantsereen heden en zware artillerie der Sowjet- Unie bewegen zich in de richting der zonale grenzen, zo bericht het in de Duitse taal verschijnende officiële Amerikaanse blad „Die Neue Zei- tung". Het blad haalt verklaringen van het Amerikaanse leger aan, gebaseerd op waarnemingen door piloten van de luchtbrug. Langs de geallieerde corridor naar Berlijn zijn ongeveer 150 stukken luchtdoelgeschut op gesteld. Sporen van pantserauto's en vrachtwagens zijn zichtbaar, welke plotseling ver dwijnen in bossen of velden. Men neemt aan. zo gaat het bericht ver der, dat de Sow jet-autoriteiten on dergrondse installaties van de vroe gere Duitse Wehrmacht zullen her stellen Het aantal in beweging zijn de stukken wordt geraamd op 400 zware tanks en verscheidene batte rijen lange-afstandgeschut. LEVENSMIDDELEN VAN DE BON IN SOWJET-ZóNE. Alle levensmiddelen met uitzonde ring van vlees, eieren, boter, melk en kaas. zullen van 15 November af in de Sowjet-zóne van Duitsland ver krijgbaar zijn zonder bon, aldus de Duitse economische commissie voor de Sowjet-zóne. Het tegenwoordige rantsoeneringstelsel blijft bestaan, maar „de huisvrouw zal in staat zijn haar rantsoen naar believen aan te 'vullen door hogere prijzen te beta len. (Wat zegt de „Waarheid" van een dergelijke bevoorrechting der be zittende klasse?). Het is de bedoeling, zo zegt het desbetreffend communi qué, gaandeweg naar de prijzen der „vrije markt" terug te keren en mo gelijk de gehele distributie af te schaffen. EEWAKING DER SPOORWEGEN IN INDONESIë. In verband met de herhaalde aanslagen worden de spoorwegen in Indonesië scherp be waakt. Het patrouillelopen langs de spoorlijnen behoort thans tot de da gelijkse taak van de Nederlandse troepen. Een patrouille op weg langs een spoorweg. Links: Sergeant Han de Wolf uit Huizen (N.-H.), sol daat Dick van Kuilenburg (Maurik- Betuwe) en soldaat Yber Daim uit Haarlem. Rechts: korporaal Jan Kla ver uit Nieuw-Amsterdam, soldaat Wim Wouters uit Veere, soldaat Piet Slagter uit Alkmaar en soldaat Bram Paauw uit Rijnsburg. MEDEWERKERS VAN VON SEYDLITZ GEVLUCHT? Het met Amerikaanse vergunning verschijnende blad „Abend" 'meldt, dat generaal Schreiber, een vooraan staand lid van het „leger van von Paulus", die naar Duitsland zou zijn teruggezonden, waar hij een leidende functie zou verkrijgen in de politie macht van de Sowjetzóne, tijdens de reis van Moskou naar Berlijn ge vlucht is. Generaal Schreiber, die in het medische corps diende, zou naar West-Duitschland zijn gevlucht. VERDRIJVING VAN DOMINI CANESSEN UIT PRAAG. Te Praag hebben de communisten het gebouw in beslag genomen, waar invalide meisjes door de Do- minicanesen verzorgd werden. Deze kinderen voorzagen in hun onder houd door het fab"iceren van rozen kransen e.d. Dit huis hadden zij uit hun moeizaam bijeengegaarde in komsten zelf gebouwd. Thans is hun een ongeschikt gebouw, dat tijdens de oorlog zwaar beschadigd werd in ruil daarvoor gegeven. Het be vindt zich in het Tsjechische grens gebied. In het oorspronkelijk tehuis is thans een communistisch bureau gevestigd. De strijd in Palestina Volgens het Syrische legercommu niqué hebben de Joodse strijdkrach ten Dinsdagnacht in Noord-Palestina op drie plaatsen een aanval gedaan. De aanvallen werden afgeslagen met verliezen, aldus het communiqué. Een woordvoerder van het Egypti sche ministerie van oorlog heeft mee gedeeld, dat Egyptische strijdkrach ten nabij Beit Gibrin, 25 km ten Noordwesten van Hebron. Joodse aan vallen hebben afgeslagen, „waarbij 300 aanvallers gedood zijn". Voorts hebben Joden, zo zei hij, de Egypti sche posities bij Bethlehem aangeval len. WAARNEMERS IN PALESTINA OVERVALLEN. Drie geallieerde waarnemers twee Fransen en een Amerikaan die zich per jeep van Nabloes naar Jeruzalem begaven, zijn Dinsdagna middag nabij Ramallah door zes le den van de ongeregelde Arabische strijdkrachten, die met geweren en handmitrailleurs van Brits fabrikaat waren gewapend, aangevallen. De waarnemers, die door leden der Ara bische militaire politie werden ver gezeld, werden van hun persoonlijke bezittingen en van een som van 350 dollar beroofid. Zij werden verplcht hun jeep achter te laten en zich te voet naar Ramallah te begeven, waar zij een klacht indienden bij de Ara bische autoriteiten. De Arabische commandant van de stad heeft on middellijk patrouilles uitgezonden De jeep kon worden teruggevonden, doch de aanvallers waren verdwe nen. VIJFTIG HONGAARSCHE JOURNALISTEN GEVLUCHT. Een vijftigtal Hongaarse journa listen is sedert Januari j.l. uit Hon garije gevlucht. Onder hen bevinden zich verschillende hoofdredacteurs en politieke kroniekschrijvers als mede talrijke medewerkers van het Hongaarse telegraaf-agentschap er de provinciebladen. In de loop van de laatste drie maanden werden te Boedapest vier journalisten gearresteerd, onder wie Dr. Varannai Auré1, Reuter-corres- pondent, wiens zaak momenteel n wordt behandeld. Gewapend treffen in Zuid-Frankrijk ïN HET ZUIDEN van Frankrijk is het zoals gisteren reeds in 't kort gemeld tot een gewapend treffen gekomen tussen de stakende mijn werkers en de politie-troepen. Met tanks baanden de troepen zich een weg naar de vier mijnen, die zich te Ales, tachtig kilometer ten N. van Marseille, in handen der stakers bevonden. Dezen verzetten zich met ge weren, handgranaten en springstoffen. Na de slag was een der mijnwer kers gedood. Aan beide zijden vieien gewonden. Voortdurend arriveer den versterkingen voor de regeringstioepen, die een intensieve patrouille instelden in een gebied, waar nog een derde der mijnen bezet wordt ge houden. Honderden arrestaties Honderd mijnwerkers, die wapens droegen, werden gevangengenomen en later werd nog een 300-tal hunner gearresteerd. Later op de dag deden de stakers.' een poging om de onder prefectuur van Ales te bezetten, maar de troepen sloegen de aanvallers af. Het station lag verlaten wegens een staking van het spoorwegpersoneel. Het stadje lijkt op een plaats die een beleg doorstaat. Havenarbeiders te Marseille legden het werk onmiddellijk neer toen zij van de botsing hoorden. De Franse regering heeft de natio nale veiligheidspolitie opdracht gege ven, de „verdachte buitenlanders" op te sporen, die men in het heetst van het gevecht van de ene groep stakers naar de andere heeft zien gaan. Men neemt aan dat zij agenten van de Kominform zijn. Vierhonderd mijn werkers zijn gearresteerd. Men verwacht dat de regering Woensdag een aanval zal laten doen op de laatste grote mijn in het gebied van St. Etienne. de mijn Couriot. In het Noorden van Frankrijk is gisteren niets gebeurd. De veilig heidstroepen hebben hun posities ge consolideerd en de stakers hebben zich teruggetrokken uit drie mijnen in Denain. Gisteravond redën vracht wagens van het leger door de nauwe straten van de mijndorpjes en -stad jes in het departement Pas de Calais. Dat zou op een nieuwe aanval op an dere mijnen in dit gebied kunnen wijzen. In de mijnen, die van stakers zijn gezuiverd, heeft men in allerijl pomp- installaties aangebracht om net wa ter uit de gangen te verwijderen. On der leiding van ingenieurs wordt de schade zo snel mogelijk hersteld. Het Franse ministerie van binnen landse zaken heeft medegedeeld, dat de Issot-mijn, de belangrijkste in het gebied van Saint Etienne, waar botsingen zijn voorgevallen, zonder verzet is ingenomen. In Lotharingen is 62 procent van de arbeiders weer aan het werk ge- .gaan, aldus het departement. tan* Jen de WL ^parochiële ^~Vi__'afdel ingen (Van een bijzondere medewerker). Nu reeds gedurende twee jaren werkt Katholiek Thuisfront met zeer grote daadkracht. De be geestering werd al spoedig in de dekenaten en parochies overge nomen; en op de huidige dag is het aantal parochiële of gewes telijke afd. reeds gestegen tot bijna elfhonderd. Men zendt pak ketten, kranten en tijdschriften naar de jongens in Indonesië en in menige parochie van het thuisfront verschijnen periodiek jes, die het contact onderhouden. In het licht van deze plaatselijke of gewestelijke activiteit is het te verstaan, dat aan de afdelingen wel wat meer medezeggenschap in de landelijke organisatie toekomt. Met name het verband tussen de gewes telijke comité's en het hoofdbureau aan de Gedempte Burgwal 14 in Den Haag werd algemeen al voldoende geacht. Het hoofdbestuur had dit reeds zelf begrepen, en, toen onlangs de raad van toezicht een voorstel tot reorganisatie deed, heeft de lei ding aanstonds naar de juiste vorm gezocht. Terecht werd de mening uitge sproken, dat door de ontwikkeling en het verder uitgi'oeien van de orga nisatie wijziging in de samenstelling van het bestuur nodig is en dat me dezeggenschap van de parochiële af delingen in het beleid van de lande lijke organisatie moet worden ver zekerd. Verder heeft men het noodzakelijk geacht, dat de raad van toezicht de besturende taak zal delen met de af delingen en dat de gewesten in dio cesaan verband worden vereenigd met eigen vertegenwoordigers in het bestuur. Bovendien heeft men het gewenst genoemd, uit de raad van toezicht de verenigingen, die meer recht streeks belang hebben bij het Thuis- frontwerk, in het bestuur te doen vertegenwoordigen, met name: de Katholieke Actie in Nederland, de Raad van Overleg der katholieke standsorganisaties, de Katholieke Jeugdraad, de Ned. Katholieke Sportbond en het Centrum van de Ned. Katholieke Vrouwenbeweging. Wij menen te weten, dat deze wel kome reorganisatie binnenkort haar beslag zal krijgen. „Presse-papier" ontplofte DRIE OFFICIEREN HET SLACHTOFFER In één der officiersverblijven van de Jan van Schaffelaar-kazerne te Er- melo is gisteravond omstreeks 7 uur een onschuldig lijkende granaatkop, die op een der bureaux als- presse-pa pier werd gebruikt, op de grond ge vallen en met grote kracht ontploft. Drie in de kamer aanwezige officie ren werden het slachtoffer. Van één van hen (wiens naam wordt opgege ven als T. Duyx) werden beide benen afgerukt, een tweede werd over het gehele lichaam gewond, terwijl een derde officier, de 32-jarige J. P. H. de Klerk, een shock opliep. Alle drie werden onmiddellijk naar het zieken huis „Salem" te Ermelo overgebracht. De toestand van D. is levensgevaar lijk. De officier, die over het gehele lichaam verwondingen opliep, kon, na verbonden te zijn, naar huis terug keren. In het vertrek werd een enorme ravage aangericht, vooral ook doordat één der rondspringende scherven de radiator van de centrale verwarming vernielde. DIAMANTEN PRIESTERFEEST VAN PIERRE TERMITE. Mgr. Loutil, in de letterkunde be kend als Pierre 1'Er mite, zal op 14 Novefber zijn diamanten priester feest vieren. De 85-jarige zal dan de H. Mis opdragen in het bijzijn van Kardinaal Suhard, Aaatsbisschop van Parijs. Pierre l'Ermite is reeds 30 jaar pastoor van de parochie van St. Fran- ciscus van Sales te Parijs. Met ka nunnik Raymond was hij een der op richters van de Franse katholieke filmliga en hij was de eerste pries ter onder wiens leiding een film („Commt j'ai tué mon enfant") werd vervaardigd. Te Parijs heeft hij de kerk van de H. Odilia doen bouwen voor de blinden en de Elzassers, doch l'Ermite geniet vooral bekendheid door zijn talrijke romans, alsmede door de artikelen die hij wekelijks voor het blad „La Croix" schrijft. Een koJiA£,Uje... Ziekte kan een grote zegen zijn, ook om daarna de gezondheid dank baar te waarderen als de grootste schat.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1