De voltrekking der doodvonnissen van oorlogsmisdadigers uit Dachau Leidschendam krijgt aansluiting op Rijksweg Doch moet het zelf betalen ONZE WEEK-PUZZLE In Hillegom is nog niet één gereed-gekomen huis ZATERDAG 23 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 4 Verklaring van Wijbisschop van München Op 14 October heeft de Ameri kaanse opperbevelhebber in Duits land, Generaal Lucius- Clay, plotse ling bevel gegeven, de doodvonnissen te voltrekken, die waren uitgesproken tegen de oorlogsmisdadigers van het concentratiekamp Dachau. Van de 139 ter dood veroordeelden kwamen er a1 echts 29 in aanmerking voor gratie. Op 15 October werden in de ge vangenis te Landsberg de eerste tien vonnissen voltrokken. Het ligt in de bedoeling iedere week een tiental van deze veroordeelden ter dood te brengen. Wie gratie heeft verkregen, is momenteel nog niet bekend. Begin Augustus was de voltrek king van deze vonnissen uitgesteld op hoger bevel, teneinde een ander onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop het proces tegen deze per sonen, die van oorlogsmisdaden wa ren beschuldigd, is gevoerd. Hierte gen waren van kerkelijke zijde ern stige bezwaren ingediend. Nog op 14 October had de Bisschop van Augs burg mgr, Josef Kumpfmüller, een bezoek gebracht aan de gevangenis van Landsberg. Tijdens een daar op gedragen H. Mis reikte hij aan meer dan 150 gevangenen de H. Communie uit. Ten aanzien van de orders van Ge neraal Clay verklaarde Mgr. Dr Jo hannes Neuhausler, Wijbisschop van München, aan een van onze Duitse correspondenten: „Ik heb met ont zetting kennis genomen, van het feit dat Generaal Clay de in Januari af gekondigde opschorting van de exe cuties heeft opgeheven. Ik heb dos siers van honderden bladzijden over het proces van Dachau gekregen ej\ doorgewerkt. Daarbij heb ik bemerkt nno"-"' twijfel er blijft bestaan aan de schuld van sommige der veroordeelden en welke merkwaardige methoden bij het onderzoek werden toegepast, als mede wé'ke twijfelachtige getuigen, waaronder z.g. „beroepsgetuigen", daar zijn opgetreden. Ook bleek mij, hoe moeilijk het vaak de beschuldig den gemaakt werd om zich te verde digen en getuigen a décharge op te roepen. Ik heb gezien, hoe vervol gens naar het oordeel der gevonnis- ten dikwijls de door het Amerikaanse Militaire Bestuur zelf vastgelegde „acht grondrechten van de aange klaagde" geschonden werden, en hoe de vonnissen schriftelijk noch mon deling in details werden gemoti veerd, doch s1 echts aan algemene mo tieven uitdrukking gaven, zoals b.v. „wegens misdaden tegen de mens heid" of „wegens schending van de oorlogsgebruiken". Mgr. Neuhausler vervolgde: „Ik heb daarop op 23 Augustus 1.1. een me morandum van vier bladzijden met 58 pagina's aan bijlagen bij het Amerikaanse Militaire Bestuur Duitsland ingediend. Ik heb dit do cument persoonlijk overhandigd aan de voorzitter van de onderzoekings commissie, Simpson. Voorts heb ik hem er het nodige mondelinge com mentaar op gegeven. Ook het Ameri kaanse Congres-lid, Francis Case in Washington, heb ik het gestuurd ter doorgeving aan de minister voor het ^eger, Kenneth Royal (die in Augus tus 1.1. nogmaals de opschorting der executies beval), alsmede aan Mgr. Aloysius Münch, Apostolisch Visitator in Duitsland, ter doorgeving aan Murphy, de politieke adviseur van Generaal Clay, en tenslotte aan Kar dinaal Spekman, Aartsbisschop van New York, en aan de H. Vader." „Ik heb in mijn neven bemerking tenslotte schriftelijk opgemerkt, dat het doel van mijn schrijven en de opzending van de bijlagen niet was, een of andere veroordeelde schoon te praten, doch het in mijn vroegere me moranda uitgedrukt verzoek tot in stelling van een werkelijke herzie ningsinstantie met grotere klem t« hernieuwen. Zelfs indien slechts eer klein gedekte van de uitlatingen der verdachten waar zou zijn, eisen de gerechtigheid en eer van de Ameri kaanse rechtspraak, om alles te doen teneinde de waarheid te achterhalen."' Voor geval dit verzoek zal worden afgewezen, stelde Mgr. Neuhausler de oprichting voor van een z.g. Cle- mencey Board (een begenadigings commissie), welke ook aan Duitse verdedigers en vertegenwoordigers inzage zou verlenen tot de proces stukken van de veroordeelden. Ten slotte verklaarde hjj: „De nationaal - socialisten beschouwden het leven en de vrijheid van hun tegenstanders als iets zeer goedkoops. Voor ons blijven deze waarden echter heilig, evenals de waarheid en de gerechtig heid!" Aansluiting bij het grote wegennet. Het grote punt van de gisteravond afgehandelde raadsagenda was het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met het rijk voor de aanleg van een verbindingsweg tu- sen Vlietweg en de in wording zijnde grote verkeersweg AmsterdamRot terdam welke, zonder aansluiting met Leidschendam, via Ypenburg is ge projecteerd. Leidschendam is echter een ge meente, welke vooruit wil en B. en W. laten niets na wat dit streven kan bevorderen. Reeds in 1940 zijn onder handelingen met het rijk aangeknoopt om te komen tot een beter wegen plan. De oorlog heeft de weg naar vooruitgang wel geremd, maar niet afgesneden. De toekomstige ontwik keling van de gemeente, de aan- en afvoer van land- en tuinbouwproduc ten en de te verwachten vestiging van industrieën, eisen nu eenmaal een goede wegverbinding. En die ge legenheid is nu geboden. De onder handelingen met het rijk hebben als resultaat dat Leidschendam op eigen kosten een verbinding tot stand mag brengen met de grote verkeersweg A'damR'dam, welke bezijden de ge meente reed: in uitvoering is. De kosten van die verbindingsweg geraamd op 39200.Dit werk zal dan door het rijk voor rekening van Leidschendam uitgevoerd worden. De kosten zouden aanvankelijk 63000 zijn doch de aannemer heeft voor de benodigde 12000 M3 zand een buiten kansje, omdat dit zand voor 1.50 per M3 geleverd kan worden, wat on geveer 2.per M3 lager is da.i de thans geldende prijs in het werk. Wat dit betreft heeft Leidschendam dus een aardig voordeeltje Het kan echter bij deze verbin dingsweg niet blijven want om op die verbindingsweg te komen zal ook een parallelweg langs de Vliet moe- tenkomen. En hiervoor is weer een bedrag van 46000 gemoeid. De raad heeft over deze grote plannen breed voerig van gedachten gewisseld en ten slotte het olan voor de verbinding met de hoofdverkeersweg goedge keurd en ten opzichte van de paral lelweg besloten voorlopig te volstaan met de verhoging van het terrein waarop deze weg zal moeten komen. De kosten van dit werk zijn geraamd op 16000.—. Reconstructie Achterweg. In het onteigeningsplan was ook be grepen het pand van de heer W. J. v. d. Drift. B. en W. hebben het mo gelijke gedaan om een boerderij te kopen waarop de heer v. d. Drift zijn bedrijf zou kunnen voortzetten. Het heeft echter niet zo mogen zijn want B. en W. zijn voor hun koopplannen niet geslaagd. En dit is aanleiding ge weest dat de situatie nog eens gron dig is bezien me. gevolg dat nu de onteigening van het pand niet meer noodzakelijk is. Ook van de onteige ning van het perceel L. M. Groene- wegen moet worden afgezien en wel 1 wegens de hoge kosten welke in ver band met de financiële opzet var het gehele saneringsplan niet verant woord is. Het spiedend oog van de directeur van gemeentewerken heeft nu ontdekt dat zonder deze onteige ning toch nog een behoorlijke weg- verbreding tot stand kan komen. De smalste gedeelten zullen dan nog 10 meter breed zijn waarvan 3 meter voor trottoir bestemd wordt. Verhoging Gasprijs. In December 1946 werd besloten ten einde de gasafname te stimuleren het vastrecht van gas te verlagen van 9 op 8 cent per M3. De bedrijfsresul taten bleven echter beneden de ver wachting en per 1 October 1947 moest het vastrecht verhoogd worden tot 8 1/2 cent p- M3. Nu is het weer mis met de exploitatierekening en het te kort over het eerste halfjaar 1948 is ruim 6200. Hiervoor zijn wel de oorzaken bekend doch daarmede al leen wordt de exploitatie nog niet verbeterd. Alleen een verdere prijs verhoging kan verbetering brengen en daarom besloot de raad maar weer om de prijs te verhogen van 8 1/2 op 9 cent per M3. Berekend wordt dat dit 4000 per jaar zal opbrengen. Met deze verho ging meent het bedrijf mede door verdere bezuinigingen en beperking bij de uitvoering van onderhouds werk, een belangrijk tekort over 1948 te kunnen voorkomen. Ongevraagd eervol ontslag. De openbaar lagere school West- vlietweg heeft momenteel gemiddeld 28 1/3 leerling en dat is te weinig voor 2 leerkrachten. Het rijk ver goedt in verband hiermede alleen het salaris van het hoofd der school zo dat voor 1949 het salaris van mej. F. A. v. d. Seyp, uitsluitend voor reke ning van de gemeente zou komen. Dit is voor het gemeentelijk budget te bezwaarlijk en daarom besloot de raad hoe ongaarne ook, aan deze on derwijzeres ongevraagd, maar boven alles eervol ontslag te verlenen met ingang van 1 Januari a.s. ALPHEN AAN DEN RIJN Personalia De heer J. H. Kel derman behaalde het vakdip^ma de tailhandelaar in uurwerken. Geboorten: Cornelis z. v. A. v. Gaaien en G. v. Wolfert, Gerrie d. v. H. Verkerk en J. Meers veld Hendrika Cornelia, d. v. C. A. v. Wil- een en C. Versteeg, Jannetje Maria d. v. G. M. v. Harskamp* en J. M. Dekker, Margaretha Jannie d. v. W. M. de Regt en W. Visser, Johanne Ingrid d. v. H. Oudshoorn en L. v. Wijngaarden. Ondertrouwd: Johannes Lukkien 25 j. en Masje v. Schie 25 j. Gijsbert C. Hoogendoorn 63 j. en Marijtje Oudshoorn 68 jr. Arnoldus H. J. Rooij- akker, 26 jr en Susanna Vergunst, 25 jaar. Getrouwd: Rijk v. Dijk 26 jr. en Pieternella J. v. d. Lee 24 jr. Johan P. v. d. Hurk 34 jr. en Maria Rijs wijk 28 jr. Overleden Jacob Oudeijk, 4 maan den. Jan Willem Mollenaar, 2 jaar. BOSKOOP Jubileum Kath. Middenstandever. Donderdagavond werd de jubileum- week van de R.K. Middenstandsbond, in verband met haar 35-jarig bestaan en tevens in verband met het 30-jarig bestaan van de Middelbare Handels avondschool met een zeer geslaagd feestavond besloten. Het Ver.gebouw was smaakvol versierd, terwijl de nieuwe vaan een erep'aats had gekregen. Onder de talrijke aanwezigen merken wij op, burgemeester Verkerk en afgevaar digden van zusterorganisaties's uit Boskoop en omgeving. De heer H. A. Boekraad sprak een welkomstwoord. De 2e secr. las een kort verslag over de afgelopen 35 jaar. De eerste voorzitter was de heer C. Klijn, tevens hoofdbestuurslid. 1918,, vervolgens van 1918-1920 de heer H. A. Boekraad van 1920-1932 de heer A. Brand Pzn, van 1932-1937 de heer C. J. Vermeulen en sedertdien de heer H. A. Boekraad, die ook als secretaris reeds veel voor de belan gen der Middenstanden heeft gedaan. Als oudste leden werden nog ge noemd de heren J. G. Mens, J. v. Lent, W. J. Scha1 kwijk, A. Neder- lof, W. Verbakei Sr. en J. de Jong. De heer J. Bakker kwam als eerste spreker de jubilerende vereniging ge lukwensen. Als blijk van waardering voor het te Boskoop verrichtte pio nierswerk, wilde de Bond de jubile rende vereniging huldigen in de per soon van haar voorzitter, door deze een fraaie sigarenkist met inscriptie aan te bieden. Vervolgens sprak de burgemeester, die eveneens op het belang en de noodzaak van de organisatie wees en daarbij opmerkte, dat te weinig vrij heid voor de middenstand ever funest als te veel; bij het laatste wordt de middenstand door het groot bedrijf verdrongen. De directeur van de Handelsavond school gaf een overzicht van de ge beurtenissen op de school. De g.a., pastoor C. A. Ouwendijk hield de feestrede waarin hij vooral wees op het feit dat de middenstanders de dienende liefde moeten beoefenen in de geest van Christus. De heer A. Brand Pzn, feliciteerd de jarige en releveerde nog eens de moeilijkheden bij de oprichting van de „Handels cursus" aangezien de meeste midden standers zeer moeilijk te bewegen waren, die moderne dingen zoals een goede boekhouding te aanvaarden. Vervo'gens werd nog het woord ge voerd door de heren C. Hoogendoorn namens de Bosk. M. Ver.; de heer A. Jongejan namens de Chr. M. Vbr., de heer Kouwenhoven namens de afd. Hazerswoude en de heer H. G. Ma thot. Er werd koffie met gebak ge presenteerd terwijl ook een dames koortje enkele liederen ten gehore bracht. Met „Aan U, Koning der Eeuwen" werd het officiële gedeelte besloten. Na de pauze bleef men nog lange tijd bijeen, waarbij onder de opgewekte tonen der accordeons zelfs de oudere leden zich nog op de dans vloer waagden. KOUDEKERK Wel geld, geen foto's. Geruime tijd geleden zijn in deze gemeente door een onbekende persoon, wer kende voor „Studu 43" langs de hui zen foto's gemaakt. Hij liet zich bij zijn arbeid vooruit betalen en gaf de belofte dat de foto's binnen twee we ken zouden geleverd worden. Deze foto's werden echter nooit ontvan gen. In verband met het onderzoek verzoekt de Rijkspolitie allen, die fo to's vooruit hebben betaald en niet ontvangen, daarvan mededeling te doen. Personalia. De heer J. A. Goed- bloed, adjunct-commies ter secreta rie alhier is benoemd tot gemeente secretaris en ontvanger te Zonnemai- re (Eiland Schouwen). Ondertrouwd: A. J. de Witte 30 j. en C. van Wageningen 23 j.; C. J. N. 23 j.; M. Bervoets 26 j. en F. M. Marsé 22 j. 'Getrouwd: H. H. Didden 24 j. en A. Ho gen e=' 23 j.; K. Dissel 31 j. en H. Langejans 23 j.. A. J. de Jong 26 j. en A. K. Goedegebure 28 j. NIEUWKOO? Opheffing „Onderl. Hulp". Het Ziekenhuisfonds „Onderlinge Hulp" alhier zal met ingang van 1 Novem ber a s. worden geliquideerd. De den hiertoe is het feit, dat de ve keringsmogelijkheid van de vereni ging niet meer voldeed aan de tegen woordige eisen van een doeltreffen de verzekering. Het besluit tot liqui datie werd genomen op de een dezer dagen gehouden ledenvergadering. Jubileum fanfarecorps. Dinsdag en Woensdag heeft het fanfarecorps „Eensgezind" alhier haar 40-jarig be- staansfeest gevierd. Aan de oprich ters, donateurs en begunstigers werd op die dagen een feestavond aangebo den. Na diverse sprekers en na ver schillende aaaribiedingen van bloe men en andere huldeblijken, concer teerde het corps gedurende een uur, order leiding van de dirigent Frans van Diepenbeek. Na de mars Jubel- klange werden werken uitgevoerd van Rousseau en Cordonnier, terwijl besloten werd met en vrolijk nummer van C. Muscat. Het Cabaretgezelschap De Speeldoos" zorgde verder enige uren voor bont amusementspro gramma. Geboren: "Helena R. M„ d. van J. Vervoorn en R. M. Pieterse. Ondertrouwd: J. A. van den Hel der 24 j. en G. M. Lamboo 27 j. Getrouwd: C. Akles 25 j. en A. Verweij 22 j. Overleden: Pie ter Voorsluit 81 j.: Lena Boer echtgen. van A. v. Varik 70 j.; Johannes van den Haak 53 j. NOORD WIJK Gemeenteraad. De Raad zal op Vrijdag 29 October a.s. des avonds om 8 uur in openbare zitting bijeen komen. j Eucharistische week. Ter voor bereiding van het 40-Urengebed, zal in onze parochie in de komende week een Eucharistische week gehouden worden. Tevens zal in het Juvenaats- gebouw een tentoonstelling van ker kelijke paramenten worden gehou den. Geboren: Simon J. J. H., z. van H. A. Vink-Sip; Jan E., z. van C. S. Dob- ben de Bruyn-Knigge; Gerarda A. M. d. van Th. J. Spoor-de Groot. Ondertrouwd: Th. A. v. d. Voet en A. J. Groenewoud. C. N. Zoet en C. v. Kan. Getrouwd: A Verloop en C. v. d. Niet; D. v. Delft en L. Lindhout; L. Bohemen en M. T. Kuiper; P. v Rooijen en J. Duindam. Overleden: Klaartie v. d. Luijt 71 gehuwd met J. Duindam; Cecilia W. Bakker 66 j. geh. met J. v. d Slot; Hendrika M. C. Tempelmans geh. met P. v. Buijtenen. NOORD WITKERHOUT Geboren: Adriana Liduina Maria, van A. van Gijlswijk-Verhaar; Cor nelia Johanna Maria, d. van F. Ruig- rok-Wiering; Wilhelmus Johannes Maria, z. van J. Broekhof-Hooger- vorst; Geertruida Cornelia Johanna Maria, d. van C. Warmerdam-Hoger - vorst; Adrianus Johannes Hendrikus, z van J. R. Broekhof-van de Kamer. Maria Klaraa d. van J. Turenhout- Caspers; Hubertina Johanna Maria, d. van W. A. van Nobelen-van Gijlswijk. Ondertrouwd: J. P. van den Burg 24 j. en H. J. Zonneveld 25 j.; H. M. Opdam 24 j. en J. P. van den Burg 24 j.. Th. W. H. Hulsebosch 28 j. en A. M. Bakker 23 j. Gehuwd: J. C. Ruigrok en M. A. van Saase; A. L. Koelewijn en J. O. C. Duivenvoorde; A. Hoeks en A. Bak ker. OEGSTGEEST V.G.V. Op de vergadering der geitenfokver. bleek, dat de uitgaven hadden bedragen f 124 de inkomsten Slingerland 29 j. en G. S. M. Lieverse f 113. APe leden, die geldprijzen De gemeenteraad van Hillegom vergaderde gistermiddag te 2 uur. Principiële beslissing over leges-gelden. Inzake leges voor inlichtingen uit het bevolkingsregister, en het ver blijf register zegt de voorz., dat de bestaande toestand in feite opnieuw van kracht wordt. De heer Vermeer wil de kerkgenootschappen vrijge steld zien van leges. De voorz. acht een kleine rem wel op zijn plaats; het bedrag van die instellingen is uiterst gering en er is tot heden nim mer aanmerking op gemaakt. De heer Vermeer repliceert, t waarop de voorz. in het handhaven 'van de be staande toestand niets onbillijks ziet. Deze kerkgenootschappen ontvangen reeds de grootste service: in plaats van 50 ct. betalen, zij 5 ct. Er wordt hiervan een principe-kwestie ge maakt en er komt na lang praten een voorstel van de heer Van de Boer, gesteund door de heer Ver meer, om de kerkgenootschappen vrij te stellen. Dit voorstel komt in stemming en wordt verworpen met 114 stemmen. De verordening wordt daarna met alg. st. aangeno men. De woningbouw aan de Vos- selaan. De voorzitter zegt, dat hierover nog al praatjes de ronde doen, mede in verband met de riolering daar. Spr. aoht het dienstig, de raad in deze uitgebreid op de hoogte te stel len. De riolering daar (aan de Vos- selaan) is een moerstuk en wel het zwaarste gedeelte der ganse riole ring in de gemeente. Een en ander wordt opgehelderd door een kaart, waarop de gehele centrale gemeen teriolering staat aangegeven. Het is daar het diepste punt en een zware opgave. Dit gedeelte staat slechts zij delings in verband met de bouw daar. Bij de begroting werd gere kend op het noodzakelijk gebruik van palen. Toen werd ons een plan voorgelegd van een z.g. „zwevende riolering", hetgeen rond 20.000 goedkoper zou zijn. De ondergrond daar bleek echter zo slap, dat we ons afvroegen, of een zwevende riole ring wel verantwoord zou zijn. Ten slotte durfden we daarvoor de ver antwoording niet aan en een en an der heeft vertraging der bewoning ten gevolge gehad. In ieder geval zullen 12 van de 18 huizen met half November kunnen worden bewoond. De heer Van der Kolk merkt op, dat er z.i. niet een gemeente in Neder land is, waar na ruim 3 jaar na de vrede nog niet één huis gereed is. Ook namens de R.K. fractie vraagt spr., welke ambtenaar voor al die stagnatie aansprakelijk is. Spr. advi seert, alvorens we voor nieuwe ver rassingen komen te staan, de zaken ernstiger onder de loupe te nemen. Over deze zaak wordt nog geruime tijd doorgepraat. Nieuwe gemeenteschool. De voorz. deelt nu nog mee, dat opzichtens de nieuwe gemeente school op 5 Nov. een advertentie in de vakbladen zal staan en dat de aanbesteding op 18 November zal plaats hebben. Horizontaal: 1. gelijkwording van medeklinkers (spraakk. figuur), scheikundig teken voor tin, 9. voor zetsel, 10. jongensnaam', 12. gil, 15. thans, 16. gem. in Gelderl., 18. plech tige gelofte, 19. vinvoetig dier, 20 achterdeel van de hals, 22. tijdreke ning, 24. hertog der Rep. Venetië (geschiedenis), 25. rivier in N. Brhb. 26. nauw, 28. onheilaanbrengende godin (Gr. Myth.), 29. troefkaart, 31. schuurmiddel, 33. hoenderach tige vogel, 35. voorzetsel, 36. schoei sel, 38. Nieuwe Testament (afk.), 39. rivier in N. Brab., 40. Rom. munt, 42. oproeping van geesten. Verticaal: 1. bloedverwanten in de opgaande lijn, 2. stoomschip (afk.) 3. opening ener fuik, 4. denkbeeld, 5. voorvoegsel, 6. afkorting voor tantalium, 7. overtolligheid, b.v. van woorden, 11. voorzetsel, 13. latwerk, 14. gem. in Geld., 15. ontkenning (Eng.), 17. hemelgeest, 19. netel achtige plant met vezels van één M., 21. telwoord, 23. knaagdier, 27. bitter vocht, 28. oude wijnmaat, 30 water in Friesl. 32. teugel, 34. voeg woord, 36. voertuig, 37. bosgod, 39 in het jaar v. Christus (afk. Lat.), 41. Sint (afk.). Oplossingen worden tot en met Donderdag 28 Oct.. a.s. op ons bu reau verwacht. Op de enveloppe vermelden „Puzzlè". Onder de goe de inzenders zullen worden verloot een sigarenaansteker, een porte- monnaie en een vulpotlood. OPLOSSING VORIGE WEEK Horizontaal: 1. los, 4. gevel, 6. bes, 7. tel, 9. pan, 10. nat, 12. e.d., 14. 15. ongelegen, 18. een, 19. ter, 20. ben, 22. net, 24. las, 26 bar, 27. hor, 29. nap. 31. sap, 33. Se., 34. Maas, 36. kamer, 38. koon, 40. af, 42. spiraal, 44. dal, 45. dag, 47. trillen, 50. opa, 51. kas, 52. verstenen, 55. Epe, 56. lek, 58. ra, 59. aak, 60. val, 61. ge, 62. Ede, 64. els, 66. kandelaar, 71» ren, 73. rei, 74. eerloos, 77. nor. 78. aal, 79 barsten, 81. ra, 82. oker, koran, 86. made, 87. e.k„ 88. pas, I. kil, 91. man, 92. Pan, 93. non, L set. 96, kol, 97. era, 99. Ans, 100. tradities, 102. pa, 103. A.P., 104. lap, Verticaal: 1. les, 2. O.V., 3. set, 4. genegen, 5. lenigen, 6. ba, 8. la, 9. pró, 11. ton, 13. den, 14. met, 16. hadden behaald bij de keuring, stort ten deze terug in de kas. Na een trac- tatie op chocolademelk met koek had een voor de kas zeer voordelige verloting plaats, waarbij winnaars waren de heren de Vijven, Verhoe- Slootweg, Wijsman, Handgraaf, de Wit en v. d. Sleet. RITP WETERING Kath. Thuisfront. De afdeling Rijp wetering van Kath Thuisfront, heeft ook dit jaar, door de medewer king van alle dorpsgenoten, de jon gens in Indië aardig kunnen beden ken met een St. Nicolaas-surprise in de vorm van een pakje voor elk, dat b.v. het volgende bevat: 75 sigaret ten, 2 rollen King, 2 pakjes taai-taai, 2 repen, 1 rol zuurtjes, 4 pakjes kauw gom, 1 ons versnaperingen in andere vormen. Wat zullen ze snoepen! Ver der nog enkele nuttige artikelen als 1 tube tandpasta, 1 rol verband, 2 rol len pleisters, 2 pakjes Hanzaplast, 1 "je scheermesjes, 1 haarkam en voor de fototoestellen 1 rol-film. Het verloop van de geldelijke steun- en de jongstleden Zondag ge houden sigaretten-actie, die 1050 si garetten opbracht, is zeker een be wijs van aller medeleven met onze jongens in Indië en doet bij de afde ling de hoop koesteren een volgende keer niet tevergeefs bij de plaats genoten te zullen aankloppen Voor uw hulp en medewerking zegt de af deling u allen hartelijk dank. TER AAR Geboren: Jacoba M. G.. d. van C. G. Hoogervorst en W. J. den Haan; Ja coba Th. M., d. van J. Burgmeijer en M. v. d. Vlugt. Ondertrouwd. A. C Servaas 28 j. en A. G. Sanders 26 j.; G. v. d. Vaart 27 j. te Amsterdam en J. Meeuwis 25 j. Overleden: C. v. Vliet 79 j., echtg. van A. Slingerland. WASSENAAR Zondagsdienst. Dr. A. Janse, Kerkstraat 42, dr. G. F. Louwerse, So- phialaan 3. Personalia. F. v. Koppenhagen slaagde voor het prop.examen electro- technisch ingenieur en N. L. de Bruyn slaagde voor het prop. examen Bouw kundig ingenieur. Aan vele vaarten, menig gracht De L.R.B. reeds redding brachtl Leidse Reddingsbrigade Neer, 17. eren, 20. bas, 21. mom, 23. tak, 24. lei, 25. smaakloos, 26. bal, 27. hals, 28. rede, 30. pot, 31. snip peren, 32. pal, 33. Spa, 35. aas, 36. kar, 37. Ran, 39. ore, 41. fel, 42. spa de, 43. R.K., 44. Dekan, 46. geval, 48. Ie, 49. negen, 50. ore, 52. vak, 53. toe, 54. nar, 57. kei, 63. eer, 64- cl, 65. sok, 67. nok, 68. drom, 69. laan, 70. aan, 71. rad, 72. N.S., 73. rek, 75. rap, 76. sek, 79. ban, 80. ten, 83. ris, 85. rat, 86. mal, 90. leer, 92. pose, 95. trappen, 96. knippen, 98. Ada, 99. ata, 100. tol, 101. sol, 105. al, 107. as, 109. log, 110. nel, 112. Ra. Deze keer weer een groot aantal deelnemers en zeer weinig foutieve inzendingen. De belangstelling voor onze puzzle-rubriek is nog steeds stijgende, wat moge blijken uit de vele brieven, die wij bij de oplos singen ontvangen. Onder die brie ven zÖn er echter verschillenden in de geest van „ik doe nu al zo lang mee en ik heb nog nooit een prijs gewonnen...." Ja, dat is natuurlijk erg spijtig voor zo'n ijverige puzze laar, maar we mógen toch geen be paalde voorkeur geven. De loting moet steeds eerlijk en onpartijdig geschieden. Doch, zoals het zovaak gaat: geduld wordt lang op de proef gesteld, maar eindelijk komt het toch! We kunnen dus slechts zeg gen: houdt vol: eens komt de Zater dag, waarop Uw naam op de lijst van winnaars zal prijken! Deze keer waren de gelukkigen: le prijs, een verzilverde rozenkrans: A. v. Winkel, Resedastr. 13. Leiden; 2e prijs, een foto-etui: J. R. Goos- sens. Herenweg 132, Noordwijker- hout; 3e prijs, een vHnotlood: Th. Fr. Kemners, Hoorn 298, Alphen aan den Rijn. MARKTBERICHTEN ALKMAAR 22 October Kaas aangevoerd werden 36.500 kg. 12 sta pels fabriekskaas kleine f 78.50, 7 stapels boerenkaas kleine f 77.50 per 50 kg. De handel was normaal. UTRECHT, 22 October Kaas. aangevoerd 26 partijen kaas, aantal 851 stuks, gewicht 8019 kg. Prijzen eerste kwaliteit 1.671.70, prijzen tweede kwaliteit 1.631.66, zware tot 1.72. De handel was flauw. KATWIJK a. d. RIJN. 22 Oct. Groentenveiling. Bloemkool I f 28.00—33.00; idem I f 14.00—31.00; idem II f 9.00—17.00; Waspeen I f 10.00—12.00; idem II f 6.00—8.00; Bospeen f 10.0016.00; Rode kool f 7.009.00; Groene kool f 8.508.60; Spruitkool f 44.5045.00; Princ. bo nen f 51.00f 69.00; Snijbonen 44.00 f 61.00; Sla f 2.60—f 3.90; Andijvie f 4.00—f 6.10; Selderie f 1.70—f 2.70; Peterselie f 1.70f 2.40; Tomaten f 33.00f 40.00; Aardappelen f 4.60 f 10.80. R'VEEN, 22 Oct. Bloemen. Peter Pan f 0.10—0.19; Wendy f 0.12—0.19; White Shirley 0.11—4.28; Valiant f 0.10—0.18; Coppelia f 0.20—0.64; Mammonious f 0.140.30; Goldfinder f 0.12—0.23; Chascity f 0.16—0 34; Normandie f-0.14—0.22. Stella f 0.12 ƒ0.39; Anemonen f 0.120.15; Da hlia f 0.040.22 per bos; Rayonanten f 0.08—0.24; Puiling f 0.12—0.26; Choco f 0.040.15; Blanche f 0.06 0.18 per stuk; Cclamen f 0.400.65 Groentenveiling. Aardbeien f 0.72—1.10 per 1/2 pnd. Tomaten A f 36.00—51.00; idem B f 41.00—56.00; idem C f 26.00—34.00; idem CC f 18.00 —24.00; Kropsla f 1.50—12.20; Andij vie f 4.004.60; Bloemkool f 5.00 27.00 per 100; Snijbonen f 3.206.10; Princebon f 4.806.60; Kassnijbonen 1.4010.60; idem stek f 3.604.40 per 10 kg. VEUR, 22 Oct. Veiling. Tomaten per kg. 2438; komkommers I 4143; idem II 33—36; idem III 17—22; bloemkool I 2427; idem II 1618; idem III 912; sla 46; andijvie 4 spinazie 1620; postelein 410; bospeen 78.50; waspeen 77.50; snijbonen 9094; stokbonen 6885; stambonen 6575; prei 77.50; drui ven 8694 per kg. TER AAR, 22 Oct. Groente. Kas- Snijbonen 8.4010.50 per 10 kg.; idem stek 1.502.80; Snijbonen 2.90; Stok- prinsen 4.707.30; Stamprinsen 3.00 80; Spekbonen 2.00—2.10; Witte Pronkers 1.703.10; Tomaten 0.18 0.58 per kg Bloemkool 0.040.25 per stuk; Andijvie 0.400.45 per bak; Meloenen 0.14 per stuk; Sla 1.707.70 per 100 stuks; Waspeen 0.050.08 per per kg.; Bospeen 0,050.13 per bos; Groene kool 0.050.07 per kg.; Witte kool 0.050.06; Rode kool 0.060.07; Sav. kool 0.060.1T; Chin, kool 0.01 0.04; Spruiten 0.07; Spinazie 0.06 0.18; Witlof I 0.47; idem II 0.19; Prei 0.070.08; Uieen 0.060.08; kroten 0.06; Postelein 0.15 per kg.; Stoofsla 0.100.20 per bak; Selderij 0.020.03 per bos; Peterselie 0.02 per bos; Knol- selerij 0.09 per stak; Sjalotten 0.08 0.08; Druiven 1.00 per kg.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 8