Thomsens havenbedrijf te Rotterdam Prins Bernhard en Minister in't Veld tegenwoordig Neen Akkertje Vredesmanifest Ned. verliezen in Indonesië Nederlands herstel in Amerikaanse ogen 34> ZATERDAG 23 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 In tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard heeft de minister van Wederopbouw, mr. dr. J. in 't Veld, de nieuwe loodsen en installa ties van Thomsens havenbedrijf NV aan de Lekhaven voor geopend ver klaard. Ook de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, en de voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zuid- Jïolland, mr. K. P. van der Mandele, waren aanwezig. Tal van binnen- en buitenlandse relaties waren verte genwoordigd. Om elf uur gisterenmorgen, nadat de prins met de autoriteiten en de directie de grote cantine van het ge bouw was binnengetreden en tussen de honderden aanwezigen, onder wie vele genodigden en leden van de bedrijfscommissie, had plaats geno men, sprak dr. J. Ph. Backx namens de directie enige inleidende woor den. Vervolgens kreeg de minister het woord. Mr. in 't Veld gaf allereerst als zijn oordeel te kennen, dat men vandaag een hoogtepunt kan beju belen in de Wederopbouw van Rot terdam en daarmee van ons vader land. „Rotterdam is een voorbeeld voor ons land en voor de gehele wereld in het energiek aanpakken van de moeilijke taak van de We deropbouw. Wanneer wij, in verge lijking met de eerste jaren na de Franse overheersing, zien, hoe ons volk thans aanpakt, dan valt dat wel heel sterk uit ten gunste van onze generatie. Het departement doet zoveel het kan, maar, wanneer er geen initiatieven kwamen uit het bedrijfsleven, zouden wij nog niet zo ver zijn. Een blik op het heden werpend, meende de minister, dat er zich twee wegen duidelijk aftekenen: de weg van de volstrekte vrijheid en die van de volstrekte gebondenheid. Uit Engelse bron komt de idee van „planning for freedom". Ik geloof, aldus mr. in 't Veld, dat wij deze weg moeten zoeken, willen wij in staat zijn de moeilijkheden, die ons de komende jaren nog wachten, de baas te worden. Spr. gelooft dat er twee dingen nodig zijn: in de eerste plaats een ruim sociaal besef, een medewerken aan een goede verhouding tussen bedrijfsleiding en personeel. Daar aan hapert over het algemeen niet zo heel veel. Maar een tweede kant is, dat de ondernemer leert begrij pen, dat zijn verantwoordelijkheid DE BEURS HEEFT WEINIG WEERSTAND. Het voorkomen van de effecten beurs was gisteren ongedecideerd. Aanvankelijk was de stemming niet onbehagelijk. De koersreactie der laatste dagen had klaarblijkelijk enige kooplust opgewekt en de fondsen, welke bij de opening wer den verhandeld, waren merendeels wat hoger dan eergisteren. Toen de vraag, die overigens verre van om vangrijk was, bevredigd was, bleek de markt toch weer geen groot weerstandsvermogen te hebben, want vrijwel allerwegen liepen de koersen terug en bij het slot werd gehandeld op ongeveer het peil van de openingskoersen, waarbij enkele fondsen ten opzichte van het slot van eergisteren op een kleine ver betering konden wijzen, doch andere daarentegen nog iets lager kwamen te liggen. Kon. werden iets beneden het vorige slot ingezet, konden zich daarna een paar punten verheffen, doch zakten later op de middag weer in en waren per saldo toch iets lager dan Donderdag. Op de indu strie-afdeling waren Philips aan delen onmiddellijk een goede vijftal punten hoger dan Donderdag bij het scheiden van de markt, waarna de koers in een vrij snel tempo nog een zestal punten verbeterde, doch ook hier vond weer een inzinking plaats, hetgeen niet verhinderde dat tenslotte vergeleken met Donderdag een koerswinst van een zestal pun ten kon worden aangetoond. De beleggingsmarkt was kalm* Nederlandse staatsfondsen waren vrijwel onveranderd. Amerikanen (bleven verwaarloosd. Prol. 2 niet ophoudt bij zijn eigen onder neming, maar zich ook uitstrekt tot het algemeen belang, in een „sterk ontwikkelde burgerzin". Wanneer wij in staat zijn met elkaar deze burgerzin tot ontwikkeling te bren gen, geloof ik, aldus de minister, dat wij ons over de toekomst van West Europa niet bezorgd hoeven te maken. Laten wij trachten de prach tige eensgezindheid uit de bezet tingstijd zoveel mogelijk weer te bevorderen. Wij kunnen dat doen door wederzijds begrip voor eikaars standpunt en door niet het extreme te zoeken. Spr. wenste, dat de ope ning van deze nieuwe gebouwen niet alleen zal zijn een stimulans voor verder aanpakken en voor vol tooiing van het werk van de weder opbouw, m?aar ook tot bezinning zal voeren voor onze taak voor de toe komst. Nadat koffie was geserveerd werd de prins, de minister en een klein aantal andere autoriteiten een vaartocht langs de terreinen van Thomsen over het gehele havenge bied aangeboden. De havenarbeiders waren door hun voorman vertegen woordigd. "Nare dagen"? INLIJVING LICHTING 1949 Binnenkort beginnen de indeling en de inlijving van de gewone dienst plichtigen van de richting 1949. De opkomst bij de landmacht zal voor het grootste deel in twee ploe gen plaats hebben, resp. in Maart en September 1949, met vooroproeping van enkele kleinere groepen. De opkomst bij de Legerluchtmacht geschiedt in vier ploegen, resp. Ja nuari, April, Juli en October '49. De opkomst bij de Zeemacht wordt over het gehele jaar verdeeld. De eerste pWg komt op in het tijdvak van 1 Januari t/m 31 Juni 1949 de tweede van 1 Juli t/m 31 December 1949. „Parool" AMSTERDAMSE BLOEDTRANS FUSIEDIENST NA DE BRAND IN BLAUFRIES. De algemene oproep, welke aan de donors in Nederland na de brand ir. het Amsterdamse Veem is gericht, heeft groot succes opgeleverd, aldus deelde dr. J. Spaander van de hoofd^ stedelijke bloedtransfusiedienst me de. Uit het gehele land komen per week 1200 flessen (600 liter) bloed binnen. Dag en nacht blijft het per soneel van het laboratorium van de dienst bezig om deze zendingen te verwerken. Het kan voorkomen, dat de bloed gevers, die zich hebben opgegeven, enkele weken moeten wachten, al vorens zij een oproep krijgen. Dit staat in verband met de enorme hoe veelheid werk, welke hieraan voor deze bloedtransfusiedienst is verbon den. „MARIëNBOSCH OPGEHEVEN? Duitsers zullen nogmaals worden onderzocht. Het doorgangskamp „Mariënbosch" bij Nijmegen, waarover zovele pen nen in beroering zijn gebracht uit verontwaardiging over de menson waardige toestanden die daar heer sten, zal binnenkort tot het verleden behoren Dan zullen de onhygiënische „nissenhutten', waarin de ongewen ste vreemdelingen moesten verblij ven, publiek worden verkocht en zal het eens zo schone „Mariënbosch" weder voor de wandelaars worden opengesteld. De daarin thans nog verblijvende ongewenste vreemdelingen zullen nogmaals worden onderzocht en een deel van hen zal eventueel nog wor den uitgewezen, een ander deel zal naar huis kunnen gaan, terwijl de zware gevallen onder hen» mogelijk naar andere definitieve kampen zul len verhuizen, aldus de „Tijd" CLANDESTIENE EIERHANDEL OP GROTE SCHAAL. Gisteren heeft de tuchtrechter mr. R. Bichon de IJsselmonde zitting ge houden te Barneveld. Behandeld werden o.m. de zaken tegen een eierhandel uit Barneveld (Barneveld- se eierhandel N.V.) en tegen een eierhandelaar uit Putten (W. Roelof - sen). Van eerste genoemde werd aan genomen, dat er ruim 120.000 eieren niet verantwoord konden worden. De eis van 20.000 boete met intrek king van de erkenning als hande laar, grossier en verzamelaar en de sluiting van het bedrijf gedurende een jaar. Uitspraak: 10.000 met voorwaardelijke intrekking en slui ting, waarbij de rechter de finan ciële omstandigheden van verdachte in aanmerking nam. De handelaar uit Putten zou o.m. 40.000 eieren clandestien vervoerd hebben, verder een groot aantal eieren zonder afgifte van pluimvee zegels in ontvangst genomen en vals boek gehouden hebben. Eis: 20.000 plus intrekking van de er kenning als handelaar en sluiting van de zaak en een voorlopige tuchtmaat regel, welke verdachte verbiedt eierhandelaar te zijn of op dit gebied zich bezig te houden. Op verzoek van verdachte werd deze zaak voor nader onderzoek aangehouden, maar de tuchtmaatregel zal onmiddellijk toegepast worden. DR ARIëNS^VERENIGING Het aantal alcohol-slachtoffers stijgt In Utrecht vond de 25e jaarver gadering plaats van de dr Ariëns- Vereniging, die landelijk het herstel en de verpleging van alcoholisten verzorgt. De voorzitter, dr Spoorer.berg uit Eindhoven, wees op de noodzakelijk heid van dit werk, waar het aantal r/coholslachtoffers door het gehele land stagende is. In 1947 behandelden de consulta- tiebureaux ruim '300 gevallen. De re sultaten zijn in het merendeel der gevallen gunstig. Aangegeven werd, waaraan voldaan moet worden, om een ontwenningskuur mogelijk te ma ken en deze te doen slagen. De na zorg is nog onvoldoende geregeld Voor de toekomst wordt een opna megelegenheid voor onherstelbare ge vallen nodig geacht. Ook uitbreiding van het aanta1 consultatiebureaux en correspondentschappen is nodig, alsmede vorming van nieuwe krach ten om het plaatselijk werk voort te zetten. Veel ruimere geldelijke bij dragen moeten het jaarlijks tekort gaan dekken en nieuw werk moge lijk maken. van de Europese Federalisme Ter gelegenheid van de grote plechtige herdenking van de West- phaalse vrede in Munster zal op Zon dag 24 October een vredesmanifest, opgesteld door de Unie van Europese federalisten, door middel van een honderd-tal postduiven over geheel Europa worden verspreid. Boven dien zal het manifest met een ruiter- estafette naar Den Haag worden ge bracht, zoals 300 jaar geleden naar de keizer in Wenen. De organisatoren van de Munster- herdenking hebben hun keuze laten vallen op Den Haag als zetel van de vredesconferenties en internationaal hof van justitie en bovenal als de stad, zo werd gezegd, waar het con gres van Europa in Mei j.l. de kla roenstoot gaf tot de hereniging van Europa, die ook de centrale gedachte is van het genoemde manifest. In Den Haag zal de ruiter-estafette plechtig worden ontvangen, waar schijnlijk op het bordes van het vre despaleis. De Nederlandse delegatie naar dc conferentie der vijf ministers van buitenlandse zaken, die Maandag 25 October te Parij begint, is als volgt samengeteld: Mr. D. U. Stikker, minister van buitenlandse zaken, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer, ambassadeur te Parijs, prof. mr. dr. J. P. A. Francois, raad-adviesur, dr. H. N. Boon, chef directie politie ke zaken, A. W. P. Mohr, van de di rectie voorlichting buitenland en mr. H. Scheltema, secretaris der delega tie. MGR. GIOBBE BIJ DE PAUS. Mgr. Paolo Giobbe, apostolisch In ternuntius in Nederland, die met va- cantie in Italië vertoeft, is Woensdag door Z. L. de Paus in particuliere audiëntie ontvangen. Het onderhoud, dat een half uur duurde, werd door het staatssecretariaat „buitengewoon hartelijk" genoemd, aldus de „Maas bode". GROND ARBEIDERS STOOTTEN OP BOM VAN 500 K.G. Te Doorwerth stootten grondarbei- ders bij hun werkzaamheden op an derhalve meter onder de oppervlak te nabij de Verenigde Rubberfabrie ken op een scherp gestelde vliegtuig bom van 500 k.g. met kop- en staart- ontsteking. Onmiddellijk werd de mijnopruimingsdienst gewaarschuwd die het fabriekspersoneel en de om wonende bevolking binnen een straal van 500 meter liet evacueren en daarna in een uur tijd de bom de monteerde. Gisteravond werd het projectiel op een vrachtauto wegge voerd. 1. Frederik keek nog eens op het papiertje, dat hij in zijn hand hield; toen knik te hij tevreden. „Nog drie honderd meter en dan links om de hoek", zei hij. „Ik hoop maar, dat ik dat baantje krijg Hij liep nog drie honderd meter, sloeg links af en stond voor een klein huisje, waarover een dikke boom zich als beschermend uitbreidde. Er zat een bord op de deur met: „Ko Krauw. Gediplomeerd Illusionist'' en daaronder een papiertje: „Leetling gevraagd. Zonder goede getuigschrif ten onnodig zich aan te melden. Gra tis kost en inwoning. 's-Zondags vrij." Frederik klopte en wilde naar bin nen gaan; maar opeens deinsde hij achteruit. Onder het briefje dat hij enkele ogenblikken gelezen had zat een ander briefje. „Bakker! Eén wit en één bruin." stond er op Nu is dat eigenlijk niets om van te schrikken, maar Frederik wist heel zeker dat dit briefje er zo even niet op geze ten. had. Nee, dat kan niet!"' zei De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen moesten worden gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Korp. W. Achterhof, uit Zuid broek; sold. J. Beumer, uit Amers foort; korp. W. Binnema, uit Barra- deel (Fr.). Koninklijk Ned. Ind. leger: Res. 2e It. inf. J. G. de Nijs, uit Bergen op Zoom; serg. maj. instr. inf. A. L. Zimmerman, uit Indonesië. De Koninklijke Marine heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Snoek van 20 pond Een Amsterdamse visser heeft gistermiddag in een pol dersloot bij Wilnis een snoek van ruim een meter lengte ge vangen, die een gewicht had van 20 pond. Deze uitzonderlijke vangst is de fortuinlijke visser ech ter niet in de schoot gewor pen. Hij heeft een verwoede worsteling moeten voeren met de snoek, die om zijn leven vocht. Nadat het hengelsnoer gebroken was, is de visser, die zich zijn buit al zag ontschie ten, met een snoekduik op zijn prooi gesprongen. Hij vatte de snoek achter de kieuwen en wist hem in een bootje te trekken. Een voorbeeld voor de rest van de wereld. In de „Philadelphia Inquirer" ver scheen dezer dagen het volgende hoofdartikel, waarin Nederland wordt geprezen om de na de oorlog ge maakte vorderingen met 's lands her stel. „De spaarzaamheid, vasthoudend heid en vlijt van het Nederlands volk, welke in opvallende wijze heb ben bijgedragen tot het na-oorlogse herstel, kunnen als een lichtend voorbeeld voor andere volkeren die nen en zelfs voor die landen, welke niet direct aan de vernietigingen van de oorlog zijn blootgesteld geweest. Uit een verslag van het Neder landse Inlichtingen Bureau blijkt, dat de industriële productie reeds de vooroorlogse overtreft, dat de export in geld uitgedrukt een grotere om vang heeft en dat ook in andere op zichten de Nederlanders vorderin gen hebben gemaakt bij het herstel van hun vroegere welvarendheid. Veel van de bereikte resultaten zijn te danken aan de houding van de ar beiders, die aan het werk zijn geble ven, inplaats van de productie in het honderd te doen lopen door kostbare stakingen, zoals na de eerste wereld oorlog een normaal verschijnsel was. In aanmerking nemende, dat het land 5 jaren lang door de Nazi horde bezet en uitgeroofd werd en op bar baarse wijze opzettelijk onder water werd gezet, mag Nederland niet kla gen over wat het inmiddels heeft be reikt. De Nederlanders mogen zich ge lukkig prijzen, dat zij betrekkelijk verschoond zijn gebleven van on rustwekkende Communistische pro paganda. waarvan sommige van de buurlanden zoveel te lijden hebben. De gestadige economische vooruit gang van het land geeft gegronde hoop, dat het voor deze bedreiging gevrijwaard zal blijven. Het herstel is geen lichte taak, noch voor de Nederlanders noch voor andere volkeren. Hulp van buitenaf zal voor enkele jaren nodig zijn, doch de Nederlanders zelf leveren de voornaamste bijdrage door hun spaarzaamheid en werklust, waar door zij tegelijkertijd tot voorbeeld kunnen dienen voor de rest van de wereld." RESULTAAT VAN AAN NED. VERSTREKTE LENING. Tevredenheid van Wereldbank. In een te New York gehouden re devoering over de financieringswerk zaamheden van de Wereldbank sprak MacCloy zijn grote waaring uit voor de resultaten die met de in 1947 aan Nederland verstrekte lening ad 195 mill, zijn bereikt. Volgens MacCloy heeft deze lening, welke Nederland in een critiek sta dium in staat heeft gesteld zijn po gingen tot wederopbouw in de strate gische sectoren van zijn economie voort te zetten, in belangrijke mate bijdragen tot de opmerkelijke voor uitgang, die bij het Nederlandse her stel is bereikt. Hetzelfde kan gezegd worden van de drie andere door de Wereldbank verstrekte weder op- bouwleningen, n.l. die aan Frankrijk, Denemarken en Luxemburg, aldus MacCloy. EEN ECHTE POP VAN EEN HEUSE KONING. Nelly Koeman, een Am sterdams meiske, was tot de ontdek king gekomen, dat zij 9 jaar werd op dezelfde dag, waarop Koning Gustaaf van Zweden 90 werd. Dus ging er een briefje naar Zweden, waarin zij dit belangrijke feit verméldde en dat als haar hartewens aangaf een pop met echt haar en met slaapogen. Eerst kwam er een bedankbriefje, maar hoe groot was de verrassing, toen de Zweedse gezant in eigen persoon bij Nelly kwam om haar de vurig ver langde pop te overhandigen, die de naam van het jongste Zweedse prin sesje, Margaretha, zal dragen. Nam iedereen in 't zwemmen les, De L.R.B. ging op de fles! Leidse Reddingsbrigade HAAGSE POLITIERECHTER. Kaashandel. J. H. F. te Oud- Ade overtrad de distributievoor- sdhriften door een kaashandeltje te drijven, zonder bonnen. Het had geen grote omvang gekregen en daarom vroeg de Officier 15 boete of 5 dagen hechtenis, doch met ver beurd verklaring van hetgeen in be slag was genomen. De rechter ver- oordeeelde daartoe. EEN JOOD AANGEBRACHT BIJ DE POLITIE. Voor het bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage verschenen gisteren in de beklaagdenbank C. van E., bouwkundige uit Leiden, en P. H. F. C., tekenaar uit Tegelen. In 1942 had de zuster P. C. van E. omgang met de Israëliet L. S. uit Rijswijk. De broer van E. had prin cipiële bezwaren tegen deze vriend schap. Hij was in de arbeidsdienst in Duitsland en, toen hij met verlof kwam in Voorburg, waar zijn familie toentertijd woonde, ontmoette hij S. op een Zondagmorgen aan het ont bijt. In de aanwezigheid van S. zag van E. een gevaar voor zijn hele fa milie. 's Middags ging hij met zijn zwa ger P. H. F. C. naar de politie te Voorburg, 's Avonds vervoegden zich een rechercheur en een agent aan de woning van van E. en werd S. gear resteerd. Na overgeleverd te zijn aan de S.D. werd hij naar Westerbork gebracht, waar hij na twee dagen ontvluchtte en tot het einde van de oorlog ondergedoken bleef. Gistermorgen hadden de betrokke nen zich voor hun handelwijze te verantwoorden. Als getuige werd ook het toenmalige slachtoffer L. S. ge hoord. Hij bekende dat het roekeloos van hem was geweest, dat hyJood zijnde, over straat liep en vaak bij van E. thuis kwam. Daardoor had hij inderdaad deze mensen in gevaar gebracht. De oude vader C. J. van E. werd ook als getuige gehoord. De president mr. Goossens, ondervroeg hem scherp, of hij geweten had dat zijn zoon naar de politie ging om S. aan te geven. Inderdaad had hij het geweten, kwam er eindelijk uit. „Misselijk gedoe", viel de president hierop tegen hem uit. „Wie deelde er bij u thuis de lakens uit, u of uw zoon? Als u niet op deze jongeman gesteld was, had u hem de deur moe ten wijzen, maar dan laat u niet uw zoon naar de politie gaan, met de ge volgen van dien". De beide verdachten bekenden het hen ten laste gelegde. C. van E. zei- de: „Ik ben bereid de volle verant woording voor mijn daad te dragen". _De advocaat-fiscaal mr. Dyserinck eiste tegen C. van E. 6 jaar gevan genisstraf met aftrek en tegen F. H. F. C., diens rol in deze zaak minder belangrijk is geweest, 4 jaar met af trek, met ontzetting uit de kiesrech ten voor de tijd van 20 jaar tegen beiden. Uitspraak over 14 dagen. HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE „Pardon, heren," zei hij met een enigszins nasale stem en een accent, dat geen twijfel liet aan het land, waar zijn wieg gestaan had. „Is het geoorloofd o mhet toneel van de mis daad te bezichtigen? De heren zijn zeker beiden van Scotland Yard?' „Ik niet," zei Anthny. „Maar deze heer is hoofdrechercheur van Scot land Yard." „Zo!" zei de Amerikaan met een zeker vertoon van eerbied. „Aange naam u te ontmoeten. Mijn naam is Fish, Hiram Fish uit New York City." „Wat 'wou u speciaal graag zien, mr Fish?" vroeg de politie-beambte. De Amerikaan kwam de kamer in en bekeek met grote belangsteUing de donkere plek op de parketvloer. „Ik interesseer me voor alles, wat misdaad is, mr Battle. Een soort' liefhebberij van me. Onlangs heb ik nog een artikeltje in een van onze weekbladen geschreven. Degeneratie en de hedendaagse misdadiger." Onder het spreken gingen z'n ogen in een scherp rondspeuren, de ka mer door. Ze bleven opvallend ^ng op het bewuste middelste raam rusten „Het lichaam is al getranspor teerd," vertelde Battle de Amerikaan volgens Anthony tamelijk over bodig. „Zo," zei de Amerikaan onverschil lig. Zijn ogen gingen naar de schil derijen aan de hoge muren. „Buiten gewoon mooie schilderijen hier, he ren. Een Holbein, twee Van Dyck's en als ik me niet vergis, een Velas quez. Ik intereseer me voor schilde rijen, moet u weten, voor schilde rijen èn voor eerste uitgaven. Daar om ben ik ook hier uitgenodigd, om de collectie eerste uitgaven van Lord Caterham te zien." Hij zuchtte even. „Dat zal nu ook wel mislopen. De gasten zullen wel tonen, dat ze we ten hoe het hoort, en met de eerste de beste gelegenheid verdwijnen, niet?". „Dat zal, tot mijn spijt, niet gaan, meneer," zei de hofdrechercheur. Niemand mag weg vóór het gerech terijk onderzoek." „Zo! En wanneer is dat gerechtelyk onderzoek?" „Misschien morgen. misschien Maandag pas. Eerst moeten we nog de lijkschouwing en een onderhoud met de coroner hebben." „Ik ben er achter," zei mr. Fish. „Het zal een melancholieke boel wordenonder de gegeven omstan digheden. Battle ging naar de deur. „We zullen hier maar weg gaan." zei hy. „Voor het ogenblik moet de kamer nog gesloten blijven." Bij de deur bleef hij wachten om de andere te laten voorgaan. Dan fv'oot hij de deur af en stak de sleu tel in zijn zak. „Ik veronderstel," zei mr. Fish, „dat u ook naar vingerafdrukken zoekt?" „Onder andere,' zei Battle laco niek. „En ik denk ook, met het weer dat we vannacht gehad hebben, dat er voetstappen te zien geweest moeten zijn." „Binnen niet één, buiten meer dan genoeg," zei Battle. „Van mijn voeten afkomstig," ver klaarde Anthony opgewekt. De onschuldige blauwe ogen van mr. Fish bekeken hem van het hoofd tot de voeten. „Ik verbaas me over je, jong mens," zei hij. Door de lange gang kwamen ze in de hal bij de hoofdingang, van vloer tot zoldering met donker eiken hout betimmerd, met op de hoogte van de eerste verdieping een gale rij. Op het ogenbrik dat zij de gang uitkwamen, verschenen door een deur aan de tegenovergestelde kant twee gedaanten. „Aha," zei mr. Fish. „Onze joviale gastheer." Dat joviaal was zo komisch in te genstelling met het type van Lord Caterham, dat Anthony zich even afkeren moest om zijn lachen te ver bijten. „En hij wordt vergezeld door een dame," ging de Amerikaan onver* stoorbaar voort, „wier geachte naam ik gisteravond niet verstaan heb. Maar ook zonder naam is ze aantrek kelijk, buitengewoon aantrekkelijk.'" Naast Lord Caterham liep Virginia Revel. Anthony had zich de gehele morgen al op die ontmoeting voor bereid. Hij had er geen idee van, hoe hij moest handelen. En daar om had hij bea'oten zijn houding van die van Virginia te laten afhangen. Hoe die houding zou zijn wist hij in haar tegenwoordigheid van geest, niet, maar hij had, groot vertrouwen Ze liet hem niet lang in twijfel. „Ah, mr. Cade!" zei ze, terwijl ze hem spontaan beide handen toestak. „U heeft dus toch kunnen komen!" „Wel, wel, mrs Revel! Ik wist niet, dat mr. Cade een vriénd van u was!" zei Lord Caterham. „Een oude èn een buitengewoon goede vriend," zei Virginia met een ondeugende schittering in haar ogen. „Gisteren ben ik hem, heel toevallig midden in Londen tegengekomen en toen beb ik hem verteld, dat ik van „Anthony stapte de weg, die zij hem aanwees, kordaat op. „En als tegenprestatie heb ik mrs Revoi1 toen verteld, dat ik me, tot mijn spijt, genoodzaakt had gezien om voor uw vriendelijke uitnodiging te bedanken," legde hij Lord Cater ham uit. „Zij was bestemd voor een ander en ik was van Opinie, dat ik niet het recht had, om onder valse vlag van uw gastvrijheid gebruik te maken." „Maar dat is nu toch allemaal in orde, beste kerel, zei Lord Caterham. „Ik zal Tredvvell zeggen, dat hij je koffers moet laten halen." „U is heel vriende'yk, Lord Cater ham, maar. „Geen maren! Natuurlijk kom je hier logeren. „De Cricketers" is ge woonweg onmogelijk... om te wonen en te eten en te slapen bedoel ik." „U komt hier, natuurlijk!" drong Virginia levendig aan. Anthony voelde de veranderde hou ding van de mensen om zich heeri. Dat had hij aan het optreden van Virginia te danken. Haar positie in die speciale maat schappelijke kring was zo verzekerd en zo onaantastbaar, dat degeen die zij protegeerde, zonder critiek in die kring opgenomen werd. Hij dacht aan de revolver in de hoogste boom van Burnham Beeches en genoot! „Ik zal Tredwel1 zeggen dat hij je koffer of zo moet laten halen," her haalde Lord Caterham. „Jammer, dat we onder deze omstandigheden geen drijfjacht kunnen hebben. Maar dat gaat niet. Als ik maar wist, wat ik al die dagen met Isaacstein moest doen!... Een ongelukkige boel, een buitengewoon ongelukkige boel..." De in het nauw gedreven gast heer zuchtte neerslachtig. „Ziezo, dat is dan inorde," zei Vir ginia. „En dan leg ik meteen beslag op u, mr Cade, om mee naar het meertje te gaan. Daar is het rustig en daar zijn we ver van het gewoti1 der wereld enz. enz... Ja, het is wel erg voor Lord Caterham, dat dit nu juist in zijn huis gebeuren moest! Maar 't is de schuld van George Lomax. Die heeft dit week-end georginiseerd." „Ja," zuchtte Lord Caterham. „Maar ik had 'm nooit z'n zin moeten geven."

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6